Spis treści
Dane do generowania propozycji produkcji powstają w wyniku planowania zapotrzebowania materiałowego. W planowaniu zapotrzebowania materiałowego brane jest pod uwagę zarówno zapotrzebowanie pierwotne jak i zapotrzebowanie wtórne. Zapotrzebowanie wtórne obejmuje wszystkie materiały (artykuły), które są niezbędne do wytworzenia zapotrzebowania pierwotnego (artykułów produkcyjnych). Mogą to być również same artykuły produkcyjne, które z kolei wymagają materiałów do ich produkcji.
Zapotrzebowanie to może być pokryte:
- wewnętrznie przez produkcję, w której wymagany jest półprodukt (materiał, który sam w sobie jest elementem produkcji) – generowane są dodatkowe propozycje produkcji,
- wewnętrznie poprzez przedsiębiorstwo – generowane są propozycje dystrybucji,
- zewnętrznie od dostawców poprzez propozycje zakupu.
Zapotrzebowanie pierwotne obejmuje wszystkie artykuły, które muszą zostać wyprodukowane lub zakupione, ponieważ są one elementem konkretnych zamówień albo prognoz zapotrzebowania, lub dlatego, że minimalny stan magazynowy lub sygnalny stan magazynowy są niższe niż w magazynie.
Propozycje produkcji mogą być generowane na podstawie planowania dla części obliczonego zapotrzebowania, które musi zostać wyprodukowane.
Poniższy dokument opisuje, w jaki sposób generowane są propozycje produkcji na podstawie wyliczonego zapotrzebowania na produkowane artykuły, w ramach planowania zapotrzebowania materiałowego.
Wynik, tzn. wygenerowana propozycja produkcji, może zostać wyświetlona i przetwarzana w aplikacji Propozycje produkcji.
Opis aplikacji
Zapotrzebowanie obliczone za pomocą planowania jest dobierane ponownie na podstawie określonych kryteriów przy pomocy aplikacji Tworzenie propozycji produkcji, a następnie przekazywane do dalszego przetwarzania. Aplikacja składa się z jednego okna roboczego. W tym oknie wprowadzane zostają kryteria wyboru. Ograniczają one artykuły i wszelkie inne cechy charakterystyczne na podstawie konkretnego planu zapotrzebowania materiałowego, dla których system ma wygenerować propozycje produkcji.
Okno robocze podzielone jest na dwa obszary: Delimitację i Parametry sterowania.
Obszar panelu identyfikacyjnego
Pola wyboru opisane zostały poniżej:
- Artykuł – należy określić artykuły, dla których mają zostać wygenerowane propozycje produkcji.
- Na dzień – należy wpisać datę, w odniesieniu do której będą generowane propozycje produkcji.
- Klasyfikacja 1 – klasyfikacja może być wprowadzona jako kryterium wyboru. Dopuszczalne są istniejące klasyfikacje z kategorii Klasyfikacja artykułów produkcyjnych 1.
- Klasyfikacja 2 – klasyfikacja może być wprowadzona jako kryterium wyboru. Dopuszczalne są istniejące klasyfikacje z kategorii Klasyfikacja artykułów produkcyjnych 2.
- Klasyfikacja 3 – klasyfikacja może być wprowadzona jako kryterium wyboru. Dopuszczalne są istniejące klasyfikacje z kategorii Klasyfikacja artykułów produkcyjnych 3.
- Klasyfikacja 4 – klasyfikacja może być wprowadzona jako kryterium wyboru. Dopuszczalne są istniejące klasyfikacje z kategorii Klasyfikacja artykułów produkcyjnych 4.
- Klasyfikacja 5 – klasyfikacja może być wprowadzona jako kryterium wyboru. Dopuszczalne są istniejące klasyfikacje z kategorii Klasyfikacja artykułów produkcyjnych 5.
- Planista – należy wybrać osobę, która jest odpowiedzialna za planowanie. Planista jest przypisany do artykułu w danych planowania w aplikacji Artykuły w widoku Planowanie.
- Lokalizacja – podanie zakładu produkcyjnego jako kryterium wyboru jest polem obowiązkowym. W związku z tym, w przypadku planowania w środowisku wielofirmowym generowanie propozycji produkcji jest ograniczone do jednego zakładu.
Parametry kontrolne
Parametry sterowania są wykorzystywane do wyboru planowania zapotrzebowania materiałowego.
- Magazyn przyjęcia – należy wybrać jeden z istniejących w systemie magazynów. Propozycje produkcji będą generowane w powiązaniu z tym magazynem jako planowanym magazynem przyjęć.
- Planowanie zapotrzebowania materiałowego – wybierz plan zapotrzebowania materiałowego, dla którego ma zostać wygenerowana propozycja produkcji. Można przetwarzać tylko te plany zapotrzebowania materiałowego, dla których użytkownik został przypisany jako edytor.
Wygenerowane propozycje produkcji są uwzględniane w zbiorze danych planowania. W związku z tym, każde kolejne wywołanie propozycji przy użyciu tych samych kryteriów wyboru nie przyniesie rezultatu. Nie jest wystarczające usunięcie wygenerowanych propozycji produkcji, ponieważ mimo to będą one uwzględniane podczas ponownego przeprowadzania planowania. Jeżeli cała kalkulacja ma zostać przeprowadzona na nowo, to propozycje produkcji muszą zostać odpowiednio wcześniej usunięte.
Dla każdego okresu planowania z planowaną propozycją produkcji generowana jest jedna pozycja propozycji produkcji. Data okresu planowania jest wprowadzana jako termin ważności propozycji produkcji. Propozycje produkcji są generowane tylko dla artykułu, dla którego zostały określone dane produkcyjne w aplikacji Artykuły w widoku Produkcja. Użytkownik, któremu w planowaniu zapotrzebowania materiałowego zostały przydzielone prawa edytora, może tworzyć propozycje produkcji.
Konfiguracja
Nie występują żadne ustawienia dla aplikacji Tworzenie propozycji produkcji w aplikacji Konfiguracja.
Jednostki biznesowe
Nie występują odpowiednie jednostki biznesowe dla aplikacji Tworzenie propozycji produkcji.
Uprawnienia
Uprawnienia można nadawać za pomocą ról autoryzacyjnych, a także poprzez przypisanie organizacji.
Przypisania organizacji
Aby użytkownik mógł korzystać z aplikacji Tworzenie propozycji produkcji, użytkownik musi być przypisany do organizacji, która jest połączona z co najmniej jedną z następujących struktur organizacyjnych:
- Zarządzanie zapasami
Funkcje specjalne
Propozycje produkcji mogą być generowane tylko przez pracownika, który został określony jako autor w danym planowaniu zapotrzebowania materiałowego.
Uprawnienia dla partnerów biznesowych
Aplikacja Tworzenie propozycji produkcji nie jest dostępna dla partnerów biznesowych.
Działania związane z aplikacjami
Wszystkie artykuły spełniające kryterium wyboru są rozpatrywane i generowane są dla nich propozycje produkcji, o ile są one przedmiotem planowanego zapotrzebowania.
Po kliknięciu przycisku [Utwórz propozycje produkcji] wyświetlane jest okno dialogowe. Na zakładce Parametr dostępne są następujące pola wprowadzania danych:
- Ustawienie na dzień – w celu ustawienia daty produkcji możliwe są opcje:
- Użyj daty wykonania – wybrane zostaje pole Offset dzienny. Używana jest Data wykonania i Offset dzienny.
- Zastosuj podaną datę – pole Offset dzienny zostaje wyczyszczone. Wykorzystywana jest data określona w polu Na dzień.
- Offset dzienny – jeśli została wybrana ta opcja to czas wykonania zostanie zwiększony o podaną liczbę dni, a wynik jest stosowany dla pola Na dzień.
Status zostaje ustawiony jako Zakończono. Przez system zostaje wysłana wiadomość potwierdzająca liczbę wygenerowanych propozycji produkcji. Wynik można zobaczyć w aplikacji Propozycje produkcji.