Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch WMS w wersji 2025.0

 

Wstęp

W najnowszej wersji Comarch WMS 2025.0 zostały udostępnione następujące funkcjonalności:

  • Zmiana ścieżki generowania dokumentów (W)AWD podczas tworzenia przesunięcia międzymagazynowego z poziomu Comarch ERP XL.
  • Równomierne rozdzielenie lokalizacji podczas inwentaryzacji.
  • Proces inwentaryzacji wykorzystujący uczenie maszynowe.

Comarch WMS 2025.0 współpracuje z:

  • Comarch ERP XL 2024.1.3 – aplikacje Comarch WMS Zarządzanie oraz Magazynier;
  • Comarch ERP XL 2025.0 – aplikacje Comarch WMS Zarządzanie oraz Magazynier;
  • Comarch ERP Altum 2023.0 – aplikacje Comarch WMS Zarządzanie oraz Magazynier;
  • Comarch ERP Altum 2024.5 – aplikacje Comarch WMS Zarządzanie oraz Magazynier;
  • Comarch ERP Menadżer Kluczy 2025.0.1;

W celu zaktualizowania aplikacji do wersji Comarch WMS 2025.0 wymagany jest Comarch ERP Auto Update
co najmniej w wersji 2024.5.5684.2.

 

Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch WMS Zarządzanie i Comarch WMS Magazynier

1. Zmiana ścieżki generowania dokumentów (W)AWD podczas tworzenia przesunięcia międzymagazynowego z poziomu Comarch ERP XL

Wprowadzona funkcjonalność powoduje zmianę we wcześniejszym sposobie generowania dokumentów dla przesunięć międzymagazynowych. Aktualnie ścieżka generowania dokumentów wygląda następująco:
MMW (dokument handlowy) -> (W)ZWM (dokument magazynowy) -> (W)AWD (dokument magazynowy) -> MMP (dokument handlowy).
Nowa funkcnojalność pozwala na automatyczne generowanie dokumentu (W)AWD, który to bezpośrednio pochodzi ze zrealizowanej dyspozycji wydania ZWM. Zastosowanie takiej ścieżki powstawania dokumentu pozwoli na przenoszenie informacji o zasobach oraz jednostkach logistycznych na dyspozycję AWD, co skraca czas przyjęcia towaru na magazynie docelowym.

Dla nowej ścieżki generowania dokumentów, dokument handlowy MMP jest generowany po zrealizowaniu przyjęcia dokumentem (W)AWD na magazynie. Dzięki temu stan handlowy na magazynie docelowym jest dostępny dopiero jak fizycznie towar zostanie przyjęty na magazynie.

 

2. Równomierne rozdzielenie położeń podczas inwentaryzacji.

Funkcjonalność umożliwia równomierne przydzielenie zakresu położeń do wybranych operatorów. Mechanizm podziału inwentaryzowanych lokalizacji uwzględnia liczbę operatorów, do których przypisujemy położenia, zakres położeń oraz to czy na danym położeniu występuje zasób. Dzięki przypisaniu operatora do położenia, wskazana jest w systemie w jawny sposób odpowiedzialność za wynik inwentaryzacji na danym położeniu.
Równomierny podział położeń jest obsługiwany zarówno w procesie inwentaryzacji pochodzącej z systemu ERP jak i inwentaryzacji z aplikacji WMS.

2.1. Nowy parametr Podział odczytów arkusza inwentaryzacyjnego.

Parametr Podział odczytów arkusza inwentaryzacyjnego działa w oparciu o dwa kryteria:
a) Według grup spisowych – lokalizacje w magazynie zostaną równo podzielone na odczyty pomiędzy operatorów znajdujących się w przypisanej grupie spisowej.
b) Według wybranych operatorów – lokalizacje w magazynie zostaną równo podzielone na odczyty pomiędzy operatorów wybranych przez użytkownika.

Rys. 1. Parametr Podział odczytów arkusza inwentaryzacyjnego.

 

2.2. Filtrowanie odczytów arkusza inwentaryzacyjnego w ujęciu operatorów.

Osoba zarządzająca przebiegiem inwentaryzacji zyskała możliwość szybszego podglądu odczytów, które zostały zrealizowane lub zlecone do realizacji dla danego operatora. Przekłada się to na większą kontrolę nad procesem inwentaryzacji oraz daje przestrzeń do analizy wykonanej pracy przez danego operatora.

 

3. Proces inwentaryzacji z wykorzystaniem komponentu uczenia maszynowego (Machine Learning).

Nowa funkcjonalność ma na celu pomóc kierownikowi magazynu w bieżącej kontroli stanów towarowych na magazynie oraz usprawnienie procesu inwentaryzacji generowanych w aplikacji Comarch WMS. Po dodaniu arkusza inwentaryzacyjnego, aplikacja wygeneruje pozycje arkusza, które według komponentu uczenia maszynowego należy zinwentaryzować. Komponent uczenia maszynowego sugerując pozycje do inwentaryzacji bierze pod uwagę wiele zmiennych czynników biznesowych, które mogą wpłynąć na konieczność przeprowadzenia inwentaryzacji dla danego położenia lub towaru.

W celu odróżnienia arkuszy wykorzystujących uczenie maszynowe, od zwykłych arkuszy inwentaryzacji, obok numeratora arkusza została dodana informacja wykorzystuje algorytm uczenia maszynowego.

Rys.3. Poglądowy widok na parametry arkusza inwentaryzacji wykorzystujący komponent uczenia maszynowego.

3.1. Wykorzystanie komponentu uczenia maszynowego w harmonogramach.

Funkcjonalność tworzenia arkuszy inwentaryzacyjnych przy pomocy komponentu uczenia maszynowego została zaimplementowana również w harmonogramach inwentaryzacji. W przypadku, gdy powstały arkusz wykorzystuje komponent uczenia maszynowego, może zostać przekazany automatycznie do realizacji – odpowiada za to parametr Automatyczne przekazanie arkusza do realizacji w dniu inwentaryzacji. Arkusz pochodzący z harmonogramu podobnie jak arkusz dodany przez użytkownika systemu może odnosić się zarówno do zasobów (partii towarów) oraz położeń wynikających ze struktury magazynu.

Czy ten artykuł był pomocny?