W zakresie integracji z Krajowym Systemem e-Faktur w wersji 2022.1 Systemu udostępniono elementy funkcjonalne o charakterze demonstracyjnym, mające na celu zapoznanie Użytkowników z planowanym sposobem obsługi tej integracji.
W wersji 2023.0 udostępniono pełną integrację z KSeF w zakresie eksportu faktur i ich korekt zarówno na środowisko Demo jak i środowisko produkcyjne.
W dniu 2022-12-01 na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, wprowadzający obligatoryjne fakturowanie w Krajowym Systemie e-Faktur.
Z dniem 1 września 2023 roku zaczęła obowiązywać struktura logiczna FA(2) faktury ustrukturyzowanej. Aby móc wysyłać faktury zgodnie z tą strukturą należy w Konfiguracji systemu, na zakładce [KSeF] w kontrolce Schemat faktury wybrać wartość FA(2). W kreacji i konwersji bazy do wersji 2024.0 schemat ten jest ustalany automatycznie.
Ww. wersja schematu jest jedyną obowiązującą strukturą faktury KSeF, aby więc korzystać z funkcjonalności integracji systemu Comarch ERP XL ze środowiskiem KSeF zarówno w zakresie eksportu jak i importu danych konieczna jest praca na wersji 2023.2.1 lub wyższej Systemu oraz wybór ww. schematu w Konfiguracji.
Funkcjonalność eksportu i importu faktur do KSeF jest dostępna w ramach jednej z poniższych metod licencjonowania:
- Licencja Comarch KSeF
- Pakiet OCR
Dla wersji 2024.0.4 i kolejnej jej aktualizacji okres promocyjny został przedłużony do 31.10.2025 r.
Uwierzytelnianie Użytkownika w KSeF
Komunikacja z Systemem KSeF wymaga stosownego uwierzytelnienia Użytkownika na platformie KSeF. W Comarch ERP XL udostępniono możliwość dokonywania takiego uwierzytelniania za pomocą tokena oraz za pomocą certyfikatu. O tym, z której z ww. metod korzysta dany Użytkownik decyduje stosowny parametr na jego karcie.
Tokeny przypisywane są na poszczególnych pieczątkach firmy. Użytkownik ma możliwość samodzielnego wprowadzenia/wklejenia tokena wygenerowanego bezpośrednio w KSeF, jak również możliwość wygenerowania go przy użyciu operacji Generuj, dostępnej na niearchiwalnej pieczątce na której podano NIP, a na której dotąd takiego tokena nie wygenerowano/nie przypisano.
Tokem generowany jest w oparciu o numer NIP pieczątki i certyfikat wskazany przez Użytkownika. Tak generowany token otrzymuje wszystkie role: dostęp do faktur, wystawianie faktur, przeglądanie uprawnień, zarządzanie uprawnieniami.
Użytkownik ma możliwość usunięcia tokena z pieczątki poprzez usunięcie zawartości kontrolki Token KSeF. Usunięcie tokena z pieczątki nie oznacza jego dezaktywacji w KSeF. Takiej dezaktywacji należy dokonywać bezpośrednio w KSeF, np. na stronie https://ksef-demo.mf.gov.pl/ oraz https://ksef.mf.gov.pl/ udostępnionej przez Ministerstwo Finansów.
Token jest kopiowany na pieczątkę tworzoną w wyniku archiwizacji poprzedniej pieczątki oraz podczas kopiowania pieczątki metodą <Ctrl>+<Insert>. Sama zmiana tokena nie powoduje natomiast archiwizacji pieczątki.
Na pieczątce z przypisanym tokenem niedostępna jest edycja numeru NIP, aby więc dokonać na niej zmiany NIP‑u należy najpierw usunąć z niej token.
Jeżeli na pieczątce firmy przypisanej do centrum, w kontekście którego zalogowany jest Użytkownik przypisano token i w karcie tego Operatora włączony jest parametr Uwierzytelnienie za pomocą tokena, wówczas taki Operator jest uwierzytelniany w KSeF automatycznie. Jeżeli do danego centrum nie przypisano pieczątki, wówczas do autoryzacji pobierany jest token przypisany na pieczątce centrum głównego.
Jeśli ww. parametr karty Operatora jest wyłączony lub na pieczątce nie zdefiniowano tokena, wówczas przed operacją wysłania faktury, czy też pobrania UPO wymagane jest wskazanie certyfikatu przez Użytkownika.
Wskazany przez Użytkownika certyfikat jest przez System zapamiętywany aż do zamknięcia modułu, czy też zmiany kontekstu pracy Operatora.
Prawa z zakresu KSeF na karcie operatora
Nie każdy Operator może dokonywać wysyłki dokumentów do KSeF/pobierać UPO z KSeF. O takiej możliwości decyduje prawo Wysyłanie faktur/Pobieranie UPO na jego karcie. Parametr Edycja numeru KSeF natomiast decyduje o tym, czy Operator może wprowadzić na dokument numer KSeF dokumentu i inne informacje dotyczące wysyłki dokumentu do KSeF. Taka edycja możliwa jest wyłącznie na tych dokumentach, które są oznaczone jako wysłane do KSeF poza systemem (np. zostały wysłane przez inny system/aplikację), omówione w dalszej części dokumentu. Parametr Uwierzytelnienie za pomocą tokena decyduje o tym, czy dany Operator ma być uwierzytelniany za pomocą tokena, o czym napisano powyżej.
W zakresie operacji związanych z KSeF dodane zostało nowe prawo Operatora: Pobieranie faktur, decydujące o tym, czy Operator ten może pobierać faktury zakupu ze środowiska KSeF. Dodatkowo rozszerzony został zakres prawa Edycja numeru KSeF na dok./Spinanie z KSeF na zatw. dok. Odtąd prawo to jest wymagane do dokonania poniższych operacji:
- Ręczna edycja danych KSeF na fakturach sprzedaży i fakturach zakupu
- Edycja parametru Poza systemem na zatwierdzonych fakturach sprzedaży
- Edycja parametru Poza systemem na fakturach zakupu (bez względu na ich stan)
- Spinanie zatwierdzonego (a w przypadku A-visty zaksięgowanego) dokumentu systemowego z fakturą KSeF, o czym więcej w dalszej części dokumentu
- Odłączanie faktury KSeF od zatwierdzonego (a w przypadku A-visty zaksięgowanego) dokumentu systemowego, o czym więcej w dalszej części dokumentu
Parametry KSeF w Konfiguracji systemu
W oknie Konfiguracji udostępniona została nowa zakładka [KSeF] a na niej parametry dotyczące integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.
Środowisko pracy KSeF
Ww. opcja decyduje o tym, czy Firma jedynie testuje funkcjonalność wysyłki faktur do KSeF pracując na wersji Demo, tj. wysyłając faktury na serwer demo Ministerstwa Finansów, czy też używa tej funkcjonalności produkcyjnie, tj. rejestruje w pełni ustrukturyzowaną e-fakturę i wysyła ją na serwer produkcyjny MF.
Zmiana środowiska z Demo na Produkcyjne powinna być świadomą decyzją Użytkownika, wysłanie bowiem faktury na środowisko produkcyjne oznacza wprowadzenie faktury do obiegu gospodarczego. Podczas zmiany środowiska na produkcyjne System usuwa z pieczątek wszystkie zdefiniowane tokeny oraz wszystkie informacje dotyczące dotychczasowych operacji KSeF na dokumentach. Po wysłaniu faktury na środowisko produkcyjne KSeF powrotna zmiana środowiska na Demo nie jest już możliwa. Zmiany środowiska KSeF należy dokonywać wówczas, gdy żaden inny Użytkownik nie pracuje w Systemie. Operator dokonujący zmiany środowiska KSeF na produkcyjne musi potwierdzić, że jest świadom ww. operacji.
Opcja decydująca o sposobie dokonywania eksportu wielu dokumentów jednocześnie
Podczas wysyłania do KSeF jednego dokumentu wysyłka taka dokonywana jest w ramach sesji interaktywnej. Podczas wysyłki seryjnej wielu zaznaczonych dokumentów natomiast o sposobie dokonywanie tej wysyłki decyduje ustawienie opcji w sekcji Eksport wielu dokumentów. Wybór opcji Sesja interaktywna oznacza, że każda z zaznaczonych faktur zostanie wysłana w oddzielnym pliku, wybór opcji Plik wsadowy natomiast oznacza, że wszystkie one zostaną wysłane w jednej paczce.
W Konfiguracji/KSeF dodana została możliwość wskazania czasu oczekiwania Systemu Comarch ERP XL na odpowiedź serwera KSeF podczas wysyłania dokumentów. Otrzymana w tym czasie informacja zwrotna z KSeF prezentowana jest w kontrolce Status wysyłki każdego z wysłanych dokumentów.
Parametry dotyczące zapisywanie pliku wysłanej faktury oraz pobranego urzędowego poświadczenia odbioru jako załącznika faktury
W wersji 2023.0 obsłużona została funkcjonalność podpinania pliku .xml wysyłanej faktury oraz pliku .xml pobieranego UPO jako załączników do faktury. Załączniki te tworzone są o ile włączony jest stosowny parametr sekcji Zapisuj jako załącznik. Tak tworzone załączniki oznaczane są nowym typem załącznika – Plik KSeF.
Jeżeli Użytkownik decyduje się na tworzenie ww. załącznika/załączników wówczas ma możliwość wyboru, czy ma być on zapisywany w bazie, czy jako link do pliku zapisanego na dysku. W tym ostatnim przypadku Użytkownik może wskazać katalog, w którym mają być te pliki zapisywane. Katalog ten można wskazać również w Parametrach komputera/[Wymiana danych].
Zasada zapisywania plików jest następująca: tworzony plik zapisany zostaje w katalogu wskazanym dla danego Użytkownika w Parametrach komputera, a jeżeli go tam nie wskazano, wówczas w katalogu ogólnym wskazanym w Konfiguracji systemu. Jeżeli i tej ścieżki nie wskazano, wówczas pliki te umieszczane są w katalogu o nazwie KSeFXML katalogu instalacyjnego Comarch ERP XL. We wskazanych jw. katalogach tworzone są podkatalogi dla każdej daty z jaką tworzone są pliki i w tychże podkatalogach są one umieszczane.
Parametry sekcji Podczas eksportu wysyłaj
W ww. sekcji Użytkownik decyduje, czy dla poszczególnych elementów faktury ma być wysyłana ilość/cena dla jednostki głównej, czy jednostki pomocniczej użytej na elemencie, a także ma możliwość wskazania czy System ma wysyłać w pliku opis z elementu faktury.
W wersji 2023.2 w Konfiguracji Systemu na zakładce [KSeF] udostępniono parametr, decydujący o tym, czy numer rachunku bankowego ma zostać wysłany na podstawie rejestru przypisanego do dokumentu, czy na podstawie rejestru/ów przypisanych do poszczególnych płatności dokumentu. W tym ostatnim przypadku wysyłanych rachunków bankowych może być wiele.
Dotychczas jako numer dokumentu wysyłanego/korygowanego wysyłany był numer obcy dokumentu z kontrolki Faktura na zakładce [Nagłówek] formatki dokumentu, domyślnie ustalany na podstawie numeru systemowego FS/FSK. Dla tych Użytkowników, którzy wykorzystują to pole do dodatkowego oznaczania dokumentów, udostępniona została możliwość wysyłania do KSeF numeru systemowego dokumentu. O tym, który z numerów (własny/obcy) ma został wysłany decyduje stosowny parametr w Konfiguracji systemu.
Struktura e-faktury umożliwia przesyłanie informacji o numerach partii towarów, z której/których pochodzą towary będące przedmiotem transakcji dokumentowanej fakturą. Od wersji 2023.2 System obsługuje ich wysyłania. Ww. dane przesyłane są wówczas, jeżeli w Konfiguracji systemu włączony zostanie parametr Podczas eksportu wysyłaj/Numer partii towaru.
Jako partia towaru wysyłana jest wartość tekstowa ustalona na podstawie: kodu towaru, cechy dostawy, EAN-u dostawy i daty ważności dostawy, o ile dostawy posiadają takie dane.
Zmienione zostały zasady aktywności kontrolki pozwalającej na podanie ścieżki do katalogu, w którym zapisywane mają być załączniki KSeF wysyłanych/importowanych faktur. Zapisywanie takich załączników dla wysyłanych faktur jest opcjonalne, natomiast dla faktur pobieranych ze środowiska KSeF zapisywane są one zawsze, stąd parametr Zapisuj jako załącznik/Plik importowanej faktury ma jedynie charakter informacyjnych jest włączony na trwale. Co za tym idzie kontrolka wyboru katalogu pozostaje aktywna cały czas.
Udostępniona w wersji 2024.1 sekcja Klucz KSeF nie jest obsługiwana. Została ona dodana w ramach prac przygotowawczych do obsługi licencjonowania KSeF. Jak napisano we wcześniejszej części dokumentu okres promocyjny, w którym można bezpłatnie korzystać z funkcjonalności eksportu/importu dokumentów do/z Krajowego Systemu e-Faktur został przedłużony do 31.10.2025.
Zakładka Import w Konfiguracji/KSeF
W Konfiguracji systemu na zakładce [KSeF] dodana została pod-zakładka [Import], a na niej szereg parametrów. Parametry te stanowią element funkcjonalności tworzenia dokumentu zakupu w Systemie Comarch ERP XL na podstawie faktury zakupu zaimportowanej z KSeF.
Parametry KSeF na definicji dokumentu
Na definicję dokumentów FS, FSE, FSL i FEL dodane zostały stosowne parametry dotyczącej obsługi tego typu dokumentu w danym centrum w zakresie wysyłki do KSeF.
Stosowna opcja decyduje o tym, czy domyślnie dokument tego typu ma być oznaczony jako podlegający wysyłce do KSeF. Użytkownik ma możliwość wyboru jednej z czterech opcji:
- Opcja Nie wysyłaj oznacza, że tego typu dokumenty w danym centrum nie podlegają wysyłce do KSeF
- Opcja Wysyłaj oznacza, że wszystkie dokumenty tego typu rejestrowane w danym centrum mają być domyślnie oznaczona jako podlegające wysyłce do KSeF
- Opcja Poza systemem oznacza, że dokumenty co prawda podlegają wysyłce do KSeF ale będzie ona dokonywana poza Systemem Comarch ERP XL
- Opcja Zależnie od kontrahenta
Ostatnia z opcji, w połączeniu z parametrami na karcie kontrahenta decyduje o tym, czy faktury rejestrowane dla danego kontrahenta podlegają wysyłce do KSeF, a jeżeli tak, to czy będzie ona dokonywana z Systemu Comarch ERP XL czy poza nim. Domyślnie parametr Wysyłaj dokumenty do KSeF kart kontrahentów jest włączony, natomiast parametr Poza systemem wyłączony. Użytkownik może zmienić ich ustawienie czy to bezpośrednio na karcie/kartach kontrahentów, czy też z użyciem wzorca kontrahenta.
Ww. zasady zostały utrzymane, natomiast wprowadzona została zależność pomiędzy statusem kontrahenta (podmiot gospodarczy/odbiorca detaliczny) i parametrem WSTO a parametrami KSeF – po zmianie statusu na odbiorca detaliczny i/lub po włączeniu WSTO parametr Wysyłaj dokumenty do KSeF jest automatycznie wyłączany, choć nadal dostępny do edycji.
Podczas konwersji bazy System wyłącza parametr wysyłki do KSeF na kartach typu odbiorca detaliczny oraz tych, które mają włączony parametr WSTO. Na pozostałych kartach ustawienie parametru pozostaje bez zmian.
Podobna zależność wprowadzona została na wzorcu (grupie) kontrahenta.
Parametr Automatycznie podczas zatwierdzania definicji dokumentu, jak sama nazwa wskazuje decyduje o tym, czy podczas zatwierdzania dokumentu czy to z formatki czy to z listy ma być on automatycznie wysłany do KSeF. Obsłużona została również opcjonalna kontrola poprawności semantycznej dokumentu ze schemą KSeF przed jego zatwierdzeniem. Jest ona dokonywana o ile na definicji dokumentu włączony jest parametr Weryfikuj w KSeF przed zatwierdzeniem. W związku z tym, że przed wysłaniem dokumentu do KSeF System najpierw wstępnie weryfikuje jego poprawność, po zaznaczeniu parametru wysyłki podczas zatwierdzania parametr weryfikacji w KSeF jest automatycznie włączany.
Na definicji FZ/FZL, w sekcji Dokument źródłowy z KSeF udostępnione zostały parametry dotyczącej obsługi tego typu dokumentów w zakresie ich powiązania z systemem KSeF.
Stosowna opcja decyduje o tym, czy domyślnie dokument tego typu ma być oznaczony jako rejestrowany na podstawie faktury pobranej z KSeF. Użytkownik ma możliwość wyboru jednej z czterech opcji:
- Opcja Nie dotyczy oznacza, że tego typu dokumenty w danym centrum nie będą rejestrowane na podstawie faktur z KSeF (np. otrzymywane są wyłącznie od Dostawców zagranicznych)
- Opcja Pobrany z KSeF oznacza, że dokumenty tego typu będą rejestrowane na podstawie faktur pobranych do Systemu z KSeF
- Opcja Poza systemem oznacza, że dokumenty będą rejestrowane na podstawie faktur z KSeF, ale będą one pobierane poza Systemem Comarch ERP XL
- Opcja Zależnie od kontrahenta
Ostatnia z opcji, w połączeniu z parametrami Źródłowy z KSeF i Poza systemem sekcji KSeF/Zakup karty kontrahenta decyduje o tym, czy faktury od danego Dostawcy będą rejestrowane na podstawie faktur pobranych z KSeF, a jeżeli tak, to czy będą pobierane z KSeF do Systemu Comarch ERP XL czy poza nim.
Domyślnie parametr Źródłowy z KSeF kart dostawców krajowych jest włączony, natomiast parametr Poza systemem wyłączony, w przypadku kart dostawców zagranicznych oba parametry są domyślnie wyłączone. Użytkownik może zmienić ich ustawienie czy to bezpośrednio na karcie/kartach kontrahentów, czy też z użyciem aktualizacji kart przy pomocy wzorca kontrahenta.
Parametry KSeF na formatkach faktur sprzedaży i ich korekt
Na formatkach faktur sprzedaży i formatkach korekt faktur sprzedaży udostępniona została zakładka [KSeF], na której prezentowane są poniższe informacje dotyczące wysyłki dokumentu do KSeF.
- Parametr Wyślij do KSeF decydujący o tym, czy dokument podlega wysyłce do KSeF
- Parametr Poza systemem pozwalający na oznaczenie, że dokument został/zostanie wysłany do KSeF, ale zostanie to dokonane poza Comarch ERP XL
Ww. parametry ustalane są domyślnie na podstawie opcji wybranej w sekcji Wysyłanie dokumentu do KSeF definicji dokumentu. Jeżeli na definicji wybrano opcję Nie wysyłaj, wówczas ww. parametry są domyślnie wyłączone, jeżeli wybrano opcję Wysyłaj, wówczas parametr Wyślij do KSeF zostaje włączony a Poza systemem wyłączony, jeżeli w definicji wybrano opcję Poza systemem, wówczas oba parametry na dokumencie zostają włączone. Jeżeli zaś na definicji wybrano opcję Zależnie od kontrahenta, wówczas parametry ustalana są zależy od ustawienia parametrów KSeF na karcie kontrahenta, dla którego rejestrowana jest faktura.
Ww. zasada ustalania parametrów na podstawie definicji dokumentu dotyczy również tworzenia nowego dokumentu poprzez kopiowanie <CTRL>+<Insert>, natomiast na korektach ww. parametry ustalane są na podstawie dokumentu korygowanego.
Edycja parametru Wyślij do KSeF jest możliwa pod poniższymi warunkami:
- Operator ma prawo do edycji dokumentu tego centrum
- Stan dokumentu jest inny niż anulowany
- Parametr Poza systemem jest wyłączony
- Dokument nie został jeszcze wysłany do KSeF
Użytkownik może dokonać zmiany ustawienia ww. parametru również w sposób seryjny, przy użyciu stosownych opcji menu kontekstowego listy FS/FSE.
Edycja parametru Poza systemem jest możliwa na dokumencie, który nie został dotąd wysłany do KSeF, przy czym
- parametr może zostać włączony o ile włączony jest parametr Wyślij do KSeF
- na zatwierdzonym dokumencie jego edycji może dokonać wyłącznie Operator z prawem Edycja numeru KSeF na dokumentach
Zaznaczenie parametrów Wyślij do KSeF/Poza systemem na dokumencie oznacza, że dokument został/zostanie wysłany do KSeF poza Systemem Comarch ERP XL. Na tak oznaczonym dokumencie Operator z prawem Edycja numeru KSeF na dokumentach może samodzielnie wprowadzić dane dotyczące KSeF: numer KSeF dokumentu, status KSeF, numer sesji, numer referencyjny dokumentu oraz daty wysłania/przyjęcia/odebrania UPO.
- Numer KSeF dokumentu
Ww. numer jest to numer identyfikujący fakturę, nadawany przez KSeF i zapisywany na dokumencie po pobraniu Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO).
- Status KSeF dokumentu
Status KSeF zmieniany jest automatycznie podczas operacji wysyłania faktury i pobierania UPO i może przyjąć jedną z poniższych wartości:
- Nie wysłano
- Wysłano/nie odebrano UPO
- Wysłano/odebrano UPO
- Odrzucono
- Data i godzina wysłania dokumentu w KSeF oraz identyfikator Operatora, który dokonał wysyłki
- Data i godzina przyjęcia dokumentu w KSeF, ustalana po pobraniu UPO
- Data i godzina pobranie UPO oraz identyfikator Operatora, który dokonał jego pobrania
- Numer referencyjny sesji, w ramach której dokonano wysyłki faktury
- Numer referencyjny dokumentu, zapisywany wyłącznie w przypadku jeżeli wysyłka dokumentu odbyła się w trybie interaktywnym
Ww. zakładka dostępna jest na formatkach poniższych typów dokumentów:
- FS, (s)FS, (S)FS, (A)FS, FSL
- FSE, (s)FSE, (S)FSE, FEL
- RA, RAK
- FSK, (s)FSK, (S)FSK, (Z)FSK, (A)FSK, KSL
- FKE, (s)FKE, (S)FKE, (Z)FKE, KEL
Użytkownik ma możliwość dokonania poniższych operacji bezpośrednio z formatki ww. dokumentów. Służą do tego stosowne opcje dostępne na prawej belce zakładki [KSeF] dokumentu. Operacje te zostały omówione w dalszej części dokumentu.
- Operacja Sprawdź poprawność w KSeF
- Operacja Wyślij do KSeF
- Operacja Pobierz UPO
Na uproszczonej formatce dokumentu (A)FS podstawowe dane z zakresu KSeF prezentowane są w sekcji KSeF zakładki [Ogólne}, a ww. operacje z zakresu weryfikacji/wysyłki do KSeF/pobierania UPO dostępne są z każdej zakładki tej formatki. Wysyłka, w tym seryjna z listy Rejestru VAT planowana jest w jednej z kolejnych wersji.
Od wersji 2019.0 uprawniony do tego Użytkownik tj. Operator z prawem Edycja daty sprzedaży na zatwierdzonym dokumencie może zmieniać datę sprzedaży na zatwierdzonych dokumentach: FS, (S)FS, (s)FS, RA, WZ, FSL, FSE, (S)FSE, (s)FSE, WZE, FEL do chwili ich zaksięgowania. W wersji 2023.0 warunek ten został zmieniony i na dokumencie wysłanym produkcyjnie do KSeF żaden Operator już tej daty nie mógł zmieniać. Blokada ta okazała się niesłuszna ze względu na przypadki, kiedy to data zakończenia dostawy nie jest znana w chwili wysłania dokumentu do KSeF. W wersji 2024.0 blokadę tą usunięto i Operator z ww. prawem może zmieniać datę sprzedaży również na dokumentach wysłanych do KSeF.
Zasady edycji daty sprzedaży na dokumentach handlowych i fakturach A-vista przedstawiają poniższe tabele:
- Zatwierdzony dokument handlowy sprzedaży (FS, (S)FS, (s)FS, RA, WZ, FSL, FSE, (S)FSE, (s)FSE, WZE, FEL)
Edycja daty sprzedaży na zatwierdzonej FS | ||
Zatwierdzona, niezaksięgowana | Zaksięgowana | |
Czy Operator posiada prawo Edycja daty sprzedaży na zatwierdzonym dokumencie | Blokada edycji | |
Nie | Tak | |
Blokada edycji | Możliwość edycji |
- Faktury A-Vista: (A)FS i (A)FSK) – formatka zwykła i uproszczona)
Edycja daty sprzedaży na (A)FS/FSK | |||
Niezaksięgowana | Zaksięgowana | ||
Czy dokument został wysłany do KSeF | Blokada edycji | ||
Nie | Tak | ||
Możliwość edycji | Czy Operator ma prawo Edycja daty sprzedaży na zatw. dokumencie | ||
Nie | Tak | ||
Blokada edycji | Możliwość edycji |
Zmiany w zakresie edycji numeru obcego na zatwierdzonym dokumencie sprzedaży
Od wersji 2019.1 Operator z prawem Edycja numeru obcego na zatwierdzonym dokumencie może zmieniać numer obcy na dokumencie zatwierdzonym, w tym również zaksięgowanym. W wersji 2023.0 wprowadzona została blokada edycji tego numeru na dokumencie, który produkcyjnie został wysłany do KSeF. W wersji 2024.0 warunek ten został nieco zmieniony, w związku z parametryzacją w zakresie wysyłanego numeru dokumentu. Jeżeli parametr w Konfiguracja/KSeF/Podczas eksportu wysyłaj/Numer dokumentu ustawiony jest na Systemowy, wówczas Operator z prawem jw. może edytować ten numer również po wysłaniu dokumentu do KSeF.
Zasady edycji numeru obcego na zatwierdzonym dokumencie sprzedaży przedstawiają poniższe tabele:
- Zatwierdzona, w tym zaksięgowana FS, zaksięgowana (A)FS, (A)FSK – formatka zwykła i uproszczona
Edycja numeru obcego na zatwierdzonej FS (w tym również zaksięgowanej) Edycja numeru obcego na zaksięgowanej (A)FS/FSK |
|||
Czy Operator ma prawo Edycja nr obcego na zatwierdzonym dokumencie | |||
Nie | Tak | ||
Możliwość edycji | Podczas eksportu wysyłaj/numer dokumentu | ||
Systemowy | Obcy | ||
Możliwość edycji | Czy dokument został wysłany do KSeF | ||
Nie | Tak | ||
Blokada edycji | Możliwość edycji |
- Niezaksięgowana (A)FS, (A)FSK
Edycja numeru obcego na niezaksięgowanej (A)FS, (A)FSK | ||
Podczas eksportu wysyłaj/numer dokumentu | ||
Systemowy | Obcy | |
Możliwość edycji | Czy dokument został wysłany do KSeF | |
Nie | Tak | |
Możliwość edycji | Blokada edycji |
Numer KSeF oryginału na korekcie ręcznej
Na formatce korekty ręcznej FSK/(A)FSK/FKE/FZK udostępniona została kontrolka pozwalająca na wprowadzenie przez Użytkownika numeru KSeF oryginału, zarejestrowanego poza Systemem Comarch ERP XL. Na niezatwierdzonym dokumencie numer ten może wprowadzić każdy z Operatorów posiadający prawo do edycji tego dokumentu, natomiast po zatwierdzeniu dokumentu może to uczynić Operator z prawem Edycja numer KSeF na dokumentach. Edycja kontrolki zostaje zablokowana po wysłaniu dokumentu do KSeF.
Sesje KSeF
Komunikacja z Systemem KSeF odbywa się w ramach konkretnej sesji KSeF danego Użytkownika. W przypadku wysyłki interaktywnej, tj. dokonywanej dla pojedynczego dokumentu czy też wysyłki seryjnej dokonywanej przy opcji Sesja interaktywna sekcji Eksport wielu dokumentów, o której mowa w rozdziale dotyczącym Konfiguracji systemu sesja nawiązywana jest podczas wysłania pierwszego dokumentu po zalogowaniu się do aplikacji Comarch ERP XL. Wysyłka kolejnych faktur odbywa się już w ramach tej sesji, aż do jej zamknięcia. Sesja zamykana jest podczas/wskutek:
- Zamknięcia modułu systemu Comarch ERP XL
- Zmiany Operatora
- Zmiany kontekstu Operatora
- Zamknięcia sesji na żądanie Operatora
- Pobrania UPO dla danej sesji
Informacja o aktualnej sesji interaktywnej bieżącego Operatora dostępna jest w menu System/Sesja KSeF. Użytkownik ma tutaj możliwość samodzielnego zakończenia danej sesji, czy też pobrania UPO dla dokumentów wysłanych w ramach tej sesji.
W przypadku wysyłki dokonywanej w trybie wsadowym, czyli wysyłki seryjnej dokonywanej przy opcji Plik wsadowy sekcji Eksport wielu dokumentów, o której mowa w rozdziale dotyczącym Konfiguracji systemu każda taka wysyłka dokonywana jest w ramach odrębnej sesji.
Numer sesji KSeF w ramach której został wysyłany dany dokument jest prezentowany na zakładce [KSeF] formatki dokumentu.
Wysyłanie faktur do KSeF
Wysyłanie dokumentów do KSeF obejmuje poniższe typy dokumentów:
- FS, (s)FS, (S)FS, (A)FS, FSL
- FSE, (s)FSE, (S)FSE, FEL
- RA, RAK
- FSK, (s)FSK, (S)FSK, (Z)FSK, (A)FSK, KSL
- FKE, (s)FKE, (S)FKE, (Z)FKE, KEL
O tym, czy wysyłka jest wysyłką testową, mającą na celu jedynie weryfikację poprawności danych wprowadzonych w Systemie Comarch ERP XL, poprawności ich interpretacji, poprawności procedur wdrożonych w Firmie czy też jest rzeczywistym wprowadzeniem faktury do obiegu gospodarczego decyduje opisane wyżej ustawienie opcji Środowisko pracy na zakładce [KSeF] Konfiguracji systemu.
Wysłania dokumentu do KSeF może dokonać wyłącznie Operator z prawem Wysyłanie faktur/Pobieranie UPO.
Wysłanie dokumentu może być dokonane jedną z poniżej opisanych metod.
Automatyczne wysyłanie faktur podczas ich zatwierdzania
Operacja automatycznej wysyłki dokonywana jest wówczas, jeżeli na definicji tego typu dokumentu włączony jest parametr Automatycznie podczas zatwierdzania i dokument oznaczony jest jako podlegający wysyłce w systemie Comarch ERP XL, tj. parametr Wyślij do KSeF jest włączony, a parametr Poza systemem jest wyłączony. Taka wysyłka realizowana jest zarówno podczas zatwierdzania dokumentu z jego formatki, jak i podczas jego zatwierdzania opcją menu kontekstowego listy dokumentów, w tym podczas seryjnego zatwierdzania wielu zaznaczonych dokumentów.
Przed zatwierdzeniem dokumentu połączonym z automatyczną wysyłką System weryfikuje jego datę, w przypadku, gdy data wystawienia dokumentu jest inna niż bieżąca prezentowane jest stosowne pytanie/ostrzeżenie.
Jeżeli Operator nie ma prawa do wysyłania faktur do KSeF, wówczas zatwierdzenie dokumentu oznaczonego jako podlegający automatycznej wysyłce do KSeF jest niemożliwe, podobnie w przypadku gdy zatwierdzany dokument nie przejdzie pozytywnie wstępnej weryfikacji zgodności ze schemą e-faktury.
Wysyłka faktury dokonywana z jej formatki
Operacja Wyślij do KSeF dostępna jest na zakładce [KSeF] formatek faktur sprzedaży i ich korekt, natomiast na uproszczonej formatce faktury A-vista (A)FS na każdej z nich. Przycisk dostępny jest o ile spełnione są wszystkie poniższe warunki
- Dokument został zatwierdzony (nie dotyczy faktur A-vista)
- Dokument jest oznaczony jako podlegający wysyłce w Systemie Comarch ERP XL
- Dokument nie był dotąd wysyłany do KSeF lub został odrzucony w KSeF
- Operator ma prawo do wysyłania dokumentów do KSeF
Seryjna wysyłka faktur z listy FS/FSE
Użytkownik może dokonać wysłania faktury przy użyciu stosownego przycisku pod listą dokumentów oraz za pomocą opcji Wyślij do KSeF menu kontekstowego listy FS/FSE, w tym seryjnie dla wielu zaznaczonych dokumentów.
Ww. przycisk pod listą dokumentów FS/FSE jest aktywny o ile kursor wskazuje na zatwierdzony dokument i Operator ma prawo do wysyłania dokumentów do KSeF, pozostałe warunki niezbędne do wysłania dokumentu są sprawdzane już po uruchomieniu operacji. Natomiast zasady dostępności opcji w menu kontekstowym są identyczne jak opisane dla przycisku formatki dokumentu.
Warunki skutecznej wysyłki dokumentu do KSeF
System dokonuje wysyłki danego dokumentu, o ile spełnione są wszystkie poniższe warunki. Spełnienie niektórych z nich decyduje o dostępności opcji wysyłki, niektóre zaś sprawdzane są już po jej wywołaniu. Poniżej znajduje się ich pełna lista:
- Operator ma prawo Wysyłanie faktur/Pobieranie UPO
- Stan dokumentu: wysyłce podlegają dokumenty, które zostały już zatwierdzone, a nie zostały anulowane (nie dotyczy faktur A-vista (A)FS/FSK)
- Status KSeF dokumentu: wysyłce podlegają dokumenty, które nie były dotąd wysyłane do KSeF lub zostały odrzucone w KSeF
- Dokument jest oznaczony jako podlegający wysyłce w Systemie Comarch ERP XL tj. parametr Wyślij do KSeF jest włączony, a parametr Poza systemem jest wyłączony
- W przypadku korekt ręcznych FSK/FKE – Użytkownik podał numer KSeF oryginału- więcej na ten temat w dalszej części dokumentu
- W przypadku faktur A-vista (A)FS/FSK – na dokument wprowadzono element lub rekord tabeli VAT
- Dokument spełnia wstępne warunki zgodności ze schemą FA(2)
- Dokument jest wysyłany do KSeF wyłącznie, jeżeli spełnione są wszystkie ww. warunki. Jeżeli wstępna weryfikacja zgodności ze schemą jest negatywna, wówczas Użytkownik jest o tym informowany i powinien poprawić stosowne dane czy to na dokumencie, czy to na obiektach powiązanych takich jak pieczątka Firmy, karta kontrahenta, karta adresu, karta towaru itp.
- Dokument pozytywnie zweryfikowany jest wysyłany do KSeF. Po dokonaniu takiej wysyłki status KSeF dokumentu zostaje zmieniony na Wysłano/nie odebrano UPO, a dodatkowo na dokumencie zapisany zostaje numer referencyjny sesji w ramach której został on wysłany, numer referencyjny dokumentu (wyłącznie przy wysyłce interaktywnej) oraz informacja o dacie wysłania i Operatorze, który tej wysyłki dokonał.
Opcjonalnie plik .xml tworzony na podstawie wysyłanej faktury może zostać podpięty jako jej załącznik. Więcej na ten temat napisano w rozdziale dotyczącym Konfiguracji systemu. Funkcjonalność ta dostępna jest wyłącznie przy wysyłce dokonywanej w trybie interaktywnym.
Status wysyłki dokumentu do KSeF
Na fakturach wysłanych do KSeF obsłużono zapisywanie i prezentowanie tekstowego statusu wysyłki, czyli informacji otrzymanej ze środowiska KSeF w trakcie komunikacji z tym środowiskiem. W Konfiguracji/KSeF dodana została możliwość wskazania czasu oczekiwania Systemu Comarch ERP XL na odpowiedź serwera KSeF podczas wysyłania dokumentów. Otrzymana w tym czasie informacja zwrotna z KSeF prezentowana jest w kontrolce Status wysyłki każdego z wysłanych dokumentów.
Ww. status wysyłki aktualizowany jest na dokumencie podczas pobierania UPO dla danego dokumentu.
Treść informacji otrzymanej ze środowiska KSeF poprzedzona jest numerem, pozwalającym Użytkownikowi na lepsze rozpoznanie, na jakim etapie wysyłki dokumentu zakończyła się komunikacja z KSeF. KSeF przewiduje poniższe statusy informacji:
- <100 – 200) – kod inicjalny, proces jest w trakcie lub został zainicjowany, ale nie został jeszcze rozpoczęty
- <200 – 300) – sukces, proces został zakończony poprawnie
- <300 – 400) – kod operacyjny, proces jest w trakcie realizacji zdefiniowanych zadań
- <400 – 500) – kod terminalny, błąd, proces został zakończony ze względu na wystąpienie błędu biznesowego
Ww. funkcjonalność zapisywania statusu wysyłki została połączona z wprowadzeniem dodatkowego statusu KSeF dokumentu: W trakcie wysyłki. Statusem tym oznaczane są te faktury, dla których w określonym w Konfiguracji czasie otrzymano informację zwrotną z przedziału <300-400), o którym mowa poniżej, czyli dla dokumentu tego istnieje duże prawdopodobieństwo jego przyjęcia w KSeF, ale nie pewność co do tego zdarzenia. Dla dokumentów o takim statusie KSeF Użytkownik ma możliwość wykonania operacji pobrania UPO, po której zyska pewność, że dokument został faktycznie przyjęty w KSeF.
Nowy status KSeF dokumentu został uwzględniony na formatce dokumentu, na liście dokumentów w kolumnie KSeF/Status oraz w filtrze Status KSeF listy faktur sprzedaży.
Pełna interpretacja w Systemie Comarch ERP XL informacji zwracanych przez środowisko KSeF przedstawiona została w poniższej tabeli.
Status informacji z KSeF | ||
Numer informacji | Znaczenie informacji | Status KSeF dokumentu ustalany w Comarch ERP XL |
<100 – 200) | Kod inicjalny, proces jest w trakcie lub został zainicjowany, ale nie został jeszcze rozpoczęty | Dokument traktowany jako niewysłany do KSeF |
<200 – 300) | Sukces, proces został zakończony poprawnie | Wysłano/nie odebrano UPO |
<300 – 400) | Kod operacyjny, proces jest w trakcie realizacji zdefiniowanych zadań | W trakcie wysyłki |
<400 – 500) | Kod terminalny, błąd, proces został zakończony ze względu na wystąpienie błędu biznesowego | Odrzucony |
Podczas komunikacji ze środowiskiem KSeF zdarzają się sporadycznie sytuacje, w którym środowisko to staje się chwilowo niedostępne lub połączenie z nim jest niestabilne. W takich przypadkach mogą się pojawić chwilowe problemy w zakresie czy to wysyłki dokumentów, czy to ustalania prawidłowego statusu wysyłki na takich dokumentach. Użytkownik powinien zwrócić szczególną uwagę na przypadki j.n.
- Błąd komunikacji z KSeF
- Błąd aktualizacja statusu KSeF wysyłanych faktur sprzedaży
W obu ww. przypadkach Użytkownik powinien zalogować się bezpośrednio do środowiska KSeF i sprawdzić, czy dokumenty, podczas wysyłania których pojawiał się ww. błąd znajdują się na serwerze KSeF. Jeżeli faktury zostały przyjęte przez KSeF, wówczas na tych dokumentach w Systemie Comarch ERP XL należy poprawić status KSeF. W tym celu należy na dokumencie zaznaczyć parametr Poza systemem, a następnie wprowadzić numer KSeF dokumentu, datę wysłania, przyjęcia, pobrania UPO oraz ustalić status na Wysłano/Odebrano UPO. Na zatwierdzonym dokumencie może to uczynić Operator z prawem Edycja numeru KSeF na dok./ Spinanie z KSeF na zatw. dok.
Faktury wysłane do KSeF są dostępne w aplikacji podatnika udostępnionej przez Ministerstwo Finansów na stronie https://ksef-demo.mf.gov.pl/ oraz https://ksef.mf.gov.pl/.
Każdą z przesłanych faktur można w niej obejrzeć, jak również pobrać.
Mapowanie danych na strukturę logiczną e-faktur wg schemy FA(2)
Wprowadzona w wersji 2023.0 Systemu i opisana w niniejszym dokumencie integracja z KseF opiera się na dotychczasowych regulacjach i schemie FA(2).
Wszystkie dane przesyłane przez System do KSeF ustalane są za pomocą stosownych funkcji/procedur, które mogą być stosownie modyfikowane przez Partnerów/zespoły IT na potrzeby konkretnego Klienta.
Szczegółowe informacje dotyczące sposobu mapowania danych wprowadzonych w Systemie Comarch ERP XL na strukturę logiczną e-faktur zostały opisane w odrębnym dokumencie. W niniejszym rozdziale opisano jedynie te, które wymagają szczególnej uwagi Użytkowników.
Numer faktury
Jako numer faktury wysyłany jest numer obcy dokumentu. Przyjęto tutaj identyczną zasadę, jaka obowiązuje w JPK_FA, CUK i innych deklaracjach. W jednej z kolejnych wersji zachowanie Systemu zostanie w tym względnie sparametryzowany i wysyłany będzie numer własny (systemowy) lub numer obcy dokumentu.
Dane Sprzedawcy
Ww. dane ustalane są na podstawie danych z pieczątki przypisanej do dokumentu, a jeżeli dokument nie ma przypisanej pieczątki, wówczas z pieczątki przypisanej do centrum głównego struktury Firmy. Nazwa i adres pobierane są z zakładki [Deklaracje] i [Deklaracje cd.], czyli wg zasad obowiązujących dla JPK_FA i innych deklaracji. Na wydrukach faktur dane Sprzedawcy pobierane są z zakładki [Ogólne] tejże pieczątki, w związku z czym Użytkownicy powinni zadbać o zgodność tych danych na poszczególnych zakładkach pieczątki. W przypadku Sprzedawcy będącego osobą fizyczną jako nazwisko przyjmowana jest ta wartość z pola Nazwa, po której występuje pierwszy przecinek, a jako imię przyjmowana jest wartość pomiędzy pierwszym a drugim przecinkiem pola Nazwa.
Imię i nazwisko Nabywcy będącego osobą fizyczną
Pomiędzy schematami FA(1) i FA(2) dokonana została zmiana zasad przesyłania nazwy Nabywcy, Odbiorcy oraz Płatnika. Zgodnie ze schematem FA(2) wysyłana jest ona w ten sam sposób niezależny od rodzaju podmiotu (podmiot gospodarczy/osoba fizyczna). W związku z powyższym od wersji 2024.0 nazwa ww. podmiotów wysyłana jest zawsze na podstawie zawartości kontrolek z nazwą kontrahenta (pól: Kna_Nazwa1, Kna_Nazwa2 i Kna_Nazwa3). Nie ma już więc potrzeby dzielenia nazwy na imię i nazwisko, ani honorowania dodatkowych atrybutów, jak to było czynione dotychczas.
Adres nabywcy
Pomiędzy schematami FA(1) i FA(2) nastąpiły również zmiany w sposobie wysyłania danych adresowych Podmiotów. Odtąd wysyłane są one w jednym wspólnym polu. W wersji 2024.0 wprowadzono poniższe zasady identyfikacji i wysyłania danych adresowych Nabywcy, Odbiorcy i Płatnika:
- Ww. dane jak dotąd pobierane są z adresu kontrahenta ustalonego na wysyłanym dokumencie
- Ww. dane wysyłane są w kolejności: ulica wraz z numerem domu i numerem lokalu, kod pocztowy, miejscowość, województwo, gmina, powiat, przy czym nazwą składowej adresowej poprzedzone są: gmina i powiat
- Zaprzestano wysyłania nazwy poczty. W Systemie Comarch ERP XL na formatkach kart kontrahentów i ich adresów nie ma odrębnych pól na miasto (miejscowość) i pocztę, stąd informacja ta wysyłana jest jeden raz i traktowana jest jako miejscowość
- Ulica, numer domu i numer lokalu wysyłane są na podstawie zawartości obu kontrolek Ulica formatki adresu kontrahenta (KnA_Ulica, KnA_Adres)
- Zaprzestano honorowania specjalnych atrybutów dedykowanych dla specyficznych danych adresowych
W związku z powyższym w przypadku miejscowości bez nazw ulic Użytkownicy powinni stosować jedną z poniższych zasad definiowania adresu:
- Kontrolkę Ulica pozostawić pustą, natomiast w kontrolce Miasto podać zarówno nazwę miejscowości jak i numer domu i lokalu
- Numer domu i lokalu wpisać w kontrolce Ulica, ale poprzedzić ją nazwą miejscowości
Obsłużone zostały pola GTIN i GTINZ, w których wysyłany jest EAN towaru. Pole GTIN obsługiwane jest podczas wysyłki faktur sprzedaży oraz korekt faktur sprzedaży i wypełniane numerem EAN elementu faktury, pole GTINZ zaś obsługiwane jest podczas wysyłki faktur zaliczkowych i wypełniane numerem EAN elementu zamówienia. Sposób identyfikacji numeru EAN zależny jest od ustalonej opcji w Konfiguracja/KSeF/Podczas eksportu wysyłaj/Ilość/cenę dla jednostki:
- Jeżeli ww. opcja ustawiona jest na pomocnicza i na elemencie użyto jednostki pomocniczej, wówczas wysyłany jest EAN przypisany do tejże jednostki pomocniczej towaru, a jeżeli takiego EAN-u nie zdefiniowano, wówczas Kod u kontrahenta z karty Odbiorcy zgodnego z kontrahentem głównym dokumentu, o ile na karcie Odbiorcy wskazano tą jednostką. Jeżeli na elemencie nie została użyta jednostka pomocnicza, wówczas poszukiwany jest EAN jednostki podstawowej tj. EAN z karty towaru, a jeżeli go tam nie zdefiniowano, wówczas Kod u kontrahenta z karty Odbiorcy, o ile nie przypisano na niej żadnej jednostki.
- Jeżeli ww. opcja ustawiona jest na podstawowej wówczas wysyłany jest EAN jednostki podstawowej, a jeżeli go nie zdefiniowano, wówczas Kod u kontrahenta z karty Odbiorcy, o ile nie przypisano na niej żadnej jednostki.
Informacja o dokonanej zapłacie
Jeżeli przyjęto całościową zapłatę za fakturę, wówczas wysyłany jest stosowny znacznik zapłaty całościowej oraz termin dokonania takiej zapłaty, w a przypadku, gdy było ich wiele, wówczas termin najpóźniejszej z nich. W przypadku częściowej zapłaty za fakturę wysyłany jest znacznik zapłaty częściowej, łączna kwota zapłaty oraz termin najpóźniejszej z nich.
Obsługa sekcji Zaliczka Częściowa podczas wysyłki faktury do KSeF
Podczas wysyłki faktur do KSeF sekcja ZaliczkaCzesciowa obsługiwana jest w poniższych okolicznościach:
- W przypadku faktur zaliczkowych FSL, FEL wówczas, jeżeli dokumentuje ona więcej niż jedną wpłatę, a dokładniej rzecz ujmując, wpłaty dokonana w różnych datach
- W przypadku FS, (A)FS, (s)FS, (S)FS, FSE, (s)FSE, (S)FSE sekcja wysyłana jest wówczas, jeżeli dokonano na nich rozliczenia z zapisami kasowymi/bankowymi przyjętymi przed datą sprzedaży
Lista płatności dokumentu
Do przesłania informacji o ustalonych na fakturze formach i terminach płatności za dokument wykorzystana została sekcja TerminyPlatnosci schematu e-faktury. Przy jej użyciu wysyłana jest lista płatności faktury, bez względu na to, czy dokonano już do nich zapłaty, czy też nie. Wysyłany jest termin każdej płatności, a w polu TerminPlatnosciOpis forma, kwota oraz waluta płatności.
Forma płatności dokumentu wysyłana jest wówczas, jeżeli jest ona taka sama dla wszystkich płatności faktury
Numer rachunku bankowego
W Konfiguracji Systemu na zakładce [KSeF] udostępniono parametr, decydujący o tym, czy numer rachunku bankowego ma zostać wysłany na podstawie rejestru przypisanego do dokumentu, czy na podstawie rejestru/ów przypisanych do poszczególnych płatności dokumentu. W tym ostatnim przypadku wysyłanych rachunków bankowych może być wiele.
Dodatkowy opis
Dotychczas w sekcji Dodatkowy Opis wysyłany był opis z nagłówka dokumentu oraz opisy z poszczególnych elementów dokumentu, o ile w Konfiguracji/KSeF włączono parametr Podczas eksportu wysyłaj/Opis elementu. Tak więc zarówno dla nagłówka, jak i danego elementu można był wysłać tylko jedną informację dodatkową. W wersji 2024.0 funkcjonalność ta została rozwinięta i odtąd oprócz ww. opisów w ww. sekcji wysyłane są również te atrybuty przypisane czy to do nagłówka dokumentu, czy to do danego elementu faktury, które zostały oznaczone parametrem KSeF.
Na podstawie każdego z tak oznaczonych atrybutów wysyłana jest sekwencja danych:
- Nr wiersza: numer elementu faktury, dla której zdefiniowano ten atrybut, pole nie jest wysyłane, jeżeli atrybut zdefiniowany został dla nagłówka dokumentu
- Klucz: nazwa klasy atrybutu
- Wartość: wartość atrybutu
Weryfikacja poprawności faktury wg schemy KSeF
Operacja Sprawdź poprawność w KSeF polega na sprawdzeniu poprawności semantycznej dokumentu tj. zgodności ze schemą e-faktury.
Dzięki tej funkcjonalności Użytkownik ma możliwość dokonania weryfikacji dokumentu przed jego zatwierdzeniem.
Ww. funkcjonalność dostępna jest na formatkach faktur sprzedaży i formatkach korekt sprzedaży oraz w menu kontekstowym listy FS/FSE.
Obsłużona została również automatyczna weryfikacja poprawności dokumentu wg schemy KSeF podczas zatwierdzania dokumentu. Jest ona dokonywana wówczas, jeżeli dokument jest oznaczony jako podlegający wysyłce i na definicji dokumentu włączono parametr Weryfikuj w KSeF przed zatwierdzeniem.
Jeżeli weryfikacja dokumentu przebiegnie pozytywnie, wówczas zatwierdzanie dokumentu jest kontynuowane, w przypadku negatywnej weryfikacji zatwierdzenie dokumentu nie jest możliwe.
W ramach ww. weryfikacji dokumentu System sprawdza jego datę, w przypadku, gdy data wystawienia dokumentu jest inna niż bieżąca prezentowane jest stosowne pytanie/ostrzeżenie.
Obsługa przypadków nieznanej daty zakończenia dostawy w kontekście wysyłki do KSeF
Zmienione zostały zasady obsługi pola P_6 (data zakończenia dostawy) podczas wysyłania dokumentów do KSeF oraz zasady edycji daty sprzedaży na dokumentach wysłanych do KSeF. Zmiana dokonana została celem obsługi scenariuszy j.n.
- Użytkownik rejestruje w danym dniu fakturę z datą sprzedaży ustaloną w przyszłości, faktyczna data zakończenia dostawy nie jest znana
- Po ustaleniu daty dostarczenia towaru Użytkownik podaje na dokumencie faktyczną datę zakończenia dostawy
W Systemie Comarch ERP XL jako data zakończania dostawy rozumiana jest data sprzedaży podana na formatce faktury. Podanie tej daty jest obowiązkowe, w oparciu o nią ustalana jest bowiem cena początkowa, promocje itp. warunki handlowe. Użytkownik nie ma możliwości, aby na dokumencie w jakiś sposób podać informację o tym, że ostateczna data zakończenia dostawy nie jest jeszcze znana. Dotychczas Użytkownik ustalał datę sprzedaży na określonym poziomie, zatwierdzał fakturę, drukował ją bez daty sprzedaży (możliwość wskazania stosownej opcji w parametrach wydruku okna pojawiającego się podczas drukowania faktury), a następnie uprawniony do tego Operator zmieniał datę sprzedaży na fakturze wówczas, gdy okazała się ona inna, niż pierwotnie ustalona na fakturze.
Aby realizacja ww. scenariusza była nadal możliwa z chwilą, gdy Użytkownik zamiast drukowania faktury będzie zobowiązany wysłać ją do KSeF dokonane zostały poniższe zmiany w zakresie obsługi daty sprzedaży:
- Pole P_6 (data zakończenia dostawy) nie jest wysyłane, jeżeli do dokumentu przypisany zostanie atrybut o nazwie KSEF_DataDostawy z wartością <Nieokreślona> i/lub data sprzedaży jest taka sama jak data wystawienia (zgodnie z broszurą do schematu FA(2) w polu P_6 wysyłana jest Data dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub data otrzymania zapłaty (…), o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury”). Ww. zasada obowiązuje podczas wysyłania faktur zaliczkowych, faktur sprzedaży oraz korekt innych niż korekty ręczne i zbiorcze. W przypadku korekt System jak dotąd sięga do oryginału i wysyła datę sprzedaży z dokumentu korygowanego, z wyjątkiem ww. przypadku, gdy przypisano do niego ww. atrybut i/lub data sprzedaży oryginału jest taka sama jak jego data wystawienia.
- Operator z prawem Edycja daty sprzedaży na zatwierdzonym dokumencie może edytować datę sprzedaży na dokumencie zatwierdzonym, w tym również na fakturach wysłanych do KSeF (dotąd operacja taka była blokowana). Więcej na temat zmian zasad edycji daty sprzedaży i numeru obcego na zatwierdzonym dokumencie sprzedaży znajduje się w dalszej części dokumentu.
Specjalna obsługa dokumentu (A)FSK związanego z rabatem retro
Rabat retrospektywny (rabat retro) polega na udzieleniu rabatu posprzedażowego, zazwyczaj z tytułu osiągnięcia w danym okresie określonej wielkości obrotu. W Systemie Comarch ERP XL należny Nabywcy rabat retro można rozliczać nie tylko za pomocą korekty zbiorczej (Z)FSK/FKE, ale również za pomocą ręcznej korekty A-vista (A)FSK. Dotąd taki dokument (A)FSK powiązany z rabatem retro był traktowany podczas wysyłki do KSeF jak każda inna ręczna (A)FSK, od wersji 2024.0 traktowana jest ona w sposób szczególny, jako zbiorcza korekta rabatowa z zastosowaniem poniższych zasad:
- W sekcji DaneFaKorygowanej wysyłane są dane dotyczące faktur, dla których naliczono rabat retro
- Wysyłane jest pole OkresFaKorygowanej, a w nim zakres dat ustalony na podstawie okresu retro
- Sekcja FaWiersz nie jest wysyłana. Zgodnie z art. 106j ust.3 pkt 2 Ustawy, w przypadku korekty rabatowej obejmującej wszystkie dostawy dla danego kontrahenta w danym okresie, korekta taka może nie zawierać nazwy (rodzaju) towaru/usługi objętych korektą. Jeżeli Użytkownik chce, aby elementy korekty były wysyłane, wówczas do rozliczania rabatu retro powinien stosować korekty zbiorcze (Z)FSK/FKE zamiast dokumentu (A)FSK.
Spinacze zawierające korekty z tytułu zwrotu towaru a KSeF
W wersji 2025.0 Systemu dokonano zmian w zakresie zasad wysyłania informacji o elementach faktury (pól sekcji FaWiersz schematu faktury ustrukturyzowanej) dla faktur typu spinacz nagłówkowy (S)FS, (S)FSE, RA. Dotychczas wysyłane były kolejne elementy dokumentów spiętych w danym spinaczu, bez względu na to, czy dokumentem spiętym był dokument WZ, WKA, WZE, PA czy też korekta WZK, WKK, WKE, PAK, stąd rekomendowane było, aby korekt nie spinać w tych fakturach. Obecnie mechanizm wysyłki został zmieniony, dzięki czemu takie przypadku są prawidłowo obsługiwane. Obowiązują obecnie w tym zakresie poniższe zasady:
- Lista elementów wysyłana jest w oparciu o elementy PA/WZ/WKA/WZE spięte w danym spinaczu
- Podczas ustalania ilości/ceny/wartości/stawki VAT dla każdego z ww. elementów System honoruje nie tylko dany element, ale również elementy korekt odwołujące się do tego elementu, spięte w tym spinaczu
WZ-1 T1 3szt x 10 PLN =30 PLN WZK-2 T1 -1szt (S)FS z WZ-1 i WZK-2 Do KseF zostanie wysłany element: T1 2szt x 10PLN=20 PLN Przykład 2: WZ-1 T1 10szt x 10PLN=100; stawka 23% WZK-2 T1 -1szt WZK-3 T1 korekta wartości -9,00 WZK-4 T1zmiana stawki VAT na 8% (S)FS z ww. dokumentów Do KSeF zostanie wysłany element: T1 9szt x 9,00=81,00; stawka 8%
Ww. zmiana zasad wysyłki elementów (S)FS, (S)FSE, RA nie oznacza, że podczas tej operacji System grupuje elementy. System nadal wysyła każdy z elementów WZ/WZE/WKA/PA oddzielnie, nawet, jeżeli dotyczą tego samego towaru w tej samej cenie i stawce, łączenie elementów ma miejsce wyłącznie w odniesieniu do elementu korygowanego i elementu korygującego.
Przykład 3:
WZ1:
LP1 T1 3szt x 10PLN
Lp2 T2 4szt x 10PLN
WZ2:
Lp1 T1 2szt x 10PLN
Lp2 T3 3szt x 10PLN
WZK do WZ1:
Lp1 T1 -1szt
Lp2 T2 -4szt
(S)FS ze wszystkich ww. dokumentów
Do KseF zostaną wysłane elementy:
T1 2szt x 10PLN
T1 2szt x 10PLN
T3 3szt x 10PLN
- Korekta kontrahenta/NIP-u kontrahenta
Zgodnie z objaśnieniami do schemy faktura na niewłaściwego kontrahenta (lub pomyłka w jego NIP-e) nie powinna być rejestrowana i przesyłana jako korekta danych, należy wystawić korektę całościową i nową fakturę.
Pobieranie urzędowego poświadczenia odbioru – UPO
Pewność i potwierdzenie tego, że faktura została faktycznie przyjęta w Systemie KSeF Użytkownik uzyskuje po odebraniu Urzędowego Poświadczenia Odbioru. Wówczas to na fakturze zapisywany jest numer KSeF dokumentu, a status dokumentu zmieniany na Wysłano/odebrano UPO.
Pobrania UPO może dokonać wyłącznie Operator z prawem Wysyłanie faktur/Pobieranie UPO, a może to uczynić jedną z poniżej opisanych metod.
Pobranie UPO dokonywane z formatki dokumentu
Operacja Pobierz UPO dostępna jest na zakładce [KSeF] formatki faktur sprzedaży/korekt faktur sprzedaży, natomiast na uproszczonej formatce faktury A-vista (A)FS na każdej z nich. Przycisk dostępny jest o ile spełnione są poniższe warunki:
- Dokument został wysłany do KSeF i dotąd nie pobrano dla niego UPO
- Operator ma prawo do pobierania UPO
Pobranie UPO dokonywane jest w kontekście sesji KSeF, w ramach której dany dokument został wysłany. Jest ono pobierane kolejno dla wszystkich dokumentów wysłanych w ramach tej sesji. Tak więc, nawet jeżeli operacja pobrania UPO zostanie wywołana z formatki dokumentu, System pobierze UPO nie tylko dla niego, ale również dla innych dokumentów wysłanych w tej sesji, co obrazuje drugi z umieszczonych poniższej rysunków.
Po pobraniu UPO System zapisuje poniższe dane na fakturze/fakturach, której to UPO dotyczy:
- Numer KSeF dokumentu
- Data przyjęcia przez KSeF
- Data pobrania UPO oraz identyfikator Operatora, który tego pobrania dokonał
- Status KSeF dokumentu ustalany jest na Wysłano/odebrano UPO
Opcjonalnie plik .xml pobranego UPO może zostać podpięty jako załącznik faktury. Więcej na ten temat napisano w rozdziale dotyczącym Konfiguracji systemu.
Pobieranie UPO z listy FS/FSE
Użytkownik może dokonać pobrania UPO przy użyciu stosownego przycisku pod listą dokumentów oraz opcji Pobierz UPO menu kontekstowego listy FS/FSE, w tym seryjnie dla wielu zaznaczonych dokumentów.
Ww. opcja w menu kontekstowym pozostaje aktywna jeżeli kursor wskazuje na dokument o statusie Wysłano/nie odebrano UPO i Operator ma prawo do pobierania UPO. Aktywność opcji przy przycisku natomiast warunkowana jest ww. prawem Operatora oraz stanem dokumentu (dokument zatwierdzony), status KSeF dokumentu weryfikowany jest już po wywołaniu operacji.
Jak już napisano powyżej pobranie UPO dokonywane jest w kontekście konkretnej sesji KSeF, tj. dla wszystkich dokumentów wysłanym w ramach tej sesji. Operacja pobrania UPO z listy dokumentów, w tym dla wielu zaznaczonych polega więc na pobraniu UPO dla dokumentów wysłanych w ramach tych sesji, na które wskazują zaznaczone dokumenty. Może się więc przykładowo zdarzyć, że Użytkownik zaznaczy kilka dokumentów, natomiast UPO zostanie pobrane dla kilkunastu. Użytkownik jest informowany o każdym dokumencie, dla którego pobrano UPO.
Pobieranie UPO dla bieżącej sesji KSeF
Pobrania UPO można dokonać również dla bieżącej sesji KSeF Użytkownika, tj. wszystkich dokumentów, które zostały w ramach tej sesji wysłane. Służy to tego przycisk Pobierz UPO formatki dostępnej w menu System/Sesja KSeF.
Informacje z zakresu KSeF na liście faktur
Na liście dokumentów handlowych, na zakładkach [FA] i [FSE] udostępniono nowe kolumny z informacjami dotyczącymi integracji z KSeF: Status, Numer, Data wysłania.
Dokumenty mogą przyjmować jeden z poniższych statusów KSeF:
- Nie dotyczy. Status ten otrzymują faktury, które oznaczone są jako nie podlegające wysyłce do KSeF.
- Nie wysłano. Taki status posiadają dokumentu oznaczone jako podlegające wysyłce, a które dotąd nie zostały wysłane.
- Wysłano/nie odebrano UPO to status dokumentu wysłanego do KSeF, dla którego nie pobrano jeszcze UPO.
- Wysłano/odebrano UPO to status dokumentu wysłanego do KSeF, dla którego pobrano UPO.
- Odrzucono. Status ten nadawany jest dokumentom, które zostały przesłane do KSeF, ale zostały przez KSeF odrzucone.
Udostępniony został filtr pozwalających na ograniczanie listy dokumentów wg Statusu KSeF. W filtrze udostępniono ww. wartości a dodatkowo wartość Wysłano, obejmującą wszystkie wysłane dokumenty bez względu na to czy pobrano już dla nich UPO czy dopiero zostanie ono pobrane.
Obsłużone zostało filtrowanie listy dokumentów FS/FSE po numerze KSeF dokumentu przy użyciu filtra prostego. Dodatkowo tabela KSeFDokumenty, przechowująca informacje dotyczące numerów KSeF, dat wysłania dokumentów do KSeF itp. dane została udostępniona w konstruktorze filtra listy dokumentów handlowych.
Na liście faktur sprzedaży oraz na liście faktur zaimportowanych z KSeF dostępna jest informacja o ilości dostępnej w pakiecie KSeF oraz ilości dostępnej w pakiecie OCR. Informacje te zostały dodane w ramach prac przygotowawczych do obsługi licencjonowania KSeF, które zacznie obowiązywać po okresie promocyjnym.
Ograniczenie w zakresie edycji dokumentu wysłanego do KSeF
Dokumentów wysłanych na środowisko produkcyjne KSeF nie można anulować, a dokumentów A-vista usunąć. System blokuje taką operację, prezentując stosowną informację:
Dokumenty rejestrowane w aplikacji Detal a KSeF
Opisane wyżej funkcjonalności z zakresu integracji z KSeF nie są dostępne w aplikacji Detal. Niezależnie od definicji dokumentu nie jest również dokonywana weryfikacja poprawności KSeF, ani też automatyczna wysyłka dokumentu. Dokumenty rejestrowane w Detalu należy wysyłać do KSeF z modułu Sprzedaż.
Tryb awaryjny rejestrowania faktur
Opublikowany w dniu 2022-12-01 projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, dotyczący funkcjonowania e-fakturowania w okresie obowiązkowego stosowania KSeF zakłada poniższe zasady postępowania w przypadku awarii systemu KSeF i innych sytuacji szczególnych:
Niedostępność KSeF związana z serwisem tego systemu
O planowanych pracach serwisowych i związanej z nimi niedostępności KSeF Podatnicy mają być odpowiednio wcześniej informowani. Niedostępność systemu ma być krótkotrwała. W tym okresie nie będzie możliwości wystawiania faktur, ani faktur korygujących.
Awaria KSeF
Informacja o awarii KSeF również będzie publikowana komunikatami na BIP MF. W okresie awarii podatnik będzie stosował ten sam wzór faktury, który będzie stosowany powszechnie po wdrożeniu obligatoryjnego e-fakturowania. Wypełniony przez podatnika wzór faktury wraz z wprowadzoną w polu P_1 datą wystawienia faktury będzie stanowił pełnoprawną fakturę, którą następnie podatnik jest zobowiązany przekazać nabywcy w sposób z nim uzgodniony. Po zakończeniu awarii KSeF faktury wystawiane w tym okresie wystawca będzie miał obowiązek przesłać do KSeF w terminie do 7 dni od dnia zakończenia awarii KSeF.
Zdarzenia nie związane z awarią systemu – sytuacje kryzysowe
W ww. sytuacjach faktury/faktury korygujące będą mogły być wystawiane i dostarczane nabywcom wg dotychczasowych zasad tj. w postaci papierowej lub elektronicznej.
Znacznik Awaria na fakturach sprzedaży
Na formatkach dokumentów sprzedaży i ich korekt udostępniony został parametr Awaria, pozwalający na stosowne oznaczenie dokumentów rejestrowanych w sytuacjach, kiedy ich wysłanie do KSeF było niemożliwe z uwagi na awarię systemu KSeF. Znacznik ten udostępniony został na formatkach j.n.:
-
- FS, (s)FS, (S)FS, (A)FS, FSL
-
- FSE, (s)FSE, (S)FSE, FEL
-
- RA, RAK
-
- FSK, (s)FSK, (S)FSK, (Z)FSK, (A)FSK, KSL
-
- FKE, (s)FKE, (S)FKE, (Z)FKE, KEL
Znacznikiem tym można oznaczyć te dokumenty, które podlegają wysyłce, tj. te, które mają włączony parametr Wysyłaj do KSeF. Edycja parametru dostępna jest do chwili wysłania dokumentu do KSeF.
Zbiorcze zestawienie zasad edycji poszczególnych parametrów KSeF na dokumencie sprzedaży prezentuje poniższa tabela.
Parametr | |||
Wyślij do KSeF | Poza systemem | Awaria | |
Dokument handlowy niezatwierdzony | Operator ma prawo do edycji dokumentu | Operator ma prawo do edycji dokumentu | Operator ma prawo do edycji dokumentu |
Parametr Poza systemem jest wyłączony | Parametr Wyślij do KSeF jest włączony | Parametr Wyślij do KSeF jest włączony | |
Dokument nie został wysłany do KSeF | |||
Dokument handlowy zatwierdzony oraz (A)FS/FSK |
Jw. | Operator ma prawo do edycji dokumentu | Operator ma prawo do edycji dokumentu |
Parametr Wyślij do KSeF jest włączony | Parametr Wyślij do KSeF jest włączony | ||
Operator ma prawo Edycja numeru KSeF na dok. | Dokument nie został wysłany do KSeF | ||
Dokument nie został wysłany do KSeF |
Dokumenty oznaczone parametrem Awaria mogą być wysyłane do KSeF z chwilą, gdy awaria ustanie, przy czym po ich wysłaniu ustawienie znacznika Awaria nie ulega zmianie, dzięki czemu Użytkownik może nawet w późniejszym czasie zweryfikować, dlaczego dokument został wysłany do KSeF z opóźnieniem.
Dla dokumentów, które oznaczone zostały parametrem Awaria i nie zostały wysłane do KSeF w kolumnie Status listy dokumentów prezentowana jest wartość Awaria, natomiast po wysłaniu takiego dokumentu do KSeF prezentowany jest aktualny, tj. wyższy status np. Wysłano/nie odebrano UPO.
W filtrze Status KSeF na liście dokumentów sprzedaży została dodana wartość Awaria pozwalająca na odfiltrowanie listy do dokumentów oznaczonych parametrem Awaria, które nie zostały dotąd wysłane do KSeF.
Znacznik Awaria na fakturach zakupu
Znacznik Awaria został udostępniony również na formatkach dokumentów zakupu: FZ, (s)FZ, (S)FZ, (A)FZ, FZL, FZK, (s)FZK, (S)FZK, (Z)/FZK, (A)FZK, KZL. Oznaczenie dokumentu tym parametrem oznacza, że otrzymano fakturę od Dostawcy w tradycyjny sposób z powodu awarii systemu KSeF.
Znacznikiem tym można oznaczyć te dokumenty, które mają włączony parametr Źródłowy z KSeF. Edycja parametru dostępna jest do chwili powiązania dokumentu z fakturą KSeF.
Zbiorcze zestawienie zasad edycji poszczególnych parametrów KSeF na ww. dokumentach handlowych zakupu oraz fakturach (A)FZ, (A)FZK prezentuje poniższa tabela.
Źródłowy do KSeF | Poza systemem | Awaria |
Operator ma prawo do edycji dokumentu | Operator ma prawo do edycji dokumentu | Operator ma prawo do edycji dokumentu |
Parametr Poza systemem jest wyłączony | Parametr Źródłowy z KSeF jest włączony | Parametr Źródłowy z KSeF jest włączony |
Dokument nie jest związany ze źródłowym pobranym z KSeF | Operator ma prawo Edycja numeru KSeF na dok. | Dokument nie jest związany ze źródłowym pobranym z KSeF |
Dokument nie jest związany ze źródłowym pobranym z KSeF |
Dla dokumentów, które oznaczone zostały parametrem Awaria i nie zostały powiązane z fakturą KSeF prezentowany jest stosowny status KSeF listy dokumentów, obsłużone zostało również filtrowanie listy dokumentów wg tego statusu. Więcej na ten temat w dalszej części dokumentu.
Numer KSeF dokumentu na wydrukach faktur sprzedaży i ich korekt
Fakturę wysłaną do KSeF można uznać na skutecznie wystawioną dopiero po odebraniu dla niej UPO i otrzymaniu numeru nadanego tej fakturze w KSeF. Z dotychczasowych publikacji, w tym również odpowiedzi na najczęstsze pytania dostępnych na stronach Ministerstwa Finansów https://www.podatki.gov.pl/ksef/pytania-i-odpowiedzi-ksef/ wynika, że wysłanie faktury poprzez System KSeF nie oznacza, że nie można jej przekazać Nabywcy również w tradycyjny sposób, papierowo, czy też elektronicznie, kanałami, jakimi dotąd posługiwały się podmioty. Kluczowa jest tutaj jednak kolejność poszczególnych operacji, tj. przekazanie Klientowi faktury w sposób tradycyjny powinno się odbyć już po tym, jak faktura taka otrzyma numer KSeF, tylko wówczas bowiem taką fakturę można uznać za wystawioną i z tą chwilą dopiero wchodzi ona do obiegu gospodarczego. Być może ww. zasady zostaną zmienione z chwilą, gdy System KSeF stanie się obowiązkowy.
W Systemie Comarch ERP XL nie przewiduje się żadnej formy blokowania drukowania faktur, czy też ostrzegania przed dokonaniem takiego wydruku, to w gestii Użytkowników leży przyjęcie odpowiednich procedur w zakresie wysyłania/drukowania faktur.
Aby ułatwić wprowadzenie/przestrzeganie ww. procedur, na wydrukach faktur sprzedaży i ich korekt obsłużone zostało opcjonalne drukowanie numeru KSeF dokumentu. O tym, czy taki numer ma zostać wydrukowany decyduje ustawienie parametru Drukuj numer KSeF dokumentu w oknie parametrów drukowania. Parametr ten jest dostępny wówczas, jeżeli Firma dokonuje wysyłki na serwer produkcyjny KSeF.
Drukowanie numeru KSeF zostało obsłużone na podstawowych wydrukach dostępnych dla poniższych typów dokumentów:
- FS, (s)FS, (S)FS, (A)FS, RA
- FSE, (s)FSE, (S)FSE
- Faktury zaliczkowe FSL, FEL
- Faktury końcowe: FS, (s)FS, (S)FS, FSE, (s)FSE, (S)FSE
- Korekty do ww. dokumentów z wyjątkiem korekt ręcznych, zbiorczych i korekty danych
Numer KSeF na wydrukach faktur zakupu
Na wzór obsługi numeru KSeF na wydrukach faktur sprzedaży dodano ten numer również na wydruki faktur zakupu i ich korekty. Numer ten pojawi się na wydruku takiej faktury o ile w Konfiguracji włączono produkcyjne środowisko KSeF i dokument jest związany z fakturą KSeF. Numer KSeF drukowany jest na wydrukach: FZ, (s)FZ, (S)FZ, (A)FZ, FZL, KZL, FZK, (s)FZK, (S)FZK, (A)FZK.
Numer KSeF faktur zaliczkowych na wydrukach faktur końcowych sprzedaży
Obowiązek drukowania numeru KSeF faktury zaliczkowej na fakturze odliczającej taką fakturę będzie nakładał art. 106f ust. 3 Ustawy o VAT. Aby spełnić ww. wymagania na wydrukach faktur końcowych oprócz numeru własnego faktury zaliczkowej drukowany jest jej numer KSeF. Numer ten jest drukowany o ile w Konfiguracji włączono produkcyjne środowisko KSeF i faktura taka posiada numer KSeF. Zmiany zostały obsłużone na fakturach końcowych: FS, (s)FS, (S)FS, FSE, (s)FSE, (S)FSE.
Numer KSeF poprzednich zaliczkowych na wydrukach faktur zaliczkowych sprzedaży
Obowiązek drukowania numeru KSeF poprzednich faktur zaliczkowych będzie wynikał z art. 106f ust.4 Ustawy o VAT. Oprócz numeru własnego faktury zaliczkowej drukowany jest jej numer KSeF, o ile faktura go posiada i w Konfiguracji włączono produkcyjne środowisko KSeF. Zmiany zostały dokonane na wydrukach dokumentów: FSL, FEL, KSL, KEL.
Numer KSeF korygowanej na wydrukach korekt faktur sprzedaży
Obowiązek drukowania numeru KSeF faktury korygowanej będzie nakładał art. 106j ust. 2 pkt 2a Ustawy o Vat. Jeżeli faktura korygująca dotyczy faktury wysłanej do KSeF, wówczas na takiej korekcie należy podać numer KSeF faktury korygowanej. W związku z powyższym na wydrukach faktur korygujących sprzedaży oprócz numeru własnego faktury korygowanej drukowany jest jej numer KSeF, o ile go posiada i w Konfiguracji włączono produkcyjne środowisko KSeF. Zmiany zostały dokonane na wydrukach dokumentów: FSK, (s)FSK, (S)FSK, (Z)FSK, (A)FSK, RAK, KSL, FKE, (s)FKE, (S)FKE, (Z)FKE, KEL, w tym korektach ręcznych FSK, (A)FSK, FKE, przy czym w tym ostatnim przypadku drukowany jest numer KSeF podany przez Użytkownika.
Import faktur z KSeF
Udostępniona w wersji 2023.2 funkcjonalność importu faktur zakupu z KSeF dokonywana jest ze środowiska Demo lub środowiska Produkcyjnego, zgodnie ze wskazaną opcją sekcji Środowisko pracy KSeF.
Obsłużona została funkcjonalność pobierania z KSeF faktur, na których Nabywcą jest firma będąca Użytkownikiem Systemu Comarch ERP XL. Faktura taka nie jest jeszcze dokumentem w rozumieniu dokumentu zakupu zarejestrowanego w Systemie, ale dokumentem źródłowym dla takiego dokumentów tj. na jego podstawie Użytkownik powinien utworzyć dokument w Systemie.
Pobrane z KSeF faktury prezentowane są na dedykowanej do tego nowej liście Faktury zakupu z KSeF dostępnej w modułach: Sprzedaż, Księgowość i Zamówienia.
Import faktur zakupu odbywa się ze środowiska Demo lub Produkcyjnego, zgodnie z wcześniej opisaną opcją w Konfiguracji systemu. Importu takiego może dokonać Operator z prawem KSeF/Pobieranie faktur, uwierzytelniając się w KSeF za pomocą certyfikatu lub tokena według zasad identycznych jak podczas wysyłki faktur do KSeF. Zakres importowanych faktur zależy od wskazanej przez Użytkownika opcji w dedykowanym do tego oknie pomocniczym. Możliwe jest dokonanie importu wg poniższych kryteriów:
- Nowe – import dokonywany w tym trybie polega na pobraniu tych faktur, które zostały zarejestrowane od ostatniego importu tj. faktur z datą przyjęcia w KSeF równą i większą od daty dotąd pobranych faktur. Jeżeli żadna z faktur nie została dotąd pobrana, wówczas importowane są faktury z datą z bieżącego i poprzedniego miesiąca
- Za okres – importowane są faktury z datą przyjęcia w KSeF należącą do podanego przez Użytkownika okresu
- Numer KSeF – importowana jest faktura o konkretnym, podanym przez Użytkownika numerze KSeF
Dla każdej z zaimportowanych z KSeF faktur prezentowane są poniższe dane:
Numer dokumentu, rozumiany jako numer faktury nadany przez Sprzedawcę
Rodzaj dokumentu. W kolumnie tej prezentowany jest rodzaj faktury, zgodnie z przewidzianą przez schemat e-faktury symboliką rodzajów dokumentów:
- VAT: Faktura VAT
- UPR: Faktura uproszczona
- ROZ: Faktura rozliczeniowa – faktura końcowa odliczająca zaliczkową
- ZAL: Faktura zaliczkowa
- KOR: Faktura korygująca
- KOR_ROZ: Faktura korygująca fakturę rozliczeniową
- KOR_ZAL: Korekta faktury zaliczkowej
- Numer KSeF tj. numer faktury nadany w KSeF
- Nazwa i Nip kontrahenta
- Data przyjęcia w KSeF
- Wartość netto
- Wartość brutto
- VAT
- Waluta
- Kwalifikacja
Użytkownik może wstępnie określić czy na podstawie danej faktury KSeF powinien zostać utworzony dokument handlowy, czy kosztowa faktura A-vista bezpośrednio w Rejestrze VAT. Można to uczynić wybierając na formatce szczegółów faktury z KSeF jedną z wartości: Dokument handlowy lub Dokument VAT w kontrolce Kwalifikacja. Przypisanie/zmiana kwalifikacji dostępne będzie w jednej z kolejnych wersji również jako operacja seryjna w menu kontekstowym listy. Kwalifikacja dokumentu prezentowana jest wprost na liście.
Numer WZ
Informacja o dokumentach WZ, których dotyczy dana faktura przesyłana jest w kolejnych powtórzeniach pola WZ pliku e-faktury. Informacja ta jest odczytywana i zapisywana w bazie Systemu podczas importu faktur ze środowiska KSeF, a następnie prezentowana na liście. Kolejne numery dokumentów WZ zapisywane są po przecinku. W przypadku gdy dana faktura KSeF dotyczy dużej ilości dokumentów System zapisuje/prezentuje ich ograniczoną liczbę, a na końcu pola zapisuje/prezentuje trzykropek. W takim przypadku pełna lista dokumentów WZ prezentowana jest na formatce szczegółów danej faktury KSeF.
Numer zamówienia
Informacja o zamówieniach, których dotyczy dana faktura przesyłana jest w kolejnych powtórzeniach pola NrZamowienia pliku e-faktury i z nich jest odczytywana, zapisywana i prezentowana na liście. Obowiązują tu identyczne jak opisane dla dokumentów WZ zasady zapisywania/prezentowania kolejnych numerów zamówienia po przecinku i obsługi przypadków faktur powiązanych z dużą ilością zamówień.
Właściciel
Lista faktur z KSeF ograniczana jest standardowo wg Właściciela, jak inne listy w Systemie. Podczas importu faktur z KSeF Właściciel ustalany jest na podstawie centrum, w kontekście którego zalogowany jest Operator dokonujący takiego importu. Tak ustalonego Właściciela można zmienić na formatce szczegółów danego rekordu, a w jednej z kolejnych wersji również seryjnie za pomocą stosownej opcji w menu kontekstowym. W ten sposób Użytkownik może wskazać, które centrum ma mieć dostęp do danej puli faktur z KSeF, czyli które centrum powinno zarejestrować na ich podstawie faktury zakupu w Systemie. Właściciel poszczególnych faktur KSeF prezentowany jest w stosownej kolumnie listy faktur KSeF.
Faktura
Jeżeli na podstawie danej faktury zaimportowanej z KSeF został utworzony dokument w Systemie, wówczas jego numer prezentowany jest w kolumnie Faktura. Numer ten prezentowany jest w kolorystyce właściwej dla stanu, w jakim się on znajduje.
Opis
Kontrolka Opis dostępna na formatce faktury zaimportowanej z KSeF służy do wprowadzanie przez Użytkownika dowolnych adnotacji, które prezentowane są również bezpośrednio na liście.
Obsłużony został eksport listy faktur KSeF do arkusza kalkulacyjnego.
Filtry na liście Faktur zakupu z KSeF
Lista faktur zakupu z KSeF została wyposażona w szereg filtrów:
- Konstruktor filtra
- Filtr prosty obsługujący kolumny: numer dokumentu, rodzaj dokumentu, numer KSeF, nazwa i NIP kontrahenta
- Właściciel – filtr pozwalający na ograniczenie listy rekordów do tych, które przypisane zostały do wskazanego centrum
- Stan – filtr pozwalający na odfiltrowanie listy do rekordów, dla których zarejestrowano już dokument w Systemie (dowolny, handlowy lub dokument rejestrowany wprost w Rejestrze VAT), rekordów, dla których takowego dokumentu nie zarejestrowano, czy też do rekordów odrzuconych
- Kwalifikacja – filtr pozwalający na ograniczenie listy do faktur, dla których nie określono kwalifikacji lub do listy faktur zakwalifikowanych jako dokument handlowy, czy też zakwalifikowanych jako dokument VAT. Filtr umożliwi również prezentację łącznej listy rekordów: niezakwalifikowanych i zakwalifikowanych jako handlowy oraz niezakwalifikowanych i zakwalifikowanych jako dokument VAT
- Lista za – filtr pozwalający ograniczyć listę do dokumentów przyjętych w KSeF w konkretnym miesiącu, danym roku lub w podanym przez Użytkownika okresie Od-Do
Operacje dostępne na liście Faktur zakupu z KSeF
W wersji 2023.2 udostępnione zostały poniższe operacje dla dokumentów zaimportowanych z KSeF:
Spinanie faktury KSeF z dokumentem zarejestrowanym w Systemie
Fakturę KSeF można spiąć z dokumentem handlowym zakupu lub z fakturą zakupu A-vista zarejestrowaną wprost w Rejestrze VAT. Służy do tego stosowny przycisk pod listą oraz stosowna opcja w menu kontekstowym listy. Po wywołaniu operacji System otwiera listę faktur zakupu lub listę Rejestr VAT w trybie do wybory i dokonuje wiązania faktury KSeF ze wskazanym dokumentem. Operacja spinania dostępna jest dla faktury KSeF, która nie została odrzucona i nie została dotąd spięta z dokumentem XL-owym. Do wykonania operacji spięcia z dokumentem, który został już zatwierdzony wymagane jest prawo Operatora Edycja numeru KSeF na dok./Spinanie z KSeF na zatw. dok. Podczas spinania dokumentów System dokonuje weryfikacji zgodność podstawowych danych faktury KSeF i dokumentu XL-owego, sprawdzany jest: NIP kontrahenta, numer obcy dokumentu, wartość, rodzaj i kwalifikacja. W przypadku braku zgodności prezentowane jest stosowne ostrzeżenie. Brak zgodności nie stanowi przeszkody do spięcia dokumentów.
Rozłączenie faktury KSeF z dokumentem systemowym
Za pomocą operacji rozłączenia faktury KSeF dostępnej jako przycisk pod listą oraz opcja w menu kontekstowym listy, w tym jako operacja seryjna, Użytkownik może wycofać operację spięcia. Aby dokonać rozpięcia z dokumentem systemowym, który został już zatwierdzony Operator musi mieć prawo Edycja numeru KSeF na dok./Spinanie z KSeF na zatw. dok.
Podgląd dokumentu utworzonego na podstawie faktury KSeF
Jeżeli dana faktura KSeF została już związana z dokumentem zarejestrowanym w Systemie, wówczas dostępny jest jej podgląd. Służy do tego stosowna opcja w menu przycisku lupy oraz opcja w menu kontekstowym listy.
W kolejnej wersji Systemu obsłużone zostaną dodatkowo poniższe operacje menu kontekstowego:
Zmiana właściciela
Operacja zmiany Właściciela pozwoli na szybką, seryjną zmianę centrum na wskazanych fakturach KSeF, a tym samym zmianę zasad dostępu poszczególnych Operatorów/centrów praw do tych dokumentów.
Zmiana kwalifikacji
Za pomocą ww. opcji Użytkownik będzie mógł dokonać przypisania/zmiany kwalifikacji na wskazanych fakturach KSeF tj. ustalić jaki typ dokumentu ma został zarejestrowany na jego podstawie: dokument handlowy czy dokument rejestrowany wprost w Rejestrze VAT, bez konieczności podnoszenia formatki szczegółów faktury.
Odrzucenie/Przywrócenie faktury KSeF
Fakturę pobraną z KSeF można odrzucić, co oznacza, że z jakiegoś powodu nie będzie na jej podstawie tworzony dokument w Systemie. Z takiej operacji można się wycofać, tj. przywrócić taką fakturę. Odrzucanie/przywracanie faktury KSeF dokonywane jest na formatce szczegółów faktury, natomiast w kolejnej wersji dostępne będzie również jako operacja seryjna w menu kontekstowym. Faktury odrzucone prezentowane są w szarym kolorze.
Formatka podglądu faktury KSeF
Dane dotyczące danej faktury KSeF prezentowane są na dedykowanej do tego formatce, składającej się z dwóch sekcji. W sekcji lewej prezentowane są podstawowe dane dotyczące tej faktur, w sekcji prawej zaś podgląd faktury KSeF na podstawie pliku html tejże faktury.
W wersji 2024.0 obsłużona została automatyczna wizualizacja faktury zakupu zaimportowanej z KSeF. Jest ona dokonywana na podstawie pliku xml dołączanego jako załącznik importowanej faktury. Na potrzeby ww. wizualizacji plik xml jest czasowo transformowany do postaci html i na tej podstawie wizualizowany.
Ww. załącznik podłączany do importowanej faktury tworzony jest podobnie jak to ma miejsce podczas wysyłki faktury tj. zależnie od opcji w Konfiguracji/KSeF zapisywany jest w bazie lub jako link do pliku zapisanego na dysku. W tym ostatnim przypadku plik zapisywany jest z lokalizacji wskazanej przez Użytkownika wg następującej zasady: tworzony plik zapisany zostaje w katalogu wskazanym dla danego Użytkownika w Parametrach komputera, a jeżeli go tam nie wskazano, wówczas w katalogu ogólnym wskazanym w Konfiguracji systemu. Jeżeli i tej ścieżki nie wskazano, wówczas pliki te umieszczane są w katalogu o nazwie KSeFXML katalogu instalacyjnego Comarch ERP XL. We wskazanych jw. katalogach tworzone są podkatalogi dla każdej daty z jaką tworzone są pliki i w tychże podkatalogach są one umieszczane.
Na formatce prezentowane są poniższe dane:
Faktura
Numer faktury utworzonej w Systemie na podstawie danej faktury KSeF. Za pomocą przycisku Faktura Użytkownik może podnieść formatkę takiego dokumentu.
Nazwa i Nip kontrahenta
Numer dokumentu, rozumiany jako numer faktury nadany przez Sprzedawcę
Numer KSeF tj. numer faktury nadany w KSeF
Rodzaj dokumentu, ustalony zgodnie z przewidzianą przez schemat e-faktury symboliką rodzajów dokumentów:
- VAT: Faktura VAT
- UPR: Faktura uproszczona
- ROZ: Faktura rozliczeniowa – faktura końcowa odliczająca zaliczkową
- ZAL: Faktura zaliczkowa
- KOR: Faktura korygująca
- KOR_ROZ: Faktura korygująca fakturę rozliczeniową
- KOR_ZAL: Korekta faktury zaliczkowej
Wartość netto
Wartość brutto
Data przyjęcia w KSeF
Data odbioru faktury, tj. data dokonanego importu w Comarch ERP XL oraz Operator, który tego importu dokonał
Kontrolka Właściciel prezentująca centrum, które dokonało importu, z możliwością jego zmiany. W ten sposób Użytkownik może wskazać, które centrum ma mieć dostęp do danej faktury KSeF, czyli które centrum powinno zarejestrować fakturę w Systemie.
Kontrolka Kwalifikacja, pozwalająca na określenie typu dokumentu, jaki powinien zostać utworzony na podstawie danej faktury KSeF. W menu kontrolki dostępne są dwie wartości: Dokument handlowy oraz Dokument VAT.
Sekcja Opis pozwala na wprowadzanie przez Użytkownika dowolnych adnotacji
Parametr Odrzucony pozwala zarchiwizować fakturę KSeF tj, oznaczyć ją jako nie podlegającą rejestracji w Systemie. Operację można odwrócić tj. przywrócić taką fakturę wyłączając parametr Odrzucony
Na prawej belce formatki dostępne są operacje: Spinaj z dokumentem i Rozłącz pozwalające na spięcie faktury KSeF z dokumentem zarejestrowanym w Systemie lub wycofanie takiej operacji, wg zasad opisanych we wcześniejszej części dokumentu.
Użytkownik może przypisać atrybuty i załączniki do zaimportowanej faktury KSeF wg zasad jak dla innych obiektów w Systemie.
Generowanie dokumentów na podstawie faktury zaimportowanej z KSeF
W Systemie Comarch ERP XL udostępniona została funkcjonalność generowania poniższych typów dokumentów na podstawie faktury zaimportowanej z KSeF:
- Faktur zakupu FZ
- Faktur kosztowych (A)FZ – dokumentów tworzonych bez elementów, a jedynie z tabelą VAT
- Faktur kosztowych (A)FZ z elementami – dokumentów tworzonych z elementami na towar A-vista
- Faktura zaliczkowa zakupu FZL
- Korekta faktury zaliczkowej zakupu KZL
- Faktura zakupu typu spinacz nagłówkowych (S)FZ
Generowanie FZ/(A)FZ na podstawie faktury zaimportowanej z KSeF
Fakturę zakupu FZ oraz (A)FZ z pozycjami można utworzyć na podstawie dokumentu KSeF o rodzaju VAT, UPR oraz ROZ, natomiast fakturę (A)FZ bez pozycji dodatkowo na podstawie dokumentu o rodzaju ZAL. Przed generowaniem dokumentu System sprawdza, czy faktura KSeF nie została przez Użytkownika odrzucona, jak również to, czy nie utworzono już na jej podstawie dokumentu w Systemie. Podczas tworzenia danego typu dokumentu System nie kontroluje ustalonej dla danej faktury KSeF Kwalifikacji (dokument handlowy, dokument VAT), kwalifikacja ta jest jedynie podpowiedzią/sugestią dla Operatora jaki typ dokumentu powinien on utworzyć (FZ, czy (A)FZ).
Generowanie FZ/(A)FZ na podstawie faktury z KSeF | ||||
---|---|---|---|---|
Generowany dokument | VAT (Faktura VAT) | UPR (Faktura uproszczona) | ROZ (Faktura odliczająca zaliczkowe) | ZAL (Faktura zaliczkowa) |
FZ | Tak | Tak | Tak | Nie |
(A)FZ z elementami | Tak | Tak | Tak | Nie |
(A)FZ | Tak | Tak | Tak | Tak |
Generowanie ww. dokumentów udostępnione zostało:
- Z listy Faktury zakupu z KSeF
- Z listy dokumentów handlowych, zakładka [FZ]
- Z listy Rejestr VAT, przy ustawieniu filtra na rejestr zakupu
Przed generowaniem dokumentu System sprawdza, czy plik .xml będący załącznikiem do faktury KSeF jest zgodny ze schematem e-faktury. Weryfikacja ta jest opcjonalna, decyduje o niej stosowny parametr w System/Konfiguracja/KSeF/Import.
Nie przewiduje się możliwości tworzenia FZ na podstawie KSeF na liście dokumentów magazynowych. Jeżeli Użytkownik najpierw rejestruje dokument PM/AWD, a dopiero później fakturę, wówczas powinien postępować w jeden z poniższych sposobów:
- Utworzyć FZ na podstawie danej faktury z KSeF, a następnie dokonać spięcia FZ z PM
- Utworzyć FZ bezpośrednio do PM z listy dokumentów magazynowych, a następnie spiąć tą FZ z fakturą z KSeF za pomocą operacji Spinaj z KSeF, dostępnej z formatki i listy dokumentów FZ
- Jeżeli na fakturze z KSeF występują również elementy nieujęte na PM, wówczas Użytkownik powinien je dodać samodzielnie na tak utworzoną FZ
- Jeżeli pomiędzy PM a fakturą z KSeF występują różnice w zakresie towarów/ilości i nie ma możliwości odwzorowania za pomocą jednego dokumentu FZ danej faktury KSeF, wówczas Użytkownik powinien zarejestrować w Systemie wiele dokumentów, dokonać spięcia na jednym z nich, na pozostałych zaś zaznaczyć parametr Poza Systemem i samodzielnie podać numer KSeF danej faktury
Funkcjonalność generowania na podstawie faktury KSeF dokumentu FZ realizującego zamówienie zakupu odbywa się podczas tworzenia faktury z listy faktur KSeF oraz z listy dokumentów FZ i została opisana w dalszej części dokumentu. Generowanie dokonywane na liście zamówień zakupu odbywa się według dotychczasowych zasad. Jeżeli więc Użytkownik będzie nadal generował FZ z listy zamówień, wówczas tak utworzoną fakturę powinien samodzielnie spiąć z fakturą KSeF za pomocą operacji Spinaj z KSeF.
Podobnie należy postępować rejestrując w Systemie inne niż FZ/(A)FZ typy dokumentów zakupu – należy je zarejestrować w dotychczasowy sposób, a następnie dokonać ich samodzielnego spięcia z fakturą KSeF.
Kontrahent na FZ/(A)FZ tworzonej na podstawie faktury KSeF
Podczas importu faktur zakupu ze środowiska KSeF System odczytuje i zapisuje w tabeli cdn.KSeFDokumenty dane dotyczące Sprzedawcy, przesłane w pliku e-faktury. Dane te są następnie wykorzystywane podczas identyfikacji kontrahenta w Systemie, czy też podczas zakładania karty kontrahenta głównego ustalanego na tworzonym dokumencie FZ/(A)FZ.
Zapisywanie danych Sprzedawcy podczas importu faktur z KSeF | |
---|---|
Dane w tabeli cdn.KSeFDokumenty [KSF] | Pole w pliku e-faktury |
NIP Sprzedawcy | Podmiot1/DaneIdentyfikacyjne/NIP |
Nazwa Sprzedawcy | Podmiot1/DaneIdentyfikacyjne/Nazwa |
Ulica Sprzedawcy Nr Domu Sprzedawcy Nr Lokalu Sprzedawcy Miejscowość Sprzedawcy Kod Pocztowy Sprzedawcy Poczta Sprzedawcy | Dane parsowane na poszczególne składowe adresu na podstawie danych adresowych przekazanych w Podmiot1/Adres/AdresL1 |
Identyfikacja kontrahenta dokonywana jest na podstawie numeru NIP Sprzedawcy wg zasad przedstawianych na poniższym rysunku i opisanych w dalszej części dokumentu.
Identyfikacja kontrahenta na podstawie adresu podstawowego
Identyfikacja kontrahenta przebiega wg poniższych zasad:
- Jeżeli wśród adresów bieżących (podstawowych) znajduje się tylko jeden adres o danym numerze NIP, wówczas kontrahent jest ustalany na jego podstawie
- Jeżeli takich adresów jest wiele, wówczas System sprawdza ustawienie parametru Źródłowy z KSeF na kartach takich kontrahentów. Jeżeli tylko jeden spośród ww. kontrahentów ma włączony ww. parametr, wówczas to on zostaje przypisany na tworzony dokument FZ/(A)FZ
- Jeżeli żaden/wielu kontrahentów zostało oznaczonych ww. parametrem, wówczas System prezentuje listę kontrahentów o tym numerze NIP i to Użytkownik powinien wskazać właściwego kontrahenta. Aby ułatwić Operatorowi tą decyzję, w górnej części okna prezentowane są dane Sprzedawcy odczytane z pliku e-faktury, Użytkownik ma również możliwość podglądu poszczególnych kart kontrahentów za pomocą dostępnego tu przycisku lupy.
- Jeżeli w Systemie nie zdefiniowano adresu podstawowego o danym numerze NIP, wówczas System przechodzi do identyfikacji w oparciu o adres dodatkowy
Identyfikacja kontrahenta na podstawie adresu dodatkowego
Jeżeli w Systemie nie zdefiniowano karty kontrahenta (adresu podstawowego) o danym numerze NIP, wówczas System poszukuje adresu dodatkowego o takim numerze NIP i jeżeli takowy znajdzie, wówczas ustala kontrahenta głównego na jego podstawie. Jeżeli takich adresów jest wiele, wówczas System ustala kontrahenta na podstawie 1-go z nich. Zachowanie Systemy w przypadku, gdy adresu o danym numerze NIP nie udało się odnaleźć opisane zostało w rozdziale poniżej.
Sprzedawca niezidentyfikowany w Systemie
Jeżeli System nie odnajdzie kontrahenta o danym numerze NIP, wówczas dalsze zachowanie zależne jest od ustawienia stosownych opcji w System/Konfiguracja/KSeF/Import:
- Jeżeli parametr tworzenie nowych kart kontrahentów jest wyłączony, wówczas na dokumencie FZ/(A)FZ ustalany jest kontrahent Jednorazowy i to Użytkownik samodzielnie powinien zmienić go na właściwego bezpośrednio na utworzonym dokumencie
- Jeżeli parametr Karty kontrahentów jest włączony, parametr Z udziałem Operatora zaś wyłączony, wówczas System tworzy nową kartę kontrahenta i ustala nowego kontrahenta na tworzonej FZ/(A)FZ, prezentując stosowne ostrzeżenie
- Jeżeli włączone są oba ww. parametry, wówczas System prezentuje okno pomocnicze, w którym Użytkownik może utworzyć nową kartę kontrahenta lub wskazać samodzielnie kontrahenta z bazy
Zakładanie nowej karty przez Operatora dokonywane jest za pośrednictwem okna pomocniczego, w którym prezentowane są podstawowe dane Sprzedawcy odczytane z e-faktury. Na formatce tej dostępne są poniższe operacje:
- Za pomocą przycisku Utwórz kartę kontrahenta Użytkownik ma możliwość utworzenia na podstawie ww. danych nowej karty kontrahenta. Po wywołaniu tej operacji System tworzy nowego kontrahenta i podnosi jego kartę, dzięki czemu Użytkownik może dokonać jeszcze ewentualnych zmian w zakresie jego danych. Po zapisie karty kontrahenta zostaje ona przypisana na formatkę pomocniczą
- Zamiast tworzenia nowej karty Operator może wskazać kartę już istniejącego kontrahenta. Odbywa się to za pomocą przycisku Kontrahent, otwierającego listę kontrahentów w trybie do wyboru lub poprzez podanie Akronimu tego kontrahenta w kontrolce za tym przyciskiem
- Odpięcie niewłaściwie przypisanego kontrahenta odbywa się poprzez usunięcie wartości w ww. kontrolce
- Przycisk lupy służy do podniesienie karty przypisanego/utworzonego kontrahenta w trybie do edycji
Ostatecznie, po akceptacji okna pomocniczego System ustala na dokumencie kontrahenta przypisanego na formatkę pomocniczą (przypisanego z listy kontrahenta lub utworzonego przez Operatora).
Karta nowego kontrahenta dodawana jest w kontekście grupy wskazanej w Konfiguracji. Akronim zakładanej karty kontrahenta nadawany jest zależnie od ustalonej tam stosownej opcji:
- na podstawie numeru NIP kontrahenta
- na podstawie nazwy kontrahenta – w tym przypadku nadawanie akronimu odbywa się wg identycznych zasad, jakie obowiązują przy pobieraniu danych z GUS dokonywanego z formatki karty kontrahenta tj. poprzez sklejenie pól Knt_Nazwa1, Knt_Nazwa2, Knt_Nazwa3 i pobranie z takiej wartości 5-ciu pierwszych znaków, następnie 5-ciu znaków od znaku 31 i kolejne 10-ciu znaków od 61-go znaku
- na podstawie GidNumer-u zakładanej karty kontrahenta
Zasady ustalania poszczególnych parametrów tworzonej karty kontrahenta i jego adresu podstawowego przedstawia poniższa tabela.
Zakładanie nowej karty kontrahenta | |
---|---|
Karta kontrahenta | Zasady ustalania pola |
Knt_Akronim | Wg metody wskazanej w Konfiguracji |
Knt_Nip Knt_NipE | Na podstawie KsF_NIPSprzedawcy |
Knt_Nazwa1 Knt_Nazwa2 Knt_Nazwa3 | Na podstawie KsF_NazwaSprzedawcy |
Knt_KodP | Na podstawie KsF_KodPocztowySprzedawcy |
Knt_Miasto | Na podstawie KsF_MiejscowoscSprzedawcy |
Knt_Ulica | Na podstawie KsF_UlicaSprzedawcy |
KsF_NrDomuSprzedawcy | |
Knt_Adres | KsF_NrLokaluSprzedawcy |
Knt_Kraj | PL |
Knt_Typ | 8 (Dostawca) |
Knt_ExpoKraj | 1 (Krajowy) |
Inne | Na podstawie grupy, w kontekście której jest dodawany kontrahent |
Adres kontrahenta głównego na tworzonej FZ
W przypadkach kiedy System zidentyfikuje w bazie kontrahenta o danym numerze NIP lub Użytkownik wskaże go spośród wielu kontrahentów adres ustalany jest wg poniższych zasad:
- Jeżeli wśród adresów tego kontrahenta znajduje się adres zgodny z danymi przesłanymi w fakturze KSeF, wówczas to ten adres jest przypisywany na tworzoną FZ/(A)FZ, przy czym priorytetowo traktowany jest adres bieżący (podstawowy) kontrahenta. Identyfikacja adresu dokonywana jest poprzez mapowania danych odczytanych z faktury i zapisanych w tabeli cdn.KSeFDokumenty z danymi zapisanymi na adresie kontrahenta (w tabeli cdn.KntAdresy). Przedstawia to tabeli poniżej.
- Jeżeli dla danego kontrahenta nie zdefiniowano takiego adresu, wówczas System dodaje nowy adres, ustalając na nim parametry j.n.
Identyfikacja adresu/ Dodawanie adresu kontrahenta | |
---|---|
Adres kontrahenta | Zasady ustalania pola |
KnA_Nip | KsF_NIPSprzedawcy |
Kna_Nazwa1 Kna_Nazwa2 Kna_Nazwa3 | KsF_NazwaSprzedawcy |
Kna_Ulica | KsF_UlicaSprzedawcy |
KsF_NrDomuSprzedawcy | |
KnA_Adres | KsF_NrLokaluSprzedawcy |
KnA_KodP | KsF_KodPocztowySprzedawcy |
Kna_Miasto | KsF_MiejscowoscSprzedawcy |
W przypadkach, kiedy System nie zidentyfikował kontrahenta i Użytkownik wskazał go samodzielnie ustalany jest adres bieżący wskazanego kontrahenta.
Jeżeli na dokumencie ustalany jest kontrahent Jednorazowy, wówczas przypisywany jest jego 1-wszy y adres.
W przypadku, kiedy zakładana jest nowa karta kontrahenta ustalany jest adres bieżący zakładany wraz z tą kartą.
Kontrahent Docelowy i Płatnik na FZ/(A)FZ
Jako kontrahent docelowy na generowanej FZ/(A)FZ ustalany jest kontrahent zgodny z kontrahentem głównym dokumentu, adres kontrahenta docelowego ustalany jest w standardowy sposób tj.
- Dla kontrahenta Jednorazowego – 1-wszy adres kontrahenta
- Dla pozostałych kontrahentów – adres wysyłkowy (domyślny, jeżeli takowy zdefiniowano) lub lub aktualny adres kontrahenta, jeżeli nie istnieje adres wysyłkowy
Płatnik i jego adres również ustalany jest standardowo tj. Płatnik na podstawie płatnika przypisanego do karty kontrahenta głównego, adres zaś wg poniższych zasad:
- W przypadku gdy w karcie kontrahenta głównego wskazany jest on sam jako Płatnik, wówczas adres płatnika jest zgodny z adresem kontrahenta głównego
- Jeżeli w karcie kontrahenta głównego jako Płatnik wskazany jest inny kontrahent, wówczas jako adres płatnika ustalany jest bieżący (podstawowy) adres tego kontrahenta
Waluta i kurs na fakturze generowanej na podstawie dokumentu KSeF
Waluta tworzonego dokumentu FZ/(A)FZ ustalana jest na podstawie waluty przekazanej w e-fakturze KSeF w polu KodWaluty, kurs zaś na dokumencie walutowym ustalany jest zależnie od ustawienia stosownych parametrów w System/Konfiguracja/KSeF/Import w sekcji Kurs na tworzonym dokumencie.
Jeżeli ustawiono opcję Z importowanej faktury, wówczas kurs ustalany jest na podstawie kursu przesłanego w polu:
- Fa/FaWiersze/FaWiersz/KursWaluty o ile jest taki sam dla wszystkich elementów faktury
- KursWalutyZ w przypadku faktury o rodzaju ZAL
Jeżeli w fakturze KSeF kurs nie został przesłany lub jest on różny dla poszczególnych elementów faktury, wówczas dalsze zachowanie Systemu zależy od ustawienia parametru Wylicz, jeśli nie został podany. Jeżeli jest on włączony, wówczas System wylicza przybliżony kurs na podstawie innych wielkości przesłanych w e-fakturze (kwota VAT w PLN i kwota VAT w walucie) i taki ustala na dokumencie. W przypadku dokumentów na których VAT nie został naliczony i nie przekazano kursu ustalony zostaje kurs bieżący.
Jeżeli ww. parametr jest wyłączony, wówczas na tworzonym dokumencie ustalany jest kurs bieżący. Podobnie się dzieje wówczas, jeżeli opcja ustalania kursu ustalona jest na Bieżący.
Przez ww. kurs bieżący należy rozumieć kurs ustalany w Systemie standardowo tj. na podstawie rodzaju daty i ilości dni przed tą datą z definicji dokumentu FZ i dat ustalonych na generowanym dokumencie.
Numer obcy oraz daty na generowanej FZ/(A)FZ
Numer obcy generowanej faktury ustalany jest w oparciu o pole P_2 pliku e-faktury.
Faktura KSeF pozostaje do dyspozycji Nabywcy z dniem jej przyjęcia w KSeF, w związku z czym data wpływu faktury tworzonej na jej podstawie, a co za tym idzie pozostałe parametry zależne od tej daty takie jak rok/miesiąc w numeracji dokumentu, rok/miesiąc ujęcia faktury w deklaracji, prawo do odliczenia itp. ustalane są na podstawie daty przyjęcia faktury w KSeF. Na podstawie tej daty ustalana jest również data wystawienia dokumentu.
Data zakupu zaś ustalana jest podstawie daty zakończenia dostawy faktury KSeF tj. na podstawie pola P_6 lub P_6_Do, w zależności od tego, które z tych pól zostało przekazane.
Forma, termin płatności i rachunek bankowy na generowanej FZ/A)FZ
Jeżeli w Systemie istnieje forma płatności zgodna z formą przesłaną w polu FormaPlatnosci faktury KSeF, wówczas to ona zostaje ustalona jako forma płatności na dokumencie oraz na tworzonej płatności. Termin płatności ustalany jest na podstawie daty przesłanej w 1-wszym polu TerminPlatnosci, o ile data ta nie jest wcześniejsza niż data, w oparciu o którą zgodnie z definicją tworzonego dokumentu ustalany jest termin płatności.
Obsłużone zostało opcjonalne dodawanie do karty kontrahenta rachunku bankowego przekazanego w pliku e-faktury o ile nie został dotąd przypisany. Odbywa się ono wówczas, jeżeli włączono parametr Podczas tworzenia dokumentu dodawaj/ Rachunki bankowe kontrahentów. Operacja ta dokonywana jest dla 1-go spośród rachunków przekazanych w e-fakturze.
Tak dodany rachunek bankowy posiada stosowną adnotację w sekcji Uwagi.
Identyfikacja towarów na fakturze FZ generowanej z dokumentu KSeF
Identyfikacja towarów dokonywana jest na podstawie pól: GTIN, Indeks oraz P_7 (nazwa) przesłanych w pliku e‑faktury. W pierwszej kolejności interpretowane jest pole GTIN, a jeżeli nie zostało ono przesłane lub za jego pomocą nie udało się zidentyfikować towaru, wówczas interpretowane jest pole Indeks. Jeżeli i po tym polu nie udało się odszukać towaru, wówczas jego identyfikacja odbywa się w oparciu o pole P_7 (nazwa).
Identyfikacja towaru oparta jest na procedurze, którą Partnerzy/Klienci mogą na własne potrzeby zmienić, wpływając w ten sposób zarówno na sposób jak i kolejność interpretacji pól z pliku KSeF.
Opisane w niniejszym rozdziale zasady identyfikacji towaru dotyczą tworzenia FZ na podstawie faktury KSeF. W przypadku dokumentu realizującego zamówienie zachowanie Systemu zależy od wskazanej przez Użytkownika opcji jego tworzenia i ustalane są albo w oparciu o dokument KSeF albo w oparciu o elementy zamówienia, o czym więcej w dalszej części dokumentu.
Identyfikacja towaru na podstawie pola GTIN
Kolejność identyfikacji towaru na podstawie pola GTIN jest następująca:
- Odszukiwany jest towar o kodzie u dostawcy zgodnym z wartością pola GTIN, przy czym przez dostawcę rozumie się tu kontrahenta zgodnego z kontrahentem głównym dokumentu FZ. Jeżeli taki towar istnieje, wówczas zostaje on ustalony na elemencie FZ (jeżeli ww. towarów jest wiele, wówczas przyjmowany jest 1-wszy z nich)
- Jeżeli w bazie nie ma towaru jw., wówczas odszukiwany jest towar o numerze EAN zgodnym z wartością pola GTIN. Jeżeli taki towar istnieje, wówczas ustalany jest na elemencie FZ (1-wszy z nich, jeżeli jest ich wiele)
- Jeżeli ww. towar nie istnieje, wówczas odszukiwany jest towar o Kodzie własnym zgodnym z wartością pola GTIN.
Jeżeli taki towar nie istnieje, wówczas System przechodzi do identyfikacji w oparciu o pole Indeks.
Identyfikacja towaru na podstawie pola Indeks
Zasady i kolejność identyfikacji towaru wg pola Indeks są identyczne, jak opisane wyżej dla GTIN, tj. towar poszukiwany jest wg: kodu u dostawcy, EAN-u własnego, Kodu własnego.
Jeżeli towaru nie uda się zidentyfikować, wówczas System przechodzi do identyfikacji w oparciu o pole P_7 (nazwa towaru).
Identyfikacja towaru na podstawie pola P_7
Kolejność identyfikacji towaru na podstawie pola P_7 jest następująca:
- Odszukiwana jest towar o nazwie u Dostawcy zgodnej z wartością pola P_7, przy czym przez dostawcę rozumie się tu kontrahenta zgodnego z kontrahentem głównym dokumentu FZ. Jeżeli taki towar istnieje, wówczas zostaje on ustalony na elemencie FZ (jeżeli ww. towarów jest wiele, wówczas przyjmowany jest 1-wszy z nich)
- Jeżeli w bazie nie ma towaru jw., wówczas odszukiwany jest towar o Kodzie u dostawcy zgodnym z wartością pola P_7. Jeżeli taki towar istnieje, wówczas zostaje ustalony na elemencie FZ (jeżeli ww. towarów jest wiele, wówczas przyjmowany jest 1-wszy z nich)
- Jeżeli ww. towar nie istnieje, wówczas System obszukuje towaru o Nazwie własnej zgodnej z wartością pola P_7. Jeżeli taki towar istnieje, wówczas zostaje ustalony na elemencie FZ (jeżeli ww. towarów jest wiele, wówczas przyjmowany jest 1-wszy z nich)
- Jeżeli ww. towar nie istnieje, wówczas odszukiwany jest towar o Kodzie własnym zgodnym z wartością pola P_7 i towar ten zostaje ustalony na elemencie dokumentu
Jeżeli takiego towaru nie ma w bazie, wówczas dalsze zachowanie Systemu zależne jest od stosownych parametrów Konfiguracji.
Towar niezidentyfikowany w Systemie
Jeżeli towar nie zostanie w bazie zidentyfikowany, wówczas zachowanie Systemu zależy od stosownych parametrów w System/Konfiguracja/KSeF/Import:
- Jeżeli parametr dodawania kart towaru jest wyłączony, wówczas na elemencie FZ ustalany jest towar A-vista i to Użytkownik samodzielnie powinien go zmienić na właściwy towar bezpośrednio na elemencie utworzonego dokumentu FZ
- Jeżeli parametr Karty towarów jest włączony, parametr Z udziałem Operatora zaś wyłączony, wówczas System tworzy nową kartę towaru w tle i przypisuje ten towar na element FZ
- Jeżeli włączone są oba ww. parametry, wówczas prezentowane jest okno pomocnicze z listą tych odczytanych elementów danej faktury, dla których nie udało się zidentyfikować towarów w bazie. W oknie tym Operator może utworzyć nową kartę towarów lub wskazać, który z już istniejących towarów ma zostać użyty
Karta nowego towaru dodawana jest w kontekście grupy wskazanej w Konfiguracji. Parametry ustalane dla tworzonej karty towaru przedstawia poniższa tabela:
Zakładanie nowej karty towaru | |
---|---|
Karta towaru | Zasady ustalania pola |
Kod | Na podstawie pola GTIN z pliku, a jeżeli takowego brak, wówczas na podstawie pola Indeks, a jeżeli i takowego brak, wówczas na podstawie pola P_7 |
EAN | Na podstawie pola GTIN |
Nazwa | Na podstawie pola P_7 |
Jednostka | Na podstawie pola P_8A wg poniższych zasad: - Jeżeli istnieje w Systemie jednostka miary zgodna z przekazaną w polu P_8A (lub P_8A i po niej kropka np. szt lub szt.) wówczas to on zostaje przypisana do towaru - Jeżeli ww. jednostka nie istnieje lub pole P_8A nie jest przekazane, wówczas ustalana jest jednostka z grupy towarowej |
Stawka VAT zakup/sprzedaż | Na podstawie pola P_12 o ile dana stawka istnieje w Systemie. Jeżeli stawka nie istnieje, wówczas przypisywana jest stawka z grupy towarowej |
Inne | Na podstawie grupy towarowej w kontekście której dodawany jest towar |
Zakładanie karty towaru z udziałem Operatora
Zakładanie nowych kart towarowych z udziałem Operatora odbywa się w oknie pomocniczym, w którym prezentowana jest lista tych elementów faktury, dla których nie udało się zidentyfikować towaru. Dla każdego z tych towarów prezentowane są:
- Grupa kolumn Parametry, a w niej podstawowe dane odczytane z pliku e-faktury: Indeks, Nazwa (P_7), GTIN i Jm. (P_8A).
- Grupa kolumn Towar, a w niej Kod i nazwa towaru utworzonego/przypisanego przez Użytkownika
Formatka wyposażona została w poniższe operacje:
- Za pomocą przyciskuUtwórz kartę kontrahenta Użytkownik ma możliwość utworzenia na podstawie ww. danych nowej karty towaru. Po wywołaniu tej operacji System dodaje nowy towar i podnosi jego kartę, dzięki czemu Użytkownik może dokonać na niej ewentualnych zmian. Po zapisie karty zostaje ona przypisana dla danego rekordu
- Zamiast tworzenia nowej karty Operator może wskazać kartę już istniejącego towaru. Odbywa się to za pomocą przyciskuPrzypisz towar otwierającego listę towarów w trybie do wyboru
- Odpięcie niewłaściwie przypisanego towaru odbywa się za pomocą przycisku Odłącz towar
- Przycisk lupy służy do podniesienie karty przypisanego/utworzonego towaru w trybie do edycji
Ostatecznie, po akceptacji okna pomocniczego System ustala na elementach towary przypisane/utworzone przez Użytkownika. Dla tych rekordów, dla których Użytkownik nie wskaże towaru elementy FZ nie są dodawane.
Generowanie FZ na podstawie KSeF a realizacja zamówień zakupu
Podczas generowania faktury zakupu FZ System honoruje przekazaną w fakturze KSeF informację o zamówieniu/zamówieniach, których ta faktura dotyczy. System odczytuje z e-faktury kolejne powtórzenia pól NrZamowienia i dla każdego z nich identyfikuje w bazie zamówienie zakupu od danego Dostawcy. W pierwszej kolejności odszukiwane jest zamówienia z numerem obcym (Zan_DokumentObcv) zgodnym z wartością pola NrZamowienia, a jeżeli nie zostanie znalezione, wówczas odszukiwane jest zamówienie ZZ z numerem systemowym zgodnym z wartością NrZamowienia.
Po zidentyfikowaniu zamówień System prezentuje ich listę i jego dalsze zachowanie zależy od decyzji Użytkownika, w tym od wybranej przez niego opcji Utwórz dokument na podstawie: Faktury KSeF/Zamówienia oraz od tego, czy dla zamówień tych istnieją dokumenty magazynowe niezwiązane z handlowymi (czyli takie, które wymagają zafakturowania).
Przebieg procesu tworzenia dokumentu FZ w powiazaniu z ZZ przedstawia poniższy diagram. Szczegóły omówione zostały w dalszej części dokumentu.
Faktura zakupu do zamówień niepowiązanych z PM/AWD
W przypadku, gdy faktura KSeF dotyczy zamówienia/zamówień niezwiązanych z dokumentami magazynowymi sposób generowania faktury zakupu FZ zależy od wskazanej przez Użytkownika opcji na liście zidentyfikowanych zamówień:
- Jeżeli Operator wybierze opcję Utwórz dokument na podstawie: Zamówienia, wówczas tworzony jest dokument według tych samych zasad, jakie obowiązują podczas generowania FZ wprost z listy zamówień, tj. tworzony jest dokument na podstawie niezrealizowanych elementów tego/tych zamówień i ustalane są na nim towary, ilości, ceny i wartość na podstawie ZZ. W takim przypadku z faktury KSeF przenoszone są jedynie daty: wpływu, wystawienia i zakupu, numer obcy, numer KSeF oraz następuje spięcie faktury FZ z fakturą KSeF. Wybór tej opcji przez Użytkownika oznaczał, że wstępnie System ma utworzyć FZ na podstawie zamówienia, a Użytkownik we własnym zakresie będzie ją później modyfikował, uzgadniając ją z fakturą pobraną z KSeF. Opcja ta pozwala Użytkownikowi na weryfikację w jakim stopniu warunki uzgodnione z Dostawcą na zamówieniu zostały przez niego utrzymane na fakturze i na zdecydowanie co w sytuacji, jeżeli pomiędzy zamówieniem na fakturą występują rozbieżności
- Jeżeli Użytkownik wybierze opcję Utwórz dokument na podstawie: Faktury KSeF, wówczas System tworzy fakturę FZ, jej elementy, towary, ustala ilości i ceny na podstawie faktury KSeF, przy czym na dodawanych elementach dokonuje realizacji zamówienia tj. wiąże tworzone subelementy z niezrealizowanymi rezerwacjami tych zamówień, w stopniu, na jaki pozwala zgodność tej faktury z zamówieniem. Jeżeli wiązanie to się nie uda, wówczas System dodaje elementy niezwiązane z zamówieniem. Wybór tej opcji oznacza, że Użytkownik priorytetowo traktuje to, co znajduje się na fakturze z KSeF. W takim przypadku powinien on zweryfikować w jakim stopniu faktura taka zrealizowała zamówienie i również zdecydować jak postąpić w przypadku rozbieżności faktury z zamówieniem.
Przykład 1:
ZZ-1
Lp1: T1 6szt
ZZ-2
Lp1: T1 4szt
Faktura KSeF: T1 10szt
System utworzy FZ:
T1 10szt
Sub1: 6szt rez. ZZ1/Lp1
Sub2: 4szt rez. ZZ1/Lp2
Przykład 2:
ZZ-1
Lp1: T1 6szt
Faktura KSeF: T1 10szt
System utworzy FZ:
T1 10szt
Sub1: 6szt rez. ZZ1/Lp1
Sub2: niezwiązany z zamówieniem
Faktura zakupu do zamówień realizowanych dokumentami magazynowymi
Niezależnie od wybranej na liście zamówień opcji tworzenia dokumentu generowanie dokumentu FZ w oparciu o dokumenty magazynowe PM/AWD przebiega według dotychczasowych zasad, tj. elementy, towary i ich ilości ustalane są na podstawie elementów/ilości z dokumentu PM/AWD, ceny zaś na podstawie cen ustalonych w zamówieniu, niezależnie od towarów/ilości/cen przesłanych w fakturze KSeF.
W zakresie prezentacji dokumentów magazynowych powiązanych z zamówieniami obowiązują poniższe zasady:
- Jeżeli Użytkownik wybierze opcję Utwórz dokument na podstawie: Faktury KSeF, wówczas System prezentuje listę wygenerowanych z nich dokumentów PM/AWD (niezależnie, czy wskazano jedno, czy wiele zamówień)
- Jeżeli Użytkownik wybierze opcję Utwórz dokument na podstawie: Zamówienia, wówczas System zachowuje się jak podczas tworzenia dokumentu wprost z listy zamówień tj. jeżeli wskazano jedno zamówienie, wówczas prezentowana jest lista dokumentów PM/AWD i to Użytkownik albo je akceptuje, albo z nich rezygnuje, jeżeli zaś wskazanych zostanie wiele zamówień, wówczas System nie prezentuje listy magazynowych, ale w tle generuje FZ na ich podstawie
W procesie rejestrowania faktury zakupu realizującej zamówienie, dla którego zarejestrowano już dokumenty magazynowe Użytkownik powinien wziąć pod uwagę to, na ile dana faktura pokrywa się z poprzedzającym ją dokumentem magazynowym i na ile warunki handlowe na zamówieniu są zgodne z fakturą otrzymywaną od danego Dostawcy i wybrać taki wariant tworzenia dokumentu, który dla danego przypadku będzie optymalny. Użytkownik ma możliwość realizacji ww. na wiele sposobów, z których niektóre wymieniono poniżej:
- Utworzyć FZ na podstawie danej faktury z KSeF a następnie dokonać spięcia FZ z PM (pamiętają o ograniczeniu – opcja spinania handlowego z magazynowym nie powiedzie się, jeżeli handlowy będzie powiązany z ZZ)
- Utworzyć FZ bezpośrednio do PM a następnie spiąć tą FZ z fakturą z KSeF. Jeżeli na fakturze z KSeF występują również elementy nieujęte na PM, wówczas Użytkownik powinien je dodać samodzielnie na tak utworzoną FZ
- Utworzyć FZ na podstawie faktury KSeF akceptując zidentyfikowane w niej ZZ i akceptując dokumenty PM/AWD wygenerowane z tego ZZ (wówczas System utworzy FZ na podstawie PM/AWD i dokona spięcia z fakturą KSeF).
- Jeżeli pomiędzy PM a fakturą z KSeF występują różnice w zakresie towarów/ilości i nie ma możliwości odwzorowania za pomocą jednego dokumentu FZ danej faktury KSeF, wówczas Użytkownik powinien zarejestrować w Systemie wiele dokumentów, dokonać spięcia na jednym z nich, na pozostałych zaś zaznaczyć parametr Poza systemem i samodzielnie podać numer KSeF danej faktury
Odliczanie faktur zaliczkowych podczas tworzenia FZ
Lista faktur zaliczkowych proponowanych do odliczenia podczas tworzenia faktur zakupu FZ zależna jest od:
- Parametrów sekcji Odliczanie faktur zaliczkowych definicji dokumentu FZ
- Powiązania danej faktura KSeF z zamówieniem
- Wskazanej przez Użytkownika opcji Utwórz dokument na podstawie w oknie zidentyfikowanych zamówień
- Przekazania w fakturze KSeF informacja o odliczanych fakturach zaliczkowych.
W fakturze KSeF informacja o odliczanych fakturach zaliczkowych przesyłana jest w przypadku faktur o rodzaju ROZ, a Dostawca może przesłać numer KSeF lub numer własny odliczonej faktury zaliczkowej. Identyfikacja faktur zaliczkowych FZL od danego Dostawcy odbywa się więc w Systemie albo na podstawie numeru KSeF tj. identyfikacja odbywa się w tabeli KSeFDokumenty albo na podstawie numeru u Dostawy (Trn_DokumentObcy).
Zasady proponowania faktur zaliczkowych do odliczenia z uwzględnieniem ww. parametrów przedstawia poniższa tabela. Zasady te omówione zostały szczegółowo w pod-rozdziałach.
Lista faktur zaliczkowych | ||
---|---|---|
FZ niezwiązana z ZZ | Parametr: Automatycznie na dokumencie niezwiązanym z zamówieniem | |
Wyłączony | Włączony | |
Faktury zaliczkowe przesłane w fakturze KSeF (kolumna Iden.KSeF) | Wszystkie FZL tego Dostawcy (kolumna Iden.KSeF) | |
FZ z ZZ | Parametr: Z innych niż realizowane zamówienie | |
Wyłączony | Włączony | |
Opcja na podstawie: Faktury KSeF | ||
FZL realizowanego ZZ uzupełnione o zaliczkowe z faktury KSeF (kolumna Iden.KSeF) | FZL z realizowanego i innych zamówień (kolumna Iden.KSeF) | |
Opcja na podstawie: Zamówienia | ||
FZL z realizowanego ZZ | FZL z realizowanego i innych zamówień |
Lista faktur zaliczkowych dla FZ generowanej na podstawie zamówienia
Jeżeli faktura z KSeF dotyczy transakcji realizującej zamówienia i w oknie z listą zidentyfikowanych zamówień Użytkownik wybierze opcję Utwórz dokument na podstawie: Zamówienia, wówczas zachowanie Systemu jest takie samo, jak podczas generowania FZ wprost z listy zamówień tj.
- Jeżeli w definicji FZ parametr Odliczanie faktur zaliczkowych/Z innych niż realizowane zamówienie jest wyłączony, wówczas prezentowana jest lista faktur zaliczkowych realizowanego/realizowanych zamówień
- Jeżeli ww. parametr jest włączony, wówczas prezentowana jest formatka dzielona na dwie listy – na górnej faktury zaliczkowe realizowanego/ych zamówienia, na dolnej, faktury zaliczkowe związane z pozostałymi zamówieniami Dostawcy.
Przy ww. opcji na liście zidentyfikowanych zamówień informacja o fakturach zaliczkowych zawarta w pliku e-faktury nie jest interpretowana.
Lista faktur zaliczkowych dla FZ na podstawie faktury KSeF z realizacją ZZ
Jeżeli faktura z KSeF dotyczy transakcji realizującej zamówienia i w oknie z listą zidentyfikowanych zamówień Użytkownik wybrał opcję Utwórz dokument na podstawie: Faktury KSeF wówczas lista prezentowanych faktur zaliczkowych złożona jest z dwóch sekcji:
- W górnej sekcji prezentowane są faktury zaliczkowe związane z realizowanym zamówieniem
- Na dolnej liście prezentowane są te faktury zaliczkowe zidentyfikowane na podstawie informacji NrFaZaliczkowej/NrKSeFZaliczkowej w pliku e-faktury, których nie ma na górnej liście oraz dodatkowo faktury zaliczkowe z innych niż realizowane zamówienia, ale wyłącznie, jeżeli parametr Odliczanie faktur zaliczkowych/Z innych niż realizowane zamówienie definicji FZ jest włączony.
- Zarówno w górnej jak i w dolnej sekcji prezentowana jest dodatkowa kolumna Ident. KSeF wypełniana wówczas, jeżeli Dostawca faktycznie odliczył daną fakturę zaliczkową na tej fakturze KSeF. Kolumna wypełniana jest numerem KSeF lub numerem FZL u dostawcy, zależnie od tego która z informacji została przekazana w pliku (NrFaZaliczkowej lub NrKSeFZaliczkowej).
Lista faktur zaliczkowych dla FZ niezwiązanej z zamówieniem
Jeżeli faktura z KSeF nie jest powiązana z zamówienie, wówczas lista faktur zaliczkowych pojawia się w dwóch okolicznościach:
- Jeżeli włączony jest parametr Odliczanie faktur zaliczkowych/Automatycznie na dokumencie niezwiązanym z zamówieniem wówczas prezentowana jest lista wszystkich faktur zaliczkowych danego Dostawcy, a wypełniona kolumna Ident. KSeF świadczy o tym, którą z nich Dostawca faktycznie odliczył na danej fakturze KSeF.
- Jeżeli ww. parametr jest wyłączony, wówczas lista faktur zaliczkowych pojawia się wówczas, jeżeli informacja o odliczanej fakturze zaliczkowej została przesłana w pliku KSeF
Weryfikacja dokumentu przez Użytkownika
Podczas generowania faktury zakupu na podstawie dokumentu zaimportowanego z KSeF prezentowanych jest szereg ostrzeżeń, których celem jest zasygnalizowanie Użytkownikowi tych aspektów, na które powinien zwrócić uwagę weryfikując poprawność utworzonego dokumentu. Przykładowe ostrzeżenia przedstawione zostały w poniższej tabeli.
Ostrzeżenia podczas generowania FZ na podstawie KSeF | |
---|---|
Treść ostrzeżenie | Okoliczność prezentowania ostrzeżenia |
Nie udało się zidentyfikować kontrahenta o numerze NIP XXX-XX-XX-XXX. Utworzona została nowa karta kontrahenta, którą należy zweryfikować. | W bazie brak kontrahenta o danym NIP-ie, włączona opcja zakładania kart kontrahentów bez udziału Operatora |
Nie udało się zidentyfikować kontrahenta o numerze NIP XXX-XX-XX-XXX. Na dokumencie przypisano kontrahenta Jednorazowego. | W bazie brak kontrahenta o danym NIP-ie, wyłączona opcja zakładania kart kontrahentów |
Brak kursu na zaimportowanej fakturze, kurs został wyliczony i należy go zweryfikować | W pliku e-faktury nie przesłano kursu, włączona opcja wyliczania kursu |
Nie udało się zidentyfikować towaru XXX. Utworzona została nowa karta towaru, którą należy zweryfikować | W bazie brak towaru będącego przedmiotem danej faktury, włączona opcja zakładania kart towarowych bez udziału Operatora |
Nie udało się zidentyfikować towaru XXX. Dodano na dokument element z towarem A-vista | W bazie brak towaru będącego przedmiotem danej faktury, wyłączona opcja zakładania kart towarowych |
Dodano nowy rachunek bankowy kontrahenta, należy zweryfikować jego poprawność | W karcie kontrahenta brak numeru rachunku przesłanego w e-fakturze, włączona opcja dodawania rachunków bankowych |
Wartość i/lub kwota VAT na utworzonym dokumencie różni się od wielkości na dokumencie zaimportowanym z KSeF. Zweryfikuj poprawność dokumentu | Rozbieżność w wartości dokumentu wygenerowanego i źródłowej faktury KSeF |
Aby ułatwić Użytkownikowi weryfikację poprawności utworzonego dokumentu, w tym jego zgodności z dokumentem KSeF formatka dokumentu zakupu wyposażona została w podgląd dokumentu źródłowego wraz z możliwością jego wydruku. Funkcjonalność ta dostępna jest już od wersji 2024.0, w której można było jedynie spinać dokument utworzony w Systemie z dokumentem KSeF. W przypadku faktury wygenerowanej z dokumentu zaimportowanego z KSeF takie spięcie dokonywane jest automatycznie.
Fakt dokonania przez Użytkownika weryfikacji dokumentu powinien zostać przez niego odnotowany. Służy do tego dostępna od wersji 2023.2 opcja Oznacz jako zweryfikowany w menu przycisku włączającego/wyłączającego podgląd faktury KSeF oraz stosowna opcja w menu kontekstowym listy dokumentów FZ/listy Rejestr VAT. W wersji 2024.1 dodatkowo dostępna jest ona w menu przycisku dodawania faktur na podstawie KSeF. Faktury nie uda się zatwierdzić, jeżeli nie zostanie ona zweryfikowana. Odszukanie dokumentów do weryfikacji ułatwia dostępny od wersji 2024.0 filtr Status KSeF, pozwalający na ograniczanie listy m.in do faktur niezweryfikowanych.
Parametry KSeF na formatkach faktur zakupu
Na dokumentach zakupu udostępnione zostały informacje dotyczące powiązania danego dokumentu z fakturą źródłową pobraną ze środowiska KSeF. Dane te prezentowane są na zakładce [KSeF] formatek dokumentów:
- FZ, (A)FZ, (s)FZ, (S)FZ, FZL
- FZK, (A)FZK, (s)FZK, (S)FZK, (Z)FZK, KZL
W przypadku faktury (A)FZ, rejestrowanej na formatce uproszczonej podstawowe dane dotyczące KSeF prezentowane są w sekcji KSeF zakładki [Ogólne].
Włączony parametr Źródłowy z KSeF oznacza, że dany dokument ma być/został zarejestrowany na podstawie faktury z KSeF. Włączony parametr Poza systemem oznacza, że dokument ma być/został zarejestrowany na podstawie faktury z KSeF, ale faktura KSeF nie będzie importowana do systemu Comarch ERP XL, lecz Użytkownik poda jej numer i datę samodzielnie. Aby mógł to uczynić, musi mieć przydzielone prawo Edycja numeru KSeF na dok/Spinanie z KSeF na zatw.dok.
Jeżeli natomiast Użytkownik dokona spięcia danego dokumentu systemowego z fakturą KSeF, o którym więcej w dalszej części dokumentu, wówczas jej Numer i Data przyjęcia w KSeF wypełniane są na ww. zakładce/sekcji automatycznie. Data odebrania to data zaimportowania faktury KSeF do Systemu. Na formatce prezentowana jest również informacja o Operatorze, który Odebrał tj. zaimportował tą fakturę z KSeF.
Domyślnie parametry: Źródłowy z KSeF i Poza systemem ustalane są na podstawie definicji dokumentu i karty kontrahenta. Jeżeli na definicji FZ/FZL w sekcji Dokument źródłowy z KSeF została wybrana opcja Nie dotyczy, wówczas parametry są wyłączone, jeżeli wybrana została opcja Pobrany z KSeF, wówczas parametr Źródłowy z KSeF jest włączony a Poza systemem wyłączony, jeżeli w definicji wybrano Poza systemem, wówczas oba parametry są włączone. Jeżeli zaś na definicji wybrano opcję Zależnie od kontrahenta, wówczas ustawienie parametrów zależne jest od ustawienia parametru Źródłowy z KSeF i Poza systemem na karcie kontrahenta.
Ustawienie parametrów aktualizowane jest podczas zmiany kontrahenta oraz podczas zmiany rodzaju transakcji na dokumencie, o ile dany dokumencie nie został dotąd związany z fakturą KSeF.
Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawienia ww. parametrów. Parametr Źródłowy z KSeF jest dostępny do edycji, o ile spełnione są poniższe warunki:
- Operator ma prawo do edycji dokumentu
- Na dokumencie wyłączony jest parametr Poza systemem
- Dokument nie jest związany z fakturą z KSeF
Parametr Poza systemem jest dostępny do edycji o ile spełnione są poniższe warunki:
- Operator ma prawo do edycji dokumentu
- Na dokumencie włączony jest parametr Źródłowy z KSeF
- Operator ma prawo Edycja numeru KSeF na dok/Spinanie z KSeF na zatw.dok
- Dokument nie jest związany z fakturą z KSeF
Zmiany ustawienia ww. parametrów można dokonać również seryjnie, przy pomocy udostępnionych w menu kontekstowym opcji: Zaznacz parametr KSeF i Odznacz parametr KSeF.
Dla ww. dokumentów zakupu/korekt dokumentu zakupu udostępniona została możliwość spięcia danego dokumentu z fakturą zaimportowaną z KSeF oraz rozłączenia tych dokumentów, jeżeli takiego spięcia dokonano niesłusznie. Operacja Spinaj z KSeF dostępna jest z formatki dokumentu zakupu, zakładka [KSeF] oraz z menu kontekstowego listy FZ. Po wywołaniu tej operacji System otwiera listę Faktury zakupu z KSeF w trybie do wybory i wiąże dany dokument systemowy ze wskazaną fakturą KSeF. Operacja spięcia dla danego dokumentu systemowego dokonywana jest, o ile spełnione są poniższe warunki:
- Operator ma prawo do edycji dokumentu
- Na dokumencie włączony jest parametr Źródłowy z KSeF a wyłączony Poza systemem
- Dokument nie został dotąd powiązany z KSeF
- W przypadku dokumentu, który został już zatwierdzony do wykonania tej operacji konieczne jest prawo Operatora Edycja numeru KSeF na dok/Spinanie z KSeF na zatw.dok.
Spięcie ze wskazaną fakturą KSeF uda się, o ile faktura ta nie została odrzucona i nie została dotąd związana z dokumentem systemowym. Podczas spinania dokumentów System weryfikuje zgodność podstawowych danych faktury KSeF i dokumentu systemowego: NIP kontrahenta, numer obcy dokumentu, wartość, rodzaj, kwalifikacja i w przypadku braku zgodności prezentuje stosowne ostrzeżenie. Brak zgodności nie jest jednak przeszkodą do dokonania spięcia.
Za pomocą operacji Rozłącz z KSeF dostępnej na formatce dokumentu zakupu oraz w menu kontekstowym listy faktur zakupu Użytkownik może wycofać operację spięcia danego dokumentu systemowego z fakturą KSeF. Operacja rozłączenia danego dokumentu jest dokonywana wówczas, jeżeli spełnione są poniższe warunki:
- Operator ma prawo do edycji dokumentu
- Dokument został wcześniej spięty z fakturą KSeF
- W przypadku dokumentu, który został już zatwierdzony do wykonania tej operacji konieczne jest prawo Operatora Edycja numeru KSeF na dok/Spinanie z KSeF na zatw.dok.
Faktura systemowa, dla której dokumentem źródłowym jest faktura zaimportowana z KSeF powinna zostać zweryfikowana przez Użytkownika pod względem jego zgodności z zaimportowanym dokumentem. Oznaczenia dokumentu jako zweryfikowanego oraz cofnięcia dokumentu do weryfikacji można dokonać za pomocą opcji: Oznacz jako zweryfikowany i Cofnij do: niezweryfikowany dostępnych w menu przycisku na prawej belce formatki dokumentu oraz w menu kontekstowym listy faktur zakupu.
Dokumentu zakupu powiązanego z dokumentem KSeF nie można zatwierdzić, jeżeli nie zostanie on oznaczony jako zweryfikowany.
Kontrola duplikacji numeru KSeF na dokumentach zakupu
Aby wesprzeć Użytkownika w procesie rejestrowania faktur zakupu, w szczególności w przypadkach, gdy będą one otrzymywane z różnych źródeł, wprowadzono stosowne ostrzeżenie w przypadkach, gdy w Systemie zarejestrowano już fakturę zakupu o takim samym numerze KSeF. Ostrzeżenia takie prezentowane są podczas:
- Zapisu/zatwierdzania dokumentu zakupu
- Spinania faktury KSeF z dokumentem wystawionym w Systemie
- Generowania faktury zakupu na podstawie dokumentu KSeF
Element faktury FZ – wybrane aspekty
Zasady ustalania parametrów elementu FZ dotyczą tworzenia dokumentu na podstawie faktury KSeF. W przypadku dokumentu realizującego zamówienie zachowanie Systemu zależy od wskazanej przez Użytkownika opcji jego tworzenia i ustalane są albo w oparciu o dokument KSeF albo w oparciu o elementy zamówienia.
Jednostka pomocnicza na elemencie (Tre_JmZ)
Jednostka pomocnicza elementu ustalana jest na podstawie jednostki przesłanej w pliku e-faktury w polu P_8A o ile taka jednostka została w Systemie zdefiniowana dla danego towaru. Jeżeli towar nie posiada takiej jednostki, wówczas zachowanie Systemu jest standardowe tj. jako jednostka pomocnicza na elemencie FZ ustalana jest domyślna jednostka zakupu tego towaru, jeżeli takowa została zdefiniowana, w przeciwnym wypadku jednostka pomocnicza jest zgodna z podstawową.
Przelicznik jednostki ustalany jest standardowo tj. na podstawie przelicznika zdefiniowanego na ustalonej jw. jednostce pomocniczej towaru.
Ilość na elemencie (Tre_Ilosc)
Ilość na elemencie ustalana jest w oparciu o pole P_8B pliku e-faktury, przy czym jeżeli jednostka przekazana w P_8A jest jednostką pomocniczą towaru, wówczas przekazana w P_8B wielkość traktowana jest jako ilość w tejże jednostce pomocniczej. W takim wypadku System oblicza ilość w jednostce głównej na podstawie pola P_8B i przelicznika jednostki i tak ustaloną ilość ustala na elemencie. W pozostałych przypadkach (tj. brak pola P_8A lub przesłana w nim jednostka nie jest przypisana do towaru czy też przesłana jednostka jest zgodna z jednostką podstawową towaru) ilość przekazana w P_8B traktowana jest jako ilość w jednostce podstawowej i taka ilość ustalana jest na elemencie faktury.
Stawka VAT
Stawka VAT elementu ustalana jest na podstawie pola P_12. Jeżeli pole to jest przekazane i dana stawka istnieje w Systemie, wówczas to ona zostaje ustalona na elemencie, w przeciwnym razie ustalana jest stawka zakupu z karty towaru.
Cena i wartość na elemencie FZ
Wartość elementu FZ ustalana jest na podstawie pola P_11 (przypadek dokumentu od netto) lub P_11A (przypadek dokumentu od brutto). Cena zaś ustalana jest wtórnie, tj. jako iloraz: wartość/ilość.
Tabela VAT dokumentu FZ tworzonego na podstawie faktury KSeF
W zakresie sposobu tworzenia rekordów tabeli VAT dokumentu FZ/(A)FZ z elementami, a co za tym idzie wartości całego dokumentu i jego płatności przyjęto rozwiązanie, którego celem było z jednej strony zachowanie integralności dokumentu w Systemie, z drugiej zaś honorowanie danych przekazanych w fakturze od Dostawcy, w tym stosowanie przez niego innej niż obowiązująca w Systemie Comarch ERP XL metody naliczania podatku VAT.
Aby spełnić ww. wymagania przyjęte zostały w tym zakresie poniższe zasady:
- Tabela VAT jest wstępnie ustalana na podstawie elementów dokumentu
- W przypadku faktury odliczającej faktury zaliczkowe, tak utworzona tabela VAT nie jest już przez System modyfikowana
- W przypadkach innych niż faktury końcowe System porównuje kwotę VAT PLN rekordu tabeli Vat utworzonego na podstawie elementów z kwotą VAT przesłaną w pliku e-faktury i jeżeli różnica pomiędzy tymi wielkościami mieści się w określonym przedziale, wówczas kwota VAT na takim rekordzie ustalana jest ostatecznie na podstawie kwoty VAT w PLN z dokumentu od Dostawcy (a pliku e-faktury)
- Wielkość różnicy, o której mowa powyżej została ustalona na poziomie 0,10 PLN. Służby informatyczne Klienta mogą ją zmienić, w szczególności ustalić na poziomie 0,00, a wówczas tabela VAT będzie ustalana wprost na podstawie elementów FZ i to Użytkownik, a nie System będzie dokonywał ewentualnej edycji utworzonego dokumentu
Ww. mechanizm dwuetapowego tworzenia tabeli VAT dotyczy generowania faktury zakupu na podstawie faktury KSeF. W przypadku dokumentu realizującego zamówienie zachowanie Systemu zależy od wskazanej przez Użytkownika metody generowania faktury, o czym więcej w dalszej części dokumentu.
Ww. mechanizm nie dotyczy również tworzenia (A)FZ bez elementów, o czym napisano w rozdziale poniżej.
Wizualizacja faktury KSeF na formatce faktury zakupu
Formatka dokumentu zakupu powiązanego z fakturą KSeF została obsłużona podobnie jak FZ wczytana przez OCR. Na prawej belce dostępny jest stosowny przycisk włączający/wyłączający specjalny tryb formatki, przy którym jest ona dzielona na sekcję lewą właściwą dla dokumentu i sekcję prawą z podglądem faktury KSeF. Dokonywana w sekcji prawej wizualizacja faktury KSeF dokonywana jest na podstawie pliku xml będącego załącznikiem faktury KSeF, z którą spięty jest bieżący dokument. Użytkownik ma możliwość dokonania wydruku tej wizualizacji.
W menu przycisku włączającego/wyłączającego podgląd faktury KSeF dostępne są od wersji 2023.2 opcje pozwalające na oznaczenie dokumentu jako zweryfikowanego przez Użytkownika oraz cofanie go do stanu niezweryfikowanego. Wygląd przycisku zależny jest do tego, czy dokument został już zweryfikowany czy też nie. System nie pozwala na zatwierdzenie dokumentu zakupu powiązanego z KSeF, jeżeli nie został on oznaczony jako zweryfikowany. Operacja oznaczania dokumentu jako zweryfikowanego/cofania do stanu niezweryfikowanego dostępna jest od wersji 2023.2, w tym również jako opcja w menu kontekstowym listy.
Dodawanie dokumentów FZ na podstawie KSeF z listy faktur zakupu
Operacja dodawania faktur zakupu na podstawie dokumentów zaimportowanych z KSeF udostępniona została bezpośrednio na liście faktur zakupu FZ. Służy do niej przycisk Dodaj dokument na podstawie faktury KSeF. Za pomocą tej opcji otwierana jest lista faktur zaimportowanych z KSeF. Po wskazaniu przez Użytkownika konkretnych dokumentów System tworzy kolejne faktury FZ na ich podstawie. Stosownie do informacji zawartych w danej fakturze KSeF i dalszych decyzji Operatora tworzone są FZ niepowiązane z ZZ lub FZ realizujące ZZ, według zasad opisanych we wcześniejszej część dokumentu. Pomijane są te, spośród wskazanych faktur KSeF, które zostały wcześniej przez Użytkownika odrzucone, są już związane z dokumentem systemowym, nie mają w załączniku pliku xml faktury ustrukturyzowanej lub wskazują na rodzaj, który w tej wersji Systemu nie jest jeszcze obsługiwany.
Operacje seryjne na liście faktur zakupu z KSeF
Na liście faktur zakupu zaimportowanych z KSeF obsłużone zostały poniższe operacje seryjne:
- Seryjna zmiana Właściciela, czyli centrum, które ma się zająć danymi dokumentami. Po wybraniu tej opcji prezentowane jest menu z centrami struktury firmy. System dokonuje zmiany Właściciela na centrum wskazane przez Użytkownika
- Seryjna zmiana Kwalifikacji, pozwalająca na wstępne określenie czy na podstawie danej faktury KSeF powinien zostać utworzony dokument handlowy, czy kosztowa faktura A-vista bezpośrednio w Rejestrze VAT. Zmiana dokonywana jest poprzez wybór jednej z wartości: Dokument handlowy lub Dokument VAT
- Seryjne Odrzucanie i Przywracanie faktur. Fakturę pobraną z KSeF można odrzucić, co oznacza, że z jakiegoś powodu nie będzie na jej podstawie tworzony dokument w Systemie. Z takiej operacji można się wycofać, tj. przywrócić taką fakturę. Odrzucanie/przywracanie faktury KSeF dotąd dokonywane było wyłącznie na formatce szczegółów faktury, w wersji 2024.0 dostępne zostało jako operacja seryjna
Lista faktur zakupu
Na liście faktur zakupu dodane zostały kolumny sekcji KSeF: Status, Numer, Data przyjęcia. W kolumnie Numer prezentowany jest numer KSeF dokumentu źródłowego, na podstawie którego zarejestrowany został dany dokument, w kolumnie Data przyjęcia zaś data przyjęcia tego dokumentu źródłowego w KSeF. Kolumna Status wypełniana jest wartościami j.n.
- Nie dotyczy: dla dokumentów z wyłączonym parametrem Źródłowy z KSeF
- Niezweryfikowany: dla dokumentów spiętych z fakturą KSeF, które nie zostały zweryfikowane przez Użytkownika
- Zweryfikowany: dla dokumentów spiętych z fakturą KSeF, które zostały zweryfikowane przez Użytkownika oraz dla dokumentów, na których Operator samodzielnie wprowadził numer KSeF
- Niespięty: dla dokumentów z włączonym parametrem Źródłowy z KSeF, które nie zostały w żaden sposób powiązane z KSeF (ani poprzez spięcie z fakturą z KSeF ani poprzez ręczne podanie numeru KSeF)
- Awaria: dla dokumentów, które oznaczone zostały parametrem Awaria i nie zostały powiązane z fakturą KSeF
Pod listą faktur zakupu udostępniony został filtr Status KSeF pozwalający na ograniczanie listy do faktur niespiętych, spiętych (wszystkich, niezweryfikowanych, zweryfikowanych), takich, których KSeF nie dotyczy oraz tych, które zostały zarejestrowane podczas awarii systemu KSeF.
Generowanie (A)FZ na podstawie faktury KSeF
Operacja tworzenia dokumentu (A)FZ z elementami przebiega według zasad opisanych dla faktury zakupu FZ, z zastrzeżeniem ustalania na każdym z jej elementów towaru A-vista.
Generowanie faktury kosztowej (A)FZ bez elementów, a jedynie z tabelą VAT przebiega wg odmiennych zasad. W tym wypadku tabela VAT dokumentu tworzona jest wprost na podstawie wartości netto i kwot VAT dokumentu KSeF przesłanych w polach od P_13_1 do P_13_11. System najpierw mapuje dane pole na właściwą stawkę VAT, następnie sprawdza, czy dana stawka w Systemie jest zdefiniowana, a następnie tworzy dla niej stosowny rekord tabeli VAT.
W przypadku faktur w PLN kwota podatku VAT ustalana jest na takich rekordach wprost na podstawie podatku PLN z faktury KSeF, w przypadku dokumentu w walucie obcej zaś jest wyliczana przez System w oparciu o podstawę VAT i stawkę VAT. W przypadku takich dokumentów po wstępnym utworzeniu rekordu tabelki VAT System stosuje dodatkowo mechanizm uzgadniania kwoty podatku w PLN ustaloną wstępnie na (A)FZ z przekazaną w fakturze KSeF wg identycznych zasad, jak opisane w części dotyczącej tworzenia dokumentu FZ.
Dodawanie dokumentów (A)FZ na podstawie KSeF w Rejestrze VAT
Operacja rejestrowania faktur kosztowych (A)FZ na podstawie dokumentów zaimportowanych z KSeF dostępna jest również w Rejestrze VAT/zakup. W tym celu udostępniony został stosowny przycisk, a w jego menu dwie opcje:
- Za pomocą przycisku/opcji Dodaj dokument na podstawie faktury
KSeF tworzone są faktury kosztowe (A)FZ bez elementów, a jedynie z tabelą VAT - Za pomocą opcji Dodaj dokument z pozycjami tworzone są faktury kosztowe (A)FZ z elementami na towar A-vista
Przycisk/opcja w menu otwiera listę faktur zaimportowanych z KSeF. Po wskazaniu konkretnych dokumentów System tworzy na ich podstawie kolejne dokumenty (A)FZ według zasad opisanych we wcześniejszej część dokumentu.
Generowanie FZL na podstawie faktury KSeF
Generowanie faktur zaliczkowych na podstawie faktur KSeF udostępnione zostało na liście Faktury zakupu z KSeF. Dokument taki można utworzyć z faktury o rodzaju ZAL. Przed generowaniem dokumentu System sprawdza, czy faktura KSeF nie została przez Użytkownika odrzucona, jak również to, czy nie utworzono dotąd na jej podstawie dokumentu w Systemie. Podczas tworzenia danego typu dokumentu System nie kontroluje ustalonej dla danej faktury KSeF Kwalifikacji (dokument handlowy, dokument VAT), kwalifikacja ta jest jedynie podpowiedzią/sugestią dla Operatora jaki typ dokumentu powinien on utworzyć (FZL, czy (A)FZ).
Kontrahent na FZL tworzonej na podstawie faktury KSeF
Identyfikacja kontrahenta dokonywana jest na podstawie numeru NIP Sprzedawcy przesłanego w pliku KSeF i obsłużona została w podobny sposób, jak podczas generowania FZ na podstawie KSeF. W pierwszej kolejności System dokonuje identyfikacji w oparciu o adres podstawowy kontrahenta:
- Jeżeli wśród adresów bieżących (podstawowych) znajduje się tylko jeden adres o danym numerze NIP, wówczas kontrahent jest ustalany na jego podstawie
- Jeżeli takich adresów jest wiele, wówczas System sprawdza ustawienie parametru Źródłowy z KSeF na kartach takich kontrahentów. Jeżeli tylko jeden spośród ww. kontrahentów ma włączony ww. parametr, wówczas to on zostaje przypisany na tworzony dokument FZL
- Jeżeli żaden/wielu kontrahentów zostało oznaczonych ww. parametrem, wówczas System prezentuje listę kontrahentów o tym numerze NIP i to Użytkownik powinien wskazać właściwego kontrahenta. Aby ułatwić Operatorowi tą decyzję, w górnej części okna prezentowane są dane Sprzedawcy odczytane z pliku e-faktury, Użytkownik ma również możliwość podglądu poszczególnych kart kontrahentów za pomocą dostępnego tu przycisku lupy.
Jeżeli w Systemie nie zdefiniowano karty kontrahenta (adresu podstawowego) o danym numerze NIP, wówczas System poszukuje adresu dodatkowego o takim numerze NIP i jeżeli takowy znajdzie, wówczas ustala kontrahenta na jego podstawie. Jeżeli takich adresów jest wiele, wówczas System ustala kontrahenta na podstawie 1-go z nich.
Jeżeli System nie odnajdzie kontrahenta o danym numerze NIP, wówczas operacja generowania FZL zostaje przerwana. System, w odróżnieniu od operacji generowania FZ nie zakłada nowej karty kontrahenta podczas generowania FZL. W Systemie Comarch ERP XL faktury zaliczkowe tworzone są zawsze w powiązaniu z zamówieniem zakupu ZZ, skoro więc w bazie nie ma kontrahenta, którego dotyczy dana faktura KSeF nie ma więc i zamówienia, z którym można byłoby powiązać fakturę zaliczkową.
Identyfikacja zamówienia Dostawcy
Po ustaleniu jw. kontrahenta System przystępuje do identyfikacji zamówienia, którego dana faktura KSeF dotyczy. System odczytuje z e-faktury kolejne powtórzenia pól NrZamowienia i dla każdego z nich identyfikuje w bazie zamówienie zakupu od danego Dostawcy. W pierwszej kolejności odszukiwane jest zamówienie z numerem obcym (Zan_DokumentObcv) zgodnym z wartością pola NrZamowienia, a jeżeli nie zostanie znalezione, wówczas odszukiwane jest zamówienie ZZ z numerem systemowym zgodnym z wartością NrZamowienia.
Po zidentyfikowaniu zamówień System prezentuje ich listę w trybie jednokrotnego wyboru, a Użytkownik wskazuje z którym spośród zidentyfikowanych zamówień należy powiązać tworzoną fakturę zaliczkową. System tworzy FZL o ile wskazane/zaakceptowane przez Użytkownika zamówienie spełnia oba poniższe warunki:
- Zamówienie znajduje się w stanie: potwierdzone lub w realizacji
- Waluta zamówienia jest zgodna z walutą faktury KSeF
Jeżeli nie uda się zidentyfikować żadnego zamówienia lub Użytkownik nie zaakceptuje żadnego z nich, czy też wskazane przez Użytkownika zamówienie nie spełnia ww. warunków, wówczas operacja tworzenia FZL zostaje przerwana.
Tworzona faktura zaliczkowa FZL jest wiązana z płatnością zamówienia oznaczoną parametrem Zaliczka do faktury zarejestrowaną w walucie i wartości zgodnej z walutą i wartością faktury KSeF. Jeżeli na zamówieniu nie ma takiej płatności, wówczas jest ona przez System tworzona.
Waluta i kurs na fakturze FZL
Waluta tworzonego dokumentu FZL ustalana jest na podstawie waluty przekazanej w e-fakturze KSeF w polu KodWaluty (i zgodna z walutą zamówienia, z którym wiązana jest FZL). Kurs na dokumencie ustalany jest zależnie od ustawienia stosownych parametrów w System/Konfiguracja/KSeF/Import w sekcji Kurs na tworzonym dokumencie.
Jeżeli ustawiono opcję Z zaimportowanej faktury wówczas kurs ustalany jest w oparciu o kurs przesłany w fakturze KSeF w polu Fa/KursWalutyZ. Jeżeli w fakturze KSeF kurs nie został przesłany, wówczas dalsze zachowanie Systemu zależy od ustawienia parametru Wylicz, jeśli nie został podany. Jeżeli jest on włączony, wówczas System wylicza przybliżony kurs na podstawie innych wielkości przesłanych w e-fakturze (kwota VAT w PLN i kwota VAT w walucie) i taki ustala na dokumencie. Jeżeli ww. parametr jest wyłączony, wówczas na tworzonym dokumencie ustalany jest kurs bieżący. Podobnie się dzieje wówczas, jeżeli opcja ustalania kursu ustalona jest na Bieżący. Przez ww. kurs bieżący należy rozumieć kurs ustalany w Systemie standardowo podczas generowania dokumentu z zamówienia zakupu tj. stosownie do opcji dotyczących kursu ustalonych na tym zamówieniu (Bieżące/Ustalone/Ustalone do daty ważności, potem bieżące).
Tabela VAT dokumentu FZL
Tabela VAT dokumentu FZL tworzona jest na podstawie wartości netto i kwot VAT dokumentu KSeF przesłanych w polach od P_13_1 do P_13_11. System mapuje dane pole na właściwą stawkę VAT, następnie sprawdza, czy dana stawka została zdefiniowana w Systemie i jeżeli ten warunek jest spełniony wówczas tworzy dla niej rekord TraVat metodą od brutto. W przypadku faktury KSeF w walucie obcej ww. wartości najpierw zostają przeliczone na wielkości w PLN, w Systemie Comarch ERP XL bowiem w tabeli VAT FZL zapisywane są wyłącznie wielkości w walucie systemowej.
W przypadku faktur w walucie obcej po wstępnym utworzeniu rekordów tabeli VAT System dodatkowo stosuje mechanizm uzgadniania kwoty podatku w PLN ustaloną na FZL z wielkością przekazaną w fakturze KSeF wg identycznych zasad, jak zastosowane przy tworzeniu FZ tj.
- jeżeli różnica pomiędzy tymi wielkościami mieści się w określonym przedziale, wówczas kwota VAT na takim rekordzie ustalana jest ostatecznie na podstawie kwoty VAT w PLN z dokumentu od Dostawcy (pliku e-faktury)
- wielkość różnicy o której mowa powyżej została ustalona na poziomie 0,10 PLN. Dział informatyczny Klienta może ją zmienić, w szczególności ustalić na poziomie 0,00, a wówczas tabela VAT nie będzie już przeliczana i to Użytkownik, a nie System będzie dokonywał ewentualnej edycji utworzonego dokumentu
Obsłużone zostało prezentowanie ostrzeżenia dla przypadków tworzenia dokumentu o wartości niezgodnej z wartością dokumentu od Dostawcy. Dla dokumentów w walucie systemowej porównywana jest sumę wartości netto tabeli VAT faktury z KSeF z wartością netto utworzonej FZL oraz suma kwot podatku VAT faktury z KSeF z łączną wielkością VAT-u na FZL. W przypadku dokumentów w walucie obcej porównanie dokonywane jest w zakresie łącznej wielkości podatku VAT w PLN.
Numer obcy oraz daty na generowanej FZL
Numer obcy generowanej faktury ustalany jest w oparciu o pole P_2 pliku e-faktury. Daty dokumentu FZL zaś ustalane są następująco:
- Data wpływu, a co za tym idzie pozostałe parametry zależne od tej daty takie jak rok/miesiąc w numeracji dokumentu, rok/miesiąc ujęcia faktury w deklaracji, prawo do odliczenia itp. ustalane są na podstawie daty przyjęcia faktury w KSeF.
- Data wystawienia FZL ustalana jest na podstawie daty wystawienia dokumentu przez Dostawcę, przesłanej w polu P_1.
- Data zakupu (data zaliczki) ustalana jest podstawie daty otrzymania zapłaty, przesłanej w polu P_6, a jeżeli data ta nie została w fakturze przesłana, wówczas na podstawie daty wystawienia faktury tj. pola P_1.
Forma, termin płatności i rachunek bankowy na FZL
Zasady ustalania ww. parametrów na FZL są identyczne, jak podczas tworzenia FZ z faktury KSeF.
- Jeżeli w Systemie istnieje forma płatności zgodna z formą przesłaną w polu FormaPlatnosci faktury KSeF, wówczas to ona zostaje ustalona jako forma płatności na dokumencie oraz na tworzonej płatności.
- Termin płatności ustalany jest na podstawie daty przesłanej w 1-wszym polu TerminPlatnosci, o ile data ta nie jest wcześniejsza niż data, w oparciu o którą zgodnie z definicją tworzonego dokumentu ustalany jest termin płatności.
- Opcjonalnie do karty kontrahenta dodawany jest rachunek bankowy przekazany w pliku e-faktury o ile nie został on dotąd przypisany. Dodanie rachunku odbywa się wówczas, jeżeli włączono parametr Podczas tworzenia dokumentu dodawaj Rachunki bankowe kontrahentów w Konfiguracja/KSeF/Import.
Weryfikacja dokumentu FZL przez Użytkownika
Aby ułatwić Użytkownikowi weryfikację poprawności utworzonego dokumentu, w tym jego zgodności z dokumentem KSeF, formatka FZL wyposażona została w podgląd dokumentu źródłowego wraz z możliwością jego wydruku. Funkcjonalność ta dostępna jest już od wersji 2024.0, w której można było jedynie spinać dokument utworzony w Systemie z dokumentem KSeF. W przypadku faktury FZL wygenerowanej z dokumentu zaimportowanego z KSeF takie spięcie dokonywane jest automatycznie.
Fakt dokonania przez Użytkownika weryfikacji dokumentu powinien zostać przez niego odnotowany. Służy do tego opcja Oznacz jako zweryfikowany dostępna w menu przycisku włączającego/wyłączającego podgląd faktury KSeF oraz w menu kontekstowym listy dokumentów.
Podczas zapisu/zatwierdzania dokumentu FZL dokonywana jest kontrola unikalności numeru KSeF dokumentu. W przypadkach, gdy w Systemie zarejestrowano już fakturę zakupu o takim samym numerze KSeF jak numer zapisywanej/zatwierdzanej faktury zaliczkowe FZL pojawia się stosowne ostrzeżenie.
Generowanie KZL na podstawie faktury KSeF
Na podstawie faktury KSeF można wygenerować korektę faktury zaliczkowej zakupu KZL. Operacja ta dostępna jest z listy Faktury zakupu z KSeF dla faktury o rodzaju KOR_ZAL. Przed generowaniem dokumentu System standardowo sprawdza, czy faktura KSeF nie została przez Użytkownika odrzucona, jak również to, czy nie utworzono już na jej podstawie dokumentu w Systemie.
Identyfikacja kontrahenta i faktury korygowanej
Identyfikacja kontrahenta podczas generowania KZL na podstawie faktury KSeF dokonywana jest według identycznych zasad jak opisane powyżej podczas generowania FZL. Po ustaleniu kontrahenta odszukiwana jest faktura zaliczkowa, korygowana danym dokumentem KSeF. Jeżeli taka FZL zostanie zidentyfikowana, wówczas operacja generowania KZL jest kontynuowana, jeżeli zaś takiego dokumentu nie uda się odnaleźć, wówczas pojawia się stosowny komunikat i KZL nie jest tworzona.
Identyfikując dokument korygowany System poszukuje zatwierdzonej FZL wystawionej dla danego Dostawcy i numerem zgodnym z przesłanym w dokumencie KSeF:
- w pierwszej kolejności poszukiwana jest FZL o numerze KSeF zgodnym z przesłanym w polu NrKSeFFaKorygowanej e-faktury
- jeżeli ww. faktura nie zostanie zidentyfikowana, wówczas poszukiwana jest FZL o numerze obcym zgodnym z numerem pod jakim ten dokument funkcjonuje u Dostawcy, przesłanym w polu NrKSeFFaKorygowanej
Waluta i kurs na dokumencie KZL
Zarówno waluta jak i kurs na dokumencie KZL ustalane są na podstawie waluty i kursu korygowanej FZL niezależnie od waluty/kursu przesłanego w fakturze KSeF. Ww. ustalanie kursu na podstawie korygowanej FZL jest standardowym zachowaniem Systemu Comarch ERP XL. Jeżeli Dostawca z jakiegoś powodu użyje innego kursu, wówczas wartości: utworzonej FZL i faktury KSeF będą różne, o czym Użytkownik zostanie poinformowany.
Tabela VAT i wartość generowanego dokumentu KZL
Korekta faktury zaliczkowej zakupu KZL tworzona jest na podstawie wartości netto i kwot VAT dokumentu KSeF przesłanych w polach od P_13_1 do P_13_11. W przypadku faktury KSeF w walucie obcej ww. wartości najpierw zostają przeliczone na wielkości w PLN, w Systemie Comarch ERP XL bowiem w tabeli VAT KZL zapisywane są wyłącznie wielkości w walucie systemowej. Do tego przeliczenia zastosowany zostanie kurs ustalony na KZL, a on pobierany jest z korygowanej FZL.
System, podobnie jak dla FZL najpierw mapuje dane pole na właściwą stawkę VAT, a następnie sprawdza, czy dana stawka występuje na korygowanej FZL i czy pozostaje dla niej niezerowa wartość nieodliczona/nieskorygowana, po czym tworzy dla niej rekord tabeli VAT wyłącznie, jeżeli ten warunek jest spełniony. Wartość tworzonego rekordu tabeli VAT KZL ustalana jest albo na podstawie wartości brutto przesłanej w dokumencie KSeF albo na poziomie wartości możliwej do skorygowania. Wartość możliwa do skorygowania determinowana jest przez wartość korygowanej FZL, dotychczasowe korekty zarejestrowane do tego dokumentu oraz przez wielkość zaliczki odliczonej już na dokumentach końcowych.
Jeżeli całość faktury FZL została już skorygowana, czy też odliczona na dokumentach końcowych, wówczas KZL nie jest tworzona. Operacja przerywana jest również wówczas, jeżeli istnieje niezatwierdzona korekta do korygowanej FZL.
System Comarch ERP XL nie posiada funkcjonalności korekt faktur zaliczkowych zwiększających ich wartość, stąd podczas ww. operacji generowania KZL pomijane są rekordy faktury KSeF o wartości dodatniej.
Numer obcy oraz daty na generowanej KZL
Numer obcy generowanej KZL ustalany jest w oparciu o pole P_2 pliku e-faktury. Daty dokumentu KZL zaś ustalane są następująco:
- Data wpływu dokumentu KZL oraz pozostałe parametry zależne od tej daty takie jak rok/miesiąc w numeracji dokumentu, rok/miesiąc ujęcia faktury w deklaracji, prawo do odliczenia itp. ustalane są na podstawie daty przyjęcia faktury w KSeF.
- Data wystawienia KZL ustalana jest na podstawie daty wystawienia dokumentu przez Dostawcę, przesłanej w polu P_1.
- Data korekty ustalana jest podstawie daty przesłanej w polu P_6, a jeżeli data ta nie została przesłana, wówczas na podstawie daty wystawienia korekty tj. pola P_1.
Weryfikacja dokumentu KZL przez Użytkownika
Podobnie jak dla dokumentu FZL również dla jego korekty KZL udostępniono narzędzia ułatwiające weryfikację zgodności utworzonego dokumentu z fakturą KSeF:
- Wizualizacja faktury KSeF na formatce korekty faktury zaliczkowej zakupu KZL wraz z jej wydrukiem
- Operacja Oznacz jako zweryfikowany dostępna w menu przycisku włączającego/wyłączającego podgląd faktury KSeF oraz w menu kontekstowym listy dokumentów
- Kontrola unikalności numeru KSeF podczas zapisu/zatwierdzania dokumentu KZL
Generowanie (S)FZ na podstawie faktury KSeF
Rozpoczęte zostały prace z zakresu tworzenia faktur zakupu typu spinacz na podstawie faktur KSeF. W wersji 2025.0 udostępniono możliwość tworzenia faktury zakupu typu spinacz nagłówkowy (S)FZ. Pozostałe składowe tej funkcjonalności tj. tworzenie spinacza elementów (s)FZ oraz operacja aktualizowania wartości dokumentów PZ w oparciu o fakturę KSeF zostaną udostępnione w kolejnej wersji, stąd opcje te pozostają w tej wersji nieaktywne.
Fakturę zakupu typu spinacz nagłówkowych (S)FZ można wygenerować na podstawie faktury o typie VAT, UPR, ROZ.
Tworzenie spinacza (S)FZ odbywa się w oparciu o dokumenty PZ/PKA zidentyfikowane w Systemie na podstawie kolejnych powtórzeń pola WZ pliku e-faktury. Dokument (S)FZ nie posiada własnych elementów, jego elementami są wszystkie elementy dokumentów w nim spiętych. Co za tym idzie na dokumencie (S)FZ znajdzie się cała zawartość tychże dokumentów.
Kontrahent na (S)FZ tworzonej na podstawie faktury KSeF
Identyfikacja kontrahenta podczas generowania (S)FZ na podstawie faktury KSeF dokonywana jest według identycznych zasad jak opisane powyżej podczas generowania FZL.
Identyfikacja dokumentów PZ podczas generowania (S)FZ
Po ustaleniu kontrahenta System przystępuje do identyfikacji dokumentów PZ/PKA na podstawie których ma zostać utworzony dokument (S)FZ. Identyfikacja ta odbywa się na podstawie kolejnych powtórzeń pola WZ faktury KSeF. System odszukuje niezafakturowane dokumenty PZ, PZK, PKA, PKK zarejestrowane na ww. Dostawcę, których numer obcy (Trn_DokumentObcy) jest zgodny z wartością przesłaną w polu WZ i prezentuje Użytkownikowi ich listę. Lista ta uzupełniana jest o korekty do dokumentów PZ/PKA zidentyfikowanych jw. nawet jeżeli identyfikator tych korekt nie jest w fakturze KSeF przesyłany. Użytkownik ma możliwość samodzielnego dołączenia dokumentu PZ na ww. listę, jeżeli Systemowi nie udało się zidentyfikować danego dokumentu.
Po akceptacji dokumentu/ów PZ przez Użytkownika System generuje (S)FZ i spina na niego te ze wskazanych dokumentów, dla których takie spięcie jest możliwe. Podczas takiego spinania kontrolowane są standardowe warunki takie jak stan dokumentu, zgodność kierunku VAT, ustalona wartość dostawy itp.
Jeżeli nie uda się zidentyfikować w bazie żadnego z ww. dokumentów PZ, czy też Użytkownik żadnego z nich nie zaakceptuje, wówczas System tworzy pusty spinacz (S)FZ tj. bez dokumentów spiętych.
Waluta i kurs na generowanej (S)FZ
Waluta na dokumencie (S)FZ ustalana jest na podstawie pierwszego spośród dokumentów PZ spinanych na generowany (S)FZ, kurs zaś ustalany jest wg ogólnych zasad tj. zgodnie z rodzajem daty i ilością dni przed tą datą z definicji dokumentu FZ. Kurs ten wpływa jedynie na płatność własną dokumentu (S)FZ.
Numer obcy oraz daty na generowanej (S)FZ
Numer obcy generowanej (S)FZ ustalany jest w oparciu o pole P_2 pliku e-faktury. Daty dokumentu zaś ustalane są następująco:
- Data wpływu dokumentu (S)FZ oraz pozostałe parametry zależne od tej daty takie jak rok/miesiąc w numeracji dokumentu, rok/miesiąc ujęcia faktury w deklaracji, prawo do odliczenia itp. ustalane są na podstawie daty przyjęcia faktury w KSeF.
- Data wystawienia (S)FZ ustalana jest na podstawie daty wystawienia dokumentu przez Dostawcę, przesłanej w polu P_1.
- Data zakupu ustalana jest podstawie daty przesłanej w polu P_6 lub P_6_Do, w zależności które z tych pól zostanie przekazane, a jeżeli data ta nie została w fakturze przesłana, wówczas na podstawie daty wystawienia faktury tj. pola P_1.
Forma, termin płatności i rachunek bankowy na (S)FZ
Ww. parametry ustalane są na podstawie faktury KSeF, przy czym w przypadku spinaczy nagłówkowych (S)FZ opisane poniżej parametry płatności dotyczą płatności własnej dokumentu (S)FZ, płatności dziedziczone z dokumentów spinanych PZ nie są modyfikowane. Interpretowane są:
- FormaPlatnosci – na jej podstawie ustalana jest forma płatności w nagłówku dokumentu oraz na tworzonej płatności własnej spinacza
- TerminPlatnosci – na jego podstawie ustalany jest termin płatności w nagłówku oraz na tworzonej płatności własnej spinacza, przy czym w przypadku wielu terminów interpretowany jest pierwszy z nich
- Rachunek bankowy kontrahenta – na tej podstawie ustalany jest rachunek na płatności własnej spinacza. Jeżeli danego rachunku nie ma w Systemie, wówczas opcjonalnie jest on dodawany do karty kontrahenta. Dodanie rachunku odbywa się wówczas, jeżeli włączono parametr Podczas tworzenia dokumentu dodawaj Rachunki bankowe kontrahentów w Konfiguracja/KSeF/Import
Dokument (S)FZ a faktury zaliczkowe
W przypadku spinacza nagłówkowego (S)FZ odliczane faktury zaliczkowe są dziedziczone ze spinanych dokumentów PZ. Aby więc dana faktura zaliczkowa została odliczona na (S)FZ, odliczenie to musi zostać dokonane na dokumencie PZ. Podczas generowania (S)FS System nie dokonuje już identyfikacji faktur zaliczkowych, są one odliczane wyłącznie, jeżeli zostały odliczone na spinanych PZ.
Jeżeli Użytkownik nie odliczył faktur zaliczkowych na PZ, wówczas przed utworzeniem (S)FZ powinien samodzielnie dołączyć FZL na dokumencie PZ (uprawniony do tego Użytkownik może to uczynić na zatwierdzonym PZ).
Tabela VAT generowanego (S)FZ
Na generowanym dokumencie (S)FZ obowiązują poniższe zasady tworzenia tabeli VAT dokumentu:
- Tabela VAT zostaje ustalona wstępnie na podstawie spiętych dokumentów
- W przypadku gdy dokumenty spięte odliczają faktury zaliczkowe, tak utworzona tabela VAT nie jest już przez System modyfikowana
- W przypadkach innych niż faktury końcowe System porównuje kwotę VAT w PLN rekordu tabeli VAT utworzonego na podstawie dokumentów spiętych z kwotą VAT przesłaną w pliku e-faktury i jeżeli różnica pomiędzy tymi wielkościami mieści się w określonym przedziale, wówczas kwota VAT na takim rekordzie ustalana jest ostatecznie na podstawie kwoty VAT w PLN z dokumentu od Dostawcy (pliku e-faktury)
- Wielkość różnicy o której mowa powyżej została ustalona na poziomie 0,10 PLN. Dział informatyczny Klienta może ją zmienić, w szczególności ustalić na poziomie 0,00, a wówczas tabela VAT będzie ustalana wprost na podstawie dokumentów spiętych i to Użytkownik, a nie System będzie dokonywał ewentualnej edycji utworzonego dokumentu
- W przypadku niezgodności wartości pomiędzy utworzonym dokumentem (S)FZ a fakturą KSeF prezentowane jest stosowne ostrzeżenie
Weryfikacja dokumentu (S)FZ przez Użytkownika
Podobnie jak dla innych typów dokumentów zakupu rejestrowanych na podstawie faktury KSeF, również dla faktury typu spinacza nagłówkowy (S)FZ udostępniono narzędzia ułatwiające weryfikację zgodności utworzonego dokumentu z fakturą KSeF:
- Wizualizacja faktury KSeF na formatce (S)FZ wraz z jej wydrukiem
- Operacja Oznacz jako zweryfikowany dostępna w menu przycisku włączającego/wyłączającego podgląd faktury KSeF oraz w menu kontekstowym listy dokumentów
- Kontrola unikalności numeru KSeF podczas zapisu/zatwierdzania dokumentu (S)FZ
Generowanie faktur zaliczkowych na podstawie faktur KSeF udostępnione zostało na liście Faktury zakupu z KSeF. Dokument taki można utworzyć z faktury o rodzaju ZAL. Przed generowaniem dokumentu System sprawdza, czy faktura KSeF nie została przez Użytkownika odrzucona, jak również to, czy nie utworzono dotąd na jej podstawie dokumentu w Systemie. Podczas tworzenia danego typu dokumentu System nie kontroluje ustalonej dla danej faktury KSeF Kwalifikacji (dokument handlowy, dokument VAT), kwalifikacja ta jest jedynie podpowiedzią/sugestią dla Operatora jaki typ dokumentu powinien on utworzyć (FZL, czy (A)FZ).
Kontrahent na FZL tworzonej na podstawie faktury KSeF
Identyfikacja kontrahenta dokonywana jest na podstawie numeru NIP Sprzedawcy przesłanego w pliku KSeF i obsłużona została w podobny sposób, jak podczas generowania FZ na podstawie KSeF. W pierwszej kolejności System dokonuje identyfikacji w oparciu o adres podstawowy kontrahenta:
- Jeżeli wśród adresów bieżących (podstawowych) znajduje się tylko jeden adres o danym numerze NIP, wówczas kontrahent jest ustalany na jego podstawie
- Jeżeli takich adresów jest wiele, wówczas System sprawdza ustawienie parametru Źródłowy z KSeF na kartach takich kontrahentów. Jeżeli tylko jeden spośród ww. kontrahentów ma włączony ww. parametr, wówczas to on zostaje przypisany na tworzony dokument FZL
- Jeżeli żaden/wielu kontrahentów zostało oznaczonych ww. parametrem, wówczas System prezentuje listę kontrahentów o tym numerze NIP i to Użytkownik powinien wskazać właściwego kontrahenta. Aby ułatwić Operatorowi tą decyzję, w górnej części okna prezentowane są dane Sprzedawcy odczytane z pliku e-faktury, Użytkownik ma również możliwość podglądu poszczególnych kart kontrahentów za pomocą dostępnego tu przycisku lupy.
Jeżeli w Systemie nie zdefiniowano karty kontrahenta (adresu podstawowego) o danym numerze NIP, wówczas System poszukuje adresu dodatkowego o takim numerze NIP i jeżeli takowy znajdzie, wówczas ustala kontrahenta na jego podstawie. Jeżeli takich adresów jest wiele, wówczas System ustala kontrahenta na podstawie 1-go z nich.
Jeżeli System nie odnajdzie kontrahenta o danym numerze NIP, wówczas operacja generowania FZL zostaje przerwana. System, w odróżnieniu od operacji generowania FZ nie zakłada nowej karty kontrahenta podczas generowania FZL. W Systemie Comarch ERP XL faktury zaliczkowe tworzone są zawsze w powiązaniu z zamówieniem zakupu ZZ, skoro więc w bazie nie ma kontrahenta, którego dotyczy dana faktura KSeF nie ma więc i zamówienia, z którym można byłoby powiązać fakturę zaliczkową.
Identyfikacja zamówienia Dostawcy
Po ustaleniu jw. kontrahenta System przystępuje do identyfikacji zamówienia, którego dana faktura KSeF dotyczy. System odczytuje z e-faktury kolejne powtórzenia pól NrZamowienia i dla każdego z nich identyfikuje w bazie zamówienie zakupu od danego Dostawcy. W pierwszej kolejności odszukiwane jest zamówienie z numerem obcym (Zan_DokumentObcv) zgodnym z wartością pola NrZamowienia, a jeżeli nie zostanie znalezione, wówczas odszukiwane jest zamówienie ZZ z numerem systemowym zgodnym z wartością NrZamowienia.
Po zidentyfikowaniu zamówień System prezentuje ich listę w trybie jednokrotnego wyboru, a Użytkownik wskazuje z którym spośród zidentyfikowanych zamówień należy powiązać tworzoną fakturę zaliczkową. System tworzy FZL o ile wskazane/zaakceptowane przez Użytkownika zamówienie spełnia oba poniższe warunki:
- Zamówienie znajduje się w stanie: potwierdzone lub w realizacji
- Waluta zamówienia jest zgodna z walutą faktury KSeF
Jeżeli nie uda się zidentyfikować żadnego zamówienia lub Użytkownik nie zaakceptuje żadnego z nich, czy też wskazane przez Użytkownika zamówienie nie spełnia ww. warunków, wówczas operacja tworzenia FZL zostaje przerwana.
Tworzona faktura zaliczkowa FZL jest wiązana z płatnością zamówienia oznaczoną parametrem Zaliczka do faktury zarejestrowaną w walucie i wartości zgodnej z walutą i wartością faktury KSeF. Jeżeli na zamówieniu nie ma takiej płatności, wówczas jest ona przez System tworzona.
Waluta i kurs na fakturze FZL
Waluta tworzonego dokumentu FZL ustalana jest na podstawie waluty przekazanej w e-fakturze KSeF w polu KodWaluty (i zgodna z walutą zamówienia, z którym wiązana jest FZL). Kurs na dokumencie ustalany jest zależnie od ustawienia stosownych parametrów w System/Konfiguracja/KSeF/Import w sekcji Kurs na tworzonym dokumencie.
Jeżeli ustawiono opcję Z zaimportowanej faktury wówczas kurs ustalany jest w oparciu o kurs przesłany w fakturze KSeF w polu Fa/KursWalutyZ. Jeżeli w fakturze KSeF kurs nie został przesłany, wówczas dalsze zachowanie Systemu zależy od ustawienia parametru Wylicz, jeśli nie został podany. Jeżeli jest on włączony, wówczas System wylicza przybliżony kurs na podstawie innych wielkości przesłanych w e-fakturze (kwota VAT w PLN i kwota VAT w walucie) i taki ustala na dokumencie. Jeżeli ww. parametr jest wyłączony, wówczas na tworzonym dokumencie ustalany jest kurs bieżący. Podobnie się dzieje wówczas, jeżeli opcja ustalania kursu ustalona jest na Bieżący. Przez ww. kurs bieżący należy rozumieć kurs ustalany w Systemie standardowo podczas generowania dokumentu z zamówienia zakupu tj. stosownie do opcji dotyczących kursu ustalonych na tym zamówieniu (Bieżące/Ustalone/Ustalone do daty ważności, potem bieżące).
Tabela VAT dokumentu FZL
Tabela VAT dokumentu FZL tworzona jest na podstawie wartości netto i kwot VAT dokumentu KSeF przesłanych w polach od P_13_1 do P_13_11. System mapuje dane pole na właściwą stawkę VAT, następnie sprawdza, czy dana stawka została zdefiniowana w Systemie i jeżeli ten warunek jest spełniony wówczas tworzy dla niej rekord TraVat metodą od brutto. W przypadku faktury KSeF w walucie obcej ww. wartości najpierw zostają przeliczone na wielkości w PLN, w Systemie Comarch ERP XL bowiem w tabeli VAT FZL zapisywane są wyłącznie wielkości w walucie systemowej.
W przypadku faktur w walucie obcej po wstępnym utworzeniu rekordów tabeli VAT System dodatkowo stosuje mechanizm uzgadniania kwoty podatku w PLN ustaloną na FZL z wielkością przekazaną w fakturze KSeF wg identycznych zasad, jak zastosowane przy tworzeniu FZ tj.
- jeżeli różnica pomiędzy tymi wielkościami mieści się w określonym przedziale, wówczas kwota VAT na takim rekordzie ustalana jest ostatecznie na podstawie kwoty VAT w PLN z dokumentu od Dostawcy (pliku e-faktury)
- wielkość różnicy o której mowa powyżej została ustalona na poziomie 0,10 PLN. Dział informatyczny Klienta może ją zmienić, w szczególności ustalić na poziomie 0,00, a wówczas tabela VAT nie będzie już przeliczana i to Użytkownik, a nie System będzie dokonywał ewentualnej edycji utworzonego dokumentu
Obsłużone zostało prezentowanie ostrzeżenia dla przypadków tworzenia dokumentu o wartości niezgodnej z wartością dokumentu od Dostawcy. Dla dokumentów w walucie systemowej porównywana jest sumę wartości netto tabeli VAT faktury z KSeF z wartością netto utworzonej FZL oraz suma kwot podatku VAT faktury z KSeF z łączną wielkością VAT-u na FZL. W przypadku dokumentów w walucie obcej porównanie dokonywane jest w zakresie łącznej wielkości podatku VAT w PLN.
Numer obcy oraz daty na generowanej FZL
Numer obcy generowanej faktury ustalany jest w oparciu o pole P_2 pliku e-faktury. Daty dokumentu FZL zaś ustalane są następująco:
- Data wpływu, a co za tym idzie pozostałe parametry zależne od tej daty takie jak rok/miesiąc w numeracji dokumentu, rok/miesiąc ujęcia faktury w deklaracji, prawo do odliczenia itp. ustalane są na podstawie daty przyjęcia faktury w KSeF.
- Data wystawienia FZL ustalana jest na podstawie daty wystawienia dokumentu przez Dostawcę, przesłanej w polu P_1.
- Data zakupu (data zaliczki) ustalana jest podstawie daty otrzymania zapłaty, przesłanej w polu P_6, a jeżeli data ta nie została w fakturze przesłana, wówczas na podstawie daty wystawienia faktury tj. pola P_1.
Forma, termin płatności i rachunek bankowy na FZL
Zasady ustalania ww. parametrów na FZL są identyczne, jak podczas tworzenia FZ z faktury KSeF.
- Jeżeli w Systemie istnieje forma płatności zgodna z formą przesłaną w polu FormaPlatnosci faktury KSeF, wówczas to ona zostaje ustalona jako forma płatności na dokumencie oraz na tworzonej płatności.
- Termin płatności ustalany jest na podstawie daty przesłanej w 1-wszym polu TerminPlatnosci, o ile data ta nie jest wcześniejsza niż data, w oparciu o którą zgodnie z definicją tworzonego dokumentu ustalany jest termin płatności.
- Opcjonalnie do karty kontrahenta dodawany jest rachunek bankowy przekazany w pliku e-faktury o ile nie został on dotąd przypisany. Dodanie rachunku odbywa się wówczas, jeżeli włączono parametr Podczas tworzenia dokumentu dodawaj Rachunki bankowe kontrahentów w Konfiguracja/KSeF/Import.
Weryfikacja dokumentu FZL przez Użytkownika
Aby ułatwić Użytkownikowi weryfikację poprawności utworzonego dokumentu, w tym jego zgodności z dokumentem KSeF, formatka FZL wyposażona została w podgląd dokumentu źródłowego wraz z możliwością jego wydruku. Funkcjonalność ta dostępna jest już od wersji 2024.0, w której można było jedynie spinać dokument utworzony w Systemie z dokumentem KSeF. W przypadku faktury FZL wygenerowanej z dokumentu zaimportowanego z KSeF takie spięcie dokonywane jest automatycznie.
Fakt dokonania przez Użytkownika weryfikacji dokumentu powinien zostać przez niego odnotowany. Służy do tego opcja Oznacz jako zweryfikowany dostępna w menu przycisku włączającego/wyłączającego podgląd faktury KSeF oraz w menu kontekstowym listy dokumentów.
Podczas zapisu/zatwierdzania dokumentu FZL dokonywana jest kontrola unikalności numeru KSeF dokumentu. W przypadkach, gdy w Systemie zarejestrowano już fakturę zakupu o takim samym numerze KSeF jak numer zapisywanej/zatwierdzanej faktury zaliczkowe FZL pojawia się stosowne ostrzeżenie.
Generowanie KZL na podstawie faktury KSeF
Na podstawie faktury KSeF można wygenerować korektę faktury zaliczkowej zakupu KZL. Operacja ta dostępna jest z listy Faktury zakupu z KSeF dla faktury o rodzaju KOR_ZAL. Przed generowaniem dokumentu System standardowo sprawdza, czy faktura KSeF nie została przez Użytkownika odrzucona, jak również to, czy nie utworzono już na jej podstawie dokumentu w Systemie.
Identyfikacja kontrahenta i faktury korygowanej
Identyfikacja kontrahenta podczas generowania KZL na podstawie faktury KSeF dokonywana jest według identycznych zasad jak opisane powyżej podczas generowania FZL. Po ustaleniu kontrahenta odszukiwana jest faktura zaliczkowa, korygowana danym dokumentem KSeF. Jeżeli taka FZL zostanie zidentyfikowana, wówczas operacja generowania KZL jest kontynuowana, jeżeli zaś takiego dokumentu nie uda się odnaleźć, wówczas pojawia się stosowny komunikat i KZL nie jest tworzona.
Identyfikując dokument korygowany System poszukuje zatwierdzonej FZL wystawionej dla danego Dostawcy i numerem zgodnym z przesłanym w dokumencie KSeF:
- w pierwszej kolejności poszukiwana jest FZL o numerze KSeF zgodnym z przesłanym w polu NrKSeFFaKorygowanej e-faktury
- jeżeli ww. faktura nie zostanie zidentyfikowana, wówczas poszukiwana jest FZL o numerze obcym zgodnym z numerem pod jakim ten dokument funkcjonuje u Dostawcy, przesłanym w polu NrKSeFFaKorygowanej
Waluta i kurs na dokumencie KZL
Zarówno waluta jak i kurs na dokumencie KZL ustalane są na podstawie waluty i kursu korygowanej FZL niezależnie od waluty/kursu przesłanego w fakturze KSeF. Ww. ustalanie kursu na podstawie korygowanej FZL jest standardowym zachowaniem Systemu Comarch ERP XL. Jeżeli Dostawca z jakiegoś powodu użyje innego kursu, wówczas wartości: utworzonej FZL i faktury KSeF będą różne, o czym Użytkownik zostanie poinformowany.
Tabela VAT i wartość generowanego dokumentu KZL
Korekta faktury zaliczkowej zakupu KZL tworzona jest na podstawie wartości netto i kwot VAT dokumentu KSeF przesłanych w polach od P_13_1 do P_13_11. W przypadku faktury KSeF w walucie obcej ww. wartości najpierw zostają przeliczone na wielkości w PLN, w Systemie Comarch ERP XL bowiem w tabeli VAT KZL zapisywane są wyłącznie wielkości w walucie systemowej. Do tego przeliczenia zastosowany zostanie kurs ustalony na KZL, a on pobierany jest z korygowanej FZL.
System, podobnie jak dla FZL najpierw mapuje dane pole na właściwą stawkę VAT, a następnie sprawdza, czy dana stawka występuje na korygowanej FZL i czy pozostaje dla niej niezerowa wartość nieodliczona/nieskorygowana, po czym tworzy dla niej rekord tabeli VAT wyłącznie, jeżeli ten warunek jest spełniony. Wartość tworzonego rekordu tabeli VAT KZL ustalana jest albo na podstawie wartości brutto przesłanej w dokumencie KSeF albo na poziomie wartości możliwej do skorygowania. Wartość możliwa do skorygowania determinowana jest przez wartość korygowanej FZL, dotychczasowe korekty zarejestrowane do tego dokumentu oraz przez wielkość zaliczki odliczonej już na dokumentach końcowych.
Jeżeli całość faktury FZL została już skorygowana, czy też odliczona na dokumentach końcowych, wówczas KZL nie jest tworzona. Operacja przerywana jest również wówczas, jeżeli istnieje niezatwierdzona korekta do korygowanej FZL.
System Comarch ERP XL nie posiada funkcjonalności korekt faktur zaliczkowych zwiększających ich wartość, stąd podczas ww. operacji generowania KZL pomijane są rekordy faktury KSeF o wartości dodatniej.
Numer obcy oraz daty na generowanej KZL
Numer obcy generowanej KZL ustalany jest w oparciu o pole P_2 pliku e-faktury. Daty dokumentu KZL zaś ustalane są następująco:
- Data wpływu dokumentu KZL oraz pozostałe parametry zależne od tej daty takie jak rok/miesiąc w numeracji dokumentu, rok/miesiąc ujęcia faktury w deklaracji, prawo do odliczenia itp. ustalane są na podstawie daty przyjęcia faktury w KSeF.
- Data wystawienia KZL ustalana jest na podstawie daty wystawienia dokumentu przez Dostawcę, przesłanej w polu P_1.
- Data korekty ustalana jest podstawie daty przesłanej w polu P_6, a jeżeli data ta nie została przesłana, wówczas na podstawie daty wystawienia korekty tj. pola P_1.
Weryfikacja dokumentu KZL przez Użytkownika
Podobnie jak dla dokumentu FZL również dla jego korekty KZL udostępniono narzędzia ułatwiające weryfikację zgodności utworzonego dokumentu z fakturą KSeF:
- Wizualizacja faktury KSeF na formatce korekty faktury zaliczkowej zakupu KZL wraz z jej wydrukiem
- Operacja Oznacz jako zweryfikowany dostępna w menu przycisku włączającego/wyłączającego podgląd faktury KSeF oraz w menu kontekstowym listy dokumentów
- Kontrola unikalności numeru KSeF podczas zapisu/zatwierdzania dokumentu KZL
Generowanie (S)FZ na podstawie faktury KSeF
Rozpoczęte zostały prace z zakresu tworzenia faktur zakupu typu spinacz na podstawie faktur KSeF. W wersji 2025.0 udostępniono możliwość tworzenia faktury zakupu typu spinacz nagłówkowy (S)FZ. Pozostałe składowe tej funkcjonalności tj. tworzenie spinacza elementów (s)FZ oraz operacja aktualizowania wartości dokumentów PZ w oparciu o fakturę KSeF zostaną udostępnione w kolejnej wersji, stąd opcje te pozostają w tej wersji nieaktywne.
Fakturę zakupu typu spinacz nagłówkowych (S)FZ można wygenerować na podstawie faktury o typie VAT, UPR, ROZ.
Tworzenie spinacza (S)FZ odbywa się w oparciu o dokumenty PZ/PKA zidentyfikowane w Systemie na podstawie kolejnych powtórzeń pola WZ pliku e-faktury. Dokument (S)FZ nie posiada własnych elementów, jego elementami są wszystkie elementy dokumentów w nim spiętych. Co za tym idzie na dokumencie (S)FZ znajdzie się cała zawartość tychże dokumentów.
Kontrahent na (S)FZ tworzonej na podstawie faktury KSeF
Identyfikacja kontrahenta podczas generowania (S)FZ na podstawie faktury KSeF dokonywana jest według identycznych zasad jak opisane powyżej podczas generowania FZL.
Identyfikacja dokumentów PZ podczas generowania (S)FZ
Po ustaleniu kontrahenta System przystępuje do identyfikacji dokumentów PZ/PKA na podstawie których ma zostać utworzony dokument (S)FZ. Identyfikacja ta odbywa się na podstawie kolejnych powtórzeń pola WZ faktury KSeF. System odszukuje niezafakturowane dokumenty PZ, PZK, PKA, PKK zarejestrowane na ww. Dostawcę, których numer obcy (Trn_DokumentObcy) jest zgodny z wartością przesłaną w polu WZ i prezentuje Użytkownikowi ich listę. Lista ta uzupełniana jest o korekty do dokumentów PZ/PKA zidentyfikowanych jw. nawet jeżeli identyfikator tych korekt nie jest w fakturze KSeF przesyłany. Użytkownik ma możliwość samodzielnego dołączenia dokumentu PZ na ww. listę, jeżeli Systemowi nie udało się zidentyfikować danego dokumentu.
Po akceptacji dokumentu/ów PZ przez Użytkownika System generuje (S)FZ i spina na niego te ze wskazanych dokumentów, dla których takie spięcie jest możliwe. Podczas takiego spinania kontrolowane są standardowe warunki takie jak stan dokumentu, zgodność kierunku VAT, ustalona wartość dostawy itp.
Jeżeli nie uda się zidentyfikować w bazie żadnego z ww. dokumentów PZ, czy też Użytkownik żadnego z nich nie zaakceptuje, wówczas System tworzy pusty spinacz (S)FZ tj. bez dokumentów spiętych.
Waluta i kurs na generowanej (S)FZ
Waluta na dokumencie (S)FZ ustalana jest na podstawie pierwszego spośród dokumentów PZ spinanych na generowany (S)FZ, kurs zaś ustalany jest wg ogólnych zasad tj. zgodnie z rodzajem daty i ilością dni przed tą datą z definicji dokumentu FZ. Kurs ten wpływa jedynie na płatność własną dokumentu (S)FZ.
Numer obcy oraz daty na generowanej (S)FZ
Numer obcy generowanej (S)FZ ustalany jest w oparciu o pole P_2 pliku e-faktury. Daty dokumentu zaś ustalane są następująco:
- Data wpływu dokumentu (S)FZ oraz pozostałe parametry zależne od tej daty takie jak rok/miesiąc w numeracji dokumentu, rok/miesiąc ujęcia faktury w deklaracji, prawo do odliczenia itp. ustalane są na podstawie daty przyjęcia faktury w KSeF.
- Data wystawienia (S)FZ ustalana jest na podstawie daty wystawienia dokumentu przez Dostawcę, przesłanej w polu P_1.
- Data zakupu ustalana jest podstawie daty przesłanej w polu P_6 lub P_6_Do, w zależności które z tych pól zostanie przekazane, a jeżeli data ta nie została w fakturze przesłana, wówczas na podstawie daty wystawienia faktury tj. pola P_1.
Forma, termin płatności i rachunek bankowy na (S)FZ
Ww. parametry ustalane są na podstawie faktury KSeF, przy czym w przypadku spinaczy nagłówkowych (S)FZ opisane poniżej parametry płatności dotyczą płatności własnej dokumentu (S)FZ, płatności dziedziczone z dokumentów spinanych PZ nie są modyfikowane. Interpretowane są:
- FormaPlatnosci – na jej podstawie ustalana jest forma płatności w nagłówku dokumentu oraz na tworzonej płatności własnej spinacza
- TerminPlatnosci – na jego podstawie ustalany jest termin płatności w nagłówku oraz na tworzonej płatności własnej spinacza, przy czym w przypadku wielu terminów interpretowany jest pierwszy z nich
- Rachunek bankowy kontrahenta – na tej podstawie ustalany jest rachunek na płatności własnej spinacza. Jeżeli danego rachunku nie ma w Systemie, wówczas opcjonalnie jest on dodawany do karty kontrahenta. Dodanie rachunku odbywa się wówczas, jeżeli włączono parametr Podczas tworzenia dokumentu dodawaj Rachunki bankowe kontrahentów w Konfiguracja/KSeF/Import
Dokument (S)FZ a faktury zaliczkowe
W przypadku spinacza nagłówkowego (S)FZ odliczane faktury zaliczkowe są dziedziczone ze spinanych dokumentów PZ. Aby więc dana faktura zaliczkowa została odliczona na (S)FZ, odliczenie to musi zostać dokonane na dokumencie PZ. Podczas generowania (S)FS System nie dokonuje już identyfikacji faktur zaliczkowych, są one odliczane wyłącznie, jeżeli zostały odliczone na spinanych PZ.
Jeżeli Użytkownik nie odliczył faktur zaliczkowych na PZ, wówczas przed utworzeniem (S)FZ powinien samodzielnie dołączyć FZL na dokumencie PZ (uprawniony do tego Użytkownik może to uczynić na zatwierdzonym PZ).
Tabela VAT generowanego (S)FZ
Na generowanym dokumencie (S)FZ obowiązują poniższe zasady tworzenia tabeli VAT dokumentu:
- Tabela VAT zostaje ustalona wstępnie na podstawie spiętych dokumentów
- W przypadku gdy dokumenty spięte odliczają faktury zaliczkowe, tak utworzona tabela VAT nie jest już przez System modyfikowana
- W przypadkach innych niż faktury końcowe System porównuje kwotę VAT w PLN rekordu tabeli VAT utworzonego na podstawie dokumentów spiętych z kwotą VAT przesłaną w pliku e-faktury i jeżeli różnica pomiędzy tymi wielkościami mieści się w określonym przedziale, wówczas kwota VAT na takim rekordzie ustalana jest ostatecznie na podstawie kwoty VAT w PLN z dokumentu od Dostawcy (pliku e-faktury)
- Wielkość różnicy o której mowa powyżej została ustalona na poziomie 0,10 PLN. Dział informatyczny Klienta może ją zmienić, w szczególności ustalić na poziomie 0,00, a wówczas tabela VAT będzie ustalana wprost na podstawie dokumentów spiętych i to Użytkownik, a nie System będzie dokonywał ewentualnej edycji utworzonego dokumentu
- W przypadku niezgodności wartości pomiędzy utworzonym dokumentem (S)FZ a fakturą KSeF prezentowane jest stosowne ostrzeżenie
Weryfikacja dokumentu (S)FZ przez Użytkownika
Podobnie jak dla innych typów dokumentów zakupu rejestrowanych na podstawie faktury KSeF, również dla faktury typu spinacza nagłówkowy (S)FZ udostępniono narzędzia ułatwiające weryfikację zgodności utworzonego dokumentu z fakturą KSeF:
- Wizualizacja faktury KSeF na formatce (S)FZ wraz z jej wydrukiem
- Operacja Oznacz jako zweryfikowany dostępna w menu przycisku włączającego/wyłączającego podgląd faktury KSeF oraz w menu kontekstowym listy dokumentów
- Kontrola unikalności numeru KSeF podczas zapisu/zatwierdzania dokumentu (S)FZ
Przesyłanie faktur do KSeF za pośrednictwem Comarch EDI
Użytkownik będzie miał dodatkową możliwość wysyłki dokumentów do KSeF za pośrednictwem systemu Comarch EDI. Aby nie procesować oddzielnie wysyłki dokumentów do EDI, a oddzielenie do KSeF można wysyłać dokumenty tylko do Comarch EDI a system zadba o wysłanie faktur do KSeF.
Jeśli wszystkie faktury wystawiane w XLu są wysyłane do Comarch EDI warto zaznaczyć na definicji dokumentu FS parametr dotyczący KSeF – Poza systemem.
Jeśli tylko dla części kontrahentów wysyłka faktur realizowana jest z wykorzystaniem EDI, wówczas należy zaznaczyć opcję Zależnie od kontrahenta. Następnie na karcie kontrahenta, dla którego wysyłka do KSeF ma być wykonywana za pośrednictwem EDI, należy zaznaczyć opcję Poza systemem.
Jeśli jednak wszystkie dokumenty nadal mają być wysyłane do KSeF z poziomu Comarch ERP XL, parametru Poza systemem nie należy zaznaczać. W takiej sytuacji wysyłka będzie realizowana w XLu, a podczas eksportu do EDI będą przekazywane następujące dane: numer KSeF oraz daty wysłania i przyjęcia, tak aby informacje te mogły być przekazane do odbiorcy faktur.
Eksport faktur do Comarch EDI
Podczas eksportu faktur do Comarch EDI uwzględniane są dane i parametry KSeF. Ustawienia parametrów na zakładce [KSeF] faktur i faktur eksportowych zależą od ustawień na definicji dokumentu oraz na karcie kontrahenta i maja wpływ na przesyłanie faktur do KSeF. Zasady wysyłki faktur, faktur eksportowych i korekt w powiązaniu z KSeF wyglądają następująco:
- Jeśli na dokumencie nie zaznaczono parametru Wysyłaj do KSeF wówczas dokument bez ograniczeń będzie mógł być wysyłany do Comarch EDI
- Jeśli na dokumencie zaznaczono parametr Wysyłaj do KSeF i nie zaznaczono Poza systemem wówczas fakturę należy wysłać do KSeF z poziomu Xla. Nie będzie możliwe wysłanie dokumentu do Comarch EDI do czasu jego wysłania z Xla do KSeF i pobrania UPO. Przy próbie wysłania pojawi się stosowny komunikat.
Po wysłaniu dokumentu do KSeF i pobraniu UPO możliwe będzie wysłanie go do Comarch EDI. Na przesłanym dokumencie (Invoice) zostaną przekazane dane: numer KSeF, data wysłania oraz data przyjęcia w KSeF.
Do Comarch EDI nie zostanie również przesłana faktura, która po wysłaniu do KSeF otrzymała status Odrzucona.
- Jeśli zaznaczono parametry Wysyłaj do KSeF oraz Poza systemem, wówczas dokument będzie przesyłany do platformy EDI a następnie wysłany do KSeF z poziomu Comarch EDI.
Pobieranie potwierdzeń dla faktur wysłanych do KSeF za pośrednictwem EDI
Jeśli faktura zostanie wysłana do KSeF z poziomu Comarch EDI, możliwe będzie pobranie raportu, w którym zostaną przekazane następujące informacje: numer KSeF, data wysłania oraz data przyjęcia w KSeF.
Pobranie raportu KSeF możliwe jest na liście faktur sprzedaży i faktur eksportowych pod przyciskiem Import potwierdzeń KSeF z ECOD.
Na wyświetlonej liście należy wybrać jeden lub więcej raportów i zaimportować dane KSeF. Po stronie Comarch EDI możliwe jest konfigurowanie czy raport generowany będzie dla każdego dokumentu oddzielnie czy zbiorczo.
Po wykonaniu importu dokumenty są aktualizowane i na zakładce [KSeF] pojawi się numer KSeF oraz daty wysłania i przyjęcia w KSeF.
Import faktur zakupu wysłanych do KSeF bezpośrednio przez wystawcę lub za pośrednictwem Comarch EDI
Faktury zakupu przekazywane przez Comarch EDI mogą zawierać dane KSeF, które zawarte są w importowanym pliku Invoice. Na tej podstawie na zaimportowanym dokumencie FZ, na zakładce [KSeF] zapisywane są informacje: Numer KSeF oraz data przyjęcia w KSeF.
Dokumenty FZ importowane z Comarch EDI mogą przyjmować następujące statusy KSeF:
- Nie dotyczy – faktura, która nie zawiera danych KSeF oraz ma odznaczony parametr Źródłowy z KSeF
- Niespięty – faktura, która nie zawiera danych KSeF ale ma zaznaczony parametr Źródłowy z KSeF
- Zweryfikowany – faktura, która posiada dane KSeF oraz ma zaznaczony parametr Źródłowy z KSeF
Użytkownicy XLa mają możliwość pobierania faktur zakupu bezpośrednio z KSeF. Może zdarzyć się sytuacja gdy ta sama faktura zostanie zaimportowana z KSeF jak i z Comarch EDI z uzupełnionymi danymi KSeF. Aby uniknąć dublowania danych możliwe jest powiązanie zapisu na liście Faktury z KSeF z importowanym dokumentem.
Parametr pozwalający na łączenie importowanej faktury z zapisami na liście faktur KSeF dostępny jest w Konfiguracji na zakładce [Sprzedaż], podzakładce [Parametry 1] w sekcji ECOD. Nazwa parametru Spinaj importowane faktury zakupu z dokumentami KSeF.
Po zaznaczeniu powyższego parametru, podczas importu faktur zakupu (FZ) z Comarch EDI, sprawdzana jest obecności faktury o identycznym numerze KSeF a następnie dokumenty są ze sobą spinane.
Dokumentów spiętych automatycznie nie można rozpiąć. Jedyna możliwość to odznaczenie parametru Poza systemem, jednakże wówczas usuwane są z FZ dane KSeF.
Możliwe jest również pobieranie faktur wraz z elementami na podstawie faktur w KSeF. Opcja ta jest dostępna na liście FZ, pod przyciskiem Dodaj dokument na podstawie faktury z KSeF. W związku z wieloma możliwościami zautomatyzowanego wprowadzania faktur zakupu, podczas dodawania dokumentu sprawdzany jest numer KSeF i w przypadku importowania dokumentu o istniejącym numerze KSeF, pojawia się stosowny komunikat.
Dalsze plany w zakresie integracji z KSeF
W kolejnych wersjach Systemu planowany jest dalszy rozwój funkcjonalności z zakresu integracji z KSeF, obejmujący:
- Rozwój mechanizmu wysyłki:
- Wysyłanie dokumentów z Rejestru VAT
- Sukcesywna obsługa informacji opcjonalnych w wysyłce KSeF
- Rozwijanie Import faktur zakupu z KSeF