XL169 – Zmiana stawek podatku VAT a system Comarch ERP XL

Wstęp

Celem niniejszego biuletynu jest zapoznanie Użytkowników systemu Comarch ERP XL z możliwością wykorzystania istniejących w nim narzędzi do obsługi zmiany stawek VAT, w tym, planowanego od 01.02.2022 czasowego obniżenia stawek podatku VAT na wybrane towary.

Uwaga
Zawarte w dokumencie informacje oraz opisane scenariusze są jedynie przykładami i służą wyłącznie przedstawieniu narzędzi dostępnych w Comarch ERP XL, nie stanowią zaś zaleceń, jak obsługiwać poszczególne zdarzenia gospodarcze. Po stronie zespołu księgowo-finansowego Klienta pozostaje podjęcie odpowiednich decyzji co do ich stosowania.

Możliwość zastosowania poszczególnych rozwiązań powinna zostać wstępnie zweryfikowana przez Klienta na kopii bazy produkcyjnej.

W dokumencie zawarto również opis narzędzi, które można wykorzystać w Systemie zarówno przed, jak i po dokonaniu obniżenia stawek VAT na kartach towarowych.

Zmiana stawek VAT na towarach i grupach towarów

W Systemie Comarch ERP XL przewidziano szereg rozwiązań wspierających proces zmiany stawek podatkowych na kartach towarowych.

Zmiana stawek VAT na kartach towarowych przy użyciu wzorca

Aktualizacja stawki VAT kart towarowych w oparciu o wzorzec

Poniżej przedstawiono sposób postępowania w przypadku aktualizacji stawek VAT na kartach towarowych przy użyciu wzorca towaru:

  • Na wzorcu towaru podajemy nową stawkę VAT sprzedaży/zakupu
  • Wybieramy opcję aktualizacji dla wzorców podrzędnych oraz elementów (kart towarowych) 
Uwaga
Zalecana jest aktualizacja za pomocą opcji: zmienione pola -warunkowa, dzięki której system zmieni stawkę VAT tylko na tych kartach towarowych, które dotychczas miały przypisaną stawkę zgodną z pierwotną stawką wzorca
Przyklad

Do grupy towarowej A1, na której ustalono stawkę VAT 5%, przypisano towary, opodatkowane różnymi stawkami:

T1 5%

T2 5%

T3 8%

Użytkownik zmienia stawkę VAT na grupie A1 na 0%, a następnie wybiera opcję: „Aktualizuj/Zmienione pola – warunkowa”, w wyniku czego System automatycznie ustala na kartach towarowych stawki podatku VAT j.n.

T1 0%

T2 0%

T3 8%

Zmiana stawki VAT na grupach i kartach towarów

Dla każdej z aktualizacji dostępne są następujące opcje:

Zmienione pola – warunkowa: zaktualizowane zostaną tylko te pola, których wartość we wzorcu zmieniono i których wartość jest taka, jak we wzorcu przed zmianami.

Zmienione pola – bezwarunkowa: zaktualizowane zostaną tylko te pola, których wartość we wzorcu zmieniono, zostanie im nadana nowa wartość z wzorca, niezależnie od wartości dotychczasowej.

Wszystkie pola – bezwarunkowa: zaktualizowane zostaną wszystkie pola występujące we wzorcu, zostanie im nadana wartość z wzorca, niezależnie od tego, czy została zmieniona

Aktualizacja na podrzędnych grupach towarowych

Podobnej zasadzie podlega aktualizacja stawek VAT na podrzędnych grupach towarowych. Aktualizacji takiej można dokonać z poziomu grupy głównej towaru poprzez aktualizację warunkową dla kolejnych stawek VAT.

Rozróżnienie grup podatkowych towarów

Na potrzeby zmiany stawki VAT określonych towarów można stworzyć wzorzec, aby za jego pomocą dokonać takiej zmiany. W tym celu należy odszukać towary, które będą opodatkowane daną stawką VAT korzystając np. z funkcjonalności konstruktora filtra opartego na symbolach PKWiU.

Budowanie filtra dla towarów z grupy PKWiU 10.72
Odszukanie towarów z grupy PKWiU 10.72 które mają podlegać danej stawce VAT

W podobny sposób można stworzyć konstruktor filtra odnoście PCN.

Po identyfikacji towarów należy dokonać automatycznego dodania ww. towarów do wcześniej utworzonej grupy towarowej (wzorca) poprzez: 

  • Zaznaczenie wszystkich pozycji (Ctrl+A)
  • Użycie opcji Dołącz do grupy

Po wykonaniu tych kroków będzie można już zaktualizować stawki podatku VAT na kartach towarów, korzystając z wcześniej opisanej aktualizacji elementów. Jeżeli tak utworzona grupa „podatkowa” obejmuje pozycje towarowe opodatkowane wcześniej różnymi stawkami, wówczas można użyć opcji: Zmienione pola-bezwarunkowa.

Przedstawiony wyżej sposób wyszukiwania towarów można oprzeć również o inne niż symbol PKWiU czy PCN kryteria, którym może być np. dotychczasowa stawka VAT towaru.

Aktualizacja stawek VAT towarów na podstawie stawki VAT kodu CN i stawki VAT symbolu PKWiU

Zmiany stawki VAT na kartach towarowych można dokonać również przy użyciu kodów CN i/lub symboli PKWiU.

W pierwszej kolejności należy dokonać zmiany stawki VAT na danym kodzie CN. Można tego dokonać poprzez zmianę ręczną na poszczególnych kodach, a także poprzez zmianę seryjną, dostępną w menu kontekstowym listy kodów CN.

W ramach ww. opcji Użytkownik ma do wyboru dwa rodzaje operacji: seryjną zmianę stawki VAT dla zaznaczonych kodów CN na podstawie stawki podanej przez Użytkownika lub zmianę stawki VAT na podstawie wskazanego arkusza kalkulacyjnego.

  • Seryjna zmiana stawki VAT

Po wywołaniu ww. operacji prezentowana jest formatka, na której Użytkownik może podać stawkę VAT, jaka ma zostać ustalona na zaznaczonych kodach CN.

Seryjna zmiana stawki VAT na zaznaczonych kodach CN
  • Aktualizacja stawki z arkusza

Za pomocą ww. operacji Użytkownik może dokonać zmiany stawki VAT zaznaczonych kodów CN w oparciu o stawki określone we wskazanym arkuszu kalkulacyjnym. System odszukuje dany kod CN w arkuszu i ustala stawkę VAT w oparciu o zawartość kolumny STAWKA VAT dla danego rekordu. Dla niezerowych stawek VAT ustalany jest status Podatek, dla stawek zerowych zaś status ustalany jest na podstawie zawartości kolumny FLAGA VAT w arkuszu dla danego rekordu (stosownie: zwolniony, nie podlega, podatek).

Jeżeli wskazany kod CN nie zostanie znaleziony w arkuszu, wówczas stawka VAT na takim kodzie CN pozostaje bez zmian.

Seryjna zmiana stawki VAT kodów CN na podstawie arkusza kalkulacyjnego
Wskazówka
We wskazanym pliku powinien znajdować się arkusz o nazwie [Kody CN], a w nim kolumny: KOD, STAWKA VAT, FLAGA VAT, przy czym ostatnia z nich nie musi być wypełniona.

Po ustaleniu/zmianie stawki VAT na kodzie CN (lista kodów celnych) Operator ma możliwość dokonania zmiany tejże stawki na wszystkich kartach towarowych oraz grupach towarowych, na których przypisano dany kod CN. Wyżej wymieniona operacja dostępna jest w menu kontekstowym listy kodów CN i można ją wywołać dla wielu zaznaczonych kodów CN.

Aktualizacja stawki VAT towarów w oparciu o kod CN

Aktualizacji stawek VAT można dokonać również w oparciu o Symbole PKWiU. Funkcjonalność ta dostępna jest w menu kontekstowym listy symboli PKWiU. Za jej pomocą Użytkownik może dokonać aktualizacji stawki VAT na kartach towarów/usług w oparciu o stawkę VAT symbolu PKWiU przypisanego do tych kart.

Aktualizacja stawki VAT towarów w oparciu o PKWiU

Ręczna zmiana stawki VAT na karcie towarowej

Niezależnie od opisanych wyżej możliwości automatycznej zmiany stawek VAT na pozycjach towarowych możliwe jest dokonanie samodzielnej zmiany na konkretnej pozycji towarowej. Taka zmiana będzie najczęściej stosowana wobec specyficznych towarów, dla których ręczna zmiana będzie szybsza, niż przy użyciu aktualizacji wzorców.

W celu wyszukiwania tych towarów, na zakładce: Znajdź można skorzystać z kryterium wyszukiwania po symbolu PCN lub PKWiU.

Wyszukiwanie towaru na zakładce znajdź

Zmiana stawek VAT a cena sprzedaży

System Comarch ERP XL pozwala na definiowanie cen o typie: brutto oraz netto. Zmiana stawki VAT na karcie towarowej nie wpływa na cenę zgodną z charakterem typu ceny tj. w przypadku ceny o typie „brutto” nie zmieni się cena brutto, w przypadku ceny o typie „netto”, nie zmieni się cena netto. Obrazuje to poniższy przykład.

Przyklad

Dla towaru T1, opodatkowanego stawką 8% zdefiniowano ceny:

Typ ceny Cena netto Cena brutto
Brutto 100,00 108,00
Netto 100,00 108,00

Po zmianie stawki VAT na karcie towaru T1 na stawkę 5% ceny zostaną ustalone jak poniżej:

Typ ceny Cena netto Cena brutto
Brutto 102,86 108,00
Netto 100,00 105,00

Obsługa „nowych” stawek VAT podczas generowań

Realizacja zamówień

Przeprowadzenie przeglądu niezrealizowanych zamówień, zarejestrowanych przed 01.02.2022

Przeglądu niezrealizowanych zamówień zarejestrowanych przed 01.02.2022 można dokonać na początku lutego, gdy zostaną spełnione łącznie następujące warunki:

  • gdy zakończono realizacje zamówień dokumentami z datą wystawienia przed 01.02.2022
  • gdy zarejestrowano już wszystkie faktury zaliczkowe do wpłat otrzymanych przed 01.02.2022
  • gdy dokonano już zmian stawek VAT na kartach towarowych.

Celem ww. przeglądu będzie ustalenie nowych stawek VAT na zamówieniach niezrealizowanych, nie znajdujących 100% pokrycia w fakturach zaliczkowych. Prace na zamówieniach można przeprowadzić w następujący sposób:

  • Zamówienia znajdujące 100% pokrycie w wpłaconych przez Klienta zaliczkach pozostawić bez zmian
  • Zamówienia o stanie „potwierdzone”:
    • cofamy do stanu „niepotwierdzone” poprzez ich zaznaczenie i wykonanie seryjnej operacji Otwórz dostępnej z menu kontekstowego
    • na zamówieniach jw. za pomocą opcji Ustal stawki VAT z kart towaru dokonujemy zmiany stawek VAT elementów, poprzez ich „pobranie” z kartotek towarowych
Ustalanie stawki VAT z karty towaru na formatce zmówienia.
  • Zamówienia, których nie można już otworzyć (ponieważ znajdują się już w realizacji):
    • można wygenerować korektę do zamówienia (pojedynczo, kolejno dla każdego takiego zamówienia), na którą system „przeniesie” tylko ilość niezrealizowaną pozycji zamówienia.
      • Zarówno na nagłówku, jak i na elemencie tak powstałego zamówienia (zakładka: Powiązania, prezentujemy informację o ilości na oryginalnym zamówieniu)
    • na tak wygenerowanym zamówieniu używamy opcji: Ustal stawki VAT z kart towaru dzięki czemu System zmieni stawkę na wszystkich elementach zamówienia

Zamówieniami wymagającymi największej pracy będą zamówienia objęte częściową zaliczką. W tym wypadku podczas późniejszej realizacji takiego zamówienia Użytkownik może zastosować dwie stawki: dotychczasową, dla części transakcji objętej zaliczką oraz nową dla pozostałej. Bez względu więc na to, czy Użytkownik zmieni stawki podczas przeglądu takiego zamówienia, czy też nie, będzie to wymagało świadomych, niełatwych działań operatora na fakturze końcowej.

Zmiana stawek VAT na elementach a wartość zamówienia

Sposób przeliczenia cen/wartości elementów podczas dokonywanej zmiany stawek VAT czy to dokonywanej ręcznie, czy za pomocą opcji: Ustal stawki VAT z kart towaru, zależny jest od kierunku VAT na zamówieniu. W przypadku zamówień rejestrowanych metodą „od brutto” wartość brutto elementów/dokumentu nie ulegnie zmianie, przeliczona zostanie wartość netto. W przypadku zamówień rejestrowanych metodą od netto, utrzymana zostanie wartość netto, zmieniona zaś wartość brutto zamówienia.

Jeżeli intencją Użytkownika jest „odwrócenie” ww. zasady, np. utrzymanie cen brutto, pomimo, że zamówienie zostało zarejestrowane metodą „od netto”, wówczas do obsługi takich przypadków można wykorzystać poniższe możliwości Systemu

  • po wykonaniu zmiany stawek VAT jw. wartość zamówienia można skorygować za pomocą rabatu nagłówka dokumentu
  • przed zmianą stawek VAT dokonać zmiany metody naliczania Vat: od netto/od brutto na zakładce {Nagłówek} formatki zamówienia.

Realizacja zamówień po 31.01.2022

W Systemie obowiązuje zasada przenoszenia stawek VAT z elementu zamówienia na generowany dokument np. FS. Przyjęte rozwiązanie przenoszenia stawki VAT z elementu zamówienia, w sytuacji, gdy firma nie dokona przeglądu zamówień może spowodować ustalenie na FS po 31.01.2022 niewłaściwych stawek VAT. W tym jednak zakresie Użytkownicy mogą również liczyć na wsparcie Systemu:

  • Podczas generowania dokumentu, w logu będzie prezentowana informacja o zastosowaniu stawki innej, niż stawka przypisana do karty towaru
  • Zarówno z formatki dokumentu, jak i z listy dokumentów dostępna jest opcja: Ustal stawki VAT z kart towaru, za pomocą której system ustali stawki podatku VAT na elementach dokumentu na podstawie stawek kart towarowych, stosownie przeliczając dokument

Sposób przeliczenia cen/wartości elementów podczas dokonywanej zmiany stawek VAT czy to dokonywanej ręcznie, czy za pomocą ww. opcji zależny jest od kierunku VAT na dokumencie. W przypadku dokumentów rejestrowanych metodą „od brutto” wartość brutto elementów/dokumentu nie ulegnie zmianie, przeliczona zostanie wartość netto. W przypadku dokumentów rejestrowanych metodą od netto, utrzymana zostanie wartość netto, zmieniona zaś wartość brutto dokumentu. Jeżeli intencją Użytkownika jest „odwrócenie” ww. zasady, np. utrzymanie cen brutto, pomimo, że dokument został zarejestrowany metodą „od netto”, wówczas do obsługi takich przypadków można wykorzystać poniższe możliwości Systemu

    • po wykonaniu zmiany stawek VAT jw. wartość dokumentu można skorygować za pomocą rabatu nagłówka
    • przed zmianą stawek VAT dokonać zmiany metody naliczania Vat: od netto/od brutto na zakładce {Nagłówek} formatki dokumentu
  • Podczas zatwierdzania dokumentu system jeszcze raz poinformuje operatora o użyciu innej, niż przypisana do karty towaru stawki podatku VAT.

Korekty do zamówień

Podczas generowania korekty zamówienia System ustala stawkę podatku VAT na podstawie stawki użytej na korygowanym zamówieniu. Oznacza to, że dokonując po 31.01.2022 korekty do zamówienia zarejestrowanego przed tą datą operator powinien dokonać zmiany stawek VAT na elementach. Może to uczynić ręcznie, bądź wykorzystując wyżej opisane narzędzia Ustal stawki VAT z kart towaru.

Dodatkowo podczas zatwierdzania zamówienia, na którym użyto stawek podatku VAT innych, niż przypisane do kart towarowych system poinformuje o tym operatora, sugerując ich zmianę.

Generowanie zamówień z ofert

Stawka VAT jest przenoszona z elementu oferty na generowane z niej zamówienie. W związku z powyższym, zalecane jest przeprowadzenie przeglądu aktywnych ofert pod kątem użytych na nich stawek VAT. Operacji takiej należy dokonać wówczas, gdy zakończono już rejestrowanie zamówień w styczniu 2022 i dokonano zmiany stawek VAT na kartach towarowych.

Przegląd ofert

Celem przeglądu ofert jest dokonanie zmiany stawek podatku VAT na elementach aktywnych ofert. Można tego dokonać za pomocą jednego z poniższych scenariuszy:

  • Zmiana stawek VAT na dokumencie oferty:
    • Cofamy oferty do stanu dokumentu „niepotwierdzonego” za pomocą opcji Otwórz, dostępnej również dla operacji seryjnej dla wskazanych dokumentów
    • Dokonujemy zmiany stawek VAT na elementach ww. ofert ręcznie, lub z wykorzystaniem opcji: Ustal stawki VAT z kart towaru, która dostępna jest zarówno z formatki oferty, jak i z listy ofert jako operacja seryjna
  • Utworzenie nowej oferty/wariantu oferty z nowymi stawkami VAT
    • Dla tych ofert, dla których operacja „otwarcia” nie jest już możliwa, można sporządzić „kopię” oferty:
      • wykorzystując operację kopiowania (CTRL+Insert) lub
      • sporządzając kolejny wariant danej oferty
Przygotowanie nowego wariantu oferty
  • Na dotychczasowej ofercie można wykonać operację jej „odrzucenia”, jako kod fiaska podając np. Obniżka stawek VAT. 
Dezaktywacja ofert z nieobowiązującą już stawką VAT

Zmiana stawek VAT na ofercie a jej wartość

Sposób przeliczenia cen/wartości elementów podczas dokonywanej zmiany stawek VAT czy to dokonywanej ręcznie, czy za pomocą ww. opcji ustal stawki VAT z karty towaru zależny jest od kierunku VAT na dokumencie. W przypadku dokumentów rejestrowanych metodą „od brutto” wartość brutto elementów/dokumentu nie ulegnie zmianie, przeliczona zostanie wartość netto. W przypadku dokumentów rejestrowanych metodą od netto, utrzymana zostanie wartość netto, zmieniona zaś wartość brutto dokumentu.

Jeżeli intencją Użytkownika jest „odwrócenie” ww. zasady, np. utrzymanie cen brutto, pomimo, że oferta została zarejestrowane metodą „od netto”, wówczas do obsługi takich przypadków można wykorzystać poniższe możliwości Systemu

po wykonaniu zmiany stawek VAT jw. wartość oferty można skorygować za pomocą rabatu nagłówka

przed zmianą stawek VAT dokonać zmiany metody naliczania Vat: od netto/od brutto na zakładce {Nagłówek} formatki oferty

Generowanie zamówień z ofert

Stawka VAT jest przenoszona z elementu oferty na generowane z niej zamówienie. Przyjęte rozwiązanie przenoszenia stawki VAT z elementu źródłowego w sytuacji, gdy firma nie dokona przeglądu ofert może spowodować ustalenie na zamówieniu generowanym po 31.01.2022 niewłaściwych stawek VAT. Dostępne są jednak narzędzia, wspierające Użytkownika w zakresie poprawnego ustalania stawki VAT:

  • Podczas generowania zamówienia w logu prezentowana jest informacja o zastosowaniu stawki innej, niż stawka przypisana do karty towaru
  • Zarówno z formatki zamówienia, jak i z listy zamówień dostępna jest opisana wcześniej operacja ustalania stawek VAT na podstawie kart towaru
    • Sposób przeliczenia cen/wartości elementów podczas dokonywanej zmiany stawek VAT został opisany w pkt 4.1.2
  • Podczas potwierdzania zamówienia System jeszcze raz poinformuje operatora o użyciu innej, niż przypisana do karty towaru stawki podatku VAT

Faktury zaliczkowe i ich odliczanie

W Systemie obowiązuje zasada naliczania podatku VAT na fakturze zaliczkowej według stawek użytych na elementach zamówienia, którego ta zaliczka dotyczy. W sytuacji, gdy zaliczka do zamówienia zarejestrowanego przed 01.02.2022 wpłynie przed tą datą, wówczas faktura zaliczkowa, nawet zarejestrowana po 31.01.2022 naliczy VAT wg dotychczasowych stawek VAT, tj. stawek użytych na elemencie zamówienia.

Rejestrowanie faktury z tytułu zaliczki otrzymanej po 31.01.2022

Jeżeli w firmie zostaną przeprowadzone opisane w pkt 4.1.1 zmiany na zamówieniach, wówczas na fakturze zaliczkowej rejestrowanej do wpłaty otrzymanej po 31.01.2022 zostaną zastosowane ‘nowe’ stawki VAT. W przeciwnym wypadku przed zarejestrowaniem faktury zaliczkowej można wykonać jedną z poniższych czynności:

  • Cofnąć zamówienia do stanu „niepotwierdzone”, poprzez wykorzystanie opcji: Otwórz, jeżeli stan zamówienia na to pozwala, a następnie dokonać zmiany stawki VAT na elementach zamówienia, lub
  • Wygenerować korektę do zamówienia i dokonać na jej elemencie zmiany stawki VAT

W każdej z opisanych wyżej sytuacji Użytkownik będzie mógł skorzystać z opcji: Ustal stawki VAT z kart towaru. Po użyciu tej opcji System dokona zmiany stawek VAT wskazanych/wszystkich elementów zamówienia, bez konieczności ich ręcznej edycji przez operatora. Dzięki tej operacji system zastosuje prawidłową stawkę VAT na fakturze zaliczkowej.

W przypadku niewykonania wyżej zalecanych czynności i zarejestrowania faktury zaliczkowej w błędnej stawce VAT, Użytkownik będzie musiał anulować dokument (o ile będzie to możliwe) lub zarejestrować całkowitą korektę.

Realizacja zamówienia częściowo zaliczkowanego przed 01.02.2022

W projekcie Ustawy wprowadzającej czasowe obniżenie stawek VAT na niektóre artykuły brak regulacji w zakresie okresu przejściowego, w tym brak zapisów dotyczących zamówień objętych fakturą zaliczkową zarejestrowaną przed 01.02.22, realizowanych po tej dacie. Można jedynie domniemywać, że w odniesieniu do części zamówienia znajdującego pokrycie w zaliczce należy zastosować dotychczasowe stawki podatku VAT (technicznie rzecz ujmując VAT ten został już naliczony fakturą zaliczkową), a od pozostałej części należy naliczyć VAT wg nowych stawek. Taki sposób działania pozostaje jednak do akceptacji przez dział księgowy Firmy – Użytkownika Systemu.

Przyklad

W styczniu 2022 roku Klient złożył zamówienie na towar, którego dotychczasowa stawka Vat 5% uległa obniżeniu w lutym 2022 na 0%.Na etapie składania zamówiena Klient wpłacił zaliczkę w wysokosci 525PLN.

ZS: T1 10szt x 100= 1 000 netto; stawka VAT: 5%; 1 050 brutto

FSL 525PLN brutto

W lutym 2022 roku Klient realizuje zamówienie. Naliczenie VAT na fakturze powinno wyglądać następująco:

T1 5szt x 100 stawka VAT: 5% VAT=25

T1 5szt x 100 stawka VAT: 0% VAT=0

Pobranie faktury zaliczkowej na fakturze końcowej spowoduje stosowne odliczenia kwoty podatku wynikającego z części transakcji opodatkowanej stawką 5%.

Proces realizacji takich zamówień będzie dość skomplikowany, będzie bowiem wymagał od Użytkownika rozbijania pozycji, co może być kłopotliwe zwłaszcza w przypadku zamówień wielopozycyjnych.

Aby zminimalizować ilość takich przypadków zaleca się wykonanie poniższych czynności, które pozwolą na ich ograniczenie:

  • Odliczenie do końca stycznia 2022 roku faktur zaliczkowych obejmujących część wartości zamówienia np. poprzez sprzedaż tej części zamówienia.
  • Przyjmowanie zaliczek w 100% pokrywających wartość zamówienia.

Z poziomu listy zamówień dostępny jest raport, który umożliwi odszukanie zamówień, dla których zarejestrowano fakturę zaliczkową, która nie została dotąd odliczona (czyli taka, do której nie było faktury końcowej).

Opcja wyboru raportu- zamówienia z niedoliczonymi fakturami zaliczkowymi

Jeżeli przeprowadzenie ww. czynności ograniczających ilość zamówień częściowo zaliczkowanych nie będzie możliwe i Użytkownik będzie rejestrował realizacje takiego zamówienia, wówczas mogłaby ona wyglądać następująco:

  • Rozbicie ilościowe pozycji jak w podanym wyżej przykładzie. Użytkownik będzie musiał dokonać tego typu operacji ręcznie
  • Alternatywnie do ww. obsługi:
    • Zachowanie ilości na pozycjach wygenerowanych
    • Zmiana wartości pozycji w stawce użytej na fakturze zaliczkowej, tj. ustalenie tej wartości na poziomie zgodnej z wartością wynikającą z faktury zaliczkowej
    • Dodanie dodatkowej pozycji z:
      • towarem A-Vista
      • nazwą towaru zgodną z ww. pozycją
      • wartością wyliczoną jako różnica pomiędzy wartością elementu zamówienia a wartością ww. pozycji
      • stawką zgodną z nową stawką od 01.02.2022 roku
Przyklad

W styczniu 2022 roku Klient złożył zamówienie na towar, którego dotychczasowa stawka Vat 5% uległa obniżeniu w lutym 2022 na 0%.Na etapie składania zamówiena Klient wpłacił zaliczkę w wysokosci 525PLN.

ZS: T1 10szt x 100= 1 000 netto; stawka VAT: 5%; 1 050 brutto

FSL 525PLN brutto

W lutym 2022 roku Klient realizuje zamówienie.

Alternatywny sposób zarejestrowania transakcji:

T1 10szt x 50 stawka VAT: 5% VAT=25

A-vista 1szt x 500 stawka VAT: 0% VAT=0

Pobranie faktury zaliczkowej na fakturze końcowej spowoduje stosowne odliczenia kwoty podatku wynikającego z części transakcji opodatkowanej stawką 5%.

Sprzedaż towaru wydanego przed 01.02.2022

W projekcie Ustawy wprowadzającej czasowe obniżenie stawek VAT na niektóre artykuły brak regulacji w zakresie okresu przejściowego, w tym brak zapisów dotyczących faktur rejestrowanych po 31.01.2022 do wydań dokonanych przed tą datą. Można jedynie domniemywać, że towar wydany Klientowi przed 01.02.2022 będzie podlegał opodatkowaniu dotychczasową stawką.

Faktury rejestrowane do wydań magazynowych

Na dokumentach magazynowych WM/ZWM, PM/AWD System nie zapisuje stawki podatku VAT wydawanego/przyjmowanego towaru. Oznacza to, że podczas generowania faktur do tych dokumentów System zastosuje stawki podatku VAT zgodne ze stawkami przypisanymi do kart towarowych.

Zakończenie fakturowania wydań magazynowych przed zmianą stawek VAT towarów

Jeżeli to możliwe rekomendowane jest zarejestrowanie faktur lub przynajmniej dokumentów WZ do wszystkich dokumentów WM/ZWM wystawionych przed 01.02.2022 zanim dokonane zostaną zmiany stawek VAT na kartach towarów. Jeżeli to możliwe, podobna operacja zalecana jest w odniesieniu do dokumentów PM/AWD.

W przypadku niewykonania ww. operacji tj. Użytkownik będzie musiał dokonać samodzielnej zmiany stawki VAT na każdym z elementów faktury generowanej po 31.01.2022 do dokumentów WM/AWM/PM/AWD zarejestrowanych przed tą datą. Jeżeli Użytkownik tego nie dokona, wówczas niezbędne będzie zarejestrowanie faktury korekty z tytułu zmiany stawki VAT.

Spinacze do dokumentów WZ/WZE

Stawka podatku VAT ustalana jest przez System już na etapie wydawania towaru, tj. rejestrowania dokumentu WZ/WZE. Stawki te są następnie „przenoszone” na generowaną fakturę typu spinacz, przy czym na spinaczach nagłówkowych (S)FS, (S)FSE stawka ta nie ulega już zmianie (spinacz nagłówkowy nie posiada własnych elementów), natomiast na spinaczach elementów (s)FS, (s)FSE może zostać zmieniona przez Użytkownika z prawem j.n.

Prawo Operatora do zmiany stawek VAT na (s)FS/FSE

Zmiana stawki VAT na elemencie spinacza nie wywoła ani zmiany stawki VAT na elementach WZ/WZE, ani też generowania korekt WZK/WKE z tytułu stawki VAT, ewentualne więc korekty takiej transakcji będą dokonywane w innej stawce VAT dla spinacza, a w innej dla dokumentów w nich spiętych, zmiany takiej należy więc dokonywać rozważnie.

Jeżeli w zakresie czasowej obniżki stawek VAT utrzymana zostanie zasada, zgodnie z którą towar wydany Klientowi przed 01.02.2022 będzie podlegał opodatkowaniu dotychczasową stawką, wówczas zmiana stawki VAT na spinaczu elementów nie będzie potrzebna.

Korekty

W projekcie Ustawy wprowadzającej czasowe obniżenie stawek VAT na niektóre artykuły brak regulacji w zakresie okresu przejściowego, w tym brak zapisów dotyczących korekt rejestrowanych po 31.01.2022 do faktur rejestrowanych przed tą datą. Można jedynie domniemywać, że obowiązywać będą poniższe zasady:

  • W przypadku zwrotu towaru przez Kupującego oraz w przypadku korekt wartościowych zmniejszających wartość transakcji stosowana będzie dotychczasowa stawka
  • W przypadku korekty zwiększającej wartość transakcji zaś
    • jeżeli korekta wynika z pomyłki, wówczas zastosowanie będzie miała dotychczasowa stawka
    • jeżeli korekta wynika z podwyższenia ceny, wówczas zastosowanie będzie miała nowa stawka

Istniejący w Comarch ERP XL mechanizm rejestrowania korekt zarówno ilościowych jak i wartościowych opiera się na stawkach użytych na dokumencie korygowanym, co pozwala na prawidłową obsługę większości przypadków rejestrowanie korekt. Przypadki szczególne zostały opisane poniżej.

Korekta ilościowa „na plus”

Jeżeli w przypadku korekty ilościowej „na plus” istnieje potrzeba zastosowania nowej stawki podatku wówczas zamiast korekty do faktury, można zarejestrować nową fakturę sprzedaży.

Korekta wynikająca z podwyższenia ceny towaru

W związku z brakiem możliwości zmiany stawki VAT na dokumencie korekty wartościowej korektę wynikającą z podwyższenia ceny towaru można zarejestrować za pomocą jednego z poniższych sposobów:

  • Zarejestrować ręczną korektę faktury, wprowadzając na nią dany towar, podając wartość o jaką ma zostać skorygowana sprzedaż, ustalając nową stawkę VAT na elemencie takiej korekty, lub
  • Zarejestrować korektę A-Vista (A)FSK dla wartości, o jaką ma być skorygowana sprzedaż, podając nową stawkę VAT na takim dokumencie

Korekta stawki VAT

System umożliwia rejestrowania korekty stawki VAT w odniesieniu do całej pozycji dokumentu. Korekta z tytułu VAT dostępna jest dla dokumentów: FS, (s)FS, WZ, PA, FW, FZ, (s)FZ, PZ, FRR, (s)FRR oraz krajowej WZE, FSE, (s)FSE.

Ww. funkcjonalność nie pozwala na dokonanie korekty stawki VAT dla części ilości. Jeżeli zaistnieje sytuacja, wymagająca naliczenie podatku VAT od części towaru w stawce innej, niż zastosowana na elemencie, wówczas Użytkownik może obsłużyć tą sytuację w jeden z niżej wymienionych sposobów:

  • Korekta wartościowa i korekta ręczna:
    • Użytkownik rejestruje korektę wartościową do faktury sprzedaży/zakupu(w zależności od ścieżki) na wartość, która ma podlegać opodatkowaniu „nową” stawką VAT
    • Użytkownik rejestruje korektę ręczną dla ww. wartości i nowej stawki VAT
  • Korekta A-Vista:
    • Na korekcie rejestrowanej wprost z rejestru VAT Użytkownik może wprowadzić dwie pozycje:
      • Wartość ujemna: wartość, która ma podlegać korekcie, stawka VAT dotychczasowa
      • Wartość dodatnia: wartość, która podlega korekcie, stawka VAT „nowa”

Korzystając z dostępnej w Comarch ERP XL możliwości naliczenia podatku VAT krajowego na fakturze eksportowej (odznaczenie parametru: VAT eksportowy) oraz zarejestrowania korekty eksportowej VAT, pozwalającej na naliczenie podatku VAT wg stawek krajowych od transakcji, dla której nie otrzymano potwierdzenia wywozu towaru, należy pamiętać, że System naliczy podatek wg stawek zapisanych na kartach towarowych. Oznacza to, że jeżeli transakcja miała miejsce przed 01.02.2022, a operacja naliczania VAT będzie dokonywana po tej dacie, po dokonaniu obniżenia/zmiany stawek podatku na kartach towarowych System naliczy nowe stawki VAT.

Jeżeli istnieje potrzeba naliczenie podatku w starych stawkach, wówczas należy:

  • Zmienić stawki VAT na kartach towarowych (na czas generowania korekty/naliczania VAT na fakturze), wygenerować korektę i przywrócić obowiązujące stawki na kartach towarowych, lub
  • Zamiast naliczania VAT wprost na dokumencie, czy też rejestrowania FKE do dokumentu źródłowego, zarejestrować dwa dokumenty ręcznej korekty FKE:
    • korektę wartościową na minus dla stawek eksportowych
    • korektę wartościową na plus dla stawek krajowych

Opisane zasady dotyczą faktur eksportowych sprzedaży i ich korekt: FSE, (s)FSE, FKE, (s)FKE oraz korekty faktury zaliczkowej KEL.

Kopiowanie dokumentów a stawki VAT

Kopiowanie dokumentów opiera się w Comarch ERP XL na zasadzie przenoszenia poszczególnych parametrów z dokumentu źródłowego. Zasada ta dotyczy również stawki VAT użytej na kopiowanym elemencie, co oznacza, że z mechanizmu kopiowania należy korzystać w sposób rozważny, kopiując bowiem po 31.01.2022 dokument zarejestrowany przed tą datą system ustali na elementach tworzonego dokumentu stare stawki obowiązujące przed 01.02.2022.

Wsparcie Użytkownika przez System w tym temacie stanowi stosowna informacja o użytej stawce VAT innej, niż przypisana do towaru prezentowana podczas zatwierdzania dokumentu i możliwość seryjnej zmiany stawek na elementach przy użyciu opcji Ustal stawki VAT z kart towaru.

Zmiana stawek VAT a drukarki fiskalne

Zmiana stawki VAT dla towarów, którymi obrót rejestrowany jest na urządzeniu fiskalnym może w wielu przypadkach spowodować ich „zablokowanie” na tymże urządzeniu. Tego typu problemy mogą pojawić się czy to przy obecnym obniżeniu stawki VAT na niektóre artykuły, czy to podczas późniejszego przywracania standardowej stawki VAT tychże towarów.

W przypadku wystąpienia ww. problemów można skorzystać z poniższych możliwości:  

  • zmiana nazwy/kodu (w zależności od konfiguracji) takiego towaru wprost na jego karcie
  • skasowanie bazy towarów drukarki
  • Alternatywą jest dokonywanie zmian nazwy towaru bezpośrednio na elemencie dokumentu FS/PA, możliwe dla tych towarów, dla których zaznaczono parametr „edycja nazwy” na ich karcie.

Zmiany stawek VAT a ECOD

Podczas elektronicznej wymiany faktur przy współpracy z platformą EDI eksportując faktury sprzedaży System przesyła do pliku .xml stawkę VAT na podstawie stawki użytej na elemencie konkretnej faktury.

Podczas importu faktury zakupu z kolei System ustala stawkę VAT na podstawie stawki przesyłanej w pliku.

Import zamówień z Ecod

Podczas importu zamówień stawka podatku VAT na elemencie tworzonego dokumentu ustalana jest na podstawie stawki przypisanej na karcie towaru. Oznacza to, że istotny będzie moment dokonaniu importu takich dokumentów- przed czy po zmianie stawki VAT na karcie towaru.

Dokumenty importowe a VAT

W przypadku transakcji zakupu: importowych oraz wewnątrzwspólnotowych dokumentami, które naliczają/odliczają podatek VAT są dokumenty: FWS, FWZ i SAD. Dokumenty te zazwyczaj są generowane z faktur importowych (FAI). Dodatkowo dokument SAD może być wygenerowany z dokumentu SAD składu celnego (SSC), a dokument FWS z dokumentu SAD w procedurze uproszczonej importu. W systemie Comarch ERP XL dokument FAI ewidencjonuje płatność do dostawcy, z kolei dokument SSC przyjmuje towar na skład celny – tym samym w szczegółach tych dokumentów nie są przechowywane stawki podatku VAT towarów. W trakcie generowania dokumentów: FWS i SAD z innych dokumentów stawki podatku VAT pobierane są bezpośrednio z kart towarów(dla FWS generowanego z SAD w procedurze uproszczonej importu stawka VAT przenosi się na FWS z dokumentu SAD).

Jeżeli dokumenty FWS i SAD będą wystawiane na karty towarów będące po obniżce/zmianie stawek podatku VAT, a dana transakcja będzie wymagała zastosowania starych stawek podatku VAT, to zmiana stawek podatku VAT w elementach będzie musiała być wykonana ręcznie przez operatora wystawiającego dokument.

Korekta stawki VAT – dokumenty importowe

Jeżeli w dokumencie FWS/SAD (w zależności od ścieżki) zostanie zastosowana niewłaściwa stawka podatku VAT, a dokument nie będzie mógł być anulowany, wówczas korektę stawki podatku VAT można wykonać posiłkując się dokumentami rejestrowanymi wprost w Rejestrze VAT (korekty a-vista).

 

Czy ten artykuł był pomocny?