Rozwiązania biznesowe do wersji 6.4

Spis treści

Wersja 6.4 zawiera wiele ulepszeń w zakresie wydajności, tolerancji błędów, stabilności i ergonomii. W nowej wersji wprowadzono również nowe funkcje i aplikacje. Poniżej znajduje się zestawienie najważniejszych modyfikacji i usprawnień wprowadzonych w Comarch ERP Enterprise 6.4. W tym zastawieniu opisane zostały niektóre nowe funkcjonalności.

Obszar Podstawowe

Wyświetlanie osób kontaktowych z uwzględnieniem przypisanych ról wg obszaru

W aplikacji Partnerzy w tabelach z danymi osoby kontaktowej zmieniono nazwę kolumny Klasyfikacja na Obszar, aby ujednolicić nazwę we wszystkich widokach. Dane osoby kontaktowej są wyświetlane zgodnie ze zdefiniowanym dla niej obszarem i rolą. W ten sposób dane osoby kontaktowej są prezentowane tylko w tych widokach, których te dane dotyczą:

  • Osoby kontaktowe obszaru Ogólne tylko w widoku Podstawowe
  • Osoby kontaktowe obszaru Zakup tylko w widoku Dostawca
  • Osoby kontaktowe obszaru Sprzedaż tylko w widoku Klient

W widoku Relacje prezentowane są dane osoby kontaktowej ze wszystkich obszarów.

W aplikacji Typy relacji partnera również zmieniono nazwę Klasyfikacja na Obszar.

Obszar Zakup

Aby użytkownik mógł dopasować datę dokumentu przychodzącego i zewnętrznego dla generowanych faktur zakupu, udostępniono odpowiednie parametry ustawiania dat dla poszczególnych akcji. Dla faktur zakupu generowanych za pomocą akcji Utwórz fakturę zakupu, Utwórz faktury zakupu dla dostaw bezpośrednich oraz Utwórz korektę faktury zakupu dostępne są następujące parametry:

  • Ustawienie daty dokumentu zewnętrznego
  • Ustawienie daty przyjęcia

Istnieje możliwość ustawienia daty w otwartym okresie księgowym lub zastosowania daty realizacji.

Obszar Logistyka magazynowa

Reguły dostępności z możliwością importu

Reguły dostępności mogą być importowane razem z ustawieniami specyficznymi dla typu zamówienia.

Wskazówka
Ta nowa funkcjonalność jest dostępna od wersji 6.3.

Zlecenia magazynowe: Przyporządkowanie numerów seryjnych i domyślna wartość dla raportowanej ilości otwartej

Do tej pory ustawienia Przyporządkowanie numerów serii oraz Otwarta ilość jako wartość domyślna były definiowane tylko w aplikacji Konfiguracja. Teraz jest to możliwe również dla każdego rodzaju zlecenia magazynowego, definiowanego w aplikacji Rodzaje zleceń magazynowych.

Za pomocą ustawienia Przyporządkowanie numerów serii użytkownik określa, czy podczas generowania zlecenia magazynowego w procesie wydania z magazynu artykułów z numerami serii, numery te powinny być automatycznie przyporządkowywane, czy uzupełniane ręcznie podczas raportowania.

Za pomocą ustawienia Otwarta ilość jako wartość domyślna użytkownik określa, że podczas raportowania zlecenia magazynowego ilość docelowa będzie pobierana jako wartość domyślna dla raportowanej ilości.

Wskazówka
Ta nowa funkcjonalność jest dostępna od wersji 6.3.

Wykonywanie zapytań o numery serii bez ewidencji stanu

W aplikacji Lista: Specyfikacje użytkownik może wykonywać zapytania o numery serii bez ewidencji stanów.

Wskazówka
Ta nowa funkcjonalność jest dostępna od wersji 6.3.

Przyjęcia zwrotne z punktu kompletacji

Przy ustawieniu strategii kompletacji na Punkt kompletacji (ustawienie w aplikacji Strategie magazynowania) pełne środki załadunku są przekazywane do strefy wydania towaru. Tam, ze środka załadunku pobierana jest kompletowana ilość towaru. W celu wykonania przyjęcia zwrotnego pozostałej ilości towaru dodano nową akcję w aplikacji Zlecenia magazynowe: Utwórz dyspozycję magazynową zwrotu do punktu kompletacji.

Akcja jest dostępna dla zrealizowanego zlecenia magazynowego, za pomocą którego ilości towaru zostały przeniesione lub wydane do punktu kompletacji lub do strefy wydawania towaru i dla którego nie istnieje żadna dyspozycja magazynowa dotycząca transportu zwrotnego.

W aplikacji Rodzaje zleceń magazynowych definiowany jest rodzaj dyspozycji magazynowej, który będzie podpowiadany jako wartość domyślna dla wykonania akcji. Aktywując parametr Tworzenie dyspozycji zwrotu towaru do punktu kompletacji dla każdego rodzaju zlecenia magazynowego użytkownik decyduje, że po zrealizowaniu danego zlecenia system ma automatycznie wygenerować dyspozycję magazynową zwrotu niewykorzystanych ilości towaru. Jeśli parametr nie jest aktywowany, to w celu wygenerowania dyspozycji magazynowej przyjęcia zwrotnego konieczne jest bezpośrednie wykonanie tej akcji w aplikacji Zlecenia magazynowe lub Lista: Zlecenia magazynowe.

Uproszczone przesunięcia magazynowe przez rezerwacje specyfikacji niepodlegających dostawom

W przypadku ręcznych przesunięć magazynowych specyfikacji niepodlegających dostawie system automatycznie generuje wymagane rezerwacje typu Ręczne podczas zwalniania pozycji dyspozycji magazynowych.

Przykładowo, dla przesunięcia magazynowego partii z przeterminowaną datą przydatności generowana jest automatycznie rezerwacja rozchodu towaru. Wówczas można utworzyć zlecenie magazynowe bez konieczności ręcznego rezerwowania tej partii z datą przydatności w aplikacji Rezerwacje.

Wskazówka
Ta nowa funkcjonalność jest dostępna od wersji 6.3.

Dokument anulowania dla kompletacji w kontekście produkcji

Zmieniono działanie akcji Anuluj kompletację: W przypadku kompletacji, które zostały wygenerowane dla zlecenia produkcyjnego i mają status kompletacji Zakończone, uruchomienie akcji spowoduje wygenerowanie dokumentu anulowania dla kompletacji, a nie usunięcie kompletacji. Dokument anulowania potwierdza księgowanie zwrotne skompletowanych ilości z magazynu produkcyjnego do magazynu wydania.

Jednostki ładunkowe

Konsekwentne wykorzystanie jednostek ładunkowych w magazynach prostych i w magazynach z miejscami składowania

Od nowej wersji jednostki ładunkowe mogą być przyjmowane do prostych magazynów i prostych stref magazynowych. W ten sposób jednostka ładunkowa nie będzie już usuwana np. podczas przesunięcia do strefy wydawania towarów. Również środki załadunku tej jednostki ładunkowej są ewidencjonowane na stanie i uwzględniane w zapytaniach o stan magazynowy.

Poniżej opisane zostały nowości, które dotyczą ciągłego wykorzystania jednostek ładunkowych na prostych magazynach, jak i na magazynach z miejscami składowania, a w szczególności na prostych strefach magazynowych.

Aplikacja Jednostki ładunkowe

Aplikacja Jednostki ładunkowe została wzbogacona o dodatkowe informacje dotyczące środków załadunku, m.in. efekt zmiany jednostki ładunkowej i ustawienia zapisu historii. Ponadto widoczny jest właściciel zapasu dla jednostki ładunkowej oraz dane dotyczące magazynu.

Jednostka ładunkowa jest oznaczona oddzielnym statusem zastosowania wskazującym na proces, w którym znajduje się jednostka ładunkowa. Nowy status jest widoczny obok dotychczasowych statusów, które są teraz pogrupowane w statusy częściowe. Status jednostki ładunkowej obejmuje teraz status przyjęcia na magazyn, bieżący proces, status załadunku i status zablokowania.

Za pomocą dodatkowych akcji można rozpakować i zapakować jednostki ładunkowe w aplikacji Jednostki ładunkowe.

Akcja Utwórz, przyporządkuj i pokaż jednostki ładunkowe

Za pomocą akcji Utwórz, przyporządkuj i pokaż jednostki ładunkowe (dostępnej np. w aplikacji Kompletacje) można przyporządkować jednostki ładunkowe, które zostały już zmagazynowane. Pozwala to również na przyjęcie na magazyn jednostek ładunkowych zawierających niejednorodne artykuły.

Poprzez przyporządkowanie jednostki ładunkowej, na przykład w ramach kompletacji, status Aktualny proces jednostki ładunkowej jest ustawiany na W wydaniu, a powiązane odniesienie do dokumentu jest ustawiane zgodnie z kompletacją. Jeśli przyporządkowanie do jednostki ładunkowej zostanie anulowane, wówczas status zostanie zmieniony na Niezależne od procesu. Dzięki temu można zastosować jednostkę ładunkową w innym procesie.

W oknie dialogowym tej akcji, w rubryce Struktura jednostek ładunkowych dla jednostek prezentowane są informacje dotyczące środków załadunku, strategii przyjęcia na magazyn, rodzaju stref magazynowych i klasyfikacji ABC. Wystarczy najechać kursorem na identyfikator jednostki ładunkowej.

Ustawienia środka załadunku Efekt zmiany jednostki ładunku

Dla artykułów typu materiałowego Środek załadunku w aplikacji Artykuły dostępne jest nowe pole Efekt zmiany jednostki ładunkowej. W typ polu użytkownik może określić, czy zmagazynowana jednostka ładunkowa, dla której stosowany jest dany środek załadunku, wskutek pobrania lub uzupełnienia ilości cząstkowych ma zostać jedynie zaktualizowana, czy też rozpakowana, tzn. rozwiązana.

Magazyny, strefy magazynowania i miejsca składowania

W aplikacji Magazyny, na zakładce Strefy magazynowe, dla każdej strefy można ustawić parametr Przyjęcie jednostek ładunkowych, który określa czy jednostki ładunkowe mogę być przyjęte do magazynu. To ustawienie można zmienić dla rodzajów miejsc składowania i dla każdego miejsca składowania, a tym samym dezaktywować dla określonego, pojedynczego miejsca składowania. Parametr jest aktywowany domyślnie, bez możliwości zmiany, dla stref magazynowych z zastosowaniem Przyjęcie towaru, Wydanie towaru, Zwrot towarów i Różnice inwentaryzacyjne.

Ograniczenie magazynowe

W aplikacji Magazyny, na zakładce Strefy magazynowania do funkcjonalności ograniczeń przyjęć i wydań magazynowych dodano nowe ustawienie Ograniczenie jednostek ładunkowych, które określa sposób obsługi jednostek ładunkowych podczas przyjęcia i wydania towaru z stref magazynowych. Użytkownik może przykładowo uniemożliwić przyjęcie jednostek ładunkowych do strefy magazynowej.

Dyspozycje magazynowe

W aplikacji Dyspozycje magazynowe dodano akcję Przyporządkuj miejsca składowania, za pomocą której wykonuje się ręczne ruchy magazynowe typu Przesunięcie magazynowe. Warunkiem jest, że magazyn docelowy przesunięcia musi być magazynem z miejscami składowania bez szczegółowych danych dotyczących miejsc składowania.

Rodzaje zleceń magazynowych

Za pomocą nowego parametru Rozpakuj jednostkę lub pobierz ilość cząstkową w aplikacji Rodzaje zleceń magazynowych użytkownik określa, czy jednostki ładunkowe przypisane w zlecaniach magazynowych powinny zostać rozpakowane, jeśli pobrano tylko część ilości towaru. Jeśli parametr jest włączony, to kolumna Rozpakuj w aplikacji Zlecenia magazynowe zostanie aktywowana, jeśli jednostka ładunkowa została wydana do strefy wydania towaru na podstawie zlecenia magazynowego, ale zaraportowana do kompletacji lub do zlecenia dostawy została nie jednostka ładunkowa, tylko określona ilość artykułu lub ilość cząstkowa. Taka sytuacja może mieć miejsce na przykład wtedy, gdy jednostka ładunkowa została wydana z wykorzystaniem strategii kompletacji Punkt kompletacji bez przyjęcia zwrotnego lub w ramach kompletacji zbiorczej.

To ustawienie można również zmienić w aplikacji Zlecenia magazynowe.

Zlecenia magazynowe

Za pomocą nowej akcji Dodaj propozycję jednostki ładunkowej z paska narzędzi tabeli pozycji użytkownik może dodać do pozycji jednostkę ładunkową, z której pochodzi ilość artykułu. Dostępna jest również akcja usunięcia propozycji.

Jednostkę ładunkową można również dodać do pozycji artykułu za pomocą importu raportowań zleceń magazynowych. Umożliwia to zeskanowanie jednostki ładunkowej do zaraportowania.

Przyjęcia towaru

Podczas przyjęcia towaru można za pomocą akcji Utwórz, przyporządkuj i pokaż jednostki ładunkowe dodać jednostki ładunkowe wpływające na stany magazynowe oraz przyporządkować je do pozycji przyjęcia towaru. Możliwe jest również przypisanie istniejących jednostek ładunkowych o statusie Nieprzyjęte oraz Niezależne od procesu, a także anulowanie istniejącego przyporządkowania. Po zaksięgowaniu przyjęcia towarów generowane są transakcji magazynowe, które dodają jednostki ładunkowe do stanów magazynowych w strefie przyjęcia towarów. Jednostki ładunkowe są następnie przyjmowane na magazyn na podstawie zleceń magazynowych, które zostały wygenerowane automatycznie lub ręcznie.

Zlecenia dostawy

Za pomocą nowej akcji Aktywuj zmiany jednostek ładunkowych użytkownik może aktywować wszystkie zmiany dla jednostki ładunkowej, które zostały ustawione za pomocą akcji Utwórz, przyporządkuj i pokaż jednostki ładunkowe. Ta akcja aktualizuje istniejące jednostki ładunkowe w strefie wydania towarów zgodnie ze zdefiniowanymi zmianami i generuje transakcje magazynowe w celu uwzględnienia ewentualnych różnic. Akcję można uruchomić ręcznie, tak aby jednostki ładunkowe były widoczne na stanie magazynowym natychmiast lub automatycznie podczas generowania i wydruku dokumentu dostawy WZ.

Kompletacje

Po zrealizowaniu kompletacji automatycznie generowane są transakcje magazynowe. Dzięki temu zmiany wpływające na stan magazynowy są widoczne natychmiast, jak również dane utworzone za pomocą akcji Utwórz, przyporządkuj i pokaż jednostki ładunkowe.

W przypadku anulowania lub usunięcia kompletacji z jednostkami ładunkowymi wpływającymi na stan magazynowy, które zostały już wydane do strefy wydania towarów, jednostki te w dalszym ciągu pozostają istotne dla stanów magazynowych.

W przypadku ponownego wygenerowania kompletacji dla zlecenia magazynowego, można zaraportować dostępne ilości towaru oraz istotne dla stanów, ale nieużywane jednostki ładunkowe na strefie wydania towarów, bez konieczności generowania nowego zlecenia magazynowego.

Jednostka ładunkowa, znajdująca się w strefie wydania towarów i zawierająca niejednorodne artykuły, może zostać zaraportowana w aplikacji Kompletacje, pod następującymi warunkami: jednostka nie jest stosowana, zawartość na strefie wydania towarów może być rezerwowana oraz zawartość jednostki może być w całości rozdzielona na otwarte pozycje kompletacji.

Ręczne transakcje magazynowe

Jednostki ładunkowe można przyjmować, przesuwać i wydawać na magazynach prostych lub magazynach z miejscami składowania na podstawie ręcznie tworzonych transakcji magazynowych. Jeśli magazyn docelowy dla przyjęcia lub przesunięcia towaru nie obsługuje jednostek ładunkowych, wyświetlane jest odpowiednie ostrzeżenie.

Korekty jednostek ładunkowych można wprowadzać także dla jednostek ładunkowych w prostych magazynach i prostych strefach magazynowych z zastosowaniem specjalnego procesu.

Dodatkowo, poprzez ręczne transakcje magazynowe możliwe jest uzupełnianie towarem jednostek ładunkowych oraz pobieranie ilości cząstkowych. Służą do tego nowe procesy z kodami transakcji (kluczami księgowania) Zmiana jednostki ładunkowej – Rozchód i Zmiana jednostki ładunkowej – Przychód. Nastąpi wtedy przesunięcie stanów magazynowych, jednak bez ponownej wyceny stanów.

Za pomocą ręcznych transakcji magazynowych można również zapakować i rozpakować jednostki ładunkowe. Służy do tego transakcja o kodzie Pakowanie – Przychód. W przypadku rozpakowania należy wprowadzić ilość „1”. Ilości towaru z jednostki ładunkowej zostaną rozpakowane w tym miejscu, gdzie magazynowana jest jednostka ładunkowa. W przypadku zapakowania należy wprowadzić ilość „+1”. Określając magazyn użytkownik wskazuje, z którego magazynu ma zostać pobrany niezapakowany towar i gdzie należy zmagazynować jednostkę ładunkową.

Konfiguracja

Kody transakcji dotyczące procesów pakowania, rozpakowania, uzupełnienia i pobierania jednostek ładunkowych można definiować w aplikacji Konfiguracja, funkcja Wysyłka, funkcja podrzędna Jednostki ładunkowe.

Inwentaryzacje
Nowy typ arkusza inwentaryzacyjnego Arkusze inwentaryzacyjne z odniesieniem do jednostek ładunkowych

Za pomocą nowego typu arkusza inwentaryzacyjnego Arkusze inwentaryzacyjne z odniesieniem do jednostek ładunkowych można inwentaryzować jednostki ładunkowe w prostych strefach magazynowych i w prostych magazynach. Jednostki ładunkowe zlokalizowane na miejscach składowania nadal pojawiają się na arkuszach inwentaryzacyjnych z odniesieniem do miejsc składowania. Dzięki wprowadzeniu nowego typu arkusza inwentaryzacyjnego jednostka ładunkowa jest traktowana jako oddzielna grupa inwentaryzacyjna, już bez konieczności przyporządkowania jej do grupy inwentaryzacyjnej artykułów. Jednostki ładunkowe są prezentowane w aplikacji Lista: Arkusze inwentaryzacyjne/Pozycje.

Akcja służąca do generowania arkuszy inwentaryzacyjnych z odniesieniem do jednostek ładunkowych jest dostępna w następujących aplikacjach:

  • Inwentaryzacje
  • Arkusze inwentaryzacyjne
  • Lista: Jednostki ładunkowe
  • Lista: Stan magazynowy jednostek ładunkowych
  • Lista: Stan magazynowy miejsc składowania
Blokada inwentaryzacyjna

Podczas otwierania arkuszy inwentaryzacyjnych z odniesieniem do jednostek ładunkowych następuje zablokowanie inwentaryzacyjne dla jednostki ładunkowej. Jest ono niezależne od statusu blokady danej jednostki ładunkowej. Blokada inwentaryzacyjna uniemożliwia zmiany zawartości i struktury jednostki ładunkowej poza inwentaryzacją, które są wykonywane za pomocą transakcji magazynowych. Niemożliwe jest zwłaszcza pakowanie i rozpakowywanie, a także uzupełnianie i pobieranie ilości artykułów. Blokada inwentaryzacyjna dla jednostek ładunkowych jest utrzymywana do momentu, gdy pozycja dla jednostki ładunkowej otrzyma status Zakończona lub zostanie usunięta lub dla pozycji wykonana zostanie jedna z akcji: Anuluj blokadę inwentaryzacyjną lub Przekształć na pozycję informacyjną.

Raportowanie

W celu raportowania zawartości jednostek ładunkowych na arkuszach inwentaryzacyjnych z odniesieniem do miejsc składowania lub do jednostek ładunkowych użytkownik może wprowadzać ilości w kolumnie Zgłoszenie, jak również dodawać nowe pozycje szczegółowe za pomocą edytora pozycji. W ten sposób można korygować zawartość jednostki ładunkowej bez konieczności używania do tego celu aplikacji Jednostki ładunkowe – tryb korekty. Dotyczy to jednostek ładunkowych, które nie zawierają żadnych innych jednostek ładunkowych.

Raportowanie inwentaryzacji dla jednostek ładunkowych można również wykonać poprzez import za pomocą aplikacji Import danych. Za pomocą importu można raportować, czy jednostka ładunkowa istnieje i jakie są jej pozycje szczegółowe. Do korekty struktury jednostki ładunkowej nadal musi być używana aplikacja Jednostki ładunkowe – tryb korekty.

Aplikacje do zapytań

Nowa aplikacja Lista: Stan magazynowy jednostek ładunkowych służy do przeglądu aktualnych stanów magazynowych jednostek ładunkowych. Użytkownik może wykonać zapytania o jednostki ładunkowe wpływające na stan, jak również o istotne cechy logistyki magazynowej.

Do aplikacji Lista: Jednostki ładunkowe dodano następujące akcje:

  • Blokuj
  • Zwolnij
  • Użyj ponownie
  • Zapakuj
  • Rozpakuj
  • Generuj arkusz inwentaryzacyjny

Poniższe aplikacje zapytań zostały rozszerzone o informacje dotyczące stanów magazynowych jednostek ładunkowych i ich środków załadunkowych:

  • Lista: Stany magazynowe
  • Lista: Stan magazynowy miejsc składowania
  • Lista: Stan magazynowy miejsc składowania/Artykuły
  • Lista: Stan magazynowy miejsc składowania/Specyfikacje

W aplikacji Lista: Dyspozycje magazynowe/Pozycje oprócz artykułów prezentowane są dodatkowo jednostki ładunkowe i ich status.

Obsługa mieszanych jednostek ładunkowych w dyspozycjach magazynowych

W nowej wersji istnieje możliwość przyjmowania i wydawania jednostek ładunkowych niejednorodnych towarowo, jak również przesuwania ich pomiędzy różnymi magazynami. Wcześniej możliwe były tylko przesunięcia pomiędzy magazynami zawierającymi miejsca składowania.

Rezerwacje

Optymalizacja dystrybucji rezerwacji wstępnych

Dystrybucja wstępnych rezerwacji została zoptymalizowana w następujący sposób: jeśli zapas towaru jest wstępnie zarezerwowany, np. jeśli nie podano konkretnej specyfikacji, to zaraportowanie z uwzględnieniem danej specyfikacji jest teraz możliwe w dowolnym momencie, o ile dostępny jest wystarczający zapas towaru.

Wstępne rezerwacje są teraz zawsze realizowane przez dokumenty magazynowe, nawet jeśli dokumenty magazynowe dotyczą rezerwacji stałych. Dla zleceń bez rezerwacji można wykonać późniejszą rezerwację, gdy zwolnione zapasy staną się ponownie dostępne.

Wyszukiwanie szczegółowe rezerwacji w przypadku opóźnień w dostawie

W sytuacji niedoborów, gdy popyt jest wyższy niż podaż, może przykładowo pojawić się następująca okoliczność:

Sytuacja wyjściowa: Klient zamawia artykuł, który aktualnie nie jest dostępny. Artykuł został zamówiony u dostawcy na podstawie zamówienia zakupu, ale będzie dostępny w późniejszym terminie niż data żądana przez klienta. Zamówienie sprzedaży będzie sporządzone lub zaimportowane ze sklepu internetowego z datą wysyłki odpowiadającą przewidzianemu terminowi dostępności artykułu. Dla zamówienie sprzedaży zostanie utworzona rezerwacja przychodu.

Przebieg procesu: Dostawca nie jest w stanie dotrzymać terminu dostawy. Informuje o nowym terminie, który zostaje wprowadzony do zamówienia zakupu. Ponieważ nowy termin dostawy przypada po terminie wysyłki zamówienia sprzedaży, zamówienie sprzedaży traci rezerwację przychodu. Towar wciąż jest niedostępny, więc nie można wykonać rezerwacji dla zamówienia sprzedaży.

Kolejni klienci wprowadzają nowe zamówienia sprzedaży i całość przychodu towaru z tego zamówienia zakupu zostaje zarezerwowane na poczet tych nowych zamówień sprzedaży. Gdy przyjęcie towaru zostanie zaksięgowane, wszystkie rezerwacje przychodu zostaną przekształcone w rezerwacje towaru, ale zamówienie sprzedaży utworzone jako pierwsze nie otrzyma rezerwacji.

Ponieważ żądany termin realizacji pierwszego utworzonego zamówienia sprzedaży już minął (przypada w przeszłości), zamówienie nie może zostać powiązane z żadnym zamówieniem zakupu i nie może otrzymać rezerwacji przychodu. Jeśli w sytuacjach niedoborów wszystkie przychody towaru są zarezerwowane przez zamówienia zakupu, zanim zostanie zaksięgowane przyjęcie towaru, wówczas powstanie zapas towaru, który nigdy nie będzie dostępny i pierwsze wprowadzone zamówienie sprzedaży nigdy nie będzie mogło zostać zrealizowane.

Aby uniknąć tego typu sytuacji, w aplikacjach typu Lista dodano nowe funkcje wyszukiwania szczegółowego rezerwacji.

  • Lista: Zamówienia zakupu/Pozycje

W aplikacji Lista: Zamówienia zakupu/Pozycje dostępne są następujące funkcje wyszukiwania szczegółowego:

  • Zarezerwowane rozchody sprzedaży
  • Zarezerwowane rozchody dystrybucji
  • Zarezerwowane rozchody produkcji

Za pomocą tych typów wyszukiwania szczegółowego użytkownik może sprawdzić, czy dane pozycje zamówień zakupu są już zarezerwowane w zamówieniach sprzedaży, zleceniach dystrybucyjnych czy produkcyjnych oraz czy przesunięcie daty wysyłki nie będzie skutkowało utratą rezerwacji.

  • Lista: Zamówienia sprzedaży/Pozycje

W aplikacji Lista: Zamówienia sprzedaży/Pozycje dostępne są następujące funkcje wyszukiwania szczegółowego:

  • Zarezerwowane przychody zakupu
  • Zarezerwowane przychody dystrybucji
  • Zarezerwowane przychody produkcji

Za pomocą tych funkcji wyszukiwania można sprawdzić po stronie sprzedaży czy opóźnienie przychodu towaru może prowadzić do problemów z rezerwacjami. Za pomocą akcji Przesuń termin dostawy można dostosować datę dostawy pozycji zamówienia sprzedaży zgodnie z zarezerwowanymi przychodami towaru, tak aby zachować rezerwacje.

Rezerwacja zapotrzebowania zgodnie z datą utworzenia (first come, first serve)

Oprócz opcji rezerwacji według daty zapotrzebowania istnieje również możliwość ustawienia kolejności w taki sposób, aby rezerwacje były dokonywane według daty utworzenia (first come, first serve).

Opcja kolejności rezerwacji według daty utworzenia ułatwia na przykład rezerwacje zamówień zintegrowanego sklepu internetowego zgodnie z kolejnością przychodzących zamówień.

W polu Cecha rezerwacji terminu użytkownik określa, według jakiej daty będą dokonywane rezerwacje.

  • Konfiguracja, Funkcja Rezerwacje
  • Magazyny
  • Automatyczne rezerwacje (aplikacja w tle)
Rezerwacja alternatywnego zapasu podczas transakcji w strefie przyjęcia towarów ze statusem innym niż Zwolnione

Jeśli strefa przyjęcia towarów posiada inny status KJ niż Zwolniona, np. Zablokowana, wówczas podczas księgowania przyjęcia towaru rezerwacja z zamówienia zakupu nie może zostać przekształcona na rezerwację zapasu. W efekcie źródło zapotrzebowania utraci rezerwację przychodu. W takiej sytuacji dla źródła zapotrzebowania może zostać zarezerwowany inny zapas, o ile jest dostępny w magazynie.

Aplikacja w tle do weryfikacji i korekty rezerwacji zasobów

W wyniku transakcji magazynowych może dojść do sytuacji, że zarezerwowane zapasy nie będą już dostępne do wysyłki. Dzieje się tak na przykład w przypadku księgowania ujemnych różnic inwentaryzacyjnych, zmiany statusu KJ magazynu, strefy magazynowej, miejsca składowania lun specyfikacji. Aby skorygować tego typu rezerwacje pod kątem brakujących zapasów, użytkownik może zastosować aplikację w tle Weryfikacja i korekta rezerwacji.

Aplikacja usuwa rezerwację do czasu, gdy zapasy będą ponownie dostępne dla wszystkich źródeł zapotrzebowania. Jeśli dana ilość towaru została tymczasowo zarezerwowana przez źródło zapotrzebowania, wówczas aplikacja próbuje ponownie zarezerwować tę ilość dla tego źródła zapotrzebowania. Jeśli nie jest to możliwe lub jeśli ta ilość towaru jest finalnie zarezerwowana, wtedy rezerwacja zapasu zostanie usunięta.

Podczas usuwania rezerwacji źródła zapotrzebowania są analizowane w odwrotnej kolejności niż podczas rezerwacji.

Rezerwacje zapasów, które nie są usuwane:

  • Rezerwacje dla zamówień sprzedaży z odniesieniem do dokumentu
  • Rezerwacje dla dokumentów znajdujących się już w kompletacji lub w dostawie

Podczas odtwarzania rezerwacji uwzględniane są zwolnione ilości towaru. Nie są natomiast uwzględniane daty przydatności, okresy zatrzymania i pozostały okres ważności partii. Przykładowo, jeśli dla zamówienia sprzedaży została zarezerwowana partia, której data przydatności została skrócona w taki sposób, że pozostały okres przydatności nie jest już wystarczający do realizacji zamówienia sprzedaży, rezerwacja nie zostanie odtworzona. Zamiast tego w procesie kompletacji zostanie zaproponowana inna partia z odpowiednią datą przydatności i pojawi się komunikat ostrzegawczy.

Również rezerwacje planowanych przychodów towaru nie podlegają odtwarzaniu. Jeśli dla źródła zapotrzebowania został zarezerwowany przychód towaru, ale po zaksięgowaniu przyjęcia nie jest on dostępny, system będzie próbował odtworzyć rezerwację zapasu dla źródła zapotrzebowania. Jeśli nie jest to możliwe, zapas nie zostanie zarezerwowany.

Obszar Planowanie

Optymalizacja planowania zapotrzebowania materiałowego i obliczeń propozycji dla zakupu i dystrybucji

Nowa aplikacja Przyporządkowanie danych planowania dla artykułu pozwala na optymalizację planowania zapotrzebowania materiałowego i obliczanie propozycji zakupu i dystrybucji. Użytkownik może przyporządkować wybrane dane planowania zapotrzebowania materiałowego do konkretnego artykułu planowania lub do klasyfikacji artykułu planowania, jak również do konkretnego magazynu lub klasyfikacji magazynów. W systemach wielofirmowych można zdefiniować to przyporządkowanie dla każdej organizacji. Dla organizacji istotna jest ich struktura, a ustawienia na podległych organizacjach są traktowane priorytetowo.

Dzięki przyporządkowaniu danych planowania na poziomach klasyfikacji jest mniej danych do uzupełniania w aplikacji Artykuły, widok Planowanie, jeśli użytkownik planuje artykuły z odniesieniem do magazynu.

Obszar Produkcja

Środki produkcyjne

W nowej wersji udoskonalono obsługę środków produkcyjnych w obszarze Produkcji poprzez implementację dodatkowych aplikacji i funkcji. Zastosowanie środków produkcyjnych wiąże się zazwyczaj z przetwarzaniem dużej masowych, dlatego są to aplikacje typu Lista.

Środek produkcyjny, np. frezarka, jest z założenia typem artykułu, dlatego jego dane podstawowe są definiowane w aplikacji Artykuły. W wersji 6.4 dostępne są dodatkowe aplikacje:

  • Aplikacja Środki produkcyjne

Oprócz danych podstawowych artykułu w aplikacji Artykuły użytkownik może wprowadzić dane artykułu specyficzne dla środków produkcyjnych w aplikacji Środki produkcyjne. Dopiero po wprowadzeniu tych danych artykułu może być stosowany w procesie produkcji jako artykuł typu Środek produkcyjny.

Dla środków produkcyjnych można na przykład zdefiniować zdolność użytkową i próg regeneracji indywidualnie dla każdej organizacji.

  • Lista: Inicjalizacja środków produkcyjnych

Po dodaniu środka produkcyjnego na stan magazynowy należy najpierw inicjalizować ten środek do zastosowania. Inicjalizacja oznacza pierwsze aktywowanie zdolności użytkowej środka produkcyjnego dla zastosowania, przez co jest on gotowy do użycia.

Aplikacja prezentuje na liście wyników żądanego zapytania tylko takie środki produkcyjne, które posiadają zdefiniowane dane specyficzne dla środków produkcyjnych, ale ich zdolność użytkowa nie została jeszcze zainicjowana.

  • Lista: Zdolność użytkowa środków produkcyjnych

Za pomocą aplikacji Lista: Zdolność użytkowa środków produkcyjnych użytkownik ma możliwość podglądu np. wykorzystanych lub dostępnych zdolności użytkowych danego środka produkcyjnego. Na podstawie tych informacji użytkownik może zadecydować o regeneracji czy ponownym zakupie środków produkcyjnych.

  • Lista: Lista: Wymagania dot. środków produkcyjnych

Aplikacja Lista: Wymagania dot. środków produkcyjnych prezentuje na liście wyników zlecenia produkcyjne, dla których zidentyfikowano zapotrzebowanie na środki produkcyjne. Użytkownik może skorzystać z tej aplikacji, aby system przydzielił środek produkcyjny do żądanych zleceń produkcyjnych oraz zdefiniować sposób określania środków produkcyjnych. Użytkownik może na przykład określić, że liczba możliwych środków produkcyjnych powinna być jak najmniejsza.

  • Lista: Instancje środków produkcyjnych

W aplikacji Lista: Instancje środków produkcyjnych użytkownik może wykonywać zapytania o konkretne środki produkcyjne i ich dane, np. te dotyczące zdolności użytkowej lub statusu. W ten sposób można uzyskać pełny przegląd środków produkcyjnych i możliwości ich wykorzystania.

Za pomocą przycisków akcji można zmienić status środków produkcyjnych na regenerację lub unieruchomienie oraz utworzyć dyspozycje magazynowe dotyczące transportu środków produkcyjnych. Za pomocą akcji raportowania regeneracji możliwe jest przyporządkowanie zmienionej zdolności użytkowej do środka produkcyjnego.

  • Lista: Alokacja środków produkcyjnych

Aplikacja Lista: Alokacja środków produkcyjnych prezentuje zestawienie środków produkcyjnych przypisanych do zleceń produkcyjnych. Użytkownik może odpowiednio dostosować listę wyników niezależnie od statusu w ten sposób, aby widoczne były tylko te zlecenia produkcyjne, dla których należy udostępnić przypisany środek produkcyjny. Za pomocą akcji Utwórz dyspozycję magazynową dla udostępnienia można z kolei wygenerować odpowiednie dyspozycje transportu. Dla kolejnej organizacji dostępne są z kolei dodatkowo akcje Generuj zlecenie przyjęcia zwrotnego oraz Anuluj alokację.

Serwer produkcyjny

Nowa aplikacja Serwer produkcyjny służy do ustawiania odpowiednio zadysponowanych ilości w zleceniach dystrybucji dla dostaw zwrotnych i umożliwia prawidłowe przetwarzania przyjęć towarów w magazynie docelowym. Dotyczy to działań produkcyjnych w systemach wielofirmowych. W aplikacji należy uruchomić dla produkcji wielofirmowej przynajmniej jeden serwer produkcyjny, za pomocą którego będzie realizowany konkretny proces przetwarzania. Należy również zdefiniować dla serwera produkcyjnego kolejkę przetwarzania oraz ewentualnie serwer aplikacji, a także określić lokalizacje, które ma obejmować. Opcja Wszystkie lokalizacje pozwala na uwzględnienie zarówno bieżących, jak i przyszłych lokalizacji bez konieczności ich dodawania w osobnych wpisach.

W aplikacji Lista: Serwer produkcyjny/Akcje użytkownik otrzymuje zestawienie serwerów produkcyjnych i powiązanych, nieprzetworzonych zleceń produkcyjnych, jak również ma możliwość uruchomienia akcji dla wybranych lub dla wszystkich serwerów produkcyjnych.

Zwalnianie i blokowanie wersji zasobów

W aplikacji Zasoby użytkownik może zwolnić lub zablokować wersję zasobu korzystając z nowych akcji. Jeśli wersja jest zablokowana, to zasób nie może być zastosowany w procesie produkcyjnym, a zlecenia produkcyjne powiązane z zablokowanym zasobem nie mogą zostać zrealizowane.

Jeśli w Konfiguracji aktywowano funkcję Wersjonowanie danych podstawowych, użytkownik może wykonać akcje Zablokuj wszystkie wersje i dla wszystkich wersji zasobu.

Obszar Rachunkowość

Międzynarodowe podatki/obciążenia

Przyporządkowanie podatku polega na przypisaniu kodu podatkowego zależnego od czasu i kraju do kombinacji klasyfikacji podatkowych, które jest istotne przy ustalaniu podatku. Za pomocą klasyfikacji podatkowych następuje przyporządkowanie tego samego kodu podatkowego do grupy jednostek biznesowych (tj. partnerzy lub artykuły).

W niektórych krajach takie przyporządkowanie jest niewystarczające. Dlatego w nowej wersji zostały udostępnione nowe funkcje do obsługi obciążeń, które umożliwiają bardziej precyzyjne przyporządkowania kodów podatkowych. Użytkownik określa dla każdego kraju lub regionu, czy podatki mają być obliczane jak do tej pory przy użyciu przyporządkowania podatku, czy też na podstawie obciążeń.

Dostępne są następujące jednostki:

  • Klasyfikacja poziomów pobierania obciążeń
  • Punkt poboru obciążeń (punkty obsługi płatności i centra rozliczeniowe)
  • Reguły ustalania punktów obsługi płatności
  • Rodzaje obciążeń
  • Obciążenia
  • Przyporządkowania obciążeń
  • Procedura ustalania obciążeń
  • Cechy opodatkowania artykułu
  • Przyporządkowanie cech opodatkowania artykułu
  • Cechy opodatkowania partnera
  • Przyporządkowanie cech opodatkowania partnera

Podstawą współdziałania między tymi podmiotami jest klasyfikacja poziomów pobierania obciążeń. Umożliwia to zdefiniowanie struktury z poziomami, na których ustalane są obciążenia. Węzeł poziomu klasyfikacji umożliwia zdefiniowanie punktu poboru i kalendarza punktu poboru, dzięki czemu przy ustalaniu obciążenia można uwzględnić strefę czasową, a tym samym czas. Do każdego kraju lub regionu użytkownik przyporządkowuje węzeł klasyfikacji poziomów pobierania obciążeń.

Obciążenie jest przyporządkowywane do węzła klasyfikacji poziomów pobierania obciążeń. To przyporządkowanie obejmuje zarówno rodzaj obciążenia, obciążenie, cechy opodatkowania artykułu/partnera, proces (zakup/sprzedaż), jak również okres obowiązywania.

Kod podatkowy i stawka są określane za pomocą wszystkich istotnych podmiotów i zaokrąglane z zastosowaniem reguł ustalania punktów poboru i procedur ustalania obciążeń, co prowadzi do ustalania konkretnego obciążenia.

Obszar Sprzedaż

Zwrot ze zleceń dystrybucji

Za pomocą nowego typu zlecenia dystrybucji Dostawa zwrotna można organizować zwroty ze zleceń dystrybucji i odwzorowywać je w systemie. W tym celu należy utworzyć w rodzaju zlecenia dystrybucji dla dostawy nowy rodzaj zlecenia dystrybucji dla dostawy zwrotnej. W rodzaju zlecenia dystrybucji dla dostawy użytkownik określa również sposób obsługi przenoszenia własności. Dostępne są następujące opcje:

  • Z ujemnym przychodem w magazynie docelowym
  • Z przychodem w magazynie tranzytowym

W aplikacji Zlecenia dystrybucji na standardowym pasku narzędzi widoczny jest typ zlecenia dystrybucji, który został otwarty w aplikacji.

Dla zlecenia dystrybucji typu Dostawa dostępna jest akcja Utwórz zlecenie dostawy dla zwrotu towarów. Dla zlecenia dostawy zwrotnej, które zostało wygenerowane za pomocą tej akcji, utworzone zostaną powiązania w łańcuchu dokumentów do oryginalnego zlecenia dystrybucji i do pozycji przeniesionych oryginalnego zlecenia dystrybucji do zlecenia dystrybucji zwrotu. W przypadku zlecenia dystrybucji zwrotu użytkownik śledzi ten sam proces dostawy, co w przypadku zlecenia dystrybucji dla dostawy, ale z zastosowaniem zlecenia dostawy typu Dostawa zwrotna. Księgowani odbywają się odpowiednio do zdefiniowanego przeniesienia własności według stosowanego rodzaju zlecenia dystrybucji typu Dostawa zwrotna z ilością towarów zwróconych i udokumentowanych w przyjęciu towaru odbiorcy dostawy.

Czy ten artykuł był pomocny?