Tworzenie propozycji dystrybucji

Opis zagadnienia

Dane do tworzenia propozycji dystrybucji powstają w wyniku planowania zapotrzebowania materiałowego w środowisku wielofirmowym.

W planowaniu zapotrzebowania materiałowego brane jest pod uwagę zarówno zapotrzebowanie pierwotne jak i zapotrzebowanie wtórne.

Zapotrzebowanie pierwotne obejmuje wszystkie artykuły, które muszą zostać wyprodukowane lub zakupione, ponieważ są przedmiotem konkretnych zamówień i prognoz zapotrzebowania, albo ich minimalny poziom zapasów bądź sygnalny stan magazynowy są niższe niż w magazynie.

Propozycje produkcji mogą być wygenerowane z planowania dla tej części obliczonego zapotrzebowania, która musi być wyprodukowana.

Zapotrzebowanie wtórne obejmuje wszystkie materiały (artykuły), które są niezbędne do produkcji zapotrzebowania pierwotnego (artykułów produkcyjnych). Mogą to być również same artykuły produkcyjne, które z kolei wymagają materiałów do ich produkcji.

Zapotrzebowanie to może być pokryte:

  • wewnętrznie przez produkcję, w której wymagany jest półprodukt (materiał, który sam w sobie jest elementem produkcji) – generowane są dodatkowe propozycje produkcji,
  • wewnętrznie poprzez przedsiębiorstwo – generowane są propozycje dystrybucji,
  • zewnętrznie od dostawców poprzez propozycje zakupu.

Warunkiem koniecznym do wygenerowania propozycji dystrybucji jest aktywacja pola wyboru Zakup wewnętrzny w sekcji Dane zakupu (wewnętrzne) w aplikacji Artykuły widok Planowanie.

Poniższy dokument opisuje, w jaki sposób generowane są propozycje dystrybucji na podstawie wyliczonego zapotrzebowania na artykuły zakupione wewnętrznie, w ramach planowania zapotrzebowania materiałowego.

Wynik, tzn. wygenerowana propozycja dystrybucji, może zostać wyświetlona i przetwarzana w aplikacji Propozycje dystrybucji.

Wskazówka
Zapotrzebowanie, które jest używane do tworzenia propozycji dystrybucji, również może zostać wyświetlane i przetwarzane dla poszczególnych artykułów w aplikacji Zapytanie o zapotrzebowanie materiałowe.

Definicje pojęć

Propozycje dystrybucji

Propozycje dystrybucji są wykorzystywane do pokrycia popytu wewnętrznego w środowiskach wielofirmowych. Powstają one w sytuacji, gdy stan zapasów i przewidywane przyjęcia nie zaspokajają zapotrzebowania w danej lokalizacji. Na podstawie propozycji dystrybucji można wygenerować zlecenie dystrybucji, które umożliwia przekazanie wymaganego artykułu z magazynu źródłowego do magazynu docelowego w różnych lokalizacjach.

Procesy

Propozycje dystrybucji są generowane w wyniku planowania zapotrzebowania materiałowego tylko w środowisku wielofirmowym. Dodatkowe informacje na temat planowania zapotrzebowania materiałowego można znaleźć w dokumencie Propozycje dystrybucji.

Propozycje dystrybucji są generowane zawsze wtedy, gdy stan magazynowy i spodziewane przyjęcia nie są w stanie pokryć zapotrzebowania w obrębie lokalizacji (organizacji logistyki zapasów) w strukturze przedsiębiorstwa, a w polu Pokrycie zapotrzebowania, w aplikacji Artykuły w widoku Planowanie została ustawiona wartość Zakupy wewnętrzne. Rolę głównego dostawcy w tej sytuacji pełni lokalizacja (wewnętrzna organizacja logistyki zapasów) skonfigurowana jako dostawca.

Wskazówka
Planowanie zapotrzebowania materiałowego uwzględnia zawsze ustawienie w danych podstawowych artykułu. W przypadku potrzeby pokrycia zapotrzebowania materiałowego, system uwzględnia dane dotyczące głównego artykułu.
W przypadku tymczasowej zmiany pokrycia zapotrzebowania na zakup zewnętrzny lub produkcję, można to zrobić za pomocą aplikacji Zapytanie o zapotrzebowanie materiałowe. Warunkiem powodzenia jest dostępność odpowiednich danych produkcyjnych i/lub danych zakupu.

Propozycje dystrybucji zawsze odnoszą się do dwóch organizacji. Jedna organizacja, organizacja źródłowa, pokrywa zapotrzebowanie organizacji docelowej. Celem jest przeniesienie określonej ilości towaru z zapasów pochodzących z magazynu organizacji źródłowej do zapasów magazynowych organizacji docelowej. Przeniesienie to jest realizowane za pomocą zleceń dystrybucji, które generowane są na podstawie propozycji dystrybucji.

Przykład propozycji dystrybucji w środowisku wielofirmowym

Propozycje dystrybucji mogą być stosowane również w przedsiębiorstwach handlowych. Dla przykładu, oddział główny w Hanowerze kupuje towary (zakupy zewnętrzne) i rozdziela je wewnętrznie do oddziałów, które z kolei sprzedają je klientom. Oddziały otrzymują towar w ramach zakupów wewnętrznych poprzez zlecenia dystrybucji.

Opis aplikacji

Aplikacja Tworzenie propozycji dystrybucji składa się z jednego okna roboczego. W tym oknie wprowadzane zostają kryteria wyboru. Ograniczają one artykuły i wszelkie inne cechy charakterystyczne na podstawie konkretnego planu zapotrzebowania materiałowego, dla których system ma wygenerować propozycje dystrybucji.

Okno robocze podzielone jest na dwa obszary: Delimitację i Parametry sterowania.

Pola wyboru opisane zostały poniżej.
Działanie pól wyboru zostało szczegółowo opisane w Instrukcji obsługi.

  • Artykuł – należy określić artykuły, dla których mają zostać wygenerowane propozycje dystrybucji.
  • Na dzień – należy wpisać datę, do której będą generowane propozycje dystrybucji.
  • Organizacja wydanianależy określić organizację źródłową. Uwzględniane są tylko te wymagania, które zgodnie z planowaniem mogą być pokryte przez te organizacje. Organizacja źródłowa musi mieć przydzieloną rolę partnera – Dostawca.
  • Organizacja docelowa – należy wybrać organizację docelową. Pod uwagę brane są tylko podstawowe wymagania, które zgodnie z planowaniem mogą zostać spełnione przez te organizacje. Organizacja docelowa musi mieć przypisaną rolę partnera – Klient. Musi to być również organizacja kupująca.
  • Klasyfikacja 1 – klasyfikacja może być wprowadzona jako kryterium wyboru. Dopuszczalne są istniejące klasyfikacje z kategorii Klasyfikacja artykułów magazynowych 1.
  • Klasyfikacja 2 – klasyfikacja może być wprowadzona jako kryterium wyboru. Dopuszczalne są istniejące klasyfikacje z kategorii Klasyfikacja artykułów magazynowych 2.
  • Klasyfikacja 3 – klasyfikacja może być wprowadzona jako kryterium wyboru. Dopuszczalne są istniejące klasyfikacje z kategorii Klasyfikacja artykułów magazynowych 3.
  • Klasyfikacja 4 – klasyfikacja może być wprowadzona jako kryterium wyboru. Dopuszczalne są istniejące klasyfikacje z kategorii Klasyfikacja artykułów magazynowych 4.
  • Klasyfikacja 5 – klasyfikacja może być wprowadzona jako kryterium wyboru. Dopuszczalne są istniejące klasyfikacje z kategorii Klasyfikacja artykułów magazynowych 5.

Parametry sterowania

Parametry sterowania są wykorzystywane do wyboru planowania zapotrzebowania materiałowego.

  • Planowanie zapotrzebowania materiałowego – wybierz plan zapotrzebowania materiałowego, dla którego ma zostać wygenerowana propozycja dystrybucji. Można przetwarzać tylko te plany zapotrzebowania materiałowego, dla których użytkownik został przypisany jako edytor.

Tworzenie propozycji dystrybucji jest odnotowane w zbiorze danych planowania. W konsekwencji, kolejne wyświetlenie z tym samym wyborem bez podsumowania planowania zapotrzebowania materiałowego nie przynosi żadnych rezultatów. Usunięcie wygenerowanej propozycji produkcji nie jest wystarczające.

Jednak istniejące propozycje dystrybucji zostaną uwzględnione przy ponownym planowaniu. Przed przeprowadzeniem kalkulacji na nowo, propozycje dystrybucji muszą zostać wcześniej usunięte.

Propozycje dystrybucji można wykluczyć jak i uwzględnić w planowaniu zapotrzebowania materiałowego, w zależności od ich statusu.

Dla każdego okresu planowania z planowaną propozycją dystrybucji generowana jest jedna pozycja propozycji dystrybucji. Data okresu planowania jest wprowadzana jako termin ważności propozycji dystrybucji.

Propozycje dystrybucji są generowane tylko dla artykułu skonfigurowanego jako Zakup wewnętrzny w aplikacji Artykuły w widoku Planowanie.

Konfiguracja

W aplikacji Konfiguracja nie ma potrzeby wprowadzania ustawień dla aplikacji Tworzenie propozycji dystrybucji. Aby móc tworzyć propozycje dystrybucji, w Konfiguracji musi zostać aktywowana funkcja Wielofirmowość. Ponadto, muszą istnieć organizacje zakupu i sprzedaży, których dotyczą propozycje dystrybucji.

Jednostki biznesowe

Nie występują odpowiednie jednostki biznesowe dla aplikacji Tworzenie propozycji dystrybucji.

Uprawnienia

Uprawnienia można nadawać za pomocą ról autoryzacyjnych, a także poprzez przypisanie organizacji.

Specjalne możliwości

Nie istnieją żadne specjalne możliwości dla aplikacji Tworzenie propozycji dystrybucji.

Przypisania organizacji

Jeżeli w aplikacji Konfiguracja, w sekcji Podstawowe aktywowana została funkcja Uprawnienia do treści, użytkownik może korzystać z aplikacji Tworzenie propozycji dystrybucji tylko wtedy, kiedy w danych podstawowych partnera została przypisana organizacja, która jest powiązana z przynajmniej jedną z poniższych struktur organizacyjnych:

  • Logistyka magazynowa

Funkcje specjalne

Propozycje dystrybucji mogą być generowane tylko przez pracownika, który został określony jako edytor w danym planowaniu zapotrzebowania materiałowego.

Uprawnienia dla partnerów biznesowych

Aplikacja Tworzenie propozycji dystrybucji nie jest dostępna dla partnerów biznesowych.

Działania związane z aplikacjami

Uwzględniane są wszystkie artykuł, które odpowiadają kryteriom wyboru i generowane są dla nich propozycje dystrybucji, o ile są one przedmiotem planowanego zapotrzebowania.

Status zostaje określony jako Zakończony. System dostarcza komunikat potwierdzający liczbę wygenerowanych propozycji dystrybucji. Wynik można wyświetlić w aplikacji Propozycje dystrybucji.

Czy ten artykuł był pomocny?