Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch WMS w wersji 2023.0

Wstęp

W najnowszej wersji Comarch WMS 2023.0 została dodana funkcjonalność automatycznego przypisywania dyspozycji do operatorów z wykorzystaniem algorytmów Machine Learning (przy współpracy z ERP XL). Wykorzystując możliwość przypisywania dyspozycji, Kierownik Magazynu będzie miał możliwość automatycznego przypisania operatów do konkretnych dyspozycji za pomocą algorytmów uczenia maszynowego. Po wybraniu drugiego trybu Kierownik Magazynu będzie miał także możliwość automatycznego przypisania dyspozycji. Możliwe będzie uzyskanie informacji o przewidywanym czasie realizacji dyspozycji.

Comarch WMS 2023.0 współpracuje z:

  • Comarch ERP XL 2022.1.0 – aplikacje Comarch WMS Zarządzanie oraz Magazynier;
  • Comarch ERP XL 2023.0.0 – aplikacje Comarch WMS Zarządzanie oraz Magazynier;
  • Comarch ERP XL Start C8 – aplikacja Comarch WMS Magazynier;
  • Comarch ERP Altum 2022.5 – aplikacje Comarch WMS Zarządzanie oraz Magazynier;
  • Comarch ERP Altum 2023.0 – aplikacje Comarch WMS Zarządzanie oraz Magazynier;
  • Comarch ERP Menadżer Kluczy 2022.2.2

 

W celu zaktualizowania aplikacji do wersji Comarch WMS 2023.0 wymagany jest Comarch ERP Auto Update co najmniej w wersji 2023.0.5117.3

 

Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch WMS Zarządzanie

1. Automatyczne przypisywanie dyspozycji do operatorów z wykorzystaniem algorytmów Machine Learning

W najnowszej wersji Comarch WMS 2023.0 została dodana funkcjonalność automatycznego przypisywania dyspozycji do operatorów z wykorzystaniem algorytmów Machine Learning (przy współpracy z ERP XL). Mechanizm uwzględnia operatorów, którzy zalogują się do Comarch WMS Magazynier w obrębie danej, zdefiniowanej zmiany.

Komponent, poza przypisaniem bądź zasugerowaniem operatora dla dyspozycji, może dostarczać również informacje o przewidywanym czasie jej realizacji:

W celu skorzystania z możliwości nowej funkcjonalności należy zainstalować nowy komponent Uczenie Maszynowe za pomocą nowej wersji Comarch ERP Auto Update 2023.0.

 

Comarch WMS 2023.0 na środowisku PostrgreSQL

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów postanowiono zainicjować działanie Comarch WMS na środowisku PostgreSQL. W pierwszym etapie została uruchomiona aplikacja Comarch WMS Magazynier. Na chwilę obecną istnieje możliwość realizacji poniższych procesów.

1. Dostęp do górnego menu Comarch WMS Magazynier

Po zalogowaniu do Comarch WMS Magazynier na środowisku PostgreSQL, użytkownik może korzystać z przycisków górnego menu:

Rysunek 1. Podstawowy widok interfejsu aplikacji Comarch WMS Magazynier

Pobieranie informacji o magazynach – widok listy ze zdefiniowanymi magazynami. Operator z tego miejsca ma możliwość wyboru magazynu, co spowoduje przelogowanie operatora na konkretny magazyn.

Rysunek 2. Widok listy magazynów z górnego menu

Menu na skróty – z pozycji tego menu istnieje możliwość podglądu, określenia wartości:

  • Kontrahenci – widok listy zdefiniowanych kontrahentów w programie Comarch ERP. Po wyborze kontrahenta wyświetlone zostają dodatkowe informacje o kontrahencie.
  • Nowy towar – z poziomu kolektora operatora istnieje możliwość dodania nowego towaru. Operator podczas dodawania nowego zasobu musi określić:
    • Kod towaru
    • Nazwę towaru
    • Jednostkę miary

Dodatkowo z tego miejsca istnieje możliwość wygenerowania nowego kodu EAN dla nowoutworzonego towaru.

  • Towary – widok listy ze wszystkimi zdefiniowanymi towarami. Z tego poziomu operator może:
    • Zmienić widok wyświetlenia listy towarów o zasoby, które są fizycznie dostępne na magazynie
    • Dodać nowy towar, analogicznie jak w przypadku Nowy towar
  • Ustawienia – operator z tego poziomu może skonfigurować, spersonalizować widok jaki otrzymuje na kolektorze. Po przejściu w ustawienia może zmodyfikować je o następujące wartości:
    • Ogólne – włączenie / wyłączenie realizacji ilości przyrostowo oraz komunikatów dźwiękowych
    • Wygląd – określenie wysokość przycisków oraz czcionki
    • Skróty – zdefiniowanie skrótów na kolektorze odpowiedzialnych za konkretne funkcje
    • Dźwięki – określenie poziomu głośności, włączenia / wyłączenia sygnałów dźwiękowych, przypisanie dźwięku do konkretnej funkcji
  • Wyloguj – po naciśnięciu przycisku operator zostaje automatycznie wylogowany z kolektora.
  • Zablokuj – możliwość zablokowania kolektora przez użytkownika, który był na nim zalogowany. Kolektor może zostać odblokowany po wprowadzeniu danych dostępowych operatora, który dokonał zablokowania kolektora.
  • Zmień magazyn – za pomocą tego przycisku operator może wyświetlić listę dostępnych magazynów i dokonać przelogowania na wybrany
Rysunek 3. Widok interfejsu z menu górnego Na skróty

2. Realizacja procesu przyjęcia

Operator z poziomu Comarch WMS Magazynier ma możliwość realizacji dyspozycji przyjęcia na położenie nieokreślone korzystając z:

  • Dodaj przyjęcie – Dodanie nowego dokumentu przyjęcia. Źródłem powstania dokumentu jest kolektor operatora. Po zrealizowaniu dokumentu i jego zatwierdzeniu, zostaje automatycznie przesłany do programu Comarch ERP przy wykorzystaniu usługi synchronizacji.
  • Przyjęcie na dziś – lista dokumentów do realizacji w dniu bieżącym. Źródłem powstania dokumentów jest program Comarch ERP. Operator wybiera z listy dokument do realizacji, który został przesłany z programu Comarch ERP
    w dniu bieżącym przy wykorzystaniu usługi synchronizacji.
  • Przyjęcie za okres – Operator na kolektorze wybiera zakres dat w granicach, którego Comarch WMS Magazynier filtruje dokumenty przyjęcia, które nie zostały wcześniej zrealizowane. Źródłem powstania dokumentu przyjęcia jest program Comarch ERP. Operator realizuje dyspozycję i potwierdza jej zrealizowanie. Dokument jest synchronizowany do programu Comarch ERP.
Rysunek 4. Ogólny widok interfejsu przyjęć

3. Realizacja procesu wydania

Operator z poziomu Comarch WMS Magazynier ma możliwość realizacji dyspozycji wydania z położenia nieokreślone korzystając z:

  • Dodaj wydanie – Dodanie nowego dokumentu wydania. Źródłem powstania dokumentu jest kolektor operatora. Po zrealizowaniu dokumentu i jego zatwierdzeniu, zostaje automatycznie przesłany do programu Comarch ERP przy wykorzystaniu usługi synchronizacji.
  • Wydania na dziś – lista dokumentów do realizacji w dniu bieżącym. Źródłem powstania dokumentów jest program Comarch ERP. Operator wybiera z listy dokument do realizacji, który został przesłany z programu Comarch ERP
    w dniu bieżącym przy wykorzystaniu usługi synchronizacji.
  • Wydania za okres – Operator na kolektorze wybiera zakres dat w granicach, którego Comarch WMS Magazynier filtruje dokumenty wydania, które nie zostały wcześniej zrealizowane. Źródłem powstania dokumentu wydania jest program Comarch ERP. Operator realizuje dyspozycję i potwierdza jej zrealizowanie. Dokument jest synchronizowany do programu Comarch ERP.
Rysunek 5. Ogólny widok interfejsu wydań

 

COMARCH ERP

Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione. Wykonywanie kopii metodą kserograficzną, fotograficzną, a także kopiowanie na nośniku filmowym, magnetycznym lub innym, powoduje naruszenie praw autorskich niniejszej publikacji.

Copyright © 2023 COMARCH
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Czy ten artykuł był pomocny?