W wersji 2022.1 wprowadzono szereg funkcjonalności ułatwiających pracę Użytkownikowi na Systemie instalowanym poza Polską, jak również pracę podmiotowi, który działa w kontekście wielu krajów, definiowanych w poszczególnych centrach struktury Firmy.
Kraj instalacji i kraj prowadzenia działalności
W Konfiguracji Firmy wprowadzono możliwość określania kraju, w którym instalowany jest/został zainstalowany System. Na poszczególnych pieczątkach zaś kraj działalności, w kontekście którego pracuje dane centrum. Kraje te spełniają poniższe funkcje:
- Stawki VAT bez przypisanego kraju interpretowane są przez System jako stawki obowiązujące w kraju instalacji
- Podczas rejestrowania karty kontrahenta domyślnie jego typ (Krajowy/Unijny/Pozaunijny) zależny jest nie tylko od kraju adresu ale również od kraju instalacji
- Kontrola poprawności kraju na dokumentach z transakcją wewnątrzwspólnotową dokonywana jest z uwzględnieniem kraju działalności
- Ustalanie/zmiana kraju instalacji na inny niż PL automatycznie wyłącza parametr kontroli NIP-u kontrahentów
- Stawki VAT elementów dokumentów krajowych zależą od kraju działalności – ustalane są stawki obowiązujące w tym kraju
Kraj działalności definiowany jest na poszczególnych pieczątkach. Przypisanie pieczątki z danym krajem do określonego centrum oznacza, że centrum to rejestruje dokumenty w kontekście tego kraju.
Ustalanie typu kontrahenta zależnie od kraju instalacji
Zmieniona została zasada ustalania typu kontrahenta/wzorca kontrahenta (Krajowy/Unijny/Pozaunijny) na podstawie kraju jego adresu. Od wersji 2022.1 podczas takiej operacji System honoruje kraj instalacji Systemu. Wyżej wymieniona zmiana typu dokonywana jest podczas edycji kraju na nowozakładanej karcie kontrahenta, do chwili jej zapisu, natomiast na wzorcu również podczas ponownej edycji karty.
Po zmianie kraju kontrahenta/wzorca System porównuje go z krajem instalacji Systemu. W przypadku zgodności tych krajów typ kontrahenta/wzorca ustalany jest jako Krajowy, w przypadku gdy kraje te się różnią, typ kontrahenta ustalany jest na Unijny lub Pozaunijny zależnie od tego, czy kraj adresu należy do Unii Europejskiej czy też nie.
System zainstalowano w Austrii.
1. Użytkownik rejestruje nową kartę kontrahenta i ustala na niej adres z krajem AT (Austria). Na takiej karcie ustalony zostanie typ Krajowy.
2. Użytkownik rejestruje nową kartę kontrahenta i ustala na niej adres z krajem PL (Polska). Na takiej karcie ustalony zostanie typ Unijny.
3. Użytkownik rejestruje nową kartę kontrahenta i ustala na niej adres z krajem ME (Czarnogóra). Na takiej karcie ustalony zostanie typ Pozaunijny.
Kontrola kraju transakcji wewnątrzwspólnotowej zależna od kraju działalności
Podczas zatwierdzania ofert, zamówień oraz dokumentów handlowych dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowej System sprawdza poprawność kraju wysyłki/przeznaczenia. Dokumentu z krajem nie należącym do Unii Europejskiej nie można zatwierdzić.
Dotychczas wyżej wymieniona weryfikacja dokonywana była wg zasad polskich tj. jako poprawny uznawany był kraj UE inny niż PL. Od wersji 2022.1 podczas wyżej wymienionej weryfikacji System uwzględnia kraj prowadzenia działalności, ustalonego w pieczątce firmy przypisanej do centrum rejestrującego dany dokument. Za poprawny uznawany jest kraj UE inny niż kraj prowadzenia działalności.
Obsługa stawki VAT kraju działalności na dokumentach
Od wersji 2022.1 podczas ustalania krajowych stawek VAT na elementach dokumentów System uwzględnia kraj działalności określony na pieczątce przypisanej do centrum w kontekście, którego rejestrowany jest dany dokument. Jeżeli do centrum tego nie przypisano pieczątki, wówczas uwzględniany jest kraj działalności z pieczątki centrum głównego.
Zdefiniowano strukturę praw opartą na wielu centrach, wśród których znajdują się m.in.: Centrum A z pieczątką z krajem działalności PL, Centrum B z pieczątką z krajem działalności DE oraz Centrum C z pieczątką z krajem działalności CZ.
1. Użytkownik A loguje się do Centrum A i rejestruje FS krajową – na elementach tej faktury System ustali stawki polskie.
2. Użytkownik B loguje się do Centrum B i rejestruje FS krajową – na elementach tej faktury System ustali stawki niemieckie
3. Użytkownik C loguje się do Centrum C i rejestruje FS krajową – na elementach tej faktury System ustali stawki czeskie.
Transakcje z zastosowaniem stawek krajowych
Honorowanie kraju działalności podczas ustalania stawek VAT na elementach dokumentów krajowych obsłużone zostało na poniższych typach dokumentów:
- Oferty i zamówienia: OZ, ZZ, OS, ZS
- Dokumenty handlowych sprzedaży FS, (s)FS, (S)FS, (A)FS, PA, WZ, WKA, FW, (A)FW, FSE, (s)FSE, (S)FSE, FEL, WZE i ich korektach
- Dokumenty handlowych zakupu FZ, (s)FZ, (S)FZ, (A)FZ, PZ, PKA i ich korektach
- Umowy UM
- Zlecenia serwisowe ZSR
Na dokumentach krajowych oraz innych niż krajowe, ale z zastosowaniem stawek krajowych (np. wewnątrzwspólnotowa z wyłączonym parametrem VAT eksportowy) sposób przypisywania stawek VAT elementów zależny jest od kraju instalacji ustalonego w Konfiguracji i kraju działalności ustalonego w pieczątce firmy przypisanej na dokumencie. W przypadku zgodności tych krajów stawka VAT ustalana jest jak dotychczas, tj. na podstawie stawki zakupu/sprzedaży z zakładki [Ogólne] karty towaru.
W przypadku, gdy kraj działalności różni się od kraju instalacji stawka VAT ustalana jest na podstawie stawki przypisanej na zakładce [Jednostki, kody, VAT]/[Stawki VAT] karty towaru dla kraju zgodnego z krajem działalności.
Jeżeli taka stawka do towaru nie została przypisana, wówczas ustalana jest stawka podstawowa kraju działalności. Jest to stawka typu Podatek z przypisanym krajem zgodnym z krajem działalności. Jeżeli takich stawek dla tego kraju zdefiniowano wiele, wówczas ustalana jest 1-wsza z nich.
Jeżeli i taka stawka nie została zdefiniowana, co w praktyce może się zdarzyć jeżeli Użytkownik nieopatrznie ją usunął, wówczas ustalana jest stawka VAT z zakładki [Ogólne] karty towaru. W obu ostatnich przypadkach Użytkownik informowany jest o braku właściwej stawki. W takiej sytuacji powinien on zweryfikować stawkę VAT towaru tj. przypisać ją na wyżej wymienionej zakładce karty towaru oraz zmienić na elemencie dokumentu.
Wyżej wymienione ostrzeżenie obsłużone jest podczas dodawania elementów na:
- Oferty i zamówienia: OZ, ZZ, OS, ZS
- Dokumenty handlowe sprzedaży i zakupu
- Umowy UM
- Zlecenia serwisowe ZSR
Edycja stawki VAT na elemencie dokumentu odbywa się w zakresie stawek obowiązujących w kraju działalności. W przypadku, gdy kraj działalności jest zgodny z krajem instalacji edycja odbywa się w ramach stawek, do których nie przypisano żadnego kraju, jeżeli zaś kraj działalności różni się od kraju instalacji, wówczas edycja odbywa się w ramach stawek, na których przypisano symbol kraju działalności.
Zmieniły się zasady weryfikacji poprawności stawki VAT ustalonej na elementach dokumentu. W przypadku, gdy kraj działalności jest zgodny z krajem instalacji System sprawdza, czy stawka użyta na elemencie jest zgodna ze stawką przypisaną na zakładce [Ogólne] karty towaru, w przypadku zaś kraju działalności innego, niż kraj instalacji System sprawdza, czy jest ona zgodna ze stawką przypisaną na zakładce [Jednostki, kody, VAT]/[Stawki VAT] karty towaru dla kraju zgodnego z krajem działalności. W przypadku braku zgodności prezentowane jest stosowne ostrzeżenie.
Wyżej wymieniona weryfikacja odbywa się podczas:
- Zapisywania/zatwierdzania ofert, zamówień oraz dokumentów handlowych
- Generowania zamówień z ofert
- Generowania dokumentów handlowych z zamówień
- Generowania (S)FS/FSE z WZ/WZE oraz (S)FZ z PZ
- Zmiany centrum-właściciela na dokumencie powodującego zmianę kontekstu kraju działalności. Jeżeli na danym dokumencie w wyniku zmiany Właściciela zmianie ulegnie pieczątka na taką, której kraj działalności jest inny niż dotychczasowy, wówczas System aktualizuje stawki VAT elementów na właściwe dla nowego kraju działalności.
Wyżej wymieniona weryfikacja przydatna jest również wówczas, gdy stawka VAT towaru/towarów w kraju działalności ulegnie zmianie. Jeżeli istnieją niezrealizowane zamówienia czy też niezatwierdzone dokumenty handlowe i Użytkownik dokona stosownej zmiany stawki na kartach towarowych, wówczas System zaprezentuje wyżej wymienione ostrzeżenie. W takiej sytuacji Użytkownik powinien zaktualizować stawki VAT na elementach takich dokumentów. Może to uczynić samodzielnie, edytując poszczególne elementy dokumentu lub dokonać takiej zmiany seryjnie, wykorzystać opcję Ustal stawki VAT z kart towarów dostępną na formatce dokumentu lub opcję Aktualizuj stawki VAT dostępną w menu kontekstowym listy dokumentów.
Wyżej wymieniona seryjna aktualizacja stawek VAT dostępna jest na:
- Formatce i liście ofert zakupu i sprzedaży
- Formatce i liście zamówień zakupu i sprzedaży
- Formatkach: FZ, (s)FZ, PZ, PKA, FS, (s)FS, FSE, (s)FSE, WZ, WZE, WKA, FW oraz ich listach
Zarówno weryfikacja zgodności stawek VAT jak i seryjna aktualizacja stawek VAT elementów była już dostępna w poprzednich wersjach Systemu, z tym, że dotąd dotyczyła stawek VAT kraju instalacji, obecnie uwzględnia ona kontekst kraju działalności.
Stawki VAT na dokumentach handlowych generowanych z zamówień
Podczas generowania dokumentów handlowych z zamówień System kopiuje stawkę VAT z zamówienia. Zasada ta jest zachowana bez względu na to, czy kraj działalności generowanego dokumentu zgadza się z krajem działalności zamówienia. Jeżeli więc przykładowo ZS zarejestrowano w centrum działającym jako podmiot polski, a następnie FS do tego ZS generuje centrum działające jako podmiot niemiecki, wówczas na FS nadal będą stawki polskie. W takiej sytuacji pojawi się stosowne ostrzeżenie zarówno podczas generowania dokumentu jak i przy jego zapisywaniu/zatwierdzaniu, tak więc Użytkownik będzie mógł dokonywać jej zmiany, czy to samodzielnie, czy to za pomocą opcji Ustal stawki VAT z kart towarów formatki FS, czy to opcją Aktualizuj stawki VAT z menu kontekstowego listy FS.
Zgodność kraju działalności nie jest kontrolowana podczas spinania dokumentu handlowego z zamówieniem.
Ustalanie stawek VAT eksportowych i dla specyficznych rodzajów transakcji
Utrzymane zostały dotychczasowe zasady ustalania stawek VAT na dokumentach eksportowych oraz rejestrowanych na potrzeby specyficznych transakcji jak niżej. Zasady te obowiązują bez względu na kraj działalności, w kontekście którego rejestrowane są tego typu transakcje.
- Na dokumentach FRR oraz OZ, ZZ, PZ rejestrowanych dla rolnika ryczałtowego ustalana jest stawka VAT wskazana w Konfiguracji jako właściwa dla rolnika ryczałtowego
- Na elementach ofert, zamówień i dokumentów handlowych dotyczących transakcji towarami podlegającymi procedurze odwrotnego obciążenia ustalana jest stawka VAT wskazana w Konfiguracji jako właściwa dla odwrotnego obciążenia
- Na elementach ofert, zamówień, dokumentów handlowych oraz zleceń serwisowych z transakcją eksportową ustalana jest stawka VAT wskazana w Konfiguracji jako właściwa dla eksportu odpowiednio: towarów i usług
Na tego typy transakcjach edycja stawki VAT odbywa się w ramach stawek do których nie przypisano kraju, a w przypadku transakcji eksportowych w ramach zerowych stawek bez przypisanego kraju.
Stawki VAT kraju działalności na fakturach A-vista
Kontekst kraju działalności obsłużony został również na fakturach A-vista (A)FZ, (A)FS, (A)FW, ich korektach. Podczas rejestrowania dokumentu krajowego/ze stawkami krajowymi przy użyciu elementów stawka VAT tychże ustalana jest na podstawie stawki VAT kraju działalności przypisanej do karty towaru A-vista. Jeżeli stawki tej nie przypisano, wówczas ustalana jest stawka podstawowa obowiązującą w kraju działalności.
Podczas rejestrowania wyżej wymienionych dokumentów bez użycia elementów, a jedynie poprzez dodawanie rekordu tabeli VAT stawka VAT na takim rekordzie ustalana jest na podstawie stawki podstawowej obowiązującej w kraju działalności, a Użytkownik może ją zmienić wybierając dowolną spośród stawek zdefiniowanych dla kraju działalności.
W przypadku zgodności kraju działalności z krajem instalacji stawka VAT ustalana jest jak dotychczas, tj. na elemencie na podstawie stawki VAT przypisanej na zakładce [Ogólne] karty towaru, natomiast na samodzielnie dodawanym przez Użytkownika rekordzie tabeli VAT na podstawie stawki VAT przypisanej w Konfiguracji jako stawka podstawowa Systemu.
Stawki VAT kraju działalności na Umowach
Kraj działalności honorowany jest na Umowach.
- Na elementach dodawanych do Umowy ustalane są stawki właściwe dla kraju działalności na jaki wskazuje pieczątka ustalona na Umowie, podobnie na dodawanym rekordzie tabeli VAT i oknie pomocniczym generowania (A)FS z harmonogramu płatności. Stawka VAT ustalana jest wg zasad opisanych dla dokumentów handlowych
- Menu z listą stawek VAT ograniczane jest do stawek właściwych dla wyżej wymienionego kraju
- Podczas identyfikacji stawki na potrzeby prezentowania jej aliasy uwzględniony jest kraj na stawce
- Zmiana Właściciela Umowy, powodująca zmianę kontekstu kraju działalności wywołuje zmianę stawek na jej elementach
Stawki VAT kraju działalności na zleceniach serwisowych ZSR
Kraj działalności honorowany jest również podczas ustalania stawki VAT na składniku i czynności dodawanej do krajowego zlecenia serwisowego. Obowiązują tu identyczne jak opisane wcześniej dla dokumentów handlowych zasady jej ustalania.
- Na dodawanym składniku/czynności ustalane są stawki właściwe dla kraju działalności na jaki wskazuje pieczątka ustalona na ZSR
- Edycja stawek odbywa się w zakresie stawek właściwych dla wyżej wymienionego kraju
- Podczas identyfikacji stawki na potrzeby prezentowania jej aliasy uwzględniony jest kraj na stawce
- Zmiana Właściciela ZSR, powodująca zmianę kontekstu kraju działalności wywołuje zmianę stawek na jej elementach
Oprócz wyżej wymienionej obsługi kraju działalności poprawione zostały zasady ustalania stawek VAT na ZSR eksportowym, stawka ustalana jest na podstawie stawki przypisanej w Konfiguracji jako właściwa dla eksportu odpowiednio: towarów i usług. W przypadku tego typu transakcji kraj działalności nie ma już znaczenia.
Stawki VAT na innych dokumentach/obiektach a kraj działalności
Ustalanie stawek VAT właściwych dla kraju działalności obsłużone zostało na krajowych ofertach, zamówieniach, dokumentach handlowych, umowach i zleceniach serwisowych. W przypadku pozostałych typów dokumentów (dokumenty SAD, FWS/FWZ, umowy leasingowe) oraz innych niż dokumenty obiektach zastosowanie mają wyłącznie stawki kraju instalacji tj. stawki bez przypisanego kraju.
Stawki VAT na SAD/FWS
Zasada ustalanie stawek VAT na elementach SAD/FWS nie uległa zmianie, tj. bez względu na kraj działalności w danym centrum ustalane są na nich stawki VAT zakupu z zakładki [Ogólne] karty towaru. Edycja stawki na elemencie odbywa się w ramach stawek bez przypisanego kraju.
Stawki VAT na Umowach leasingowych
Na umowach leasingowych obowiązuje dotychczasowa zasada ustalania stawki na podstawie stawki przypisanej w Konfiguracji jako stawka podstawowa Systemu. Edycja stawki odbywa się w ramach stawek, na których nie przypisano kraju.
Stawki VAT na innych obiektach
Na poniższych formatkach prezentowane/dostępne są wyłącznie stawki kraju instalacji tj. stawki z pustym krajem.
- Element zgłoszenia SENT
- Pozycja schematu księgowego
- Formatka Kategorii celnej
Operacje Ustal stawki VAT towarów na podstawie kodu CN oraz Ustal stawki VAT towarów na podstawie PKWiU dokonywane są wyłącznie, jeżeli podana na formatce kodu CN/symbolu PKWiU stawka jest stawką kraju instalacji, tj. jeżeli istnieje w Systemie stawka o podanej wysokości i z pustym krajem
Współpraca Systemu Comarch ERP XL z innymi aplikacjami
W zakresie współpracy Systemu z innymi aplikacjami (E-sklep, POS, Mobilna Sprzedaż, Wszystko.pl.) obsługiwane są wyłącznie stawki VAT kraju instalacji. Zachowana została obecna zasada ustalania na dokumentach pochodzących z tych aplikacji stawki VAT na podstawie stawki z zakładki [Ogólne] karty towaru. Obowiązuje zasada, zgodnie z którą kraj działalności centrum powiązanego z wyżej wymienionymi aplikacjami jest zawsze zgodny z krajem instalacji.
Na pieczątce powiązanej z wyżej wymienionym centrum zmiana kraju działalności nie jest możliwa
Do wyżej wymienionego centrum nie można przypisać pieczątki na której kraj działalności jest niezgodny z krajem instalacji
Jako centrum powiązanego z kreowanym oddziałem E-sklep/Wszystko.pl nie można wskazać centrum z pieczątką wskazującą na kraj działalności różny od kraju instalacji
Podczas zmiany kraju instalacji w Konfiguracji System dokonuje automatycznej zmiany kraju działalności na wszystkich pieczątkach przypisanych do centów powiązanych z wyżej wymienionymi aplikacjami