XL069 – Program CDNAVAT

Wstęp

W związku ze zmianami wprowadzonymi do ustaw o podatku dochodowym w zakresie przeliczania transakcji wyrażonych w walutach obcych na polskie złote, konieczne jest stosowanie różnych kursów wymiany walut dla celów podatku dochodowego i dla celów rozliczeń podatku VAT.

Na potrzeby podwójnego przeliczania wartości transakcji walutowych, dostępny jest dodatkowy moduł systemu Comarch ERP XL – CDNAVAT. Jest on dostępny w katalogu, w którym znajdują się pliki systemu Comarch ERP XL.

Zgodnie z funkcjonalnością systemu, na dokumenty handlowe, rejestrowane po stronie modułu: Sprzedaż, kurs podpowiadany jest:

  • w przypadku faktur sprzedaży – z dnia poprzedzającego datę sprzedaży lub wystawienia w zależności od tego, która z dat jest wcześniejsza,
  • w przypadku faktur zakupu – zgodnie z definicją dokumentu.

Funkcjonalność modułu CDNAVAT pozwala na automatyczne generowanie do walutowych dokumentów handlowych, dodatkowych dokumentów, w formie tzw. faktur a-vista. Faktury a-vista ewidencjonowane są po stronie rejestrów VAT. Nie wpływają one na stany magazynowe i nie posiadają elementów transakcji. Zawierają natomiast dane przepisane z dokumentu źródłowego pozwalające na identyfikację przeprowadzonej transakcji i jej prawidłową rejestrację w rejestrach VAT. Na wygenerowanych fakturach a-vista, podstawa opodatkowania oraz podatek VAT przeliczane są domyślnie na PLN:

  • w przypadku faktur sprzedaży po kursie z dnia poprzedzającego datę wystawienia dokumentu handlowego
  • w przypadku faktur zakupu po kursie z dnia poprzedzającego datę zakupu dokumentu handlowego

Użytkownikom systemu umożliwiono także „ręczne” wskazanie kursu, po którym ma zostać przeliczone zobowiązanie z tyt. VAT.

Moduł CDNAVAT

Po uruchomieniu modułu CDNAVAT, w toolbarze dostępne są dwie ikony: Dokumenty, Lista kursów walut. Generację faktur a-vista udostępniono z poziomu listy: Dokumenty.

Okno główne modułu CDNAVAT
Okno główne modułu CDNAVAT

Przy pierwszym uruchomieniu listy dokumentów pojawi się komunikat o treści:

Komunikat informujący o konieczności dodania odpowiednich atrybutów i triggerów
Komunikat informujący o konieczności dodania odpowiednich atrybutów i triggerów

W celu automatycznego dodania atrybutów oraz uruchomienia skryptów zapewniających prawidłowe działanie programu należy wybrać opcję: Tak.

Efektem będzie utworzenie trzech poniższych atrybutów.

Nazwa klasy atrybutu Typ atrybutuPrzypisanie do dokumentu
a-vistadokument handlowydokument źródłowy
KorektaVat_dokument_źródłowydokument handlowyautomatycznie wygenerowana faktura a-vista
Kurs z dokumentu źródłowegoTekstautomatycznie wygenerowana faktura a-vista

Wykonane skrypty będą odpowiadać między innymi za:

  • zaznaczenie na płatnościach parametru: „Nie rozliczaj” – na fakturach a-vista,
  • zaznaczenie parametrów: „Nie uwzględniaj na deklaracji VAT-7” oraz „Nie uwzględniaj na deklaracji VAT UE” – na dokumentach źródłowych (do których wygenerowano a-visty)
Uwaga
W/w predefiniowanym atrybutom nie wolno zmieniać nazwy oraz ich deaktywować. Deaktywacja spowoduje utratę powiązań pomiędzy fakturami źródłowymi, a wygenerowanymi do nich fakturami a-vista. W konsekwencji dokument źródłowy, do którego wygenerowano a-vistę, będzie uważany za „niezwiązany”. Będzie można do niego wygenerować kolejną fakturę a-vista.

Okno: Dokumenty

Okno: Dokumenty, zawiera trzy zakładki: FSE/FEL, FS/FSK, FZ/FZK.

Lista dokumentów
Lista dokumentów

Z poziomu zakładki:

  • FSE/FEL – umożliwiono automatyczne wygenerowanie faktury a-vista typu sprzedaż do: FSE, FKE, FEL, KEL, S’FSE, S’FKE, które w nagłówku dokumentu mają wybraną walutę inną od waluty systemowej.
  • FS/FSK – umożliwiono wygenerowanie faktury a-vista typu sprzedaż do: FS, FSK, S’FS, S’FSK, A’FS, A’FSK, które w nagłówku dokumentu mają wybraną walutę inną od waluty systemowej.
  • FZ/FZK – umożliwiono wygenerowanie faktury a-vista typu zakupu do: FZ, FZK, S’FZ, S’FZK, A’FZ, A’FZK, które w nagłówku dokumentu mają wybraną walutę inną od waluty systemowej.

Na dwóch pierwszych zakładkach prezentujących faktury sprzedaży, dokumenty posortowane są wg daty wystawienia. Na trzeciej, wyświetlającej faktury zakupu – wg daty wpływu.

Dane prezentowane w poszczególnych kolumnach pozwalają na identyfikację dokumentów. Są to:

  • numer systemowy wyświetlony w kolumnie: Dokument,
  • numer „źródłowy” wyświetlony w kolumnie: Dokument obcy, nadany np. przez inny system,
  • akronim kontrahenta w kolumnie: Kontrahent,
  • w przypadku faktur sprzedaży: data wystawienia oraz data sprzedaży,
  • w przypadku faktur zakupu: data wpływu oraz data wystawienia,
  • informacje o kursie w kolumnie: Kurs,
  • w przypadku dokumentów powiązanych, w kolumnie: Powiązany, dla dokumentu źródłowego wyświetlany jest numer faktury a-vista, a dla faktury a-vista – numer dokumentu źródłowego.

Na każdej z zakładek dostępne są dwie grupy parametrów: parametry o charakterze filtrującym oraz parametry wykorzystywane do generacji faktur a-vista.

W grupie parametrów filtrujących, dostępne są:

  • Status – pozwalają na zawężenie listy do dokumentów:
    • niezwiązanych – dokumentów „źródłowych”, do których nie wygenerowano faktur a-vista, w zawężeniu do wybranych typów na liście dokumentów,
    • związanych – dokumentów źródłowych, do których wygenerowano faktury a-vista, w zawężeniu do wybranych na liście typów dokumentów,
    • a-vista – automatycznie wygenerowanych faktur a-vista w zawężeniu do a-vist wygenerowanych do wybranych na liście typów dokumentów. Na przykład, z poziomu zakładki: FSE/FEL, będą widoczne wyłącznie faktury a-vista wygenerowane do FSE, FKE, FEL, KEL, S’FSE, S’FKE. Z kolei z poziomu zakładki: FS/FSK, będą widoczne wyłącznie faktury a-vista wygenerowane do FS, FSK, S’FS, S’FSK, A’FS, A’FSK, itp.
    • wszystkich – opcja pozwala na wyświetlenie wszystkich dokumentów źródłowych: związanych, niezwiązanych, (bez wygenerowanych automatycznie faktur a-vista), w zawężeniu do wybranych na liście typów dokumentów.

  • Data – umożliwia zawężenie dokumentów do wybranego zakresu dat, np. do jednego dnia.

  • Waluta – umożliwia zawężenie dokumentów do konkretnej waluty.

  • W zależności od zakładki, parametr o nazwie: Uwzględniaj dokumenty o zgodnych datach sprzedaży i wystawienia lub Uwzględniaj dokumenty o zgodnych datach zakupu i wystawienia – domyślnie zaznaczony. Pozwala na wyeliminowanie, w przypadku dokumentów sprzedaży – dokumentów o identycznych datach wystawienia i sprzedaży, w przypadku dokumentów zakupu – o identycznych datach wystawienia i zakupu. Wydaje się, że nie ma konieczności generowania dodatkowych faktury a-vista jeżeli ma miejsce zgodność w/w dat. W takich przypadkach można przyjąć, że  kurs dla ustalenia przychodu lub kosztu oraz podatku VAT należnego lub naliczonego będzie identyczny.

Dodatkowo Użytkownik ma możliwość zawężenia listy do danego typu dokumentu:

Na zakładce „FSE/FEL” do:

Na zakładce „FS/FSK” do:

Na zakładce „FZ/FZK” do:

W grupie parametrów wpływających na dane generowanej faktury a-vista znajdują się:

– pozwala na wygenerowanie a-visty o numerze, w ramach zadeklarowanej serii. Jeżeli seria nie zostanie wskazana, faktura a-vista otrzyma numer w ramach serii wybranej na dokumencie „źródłowym”.

– pozwala na wygenerowanie faktury a-vista we wskazanym podczas generacji rejestrze. Jeżeli rejestr nie zostanie wybrany, faktura a-vista zostanie utworzona w tym samym rejestrze VAT, w którym znajduje się dokument źródłowy.

 – dostępny pod warunkiem zawężenia listy dokumentów do konkretnej waluty. Pozwala na ręczne wpisanie kursu, po którym zostaną przeliczone wartości tabeli VAT. Wartości przeliczane są na podstawie wartości netto w walucie obcej pobranych z faktury źródłowej. Jeżeli kurs nie zostanie wybrany, wartości na fakturze a-vista zostaną przeliczone po kursie z dnia poprzedzającego datę wystawienia dokumentu źródłowego.

Przyciski na liście dokumentów:

[Wygeneruj dokument a-vista]– pozwala na wygenerowanie faktur a-vista do dokumentów źródłowych,

[Podgląd] – pozwala na podgląd formatki dokumentu. Dokument można także wyświetlić wykonując dwuklik lewym klawiszem myszy na wybranym dokumencie,

[Usuń] – pozwala na usunięcie wygenerowanej faktury a-vista,

[Anuluj] – zamyka listę dokumentów.

Pod prawym klawiszem myszy udostępniono opcje pozwalające na zaznaczanie i odznaczanie wszystkich dokumentów.

Automatycznie wygenerowana faktura a-vista

  • Automatycznie wygenerowana faktura a-vista numerowana jest zgodnie z obowiązującym standardem. Otrzymuje odrębny numer nadany przez system, w ramach serii wybranej na dokumencie źródłowym lub w ramach serii wskazanej przez użytkownika, podczas generacji dokumentu.
  • Faktura a-vista generowana jest w rejestrze VAT wskazanym na dokumencie źródłowym, lub w rejestrze VAT wskazanym podczas generacji dokumentu źródłowego.
  • Faktura a-vista nie posiada elementów transakcji. Zawierała pozycje na zakładce: VAT.
    • Liczba pozycji jest zgodna z liczbą pozycji na dokumencie źródłowym (przed wygenerowaniem faktury a-vista).
    • Pozycje są identycznie sparametryzowane, wyliczone na podstawie wartości pozycji dokumentu źródłowego, po nowym kursie pobranym z dnia poprzedzającego datę wystawienia (faktury sprzedaży) lub z dnia poprzedzającego datę zakupu (faktury zakupu) lub po kursie wskazanym przez użytkownika przy generacji faktury a-vista.
    • W celu uniknięcia podwójnej rejestracji kwot na deklaracji VAT-7, po wygenerowaniu faktury a-vista, na dokumencie źródłowym, na pozycjach tabelki VAT, parametry: „Nie uwzględniaj na deklaracji VAT-7” oraz „Nie uwzględniaj na deklaracji VAT-UE” są automatycznie zaznaczone.
Uwaga
Po wygenerowaniu faktury a-vista, Użytkownik powinien sprawdzić ustawienie tych parametrów i ewentualnie ustawić je ręcznie.
  • Na płatnościach faktury a-vista parametr: „Nie rozliczaj”, jest domyślnie zaznaczony.
Uwaga
Po wygenerowaniu faktury a-vista, Użytkownik powinien skontrolować ustawienie tego parametru i ewentualnie zaznaczyć go ręcznie.
  • W celu prawidłowego ujęcia transakcji w rejestrze VAT, automatycznie wygenerowana faktura a-vista zawiera następujące dane przepisane z dokumentu źródłowego:
    • Dane „Kontrahenta głównego”,
    • Dane „Kontrahenta docelowego”,
    • Dane „Płatnika”,
    • Rodzaj transakcji (z zakładki „Ogólne” oraz „VAT”),
    • Numer systemowy dokumentu źródłowego,
    • Datę wystawienia oraz sprzedaży – w przypadku dokumentów sprzedaży,
    • Datę wpływu, wystawienia – w przypadku dokumentów zakupu,
    • Walutę nagłówka.

Wydruki faktur eksportowych (FSE, FKE)

Z poziomu automatycznie wygenerowanej faktury a-vista oprócz wydruków związanych stricte z fakturą a-vista udostępniono wydruk faktury eksportowej powiązanej z fakturą a-vista. W przypadku opodatkowania transakcji stawkami krajowymi (parametr VAT eksportowy odznaczony), wartości w tabelce VAT prezentowane są w walucie systemowej, przeliczone po kursie wskazanym na fakturze a-vista.

O czym należy pamiętać

  • W celu prawidłowego generowania faktur a-vista, w definicjach dokumentów: FS, FZ powinien być odznaczony parametr: Tylko transakcje krajowe.
  • Powiązanie pomiędzy dokumentem źródłowym a fakturą a-vista odbywa się za pośrednictwem predefiniowanych atrybutów. Dla poprawności działania automatycznego generowania dokumentów a-vista, nie należy modyfikować, deaktywować predefiniowanych atrybutów. Nie wolno ich usuwać z dokumentów: źródłowego oraz faktury a-vista.
  • Nie zaleca się kopiowania dokumentów „źródłowych”, do których wygenerowano dokumenty a-vista, ponieważ na kopię dokumentu przenoszone są atrybuty z dokumentu kopiowanego. W celu uniknięcia problemów z generowaniem faktury a-visty, po skopiowaniu dokumentu należy pamiętać o usunięciu skopiowanego atrybutu.
  • Jeżeli do FSE zostanie wygenerowana faktura a-vista, na FSE nie należy zmieniać ustawienia parametru: VAT eksportowy. W celu zmiany wartości tego parametru, należy wykasować wygenerowaną fakturę a-vista, zmienić ustawienie parametru i ponownie wygenerować fakturę a-vista.
  • Na fakturze a-vista ustawienia parametrów VAT propagowane są z dokumentu źródłowego.
  • Po wygenerowaniu faktury a-vista na dokumencie źródłowym powinno nastąpić zaznaczenie parametrów: „Nie uwzględniaj na deklaracji VAT-7”, „Nie uwzględniaj na deklaracji VAT-UE”. W wyniku automatycznego zaznaczenie wymienionych parametrów może dojść do sklejenia rekordów np. w sytuacji gdy pozycję tabelki VAT rozdzielono na dwie, przy czym na jednej z nich zaznaczono parametr: „Nie uwzględniaj na deklaracji VAT-7”.
  • Po wygenerowaniu faktury a-vista należy sprawdzić:
    • na dokumencie źródłowym ustawienie parametrów „Nie uwzględniaj na deklaracji VAT-7”,
      „Nie uwzględniaj na deklaracji VAT-UE” –powinny być zaznaczone,
    • Na fakturze a-vista – ustawienie parametru „Nie rozliczaj” na płatności – powinien być zaznaczony.
  • Po wykasowaniu dokumentu a-vista, na dokumentach źródłowych nie zostaną przywrócone wartości parametrów: „Nie uwzględniaj na deklaracji VAT-7” , „Nie uwzględniaj na deklaracji VAT-UE” sprzed wygenerowania faktury a-vista.
  • Jeżeli do dokumentu źródłowego zostanie wygenerowany dokument a-vista, anulowanie zatwierdzonego dokumentu nie będzie możliwe. Możliwość anulowania zostanie udostępniona po wykasowaniu automatycznie wygenerowanej faktury a-vista. Próba anulowania dokumentów źródłowego zakończy się komunikatem o błędzie krytycznym. W szczegółach zostanie podana przyczyna.
  • Jeżeli na fakturach sprzedaży zostanie wprowadzona kontrola przyznanego limitu kredytu, może pojawić się problem z wygenerowaniem faktury a-vista. W takim przypadku pozostaje przestawienie tego parametru na ostrzeżenie. Ewentualnie przypisanie Operatora generującego faktury a-vista do innego centrum, w którym na definicji dokumentu kontrola zostanie ustawiona na brak lub ostrzeżenie.
  • W przypadku transakcji sprzedaży opodatkowanych stawką 0%, udokumentowanych fakturami eksportowymi, fakturami zaliczkowymi- eksportowymi, wydruk faktury można sporządzić z poziomu FSE, FKE, FEL, KEL, ponieważ podstawa opodatkowania prezentowana jest w walucie obcej.
  • W przypadku transakcji sprzedaży opodatkowanych stawkami „krajowymi” (np. 23%, 8%) udokumentowanych fakturami eksportowymi, fakturami zaliczkowymi, wydruk faktury należy sporządzić z poziomu wygenerowanej faktury a-vista, menu „Faktura eksportowa” lub „Faktura eksportowa – zaliczkowa”. Na wydruku faktury eksportowej podpiętym do faktury a-vista wartości w tabelce VAT przeliczone są po kursie z dnia poprzedzającego datę wystawienia faktury. Na wydruku uzyskanym z poziomu faktury eksportowej dane tabelki VAT przeliczone są po kursie z dnia poprzedzającego jedną z wcześniejszych dat; wystawienia lub sprzedaży.

Czy ten artykuł był pomocny?