Spis treści
Opis zagadnienia
Zapotrzebowania są wynikiem planowania zapotrzebowania materiałowego i stanowią one podstawę do tworzenia propozycji produkcji. Planowanie zapotrzebowania materiałowego określa między innymi zapotrzebowanie wtórne
i pierwotne.
Zapotrzebowanie wtórne obejmuje wszystkie materiały (artykuły), które są niezbędne do wytworzenia zapotrzebowania pierwotnego (artykułów produkcyjnych). Mogą to być również same artykuły produkcyjne, które z kolei wymagają materiałów do ich produkcji.
Zapotrzebowanie to może być pokryte:
- wewnętrznie przez produkcję, w której wymagany jest półprodukt (materiał, który sam w sobie jest elementem produkcji) – generowane są dodatkowe propozycje produkcji,
- wewnętrznie z poziomu własnego przedsiębiorstwa (inne lokalizacje tylko w środowisku wielofirmowym) – generowane są propozycje dystrybucji,
- zewnętrznie od dostawców poprzez propozycje zakupu.
Zapotrzebowanie pierwotne obejmuje wszystkie artykuły, które muszą zostać wyprodukowane lub zakupione, ponieważ są one elementem konkretnych zamówień albo prognoz zapotrzebowania, lub dlatego, że minimalny stan magazynowy niższy niż poziom ponownego zamówienia.
Propozycje produkcji mogą być generowane na podstawie planowania dla części wyliczonego zapotrzebowania, które musi zostać wyprodukowane.
Poniższy dokument opisuje, w jaki sposób generowane są propozycje produkcji na podstawie wyliczonego zapotrzebowania na produkowane artykuły, w ramach planowania zapotrzebowania materiałowego.
Definicje pojęć
Propozycje produkcji
Planowanie zapotrzebowania materiałowego zawiera informacje o ilości i związanym z nią terminie produkcji dla artykułów, które mają być wyprodukowane. Na podstawie tych danych powstaje propozycja produkcji. Propozycja produkcji może być w dalszym ciągu przetwarzana, np. można wybrać poszczególne artykuły lub magazyn przyjęć
i dodać metodę produkcji. Na podstawie propozycji produkcji może zostać wygenerowane zlecenie produkcyjne.
Procesy
Procesy biznesowe dla propozycji produkcji oraz późniejsze powiązania pomiędzy innymi aplikacjami i jednostkami biznesowymi zostały opisane poniżej:
Przed rozpoczęciem właściwego procesu produkcyjnego użytkownik może zlecić systemowi obliczenie zapotrzebowania na artykuły produkcyjne za pomocą planowania zapotrzebowania materiałowego. Z ustalonej ilości możliwe jest przy użyciu aplikacji Tworzenie propozycji produkcji wygenerowanie propozycji produkcji w celu dalszego przetwarzania. Następnie można je edytować w aplikacji Propozycje produkcji.
Propozycje produkcji stanowią propozycje wyprodukowania określonej ilości danego artykułu w określonym czasie. Wielkość produkcji to ilość artykułów do wyprodukowania.
Użytkownik może likwidować propozycje produkcji poprzez ich usunięcie lub wygenerowanie na ich podstawie zleceń produkcyjnych. Są one przetwarzane w aplikacji Propozycje produkcji.
Szczegółowe informacje znajdują się w dokumentach Planowanie potrzeb materiałowych i Tworzenie propozycji produkcji.
Opis aplikacji
Aplikacja Propozycje produkcji jest aplikacją dotyczącą zapytań o propozycje produkcji. Składa się ona z okna z panelu zapytania, w którym możemy określić kryteria wyszukiwania, oraz z panelu roboczego, wyświetlającego listę wyników zapytania, które w razie potrzeby można poddać dalszemu przetwarzaniu. Propozycje produkcji zostały wcześniej wygenerowane za pomocą aplikacji Tworzenie propozycji produkcji. Propozycje produkcji pochodzące z kilku cykli planowania mogą być wyświetlane i edytowane jednocześnie.
Akcje związane z aplikacją
Wstawianie/Usuwanie znacznika usuwania
Należy zaznaczyć jeden lub więcej wierszy na liście za pomocą pola wyboru i wybrać akcję [Wstaw znacznik usuwania]. Z systemu zostaną usunięte zaznaczone propozycje produkcji.
Można również usunąć znacznik usuwania poprzez zaznaczenie wiersza i wybranie akcji [Usuń znacznik usuwania].
Panel zapytania
Użytkownik może określić kryteria wyszukiwania w oknie zapytania, aby ograniczyć wyszukiwanie i późniejsze wyświetlanie propozycji dotyczących produkcji. Wszystkie kryteria wyszukiwania są opcjonalne, tzn. można je określić
w przypadku potrzeby ograniczenia wyszukiwania.
Jeśli metoda produkcji jest została dezaktywowana w aplikacji Konfiguracja, dwa alternatywne pola Zestawienie materiałowe i Marszruta są wyświetlane zamiast pola Metoda produkcji.
Sposób działania pola wyszukiwania został szczegółowo opisany w Instrukcji obsługi w rozdziale poświęconym asystentom wartości.
Pola wyszukiwania dla właściwości wyboru zostały szczegółowo opisane poniżej.
- Artykuł – należy wybrać jedną lub więcej pozycji jako kryterium wyszukiwania. Dozwolone są wszystkie istniejące pozycje, dla których zostały utworzone dane logistyki magazynowej i dane zakupu.
- Planista ds. produkcji – należy wybrać jednego lub więcej planistów w ramach kryterium wyszukiwania. Dozwoleni są wszyscy istniejący partnerzy, którym została przypisana rola Pracownika. Następnie zostają wyszukane wszystkie propozycje produkcji, które zostały wygenerowane przez użytkownika powiązanego z tym pracownikiem.
- Magazyn – należy wybrać jeden lub więcej magazynów jako kryterium wyszukiwania.
- Termin produkcji – jako kryterium wyszukiwania należy wprowadzić datę zakończenia produkcji. Data ta została obliczona przez Planowanie jako data zakończenia produkcji.
- Priorytet – wybierz jeden lub więcej z priorytetów jako kryterium wyszukiwania.
- Termin rozpoczęcia – jako kryterium wyszukiwania należy wprowadzić datę rozpoczęcia zlecenia produkcyjnego. Data ta została obliczona przez Planowanie jako data rozpoczęcia produkcji.
- Plan zapotrzebowania materiałowego – należy wybrać jeden lub więcej planów jako kryterium wyszukiwania. Dostępne są wszystkie plany, dla których użytkownik pełni rolę autora.
- Status – należy użyć status propozycji produkcji jako kryterium wyszukiwania. Istnieje wybór pomiędzy następującymi statusami:
- Utworzone
- W opracowaniu
- Udostępnione
- Zablokowane.
- Metoda produkcji – jeżeli jest to wymagane, należy wybrać jedną lub więcej metod produkcji. Jeżeli metoda produkcji zostanie dezaktywowana w aplikacji Konfiguracja, pole to jest zastępowane przez pole Zestawienie materiałowe i Marszruta.
- Zestawienie materiałowe – jeżeli istnieje taka potrzeba, należy wybrać jedno lub więcej zestawień materiałowych. Zostaną wybrane wszystkie pozycje wyprodukowane przy użyciu tego zestawienia materiałów. To pole jest zastępowane przez pole Metoda produkcji, jeżeli została ona aktywowana w aplikacji Konfiguracja.
- Marszruta – w razie potrzeby należy wybrać jeden lub więcej marszrut. Zostaną wybrane wszystkie elementy wyprodukowane przy użyciu tej marszruty. Pole to jest zastępowane przez pole Metoda produkcji, jeżeli została ona aktywowana w aplikacji Konfiguracja.
- Lokalizacja – jako kryterium wyszukiwania należy wybrać jedną lub więcej lokalizacji. Wyszukiwanie dotyczy wtedy wszystkich magazynów w wybranych lokalizacjach.
- Oznaczenie usunięcia – istnieje możliwość wybrania propozycji produkcji a podstawie znacznika usunięcia. Dostępne są opcje:
- Ze znacznikiem usuwania,
- Bez znacznika usuwania.
W panelu rozwijanym znajduje się więcej pól wyboru służących do określania klasyfikacji artykułów produkcyjnych.
- Klasyfikacja 1-5 – wprowadź klasyfikację artykułów produkcyjnych 1-5 jako kryterium wyszukiwania.
Okno robocze
Dane dotyczące propozycji produkcji, które zostaną znalezione przez system na podstawie kryterium wyszukiwania wprowadzonego w panelu zapytania, wyświetlane są w panelu roboczym.
Na liście wyświetlane są dane propozycji produkcji. Można je pogrupować według:
- Artykułów
- Planowania.
Dla każdej propozycji produkcji w jednym wierszu wyświetlane są następujące dane pod podanymi nagłówkami kolumn:
- Artykuł – artykuł, który ma zostać wyprodukowany jest identyfikowany poprzez numer.
- Plan zapotrzebowania materiałowego – wyświetlany jest plan, z którego pochodzi propozycja produkcji.
- Metoda produkcji – propozycja produkcji jest wyświetlana i może być edytowana. Pole to jest zastępowane przez pole Zestawienie materiałowe i Marszruty, jeżeli metoda produkcji została dezaktywowana w aplikacji Konfiguracja.
- Zestawienie materiałowe – wyświetlane jest zestawienie materiałowe, które można edytować. Pole to jest zastępowane polem Metoda produkcji, jeżeli metoda produkcji została aktywowana w aplikacji Konfiguracja.
- Marszruta – jest wyświetlana i możliwa do edycji. Pole to jest zastępowane przez pole Metoda produkcji, jeżeli została ona aktywowana w aplikacji Konfiguracja.
- Termin produkcji – data produkcji określona przez Planowanie jest wyświetlana i możliwa do edycji. Termin ten zostaje przyjęty w zleceniu produkcyjnym jako data zakończenia produkcji.
- Termin rozpoczęcia – jest ustalany poprzez Planowanie, wyświetlany i możliwy do edycji. Termin rozpoczęcia zostaje przyjęty w zleceniu produkcyjnym jako data rozpoczęcia produkcji.
- Magazyn – magazyn przyjęć dla artykułów produkcyjnych jest wyświetlany i może być edytowany. W zleceniu produkcyjnym jest on stosowany jako domyślny.
- Planista ds. produkcji – planista w zleceniu produkcyjnym pełni rolę pracownika odpowiedzialnego.
- Ilość – ilość produkcyjna ustalona przez planowanie jest wyświetlana i może być edytowana. Jest ona przyjmowana w zleceniu produkcyjnym jako wartość domyślna.
- Priorytet – wyświetlany jest priorytet generowany podczas tworzenia propozycji produkcji (domyślna wartość = 0). Jest on możliwy do edycji (obowiązują wartości od 0 do 32767) oraz jest on domyślnie przyjmowany w zleceniu produkcyjnym. Priorytet kolejności działa jako kryterium sortowania w kokpicie produkcyjnym oraz w zapytaniach wyszukiwania.
- Status – status zlecenia produkcyjnego nie jest wyświetlany. Może on przyjmować wartość:
- Utworzone
- W opracowaniu
- Udostępnione
- Zablokowane.
- Pole wyboru – w przypadku aktywacji pola wyboru jednocześnie wybiera się propozycje produkcji, które mają być przetwarzane. Dostępne jest również pole wyboru Zaznacz wszystkie.
Konfiguracja
Dla aplikacji Propozycje produkcji konieczne jest ustawienie w aplikacji Konfiguracja w module Produkcja:
- Procedura – dezaktywacja tej funkcji powoduje, iż w polu wyboru i na liście zamiast pola Metoda produkcji są wyświetlane pola Zestawienie materiałowe i Marszruta.
Jednostki biznesowe
Poniższa jednostka biznesowa jest istotna dla aplikacji Propozycje produkcji, która jest używana np. do:
- Przydzielania uprawnień
- Ustawiania definicji czynności
- Importu lub eksportu danych.
Propozycje produkcji
com.cisag.app.production.obj.ProductionRequirement
Jednostka biznesowa jest częścią następującej grupy podmiotów gospodarczych:
com.cisag.app.production.OrderData
Uprawnienia
Uprawnienia można przydzielać za pomocą ról autoryzacji jak również poprzez przypisanie organizacji. Koncepcja autoryzacji została opisana w dokumencie Uprawnienia.
Specjalne możliwości
Aplikacja Propozycje produkcji nie posiada żadnych dodatkowych możliwości.
Uprawnienia dla partnerów biznesowych
Aplikacja Propozycje produkcji nie jest dostępna dla partnerów biznesowych.
Działania związane z aplikacjami
Tworzenie zleceń produkcyjnych
Propozycje produkcji wyświetlone i edytowane w aplikacji Propozycje produkcji mogą być dalej przetwarzane za pomocą akcji [Utwórz zlecenie produkcyjne]. W pierwszej kolejności zaznaczane są pożądane propozycje produkcji. Gdy użytkownik wybierze tę akcję, na podstawie zaznaczonych propozycji produkcji generowane są zlecenia produkcyjne.
Wymagania
Należy zaznaczyć co najmniej jedną propozycję produkcji. Wszystkie dane zostały wprowadzone dla danej propozycji produkcji. Artykuł produkcyjny musi mieć ustawiony status jako Udostępniony.
Skutki
Podczas generowania zleceń produkcyjnych obowiązują następujące warunki:
- System uwzględnia wszystkie wybrane propozycje produkcji i na ich podstawie generuje zlecenia.
- Zlecenie produkcyjne jest tworzone dla każdej propozycji produkcji.
- Użytkownik wybierze w oknie dialogowym odpowiedni typ dokumentu.
- Inne dane dla zlecenia produkcyjnego zostały przyjęte jako domyślne z innych obszarów, np. z typu dokumentu lub z danych podstawowych artykułu.
- Możliwe pochodzenie wartości domyślnych zostało opisane w dokumentacji aplikacji Zlecenia produkcyjne.
- Po utworzeniu zleceń produkcyjnych odpowiadające im propozycje produkcji są automatycznie usuwane z systemu. Ma to na celu zabezpieczenie przed „przypadkowym” wygenerowaniem wielu zleceń z jednej propozycji produkcji.
Tworzenie i zwalnianie zleceń produkcyjnych
Propozycje produkcji wyświetlane w aplikacji Propozycje produkcji mogą być dalej przetwarzane za pomocą akcji [Utwórz i zwolnij zlecenia produkcyjne].
W pierwszej kolejności należy zaznaczyć poszczególne propozycje produkcji za pomocą pola wyboru. Po wybraniu akcji [Utwórz i zwolnij zlecenia produkcyjne] z wybranych propozycji produkcji generowane są zlecenia produkcyjne.
W tym samym kroku są one również zwalniane.
Tworzenie i uruchamianie zleceń produkcyjnych
Propozycje produkcji wyświetlane w aplikacji Propozycje produkcji mogą być dalej przetwarzane za pomocą akcji [Utwórz i uruchom zlecenia produkcji].
W pierwszej kolejności należy zaznaczyć poszczególne propozycje produkcji za pomocą pola wyboru. Po wybraniu akcji [Utwórz i uruchom zlecenia produkcyjne] z wybranych propozycji produkcji generowane są zlecenia produkcyjne.
W tym samym kroku są one również uruchamiane.
Tworzenie, uruchamianie i zwalnianie zleceń produkcyjnych
Propozycje produkcji wyświetlane w aplikacji Propozycje produkcji mogą być dalej przetwarzane za pomocą akcji [Utwórz, uruchom i zwolnij zlecenie produkcyjne].
W pierwszej kolejności należy zaznaczyć poszczególne propozycje produkcji za pomocą pola wyboru. Po wybraniu akcji [Utwórz, uruchom i zwolnij zlecenie produkcyjne] z wybranych propozycji produkcji generowane są zlecenia produkcyjne. W tym samym kroku są one również uruchamiane i zwalniane.
Tworzenie, uruchamianie, zwalnianie i drukowane zleceń produkcyjnych
Propozycje produkcji wyświetlane w aplikacji Propozycje produkcji mogą być dalej przetwarzane za pomocą akcji [Utwórz, uruchom, zwolnij i drukuj zlecenia produkcyjne].
W pierwszej kolejności należy zaznaczyć poszczególne propozycje produkcji za pomocą pola wyboru. Po wybraniu akcji [Utwórz, uruchom, zwolnij i drukuj zlecenia produkcyjne] z wybranych propozycji produkcji generowane są zlecenia produkcyjne. W tym samym kroku są one również uruchamiane, zwalniane i drukowane.
Zmiana statusu propozycji produkcji
Status wybranych propozycji produkcji można zmienić za pomocą przycisku [Wykonaj]. Propozycje produkcji wygenerowane z planowania początkowo mają ustawiony status Utworzone. Istnieje możliwość ręcznego ustawienia następujących statusów:
- W opracowaniu – [Edytuj]
- Zwolnione – [Zwolnij]
- Zablokowany – [Blokuj]
Edycja
Propozycje produkcji wyświetlane w aplikacji Propozycje produkcji mogą być dalej edytowane za pomocą przycisku akcji [Edytuj].
W pierwszej kolejności zaznaczane są pożądane propozycje produkcji. Gdy użytkownik wybierze akcję, wszystkie zaznaczone propozycje produkcji zostają określone statusem W opracowaniu.
Zwalnianie
Propozycje produkcji wyświetlone w aplikacji Propozycje produkcji mogą zwolnione do produkcji przy pomocy przycisku akcji [Zwolnij].
W pierwszej kolejności zaznaczane są żądane propozycje produkcji. Gdy użytkownik wybierze tę akcję, wszystkie zaznaczone propozycje produkcji otrzymują status Zwolnione.
Blokowanie
Propozycje produkcji wyświetlane w aplikacji Propozycje produkcji mogą być blokowane przy pomocy akcji [Zablokuj].
W pierwszej kolejności zaznaczane są pożądane propozycje produkcji. Po wybraniu tej akcji przez użytkownika wszystkie zaznaczone propozycje produkcji otrzymują status Zablokowany.