Korekty Dowodów Wewnętrznych Sprzedaży i Zakupu

image_print

Korekty można wykonywać tylko z poziomu listy dowodów wewnętrznych sprzedaży. Korekta do FZW generowana jest automatycznie wraz z korektą FSW.

Dla FSW wystawianych z poziomu listy, korekty działają zgodnie z ogólnie obowiązującymi zasadami wystawiania dokumentów korygujących (artykuł Dokumenty korygujące).

W przypadku korekt FWS wystawianych do FZ istnieją pewne ograniczenia

  • nie jest możliwe utworzenie korekty stawki VAT
  • warunkiem wykonania korekty jest zapis FSW na stałe z wygenerowaną FZW. FZW musi być również na stałe.
Uwaga
Jeśli utworzono FSW do FZ, a następnie skorygowano FZ, program nie koryguje automatycznie wartości naliczonych na FSW. Należy wykonać korektę bezpośrednio do dokumentu FSW. Możliwe korekty do wykonania to korekta ilości oraz korekta ceny /wartości. Korekty VAT dostępne są tylko dla FSW wystawionych z poziomu listy. Dla faktur powstałych z FZ nie powinno się w ten sposób wykonywać korekt VAT. Sam dokument FSW służy do naliczenia VAT do wewnątrzwspólnotowego nabycia, dlatego w przypadku błędnego naliczenia podatku VAT, najlepszym wyjściem jest anulowanie FSW i naliczenie VATu na nowo.

W przypadku konieczności anulowania dokumentów korekt do FSW i FZW należy w pierwszej kolejności anulować korektę do FSW. Dokument korygujący FZW zostanie anulowany automatycznie.

 

 

Czy ten artykuł był pomocny?