Wstęp
Od wersji 2025.0 Comarch ERP XL możliwe jest odnotowywanie współczynników mających wpływ na obszary objęte ESG w sposób pozwalający uzyskać podstawowe informacje dla towarów, kontrahentów czy samochodów za pomocą analiz i raportów.
Dostęp do tych danych jest uwarunkowany posiadaniem osobnej licencji dotyczącej obsługi ESG.
Definiowanie wskaźników ESG wykorzystywanych na towarach
W przypadku towarów kluczowe wydaje się określanie ich oddziaływania na środowisko, czyli możliwość ustalenia, jakie wskaźniki środowiskowe dotyczą indywidulanie każdego towaru na wszystkich etapach działania jak np. wytwarzanie, obrót handlowy, transport.
W module Administrator, w menu Listy pod nowym przyciskiem ‘Wskaźniki ESG’ znajduje się lista definicji takich wskaźników dla towarów.
Na liście umieszczono najpopularniejsze/najczęściej występujące wskaźniki, przy czym dwa uznane za kluczowe dotyczące emisji dwutlenku węgla oznaczono jako predefiniowane (w kolorze niebieskim). Resztę wskaźników dla towarów każda firma będzie mogła ustalać zależnie od indywidualnych potrzeb, dodając nowe rekordy lub modyfikując czy usuwając istniejące, które nie są oznaczone jako predefiniowane.
Dla każdego wskaźnika poza nazwą możliwe do ustawienia są:
- Jednostka miary wybierana spośród wszystkich aktywnych rekordów nowego słownika kategorii Jednostki dla wskaźników (nowa gałąź słowników: ESG),
- Format, czyli możliwość określenia ilości cyfr dla liczb całkowitych oraz dla precyzji (ilość miejsc ‘po przecinku’),
- Wprowadzenie treści dla opisu wskaźnika.
Zarówno lista, jak i wskaźnik posiadają drugą zakładkę, na której możliwe jest przypisywanie ich do tzw. standardów raportowania ESRS. Są to różne zakresy tematyczne wykorzystywane przy raportowaniu obszarów ESG. Obecnie do Systemu została dodana lista zakresów określonych w wytycznych do raportowania ESG.
Opierając się na dostępnych materiałach wiadomym jest, że lista ta będzie w przyszłości rozbudowywana, w związku z czym możliwe jest dodawanie do niej nowych rekordów oraz modyfikacja istniejących.
Raporty dotyczące obszarów ESG powinny obejmować powyższe standardy (wszystkie lub wybrane), w ramach których umieszczone będą wartości dla odpowiednich wskaźników.
O powiązaniu takich wskaźników ze standardami decydują użytkownicy stosownie do prowadzonej przez siebie działalności. Operacji powiązania można dokonać na zakładkach jak niżej wykorzystując do tego przyciski Dołącz lub Odłącz :
- lista wskaźników – zakładka [Podział wg standardów ESRS],
- okno definicji wskaźnika – zakładka [Standardy ESRS].
Wartości wskaźników ESG dla towarów
Zdefiniowane w ten sposób wskaźniki można przypisywać do towarów ręcznie lub z wykorzystaniem wzorca towarowego. Dlatego też na wzorcu towaru powstała dedykowana zakładka [ESG], na której ustala się wskaźniki obowiązujące dla towarów przypisanych do grupy powiązanej z tym wzorcem.
Zgodnie ze standardem umieszczone tutaj rekordy automatycznie pojawią się na karcie towaru dodawanego w kontekście tej grupy. Można też dzięki tej liście wykonać aktualizację wskaźników dla towarów już do niej przypisanych oraz dla wzorców podrzędnych.
Wskaźniki przypisane do towaru widoczne są na dedykowanym oknie dostępnym pod przyciskiem Dane ESG umieszczonym na Ribbonie listy towarów oraz edycji karty towaru.
Po lewej stronie okna umieszczona jest lista wskaźników przypisanych do towaru, dla których można przypisywać wartości zgodnie z określoną precyzją. Wprowadzanie wartości odbywa się za pomocą EiP (Edit in Place). Aby natomiast usunąć wprowadzoną wartość należy użyć przycisku Usuń wartość . Samo użycie przycisku <DEL> spowoduje, że pozostanie przypisana wartość zerowa, co może mylnie sugerować zerową emisję wskaźnika.
W tym miejscu możliwe jest również wiązanie lub usuwanie wiązania wskaźników z towarem za pomocą przycisków dołączania i odłączania umieszczonych pod listą.
Po prawej stronie okna istotne znaczenie ma parametr 'Pokaż wartości ustalone dla dostawców'. Jeśli nie jest on zaznaczony to znaczy, że wartości widoczne po lewej stronie są wartościami ogólnymi/uśrednionymi dla towaru. Dopiero po jego zaznaczeniu i dołączeniu do listy kontrahenta/kontrahentów możliwe jest wprowadzanie wartości pozyskanych od danego kontrahenta.
Wartości wskaźników ustalone dla pojedynczego kontrahenta można uzupełnić również na podstawie wartości ogólnych przypisanych do towaru. Służy do tego przycisk 'Ustaw wartości dla dostawcy na podstawie wartości ogólnych dla towaru' umieszczony pod listą wskaźników. Jego użycie powinno nastąpić po zaznaczeniu tych wskaźników, dla których chcemy przenieść wartości. Po wykonaniu operacji zapisane zostają wartości dla tych wskaźników, dla których zostały one ustalone na towarze. Oznacza to, że jeśli dla towaru nie ustalono wartości np. dla Zużycie wody, a dla kontrahenta wartość ta została określona, to w tym rekordzie nic się nie zmieni. Funkcjonalność ma bowiem służyć ewentualnemu nadpisaniu brakujących wartości wskaźników, ale bez usuwania tych, które zostały już dla dostawcy określone.
Do towaru są przypisane następujące wskaźniki:
- Ślad węglowy (emisja CO2) - z wartością: 0,82 kg,
- Zużycie energii cieplnej – bez ustalonej wartości,
- Zużycie wody – z wartością 0,12 m3.
Przypisuję do tego towaru dostawcę K1 i ustalam dla niego wartości wskaźników:
- Ślad węglowy (emisja CO2) - bez ustalonej wartości,
- Zużycie energii cieplnej – ,1,05 kWh,
- Zużycie wody – z wartością 0,22 m3.
Do wykonania operacji ustawienia wartości dla dostawcy K1 na podstawie wartości ogólnych dla towaru wybrano wszystkie 3 wskaźniki. Po operacji zapisane zostały dla K1 następujące wartości wskaźników:
- Ślad węglowy (emisja CO2) – 0,82 kg (wartość pobrana z towaru),
- Zużycie energii cieplnej – ,1,05 kWh (wartość niezmieniona),
- Zużycie wody – z wartością 0,12 m3 (wartość zaktualizowana na podstawie wartości dla towaru).
Dane ESG gromadzone dla kontrahentów
W przypadku kontrahentów możliwe jest indywidulane określanie poziomu spełnienia wymagań w stosunku do środowiska, społeczeństwa i zarządzania oraz przechowywanie dokumentacji związanej z kontrahentem, która ma na te aspekty wpływ. Taka ocena dostawcy czy odbiorcy może w dużym stopniu wpływać na przyszłe decyzje o współpracy z danym podmiotem.
Powyższe informacje można wprowadzać w dedykowanym oknie dostępnym pod przyciskiem Dane ESG umieszczonym na Ribbonie listy kontrahentów oraz edycji karty kontrahenta.
W obszarze ‘Wewnętrzna ocena ratingowa’ można wpisać w skali od 1 do 5 szacowaną ocenę spełniania przez kontrahenta wymagań w każdym z analizowanych obszarów. Po wypełnieniu chociaż jednej wartości automatycznie wyliczana jest wartość średnia ocen, które zostały wpisane. Do wyliczenia średniej pomijane są więc wiersze bez wpisanej wartości, gdyż wtedy domyślnie przyjmujemy, że nie mamy konkretnych informacji, a nie że jest to ocena ‘zerowa’.
Poniżej znajduje się lista, na której można przechowywać dokumentację dotyczącą obszarów ESG, czyli wszelkiego rodzaju oświadczenia, certyfikaty, porozumienia, które są związane z poszczególnymi dziedzinami działalności firmy, w której wykazuje się ona właściwym dostosowaniem do wymogów środowiskowych, społecznych czy zarządzania.
Każdy dokument może mieć podpięty załącznik Systemowy, który zgodnie ze standardem może się pokazywać w oknie podglądu umieszczonym po prawej stronie listy dokumentów lub formatki danego dokumentu (zależy od typu załącznika oraz od tego, czy jest on zapisany w bazie czy jako plik lokalny). Jeśli lokalizacja pliku została określona jako adres URL, wówczas wystarczającym jest skorzystanie z linku prezentowanego w ostatniej kolumnie listy, aby mieć łatwy dostęp do podglądu dokumentu.
Dokumenty można również opisywać, a te które nie będą już obowiązujące można oznaczać jako archiwalne i ukrywać je domyślnie przy otwieraniu listy.
Wartości ESG dla samochodów
Firmy, które w ramach swojej działalności korzystają z floty samochodów również wpływają na środowisko, więc w ramach funkcjonalności ESG będą mogły w Systemie określić dla swoich pojazdów podstawowe czynniki wpływu.
Informacje te można wprowadzać na zakładce [ESG] dostępnej na liście samochodów.
Po dodaniu na listę tych samochodów, dla których dane chcemy wprowadzać, mamy możliwość ustalenia dla nich następujących informacji:
- rodzaju pojazdu,
- rodzaju paliwa,
- normy spalania,
- średniego spalania na 100 km.
Dane wprowadzane są za pomocą EiP (Edit in Place), gdzie w pierwszych kolumnach wybierany jest rekord z odpowiedniego słownika kategorii. Słowniki są dostępne w module Administrator w dedykowanej grupie: ESG i można je rozwijać wg standardowych zasad.
Usuwanie rekordu z tej listy powoduje jedynie usunięcie informacji na niej wprowadzonych dla tego samochodu, ale nie skutkuje usunięciem samego samochodu z bazy danych.
Korzystając z przycisku eksportu do arkusza umieszczonym na Ribbonie zakładki [ESG] można przenieść dane z listy do arkusza kalkulacyjnego, co można wykorzystać np. przygotowując kalkulację opłaty środowiskowej dla floty pojazdów firmy.