Paragon/faktura sprzedaży

Paragon/faktura sprzedaży

W celu dodania paragonu (PAR) lub faktury sprzedaży (FS), należy z poziomu menu głównego wybrać przycisk [Nowy dokument].

Kafel [Nowy dokument]
Uwaga
Dodanie paragonu/faktury sprzedaży wymaga od użytkownika posiadania odpowiednich uprawnień nadawanych w systemie ERP.

Domyślnie zostanie wyświetlony formularz paragonu. Zmiana typu dokumentu możliwa jest przy pomocy przycisku [Zmień na Fakturę]/[Zmień na Paragon].

Uwaga
Jeżeli operator nie posiada uprawnień do wystawiania paragonów, ale posiada uprawnienie do wystawiania faktury sprzedaży, to po wybraniu kafla [Nowy dokument] zostanie wyświetlony formularz faktury sprzedaży.
Formularz nowo wystawianego paragonu

Na formularzu dodawanego dokumentu PAR/FS znajdują się następujące pola (poszczególne punkty odpowiadają zaznaczonym miejscom na zrzucie ekranu):

1. Zamówienie – pole edytowalne

2. Pole Wyszukaj artykuł – umożliwia wyszukanie oraz dodanie artykułu na dokument

3. Lista pozycji zawierająca kolumny:

  • Nazwa
  • Cena
  • Ilość
  • Wartość

Domyślnie ukryte:

Uwaga
Dzięki kolumnom Cena brutto i Cena netto, użytkownik ma możliwość weryfikacji cen, nawet jeżeli dokument został wystawiony z kierunkiem VAT od netto.
Uwaga
Rabat jest prezentowany wyłącznie dla ceny zgodnej z kierunkiem VAT dokumentu.

4. Obsługujący – pracownik wystawiający dokument

5. Obsługa pozycji

6. Kontrahent – umożliwia wskazanie kontrahenta (nabywcy, odbiorcy) dokumentu. Dokument FS wymaga wskazania konkretnego kontrahenta (nie może być Nieokreślony).

7. Podsumowanie – prezentuje sumaryczną wartość wprowadzonych na dokument pozycji:

  • Suma – dla dokumentów z kierunkiem naliczania VAT od brutto
  • Suma netto – dla dokumentów z kierunkiem naliczania VAT od netto
  • Suma bazowa – suma wszystkich pozycji dokumentu w cenie bazowej, z uwzględnieniem ilości każdej pozycji
  • Różnica netto – różnica pomiędzy wartością artykułów w cenie bazowej a początkowej
  • Rabat
  • Narzut
  • Zaliczki
  • VAT – dla dokumentów z kierunkiem naliczania VAT od netto
  • Limit kredytowy – w zależności od konfiguracji w systemie ERP prezentowana jest wartość przyznanego limitu kredytowego wybranemu kontrahentowi pomniejszona lub nie o wartość dokumentu
  • Sumaryczna wartość sprzedaży po uwzględnieniu rabatu/narzutu/VAT
Uwaga
Kierunek naliczania VAT można zdefiniować w systemie ERP.

8. Szczegóły pozycji – prezentuje szczegółowe informacje na temat elementu dokumentu oraz umożliwia zmianę jego ilości, ceny początkowej itd.

9. Atrybuty – atrybuty przypisane do typu dokumentu

Na formularzu dodawanego paragonu lub faktury sprzedaży znajdują się następujące przyciski:

  • [Parkuj] – zapisuje dokument w celu jego dalszej realizacji w późniejszym czasie lub na innym stanowisku POS
  • [Zatwierdź] – zatwierdza dokument
  • [Drukuj] – drukuje dokument (przycisk domyślnie ukryty)
  • [Kupony] – wyświetla kupony rabatowe
  • [Nalicz promocje]/[Promocje] – nalicza/usuwa promocje pakietowe
  • [Faktury zaliczkowe] – uwzględnia istniejące zaliczki wskazanego kontrahenta

Z poziomu systemu ERP można określić, czy dokument handlowy, na którym znajduje się co najmniej jedna pozycja o cenie 0, może zostać zatwierdzony na stanowisku POS.

Uwaga
Funkcjonalność zatwierdzania faktury sprzedaży na kontrahenta nieokreślonego nie jest dostępna we współpracy z systemem Comarch ERP Altum.

W aplikacji możliwe jest zatwierdzanie faktury sprzedaży dla kontrahenta nieokreślonego. Taką funkcjonalność dla dokumentów FS, KIFS, FSL i KFSL można aktywować z poziomu systemu ERP.

Przykład
Do stanowiska sprzedaży detalicznej podchodzi klient z kilkoma artykułami. W celu wystawienia paragonu, operator wybiera z głównego menu kafel [Nowy dokument]. Następnie skanuje kody EAN towarów. Po zatwierdzeniu dokumentu, w oknie płatności kasjer wybiera odpowiednią formę płatności i zatwierdza transakcję. Na zintegrowanej drukarce fiskalnej zostaje wydrukowany paragon.
Uwaga
Termin płatności na dokumencie handlowym ustawiany jest na bieżącą datę. W przypadku płatności formą bez przyjmowania zapłaty, termin płatności jest pobierany z ustawień kontrahenta (zdefiniowanych w systemie ERP).

Faktury uproszczone

Zgodnie ze zmianami w przepisach w zakresie wystawiania faktur do paragonów, weryfikacja generowania faktur powinna odbywać się w Comarch POS. Od 1 października 2020 paragony do kwoty brutto 450 zł z kontrahentem posiadającym NIP należy traktować jako faktury uproszczone. W związku z tym generowanie faktur do takich paragonów jest blokowane w momencie aktywowania odpowiedniego parametru w systemie ERP.

Fiskalizacja faktur

Podczas fiskalizacji faktur oraz faktur zaliczkowych w warunkach fiskalizacji uwzględniony zostaje rodzaj kontrahenta:

  • faktura zaliczkowa zostanie zafiskalizowana, jeżeli wybrano kontrahenta detalicznego oraz na źródłowym zamówieniu sprzedaży został ustalony kierunek VAT od brutto
  • faktura sprzedaży zostanie zafiskalizowana, jeżeli wybrano kontrahenta detalicznego oraz na tej fakturze został ustalony kierunek VAT od brutto

Integracja z Krajowym Systemem e-Faktur (ERP: Altum)

Uwaga
Integracja z Krajowym Systemem e-Faktur wymaga dokonania konfiguracji i posiadania certyfikatu w systemie ERP.

Krajowy System e-Faktur (KSeF) wszedł w życie w Polsce od stycznia 2022 roku. Jego zadaniem jest gromadzenie e-faktur wystawianych przez przedsiębiorców. KSeF daje możliwość wystawiania faktur ustrukturyzowanych jako jednej z akceptowanych form dokumentowania transakcji, obok faktur papierowych i faktur elektronicznych funkcjonujących obecnie w obrocie gospodarczym.

Od początku 2025 roku Narodowy system e-Faktur ma być wprowadzony jako obowiązkowy, aby sprostać wymaganiom rynkowym, dodana została integracja z KSeF. Z poziomu stanowiska Comarch POS możliwe jest:

  • dokonanie bezpośredniej rejestracji faktur w KSeF
  • pobieranie potwierdzenia statusu UPO
  • drukowanie faktury z kodem QR
  • podgląd statusu faktury

W przypadku braku połączenia do platformy KSeF wprowadzona została możliwość wystawienia dokumentu z poziomu stanowiska Comarch POS, a następnie w późniejszym czasie jego wysłanie z poziomu systemu ERP do KSeF.

Uwaga
W systemie Comarch ERP Altum należy aktywować parametr Zezwalaj na bezpośrednią wysyłkę dokumentów do KSeF jeżeli dokumenty mają być wysyłane bezpośrednio z poziomu stanowiska Comarch POS. Parametr dostępny jest z poziomu centrum POS → zakładka Stanowiska POS. Parametr dostępny jest jeżeli na firmie głównej został zaznaczony parametr Obsługa KSeF.
Uwaga
W celu wysyłki faktury z poziomu stanowiska do KSeF należy posiadać odpowiednie uprawnienie nadawane w systemie ERP.

KSeF – kontrahenci

Na karcie kontrahenta dostępny jest parametr Obsługa KSeF, parametr decyduje czy dany klient akceptuje otrzymywanie faktur przez KSeF. Parametr dostępny jest dla kontrahentów biznesowych.

Parametr Obsługa KSeF na karcie kontrahenta

Po zapisaniu danego kontrahenta z aktywnym parametrem Obsługa KSeF, parametr widoczny jest również na podglądzie kontrahenta.

Szczegóły kontrahenta biznesowego
Szczegóły kontrahenta biznesowego

Po wybraniu kontrahenta biznesowego z włączonym parametrem Obsługa KSeF na fakturze, na stanowisku, pierwszy raz zawsze weryfikowane jest czy zainstalowany jest certyfikat na komputerze, dlatego wyświetlane jest okno z wyborem odpowiedniego certyfikatu. Po wybraniu certyfikatu, dane faktury są weryfikowane przez konektor KSeF, na stanowisku POS zostanie zaprezentowany odpowiedni komunikat. Po pomyślnej weryfikacji otwiera się okno płatności, po zatwierdzeniu go w tle odbywa się proces wysyłania dokumentu do KSeF.

Uwaga
Dopóki faktura nie otrzyma numeru KSeF, wydruk z poziomu stanowiska POS jest blokowany.

 

Dane z KSeF

Dla dokumentów, które zostały zarejestrowane w KSeF dostępny jest przycisk [Pokaż dane KSeF]. Przycisk dostępny jest:

  • dla typów dokumentów: FS, KIFS, FSL oraz KIFSL
  • jeżeli parametr Obsługa KSeF jest włączony. Parametr dostępny jest w systemie Comarch ERP Altum na formularzu firmy w sekcji Handel, jeżeli Grupa stawek VAT ma ustawioną wartość PL.
Przycisk [Pokaż dane KSeF]
Przycisk [Pokaż dane KSeF]

Po wybraniu przycisku otwarte zostaje okno Dane z KSeF.

Okno Dane z KSeF
Okno Dane z KSeF

W oknie prezentowane są:

  • kod QR dokumentu KSeF
  • numer KSeF
  • status dokumentu KSeF
  • link do dokumentu KSeF
  • przyciski [Zamknij] i [Kopiuj numer KSeF]

Czy ten artykuł był pomocny?