Manualne tworzenie bilansu otwarcia

W systemie bilans otwarcia można wprowadzić:

  • Manualnie – ręczne wprowadzanie bilansu otwarcia na początku pracy z systemem
  • Automatycznie – dodanie bilansu otwarcia na podstawie zapisów z poprzedniego okresu obrachunkowego

Przed manualnym wprowadzeniem bilansu otwarcia należy:

  • W aplikacji Rodzaje dokumentów w księgowości finansowej utworzyć rodzaj dokumentu o typie Bilans otwarcia
Rodzaj dokumentu o typie Bilans otwarcia
  • W aplikacji Okresy obrachunkowe dodać okres obrachunkowy z okresem cząstkowym o typie Okres przeniesienia
Okres cząstkowy o typie Okres przeniesienia
Konto księgi głównej o typie Bilans otwarcia manualny

Ręczne dodanie bilansu otwarcia odbywa się z poziomu aplikacji Księgowania w księdze głównej. W tym celu w polu Rodzaj transakcji należy wybrać rodzaj dokumentu o typie Bilans otwarcia.

Wyszukanie dostępnych rodzajów transakcji o typie Bilans otwarcia

Następnie należy wybrać przycisk [Dodaj] i uzupełnić pola w edytorze:

  • Dokument – pole złożone z dwóch części. W pierwszej części należy podać numer dokumentu. W drugiej części należy podać datę dokumentu
  • Okres księgowy – bilans otwarcia należy dodać do okresu cząstkowego o typie Okres przeniesienia. W polu należy podać datę początku/końca okresu cząstkowego (aplikacja Okresy obrachunkowe → okres cząstkowy o typie Okres przeniesienia → pole Początek/Koniec)
  • Konto – pole złożone z dwóch części. W pierwszej części należy wskazać rodzaj konta – przy dodawaniu bilansu manualnego należy wybrać wartość Księga główna. W drugiej części należy:
    • Dla księgowania wiodącego, będącego pierwszą pozycją – wybrać konto księgi głównej o typie Bilans otwarcia manualny
    • Dla księgowań częściowych, będących kolejnymi pozycjami – wybrać konto księgi głównej, które nie jest kontem rozrachunkowym oraz kontem o typie Konto rozliczenia międzyokresowego
  • Kwota księgowa – pole złożone z trzech części. W pierwszej części należy podać kwotę do zaksięgowania. W drugiej części należy określić stronę księgowania (Wn/Ma). W trzeciej części należy określić walutę księgowania
Uwaga

Użytkownik ma możliwość pozostawienia kwoty księgowej 0,00 PLN, jeżeli dla wybranego rodzaju dokumentu, w aplikacji Rodzaje dokumentów w księgowości finansowej zaznaczono parametr Dozwolone księgowania zerowe.

Zaznaczony parametr Dozwolone księgowania zerowe

Uwaga

Możliwość wprowadzania dekretów na kwoty ujemne jest uzależniona od wybranej wartości dla parametru Kwoty ujemne (moduł Zarządzanie systememKonfiguracja →  przycisk [Funkcje] → Księgowość finansowa → Wartości domyślne księgowania → parametr Kwoty ujemne). Jeżeli dla tego parametru została wybrana wartość:

  • Dozwolone – można wprowadzać dekrety na kwoty ujemne
  • Niedozwolone – nie można wprowadzać dekretów na kwoty ujemne

Parametr Kwoty ujemne

  • Standard księgowania – standard księgowania zdefiniowany w aplikacji Standard księgowania, umożliwiający prezentację danych finansowych zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi rachunkowości
Księgowania w księdze głównej, edytor

Po uzupełnieniu wymaganych pól należy wybrać przycisk [Zastosuj] .

Wskazówka

Jeżeli w systemie skonfigurowano waluty równoległe, w celu przeniesienia pozycji z edytora do sekcji Pozycja należy zaakceptować ostrzeżenie. Informuje ono, że bilans nie zostanie automatycznie przeliczony na waluty równoległe – bilans musi zostać dodatkowo zaksięgowany w każdej utworzonej walucie równoległej.

Ostrzeżenie dotyczące walut równoległych

W celu dodania kolejnych księgowań należy każdorazowo uzupełnić w edytorze pola Konto i Kwota księgowa, a następnie wybrać przycisk [Zastosuj] .

Uwaga

Pozycje bilansu otwarcia manualnego nie mogą być wprowadzane na konta rozrachunkowe i na konta o typie Konto rozliczenia międzyokresowego.

Po wprowadzeniu pozycji należy wybrać przycisk [Zapisz].

W celu zaksięgowania bilansu otwarcia należy wybrać przycisk [Wybierz akcję] → [Księguj dokument].

Akcja [Księguj dokument]
Następnie należy wybrać przycisk [Aktualizuj]. Informacja o tym, czy dokument został zbilansowany i poprawnie zaksięgowany, zostaje wyświetlona w głównej sekcji, obok pola Rodzaj transakcji.

Ikony Zaksięgowany dokument handlowy i Zbilansowany dokument

Kwoty wprowadzone w ramach bilansu otwarcia będą widoczne z poziomu aplikacji Lista: Księgowość finansowa, w widoku Salda oraz Sumy kont i salda, w kolumnie Przeniesienie, po wybraniu przycisku [Aktualizuj].

Przykład

W związku z rozpoczęciem pracy w systemie użytkownik wprowadził manualnie bilans otwarcia w okresie obrachunkowym 01.01.2020r. – 31.12.2020r. W tym celu, jeszcze przed rozpoczęciem wprowadzania bilansu:

  • W aplikacji Rodzaje dokumentów w księgowości finansowej utworzył rodzaj dokumentu o typie Bilans otwarcia – 830 Bilans otwarcia
  • W aplikacji Okresy obrachunkowe dodał okres obrachunkowy dla 2020 roku, z okresem cząstkowym o typie Okres przeniesienia przypadającym na 01.01.2020r.
  • W aplikacji Konta księgi głównej dodał konto o typie Bilans otwarcia manualny – 998 Konto zbiorcze dla manualnego BO

W aplikacji Księgowania w księdze głównej, w polu Rodzaj transakcji użytkownik wybrał wartość: 830 Bilans otwarcia. Następnie wybrał przycisk [Dodaj] i uzupełnił pola w edytorze dla księgowania wiodącego:

  • Dokument – BO/2020, 01.01.2020
  • Okres księgowy – 01.01.2020
  • Konto – Księga główna, 998 Konto zbiorcze dla manualnego BO
  • Kwota księgowa – 0,00 , Ma, PLN
  • Standard księgowania – 100

Po uzupełnieniu pól użytkownik wybrał przycisk [Zastosuj] i zaakceptował ostrzeżenie dotyczące konieczności zaksięgowania bilansu w każdej utworzonej walucie równoległej.

Użytkownik dodał kolejne księgowania:

Konto Kwota księgowa
010
Środki trwałe
100 000,00 Wn
020
Wartości niematerialne i prawne
20 000,00 Wn
030
Długoterminowe aktywa finansowe
50 000,00 Wn
100
Kasa
5 000,00 Wn
801
Kapitał zakładowy
100 000,00 Ma
802
Kapitał zapasowy
75 000,00 Ma

 

 

 

 

Po wprowadzeniu wszystkich pozycji użytkownik wybrał przycisk [Zapisz]. Następnie zaksięgował bilans otwarcia wybierając przycisk [Wybierz akcję] → [Księguj dokument].

Wprowadzone pozycje bilansu otwarcia

Dodawanie do bilansu otwarcia zapisów na konta rozrachunkowe

Pozycje bilansu otwarcia manualnego nie mogą być wprowadzane na konta rozrachunkowe. W związku z tym, zapisy na konta rozrachunkowe, wynikające z nierozliczonych faktur z lat poprzednich, mogą zostać dodane do bilansu otwarcia:

  • Poprzez zaimportowanie pliku zawierającego zestawienie zapisów księgowych, za pomocą aplikacji Import danych, wykorzystując Filtr Zaimportowane zapisy księgowe będą widoczne z poziomu aplikacji Lista: Przebiegi księgowań dla zapisów w księdze głównej. Salda rozrachunków należy przenieść do kolejnego okresu obrachunkowego jako bilans automatyczny.
  • Ręcznie, w aplikacji Księgowania w księdze głównej. Do okresu poprzedzającego okres, w którym wprowadzany jest bilans otwarcia, należy dodać zapisy księgowe o rodzaju transakcji Faktura. Salda rozrachunków należy przenieść do kolejnego okresu obrachunkowego jako bilans automatyczny.
Filtr EXTERNALINTERFACE w aplikacji Import danych

Czy ten artykuł był pomocny?