Rodzaje prognoz zapotrzebowania i prognozy zapotrzebowania

Prognozy stanowią przewidywania dotyczące przyszłych wydarzeń, które oparte są na faktach z przeszłości. Prognozy są ważnymi elementami systemu, które pomagają w planowaniu w celu zaspokojenia przyszłych potrzeb, np. w zakresie zakupów i produkcji.

Prognozy zapotrzebowania są dostępne w programie Comarch ERP Enterprise do planowania zapotrzebowania materiałowego w module Planowanie. Prognozy zapotrzebowania są określane poza systemem, a następnie ich wyniki są importowane do Comarch ERP Enterprise.

Możliwy jest dowolny wybór prognozy. Ustalone prognozy zapotrzebowania, czyli ilości zapotrzebowania na dany artykuł w tygodniu lub miesiącu kalendarzowym, są importowane do bazy danych OLTP i mogą być uwzględnione przy planowaniu zapotrzebowania materiałowego.

W systemie możliwa jest praca z uwzględnieniem kilku prognoz w zależności od wariantu planowania. Przy pesymistycznym wariancie planowania mogą zostać uwzględnione inne prognozy niż przy optymistycznym wariancie planowania.

Wskazówka
Każde planowanie zapotrzebowania materiałowego można wykonać zarówno z, jak i bez uwzględnienia prognoz.
Uwaga
Aplikacja Rodzaje prognoz zapotrzebowania nie jest związana z żadnymi ustawieniami w aplikacji Konfiguracja.

Definicje pojęć

Prognozy zapotrzebowania przedstawiają przewidywane zapotrzebowanie na tydzień lub miesiąc kalendarzowy w ciągu jednego roku. Zapotrzebowanie to może być określane i importowane za pomocą różnych metod. Prognoza zapotrzebowania jest identyfikowana przez rodzaje prognoza zapotrzebowania.

Rodzaje prognoz zapotrzebowania są niezbędne do importowania i eksportowania danych prognozy. Służą one do identyfikacji i uwzględniania prognoza w zakresie planowania zapotrzebowania materiałowego.

Procesy i możliwości edycji

Dane prognoz zapotrzebowania są tworzone za pomocą zewnętrznych narzędzi
(np. MS Excel). Następnie dane te mogą zostać zaimportowane do bazy danych OLTP.

W systemie dostępne są dedykowane aplikacje do obsługi prognoz zapotrzebowania:

  • Rodzaje prognoz zapotrzebowania – aplikacja służy to tworzenia rodzajów stosowanych do prognoz zapotrzebowania
  • Import danych, Eksport danych – za pomocą tych aplikacji wykonywany jest transfer danych (import lub eksport). Opisy importu oraz eksportu danych znajdują się w dokumentacjach Import danych i Eksport danych.

Zaimportowane dane prognoz zapotrzebowania są dostępne w bazie danych OLTP, gdzie mogą zostać uwzględnione podczas planowania zapotrzebowania materiałowego. Poprzez rodzaj prognozy zapotrzebowania tworzone jest odwołanie do prognozy zapotrzebowania.

Aplikacja Rodzaje prognoz zapotrzebowania

Aplikacja Rodzaje prognoz zapotrzebowania służy do tworzenia rodzajów prognoz zapotrzebowania oraz edytowania już istniejących. Jest ona niezbędna do wykonania importu i eksportu prognoz zapotrzebowania. Aplikacja składa się z nagłówka aplikacji i obszaru roboczego.

Aplikacja Rodzaje prognoz zapotrzebowania

Nagłówek aplikacji

W nagłówku aplikacji istnieje możliwość filtrowania listy według wskazanego rodzaju prognozy zapotrzebowania. Poprzez przycisk [Aktualizuj] możliwe jest wyświetlenie odpowiedniego rodzaju prognozy zapotrzebowania w obszarze roboczym.
W nagłówku aplikacji dostępne są pola:

  • Rodzaj – umożliwia wskazanie identyfikatora jako kryterium wyszukiwania dla rodzaju prognozy zapotrzebowania.
  • Oznaczenie – umożliwia wskazanie oznaczenia jako kryterium wyszukiwania. Oznaczenie jest dodatkową cechą identyfikacyjną i składa się z dowolnego tekstu.

Obszar roboczy

W obszarze roboczym użytkownik ma możliwość edycji istniejących już rodzajów prognoz zapotrzebowania oraz zdefiniowania nowego ustawienia. W tym celu należy wybrać przycisk [Dodaj] lub [Duplikuj], jeżeli powinno nastąpić powielenie istniejącego już wiersza z tabeli.

Definiowanie nowego rodzaju prognozy zapotrzebowania w aplikacji Rodzaje prognoz zapotrzebowania

Po wybraniu przycisku [Dodaj] w tabeli pojawi się nowy wiersz z możliwością określenia poszczególnych wartości w kolumnach:

  • Rodzaj – (pole wymagane) należy zdefiniować unikatowy identyfikator rodzaju prognozy zapotrzebowania. Rodzaj prognozy zapotrzebowania jest równocześnie identyfikatorem prognozy zapotrzebowania
Uwaga
Identyfikator może zawierać cyfry, litery lub kombinację cyfr i liter. W polu obowiązuje ograniczenie do 5 znaków.
  • Oznaczenie – (pole wymagane) należy wskazać oznaczenie rodzaju prognozy zapotrzebowania. Oznaczenie jest dodatkowym opisem dla rodzaju prognozy zapotrzebowania oraz ułatwia wyszukiwanie. Oznaczenie można dowolnie oraz wielokrotnie wykorzystywać, co oznacza, że kilka rodzajów prognoz zapotrzebowania może posiadać takie samo oznaczenie. Zaleca się jednak stosowanie odrębnych oznaczeń dla każdego rodzaju.

Usuwanie rodzajów prognoz zapotrzebowania

Podczas usuwania rodzaju prognoz zapotrzebowania usunięte zostaną też pliki powiązanych prognoz zapotrzebowania (ze wszystkich lat).

Uprawnienia

Uprawnienia mogą być nadawane zarówno za pomocą ról uprawnień, jak i poprzez przyporządkowanie do organizacji.

Prognozy zapotrzebowania

Po utworzeniu rodzaju prognoz zapotrzebowania, w aplikacji Eksport danych możliwy jest eksport schematu budowy danych prognozy w formacie XML. W tym celu należy utworzyć filtr (lub wykorzystać już istniejący) dla jednostki biznesowej Prognoza zapotrzebowania (com.cisag.app.general.obj.DemandForecast).

Filtr musi zawierać co najmniej poniższe atrybuty:

  • ForecastMode – należy wybrać pomiędzy tygodniową a miesięczną prognozą
    • BY_WEEK -> dla prognoz tygodniowych,
    • BY_MONTH -> dla prognoz miesięcznych.
  • year – rok prognozy. W jednej prognozie zapotrzebowania możliwe jest utworzenie danych dla kilku lat.
    Rok składa się z 53 wpisów tygodni kalendarzowych dla prognozy tygodniowej. W przypadku prognozy miesięcznej rok składa się z 12 wpisów.
  • warehouse – magazyn, dla którego planowane jest zapotrzebowanie.
  • keyExtension – umożliwia utworzenie dalszego, indywidualnego podziału prognoz. Podobnie jak w przypadku klasyfikacji możliwe jest utworzenie kilku podziałów.
  • quantity[0] – [52] – ilości zapotrzebowania. Każde pole odpowiada jednemu tygodniowi kalendarzowemu.
  • Item – identyfikator artykułu (numer artykułu)
Uwaga
Jeśli w jednej prognozie, jeden artykuł zostanie utworzony wielokrotnie (jednoznacznie oznaczony poprzez rodzaj prognozy) dla tego samego roku, typu prognozy, magazynu i strefy magazynu to zaimportowany zostanie tylko ostatni wpis. Oznacza to, że zachowane zostaną tylko ilości ostatniego wpisu.
  • Type – identyfikator rodzaju prognozy zapotrzebowania. Pozwala on na jednoznaczną identyfikację prognozy.
  • UnitOfMeasure – identyfikator podstawowej jednostki artykułu.
Uwaga
Filtr uwzględniający powyższe atrybuty należy zastosować dla importu i eksportu. Eksportując prognozę z innego systemu, nie należy eksportować GUID.

Jeżeli przy eksporcie prognozy zmienione powinny zostać tylko niektóre ilości, można przejąć wszystkie wartości domyślne filtru eksportu, zmienić wartości (np. w MS Excel) i ponownie je zaimportować.
Podczas importu, aby było możliwe obsłużenie błędów, plik CSV zostanie przekonwertowany do pliku XML i zapisany w katalogu importu.

Zawartość danych

W tym rozdziale opisana jest struktura techniczna prognozy zapotrzebowania oraz podane zostały informacje o zakresie wartości atrybutów.
Obiekt biznesowy (com.cisag.app.general.obj.DemandForecast) ma następującą strukturę:

Typ danych

Atrybut

Logiczny typ danych

guid

guid

com.cisag.app.general.DemandForecastGuid

guid

type

com.cisag.app.general.DemandForecast
DemandForecastType

vset

forecastModel

com.cisag.app.general.DemandForecastModel

guid

item

com.cisag.app.general.DemandForecastItem

int

year

com.cisag.app.general.DemandForecastYear

guid

storageArea

com.cisag.app.general.DemandForecastStorage
Area

String (125)

keyExtension

com.cisag.app.general. DemandForecastKey
Extension

guid

uom

com.cisag.app.general.DemandForecastUnitOf-
MeasureGuid

Arry

quantity

com.cisag.app.general.QuantityValue

sint

Transaction-Number

com.cisag.app.general.DemandForecastTrans
actionNumber

Cplx

updateInfo

com.cisag.app.general.UpdateInformation

guid

managing-System

com.cisag.app.general.ManagingSystem

Uwaga
Maksymalna długość wartości liczbowych to 21.6, czyli 15 miejsc całkowitych i 6 miejsc po przecinku. Znakiem separującym jest kropka (.). Nieprognozowane wartość należy wpisać z zerem (0).

Przypisanie do bazy firmowej tworzone jest automatycznie na podstawie bazy danych OLTP, w ramach której ma być przeprowadzony import. Prognozy zapotrzebowania nie są specyficzne dla organizacji. W planowaniu zapotrzebowania materiałowego uwzględniane są tylko dane z prognozy istotnej dla planowania (artykuły, magazyny). Jeśli artykuły lub magazyny są wyłączone z planowania, nie są uwzględniane w prognozie.

Proces importu prognozy

Podczas importu prognoz nastąpi weryfikacja czy:

  • Wskazane artykuły posiadają dane logistyki magazynowej. Artykuły referencyjne nie są dozwolone.
  • Jednostka odpowiada jednostce podstawowej artykułu został wskazany magazyn.
  • Jeżeli nie zostanie wskazany konkretny magazyn, wówczas prognozy zapotrzebowania zostaną uwzględnione dla wszystkich magazynów.
  • Wskazane ilości są poprawne. Jeśli wartość nie jest poprawna lub pole jest puste, w pliku błędów zostanie wyświetlony błędny rekord.

Po zakończonym imporcie tworzony jest plik z błędami w formacie XML z wygenerowanymi komunikatami błędów.

Efekty importu/eksportu prognozy zapotrzebowania

Import i ewentualne zmiany w danych OLTP odbywają się w taki sposób, że importowane dane zastępują dane istniejące. Oznacza to, że wszystkie istniejące zestawy danych dla danego typu prognozy, roku i artykułu w magazynie są nadpisywane lub usuwane podczas importu.

Wszystkie prognozy są importowane i eksportowane na podstawie podanego rodzaju prognozy oraz roku. Możliwy jest także eksport oraz import prognoz ze wszystkich lat:

  • Podczas importu dane wskazanego pliku zostaną zaimportowane do bazy danych OLTP.
  • Podczas eksportu na podstawie danych w bazie danych OLTP zostanie wygenerowany nowy plik lub nowy plik o tej samej nazwie zostanie nadpisany.
  • Podczas importu wszystkie istniejące już rekordy danych dla danego rodzaju prognozy, roku i artykułu we wskazanym magazynie zostaną zmienione lub usunięte.

Budowa pliku rekordu danych na przykładzie pliku Excel

Plik rekordu (plik zestawu danych) zostanie utworzony w formacie ASCII-delimited. Jest to format danych, w którym pola i rekordy są oddzielone separatorem – średnikiem (puste pola zostaną również oddzielone średnikiem). Jako format wydruku należy wybrać .csv.

Alternatywnie możliwy jest także import plików XML.

Format rekordu pliku obiektu biznesowego prognozy zapotrzebowania jest ustawiany domyślnie.

Uwaga
W celu weryfikacji formatu rekordów danych należy wyeksportować istniejącą już prognozę w formacie CSV z systemu Comarch ERP Enterprise.
W otrzymanym pliku możliwy jest podgląd formatu.

forecast-Mode

year

storage.Area.warehouse

quantity [0]

quantity[…]

quantity [52]

item

Type

Unit of Measure

BY_WEEK

2004

100

5 000

5 000

5 000

2000010

100

Pkg

BY_WEEK

2004

100

5 000

5 000

5 000

2000020

100

Pkg

BY_WEEK

2004

100

40

40

40

10040

100

Pc

BY_WEEK

2004

100

40

40

40

10010

100

Pc

BY_MONTH

2005

100

111

111

10020

100

Pc

Uwaga
Ostatni wiersz dotyczy miesiąca, podczas gdy wiersze oparte są na tygodniach.

 

Usuwanie rodzaju prognozy

Usuwanie rodzaju prognozy zapotrzebowania prowadzi do usunięcia wszystkich danych tego rodzaju prognozy. Podczas importu prognoz w formacie XML możliwe jest usunięcie wybranych rekordów danych z domyślnym tagiem mode=delete.

Składnia:
<DemandForecast xmlns=”com.cisag.app.general.obj.DemandForecast” mode=”delete”>

Powyższe działanie nie jest możliwe dla plików w formacie CSV lub XLS. Plików w tych formatach nie można usuwać, jedynie nadpisać: jeżeli dla tych formatów dane w planowaniu zapotrzebowania materiałowego nie powinny zostać uwzględnione, możliwe jest nadpisanie wybranych ilości prognozy poszczególnych lat, miesięcy lub tygodni (dla określonych artykułów i magazynów) za pomocą importu oraz wartości 0.

Czy ten artykuł był pomocny?