Zarządzanie aplikacją

Faktury elektroniczne

Faktura elektroniczna (e-faktura) jest elektronicznym odpowiednikiem faktury papierowej. Uruchomienie e-faktury pozwala na szybsze oraz bezpieczniejsze dostarczenie faktury za usługę Comarch e-Sale i jest rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska naturalnego. W panelu administracyjnym masz dostęp do faktur archiwalnych i ewentualną informację o przekroczonym terminie płatności.

Jak włączyć fakturę elektroniczną?

Aby skorzystać z możliwości pobierania faktur elektronicznych z poziomu panelu administracyjnego e-Sale należy w obszarze Mój profil/ faktury elektroniczne/ zakładka Konfiguracja zweryfikować swoje dane, a następnie wskazać adres e-mail, na który będą przychodzić powiadomienia o nowych fakturach. Konfigurację należy zatwierdzić przyciskiem Włącz e-faktury teraz.

Gdzie sprawdzić e-fakturę?

Po zaakceptowaniu otrzymywania faktur elektronicznych lista faktur za Comarch e-Sale znajduje się  w:
  • panelu administracyjnym/ Mój profil/ Faktury elektroniczne, oraz na
  • Indywidualnych Stronach Klientów/ Partnerów w sekcji Moje dane/ Faktury elektroniczne.
Faktury przeterminowane posiadają stosowny komunikat w kolumnie Termin płatności informujący o liczbie dni po upływie terminu płatności. 
Uwaga
W przypadku zablokowania usług klient może pobrać e-fakturę wyłącznie na Indywidualnych Stronach Klientów/ Partnerów. Usługa nie będzie odblokowywana celem pobrania faktur.
Informacja o zablokowaniu usług pojawia się na oknie logowania do panelu administracyjnego. blokada-eSale  

Powiadomienie o wystawionej fakturze

Powiadomienie o wystawionej fakturze wysyłane jest na adres e-mail zdefiniowany w trakcie akceptacji otrzymywania faktur elektronicznych (czytaj punkt 1 powyższego artykułu). Istnieje możliwość zmiany adresu e-mail, na który będą wysyłane powiadomienia o wystawieniu nowej faktury. W sekcji Mój profil/ Faktury elektroniczne nad listą faktur znajduje się przycisk do zmiany zdefiniowanego adresu e-mail.

Zamówienia

Lista zamówień

Obszar Zamówienia prezentuje listę zamówień złożonych do ofert wystawionych w panelu e-Sale. W celu przejścia do tego obszaru należy w Panelu administracyjnym wybrać z menu Sprzedaż i następnie Zamówienia. Lista zamówień zawiera informacje przydatne dla sprzedawcy. Znajdują się na niej m.in. data zamówienia, stan realizacji, wartość brutto, koszty dostawy, sposób dostawy i inne. gg Zamówienia pojawiające się na liście mogą pochodzić z różnych serwisów aukcyjnych, między innymi z Allegro i e-Bay. Administrator może dokonać wyboru zakresu prezentowanych informacji, poprzez kliknięcie ikony ołówka. Pojawi się wtedy lista kolumn, z której można wybrać te najpotrzebniejsze i ukryć pozostałe. hh Można również przywrócić ustawienia domyślne klikając przycisk Przywróć domyślne. Od wersji 2021 wprowadzono zmiany w nazwach:
      • Wyślij zamówienie do ERP – zostało zmienione na: Synchronizuj ponownie zamówienie do ERP,
      • Data wysyłki do ERP – zostało zmienione na: Data synchronizacji do ERP,
      • Data wysłania do ERP – zostało zmienione na: Data synchronizacji do ERP.
Wskazówka
Od wersji 2021.1 umożliwiono synchronizację zamówień z serwisu Allegro do systemu ERP złożonych przez kontrahenta, który jest zablokowany w Comarch e-Sale.
Wskazówka
Od wersji 2021.1. w panelu administracyjnym Comarch  w sekcji Sprzedaż/Zamówienia dodano nową kolumnę  o nazwie „Do zapłaty”, która wyświetla wartość zamówienia do opłacenia wraz z kosztami dostawy.

Dodawanie nowych zamówień

Na listę trafiają zamówienia składane przez klientów do ofert wystawionych z poziomu e-Sale. Administrator sklepu nie ma możliwości dodania zamówień z poziomu panelu administracyjnego.

Data doręczenia

Data doręczenia jest definiowana w systemie ERP i przesyłana podczas synchronizacji. W przypadku, kiedy nie jest możliwe zdefiniowanie takiej daty w systemie ERP, można zdefiniować ją ręcznie z poziomu panelu administracyjnego e-Sale. Ustawienie daty doręczenia, odbywa się za pomocą przycisku Ustaw datę doręczenia. Zakładka ta pozwala na zbiorcze ustawienie daty doręczenia dla wielu zamówień.

Anonimizuj

Anonimizacja polega na usunięciu danych kontrahenta z zamówienia. Można dokonać anonimizacji zamówień, które mają status zrealizowane. Proces ten jest nieodwracalny.

Dodaj list przewozowy

Z poziomu listy zamówień można dodać numer listu przewozowego do zamówienia wysłanego za pośrednictwem firmy kurierskiej. W przypadku, gdy na rozwijanej liście nie ma wskazanej firmy kurierskiej, można ją dodać wybierając opcję Inny. Spowoduje to dodanie nowego pola do wpisania nazwy kuriera. Numer listu przewozowego oraz typ kuriera będzie widoczny w szczegółach zamówienia w sekcji Szczegóły przesyłki.

Szczegóły zamówienia

Po kliknięciu w wiersz danego zamówienia,  zostaje wyświetlony obszar z informacjami o zamówieniu i kontrahencie. Poniżej znajdują się zakładki ze szczegółowymi danymi na temat:
  • danych zamówienia,
  • danych kupującego,
  • szczegółów płatności i dostaw,
  • zamówionych towarów,
  • historii  zamówienia.
Wskazówka
Od wersji 2021.1 Comarch e-Sale umożliwiono dodawanie i wyświetlanie na szczegółach zamówienia w panelu administracyjnym więcej niż jednej faktury sprzedaży w formie pliku PDF, która została wystawiona w systemie ERP do zamówienia. Do tej pory na zamówieniu w e-Sale mogły być dostępne maksymalnie trzy dokumenty: faktura sprzedaży, faktura pro forma oraz korekta do faktury.
Uwaga
Aktualnie funkcja nie jest obsługiwana przez żaden system ERP.

Funkcje dodatkowe dla zamówień

Z poziomu szczegółów zamówienia można wykonać następujące funkcje dodatkowe dotyczące danego zamówienia m.in:
  • ponowne wysłanie zamówienia do systemu ERP, jeśli system ERP nie nadał numeru zamówienia,
  • wysłanie wiadomości e-mail do klienta,
  • ponowne wysłanie potwierdzenia złożonego zamówienia,
  • potwierdzenia zamówień w szczególnych przypadkach (np brak informacji od systemu płatności online/ systemu ratalnego, brak potwierdzenia zamówienia przez klienta).
Funkcje dodatkowe dostępne są w nagłówku szczegółów zamówienia za pomocą przycisku Więcej  i uzależnione są od statusu zamówienia.

Przebieg procesu zamówienia

Poniżej znajduje się uproszczony przebieg procesu zamówienia w Comarch e-Sale.
  • złożenie zamówienia przez klienta do oferty wystawionej z poziomu e-Sale,
  • pobranie zamówienia klienta z serwisu aukcyjnego jako zamówienie,
  • przekształcenie (ręczne lub automatyczne) pobranej zamówienia do zamówienia widocznego na zakładce Sprzedaż/Zamówienia,
  • synchronizacja zamówienia z systemem ERP,
  • realizacja zamówienia po stronie systemu ERP,
  • ponowna synchronizacja zrealizowanego zamówienia z e-Sale,
  • Zamówienie zrealizowane.
Wybrany przez Klienta sposobu dostawy i płatności jest zapisywany jako pozycja na zamówieniu. Zarówno koszt dostawy jak i płatność zapisywane są w kwocie netto i brutto. Systemy ERP będą importować te dane do zamówień (przykładowo RO).
Wskazówka
Od wersji 2021.1 umożliwiono import zamówień z systemu ERP, które nie mają pozycji: koszt dostawy i/lub koszt płatności. Po przesłaniu koszty te będą ustawiane jako elementy z wartością zero i tak  zostaną odsyłane w eksporcie do systemu ERP.

Zmiana statusu zamówienia

Zmiana statusu zamówienia w e-Sale dokonuje się po synchronizacji z systemem ERP. W pierwszej kolejności system ERP potwierdza zamówienie, jako przyjęte do realizacji. Następnie zamówienie po przetworzeniu oznaczane jest jako zrealizowane.

Eksport zamówień do pliku

Listę zamówień można wyeksportować do pliku w formacie XML lub CSV.

Konfiguracja konta e-mail

Konfiguracja konta e-mail jest niezbędna do umożliwienia wysyłki wiadomości transakcyjnych z poziomu Comarch e-Sale.  Należy ją wykonać przechodząc do panelu administracyjnego e-Sale Ustawienia/ Ustawienia e-Sale/ Dane sprzedawcy/Ustawienia poczty : Dane w sekcji Nazwa, E-mail  to dane, które zostaną wyświetlone w nagłówku wiadomości e-mail z e-Sale, natomiast dane z sekcji Serwer, Konto, Port to dane dostępowe do serwera SMTP. W polu E-mail w sekcji Nadawca oraz Konto w sekcji Serwer należy wpisać adres e-mail dla którego konfigurujemy wysyłkę. Poniżej należy wskazać port poczty wychodzącej oraz czy połączenie jest szyfrowane certyfikatem SSL. W tej sekcji można dodatkowo ustalić opóźnienie pomiędzy kolejnymi wiadomościami w milisekundach (domyślnie ustawiona jest wartość 100 ms) oraz ilość e-maili wysyłanych w pojedynczej sesji (domyślnie jest to 50 e-maili).
Wskazówka
Od wersji 2021 w panelu administracyjnym w sekcji konfiguracji poczty e-mail, została dodana informacja o nieprawidłowo wprowadzonym porcie oraz dodana podpowiedź o możliwych portach do wykorzystania.
W celu weryfikacji poprawności wpisanych danych należy wysłać wiadomość testową przy pomocy linku Wyślij wiadomość testową (na adres e-mail w innej domenie niż ten podany w konfiguracji).
  • Przykładowa konfiguracja SMTP

    Poniżej przedstawione są przykładowe dane konfiguracyjne dla popularnych serwisów pocztowych. W podanych przypadkach w polu Konto (w starym panelu Nazwa użytkownika) zaleca się podanie pełnego adresu e-mail.
    Home.pl
    Adres serwera SMTP Adres serwera lub twojadomena.pl *
    Port poczty wychodzącej 587(bez SSL), 587 (SSL)
    Konto nazwaużytkownika@twojadomena.pl
    Hasło użytkownika hasło do konta
    Uwaga
    Uwaga: W przypadku, gdy Użytkownik konta email chce korzystać z połączenia szyfrowanego i ma certyfikat SSL wydany dla własnej domeny, wówczas adresy serwerów SMTP i POP3/IMAP powinny być w formie twojadomena.pl . Jeśli połączenie ma być szyfrowane, ale domena Użytkownika nie posiada certyfikatu, wówczas używamy adresu serwera podanego w wiadomości e-mail od Home.pl
    Nazwa.pl
    Adres serwera SMTP twojanazwa.nazwa.pl
    Port poczty wychodzącej 587 (bez SSL)
    Konto nazwaużytkownika@nazwa.pl
    Hasło użytkownika hasło do konta
    Gmail.com
    Adres serwera SMTP smtp.gmail.com
    Port poczty wychodzącej 587 (SSL)
    Konto nazwaużytkownika@gmail.com
    Hasło użytkownika hasło do konta
    Uwaga
    Uwaga: Należy włączyć dostęp do poczty dla mniej bezpiecznych aplikacji przechodząc kolejno w swoim koncie google na Moje konto/Bezpieczeństwo/ Dostęp mniej bezpiecznych aplikacji/ opcja Włącz dostęp. Komunikacja serwera e-Sale z serwerem pocztowym gmail może zostać wykryta jako próba wykradnięcia hasła. W tym przypadku na skonfigurowany przez ciebie adres e-mail przyjdzie wiadomość "Ktoś zna Twoje hasło" z adresu no-reply@accounts.google.com , w której należy potwierdzić swoją tożsamość. Dodatkowo należy także sprawdzić na stronie Google, czy aktywność z Comarch e-Sale nie została uznana przez Google jako podejrzana i zablokowana.
    WP
    Adres serwera SMTP smtp.wp.pl
    Port poczty wychodzącej 587 (SSL)
    Konto nazwaużytkownika@wp.pl
    Hasło użytkownika hasło do konta
    Uwaga
    Uwaga: Należy włączyć dostęp do poczty za pomocą protokołu SMTP w sekcji konfiguracja POP3
    Onet.pl
    Adres serwera SMTP smtp.poczta.onet.pl
    Port poczty wychodzącej 587 (SSL)
    Konto nazwaużytkownika@onet.pl
    Hasło użytkownika hasło do konta
    Uwaga
    Uwaga: Należy włączyć dostęp do poczty za pomocą protokołu SMTP pod adresem https://poczta.onet.pl/ustawienia/ w danych konfiguracyjnych
    o2.pl
    Adres serwera SMTP poczta.o2.pl
    Port poczty wychodzącej 587 (bez SSL)
    Konto nazwaużytkownika@o2.pl
    Hasło użytkownika hasło do konta
    Gazeta.pl
    Adres serwera SMTP smtp.gmail.com
    Port poczty wychodzącej 587 (SSL)
    Konto nazwaużytkownika@gazeta.pl
    Hasło użytkownika hasło do konta

    Inne serwisy

    W przypadku pozostałych serwisów ustawień e-mail należy szukać w dokumentacji dostawców, bądź w ustawieniach konta. Zalecamy zwrócenie uwagi na to, czy Państwa dostawca nie blokuje dostępu do SMTP dla aplikacji zewnętrznych.

Zdjęcia produktów w e-Sale

Zdjęcia produktów to obiekty skutecznie wpływające na atrakcyjność Twojej oferty w internecie. Dobrej jakości zdjęcia przyciągają wzrok, jednak warto pamiętać, że dobre zdjęcie powinno być również odpowiednio zoptymalizowane pod względem rozmiaru, ponieważ nikt nie lubi, gdy strona ładuje się zbyt długo.
Wskazówka
Od wersji 2021 umożliwiliśmy wyświetlanie obrazków towarów na  liście towarów. Zoptymalizowaliśmy także wyświetlanie obrazków towarów w panelu. Obrazki ładują się z wykorzystaniem mechanizmu „lazy load”.

Profesjonalne zdjęcie produktu

Poniżej prezentujemy szereg porad do których należy się stosować, aby przygotować profesjonalne zdjęcia swoich produktów:
  • zdjęcie produktu umieść na białym tle;
  • nie pokazuj żadnych logotypów, ani nazwy firmy w tle;
  • nie dodawaj żadnych grafik, ikon ani tekstów w tle;
  • unikaj znaku wodnego i nie dodawaj ramek;
  • nie pokazuj na jednym zdjęciu kilku przedmiotów będących w różnych wariantach;
  • umieść na zdjęciu cały sprzedawany zestaw (błędne jest umieszczanie zdjęcia jednego przedmiotu i dopisywanie, że sprzedaż dotyczy kilku sztuk tego przedmiotu).

Obsługiwane format

W s-Sale obsługiwane są wyłącznie obrazki w formatach:
  • JPG, JPEG, JPE,
  • PNG (obsługa przezroczystości, tylko dla grafik przesłanych przez system ERP bez kompresji)
  • GIF (obsługa animowanych obrazków, tylko dla grafik przesłanych przez system ERP bez kompresji)
Pliki muszą mieć rozszerzenie zgodne z typem. Jeśli rozszerzenie pliku zostało zmienione dla zdjęcia zostanie zwrócony błąd 404. Pliki w formacie gif nie będą przetwarzane, dlatego zaleca się przesyłanie plików w rozmiarze, w jakim mają zostać docelowo wykorzystane w e-Sale. Jako główne zdjęcia będą obsługiwane pliki jpg i png. Głównym zdjęciem nie może być plik gif.

Zalecany rozmiar obrazków

Zdjęcia, których rozmiar przekroczy 512kB nie będą obsługiwane. Pliki przesłane przez system ERP jako kompresowane oraz pliki o rozdzielczości większej niż 1920px nie będą przetwarzane przez e-Sale, czyli nie będą one skalowane.
Wskazówka
Dopuszczalne obrazki w s-Sale: Format: JPG, JPEG, JPE, PNG, GIF Zalecany rozmiar pliku: 150KB Zalecana rozdzielczość: 1920 x 1920px Maksymalny rozmiar pliku: 512KB Maksymalna rozdzielczość: 2048 x 2048px
Dodatkowo od wersji 2021 wprowadzono możliwość wyświetlania na wszystkich listach oraz formularzach w panelu administracyjnym e-Sale obrazków oraz załączników dodanych w postaci linków.

Dodawanie zdjęć do produktów

W dobie silnej konkurencji na rynku sprzedaży internetowej należy poświęcić bardzo dużo uwagi na skrupulatne przygotowanie optymalnej oferty produktowej. Integralną częścią produktu jest jego zdjęcie. Wyeksponowane grafiki skutecznie przyciągają uwagę klientów i zachęcają do kupna oferowanego produktu. Pamiętaj, że dobrze przygotowane zdjęcia mogą najskuteczniej wyróżnić Twoją ofertę spośród wielu podobnych konkurentów. Zdjęcia produktów udostępnione w Comarch e-Sale dodawane są do kart towarowych w odpowiednim systemie ERP. W panelu administracyjnym e-Sale w menu Ustawienia/ Optymalizacje na liście widoczne są błędy i ostrzeżenia dotyczące przesyłania obrazków z systemu ERP, a w kolumnie Typ dodatkowo także przyczyna, dlaczego dane zdjęcie nie zostało przesłane do e-Sale. Jeżeli na liście widzisz wpisy, zbadaj poprawność udostępnienia tych obrazków w systemie ERP. Dla ułatwienia weryfikacji w tabeli wyświetlana jest również nazwa i rozmiar przesyłanego pliku oraz kod i nazwa towaru w systemie ERP, do którego dodano dane zdjęcie. Pusta lista oznacza, że nie ma nieprawidłowości w udostępnianiu obrazków przesyłanych z systemu ERP - czyli powinny być one widoczne na towarach w panelu e-Sale. Jeżeli jednak nadal nie widzisz tych zdjęć, sprawdź, czy poprawnie zostały skonfigurowane w systemie ERP. Więcej na temat dodawania zdjęć do produktów można przeczytać w poniższych artykułach:

Jak przywrócić standardową treść wiadomości e-mail?

Od wersji 2020.4 w panelu administracyjnym Comarch e-Sale umożliwiono przywracanie domyślnych treści wiadomości e-mail. W wersji 2020.3 wprowadzono nowe szablony graficzne dla wszystkich standardowych wiadomości e-mail wysyłanych z poziomu e-Sale. Nowe treści wiadomości e-mail dostępne są dla nowych sklepów, które zostały utworzone od wersji 2020.3. W przypadku starszych sklepów treści maili nie zostały zaktualizowane. Od wersji 2020.4, z myślą o sklepach aktualizowanych, wprowadzono funkcję, która umożliwia wgranie najnowszych treści wiadomości e-mail dostarczanych przez Comarch. Dzięki temu administrator:
  • starszej wersji e-Sale, gdzie są stare szablony wiadomości i który był zaktualizowany do wersji 2020.4 (lub wyższej) – może wgrać standardowe szablony z nowym wyglądem wiadomości e-mail,
  • każdego sklepu w wersji 2020.4 (lub wyższej) – może przywrócić domyślną (standardową) treść wiadomości e-mail (z nowym wyglądem udostępnionym od wersji 2020.3), w sytuacji, gdy zmodyfikowano treść tych wiadomości.
Opcja Przywróć domyślną treść dostępna jest w panelu administracyjnym e-Sale w menu Ustawienia/ Treści formalne/ Wysyłka e-mail na szczegółach każdej wiadomości, po kliknięciu w przycisk Więcej: Umożliwia ona przywrócenie domyślnej (standardowej) treści dla wybranego e-maila lub dla wszystkich wiadomości (na osobnej zakładce) w językach dostępnych w e-Sale: Operacja jest nieodwracalna i nie ma możliwości odzyskania nadpisanej treści e-mail.
Uwaga
W Comarch e-Sale dostosowano standardowe treści szablonów e-mail, wysyłanych jako wiadomości transakcyjne do zamówień pochodzących z serwisu aukcyjnego, do wymogów określonych przez Allegro. W wiadomościach wysyłanych do Klientów z Allegro: zmiana statusu zamówienia, zamówienie zrealizowane, zamówienie anulowane, dodanie faktury, zamówienie wysłane, dodanie listu przewozowego oraz w szablonie, zostanie pominięty link do e-Sale. Nowe treści wiadomości e-mail dostępne są dla nowych sklepów, które zostały utworzone od wersji 2020.4. W przypadku starszych sklepów treści maili nie zostały zaktualizowane i należy przywrócić je zgodnie z artykułem Jak przywrócić standardową treść wiadomości e-mail? Przypominamy jednak, że jeśli edytują Państwo we własnym zakresie treści wysyłanych wiadomości e-mail ze sklepu, muszą one być zgodne z regulaminem Allegro.

Faktury elektroniczne za usługę Comarch e-Sale

Faktury elektroniczne za usługę Comarch e-Sale

Faktura elektroniczna (e-faktura) jest elektronicznym odpowiednikiem faktury papierowej. Uruchomienie e-faktury pozwala na szybsze oraz bezpieczniejsze dostarczenie faktury za usługę Comarch e-Sale i jest rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska naturalnego. W panelu administracyjnym masz dostęp do faktur archiwalnych i ewentualną informację o przekroczonym terminie płatności. W panelu administracyjnym w obszarze Mój profil znajduje się sekcja Faktury elektroniczne, która daje możliwość szybszego oraz bezpieczniejszego dostarczenia faktur za usługę Comarch e-Sale i jest rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska naturalnego. Obszar daje dostęp do faktur archiwalnych i ewentualną informację o przekroczonym terminie płatności.

Jak włączyć fakturę elektroniczną?

Aby skorzystać z możliwości pobierania faktur elektronicznych z poziomu panelu administracyjnego e-Sale należy w obszarze Mój profil/ faktury elektroniczne/ zakładka Konfiguracja zweryfikować swoje dane, a następnie wskazać adres e-mail, na który będą przychodzić powiadomienia o nowych fakturach. Konfigurację należy zatwierdzić przyciskiem Włącz e-faktury teraz.

Gdzie sprawdzić e-fakturę?

Po zaakceptowaniu otrzymywania faktur elektronicznych lista faktur za Comarch e-Sale znajduje się  w:
  • panelu administracyjnym/ Mój profil/ Faktury elektroniczne, oraz na
  • Indywidualnych Stronach Klientów/ Partnerów w sekcji Moje dane/ Faktury elektroniczne.
Faktury przeterminowane posiadają stosowny komunikat w kolumnie Termin płatności informujący o liczbie dni po upływie terminu płatności. 
Uwaga
W przypadku zablokowania usług klient może pobrać e-fakturę wyłącznie na Indywidualnych Stronach Klientów/ Partnerów. Usługa nie będzie odblokowywana celem pobrania faktur.

Powiadomienie o wystawionej fakturze

Powiadomienie o wystawionej fakturze wysyłane jest na adres e-mail zdefiniowany w trakcie akceptacji otrzymywania faktur elektronicznych (czytaj punkt 1 powyższego artykułu). Istnieje możliwość zmiany adresu e-mail, na który będą wysyłane powiadomienia o wystawieniu nowej faktury. W sekcji Mój profil/ Faktury elektroniczne nad listą faktur znajduje się przycisk do zmiany zdefiniowanego adresu e-mail.

Dziennik zdarzeń

Dziennik zdarzeń

Dziennik zdarzeń to miejsce w panelu administracyjnym, w którym rejestrowane są poszczególne operacje wpływające na działanie e-Sale. Dostępny jest w zakładce Ustawienia/ Dziennik zdarzeń. Po otwarciu obszaru pojawi się panel, na którym wyświetlona jest lista zakładek:
  • Synchronizacja z ERP,
  • Oferty,
  • Wysyłka e-mail,
  • Amazon.
Na liście zdarzeń widoczne są informacje o:
  • dacie rozpoczęcia i dacie zakończenia synchronizacji (z dokładnością do sekund) z możliwością sortowania i filtrowania po dacie,
  • typie zdarzenia (filtrowanie możliwe po opcjach: import danych z ERP, eksport z e-Sale, import z hurtowni),
  • nazwie źródła synchronizacji (system ERP, hurtownia) z możliwością sortowania wyników w tej kolumnie,
  • rozmiarze przesyłanych danych,
  • wersji pliku synchronizacji,
  • unikalnym numerze identyfikacyjnym operacji (guid).
  • nieoczekiwanych zdarzeniach w synchronizacji z ERP (kolumna Błąd), które podzielono na trzy rodzaje:
    • informacje (do wiadomości administratora aplikacji),
    • błędy (wyświetlane na czerwono), wymagają one natychmiastowej poprawy, gdyż ich wystąpienie przerywa synchronizację,
    • ostrzeżenia (wyświetlane na pomarańczowo) – nie wpływają na poprawność wykonania synchronizacji (nie przerywają jej). Należy jednak zweryfikować źródło pochodzenia ostrzeżenia oraz wyeliminować je z synchronizacji.
Na szczegółach zdarzenia widoczny jest dokładny rejestr z informacją o dacie synchronizacji poszczególnych danych oraz w przypadku wystąpienia komunikatu – konkretna informacja dotycząca nieprawidłowych danych. Administrator ma również informację o rozmiarze przesłanych danych, dzięki czemu może zweryfikować ilość danych, które zostały wymienione w procesie synchronizacji. Jeżeli wystąpią nieprawidłowości w przesyłaniu towarów lub kategorii produktowych, to w Dzienniku zdarzeń dane zdarzenie jest odpowiednio oznaczone komunikatem błędu (na czerwono) lub ostrzeżenia (na pomarańczowo). Dodatkowo po wejściu w szczegóły takiego zdarzenia dostępny jest odnośnik:
  • Wyświetl (pobierz) listę towarów do poprawy – po kliknięciu dostępna będzie lista towarów wymagających weryfikacji i poprawy w systemie ERP;
  • Wyświetl (pobierz) listę kategorii do poprawy – po kliknięciu dostępna będzie lista kategorii wymagających weryfikacji i poprawy w systemie ERP.
  • do artykułu z Centrum Pomocy Comarch e-Sale. Opisano w nim rozwiązania dla nieoczekiwanych zdarzeń, jakie pojawiły się podczas synchronizacji z systemem ERP. Dzięki temu administrator sklepu może łatwo zapoznać się z wyjaśnieniem komunikatu oraz szybko zastosować proponowane rozwiązanie.

Synchronizacja z ERP

Zakładka Synchronizacja z ERP pokazuje wszystkie dokonane synchronizacje Comarch e-Sale z systemem ERP, z którym jest on skonfigurowany. Pokazana jest dokładna data i godzina synchronizacji, zdarzenie (czy jest to eksport danych z e-Sale do ERP, import danych z ERP do e-Sale czy import z hurtowni), rozmiar przesłanych danych oraz dodatkowe informacje z wersją protokołu synchronizacji. Po kliknięciu w wybraną pozycję listy pojawią się szczegóły dotyczące danego zdarzenia:
  • data rozpoczęcia synchronizacji,
  • data zakończenia synchronizacji,
  • rozmiar przesłanych danych,
  • wersja pliku synchronizacji,
  • dane z ERP – jakie informacje zostały przesłane w synchronizacji,
  • rejestr zdarzeń.
Szczegóły na temat synchronizacji z systemami ERP odnajdziesz w artykułach: Jeżeli w ciągu dnia wykonano więcej niż dwie pełne synchronizacje, to w panelu administracyjnym administrator otrzyma informację o złym wpływie takiego działania na szybkość synchronizacji oraz działanie e-Sale.

Oferty

W zakładce Oferty zamieszczone są wszystkie zdarzenia związane z wymianą danych z serwisami aukcyjnymi. W poszczególnych kolumnach zamieszczona jest data, rodzaj i typ zdarzenia (z możliwością sortowania i filtrowania), numer oferty w sklepie (z możliwością filtrowania), login oraz serwis, na którym umieszczona jest oferta. Do typów zdarzeń należą:
  • wystawienie oferty;
  • komentarz do oferty;
  • zakończenie oferty;
  • pobranie oferty;
  • tworzenie zamówień;
  • kontrola stanów magazynowych,
  • numer listu przewozowego,
  • zmiana ceny,
  • seryjne wiązanie ofert.
Zaznaczając kilka pozycji, można je zbiorczo usunąć za pomocą przycisku Usuń. Więcej na temat zarządzania ofertami możesz dowiedzieć się z artykułów:

Błędy wysyłki e-mail

W zakładce Błędy wysyłki e-mail zamieszczona jest lista wiadomości e-mail, które zawierały różnego rodzaju błędy. W panelu widoczna jest data, adres e-mail odbiorcy oraz błąd, jaki wystąpił przy wysyłce. Po zaznaczeniu wybranego elementu z listy, pojawia się możliwość jego usunięcia. Więcej na temat korzystania z konta e-mail przeczytasz w artykule Konfiguracja konta e-mail.

Mój e-Sale - dane synchronizacji, zarządzanie administratorami i wykonywanie kopii bazy

Mój e-Sale

Panel administracyjny umożliwia podgląd używanych e-Sale, ich historii czy wyboru domyślnej aplikacji. Prezentowane są informacje o e-Sale oraz dane potrzebne do jego synchronizacji z systemem ERP. Istnieje również możliwość dodawania oraz usuwania administratorów, a także edytowania ich uprawnień. W zakładce Mój profil/ e-Sale znajduje się lista używanych aplikacji, numer wersji, status (aktywny czy nie) oraz uprawnienia osoby przeglądającej. Z tego miejsca możesz wybrać i ustawić domyślną aplikację e-Sale. Aby tego dokonać należy przy wybranej pozycji użyć opcji Ustaw jako domyślny. Po dokonaniu zmiany, zostanie wyświetlony komunikat ją potwierdzający. W przypadku wersji demo i wersji partnerskiej stosowna informacja znajduje się obok nazwy aplikacji. Po kliknięciu w link e-Sale (w kolumnie Nazwa) z listy dostępnych oddziałów, cały panel administracyjny przełączy się na wybrany e-Sale. Kliknięcie w obszar wersji, statusu lub uprawnienia spowoduje przekierowanie do bardziej szczegółowych informacji, takich jak:
    • danych do synchronizacji,
    • informacji o administratorach wraz z uprawnieniami,
    • możliwości wykonania kopii bazy danych aplikacji.

Ogólne, dane do synchronizacji

Sekcja Dane do synchronizacji zawiera informacje niezbędne do skonfigurowania stanowiska/ oddziału e-Sale w systemie Comarch ERP, a tym samym do połączenia obu programów i wykonania synchronizacji czyli przesłania danych. Są to:
    • adres serwera wymiany: https://synchro.comarchesklep.pl/,
    • dane do wygenerowania klucza wymiany (są one unikalne dla każdego użytkownika):
      • nazwa firmy,
      • nazwa e-Sale,
      • hasło.
Po wprowadzeniu powyższych danych w systemie ERP i pomyślnym przeprowadzeniu synchronizacji, możliwym będzie przesyłanie danych z Comarch e-Sale do bazy danych systemu ERP oraz vice versa.  

Dodawanie administratorów, uprawnień i ograniczeń

Obszar Mój profil/ Administratorzy umożliwia dodanie nowej osoby zarządzającej Comarch e-Sale, edytowanie jej uprawnień oraz ustawienie ograniczeń. Jeżeli chcesz dodać nowego administratora, skorzystaj z przycisku Dodaj administratora, następnie wpisz adres e-mail danej osoby, oraz naciśnij Dalej. W pierwszej zakładce możesz oznaczyć go jako aktywnego lub nie, wpisać jego nazwę (np. imię i nazwisko) oraz wskazać grupę, do której będzie należał. W sekcji Nadaj uprawnienia do obszarów panelu ustawisz dostęp do obszarów, którymi będzie mógł zarządzać w panelu administracyjnym e-Sale dany administrator. Widoczna jest tam lista zakładek dostępnych w głównym menu panelu aplikacji oraz podzakładek. Zaznacz wybrane obszary, do których administrator ma mieć dostęp. Jeżeli zakładka nie zostanie zaznaczona, po zalogowaniu do panelu nie będzie dostępna dla danego użytkownika. Po zakończeniu wszelkich prac modyfikacyjnych, należy użyć przycisku Dodaj administratora. Na tej zakładce możesz również:
    • zablokować administratorowi dostęp do panelu e-Sale poprzez opcję Więcej/ Ustaw jako archiwalny. Uwaga: oznaczenie administratora jako archiwalnego jest operacją nieodwracalną,
    • zmienić głównego (czyli z najszerszymi uprawnieniami) administratora e-Sale poprzez opcję Więcej/ Nadaj pełne uprawnienia administratora. Uwaga: ustawienie pełnych uprawnień administratora jest operacją nieodwracalną.

Kopia bazy danych

W przypadku, kiedy obawiasz utraty danych albo dokonujesz modyfikacji w Comarch e-Sale ważne jest posiadanie aktualnej kopii bazy danych aplikacji. Aby wykonać kopię bazy danych w Comarch e-Sale należy przejść w panelu administracyjnym do sekcji Mój profil/e-Sale, a następnie przejść do szczegółów swojego produktu. Aby utworzyć kopię bazy danych musisz wcześniej mieć założone konto e-mail w usłudze IBARD. Po wpisaniu loginu do IBARD oraz ustaleniu hasła do zabezpieczenia tej kopii, kliknij w przycisk Wykonaj kopię bazy danych.
Uwaga
Opcja wykonania kopii bezpieczeństwa bazy e-Sale dostępna jest po zalogowaniu na głównego administratora.
Dodatkowo w sekcji Historia wykonywanych kopii możesz sprawdzić:
    • datę wykonania kopii,
    • stan realizacji Twojego zamówienia,
    • osobę wykonującą kopię,
    • konto e-mail w usłudze IBARD, na którym zostanie udostępniona kopia bazy.

Kontrahenci

Kontrahenci w Comarch e-Sale

W panelu administracyjnym Comarch e-Sale znajduje się obszar dotyczący Klientów. Na liście tej pojawią się kontrahenci, którym zgodnie z ustawieniami Allegro włączysz parametr Przesyłaj kartę kontrahenta do systemu ERP. Parametr ten pozwala na utworzenie kartoteki Klienta pochodzącego z Allegro (niezależnie od tego, czy kontrahent podał NIP czy nie), a następnie wysłanie go do systemu ERP. Funkcja ta znajduje się w panelu administracyjnym w sekcji Integracje/ Allegro/ Klienci:   Jeżeli włączony jest parametr: Przesyłaj kartę kontrahenta do systemu ERP, to w systemie ERP utworzy się kartoteka kontrahenta z zakodowanym adresem e-mail. W takim przypadku, po synchronizacji mogą się przestać mapować kontrahenci (w szczególności, jeżeli w systemie ERP zaznaczono mapowanie wyłącznie po adresie e-mail). Należy również zwrócić uwagę przy wysyłaniu wiadomości z poziomu systemu ERP, czy nie są one przesyłane do Allegro na zakodowane adresy e-mail, a nie do właściwych odbiorców. Zaznaczenie parametru Przesyłaj do systemu ERP tylko kartę kontrahenta zawierającą numer NIP spowoduje, że w synchronizacji zostaną przesłane dane tylko tych kontrahentów, którzy podali w zamówieniu Allegro swój numer NIP, a w systemie ERP utworzy się na tej podstawie kartoteka kontrahenta (lub w sytuacji włączonego mapowania - zostanie połączona z istniejącą w systemie ERP kartoteką). Lista kontrahentów zawiera informacje o wszystkich utworzonych w e-Sale kart kontrahentów. Znajdują się na niej m.in. dane kontaktowe oraz handlowe kontrahentów. Informacje widoczne na liście kontrahentów, są zależne od wyboru administratora. Wyboru takiego można dokonać poprzez kliknięcie ikony ołówkaPojawi się wtedy lista kolumn, które można wybrać aby zostały zaprezentowane na liście kontrahentów. Można również przywrócić ustawienia domyślne klikając przycisk Przywróć domyślne. Dostępne w Comarch e-Sale kolumny to:
  • Numer klienta,
  • Klient,
  • Telefon,
  • Adres e-mail,
  • NIP,
  • Adres,
  • Data utworzenia konta,
  • Źródło pochodzenia,
  • Data synchronizacji do ERP,
  • Numer w systemie ERP,
  • Źródło pochodzenia.
Wskazówka
Od wersji 2021.1 jeśli z systemu ERP zostaną wysłane do e-Sale dwa loginy Kontrahenta z tym samym adresem e-mail, wówczas w menu Ustawienia/ Dziennik zdarzeń pojawi się komunikat o zduplikowanych loginach kontrahenta oraz dla takiego kontrahenta nie zostanie utworzone konto w e-Sale.
Od wersji 2021 w panelu administracyjnym e-Sale dodano także możliwość eksportu do pliku w formacie csv oraz xml listy kontrahentów. Można wyeksportować zaznaczone elementy, bieżący widok listy lub całą listę.

Szczegóły kontrahenta

Po kliknięciu w zakładkę wybranego kontrahenta, na liście kontrahentów wyświetlają się jego szczegóły. Następnie dostępne są następujące informacje na temat kontrahenta:
  • główny adres e-mail – widoczny w polu Adres e-mail na karcie tego kontrahenta w panelu administracyjnym, w przypadku Allegro, jak wiadomo adres mailowy jest zaszyfrowany.
  • numer telefonu – widoczny w polu Numer telefonu na karcie tego kontrahenta w panelu administracyjnym,
  • NIP (wraz z prefiksem kraju – prefiks dotyczy tylko kontrahentów o statusie krajowy i wewnątrzunijny) – widoczny w polu NIP na karcie tego kontrahenta w panelu administracyjnym. (Dostępne od wersji 2021.2.)
  • Kontrahent – status krajowy/ wewnątrzunijny/ pozaunijny widoczny w polu Kontrahent na karcie tego kontrahenta w panelu administracyjnym.
Wskazówka
Status takiego kontrahenta to "Oczekuje na aktywację", gdyż nie jest to konto założone w Comarch e-Sale, lecz zapis danych w celu utworzenia kartoteki w systemie ERP. W związku z tym, iż Comarch e-Sale nie jest sklepem internetowym, wówczas aktywacja konta dla Klienta Allegro jest zupełnie niepotrzebna.
Wskazówka
Operacja, jaką można wykonać na liście kontrahentów jest anonimizacja, czyli usunięcie z systemu e-Sale wszystkich informacji na temat danego kontrahenta oraz jego zamówień. UWAGA! Operacja jest nieodwracalna.
 

Pliki użytkownika

Twoje pliki

Pliki użytkownika w Comarch e-Sale można wprowadzić w panelu administracyjnym, w menu Ustawienia/ Twoje pliki. Widoczny panel przedstawia kafelki, na których zapisana jest nazwa pliku. uo Po najechaniu na kafelek, pojawiają się przyciski za pomocą, których można zmienić nazwę pliku, pobrać go lub usunąć. Po kliknięciu w kafelek lub pozycję listy w przypadku plików graficznych wywoływany jest ich podgląd, natomiast w przypadku plików tekstowych wywoływany jest edytor (dotyczy plików txt, css, js). W nazwie pliku dozwolone są tylko małe litery, cyfry, kropka, myślnik i podkreślenie. Duże litery są przy dodawaniu pliku zamieniane na małe,polskie znaki zastępowane są ich odpowiednikami bez ogonków, niedozwolone znaki zastępowane są znakiem podkreślenia. Dodawany plik może mieć maksymalnie 3MB., Podczas dodawania plików, sprawdzane jest, czy zawartość pliku pokrywa się z jego rozszerzeniem np. czy plik graficzny jpg jest faktycznie plikiem jpg, czy może jest to plik bmp ze zmienionym ręcznie rozszerzeniem. jmj

Lista plików użytkownika

Lista ta zawiera informacje o wszystkich plikach użytkownika. Znajdują się na niej m.in. jego nazwa, rozmiar, data modyfikacji. ffss

Dodawanie nowego pliku

Za pomocą przycisku Prześlij można dodać nowy plik. Rozmiar wszystkich plików nie może przekroczyć 100MB.

Dozwolone rozszerzenia plików

Możliwe jest wgranie plików z dowolnym rozszerzeniem (wyłączając listę rozszerzeń niedozwolonych).
Uwaga
Uwaga: Niedozwolone są pliki z następującymi rozszerzeniami EXE, COM, BAT, DLL, DRV, PIF, QTS, QTX, SYS, ACM, AX, CPL, FON, OCX, OLB, SCR, VBX, VXD. Lista ta może, w kolejnych wersjach e-Sale, ulegać rozszerzeniu.

Synchronizacja Comarch e-Sale z systemami Comarch ERP – komunikaty

Wstęp

Synchronizacja to proces wymiany danych pomiędzy systemem ERP a e-Sale. W procesie synchronizacji e-Sale komunikuje się z systemem ERP przy wykorzystaniu serwisu wymiany, przez który przekazywane są informacje na temat bieżącego asortymentu, zamówień i kontrahentów. Jeśli podczas synchronizacji nie zostaną spełnione wymagania, wówczas w panelu administracyjnym w zakładce Ustawienia/ Dziennik zdarzeń/ Synchronizacja z ERP zostanie zarejestrowany odpowiedni komunikat. Poniżej przedstawiamy listę częstych komunikatów wraz z objaśnieniami.

Synchronization_ImportProducts

1. Niepoprawna struktura danych - brak lub niewłaściwa grupa domyślna towaru, skontaktuj się z Asystą ERP (Incorrect XML data, contact with technical support). Komunikat pojawia się jeśli na towarze w systemie ERP nie jest uzupełniona grupa domyślna dla Comarch e-Sale. Zalecenia: Pod treścią komunikatu dostępny jest przycisk – Lista towarów do poprawy, umożliwiający wyświetlenie listy towarów dla których należy wskazać lub poprawić grupę domyślną na karcie towaru w systemie Comarch:
  • ERP Optima na zakładce – e-Handel,
  • ERP XL na zakładce – Aplikacje.
2. Niepoprawna struktura danych - niepoprawny status dostępności towaru, skontaktuj się z Asystą ERP (Incorrect XML data, contact with technical support). Komunikat oznacza, że na karcie towaru w systemie ERP nie ma ustawionego statusu dostępności towaru dla Comarch e-Sale. Zalecenia: Obok komunikatu dostępny jest przycisk – Szczegóły, umożliwiający wyświetlenie listy towarów dla których należy dodać status dostępności na karcie towaru w systemie Comarch:
  • ERP Optima na zakładce – e-Handel,
  • ERP XL na zakładce – Aplikacje.
3.a)Niepoprawna struktura danych, niepoprawny typ atrybutu grupy, skontaktuj się z Asystą ERP (Incorrect XML data) b) Niepoprawna struktura danych, skontaktuj się z Asystą ERP - przesłane atrybuty nie mają wartości (Incorrect XML data, contact with technical support)'; c) Niepoprawna struktura danych, skontaktuj się z Asystą ERP - brak wartości atrybutu (Incorrect XML data, contact with technical support - no data, lack of attributes names) - [ATRWJ] Wyżej wymienione komunikaty oznaczają, że nieprawidłowo zostały dodane atrybuty (np. kilka razy ten sam atrybut) do grupy (kategorii) towarowej lub do karty towaru w systemie Comarch ERP. Zalecenia: Należy uporządkować atrybuty na grupach (towarach) w systemie ERP - tzn. dany atrybut może być dodać do grupy towarowej tylko raz. Dodatkowo atrybut dodany do kategorii nie może mieć przypisanej wartości. Jeżeli na grupie towarowej, której nazwa pojawiała się w komunikacie są dodane duplikaty atrybutów, należy je zweryfikować i usunąć powtarzające się atrybuty. Następnie należy wykonać synchronizację do e-Sale. 4. Niepoprawna struktura danych – brak lub niewłaściwy towar nadrzędny, (Incorect XML data, contact with technical suport) Komunikat pojawia się jeśli w systemie ERP jest niepoprawnie utworzony towar zgrupowany (fantom). Na przykład jeśli ten sam towar jest towarem nadrzędnym dla innego towaru oraz jest dzieckiem dla drugiego towaru zgrupowanego. Zalecenia: Pod treścią komunikatu dostępny jest przycisk – Lista towarów do poprawy, po kliknięciu w który wyświetlana jest lista towarów dla których należy poprawić konfigurację fantomów (towarów zgrupowanych) w systemie Comarch ERP. 5. Niepoprawna struktura danych, skontaktuj się z Asystą ERP, (Incorrect XML data, contact with technical support). [COUNT(/ROOT[1]/TWRI[1]/TWR/TWRATRI)] Komunikat świadczy o tym, że system ERP XL wysyła zdublowane sekcje na towarze, co może skutkować brakiem atrybutów na towarze w e-Sale. Zalecenia: Wymaga poprawy przez system ERP XL - należy zgłosić do Asysty Comarch ERP XL. 6. Niepoprawna struktura danych - atrybuty zduplikowane, (Incorrect XML data, contact with technical support) Komunikat oznacza, że mamy do czynienia ze zduplikowanymi wartościami na definicji atrybutu lub na towarze. Zalecenia: Pod treścią komunikatu dostępny jest przycisk – Lista towarów do poprawy, umożliwiający wyświetlenie listy towarów dla których wystąpiła zaistniała sytuacja. Proszę sprawdzić na wylistowanych towarach, czy nie ma zduplikowanych atrybutów. Proszę również sprawdzić, czy na definicji atrybutu, nie ma wpisanych dwóch takich samych wartości. 7. Niepoprawna struktura danych - nieaktywny towar nadrzędny, (Incorrect XML data, contact with technical support) Komunikat informuje, iż towar nadrzędny w przypadku produktu zgrupowanego (fantoma) został dezaktywowany w systemie ERP, zaś powiązane z nim produkty nadal są udostępniane do Comarch e-Sale. Zalecenia: W takiej sytuacji należy zweryfikować utworzony w systemie ERP fantom, czyli:
  • zmienić towar nadrzędny dla towarów powiązanych,
  • dezaktywować towary powiązane,
  • usunąć powiazanie między produktami,
  • ponownie udostępnić towar nadrzędny do Comarch e-Sale.
8. Niepoprawna struktura danych - błędne atrybuty grupujące, (Incorrect XML data, contact with technical support) Komunikat oznacza, że mamy do czynienia z nieprawidłowo skonfigurowanym atrybutem grupującym na towarze. Zalecenia: Pod treścią komunikatu dostępny jest przycisk – Lista towarów do poprawy, umożliwiający wyświetlenie listy towarów dla których wystąpiła zaistniała sytuacja. Proszę sprawdzić na wylistowanych towarach, czy występuje zdublowany atrybut grupujący - dodany 2 razy ten sam atrybut na danym towarze i oznaczenie go jako grupujący, 9. Niepoprawna struktura danych - błędny identyfikator atrybutu, (Incorrect XML data, contact with technical support) Komunikat oznacza, że wysyłamy atrybut - przypisany do towaru, którego nie ma w słowniku atrybutów. Zalecenia: Pod treścią komunikatu dostępny jest przycisk – Lista towarów do poprawy, umożliwiający wyświetlenie listy towarów dla których wystąpiła zaistniała sytuacja. Należy skontaktować się z odpowiednią Asystą systemu ERP w celu wykonania odpowiednich poprawek na bazie danych systemu ERP. 10. Niepoprawna struktura danych - błędny identyfikator wartości atrybutu, (Incorrect XML data, contact with technical support) Komunikat oznacza, że wysyłamy wartość atrybutu - przypisaną do towaru, której nie ma w słowniku atrybutów. Zalecenia: Pod treścią komunikatu dostępny jest przycisk – Lista towarów do poprawy, umożliwiający wyświetlenie listy towarów dla których wystąpiła zaistniała sytuacja. Należy skontaktować się z odpowiednią Asystą systemu ERP w celu wykonania odpowiednich poprawek na bazie danych systemu ERP. 11. Niepoprawna struktura danych - pusta wartość atrybutu, (Incorrect XML data, contact with technical support) Komunikat oznacza, że wysyłamy pustą wartość atrybutu - przypisaną do towaru. Zalecenia: Pod treścią komunikatu dostępny jest przycisk – Lista towarów do poprawy, umożliwiający wyświetlenie listy towarów dla których wystąpiła zaistniała sytuacja. Należy podać wartość dla wybranych atrybutów w systemie ERP. 12. Niepoprawna struktura danych - powiązania zduplikowane, (Incorrect XML data, contact with technical support). Komunikat oznacza, że mamy do czynienia ze zduplikowanymi wartościami na zakładce komplety na karcie towaru. Zalecenia: Pod treścią komunikatu dostępny jest przycisk – Lista towarów do poprawy, umożliwiający wyświetlenie listy towarów dla których wystąpiła zaistniała sytuacja. Proszę sprawdzić na wylistowanych towarach, czy nie ma zduplikowanych indeksów w zakładce komplety - dodany 2 razy ten sam towar.

Synchronization_ImportXML

1. Zbyt często wysyłasz pełne informacje o towarach. To wpływa na szybkość synchronizacji oraz działanie Twojego sklepu. Zmień ustawienia synchronizacji w systemie ERP. Zalecamy, by synchronizacje były zawsze różnicowe. Komunikat informuje o nadmiernym wykonywaniu pełnych synchronizacji pomiędzy systemem ERP a Comarch e-Sale. Zalecenia: Należy ograniczyć liczbę wysyłania pełnych synchronizacji. Optymalna konfiguracja procesu synchronizacji sprowadza się do różnicowego wysyłania niezbędnych informacji. Synchronizacja różnicowa polega na wysyłaniu jedynie tych informacji, które uległy zmianie. Przykładowo w przypadku zmiany opisu i ceny jednego z towarów w naszym sklepie, nie ma sensu wysyłać całego asortymentu. Wystarczy przesłanie jednego towaru. 2. Zmieniono bazę danych systemu ERP (niepoprawna data ostatniej synchronizacji), data z systemu ERP: X, zapisana w Comarch e-Sale: Y - skontaktuj się z Asystą Techniczną Comarch ERP. Komunikat świadczy o zmianie bazy danych wysyłanej do Comarch e-Sale. Jeśli jednak baza danych nie została zmieniona, wówczas komunikat wynika z faktu, iż jednocześnie są uruchomione dwie synchronizacje: ręczna (wywoływana z zakładki Narzędzia w systemie Comarch ERP Optima) oraz automat (ustawiony w menu System/ Konfiguracja/ Program/ Automat synchronizacji/ Harmonogramy). Zalecenia: W systemie Comarch ERP Optima w menu System/ Konfiguracja/ Program/ Automat synchronizacji/ Harmonogramy po wybraniu właściwej firmy, w zakładce e-Handel należy odznaczyć parametr Automatyczna synchronizacja z Comarch e-Sklep/e-Sale i zapisać zmiany. W menu Narzędzia/ e-Handel należy wykonać pełną synchronizację, z zaznaczonymi parametrami: Wyślij ofertę do e-Sklepu/e-Sale, oraz Wymuś pełną synchronizację oferty. Po zakończeniu synchronizacji należy sprawdzić Dziennik Zdarzeń w panelu e-Sale (Ustawienia/ Dziennik zdarzeń). Jeżeli nie było żadnych komunikatów można ponownie włączyć automat, czyli: w Comarch ERP Optima w menu System/ Konfiguracja/ Program/ Automat synchronizacji/ Harmonogramy po wybraniu właściwej firmy, w zakładce e-Handel zaznaczyć parametr Automatyczna synchronizacja z Comarch e-Sklep/e-Sale. 3. Comarch e-Sale zmieniono bazę danych systemu ERP, aktualna: nazwa_bazy_danych (GUID: xxx), zapisana w Comarch e-Sale: nazwa_bazy_danych (GUID:xxx) - skontaktuj się z Asystą Techniczną Comarch ERP. Komunikat może pojawić się po przeniesieniu bazy danych na inny serwer i odtworzeniu bazy z kopii bezpieczeństwa ze zmienioną nazwą. Zalecenia: Po upewnieniu się, że jest to jedyna baza danych z której obecnie będzie wykonywana synchronizacja z Comarch e-Sale, należy napisać wiadomość o odblokowanie synchronizacji przez stronę asysta.comarch.pl lub na adres e-mail: e-sklep@comarch.pl 4. Synchronization_ImportXML 16, 1 50000: Wersja Oprogramowania ERP nie jest zgodna z aktualną wersją Comarch e-Sale. - skontaktuj się z Asystą Techniczną Comarch ERP. Sklep od wersji 2021.5 obsługuje nowy protokół synchronizacji nr 17. Powyższy komunikat występuje, gdy mimo aktualnej i kompatybilnej wersji systemu ERP Optima program wysyła dane według protokołu w wersji nr 15. W zaistniałej sytuacji należy wykonać odpowiednie zapytanie SQL na bazie firmowej systemu ERP, które zaktualizuje wersję protokołu. Jak wykonać zapytanie? W systemie Comarch ERP Optima należy przejść do zakładki Narzędzia/Serwer baz danych/ Wykonywanie zapytań SQL (opcja dostępna dla operatora z uprawnieniami administratora) i w polu zapytanie SQL wkleić poniższą treść: Update cdn.eSklepStanowiska set ESS_WersjaProt = 17.00. Zapytanie należy wykonać na bazie firmowej. Po wykonaniu zapytania SQL można wykonać synchronizację. 5. Synchronization_ImportXML 16, 1 50000: Synchronizacja już trwa na innym stanowisku. Poczekaj na jej zakończenie lub do 10 minut i spróbuj ponownie. (Synchronization is already in progress). Jest to sytuacja, w której dwie synchronizacje (ręczna i automatyczna) nachodzą się na siebie. Przykładowo automat rozpoczyna synchronizację w momencie gdy poprzednia synchronizacja jeszcze nie została zakończona. Zalecenia: W przypadku pojawienia się tego komunikatu należy poczekać na zakończenie wykonywanej synchronizacji lub odczekać do 10 minut i spróbować ponownie uruchomić automat synchronizacji. Alternatywnym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest wyłączenie automatu synchronizacji. Na przykładzie systemu Comarch ERP Optima należy przejść w menu System/Konfiguracja/Program, a następnie do Automat synchronizacji/Harmonogramy. Po dwukrotnym kliknięciu w wybraną bazę pojawi się okno Synchronizacja. W tym oknie na zakładce e-Handel należy odznaczyć parametr Automatyczna synchronizacja z Comarch e-Sklep/e-Sale i zapisać zmiany. Następnie należy przejść w menu głównym w Narzędzia/e-Handel i wykonać ręczną synchronizację z zaznaczoną opcją Wymuś pełną synchronizację oferty. Dodatkowym rozwiązaniem opisywanego przypadku może być także zwiększenie czasu pomiędzy kolejnymi synchronizacjami automatycznymi.

Synchronization_ImportGrups

1. Niepoprawna struktura danych [TWG[@GIDTyp=16]/TWGJI] Komunikat świadczy o niepoprawnych tłumaczeniach na powiązaniach grupa-towar w Comarch ERP XL. Zalecenia: Wymaga poprawy przez system ERP XL. Nalży skontaktować się z Asystą Comarch ERP XL. 2. Wystąpił błąd podczas wysyłania danych. Brak menu w sklepie. Wyślij tłumaczenia grup dla domyślnego języka w sklepie (No menu in the webshop. Send the translation of group for the default language in the webshop) Komunikat świadczy o tym, że użytkownik ustawił jako grupę towarów (w ustawieniach oddziału) kategorię, która nie ma swojej podkategorii. Grupa towarów to korzeń, na którym zostaną wyświetlone podkategorię. Wskazana grupa towarów nie jest wyświetlana.
Przyklad
Błąd w dzienniku zdarzeń wyświetli się wtedy gdy ustawimy "ROŚLINY" jako grupę towarową do e-Sale. Kategoria "ROŚLINY - ojciec" nie ma żadnej podkategorii - "dzieci".
Zalecenia: Wskaż grupę towarów - "korzeń", który ma podkategorię "dzieci". Z powyższego przykładu wynika, że grupą towarów może być:
  • Grupa główna
  • E-SALE
  • ESKL

Synchronization_ImportCustomers

1. Niepoprawna struktura danych, brak loginów, skontaktuj się z Asystą ERP, (Incorrect XML data, contact with technical support)(GIDNumer=XYZ, Email=abc@abc.pl) Komunikat świadczy o tym, że system ERP nie wysyła loginów z podanym adresem e-mail. Zalecenia: Należy skontaktować się z asystą ERP w celu weryfikacji w bazie (Optimy, XLa). 2. Invalid e-mail: klient.testowy@comarch.pl Komunikat informuje o niepoprawnym zapisie adresu e-mail w systemie ERP. Zalecenia: Adresy e-mail muszą być oddzielone przecinkiem. Należy sprawdzić adres e-mail na karcie kontrahenta w systemie ERP (na zakładce Ogólne, na zakładce z przedstawicielami, loginami lub osobami – miejsce z adresem e-mail zależy od systemu ERP). 3. Violation of PRIMARY KEY constraint 'PK__#Custome__ABCD123456789'. Cannot insert duplicate key in object 'dbo.#Customers'. The duplicate key value is (XYZ) Komunikat informuje o duplikacji danych w przesyłanym podczas synchronizacji pliku XML. Duplikacja dotyczy kontrahenta, którego GIDNumer wynosi "XYZ". Zalecenia: Należy zweryfikować kontrahentów w bazie danych oraz usunąć duplikaty. Trzeba również zweryfikować listę loginów (pracowników) dla wskazanego kontrahenta. Po uporządkowaniu podwojonych danych należy wykonać synchronizację kontrahentów do e-Sale. W celu usunięcia duplikatów z bazy danych skontaktować się z odpowiednią Asystą Comarch ERP (Optima, XL).

Synchronization_ImportCustomersWithLogins

1.Kontrahenci zanonimizowani w e-Sklpeie, nie zostaną zaimportowani. Lista kontrahentów do poprawy. Zalecenia: 1. W panelu administracyjnym należy przejść do sekcji Kontrahenci/Kontrahenci, a następnie przejść do szczegółów zanonimizowanego konta. 2. Na szczegółach zanonimizowanego kontrahenta w prawym górnym rogu, pod trzema kropkami należy skorzystać z funkcji Usuń powiązanie z kartą kontrahenta w ERP. 3. Po usunięciu powiązania można wykonać synchronizację danych

Synchronization_ImportProductAttachments

1. Niepoprawna struktura danych, duplikaty zdjęcia głównego + lista błędnych towarów Komunikat informuje o duplikacji zdjęcia głównego w przesyłanym podczas synchronizacji pliku XML. W liście błędnych towarów pokażą się wszystkie, które trzeba poprawić przed kolejną synchronizacją. Zalecenia: Należy zweryfikować zdjęcia dla wskazanych towarów w bazie, a następnie uporządkować je. Towar może posiadać tylko jedno zdjęcie główne. W celu usunięcia duplikatów z bazy danych skontaktować się z odpowiednią Asystą Comarch ERP (Optima, XL)

Synchronization_ImportDiscountsDiscountEngine

1. Synchronization_ImportDiscountsDiscountEngine (Violation of PRIMARY KEY constraint 'PK_DiscountEngine_Headers'. Cannot insert duplicate key in object 'DiscountEngine.Headers'. The duplicate key value is (XYZ). Komunikat informuje, iż podczas synchronizacji system próbuje dodać rabat o ID = XYZ, w sytuacji gdy taki rabat już się tam znajduje. Jest to sytuacja, w której plik XML generowany podczas synchronizacji posiada zduplikowane dane na temat rabatów. Zalecenia: W celu usunięcia duplikatów z bazy danych należy skontaktować się z odpowiednią Asystą Comarch ERP.

Synchronization2_ImportProductSets

1.Niepoprawna struktura danych - towar nie istnieje Komunikat informuje, iż przesłany do e-Sale zestaw promocyjny z systemu ERP składa się z towaru lub towarów, które nie są udostępniane do Comarch e-Sale. Zalecenia: Należy zweryfikować poprawność utworzonego zestawu. Każdy produkt, który wchodzi w skład zestawu promocyjnego musi być udostępniany do Comarch e-Sale.

Komunikaty ostrzegawcze

Komunikaty ostrzegawcze – wyświetlane w kolorze żółtym - informują o tym, że system ERP wysyła niepotrzebne dane. To z kolei może wydłużać czas wykonywania synchronizacji. Komunikaty wyświetlają się na skutek ulepszenia mechanizmu synchronizacji w e-Sale, który dokładniej kontroluje, jakie dane system ERP wysyła do e-Sale.
Wskazówka
Komunikaty ostrzegawcze mają charakter informacyjno-diagnostyczny i nie wpływają na poprawność procesu synchronizacji. Wszystkie dane powinny być przesyłane i zapisywane tak jak dotychczas.
Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące typu komunikatów ostrzegawczych wraz z objaśnieniami:
  • Komunikaty o typie PTW np. [PTW/Type=XYZ,Status] lub [PTW/Type=X, ID] – oznaczają wysyłanie przez system ERP duplikatów potwierdzenia lub wysyłanie zdarzeń, dla których nic się nie zmieniło w systemie ERP. Pod komunikatem będzie dostępna lista towarów wymagająca weryfikacji w systemie ERP
  • Komunikaty z końcówką Empty – system ERP przysyła zbędne tagi nie zawierające żadnych danych. Komunikat zawiera również nazwę zbędnego tagu (przed Empty).
  • plik XML jest pusty – oznacza, że system ERP wysyła pusty plik XML, co może wpływać na dłuższy czas wykonywania synchronizacji.
  • Komunikaty o typie DABI – oznaczają wysyłanie przez system ERP zdarzeń, dla których nic się nie zmieniło. Zweryfikowane duplikaty mogą dotyczyć wysyłania:
  1. Danych binarnych, dla których nie dokonano żadnych zmian. Wówczas wyświetli się w dzienniku zdarzeń komunikat: "Dane binarne nie zawierają żadnych zmian, wydłuża to czas wykonywania synchronizacji, sprawdź w pomocy jak to poprawić" ,
  2. Towarów, dla których nie dokonano żadnych zmian na synchronizacjach różnicowych. W dzienniku zdarzeń wyświetli się komunikat: "Niepoprawna struktura danych - przesłane towary nie zawierają żadnych zmian...".
Zalecenia:
  1. W pierwszej kolejności zalecamy wykonać aktualizację systemu ERP do najnowszej wersji,
  2. Jeśli system ERP pracuje w najnowszej wersji, a powyższe komunikaty ostrzegawcze nadal wyświetlają się w dzienniku zdarzeń e-Sale, należy zgłosić je do odpowiedniej Asysty ERP w celu weryfikacji i poprawy.

Samouczek - kreator ustawień w Comarch e-Sale

Wstęp

Z każdą nową wersją Comarch e-Sale staje się coraz bardziej rozbudowanym programem. W związku z tym, aby ułatwić pierwsze etapy konfiguracji przygotowaliśmy narzędzie umożliwiające przeprowadzenie użytkownika w prosty sposób przez najważniejsze obszary w panelu administracyjnym. Utworzony samouczek zawiera uporządkowany zbiór podstawowych obszarów do konfiguracji, które przygotują Twój e-Sale do pracy.

Szybki start - jak zacząć?

Samouczek „Szybki start” dostępny jest w obszarze Dashboard przez okres 90 dni od daty utworzenia e-Sale. Podczas logowania do panelu administracyjnego wyświetlony zostanie również powitalny komunikat dotyczący przygotowania e-Sale do sprzedaży online. Możesz zdecydować czy chcesz, aby informacja pojawiała się automatycznie od razu po zalogowaniu do e-Sale przez określony z góry czas, czy wolisz ukryć ją niezależnie od wprowadzonych zmian. Po wybraniu opcji zamknięcia samouczek zostanie zamknięty i nie wyświetli się przy następnym logowaniu do panelu. Z każdym kolejnym logowaniem do panelu administracyjnego samouczek „Pomoc” widoczny jest w sekcji Dashboard w kafelku . Z tego miejsca można w każdej chwili wrócić do listy Szybkiego startu i włączyć samouczek lub dokończyć konfigurację.

Wygląd i działanie

Lista czynności na start zawiera uporządkowany zbiór podstawowych, a zarazem najważniejszych obszarów do konfiguracji, tj.:
    • Konto e-mail e-Sale,
    • Dane sprzedawcy,
    • Towary – synchronizacja danych z systemu Comarch ERP lub import przykładowej bazy,
    • Konto wybranej platformy Marketplace,
    • Usługa Paczkomatów Inpost.
Po kliknięciu w dany obszar zostaniesz przeniesiony do konkretnej strony w panelu administracyjnym. Jeżeli dane zostaną uzupełnione, wówczas w danym kafelku w lewym, górnym rogu widoczny będzie zielony znacznik potwierdzający poprawną konfigurację. Skorzystaj z przygotowanej przez nas listy, aby skonfigurować swój e-Sale i rozpocząć sprzedaż internetową.

Wymagania techniczne

Comarch e-Sale dostępny jest wyłącznie w wersji online w Chmurze Comarch. Korzystając z naszego produktu Klient zobowiązany jest do korzystania z najnowszej wersji oprogramowania dostępnej na rynku (nie starszej niż 3 miesiące od wydania ostatniej wersji) - dotyczy: Comarch e-Sale i powiązanego z nim systemu Comarch ERP. Asysta Comarch e-Sale wspiera aktualne oprogramowanie. Starsze produkty i jego komponenty wspólne należy w pierwszej kolejności zaktualizować do rynkowej wersji. Poniżej przedstawiamy wymagania techniczne systemu.

Wymagania Comarch e-Sale

Comarch e-Sale jest udostępniany w wersji online (czyli w Chmurze Comarch), zatem nie posiada dodatkowych wymagań technicznych. Wystarczy komputer (umożliwiający uruchomienie najnowszej wersji przeglądarki internetowej) z dostępem do internetu (prędkość łącza 100Mb/s) i aktualną wersją przeglądarki internetowej. Panel administracyjny Comarch e-Sale współpracuje z przeglądarkami w najnowszych wersjach:
  • Google Chrome,
  • Mozilla Firefox,
  • Opera,
  • Microsoft Edge,
  • Safari dla komputerów Mac.
Wskazówka
W przypadku niższej wersji przeglądarki, podczas logowania do panelu administracyjnego wyświetli się stosowny komunikat o nieprawidłowej wersji przeglądarki wraz z linkami do aktualnych wersji przeglądarek.
Obsługa panelu administracyjnego za pomocą urządzeń mobilnych (smartfonów, tabletów) wymaga korzystania z poniższych systemów operacyjnych i przeglądarek:
  • Android 6 oraz kolejne wersje – Google Chrome lub FireFox w najnowszych wersjach,
  • iOS 13 oraz kolejne wersje – Safari w najnowszej wersji.
Wskazówka
Zalecana rozdzielczość w przypadku korzystania z Comarch e-Sale to 1280×800 pikseli.

Obsługiwane wersje systemów ERP

W celu korzystania z Comarch e-Sale konieczne jest, aby klient posiadał objęte aktualną gwarancją oprogramowanie Comarch ERP. Lista systemów ERP współpracujących z Comarch e-Sale
      • Comarch ERP Optima 2023.x, 2022.x,
      • Comarch ERP Altum 2024, 2023,
      • Comarch ERP XL 2023.x, 2022.x,
      • Comarch ERP XT – aktualna rynkowa wersja.
Wskazówka
Wymagania poszczególnych systemów ERP są dostępne w artykułach o współpracy z danym systemem ERP.

Logowanie do panelu Comarch e-Sale

Uzyskanie dostępu do nowego panelu administracyjnego

1. Dostęp do panelu administracyjnego Comarch e-Sale

Panel administracyjny Comarch e-Sale dostępny jest pod adresem.

2. Rejestracja do nowego panelu administracyjnego

Jeśli posiadasz już konto w SSO (Comarch Cloud Portal) to wystarczy, że zamówisz nasz e-Sale pod linkiem demo e-Sale. W powitalnej wiadomości znajdziesz informacje o aktywacji 30-dniowego darmowego okresu próbnego dla systemu e-Sale. Okres próbny umożliwi Ci testowanie wszystkich funkcji systemu. W e-mailu znajdziesz link z dostępem do panelu administracyjnego. Otrzymasz również szczegóły dotyczące opcji systemu ERP, które możesz przetestować, jeśli jeszcze z nich nie korzystasz. Jeśli nie posiadasz takiego konta, to przy zamówieniu e-Sale zostanie Ci założone konto w portalu SSO.  W otrzymanym e-mailu potwierdzającym złożenie zamówienia na e-Sale znajdziesz instrukcje dotyczące aktywacji konta. Po kliknięciu w przycisk Aktywuj, zostaniesz przekierowany do strony, która umożliwi Ci ustawienie hasła do Twojego konta.
Wskazówka
Konto do Comarch Cloud możesz założyć klikając tutaj.

Logowanie do panelu e-Sale

W celu zalogowania się do panelu administracyjnego Comarch e-Sale (dla użytkowników, którzy dokonali rejestracji i uzyskali dostęp do swojego konta), należy przejść na stronę panel.comarchesale.com: Wystarczy podać adres e-mail i hasło, które zostały wprowadzone podczas zakładania konta w SSO.
Wskazówka
Jeżeli nie pamiętasz hasła do logowania, to można użyć opcji <strong>Zapomniałeś hasła</strong> dostępnej na formularzu logowania do nowego panelu. W razie potrzeby asysta Comarch e-Sale, na Twoją prośbę, może podać adres mail na który nastąpiło przyłączenie.
Wskazówka
Od wersji 2021.2. w przypadku, gdy posiadasz więcej, niż jeden e-Sale możesz przełączać się między nimi bezpośrednio w panelu administracyjnym.
Wskazówka
Od wersji 2021.5 administrator główny będzie wyświetlał się na liście w kolorze szarym. Pozostali administratorzy (z mniejszymi uprawnieniami) będą się wyświetlać na tej liście tak jak dotychczas.

Hasło

Z powodów bezpieczeństwa hasła wprowadzane podczas rejestracji i logowania w Comarch e-Sale muszą spełniać wymienione niżej wymagania:
  • składać się z minimum 8 znaków
  • zawierać litery od A do Z oraz od a do z
  • cyfry 0-9
  • znaki specjalne: ‘!@#$%^&*()_+-=[]{},;:.?/
  Jeżeli podany w formularzu adres e-mail nie był używany w przypadku innych programów Comarch, to po uzyskaniu dostępu do panelu e-Sale, zostaniesz poproszony o wypełnienie formularza umowy powierzenia przetwarzania danych, zgodnie z rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych - RODO: Na wyświetlonym oknie należy:
  • zapoznać się i zaakceptować regulamin świadczenia Usługi Comarch e-Sale,
  • wypełnić dane do zawarcia umowy powierzenia przetwarzania danych, w tym:
  • imię i nazwisko osoby uprawnionej do reprezentacji firmy oraz telefon kontaktowy,
  • jeżeli Twoją firmę reprezentuje więcej osób – użyj przycisku Dodaj osobę, by wyświetlić pola na wpisanie danych dodatkowej osoby,
  • nazwa i NIP firmy,
  • dane adresowe firmy – dane siedziby firmy (ulica z numerem domu/lokalu, kod pocztowy, miasto),
  • zapoznać się i zaakceptować umowę powierzenia przetwarzania danych osobowych dotyczącą Usługi Comarch e-Sale.
  • w tym miejscu możesz również wyrazić zgodę na otrzymywanie informacji handlowych i marketingowych od Comarch.
Uzupełniony formularz RODO oraz wyrażone zgody należy potwierdzić przyciskiem Akceptuję. Po weryfikacji, umowa powierzenia przetwarzania danych osobowych dotycząca Usługi Comarch e‑Sale zostanie przesłana na adres e‑mail administratora Comarch e‑Sale. Po zaakceptowaniu formularza RODO zostaniesz zalogowany do panelu administracyjnego aplikacji Comarch e-Sale.

Jak wykonać kopię bazy danych w Comarch e-Sale?

Jak wykonać kopię bazy danych w Comarch e-Sale?

Dbanie o bezpieczeństwo swoich danych jest bardzo ważne. Warto regularnie wykonywać kopię swojej bazy danych, aby w bezpiecznym miejscu mieć zachowane dane. Aby wykonać kopię bazy danych w Comarch e-Sale należy przejść w panelu administracyjnym do sekcji e-Sale znajdującej sie pod ikoną ludzikaw prawym górnym rogu panelu administracyjnego,  następnie przejść do szczegółów swojego produktu.
Wskazówka
Jeżeli posiadasz więcej niż jeden e-Sale wykonaj odrębną kopię dla każdego produktu.
Po przejściu do szczegółów wybranego Comarch e-Sale skorzystaj z opcji Kopiuj bazę danych, gdzie możesz ustalić hasło dla wykonywanej kopii.   Gdy będziesz gotowy wykonaj kopię swojej bazy danych. Kopia ta pojawi się usłudze IBARD, do której w każdej chwili będzie można wrócić.
Wskazówka
W sekcji historia za każdym razem pojawi się odpowiedni wpis o wykonywaniu kopii bazy danych.

W jaki sposób uzupełnić Dane sprzedawcy?

Dane sprzedawcy

W zakładce Dane sprzedawcy możesz uzupełnić wszystkie potrzebne dane e-Sale takie jak: dane identyfikacyjne, adresowe i waluty czy też inne związane z prowadzoną działalnością internetową, . Dane e-Sale możesz edytować w panelu administracyjnym, w zakładce Ustawienia > Ustawienia e-Sale > Dane sprzedawcy. Dane e-Sale zaprezentowane są w cztery głównych kategoriach, takich jak:
  • Dane kontaktowe 
  • Ustawienia poczty,
  • Waluty,

Dane kontaktowe

Dane kontaktowe to kategoria danych e-Sale, w której możesz uzupełnić: Podstawowe informacje o firmie, kwestie dotyczące Infolinii i komunikatorów oraz waluty.

Podstawowe informacje

Podstawowe informacje to sekcja, w której znajdują się informacje związane z danymi sprzedawcy oraz działalności gospodarczej. Aby uzupełnić te dane kliknij w przycisk Edytuj. Przycisk aktywuje formularz Edycji podstawowych informacji, w którym możesz uzupełnić: nazwę, skróconą nazwę, NIP, REGON, język, KRS lub CEIDG, branżę wiodącą oraz informacje o adresie pocztowym, takie jak: nazwę, ulicę, numer domu/lokalu, kod pocztowy, miasto, kraj. Dokonane zmiany zatwierdź przyciskiem Zapisz.

W polu Nazwa i NIP zapisują się dane wprowadzone na formularzu RODO (formularz zamówienia e-Sale).

Pole Branża nie jest widoczne na Kupujących. Branżę wiodącą można wybrać z listy przykładowych kategorii lub wybrać opcję Inna i wpisać dowolną dziedzinę, w której prowadzona jest działalność gospodarcza (sprzedaż). Może zainteresować Cię również artykuł: Skąd pobierane są dane kontaktowe?

Infolinia i komunikatory

W tej sekcji wprowadź informacje dotyczące infolinii (Telefon, Telefon 2, Telefon komórkowy) oraz komunikatorów (fax, Skype). Aby uzupełnić te dane kliknij w przycisk Edytuj. Przycisk aktywuje formularz Edycji infolonii i komunikatorów. Dzięki temu kupujący będą mogli lepiej się z Toba skontaktować. Dokonane zmiany zatwierdź przyciskiem Zapisz.

Ustawienia poczty

Ustawienia poczty to kategoria, w której możesz skonfigurować adres poczty elektronicznej by poprawnie przetwarzać zamówienia i prowadzić sprzedaż w Comarch e-Sale. Wskazówki, jak poprawnie skonfigurować swoje konto pocztowe w e-Sale znajdziesz w artykułach: Adres poczty elektronicznej oraz  Konfiguracja konta e-mail. 

Waluty

Waluty to kategoria, w której masz możliwość wyświetlania informacji o walutach i ich kursach pobieranych z systemów Comarch ERP. Więcej informacji o konfiguracji sprzedaży w obcych walutach znajdziesz w artykule: Sprzedaż towarów w wielu walutach.

Towary w e-Sale

Lista towarów

W panelu administracyjnym Comarch e-Sale dostępna jest lista towarów przesłanych do aplikacji. Jest ona widoczna w głównym menu, pod zakładką Towary. Na liście widoczne są towary udostępnione do e-Sale w systemie Comarch ERP: Dostępne na liście kolumny to:
  • Identyfikator – numer kartoteki towaru w bazie systemu ERP. Kolumnę można filtrować, wpisując w pole pod nazwą kolumny fragment identyfikatora towaru oraz sortować wyniki.
  • Kod – kod towaru wprowadzony na karcie towaru w systemie ERP. Kolumnę można filtrować, wpisując w pole pod nazwą kolumny fragment kodu towaru oraz sortować wyniki.
  • Nazwa – nazwa towaru w systemie ERP przesyłana do e-Sale. Kolumnę można filtrować, wpisując w pole pod nazwą kolumny fragment nazwy towaru.
  • Status – z informacją o statusie towaru (możliwe statusy: aktywny, nieaktywny i archiwalny). Kolumnę można filtrować wybierając z listy status. Status nieaktywny pojawia się dla towarów, które przestały być udostępniane do e-Sale lub zostały oznaczone w systemie ERP jako kartoteki nieaktywne, a w e-Sale są dodane zamówienia z tymi towarami.
  • Kategoria – przypisana do towaru grupa towaru (lub podgrupa). Kolumnę można filtrować, wpisując w pole pod nazwą kolumny fragment nazwy kategorii przypisanej do towaru.
  • Ilość w magazynie – pozwala na kontrolę ilości towaru możliwego do wystawienia w serwisach aukcyjnych. Od wersji 2021.2. umożliwiono również na sortowanie według wartości od najniższej do najwyższej.
  • Kontrola stanów magazynowych (od wersji 2021.2.) – umożliwia ona filtrowanie towarów po wartościach Tak/ Nie.
  • Numer w systemie ERP (od wersji 2021.1) – Pokazuje informację o numerze towaru, pod jakim dana kartoteka jest zapisana w bazie systemu ERP (pole pdr_gidnumer).
  • Producent odpowiedzialny (od wersji 2025.1- pozwala na wyszukiwanie oraz sortowanie podmiotu odpowiedzialnego, w celu sprawniejszej weryfikacji poprawności wprowadzonych danych, związanych z Rozporządzeniem GPSR.
  • Osoba odpowiedzialna (od wersji 2025.1) – umożliwia wyszukiwanie i sortowanie podmiotu odpowiedzialnego, co usprawnia weryfikację poprawności wprowadzonych danych zgodnie z Rozporządzeniem GPSR.
  • Jednostka miary
  • Cena(brutto, minimalna brutto, netto, minimalna netto),
  • Stawka VAT (%),
  • Data dodania,
  • Sprzedanych,
  • Brak rabatów,
  • Posiada aukcje,
  • Kierownik.
Dodatkowo umożliwiliśmy wyświetlanie obrazka produktu na liście. Nowością na liście jest także podgląd cen produktów w cennikach przesłanych z systemu ERP –  dostępne są wszystkie cenniki.
Wskazówka
Od wersji 2021 został zaimplementowany autocomplete na filtrach w panelu administracyjnym. Dzięki podpowiedziom wyszukiwania użytkownicy mogą sprawniej pracować na listach dostępnych w panelu e-Sale.
Wskazówka
Od wersji 2021 na listach w panelu administracyjnym dodaliśmy także informację o łącznej liczbie rekordów wyświetlanych na danej liście. Jest ona dostępna jako Licznik w stopce listy, w jej lewym rogu. Dodatkowo wprowadziliśmy „przypięty” suwak poziomy na poszczególnych listach. Dzięki temu suwak jest dostępny zawsze, bez konieczności przewijania listy do obszaru stopki.

Szczegóły towaru

Po kliknięciu na liście w wybrany produkt widoczne są następujące informacje (w trybie do odczytu) o danym towarze:
  • Informacje podstawowe,
  • Ustawienia towaru,
  • Kategorie,
  • Nazwa i opis,
  • Zdjęcia,
  • Cennik,
  • Jednostki miary.

Zasoby

Od  wersji 2021.5 na szczegółach towaru dostępna jest nowa sekcja Magazyn i sekcja Rezerwacje, prezentowane są na niej informacje:
  • stanów towaru w e-Sale z uwzględnieniem źródła pochodzenia (system ERP lub hurtownie). Obok ilości towaru widoczna jest również jego podstawowa jednostka miary oraz data ostatniej aktualizacji.
  • rezerwacji danego towaru. W tej sekcji widoczna jest lista dokumentów, które pomniejszają stany magazynowe w e-Sale po synchronizacji (kontrola stanów magazynowych). Prezentowane są tam informacje odnośnie źródła pochodzenia dokumentu, jego numeru lub numeru aukcji Allegro (dla zamówień Allegro, które nie zostały jeszcze przekształcone do zamówień), data rezerwacji oraz ilość i jednostka miary.

Przykładowa baza towarów

Od wersji 2021.5 udostępniono opcję importu gotowej bazy przykładowych towarów. Dzięki temu nowi użytkownicy mogą zapoznać się z wachlarzem funkcji dostępnych w Comarch e-Sale jeszcze przed wprowadzeniem własnych produktów oraz bez konieczności posiadania systemu ERP. W nowo zamówionym sklepie, po wejściu do panelu administracyjnego wyświetli się komunikat:

Po użyciu przycisku Importuj towary dodane zostaną przykładowe towary wraz z ich charakterystyką oraz stanami magazynowymi. Opcja pomiń pozostawia sklep w dotychczasowej formie. Komunikat pojawia się po każdym zalogowaniu do panelu administracyjnego, aż do momentu zaimportowania przykładowej bazy. Dopiero po usunięciu jej pojawi się możliwość synchronizacji z systemem ERP.

Uwaga
Import przykładowej bazy towarów jest jednorazowy, po jej usunięciu nie ma możliwości ponownego importu.

Platforma Allegro

Platforma EmpikPlace

Raporty i statystyki - zamówienia

Analizowanie danych stanowi kluczowy element prowadzenia działalności biznesowej. Do osiągnięcia sukcesu w sprzedaży niezwykle istotne jest systematyczne śledzenie wyników sprzedaży, ocena efektywności inwestycji oraz analiza skuteczności działań marketingowych. Dzięki temu poznajemy aktualne trendy w sprzedaży, lepiej rozumiemy potrzeby i preferencje klientów oraz identyfikujemy strategie, które przynoszą najlepsze rezultaty i zasługują na dalsze wsparcie finansowe. Analiza danych to nie tylko zestaw cyfr i raportów, to kompleksowe podejście wspomagające realizację celów biznesowych. W ramach rozwoju obszaru analizy danych w Comarch e-Sale wprowadziliśmy nowe funkcjonalności, które ułatwią Ci dogłębne zrozumienie procesów sprzedażowych. Teraz możesz analizować swoją sprzedaż na zintegrowanych platformach, takich jak Allegro, eBay czy Amazon. W nowym panelu administracyjnym w zakładce Raporty i statystyki/ Zamówienia dostępne są różnorodne zakładki, umożliwiające precyzyjną analizę:
Zestawienia dotyczące towarów możesz w łatwy pobrać w formacie CSV (opcja dostępna w górnym prawym rogu zestawienia) i potem w formacie tabelarycznym wykorzystać je w dalszej pracy.
  • Wartość i ilość: Pozwala śledzić informacje dotyczące wartości i ilości zamówień. Wszystkie dane prezentowane są w wybranym przez Ciebie okresie czasu.
  • Statystyki wg źródła: Dzięki tej funkcji możesz monitorować sprzedaż pochodzącą z różnych platform, z którymi e-Sale jest zintegrowany. Pozwala to na porównanie efektywności poszczególnych źródeł sprzedaży oraz określenie, które platformy generują największy ruch.
We wszystkich wskazanych zakładach jest możliwe wyświetlania danych z zakresu czasu:
  • Ostatnie 3 dni
  • Ostatnie 7 dni
  • Ostatnie 30 dni
  • Bieżący rok (podział miesięczny)
  • Bieżący rok (podział kwartalny)
Dzięki tym nowym funkcjom będziesz mógł jeszcze skuteczniej zarządzać swoją sprzedażą podejmując decyzje oparte na solidnej analizie danych sprzedażowych.

Raporty i statystyki - towary

W panelu administracyjnym w obszarze Raporty i Statystyki dostępne są zestawienia i analizy dotyczące towarów w Twoim e-Sale. Zostały podzielone na dwie sekcje:
  • Top 10,
  • Braki na magazynie.
Sekcja Top 10 prezentuje dwa kluczowe wykresy, które oferują wgląd w różne aspekty sprzedaży produktów w marketplace'ach. Korzystając z tych danych, możesz lepiej zrozumieć decyzje zakupowe swoich klientów, poprawić jakość oferowanych towarów i skuteczniej zarządzać naszą ofertą, co w efekcie prowadzi do zwiększenia zadowolenia klientów i wzrostu przychodów. Dane na wykresach można przeglądać i analizować w następujących okresach:
  • Ostatnie 3 dni,
  • Ostatnie 7 dni,
  • Ostatnie 30 dni,
  • Bieżący rok.
Zestawienia dotyczące towarów możesz w łatwy pobrać w formacie CSV (opcja dostępna w górnym prawym rogu zestawienia) i potem w formacie tabelarycznym wykorzystać je w dalszej pracy. Top 10 - liczba zamówi wykres ten prezentuje dziesięć produktów z największą liczbą zamówień. Analiza tych danych pozwala zidentyfikować najbardziej pożądane produkty w Twojej ofercie. Dzięki temu możesz lepiej zarządzać zapasami i dostosowywać swoja ofertę do potrzeb klientów.   Top 10 - wartość sprzedanych sztuk obszar przedstawia dziesięć produktów, które wygenerowały najwyższe przychody w Twoim e-Sale. Analiza obejmuje wszystkie zamówienia w wybranym okresie, co pozwala na dokładne zrozumienie, które produkty są najbardziej dochodowe i w jakim stopniu przyczyniają się do całkowitego przychodu sklepu. Braki w magazynie – w tej zakładce prezentowane są produkty, które są aktualnie niedostępne. Ta sekcja dostarcza kluczowych danych, które pomagają w efektywnym zarządzaniu zapasami i unikaniu sytuacji, w których popularne produkty są niedostępne dla klientów.   Dzięki tym zestawieniom możesz jeszcze skuteczniej zarządzać swoim e-Sale, podejmując decyzje oparte na analizie danych sprzedażowych.

Jak powiązać towar w moim e-Sale z ofertą EmpikPlace?

W jakim celu należy wiązać oferty EmpikPlace z towarami w panelu ?

Powiązanie ofert EmpikPlace z towarami przesłanymi z systemu ERP do Comarch e-Sale jest niezbędne do przetwarzania ofert. Dzięki wiązaniu wystawiona oferta skojarzona zostanie z konkretnym towarem z Twojego e-Sale.
Wskazówka
Pozycje wyróżnione kolorem pomarańczowym na liście ofert EmpikPlace informują o braku takiego powiązania oferty z konkretnym towarem w e-Sale.

Jakie są sposoby na wiązanie ofert EmpikPlace?

W Comarch e-Sale dostępne są różne sposoby powiązania ofert EmpikPlace z towarami:
  • Automatyczne wiązanie za pomocą kodu EAN
  • Ręczne wiązanie ofert, dzięki opcji Powiąż 
  • Wiązanie podczas dodawania nowej oferty

Automatyczne wiązanie za pomocą kodu EAN

Po włączeniu parametru Powiąż automatycznie towary do ofert – oferty na EmpikPlace będą automatycznie powiązane z towarami udostępnionymi w Comarch e-Sale. Ustawienie tego parametru jest dostępne w panelu administracyjnym e-Sale na szczegółach integracji. Aby edytować ten parametr, przejdź w menu Integracje > EmpikPlace do sekcji Oferty.  Parametr ten łączy oferty opublikowane w serwisie EmpikPlace z towarami w e-Sale, wykorzystując kod EAN. Aby nastąpiło powiązanie z towarem, kod EAN dodany na ofercie EmpikPlace musi być zgodny z kodem przypisanym do produktu w systemie ERP.

Ręczne wiązanie

Krok 1. Na liście ofert zaznacz ofertę/y niepowiązaną/e z menu, a następnie z dostępnych akcji seryjnych wybierz opcję Powiąż. Krok 2. Wybierz jeden dostępny towar z e-Sale do powiązania. Krok 3. Zatwierdź wybór przyciskiem Powiąż. Krok 4. Po poprawnym powiązaniu otrzymasz komunikat: Wprowadzone zmiany zostały zapisane. Oferta nie będzie już oznaczona kolorem pomarańczowym, a dla niej na liście w kolumnie Kod towaru w e-Sale będzie widoczny powiązany kod towaru.
Wskazówka
Podczas wiązania ręcznego ofert można powiązać kilka ofert tylko z jednym towarem w bazie e-Sale.

Dodawanie nowej oferty

Tworząc nową ofertę system automatycznie powiąże ją z katalogiem EmpikPlace, jeśli w bazie produktów znajdzie po kodzie EAN odpowiadający towar. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu : Jak wystawić ofertę na EmpikPlace w Comarch e-Sale?

Jak podłączyć konto EmpikPlace w Comarch e-Sale?

Comarch e-Sale umożliwia dodanie jednego lub więcej kont EmpikPlace, co pozwala na swobodne przełączanie się między nimi oraz zarządzanie ofertami. Dodatkowo, istnieje możliwość podłączenia konta testowego, co pozwala na bezpieczne wprowadzenie zmian i sprawdzenie ich działania, zanim zostaną zastosowane na właściwych kontach.

Jak podłączyć konto EmpikPlace w Comarch e-Sale?

Krok 1. Po otrzymaniu wiadomości o aktywacji zamówionego dodatku, zaloguj się do panelu administracyjnego Comarch e-Sale. Krok 2. Przejdź do sekcji Integracje (1), znajdź na liście integrację EmpikPlace i kliknij w przycisk Konfiguruj (2) znajdujący się w kolumnie Status. 
Wskazówka
Opcja konfiguracji dostępna jest również z poziomu Dashboard.
  Krok 3. Opcja Konfiguruj przeniesie Cię na stronę, na której uzupełnisz wymagane dane. Jeżeli jeszcze nie posiadasz konta to skorzystaj z formularza rejestracji EmpikPlace.
Wskazówka
Klucz API - pobierz z Panelu Sprzedawcy EmpikPlace zgodnie z instrukcją udostępnioną przez Empik.
W przypadku posiadania konta testowego w EmpikPlace zaznacz pole Tryb testowy. Dzięki temu będziesz mógł testować integrację z EmpikPlace w Comarch e-Sale zanim podłączysz swoje konto docelowe. Domyślnie parametr Aktywuj automatyczne powiązanie towarów z ofertami jest włączony. Automatyczne powiązanie wykorzystuje kod EAN na karcie towaru i ofercie, odznacz go, jeżeli nie chcesz automatycznie wiązać tych towarów. Krok 4. Po uzupełnieniu danych konfiguracyjnych, kliknij w przycisk Dodaj integrację. Na wyświetlonym widoku pojawi się informacja o prawidłowej konfiguracji. Możesz kliknąć w przycisk Przejdź do szczegółów, gdzie zobaczysz dodane konto.  

Jak dodać kolejne konto EmpikPlace?

W celu dodania nowego konta EmpikPlace, przejdź w menu panelu administracyjnego do Integracje > EmpikPlace, a następnie do Dodaj konto EmpikPlace. Uzupełnij wymagane pola i kliknij Dodaj konto.    Po dodaniu nowego konta możesz przejść do jego szczegółów.
Chcąc dezaktywować konto, w szczegółach kontach zmień jego status na nieaktywny. Zrobisz to poprzez oznaczenie w Konto aktywne na Nie.
Usuń konto - pozwala usunąć tylko konto, które nie ma powiązanych towarów Comarch e-Sale z ofertami EmpikPlace.

Czy mogę sprzedawać towary na kilku kontach EmpikPlace z jednego e-Sale?

Tak, możesz sprzedawać towary na kilku kontach EmpikPlace z jednego e-Sale. Po podłączeniu wszystkich kont EmpikPlace do Twojego e-Sale, masz możliwość zarządzania nimi w jednej zakładce. Przejdź w menu panelu administracyjnego do sekcji Marketplace > EmpikPlace. Na pasku wybierz konto, na którym chcesz wystawić ofertę. Wybierz przycisk Dodaj ofertę. Po poprawnym wypełnieniu formularza oferta będzie dostępna tylko na wybranym koncie. Jeśli chcesz dodać ofertę na innym koncie, wystarczy, że wybierzesz je z paska i powtórzysz proces.

Jak zamówić integrację z EmpikPlace?

Wstęp

Comarch e-Sklep to kompleksowa platforma e-commerce, która nie tylko umożliwia tworzenie i zarządzanie sklepami internetowymi, ale także otwiera nowe możliwości sprzedaży, dzięki integracji z EmpikPlace. Poszerz kręg potencjalnych klientów, zwiększając zasięg sprzedaży na popularnej platformie zakupowej Empik.
Wskazówka
Opcja integracji z EmpikPlace jest dostępna wyłącznie dla wersji płatnych oraz partnerskich. Wersja demonstracyjna platformy nie oferuje tej funkcjonalności.

Jak krok po kroku zamówić integrację z EmpikPlace w panelu administracyjnym?

Krok 1. W panelu administracyjnym przejdź do zakładki Integracje (1) > Dodaj integrację (2): Krok 2. Filtruj po opcji Typ Marketplace (3) i zaznacz EmpikPlace (4), a następnie użyj przycisku Dodaj (5). Krok 3. Zostaniesz przekierowany do strony informacyjnej. Po zapoznaniu się z wyświetlonymi informacjami na stronie, kliknij przycisk Zamów (6). Krok 4. Uzupełnij wymagane dane i naciśnij przycisk Złóż zamówienie (7). Gotowe! Twoje zamówienie zostało złożone i przekazane do dalszej realizacji.

Kiedy dodatek zostanie aktywowany?

W ciągu 15 minut  pakiet zostanie aktywowany, a Ty otrzymasz potwierdzenie drogą mailową.
Wskazówka
Opłata za dodatek zgodna z cennikiem będzie doliczana do faktury za Comarch e-Sale. Rozliczenie za dodatek odbywa się w cyklu comiesięcznym zgodnie z zasadami zawartymi w §5 Regulaminu. Umowę można wypowiedzieć zgodnie z warunkami opisanymi w regulaminie usługi.
Po realizacji zamówienia przejdź do kolejnego etapu konfiguracji i aktywacji konta EmpikPlace w Comarch e-Sklep. Zajrzyj do dedykowanego artykułu, aby dowiedzieć się Jak podłączyć konto EmpikPlace w Comarch e-Sale?
Wskazówka
Nowa integracja dostępna jest od aktualizacji z dnia 13.01.2025.

Jak dostosować oferty EmpikPlace do wymogów Rozporządzenia GPSR?

Nowe wymagania GPSR

Z dniem 13 grudnia 2024 weszło w życie unijne rozporządzenie dotyczące ogólnego bezpieczeństwa produktów (General Product Safety Regulation, GPSR), mające na celu zapewnienie sprzedaży bezpiecznych produktów na terenie Unii Europejskiej. W odpowiedzi na te regulacje, wprowadziliśmy w integracji z serwisem EmpikPlace dodatkowe pola umożliwiające dostosowanie się do nowych wymogów. Więcej na temat samego rozporządzenia GPSR znajdziesz w naszym artykule Rozporządzenie GPSR. Zgodnie z nowymi przepisami, sprzedawcy są zobowiązani do dostarczenia szczegółowych informacji na temat odpowiedzialnych za produkt podmiotów, ich adresów, danych kontaktowych, a także zamieszczenia informacji o bezpieczeństwie produktu. Aby spełnić wymogi rozporządzenia, uzupełnij odpowiednie informacje w swoich ofertach EmpikPlace:
  • Dane kontaktowe podmiotu odpowiedzialnego:
    • Producent – dane producenta, który odpowiada za wytworzenie produktu i zapewnienie jego zgodności z wymogami bezpieczeństwa,
    • Osoba odpowiedzialna – dane firmy wprowadzającej produkt na rynek Unii Europejskiej, szczególnie gdy nie jest to bezpośrednio producent z siedzibą w UE.
  • Certyfikaty i Instrukcje GPSR – wszelkie informacje o bezpieczeństwie produktu np. atesty, ostrzeżenia, certyfikaty oraz pozostałe istotne dokumenty tj. instrukcje lub karty gwarancyjne.
Wskazówka
Rozporządzenie GPSR ma zastosowanie do produktów nowych, używanych, naprawionych lub odnowionych.

Jak dostosować oferty EmpikPlace do wymogów Rozporządzenia GPSR?

Dodanie parametrów niezbędnych do spełnienia wymagań unijnego rozporządzenia GPSR jest realizowane z poziomu oferty. Dane te można dodać na etapie tworzenia oferty, jak i jej edycji.

Dodawanie oferty

W panelu administracyjnym przejdź do zakładki Marketplace (1) > EmpikPlace (2) i dodaj ofertę za pomocą przycisku Dodaj ofertę (3). Podczas wypełniania formularza dodawania nowej oferty będziesz miał możliwość uzupełniania pól dot. rozporządzenia GPSR. Pod sekcją parametry oferty znajdują się pola powiązane z danymi podmiotu odpowiedzialnego. Jeżeli uzupełniałeś już te dane na towarach w e-Sale, za pomocą naszej instrukcji Jak dostosować e-Sale do wymogów Rozporządzenia GPSR?, to zostaną one automatycznie przypisane do oferty dodawanej na EmpikPlace. W takim przypadku powyższe pola na formularzu będą uzupełnione zgodnie z przypisanym do towaru podmiotem odpowiedzialnym. Sprawdź pozostałe dane, zapisz i dodaj nową ofertę za pomocą przycisku Wystaw. Wystawienie oferty zostanie zlecone, a po poprawnym przetworzeniu i pojawi się ona na portalu empik.com.
Wskazówka
Dodając ofertę do nowego produktu w parametrach produktowych możesz przesłać jego informacje o bezpieczeństwie lub inne pozostałe istotne dokumenty w polu Certyfikaty i Instrukcje GPSR. Wklej link do zasobu, aby był on prezentowany na danym nowo utworzonym produkcie.

Edycja oferty

Jeśli masz już oferty na marketplace EmpikPlace i skorzystałeś z opcji wiązania ich z towarami w e-Sale, przejdź do szczegółów tych ofert, aby upewnić się, że dane podmiotu odpowiedzialnego zostały uzupełnione. W panelu administracyjnym przejdź do zakładki Marketplace (1) > EmpikPlace (2) i kliknij w wybraną ofertę, aby móc ją edytować. Dane podmiotu odpowiedzialnego są widoczne w sekcji Parametry oferty i w razie potrzeby możesz je edytować, pamiętając o zapisaniu zmian. W przypadku braku tych danych, wprowadź je odpowiednio i zapisz.
Wskazówka
Tylko oferty powiązane można edytować! Pozycje wyróżnione kolorem pomarańczowym nie są przetwarzane, oferty te nie są powiązane.

Jak wystawić ofertę na EmpikPlace w Comarch e-Sale?

W ramach integracji z EmpikPlace w Comarch e-Sale udostępniamy dla Ciebie m.in. wystawianie i edycję ofert. Z poziomu panelu administracyjnego Comarch e-Sale w szybki sposób przygotujesz nowe oferty, edytujesz ich dane lub dodasz swoje produkty do katalogu Empik. Aktywowałeś/aś integrację z EmpikPlace w Twoim e-Sale? Czas na wystawienie ofert dla Twoich towarów w podłączonym marketplace. Z Comarch e-Sale to prostsze niż myślisz! W tym artykule dowiesz się:
  • w jaki sposób wystawić i edytować ofertę na EmpikPlace,
  • jak zapisać wersję roboczą przygotowanej oferty,
  • gdzie zobaczysz swoje oferty wystawione na EmpikPlace.
Wskazówka
EmpikPlace, podobnie jak Allegro działa na podstawie katalogu produktów, gdzie każdy produkt ma przypisany swój indywidualny kod EAN. Zadbaj o uzupełnienie kodu EAN na karcie swojego towaru w e-Sale, aby ułatwić sobie wystawianie nowych ofert w EmpikPlace.

Jak wystawić ofertę na EmpikPlace w Comarch e-Sale?

Krok 1. Przejdź do sekcji Marketplace (1) > EmpikPlace (2) i w prawym górnym rogu kliknij w przycisk Dodaj ofertę (3). Krok 2. Wybierz towary z Twojego e-Sale (1), które chcesz wystawić w EmpikPlace i przejdź do kolejnego kroku (2).

W tym momencie nastąpi przeszukanie katalogu EmpikPlace z wykorzystaniem kodu EAN na kartach towarów w e-Sale. Gdy znajdziemy powiązanie to w kolumnie 'Produkt EmpikPlace' wyświetlimy nazwę produktu w katalogu Empik lub zwrócimy informację o braku powiązania. Krok 3. Ikoną otwórz pełny formularz przygotowania oferty, uzupełnij jej parametry i Zapisz zmiany. Krok 4. Po zapisaniu danych zaznacz przygotowane oferty i zleć ich wystawienie w platformie EmpikPlace klikając Wystaw. Gotowe! Twoje oferty zostały wysłane do EmpikPlace. W ciągu kilkunastu minut zobaczysz ja na liście w sekcji Marketplace (1) > EmpikPlace (2) 
Wskazówka
Przeczytaj także artykuł Oferta, czy produkt w EmpikPlace – jakie są różnice? i poznaj różnice między dodawaniem nowych ofert a tworzeniem produktów w katalogu EmpikPlace. 

Jak edytować wystawioną na EmpikPlace ofertę w Comarch e-Sale?

Aby edytować swoje oferty w EmpikPlace wystarczy, że: Krok 1. Z poziomu Marketplace (1) > EmpikPlace (2) wejdziesz do szczegółów oferty klikając w wybrany wiersz na liście. Krok 2. W otwartym formularzu wprowadzisz potrzebne zmiany i zapiszesz je na ofercie.

Gotowe! W tym momencie zlecono aktualizację Twojej oferty w EmpikPlace. Zmiany na liście mogą być widoczne do kilkunastu minut.

Gdzie znajdują się wystawione oferty na EmpikPlace w Comarch e-Sale?

Rozpoczynasz przygodę z EmpikPlace? Lista Twoich ofert w Comarch e-Sale przy pierwszym otwarciu może być pusta. Jeżeli jednak nie są to Twoje pierwsze kroki z platformą Empik - przechodzisz do Comarch e-Sale z innego rozwiązania (np. BaseLinker) lub wystawiałeś oferty bezpośrednio z panelu Sprzedawcy EmpikPlace - to wszystkie Twoje oferty dostępne na podłączonym do e-Sale koncie zobaczysz przechodząc do sekcji Marketplace (1) > EmpikPlace (2).  Na liście znajdziesz takie dane jak:
  • Tytuł – tytuł oferty w Empik, pod którym kupujący mogą znaleźć dany towar. Jest to nazwa produktu w katalogu EmpikPlace.
  • SKU oferty – indywidualny identyfikator oferty w marketplace. Możesz nadać go samodzielnie lub my wygenerujemy go za Ciebie podczas wystawiania nowych ofert.
  • SKU produktu – identyfikator produktu w katalogu EmpikPlace, dla którego została wystawiona oferta,
  • Kod towaru w e-Sale – kod towaru w Twoim e-Sale, z którym oferta została powiązana.
  • Cena – cena sprzedaży brutto na Twojej ofercie w Empik.com,
  • Status – status Twojej oferty w markteplace – zobaczysz czy oferta jest aktywna lub jaki jest powód jej nieaktywności.
Na liście możesz filtrować oferty po:
  • SKU oferty,
  • lub SKU produktu w katalogu Empik.
Gdy zaznaczysz wybrane oferty na liście, wówczas pojawią się dostępne operacje grupowe:
  • Wystaw – zleca wystawienie nieaktywnych ofert w ilości dostępnej na magazynie w e-Sale;
  • Powiąż – zleca powiązanie ofert z towarami Twoimi towarami w e-Sale;
  • Zamknij – zleca zamknięcie ofert poprzez ustawienie ilości na 0 sztuk;
  • Usuń – zleca usunięcie oferty z EmpikPlace.

Najczęściej zadawane pytania

Jak spełnić wymogi Rozporządzenia GPSR podczas wystawiania ofert na EmpikPlace?

Jeżeli dla Twoich towarów w e-Sale zostały uzupełnione dane podmiotów odpowiedzialnych (Producenta lub Osoby odpowiedzialnej) według instrukcji: Jak dostosować e-Sale do wymogów Rozporządzenia GPSR?, to podczas wystawiania nowej oferty uzupełnimy dane podmiotu odpowiedzialnego za Ciebie. W polach na formularzu zostaną pobrane dane z towaru w e-Sale. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak dostosować oferty EmpikPlace do wymogów Rozporządzenia GPSR?

Co oznacza 'Brak powiązania' w kolumnie 'Produkt EmpikPlace'?

W kolumnie Produkt EmpikPlace zobaczysz, czy wybrane towary z Twojego e-Sale znalazły powiązanie z katalogiem produktów EmpikPlace. Wyszukiwanie towarów w katalogu odbywa się na podstawie kodów EAN uzupełnionych na towarach w e-Sale. 'Brak powiązania' w kolumnie oznacza, że dla wybranego towaru nie istnieje odpowiednik o podanym kodzie EAN w katalogu EmpikPlace lub kod EAN nie został uzupełniony na towarze.

Nie stanowi to jednak przeszkody przed wystawieniem nowej oferty. Możesz:
  • uzupełnić kod EAN na towarze w e-Sale i ponowić wyszukiwanie w katalogu, a następnie wystawić ofertę;
  • lub dodać nowy produkt do katalogu EmpikPlace uzupełniając wymagane parametry produktowe. W przypadku wysłania do marketplace nowego produktu przejdzie on weryfikację (może to potrwać do 72h), a po zaakceptowaniu danych pojawi się w katalogu. Podczas dodawania nowego produktu z poziomu Comarch e-Sale uzupełniasz także dane oferty, dlatego równolegle zostanie opublikowana także oferta sprzedaży w EmpikPlace.

Dlaczego nie widzę wystawionych ofert na liście w panelu administracyjnym Comarch e-Sale?

Jeżeli oferta nie jest widoczna w Comarch e-Sale oznacza to, że jest jeszcze przetwarzana przez EmpikPlace. Zmiany w panelu administracyjnym e-Sale mogą pojawić się nawet do kilkunastu minut. W przypadku, gdy oprócz oferty zlecono także dodanie nowego produktu do katalogu EmpikPlace to pamiętaj, że jest on jeszcze dodatkow weryfikowany i wymaga akceptacji serwisu na publikację. Stan importu ofert i produktów sprawdzisz bezpośrednio w EmpikPlace.

Dlaczego nie mogę edytować mojej oferty?

Sprawdź, czy dana oferta nie jest wyróżniona kolorem pomarańczowym (1). Jeżeli tak jest oznacza to, że oferta nie została powiązana z towarem w Twoim e-Sale, a jej przetwarzanie (edycja lub wykonanie operacji grupowych) jest niedostępne. Powiąż ofertę z towarem (2), a następnie przejdź do jej edycji.

Dlaczego nie mogę wybrać zdjęcia podczas wystawiania oferty w EmpikPlace?

Jeżeli wystawiasz nową ofertę dla towaru, który znajduje się w katalogu produktów EmpikPlace, wówczas nie możesz dodawać nowych zdjęć, ani edytować istniejących dla danego produktu. Zdjęcie w ofercie będzie pobrane z karty produktu w katalogu EmpikPlace. Jeżeli będziesz tworzył nowy produkt do katalogu EmpikPlace, wówczas będziesz musiał dodać jego zdjęcia.

Mojego towaru nie ma w katalogu produktów EmpikPlace. Czy mogę dodać nowy produkt do katalogu z poziomu Comarch e-Sale?

Tak. Jeżeli Twój towar nie znajduje się w katalogu EmpikPlace to podczas tworzenia nowej oferty w Comarch e-Sale będziesz mógł uzupełnić dane produktu do udostępnienia go w marketplace. Po zaakceptowaniu produktu przez EmpikPlace pojawi się on w ogólnodostępnym katalogu. Weryfikacja nowego produktu może potrwać nawet do 72h. Status wysłanego do EmpikPlace produktu sprawdzisz bezpośrednio w panelu Sprzedawcy w zewnętrznym serwisie.
Wskazówka
Empik przygotował Księgę dobrych praktyk przy dodawaniu nowego produktu. Zapoznaj się z nim i skorzystaj ze wskazówek przy uzupełnianiu danych o Twoim towarze.

Przeczytaj także:

Wszystkie artykuły na temat integracji znajdziesz w kategorii: Platforma EmpikPlace.

Oferta, czy produkt w EmpikPlace - jakie są różnice?

Wstęp

Platforma EmpikPlace, podobnie jak Allegro działa na bazie katalogu produktów. Produkty dostępne na platformie Empik są identyfikowane globalnym numerem GTIN, powszechnie znanym jako kod kreskowy EAN. Niemożliwe jest utworzenie dwóch oddzielnych kart produktu z tym samym kodem EAN.

W ramach jednej karty produktu podpinane są różne oferty Sprzedających w EmpikPlace. W ten sposób łatwiej zachować spójność i przejrzystość informacji o produktach w ofertach. Kupujący może w intuicyjny sposób poznać cechy produktu i wybrać najlepszą dla siebie ofertę od różnych Sprzedających.

Różnice między produktem a ofertą w EmpikPlace

Produkt EmpikPlace Oferta EmpikPlace
Znajduje się w wewnętrznym katalogu EmpikPlace Znajduje się w ofercie na empik.com
Może być tylko jeden produkt w katalogu Może być wiele ofert dla jednego produktu z katalogu

Obowiązkowe parametry dla produktu:

  1. Kategoria 
  2. Numer katalogowy  wewnętrzny identyfikator towaru w systemie dostawcy
  3. Nazwa produktu – widoczna dla kupującego
  4. Opis produktu  powinien posiadać jak najwięcej informacji opisujących produkt
  5. EAN  jest to unikalny numer identyfikacyjny produktu
  6. Zdjęcie główne  które ma znajdować się na białym tle przedstawiając produkt; dodatkowo 
  7. Stawka VAT 
  8. Producent  nazwa producenta

Obowiązkowe parametry dla oferty:

  1. Stan magazynowy  oferowana ilość produktów, 
  2. Cena – cena brutto dla klienta empik.com
  3. Czas do wysyłki  czas, w którym deklarowana jest wysyłka zamówienia
  4. SKU oferty  indywidualny numer oferty nadany przez Ciebie. W momencie, gdy nie wprowadzisz wartości w danym polu to zostanie on przez nas nadany automatycznie
  5. Klasa logistyczna  określenie klasy logistycznej, która została ustawiona przez Ciebie w konfiguracji wysyłki w panelu EmpikPlace.

Wystawianie ofert a dodawanie produktów do katalogu EmpikPlace - proces w Comarch e-Sale

Podczas wystawiania nowych ofert z poziomu panelu administracyjnego Comarch e-Sale wyszukujemy za Ciebie powiązania dla Twoich towarów w katalogu produktów EmpikPlace. Wyszukiwanie odbywa się z wykorzystaniem kodów EAN na kartach towarów w e-Sale. W zależności od otrzymanych wyników formularz wystawiania nowej oferty może być skrócony lub rozbudowany. W tabeli niżej rozpisaliśmy najważniejsze różnice.

Produkt w katalogu EmpikPlace Tak Nie
Rodzaj wystawiania ofert Skrócony (tylko oferta) - poprzez dodanie tylko oferty na istniejący już produkt w katalogu Empik Rozszerzony (produkt + oferta) - poprzez dodanie nowego produktu do katalogu Empik wraz przygotowaniem nowej oferty
Formularz Skrócony - uzupełniamy tylko dane oferty Rozszerzony - uzupełniamy dane produktu i dane oferty
Wymagane dane*
  • Stan towaru
  • Cena
  • Ilość
 
  • Dane nowego produktu (m.in.: nazwa, kategoria, opis, zdjęcie)
  • Parametry produktu dla wybranej kategorii
  • Parametry oferty
(*W kolumnie znajdują się minimalne dane do wystawienia oferty. W formularzu każdej oferty zobaczysz parametry obowiązkowe i opcjonalne. Część z nich uzupełniana jest automatycznie. Pamiętaj, że dane na formularzu mogą różnić się od siebie w zależności od wybranej kategorii czy np. stanu towaru). 

Dodanie nowego produktu do katalogu EmpikPlace oraz przygotowanie dla niego oferty wykonujesz w ramach tego samego formularza w e-Sale. Jeżeli towar znajduje się już w katalogu marketplace'u to formularz do uzupełnienia będzie miał mniej pól do uzupełnienia (tylko dane oferty).

Oznacza to, że chcąc udostępnić swoje towary do EmpikPlace, bez względu na ich dostępność w katalogu produktów, wystawisz je w ramach jednego procesu w Comarch e-Sale. Wystaw pierwszą ofertę z poziomu Comarch e-Sale i sprawdź jakie to proste!

Jak sprawdzić, czy mój towar znajduje się w katalogu produktów EmpikPlace?

W artykule Jak wystawić ofertę na EmpikPlace w Comarch e-Sale? przeczytasz, w jaki sposób dodawać nowe oferty na EmpikPlace w poziomu naszej aplikacji. W jednym z kroków weryfikujemy dostępność Twojego towaru w katalogu produktów EmpikPlace.

Na formularzu zobaczysz kolumnę Produkt EmpikPlace, gdzie:

  • Nazwa produktu w kolumnie – oznacza, że dla wybranego towaru istnieje produkt w katalogu,
  • Brak powiązania w kolumnie – oznacza, że dla wybranego towaru nie istnieje odpowiednik o podanym kodzie EAN w katalogu EmpikPlace lub kod EAN nie został uzupełniony na towarze.

Nie stanowi to jednak przeszkody przed wystawieniem nowej oferty. Możesz:

  • uzupełnić kod EAN na towarze w e-Sale i ponowić wyszukiwanie w katalogu, a następnie wystawić ofertę;
  • lub dodać nowy produkt do katalogu EmpikPlace uzupełniając wymagane parametry produktowe. W przypadku wysłania do marketplace nowego produktu przejdzie on weryfikację (może to potrwać do 72h), a po zaakceptowaniu danych pojawi się w katalogu. Podczas dodawania nowego produktu z poziomu Comarch e-Sale uzupełniasz także dane oferty, dlatego równolegle zostanie opublikowana także oferta sprzedaży w EmpikPlace.

Jak dodać mój towar do katalogu produktów EmpikPlace?

Proces dodawania nowego produktu do katalogu EmpikPlace jest tak samo prosty jak przygotowanie nowej oferty. Obie czynności wykonujesz w ramach tego samego formularza w e-Sale. Dodanie nowego produktu, a przygotowanie oferty różnić się będą jedynie parametrami na formularzu. W przypadku dodawania nowego produktu zobaczysz dodatkowe parametry obowiązkowe, które musisz uzupełnić na temat swojego towaru.

Dodając nowy produkt przygotowujesz równolegle dla niego ofertę sprzedaży. Po wysłaniu danych do EmpikPlace musisz poczekać na zaakceptowanie Twojego produktu w katalogu przez platformę. Może to potrwać nawet do 72h. Gdy produkt zostanie dodany do katalogu, wówczas Twoja oferta zostanie opublikowana do sprzedaży w empik.com i pojawi się na liście Twoich ofert w e-Sale (Marketplace > EmpikPlace > Oferty).

Wskazówka
Empik przygotował Księgę dobrych praktyk przy dodawaniu nowego produktu. Zapoznaj się z nim i skorzystaj ze wskazówek przy uzupełnianiu danych o Twoim towarze.

Platforma eBay

Podstawowe informacje o eBay

Integracja

Comarch e-Sale to wygodne narzędzie do handlu w serwisach aukcyjnych w tym również w serwisie eBay. Zobacz sam jak łatwo rozpocząć z nami sprzedaż w miejscu, gdzie czekają na Ciebie miliony internautów. Z nami dowiesz się jak założyć konto, powiązać je ze swoim e-Sale i zacząć wystawiać aukcje bezpośrednio z panelu administracyjnego. Poznasz także mechanizm realizacji zamówień spływających z eBay.

Czego potrzebuję

Do skonfigurowania e-Sale z serwisem eBay musisz posiadać konto w serwisie. Informacje o tym jak założyć konto w serwisie znajdują się na stronie internetowej ebay.pl. Integracja przygotowana jest dla serwisów: eBay.pl , eBay.de, eBay.fr, eBay.it oraz eBay.es Do obsługi eBay.de, eBay.fr, eBay.it oraz eBay.es musisz dodać tłumaczenia do swoich grup i produktów w odpowiednich językach oraz wysyłać do e-Sale walutę euro.
Wskazówka
W najnowszej wersji e-Sale dodano komunikat o braku odpowiednich tłumaczeń podczas dodawania oferty eBay w panelu administracyjnym. Przeliczanie cen na euro odbywa się po kursie walut w e-Sale.
Jak dodać swoje konto eBay do Comarch e-Sale dowiesz się z artykułu Konfiguracja konta eBay. Jak wystawić i obsługiwać aukcje na eBay z Panelu administracyjnego opisano w artykule Oferty w eBay. Natomiast jak przekształcać transakcje do zamówień możesz przeczytać w artykule Zamówienia w eBay.  

Raporty i statystyki - zamówienia

Analizowanie danych stanowi kluczowy element prowadzenia działalności biznesowej. Do osiągnięcia sukcesu w sprzedaży niezwykle istotne jest systematyczne śledzenie wyników sprzedaży, ocena efektywności inwestycji oraz analiza skuteczności działań marketingowych. Dzięki temu poznajemy aktualne trendy w sprzedaży, lepiej rozumiemy potrzeby i preferencje klientów oraz identyfikujemy strategie, które przynoszą najlepsze rezultaty i zasługują na dalsze wsparcie finansowe. Analiza danych to nie tylko zestaw cyfr i raportów, to kompleksowe podejście wspomagające realizację celów biznesowych. W ramach rozwoju obszaru analizy danych w Comarch e-Sale wprowadziliśmy nowe funkcjonalności, które ułatwią Ci dogłębne zrozumienie procesów sprzedażowych. Teraz możesz analizować swoją sprzedaż na zintegrowanych platformach, takich jak Allegro, eBay czy Amazon. W nowym panelu administracyjnym w zakładce Raporty i statystyki/ Zamówienia dostępne są różnorodne zakładki, umożliwiające precyzyjną analizę:
Zestawienia dotyczące towarów możesz w łatwy pobrać w formacie CSV (opcja dostępna w górnym prawym rogu zestawienia) i potem w formacie tabelarycznym wykorzystać je w dalszej pracy.
  • Wartość i ilość: Pozwala śledzić informacje dotyczące wartości i ilości zamówień. Wszystkie dane prezentowane są w wybranym przez Ciebie okresie czasu.
  • Statystyki wg źródła: Dzięki tej funkcji możesz monitorować sprzedaż pochodzącą z różnych platform, z którymi e-Sale jest zintegrowany. Pozwala to na porównanie efektywności poszczególnych źródeł sprzedaży oraz określenie, które platformy generują największy ruch.
We wszystkich wskazanych zakładach jest możliwe wyświetlania danych z zakresu czasu:
  • Ostatnie 3 dni
  • Ostatnie 7 dni
  • Ostatnie 30 dni
  • Bieżący rok (podział miesięczny)
  • Bieżący rok (podział kwartalny)
Dzięki tym nowym funkcjom będziesz mógł jeszcze skuteczniej zarządzać swoją sprzedażą podejmując decyzje oparte na solidnej analizie danych sprzedażowych.

Raporty i statystyki - towary

W panelu administracyjnym w obszarze Raporty i Statystyki dostępne są zestawienia i analizy dotyczące towarów w Twoim e-Sale. Zostały podzielone na dwie sekcje:
  • Top 10,
  • Braki na magazynie.
Sekcja Top 10 prezentuje dwa kluczowe wykresy, które oferują wgląd w różne aspekty sprzedaży produktów w marketplace'ach. Korzystając z tych danych, możesz lepiej zrozumieć decyzje zakupowe swoich klientów, poprawić jakość oferowanych towarów i skuteczniej zarządzać naszą ofertą, co w efekcie prowadzi do zwiększenia zadowolenia klientów i wzrostu przychodów. Dane na wykresach można przeglądać i analizować w następujących okresach:
  • Ostatnie 3 dni,
  • Ostatnie 7 dni,
  • Ostatnie 30 dni,
  • Bieżący rok.
Zestawienia dotyczące towarów możesz w łatwy pobrać w formacie CSV (opcja dostępna w górnym prawym rogu zestawienia) i potem w formacie tabelarycznym wykorzystać je w dalszej pracy. Top 10 - liczba zamówi wykres ten prezentuje dziesięć produktów z największą liczbą zamówień. Analiza tych danych pozwala zidentyfikować najbardziej pożądane produkty w Twojej ofercie. Dzięki temu możesz lepiej zarządzać zapasami i dostosowywać swoja ofertę do potrzeb klientów.   Top 10 - wartość sprzedanych sztuk obszar przedstawia dziesięć produktów, które wygenerowały najwyższe przychody w Twoim e-Sale. Analiza obejmuje wszystkie zamówienia w wybranym okresie, co pozwala na dokładne zrozumienie, które produkty są najbardziej dochodowe i w jakim stopniu przyczyniają się do całkowitego przychodu sklepu. Braki w magazynie – w tej zakładce prezentowane są produkty, które są aktualnie niedostępne. Ta sekcja dostarcza kluczowych danych, które pomagają w efektywnym zarządzaniu zapasami i unikaniu sytuacji, w których popularne produkty są niedostępne dla klientów.   Dzięki tym zestawieniom możesz jeszcze skuteczniej zarządzać swoim e-Sale, podejmując decyzje oparte na analizie danych sprzedażowych.

Konfiguracja konta eBay

Dodawanie konta eBay

Konfigurację eBay znajdziesz w Panelu Administracyjnym w obszarze Integracje > eBay. W tym miejscu możesz dodać do Comarch e-Sale swoje konto eBay. Konfiguracja konta eBay - 2: Dodaj kontoPo kliknięciu Dodaj konto eBay postępuj zgodnie z poniższymi krokami: Krok 1. Wybierz z listy rozwijanej serwis eBay, w którym chcesz prowadzić swoją sprzedaż. Jeżeli chcesz jedynie sprawdzić działanie serwisu zaznacz parametr Tryb testowy. Krok 2.  W nowej karcie otworzy się strona autoryzacyjna eBay. Wprowadź swój login i hasło z serwisu eBay, po czym użyj przycisku Zaloguj się.
Wskazówka
Uwaga: Jeżeli nie otworzyła się nowa karta, sprawdź czy przeglądarka nie blokuje wyskakujących okienek i spróbuj ponownie.
Krok 3. Na kolejnej stronie musisz zgodzić się na warunki przyłączenia konta eBay potwierdzając przyciskiem Zgadzam się. Konfiguracja konta eBay - 4: Zgoda Po pomyślnej autoryzacji możesz zamknąć kartę z podziękowaniem. Krok 5. Wróć do Panelu administracyjnego i Pobierz Token w celu dokończenia rejestracji konta. Konfiguracja konta eBay - 5: Token Gratulacje, Twoje konto eBay zostało poprawnie dodane do Comarch e-Sale.

Konfiguracja konta

Po dodaniu swojego konta eBay, zostanie ono wyświetlone na liście. Konfiguracja konta eBay - 6: Lista kont Z tego miejsca będziesz mógł dokonać konfiguracji konta poprzez kliknięcie w nazwę użytkownika. W parametrach domyślnych masz możliwość dodania kolejnych serwisów eBay, na których chcesz prowadzić sprzedaż oraz możesz zdefiniować ustawienia dla wybranego serwisu:
  • lokalizacji produktu (miasto i kraj),
  • ceny domyślnej podpowiadanej na nowo tworzonych aukcjach eBay,
Konfiguracja konta eBay - 7: Edycja konta

Zamówienia

Jeśli chcesz, aby zamówienia tworzyły się automatycznie z aukcji eBay przejdź do obszaru Oferty i dla parametru 'Twórz automatycznie zamówienia do ofert' przesuń suwak na pozycję Tak. Konfiguracja konta eBay - 8: Zamówienia
Wskazówka
Więcej informacji o integracji z serwisem eBay przeczytasz w artykule Podstawowe informacje o eBay.

Wystawianie ofert eBay

Dodawanie ofert eBay

Nowe oferty wystawisz w Panelu administracyjnym w obszarze Marketplace > eBay > Oferty. W celu dodania oferty postępuj według poniższych kroków: Krok 1. Na pierwszej stronie dodawania ofert wskaż towar, który chcesz wystawić w serwisie. Następnie wybierz kategorię eBay, w której chcesz sprzedawać oraz wybierz login, jeśli posiadasz dodane więcej niż jedno konto. Krok 2. Na kolejnej stronie wprowadź tytuł oferty, format sprzedaży, czas trwania ofert, liczbę sztuk, ustal ceny, uzupełnij cechy produktu oraz dodaj opis i zdjęcia towaru, a także wybierz warunki sprzedaży dotyczące płatności, wysyłki i zwrotów.
Wskazówka
Warunki sprzedaży dodawane są na Twoim koncie w serwisie eBay. Na podstawie tych warunków podpowiada się lista rozwijana na formularzu ofert.
Pamiętaj, że im więcej cennych informacji zamieścisz na swojej ofercie tym stanie się ona atrakcyjniejsza dla kupujących. Krok 3. Zdjęcia przedmiotu możesz wybrać ze zdjęć towaru, dodać z plików użytkownika lub wgrać bezpośrednio ze swojego dysku komputera. Przy wyborze zdjęć z dysku zostaną one automatycznie zapisane również do plików użytkownika.
Wskazówka
Więcej o plikach użytkownika przeczytasz w artykule Pliki użytkownika.
Krok 4. Po przygotowaniu ofert z prawego górnego rogu formularza użyj przycisk Sprawdź ofertę celem weryfikacji poprawności wypełnionych pól. Aukcje w eBay: 4 - Sprawdź aukcję
Wskazówka
Jeżeli pomimo wypełnienia jakiegoś domyślnego pola np. Marki, pojawi się komunikat informujący o jego braku, to należy dodać własną charakterystykę atrybutu o takiej nazwie i uzupełnić jej wartość.
Krok 5. Po poprawnej weryfikacji zapisz ofertę. Gotowe! Właśnie ukończyłeś proces dodawania oferty eBay w panelu administracyjnym. Zapisana oferta pojawi się na liście ofert ze statusem przygotowana. Krok 6. Jeśli masz przygotowane oferty na liście możesz teraz wystawić je w serwisie eBay. Aby to zrobić zaznacz ofertę na liście, którą chcesz wystawić, a następnie użyj przycisku Wystaw. Możesz zaznaczyć kilka ofert na raz. W oknie które się wyświetli naciśnij przycisk Wystaw. Aukcje w eBay: 5 - Wystaw Po pozytywnym wykonaniu operacji na liście ofert zmieni się status oferty, pojawią się numery ofert, data zakończenia oraz zostanie wygenerowany adres URL do oferty w serwisie eBay. Jeśli z Twojej oferty wystawionej przez panel administracyjny Comarch e-Sale do serwisu eBay zostanie sprzedany przedmiot, wówczas do e-Sale trafi Zamówienie. Więcej o obsłudze zamówień przeczytasz w artykule Transakcje i obsługa zamówień eBay.

Oferty wielowariantowe

W serwisie eBay wprowadzono możliwość wystawiania aukcji wielowariantowych. Format ten pozwala sprzedawać w jednej ofercie „Kup Teraz (bez licytacji)” towary wielowariantowe (towary zgrupowane – fantomy), różniące się między sobą poszczególnymi atrybutami (na przykład rozmiarem, kolorem, materiałem). Dodając nową ofertę, po wybraniu kategorii system weryfikuje, czy we wskazanej kategorii może być wystawiona aukcja wielowariantowa. Jeśli tak, wówczas pojawi się parametr – Aukcja wielowariantowa, który należy zaznaczyć, jeśli na aukcji mają być również wystawione inne warianty towaru zgrupowanego (fantomu). Podczas uzupełniania parametrów na wielowariantowej aukcji eBay, zdjęcia dodane do wartości tylko jednego atrybutu będą wyświetlone w serwisie eBay. Pozostałe zdjęcia możesz dodać w galerii ogólnej nad zdjęciami dla poszczególnych atrybutów.
Przyklad
Dodając aukcję wielowariantową z towarem zgrupowanym (fantomem), który ma dodane atrybuty grupujące kolor oraz rozmiar, na edycji aukcji dostępna będzie możliwość dodania zdjęć zarówno dla atrybutu kolor jak i rozmiar. W takim przypadku należy pamiętać, że po dodaniu różnych zdjęć dla atrybutu kolor oraz innych dla atrybutu rozmiar, na aukcji w serwisie eBay będą widoczne zdjęcia tylko dla jednego atrybutu. Dodaj odpowiednie zdjęcia dla atrybutu kolor, a pozostałe zdjęcia możesz dodać w galerii nad zdjęciami dla poszczególnych atrybutów. Wówczas wszystkie zdjęcia towaru będą widoczne na ofercie w serwisie eBay.

Transkcje i obsługa zamówień eBay

Spis treści

Zamówienia w eBay

Prowadząc sprzedaż w serwisie eBay, każda nowo utworzona transakcja zostanie odpowiednio przesłana do Comarch e-Sale. Lista zamówień do realizacji widoczna jest w sekcji Marketplace > eBay > Zamówienia do realizacji. Obszar zawiera listę zamówień, które pojawiają się po dokonaniu zakupów na wystawionej ofercie. Na zakładce Zamówienia do realizacji znajdują się wszystkie zamówienia, z których możesz utworzyć zamówienia w panelu administracyjnym (sekcja Sprzedaż > Zamówienia). Zamówienia możesz tworzyć ręcznie z listy używając przycisku Stwórz zamówienia lub włączyć automat do tworzenia zamówień z poziomu Integracje > eBay.
Wskazówka
Uwaga: Zamówienia zostaną utworzone tylko i wyłącznie wtedy jeśli proces płatności został poprawnie zakończony po stronie serwisu eBay.
Przekształcenie zamówienia eBay tworzy transakcję w sekcji Sprzedaż > Zamówienia, zaś w sekcji Marketplace > eBay trafia ona do zakładki  Marketplace > eBay > Zamówienia zrealizowane. Dalszy proces realizacji zamówienia odbywa się analogicznie jak w przypadku standardowych zamówień pochodzących z e-Sale. Zamówienie widoczne w sekcji Sprzedaż > Zamówienia zostanie przesłane do posiadanego przez Ciebie systemu Comarch ERP, gdzie będzie możliwa jego dalsza realizacja.

Hurtownie

Hurtownie – informacje ogólne

Wstęp

Od wersji 2021 Comarch e-Sale w panelu administracyjnym umożliwiono integrację z hurtowniami. Jest to pierwszy etap integracji, który polega na aktualizacji stanów magazynowych towarów w e-Sale na podstawie stanów pobranych z podłączonej hurtowni. Taka aktualizacja zasobów ma miejsce tylko w sytuacji, kiedy zostaną powiązane (po kodzie EAN, kodzie producenta, kodzie towaru) towary z hurtowni z towarem dostępnym w danym e-Sale. Warunki korzystania z integracji z hurtowniami:
  • Comarch e-Sale w wersji min. 2021,
  • podłączenie hurtowni predefiniowanej (udostępnionej przez Comarch w panelu w menu Integracje > Hurtownie lub dodanie hurtowni (w menu Integracje > Hurtownie > Własna hurtownia) i oznaczenie jej jako aktywnej,
  • powiązanie towarów z hurtowni (po kodzie EAN, kodzie producenta, kodzie towaru) z towarami udostępnionymi do Comarch e-Sale,
  • dodanie harmonogramu synchronizacji z hurtownią.

Gotowe integracje z hurtowniami

W panelu administracyjnym Comarch e-Sale w menu Integracje > Hurtownie  po kliknięciu w przycisk Dodaj integrację widoczna jest lista zdefiniowanych hurtowni. Dostępne są tam przygotowane przez Comarch gotowe integracje z wybranymi hurtowniami z których mogą korzystać wszyscy abonenci Comarch e-Sale. Dzięki temu możesz szybko połączyć się z wybraną hurtownią i w ten sposób powiększyć zasoby towarów w swoim e-Sale, czyli sprzedawać ilościowo więcej produktów niż masz ich dostępnych w systemie ERP. Aktualnie lista ta obejmuje hurtownie: Chcesz dodać w panelu administracyjnym e-Sale własną hurtownię? Przeczytaj nasze wskazówki w artykule Dodanie nowej hurtowni do mojego e-Sale i zintegruj własną hurtownię w szybki sposób.

Lista hurtowni

W panelu administracyjnym w menu Integracje dostępna jest lista skonfigurowanych hurtowni w danym e-Sale, zarówno tych aktywnych jak i nieaktywnych. Dodatkowo lista zawiera nazwę hurtowni oraz jej numer. Nad listą  w prawym górnym rogu dostępny jest przycisk Dodaj integrację, który umożliwia dodanie integracji z nową hurtownią.
Wskazówka
Na szczegółach konfiguracji hurtowni w menu Integracje istnieje możliwość edycji jej nazwy. W nowym polu można zmienić nazwę wprowadzoną podczas dodawania hurtowni do e-Sale.
Chcesz, aby Twój e-Sale stał się hurtownią dla innych Sprzedawców? Przeczytaj artykuł Mój e-Sale jako hurtownia dla moich Klientów i poszerz swoją sprzedaż.

Paczkomaty InPost

Paczkomaty InPost - Obsługa przesyłek

Comarch e-Sale jest dostosowany do obsługi przesyłek realizowanych za pomocą Paczkomaty InPost - wszystko odbywa się w panelu administracyjnym, po uprzednim skonfigurowaniu konta Inpost (więcej na temat konfiguracji konta InPost przeczytasz w artykule Paczkomaty InPost - konfiguracja).

Gdzie znajduje się lista przesyłek z dostawą Paczkomaty InPost?

Lista przesyłek generowanych przez Paczkomaty InPost znajduje się w panelu administracyjnym w zakładce Sprzedaż > Paczkomaty InPost. Na liście Paczkomaty Inpost widoczne są informacje dotyczące generowanych przesyłek do zamówień, w których klienci wybrali sposób dostawy Paczkomatów. Znajdują się na niej dane takie jak: numer paczki, paczka do zamówienia, wybrany paczkomat, odbiorca paczki, nr telefonu, data wydruku potw. nadania, kwota pobrania, stan realizacji, sposób płatności, źródło pochodzenia.
Wskazówka
Dane na liście pojawią się automatycznie na podstawie stworzonych zamówień:
  • na zamówieniu z serwisu aukcyjnego musi być wybrany sposób dostawy Paczkomaty InPost,
  • status zamówienia musi być Potwierdzone lub Zrealizowane,
  • informacja o kwocie pobrania pojawia się dla zamówień złożonych z formą płatności Pobranie.
Administrator może dokonać wyboru zakresu prezentowanych informacji, poprzez kliknięcie w ikonę ołówka. Pojawi się wtedy lista kolumn, z której można wybrać te najpotrzebniejsze i ukryć pozostałe.

Jak obsługiwać przesyłki?

Dla pojedynczej pozycji lub seryjnie po zaznaczeniu wielu pozycji na liście przesyłek Paczkomaty InPost administrator e-Sale ma możliwość:
      • utworzenia paczki
      • przygotowania jej do wysłania (pobrania etykiet)
      • pobrania potwierdzenia nadania paczki
      • sprawdzenia statusu paczki
nb

Jak utworzyć paczki?

Paczki wysyłane przez Paczkomaty InPost można utworzyć za pomocą opcji Utwórz paczki. Pojawi się odpowiedni formularz, w którym należy uzupełnić odpowiednie parametry tworzonej paczki: gabaryt (domyślnie pobrany z ustawień konfiguracyjnych), kwotę pobrania (przeniesiona z zamówienia), kwotę ubezpieczenia oraz określić, czy paczka ma zostać nadana w paczkomacie (przycisk Tak/Nie) i wybrać punkt nadania przesyłki (domyślnie przenoszony z ustawień konfiguracyjnych). tworzenie paczki inpost Po edycji danych należy je zatwierdzić przyciskiem Utwórz.
Wskazówka
W przypadku wybrania opcji Nadawanie w paczkomacie, zostanie wygenerowany kod samodzielnego nadania paczki, który należy podać przy nadawaniu paczki w wybranym przez siebie paczkomacie InPost.
Jeśli jest potrzeba zmiany wybranego przez klienta paczkomatu, podanego numeru telefonu lub adresu e-mail administrator może tego dokonać, ale tylko przed utworzeniem paczki, po wejściu na szczegóły danej paczki.

Jak pobrać etykietę i przygotować paczkę do wysyłki?

Po utworzeniu paczek należy pobrać odpowiednie etykiety w wybranym formacie za pomocą przycisku Pobierz etykiety. kii Po dokonaniu wyboru formatu, etykieta zostanie pobrana w formacie pliku PDF.
Wskazówka
Seryjne pobieranie etykiet dla paczek możliwe jest tylko do tych zamówień, które mają wybrany ten sam paczkomat.
Wskazówka
Jeśli podczas korzystania z opcji Pobierz etykiety występuje komunikat: Nie udało się pobrać etykiet. Wybrane paczki nie zostały jeszcze opłacone. Sprawdź opłaty i spróbuj ponownie. może to oznaczać, że konto InPost jest niezasilone.

Jak pobrać potwierdzenie nadania paczki?

Ostatnim etapem przygotowania przesyłki Inpost jest pobranie potwierdzenia nadania paczki za pomocą przycisku Pobierz potwierdzenie. cz
Wskazówka
Jeśli podczas korzystania z opcji Pobierz potwierdzenie występuje komunikat: Nie udało się pobrać potwierdzenia nadania. Dla wybranych paczek potwierdzenie zostało już wcześniej pobrane lub paczki mają zostać nadane w paczkomacie. może to oznaczać, że konto InPost jest niezasilone.

Jak pobrać status paczki?

Administrator e-Sale w każdej chwili ma możliwość sprawdzenia aktualnego statusu paczek za pomocą opcji Pobierz status paczki.

Jak wyeksportować dane do pliku?

Listę przesyłek realizowanych za pomocą Paczkomatów InPost można wyeksportować do pliku w formacie XML lub CSV.

Paczkomaty InPost - podstawowe informacje

Paczkomaty® InPost to sieć nowoczesnych urządzeń, w których klient może samodzielnie odbierać lub nadać przesyłkę o każdej porze dnia i nocy. Firma InPost oferuje swoim klientom zarówno niską cenę, ale także krótki termin dostawy oraz wygodę odbioru przesyłki z urządzeń dostępnych 24/7. Zaletą serwisu jest przede wszystkim możliwość nadania paczek online oraz otrzymanie informacji o statusie paczki poprzez wiadomości e-mail i sms oraz aplikację InPost Mobile. Paczkomaty® InPost są umiejscowione nie tylko w największych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach. Możesz znaleźć najbliższy Paczkomat® lub PaczkoPunkt na stronie InPost. Więcej informacji można znaleźć na stronie: Paczkomaty® InPost. Integracja Comarch e-Sklep z InPost pozwala na tanie i szybkie wysyłanie towarów za pomocą Paczkomatów®:
  • klient kupując towar może wybrać sposób dostawy Paczkomaty – z listy dostępnych Paczkomatów wybiera preferowany przez siebie punkt odbioru,
  • na podstawie złożonego zamówienia administrator sklepu przygotowuje w Panelu administracyjnym sklepu odpowiednią etykietkę do paczki,
  • po wydrukowaniu etykiety sprzedawca dostarcza paczkę do Paczkomatu lub do wybranego Oddziału Inpost w celu jej nadania,
  • klient otrzymuje informacje (wiadomości e-mail i sms) o wysłaniu zamówienia i terminie odbioru przesyłki w wybranym przez siebie Paczkomacie®.
Do integracji Paczkomatów® InPost z Comarch e-Sklepem, konieczna jest aktywacja współpracy z serwisem InPost, czyli zawarcie odpowiedniej umowy, na podstawie której sklep otrzyma niezbędne dane (Access Token i Organization ID) potrzebne do skonfigurowania usługi Paczkomatów w Comarch e-Sklep.
Wskazówka
Przeczytaj więcej na temat zmiany API dla Paczkomatów® InPost w artykule: Zmiana API dla Paczkomatów InPost oraz o aktualizacji Paczkomatów i punktów odbioru osobistego w szablonach w artykule: Nowe Inpost API – aktualizacja paczkomatów i punktów odbioru osobistego w szablonach
Wskazówka
Dodatkowe informację odnośnie konfiguracji Comarch e-Sklep z Paczkomatami InPost znajdziesz w artykule: Paczkomaty InPost – konfiguracja
Wskazówka
Zgodnie z informacją ze strony InPost podstawowa oferta dotyczy paczek paczkomatowych w trzech różnych wariantach:
  • Gabaryt A (Mała) o maksymalnych wymiarach (wysokość x szerokość x długość) 8 x 38 x 64 cm i maksymalnej wadze 25 kg,
  • Gabaryt B (Średnia) o maksymalnych wymiarach (wysokość x szerokość x długość) 19 x 38 x 64 cm i największej wadze 25 kg,
  • Gabaryt C (Duża) o maksymalnych wymiarach (wysokość x szerokość x długość) 41 x 38 x 64 cm i największej wadze 25 kg.

Z kolei standardowe przesyłki kurierskie InPost realizowane są przy założeniu maksymalnych wymiarów: 500 x 500 x 800 mm oraz maksymalnej wagi 25 kg. Więcej informacji można znaleźć na stronie InPost.

Przy ustawianiu przedziałów dla InPost w Comarch e-Sklep należy wziąć pod uwagę parametry wyszczególnione przez InPost.

Jak skonfigurować Paczkomaty InPost w Comarch e-Sale?

Wskazówka
Do integracji Paczkomatów InPost z Comarch e-Sale, konieczna jest aktywacja współpracy z serwisem InPost, czyli zawarcie odpowiedniej umowy, na podstawie której e-sale otrzyma niezbędne dane (Token i Organization Id) potrzebne do skonfigurowania usługi Paczkomatów w Comarch e-Sale.

Jak dodać i aktywować konto InPost?

Ustawienia parametrów paczkomatów InPost można edytować w panelu administracyjnym, w zakładce Integracje. W tej zakładce należy dodać konto InPost za pomocą przycisku Dodaj integracjęPo kliknięciu w przycisk otwarta zostanie nowa karta w której znajdują się wszystkie dostępne integracje. Należy wyszukać i wybrać integrację InPost poprzez najechanie kursorem i kliknięcie lewym przyciskiem myszy. Ramka wybranej integracji będzie miała kolor niebieski. Kolejnym krokiem będzie kliknięcie w przycisk Dodaj w prawym dolnym rogu okna Dodaj integrację. W wyświetlonym oknie konfiguratora Dodaj integrację InPost klikamy na przycisk Konfiguruj umieszczony w prawym dolnym rogu kreatora. Pojawi się wtedy okno, w którym należy podać dane aktywacyjne otrzymane od firmy Inpost: Access Token, Organization Id oraz format domyślny, opcję nadawania w paczkomacie, domyślny paczkomat nadawczydomyślny gabaryt paczki po czym zmienić status na aktywny. Dokonane zmiany należy zatwierdzić przyciskiem Zapisz.
Wskazówka
Zgodnie z informacją ze strony InPost podstawowa oferta dotyczy paczek paczkomatowych w trzech różnych wariantach:
  • Gabaryt A o maksymalnych wymiarach (wysokość x szerokość x długość) 8 x 38 x 64 cm i maksymalnej wadze 25 kg,
  • Gabaryt B o maksymalnych wymiarach (wysokość x szerokość x długość) 19 x 38 x 64 cm i największej wadze 25 kg,
  • Gabaryt C o maksymalnych wymiarach (wysokość x szerokość x długość) 41 x 38 x 64 cm i największej wadze 25 kg.

Z kolei standardowe przesyłki kurierskie InPost realizowane są przy założeniu maksymalnych wymiarów: 500 x 500 x 800 mm oraz maksymalnej wagi 25 kg. Więcej informacji można znaleźć na stronie InPost.

Przy ustawianiu przedziałów dla InPost w Comarch e-Sale należy wziąć pod uwagę parametry wyszczególnione przez InPost.

Wskazówka
Wskazówka
Więcej informacji o paczkomatach w artykule Paczkomaty InPost - podstawowe informacje.

Rozporządzenie GPSR w Comarch e-Sale

Jak dostosować oferty Allegro do wymogów Rozporządzenia GPSR?

Nowe wymagania GPSR

Z dniem 13 grudnia 2024 wchodzi w życie unijne rozporządzenie dotyczące ogólnego bezpieczeństwa produktów (General Product Safety Regulation, GPSR), mające na celu zapewnienie sprzedaży bezpiecznych produktów na terenie Unii Europejskiej. W odpowiedzi na te regulacje, wprowadzamy zmiany w integracji z serwisem Allegro, umożliwiające dostosowanie się do nowych wymogów. Więcej na temat samego rozporządzenia GPSR znajdziesz w naszych artykułach dotyczących Rozporządzenia GPSR. Zgodnie z nowymi przepisami sprzedawcy mają obowiązek dostarczania szczegółowych informacji o bezpieczeństwie produktów oraz wskazania danych kontaktowych podmiotów odpowiedzialnych za produkty. Aby spełnić wymogi rozporządzenia, uzupełnij odpowiednie informacje w swoich ofertach Allegro:
  • Producent – identyfikacja producenta, który odpowiada za wytworzenie produktu i zapewnienie jego zgodności z wymogami bezpieczeństwa,
  • Osoba odpowiedzialna – dane firmy wprowadzającej produkt na rynek Unii Europejskiej, szczególnie gdy nie jest to bezpośrednio producent,
  • Informacja o bezpieczeństwie – opis lub ostrzeżenia dotyczące sposobu użytkowania produktu, potencjalnych zagrożeń oraz wymaganych środków ostrożności.
Wskazówka
Rozporządzenie GPSR nie dotyczy wszystkich kategorii produktowych na Allegro. Sprawdź, czy Twój asortyment należy do kategorii wykluczonych z GPSR, jeśli tak to nie musisz nic zmieniać.

Jak dostosować oferty Allegro do wymogów Rozporządzenia GPSR?

Krok 1. W panelu administracyjnym przejdź do zakładki Ustawienia > Ustawienia e-Sale > Podmioty odpowiedzialne i dodaj dane adresowe osoby odpowiedzialnej i/lub producenta klikając w przycisk Dodaj podmiot. Krok 2. Gdy dodane podmioty odpowiedzialne pojawią się na liście, zaznacz je, a następnie kliknij w przycisk Wyślij do Allegro. Dzięki temu w szybki sposób prześlesz zdefiniowane w Comarch e-Sale dane podmiotów odpowiedzialnych do Allegro, unikając konieczności ich ponownego dodawania w serwisie! Wysłane dane trafiają do odpowiednich zakładek w serwisie Allegro, z poziomu których możesz również dodać dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej oraz producenta. Krok 3. W zakładce Marketplace > Allegro > Oferty, przejdź do formularza oferty Allegro, a następnie uzupełnij odpowiednie w sekcji Producent i/lub Osoba odpowiedzialna wybierz z listy odpowiedni podmiot, który dodałeś z poziomu Allegro lub przesłałeś z e-Sale.
Wskazówka
Pamiętaj, że jeżeli producent, którego przypisujesz do oferty pochodzi spoza Unii Europejskiej, konieczne jest wskazanie osoby odpowiedzialnej za jego wprowadzanie do sprzedaży na terenie UE.
Uzupełnione dane zostaną wyświetlone w formularzu. Zawsze możesz je zmienić wybierając inny podmiot z listy lub edytować klikając w link Przejdź do Allegro u dołu sekcji - zmienione dane nie zostaną zaktualizowane w e-Sale.
Krok 4. W sekcji załączniki dodaj informacje o bezpieczeństwie produktu, wybierając jedną z dostępnych opcji:
  • zadeklaruj, że produkt, który wystawiasz jest bezpieczny do użycia i nie wymaga dodatkowych informacji,
  • dodaj opis informujący o bezpieczeństwie produktu,
  • dodaj załącznik o typie Instrukcja z informacją o bezpieczeństwie, która wyświetlona zostanie na ofercie w Bezpieczeństwo, zgodność i ostrzeżenia.
Jeśli w ofercie uzupełnione zostały załączniki bezpośrednio w serwisie Allegro, w formularzu wyświetlony zostanie odpowiedni komunikat informacyjny.
Wskazówka
Klikając w Dodaj załącznik wyświetlona zostanie lista typów załączników, jakie możesz dodać do swojej oferty. Każdy z typów możesz wybrać tylko raz i dodać co nawyżej jeden plik. Wszystkie załączniki poza instrukcją z informacją o bezpieczeństwie zobaczysz pod opisem w ofercie.

Jak szybko ustawić dane Osoby odpowiedzialnej i Producenta w ofercie?

Aby ułatwić i przyspieszyć dostosowanie ofert Allegro do nowych wymogów rozporządzenia GPSR, udostępniliśmy możliwość seryjnego przypisania podmiotu odpowiedzialnego do wielu ofert na raz. Krok 1. Przejdź do listy ofert Allegro (Marketplace > Allegro > Oferty) i zaznacz na liście oferty, w których chcesz wprowadzić zmiany. Krok 2. W niebieskiej belce z operacjami seryjnymi kliknij w trzy kropki, które rozwinie pozostałe dostępne opcje. Krok 3. Wybierz, dla którego z podmiotów chcesz zmienić dane klikając odpowiednio w Ustaw osobę odpowiedzialną i/lub Ustaw producenta. Krok 4. W wyświetlonym pop-upie odpowiednio przypisz dane podmiotu do wybranych ofert. Po zatwierdzeniu wyboru kliknij w przycisk Zapisz. Gotowe! Przypisałeś do wybranych ofert wybrane dane podmiotu odpowiedzialnego. Dane podmiotów odpowiedzialnych zobaczysz w swojej aukcji Allegro u dołu, klikając w link Osoba odpowiedzialna za produkt: Natomiast informacje o bezpieczeństwie produktu dostępne są poniżej, po kliknięciu w link Bezpieczeństwo, zgodność i ostrzeżenia: Więcej o GPSR i nowych funkcjach przeczytasz w artykułach: Rozporządzenie GPSR oraz Jak dostosować Comarch e-Sklep wymogów Rozporządzenia GPSR?

Jak dostosować Comarch e-Sale do wymogów GPSR (w integracji z Comarch ERP XT)?

Spis treści

Wstęp

Przykładowe informacje umożliwiające identyfikację produktu:

a) Zdjęcie

    • Jak w systemie ERP XT wyszukać towary, które są udostępnione do e-Commerce, ale nie mają dodanych zdjęć?
    • Jak dodać zdjęcie towaru w systemie ERP XT?

b) Kod producenta/ kod towaru

    • Jak dodać kod producenta w systemie ERP XT?

c) Kod EAN

    • Jak w systemie ERP XT wyszukać towary, które są udostępnione do e-Commerce, ale nie mają uzupełnionego kodu EAN?
    • Jak dodać kod EAN w systemie ERP XT?

d) Opis towaru z sekcją/ załącznikiem ostrzeżeń i instrukcji

    •  Jak dodać opis towaru z linkiem do ostrzeżeń/ instrukcji/ certyfikatów bezpieczeństwa (umieszonych jako załącznik na iBard)?

e) Marka

    •  Jak dodać markę w systemie ERP XT?

f) Dowolny (inny) identyfikator produktu

Dowiedz się więcej

Wstęp

Przygotowanie oferty e-Commerce zgodnie z rozporządzeniem GPSR wymaga od sprzedawcy zwrócenia szczególnej uwagi na detale oraz zrozumienia przepisów. Regulacja ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa produktów dostępnych na rynku europejskim, a jej przestrzeganie jest kluczowe dla każdego sprzedawcy.

W tym artykule omówimy jak możesz dostosować ofertę Comarch e-Sale do wymogów GPSR w integracji z systemem Comarch ERP XT. Znajdziesz tu informacje, gdzie i jak zmodyfikować opis produktu lub jego parametry oraz jak monitorować i aktualizować swoje oferty e-Commerce, aby były zawsze aktualne i zgodne z obowiązującymi regulacjami.

Przykładowe informacje umożliwiające identyfikację produktu:

Rozporządzenie GPSR nakłada nowe obowiązki na sprzedawców dotyczące podawania na ofercie e-Commerce informacji identyfikujących dany produkt, które pozwalają go właściwie rozpoznać. Mogą być nimi parametry np.: kod produktu, kod producenta, numer EAN, numer seryjny lub numer partii. Dodatkowo, dla niektórych sprzedawanych produktów, konieczne może być podanie dodatkowych informacji o bezpieczeństwie produktu, jego certyfikacie bezpieczeństwa lub instrukcji. Poniżej przygotowaliśmy poradnik, jak dostosować swoją ofertę e-Sale do nowych wymogów GPSR, wykorzystując funkcje/pola standardowo dostępne przy konfigurowaniu oferty e-Commerce w systemie Comarch ERP XT.
Wskazówka
Na sprzedawcy spoczywa odpowiedzialność za podawanie prawidłowych informacji o produktach.

a) Zdjęcie

  • Jak w systemie ERP XT wyszukać towary, które są udostępnione do e-Commerce, ale nie mają dodanych zdjęć?

W systemie ERP XT istnieje możliwość zweryfikowania towarów posiadających zdjęcie poprzez przełączenie widoku listy towarów na widok kafelkowy. Aby to zrobić postępuj zgodnie z instrukcją. 1.Przejdź do zakładki Faktury (1) > Produkty (2):   2. Następnie będąc na liście towarów kliknij na ikonkę z kafelkami w prawym górnym rogu:   3. Po przełączeniu widoku na kafelkowy towary bez zdjęcia będą prezentować się w następujący sposób:  
  • Jak dodać zdjęcie towaru w systemie ERP XT? 

Aby dodać zdjęcie do towaru wykonaj następujące kroki: 1.Przejdź do zakładki Faktury (1) > Produkty (2):   2. Teraz będąc na liście towarów kliknij w towar, do którego chcesz dodać zdjęcie:   3. Następnie przejdź do zakładki Zdjęcia (1) i kliknij w opcję Przeciągnij i upuść lub Wybierz plik (2). Wybierz plik ze zdjęciem z dysku komputera lub przeciągnij plik w dany obszar:   4. Aby zdjęcie było widoczne w e-Sale udostępnij produkt przechodząc na zakładkę e-Sklep i kliknij Udostępnij w Comarch e-Sklep:   5. Zapisz zmiany na karcie towaru, aby nowe zdjęcie zostało zaktualizowane w systemie ERP. Aby zdjęcie było widoczne w Twoim e-Sale zaktualizuj informacje, przesyłając je do e-Sale:  

b) Kod producenta/ kod towaru

Kod towaru to unikalny identyfikator towaru nadawany w systemie ERP podczas dodawania nowej kartoteki.
  • Jak dodać kod producenta w systemie ERP XT? 

Aby dodać kod producenta do towaru wykonaj następujące kroki: 1.Przejdź do zakładki Faktury (1) > Produkty (2):   2. Będąc na liście towarów kliknij w towar, do którego chcesz dodać kod producenta:   3. Następnie przejdź do zakładki e-Sklep (1) i znajdź sekcję Producent (2):   4. Wypełnij pole Kod u producenta:   5. Zapisz zmiany na karcie towaru, aby kod producenta został zaktualizowany w systemie ERP. Aby zmiany były widoczne w Twoim e-Sale zaktualizuj informacje, przesyłając je do e-Sale:  

c) Kod EAN

  • Jak w systemie ERP XT wyszukać towary, które są udostępnione do e-Commerce, ale nie mają uzupełnionego kodu EAN?

Aby wyszukać towary, które są udostępnione do e-Commerce, ale nie mają kodu EAN postępuj według poniższych kroków. 1.Przejdź do zakładki Faktury (1) > Produkty (2):   2.Będąc na liście towarów, kliknij prawym przyciskiem myszy na nazwę którejkolwiek kolumny:   3.Po kliknięciu pokaże się lista, na której zaznacz opcję Kod EAN i zatwierdź klikając lewym przyciskiem myszy:   4.Kolumna KOD EAN pojawi się na końcu listy towarów:   5.Aby wyfiltrować teraz towary niemające przypisanego kodu EAN kliknij lewym przyciskiem myszy na obszar z napisem KOD EAN: 6.Po kliknięciu KOD EAN jako pierwsze na liście pokażą się towary niemające przypisanego kodu EAN:  
  • Jak dodać kod EAN w systemie ERP XT? 

Aby dodać kod EAN do towaru wykonaj następujące kroki: 1.Przejdź do zakładki Faktury (1) > Produkty (2):   2. Będąc na liście towarów kliknij w towar, do którego chcesz dodać kod EAN:   3. Na zakładce Formularz (1) znajdź sekcję Kody produktu (2):   4. W polu o nazwie Kod EAN dodaj kod EAN dla swojego produktu:   5. Zapisz zmiany na karcie towaru, aby kod EAN został zaktualizowany w systemie ERP. Aby zmiany były widoczne w Twoim e-Sale zaktualizuj informacje, przesyłając je do e-Sale:  

d) Opis towaru z sekcją/ załącznikiem ostrzeżeń i instrukcji

Dla wybranych towarów konieczne może być dołączenie instrukcji bezpieczeństwa lub certyfikatu bezpieczeństwa. Możesz to zrobić na kilka sposobów: edytować opis produktu lub udostępnić odpowiedni załącznik w formie linku.
  • Jak dodać opis towaru z linkiem do ostrzeżeń/ instrukcji/ certyfikatów bezpieczeństwa (umieszonych jako załącznik na iBard)? 

Aby dodać opis towaru z linkiem ostrzeżeń/ instrukcji/ certyfikatów bezpieczeństwa (umieszonych jako załącznik na iBard) wykonaj następujące kroki: 1.Przejdź do zakładki Faktury (1) > Produkty (2):   2.Będąc na liście towarów kliknij w towar, do którego chcesz dodać opis:   3.Następnie przejdź do zakładki e-Sklep (1) i znajdź sekcję Informacje o produkcie (2):   4.Wprowadź opis towaru lub wygeneruj go za pomocą przycisku Kreator opisu > Wygeneruj nowy opis:   5. Zaznacz część tekstu (1), dla którego chciałbyś dodać link przekierowujący do strony z ostrzeżeniem/ instrukcją/ certyfikatem, a następnie kliknij w ikonkę Insert Link (2):   6.W nowym polu uzupełnij adres linku do strony z ostrzeżeniami i instrukcją:   7.Po zatwierdzeniu adresu linku przyciskiem OK, obszar zaznaczonego tekstu zostanie podkreślony, a jego kolor zmieni się na niebieski:   8.Zapisz zmiany na karcie towaru, aby dodany opis wraz z linkiem został zaktualizowany w systemie ERP. Aby zmiany były widoczne w Twoim e-Sale zaktualizuj informacje, przesyłając je do e-Sale:  

e) Marka

  •  Jak dodać markę w systemie ERP XT?

Aby dodać markę do towaru wykonaj następujące kroki: 1.Przejdź do zakładki Faktury (1) > Produkty (2):   2. Będąc na liście towarów kliknij w towar, do którego chcesz dodać markę:   3.Następnie przejdź do zakładki e-Sklep (1) i znajdź sekcję Producent (2):   4. W polu o nazwie Marka dodaj markę dla swojego produktu:   5. Zapisz zmiany na karcie towaru, aby informacja o marce została zaktualizowana w systemie ERP. Aby zmiany były widoczne w Twoim e-Sale zaktualizuj informacje, przesyłając je do e-Sale:  

f) Dowolny (inny) identyfikator produktu

Jeżeli potrzebujesz identyfikować towar w inny sposób niż wyżej opisane przykłady, skorzystaj w systemie ERP z funkcji atrybutu towaru. Szczegółowa instrukcja dostępna jest w artykule: Atrybuty na karcie produktu.

Dowiedz się więcej

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat rozporządzenia GPSR? A może potrzebujesz dostosować ofertę e-Commerce w integracji z innym systemem ERP? Sprawdź nasze pozostałe poradniki! Śledź nasze Centrum Pomocy, by być na bieżąco!
Wskazówka
Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady prawnej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących poruszanych kwestii, zaleca się skonsultowanie z prawnikiem, celem upewnienia się, że prowadząc działalność spełniasz wymogi Rozporządzenia.

Jak dostosować Comarch e-Sale do wymogów GPSR (w integracji z Comarch ERP Optima)?

Spis treści

Wstęp

Przykładowe informacje umożliwiające identyfikację produktu:

a) Zdjęcie

    • Jak w systemie ERP Optima wyszukać towary, które są udostępnione do e-Commerce, ale nie mają dodanych zdjęć?
    • Jak dodać zdjęcie towaru w systemie ERP Optima?

b) Kod producenta/ kod towaru

    • Jak w systemie ERP Optima wyszukać towary, które są udostępnione do e-Commerce, ale nie mają uzupełnionego kodu producenta?
    • Jak dodać kod producenta w systemie ERP Optima?

c) Kod EAN

    • Jak w systemie ERP Optima wyszukać towary, które są udostępnione do e-Commerce, ale nie mają uzupełnionego kodu EAN?
    • Jak dodać kod EAN w systemie ERP Optima?

d) Opis towaru z sekcją/ załącznikiem ostrzeżeń i instrukcji

    • Jak w systemie ERP Optima wyszukać towary, które są udostępnione do e-Commerce, ale nie mają uzupełnionego opisu?
    •  Jak dodać opis towaru z linkiem do ostrzeżeń/ instrukcji/ certyfikatów bezpieczeństwa (umieszonych jako załącznik na iBard)?
    • Jak ostrzeżenia/ instrukcje/ certyfikat bezpieczeństwa dodać jako załącznik do towaru?

e) Marka

    • Jak w systemie ERP Optima wyszukać towary, które są udostępnione do e-Commerce, ale nie mają uzupełnionej marki?
    •  Jak dodać markę w systemie ERP Optima?

f) Dowolny (inny) identyfikator produktu

Dowiedz się więcej

Wstęp

Przygotowanie oferty e-Commerce zgodnie z rozporządzeniem GPSR wymaga od sprzedawcy zwrócenia szczególnej uwagi na detale oraz zrozumienia przepisów. Regulacja ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa produktów dostępnych na rynku europejskim, a jej przestrzeganie jest kluczowe dla każdego sprzedawcy.

W tym artykule omówimy jak możesz dostosować ofertę Comarch e-Sale do wymogów GPSR w integracji z systemem Comarch ERP Optima. Znajdziesz tu informacje, gdzie i jak zmodyfikować opis produktu lub jego parametry oraz jak monitorować i aktualizować swoje oferty e-Commerce, aby były zawsze aktualne i zgodne z obowiązującymi regulacjami.

Przykładowe informacje umożliwiające identyfikację produktu:

Rozporządzenie GPSR nakłada nowe obowiązki na sprzedawców dotyczące podawania na ofercie e-Commerce informacji identyfikujących dany produkt, które pozwalają go właściwie rozpoznać. Mogą być nimi parametry np.: kod produktu, kod producenta, numer EAN, numer seryjny lub numer partii. Dodatkowo, dla niektórych sprzedawanych produktów, konieczne może być podanie dodatkowych informacji o bezpieczeństwie produktu, jego certyfikacie bezpieczeństwa lub instrukcji. Poniżej przygotowaliśmy poradnik, jak dostosować swoją ofertę e-Sale do nowych wymogów GPSR, wykorzystując funkcje/pola standardowo dostępne przy konfigurowaniu oferty e-Commerce w systemie Comarch ERP Optima.
Wskazówka
Na sprzedawcy spoczywa odpowiedzialność za podawanie prawidłowych informacji o produktach.

a) Zdjęcie

  • Jak w systemie ERP Optima wyszukać towary, które są udostępnione do e-Commerce, ale nie mają dodanych zdjęć?

Aby sprawdzić i wyszukać towary bez zdjęcia przejdź do Zasobów i wykonaj następujące kroki: 1.Otwórz listę towarów Handel (1) > Zasoby (2):   2.Na Liście zasobów kliknij prawym przyciskiem myszy na nazwę którejkolwiek kolumny:   3.Zaznacz funkcję Wybór kolumn  kursorem i zatwierdź klikając lewym przyciskiem myszy:   4. W obszarze Dostosowanie odszukaj nazwę kolumny Załączniki(1) a następnie metodą przeciągnij i upuść umieść ją na karcie Listy zasobów(2). Miejsce umieszczenia nowej kolumny Załączniki wskazują dwie strzałki(3) przy nazwach kolumn:   5. Aby sprawdzić, czy produkty posiadają zdjęcia/załączniki kliknij na nowo dodaną kolumnę Załączniki(1) - załączniki zostaną posortowane alfabetycznie wg. nazwy(2). Produkty bez zdjęć będą miały puste pole(3):  
  • Jak dodać zdjęcie towaru w systemie ERP Optima? 

Aby dodać zdjęcie do towaru wykonaj następujące kroki: 1.Otwórz listę towarów Handel (1) > Zasoby (2):   2.Na liście zasobów otwórz kartę towaru, do której chcesz dodać zdjęcie:   3.Przejdź do zakładki Atrybuty(1). W sekcji Zdjęcia i załączniki znajdź opcję dodania zdjęcia (2) i wybierz plik ze zdjęciem z dysku komputera: 4.Na wyświetlonym powiadomieniu (1) kliknij Tak (2), aby udostępnić nowo dodane zdjęcie w Comarch e-Sale:   5. Zapisz zmiany na karcie towaru (1), by nowe zdjęcie zostało zaktualizowane w systemie ERP. Aby zmiany były widoczne w Twoim e-Sale zaktualizuj informacje, przesyłając je do e-Sale:  

b) Kod producenta/ kod towaru

Kod towaru to unikalny identyfikator towaru nadawany w systemie ERP podczas dodawania nowej kartoteki.
  • Jak w systemie ERP Optima wyszukać towary, które są udostępnione do e-Commerce, ale nie mają uzupełnionego kodu producenta?

Aby znaleźć towary, które są udostępnione do e-Commerce, ale nie mają uzupełnionego kodu producenta, skorzystaj z funkcji dodatkowych kolumn użytkownika. Więcej informacji w biuletynie OPT074 – Dodawanie kolumn użytkownika na listach.
  • Jak dodać kod producenta w systemie ERP Optima? 

Aby dodać kod producenta do towaru wykonaj następujące kroki: 1.Otwórz listę towarów Handel (1) > Zasoby (2):   2.Na liście zasobów otwórz kartę towaru, do której chcesz dodać kod producenta:   3.Przejdź do zakładki Dodatkowe(1). W sekcji Parametry  znajdź pole Kod producenta(2) i wprowadź go. Wprowadzone zmiany zapisz(3):   4. Po zapisaniu kod producenta jest widoczny jest na liście produktów w odpowiedniej kolumnie. Aby zmiany były widoczne w Twoim e-Sale zaktualizuj informacje, przesyłając je do e-Sale:  

c) Kod EAN

  • Jak w systemie ERP Optima wyszukać towary, które są udostępnione do e-Commerce, ale nie mają uzupełnionego kodu EAN?

Aby sprawdzić i wyszukać towary bez kodu EAN przejdź do Zasobów i wykonaj następujące kroki: 1.Otwórz listę towarów Handel (1) > Zasoby (2):   2.Na liście zasobów kliknij prawym przyciskiem myszy na nazwę którejkolwiek kolumny:   3.Zaznacz funkcję Wybór kolumn  kursorem i zatwierdź klikając lewym przyciskiem myszy:   4. W obszarze Dostosowanie odszukaj nazwę kolumny EAN(1) a następnie metodą przeciągnij i upuść umieść ją na karcie listy zasobów(2). Miejsce umieszczenia nowej kolumny EAN wskazują dwie strzałki(3) przy nazwach kolumn:   5. Aby sprawdzić, czy produkty posiadają kod EAN kliknij na nowo dodaną kolumnę EAN(1) - kody EAN zostaną posortowane alfabetycznie wg. nazwy. Produkty bez kodów EAN będą miały puste pole(2):  
  • Jak dodać kod EAN w systemie ERP Optima? 

Aby dodać kod EAN do towaru wykonaj następujące kroki: 1.Otwórz listę towarów Handel (1) > Zasoby (2):   2.Na liście zasobów otwórz kartę towaru, do której chcesz dodać kod EAN:   3.Przejdź do zakładki Ogólne(1). W sekcji VAT, EAN, PKWiU, CN znajdź pole EAN(2) i wprowadź kod EAN możesz także skorzystać z generatora kodów EAN znajdującego się pod przyciskiem EAN(3). Wprowadzone zmiany zapisz(4).   4. Po zapisaniu EAN widoczny jest na liście produktów w odpowiedniej kolumnie. Aby zmiany były widoczne w Twoim e-Sale zaktualizuj informacje, przesyłając je do e-Sale.

d) Opis towaru z sekcją/ załącznikiem ostrzeżeń i instrukcji

Dla wybranych towarów konieczne może być dołączenie instrukcji bezpieczeństwa lub certyfikatu bezpieczeństwa. Możesz to zrobić na kilka sposobów: edytować opis produktu, udostępnić odpowiedni załącznik w formie linku lub dodać nowy plik jako daną binarną.
  • Jak w systemie ERP Optima wyszukać towary, które są udostępnione do e-Commerce, ale nie mają uzupełnionego opisu?

Aby sprawdzić i wyszukać towary bez opisu przejdź do Zasobów i wykonaj następujące kroki: 1.Otwórz listę towarów Handel (1) > Zasoby (2):   2.Na liście zasobów kliknij prawym przyciskiem myszy na nazwę którejkolwiek kolumny:   3.Zaznacz funkcję Wybór kolumn kursorem i zatwierdź klikając lewym przyciskiem myszy:   4. W obszarze Dostosowanie odszukaj nazwę kolumny Opis(1) a następnie metodą przeciągnij i upuść umieść ją na karcie listy zasobów(2). Miejsce umieszczenia nowej kolumny Opis wskazują dwie strzałki(3) przy nazwach kolumn:   5. Aby sprawdzić, czy produkty posiadają opis i kliknij na nowo dodaną kolumnę Opis(1). Produkty nie posiadające opisów będą miały puste pole(2):  
  • Jak dodać opis towaru z linkiem do ostrzeżeń/ instrukcji/ certyfikatów bezpieczeństwa (umieszonych jako załącznik na iBard)? 

Aby dodać opis towaru z linkiem ostrzeżeń/ instrukcji/ certyfikatów bezpieczeństwa (umieszonych jako załącznik na iBard) wykonaj następujące kroki: 1.Otwórz listę towarów Handel (1) > Zasoby (2):   2.Na liście zasobów otwórz kartę towaru, do której chcesz dodać Opis z linkiem do ostrzeżeń/ instrukcji/ certyfikatu:   3.Przejdź do zakładki Dodatkowe(2). W sekcji Opis i URL(2) znajdź pole Opis i wprowadź opis produktu. Po uzupełnieniu opisu produktu wybierz kartę e-Sklep(3):   4. Na wyświetlonej karcie e-Sklep(1) wybierz z sekcji Języki opis(2) do którego należy dodać link z ostrzeżeniem/ instrukcją/ certyfikatem do towaru a następnie otwórz go(3):   5.Aby utworzyć link w opisie wybierz miejsce w sekcji Opis Comarch e-Sklep/e-Sale(1)  w którym ma być widoczny link i kliknij w ikonę Hiperłącze(2) aby go utworzyć: 6.W oknie Wstaw odnośnik(1) uzupełnij informacje dotyczące wstawianego linku. Kliknij Ok(2), aby go utworzyć:   7.Nowo dodany link widoczny jest w sekcji Opis Comarch e-Sale widoczny jest w kolorze niebieskim(1). Wprowadzone zmiany zapisz(2).   8.Aby dodany link do opisu był widoczny w e-Sale wprowadzone zmiany na karcie produktu zapisz i zaktualizuj je przesyłając informacje do e-Sale.
  •  Jak ostrzeżenia/ instrukcje/ certyfikat bezpieczeństwa dodać jako załącznik do towaru?

Aby przejść do karty towaru wykonaj następujące kroki: 1.Otwórz listę towarów Handel (1) > Zasoby (2):   2.Na liście zasobów otwórz kartę towaru, do której chcesz dodać plik w formie załącznika do pobrania:   3.Przejdź do zakładki Atrybuty(1). Aby plik został dodany do sekcji Zdjęcia i załączniki(2) kliknij w ikonę z zielonym plusem(3):   4. Wybierz typ pliku(1) a następnie wybierz plik, który ma zostać dodany do karty produktu(2). Aby dodać wybrany plik kliknij Otwórz(3): 5.Potwierdź udostępnienie wybranego pliku do Comarch e-Sklep/e-Sale klikając Tak(1):   6.Aby dodany plik był widoczny w e-Sale wprowadzone zmiany na karcie produktu zapisz i zaktualizuj je przesyłając informacje e-Sale.

e) Marka

  •  Jak w systemie ERP Optima wyszukać towary, które są udostępnione do e-Commerce, ale nie mają uzupełnionej marki?

Aby sprawdzić i wyszukać towary bez Marki przejdź do Zasobów i wykonaj następujące kroki: 1.Otwórz listę towarów Handel (1) > Zasoby (2):   2.Na liście zasobów kliknij prawym przyciskiem myszy na nazwę którejkolwiek kolumny:   3.Zaznacz funkcję Wybór kolumn kursorem i zatwierdź klikając lewym przyciskiem myszy:   4. W obszarze Dostosowanie odszukaj nazwę kolumny Marka(1) a następnie metodą przeciągnij i upuść umieść ją na karcie listy zasobów(2). Miejsce umieszczenia nowej kolumny Marka wskazują dwie strzałki(3) przy nazwach kolumn:   5. Aby sprawdzić, czy produkty posiadają Markę kliknij na nowo dodaną kolumnę Markę(1) - Marki zostaną posortowane alfabetycznie wg. nazwy. Produkty bez Marki będą miały puste pole(2):  
  •  Jak dodać markę w systemie ERP Optima?

Aby dodać markę do towaru wykonaj następujące kroki: 1.Otwórz listę towarów Handel (1) > Zasoby (2):   2.Na liście zasobów otwórz kartę towaru, do której chcesz dodać Markę:   3.Przejdź do zakładki Dodatkowe(2). W sekcji Parametry znajdź pole Marka(2) i wybierz odpowiednią z listy. Wprowadzone zmiany zapisz(3):   4. Po zapisaniu Marka widoczna jest na liście produktów w odpowiedniej kolumnie. Aby zmiany były widoczne w Twoim e-Sale zaktualizuj informacje, przesyłając je do e-Sale:  

f) Dowolny (inny) identyfikator produktu

Jeżeli potrzebujesz identyfikować towar w inny sposób niż wyżej opisane przykłady, skorzystaj w systemie ERP z funkcji atrybutu towaru. Szczegółowa instrukcja dostępna jest w artykule: Atrybuty towaru, zdjęcia i załączniki.

Dowiedz się więcej

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat rozporządzenia GPSR? A może potrzebujesz dostosować ofertę e-Commerce w integracji z innym systemem ERP? Sprawdź nasze pozostałe poradniki! Śledź nasze Centrum Pomocy, by być na bieżąco!

Wskazówka
Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady prawnej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących poruszanych kwestii, zaleca się skonsultowanie z prawnikiem, celem upewnienia się, że prowadząc działalność spełniasz wymogi Rozporządzenia.

Jak dostosować Comarch e-Sale do wymogów GPSR (w integracji z Comarch ERP XL)?

Spis treści

Wstęp

Przykładowe informacje umożliwiające identyfikację produktu:

a) Zdjęcie

    • Jak w systemie ERP XL wyszukać towary, które są udostępnione do e-Commerce, ale nie mają dodanych zdjęć?
    • Jak dodać zdjęcie towaru w systemie ERP XL?

b) Kod producenta/ kod towaru

  • Jak w systemie ERP XL wyszukać towary, które są udostępnione do e-Commerce, ale nie mają uzupełnionego kodu producenta?
  • Jak dodać kod producenta w systemie ERP XL?

c) Kod EAN

    • Jak w systemie ERP XL wyszukać towary, które są udostępnione do e-Commerce, ale nie mają uzupełnionego kodu EAN?
    • Jak dodać kod EAN w systemie ERP XL?

d) Opis towaru z sekcją/ załącznikiem ostrzeżeń i instrukcji

    • Jak w systemie ERP XL wyszukać towary, które są udostępnione do e-Commerce, ale nie mają uzupełnionego opisu?
    • Jak dodać opis towaru z linkiem do ostrzeżeń/ instrukcji/ certyfikatów bezpieczeństwa (umieszonych jako załącznik na iBard)?
    • Jak ostrzeżenia/ instrukcje/ certyfikat bezpieczeństwa dodać jako załącznik do towaru?

e) Marka

    • Jak w systemie ERP XL wyszukać towary, które są udostępnione do e-Commerce, ale nie mają uzupełnionej marki?
    •  Jak dodać markę w systemie ERP XL?

f) Dowolny (inny) identyfikator produktu

Dowiedz się więcej

Wstęp

Przygotowanie oferty e-Commerce zgodnie z rozporządzeniem GPSR wymaga od sprzedawcy zwrócenia szczególnej uwagi na detale oraz zrozumienia przepisów. Regulacja ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa produktów dostępnych na rynku europejskim, a jej przestrzeganie jest kluczowe dla każdego sprzedawcy.

W tym artykule omówimy jak możesz dostosować ofertę Comarch e-Sale do wymogów GPSR w integracji z systemem Comarch ERP XL. Znajdziesz tu informacje, gdzie i jak zmodyfikować opis produktu lub jego parametry oraz jak monitorować i aktualizować swoje oferty e-Commerce, aby były zawsze aktualne i zgodne z obowiązującymi regulacjami.

Przykładowe informacje umożliwiające identyfikację produktu:

Rozporządzenie GPSR nakłada nowe obowiązki na sprzedawców dotyczące podawania na ofercie e-Commerce informacji identyfikujących dany produkt, które pozwalają go właściwie rozpoznać. Mogą być nimi parametry np.: kod produktu, kod producenta, numer EAN, numer seryjny lub numer partii. Dodatkowo, dla niektórych sprzedawanych produktów, konieczne może być podanie dodatkowych informacji o bezpieczeństwie produktu, jego certyfikacie bezpieczeństwa lub instrukcji. Poniżej przygotowaliśmy poradnik, jak dostosować swoją ofertę e-Sale do nowych wymogów GPSR, wykorzystując funkcje/pola standardowo dostępne przy konfigurowaniu oferty e-Commerce w systemie Comarch ERP XL.
Wskazówka
Na sprzedawcy spoczywa odpowiedzialność za podawanie prawidłowych informacji o produktach.

a) Zdjęcie

  • Jak w systemie ERP XL wyszukać towary, które są udostępnione do e-Commerce, ale nie mają dodanych zdjęć?

W celu uzyskania dokładniejszych informacji dotyczących wyszukania produktów, które nie posiadają dodanych zdjęć, skontaktuj się z Asystą Comarch ERP XL.
  • Jak dodać zdjęcie towaru w systemie ERP XL? 

Aby dodać zdjęcie do towaru wykonaj następujące kroki: 1.W module Sprzedaż przejdź do zakładki Ogólne (1) > Towary (2): 2.Wybierz z listy towar, do którego chcesz dodać zdjęcie:   3.Przejdź do zakładki Załączniki (1), następnie przyciskiem plusa (2) dodaj zdjęcie towaru:   4.Następnie na zakładce Ogólne (1) kliknij przycisk Import z pliku (2). Po jego naciśnięciu pojawi się okno, w którym należy wybrać plik, jaki ma zostać zaimportowany:   5.W sekcji Dostępność w aplikacji(1) zaznacz e-Sklep (2). Wprowadzone zmiany zapisz przyciskiem dyskietki (3). Wykonaj synchronizację danych z systemu ERP do e-Sale:  

b) Kod producenta/ kod towaru

Kod towaru to unikalny identyfikator towaru nadawany w systemie ERP podczas dodawania nowej kartoteki.
  • Jak w systemie ERP XL wyszukać towary, które są udostępnione do e-Commerce, ale nie mają uzupełnionego kodu producenta?

W celu uzyskania dokładniejszych informacji dotyczących wyszukania produktów po kodzie producenta skontaktuj się z Asystą Comarch ERP XL.
  • Jak dodać kod producenta w systemie ERP XL? 

W celu uzyskania dokładniejszych informacji na temat dodawania kodu producenta do towaru skontaktuj się z Asystą Comarch ERP XL.

c) Kod EAN

  • Jak w systemie ERP XL wyszukać towary, które są udostępnione do e-Commerce, ale nie mają uzupełnionego kodu EAN?

Aby wyszukać towary, które są udostępnione do e-Commerce, ale nie mają kodu EAN postępuj według poniższych kroków. 1.W module Sprzedaż przejdź do zakładki Ogólne (1) > Towary (2):   2.Przejdź na zakładkę Wszystkie wg EAN. Po kliknięciu na nazwę kolumny EAN kody zostaną posortowane według ich przypisania lub nie:   3.Widok po kliknięciu na EAN. Dla towarów nieposiadających kodu EAN pokazują się puste pola w tej kolumnie:  
  • Jak dodać kod EAN w systemie ERP XL? 

Aby dodać kod EAN do towaru wykonaj następujące kroki: 1.W module Sprzedaż przejdź do zakładki Ogólne (1) > Towary (2):   2.Wybierz z listy towar, do którego chcesz dodać kod EAN:   3.Przejdź do zakładki Ogólne (1). Znajdź pole EAN (2) i wprowadź kod EANZapisz wprowadzone zmiany przyciskiem dyskietki (3):   4. Po zapisaniu EAN widoczny jest na zakładce Wszystkie wg EAN w odpowiedniej kolumnie. Aby zmiany były widoczne w Twoim e-Sale zaktualizuj informacje, przesyłając je do e-Sale:  

d) Opis towaru z sekcją/ załącznikiem ostrzeżeń i instrukcji

  • Jak w systemie ERP XL wyszukać towary, które są udostępnione do e-Commerce, ale nie mają uzupełnionego opisu?

W celu uzyskania dokładniejszych informacji dotyczących wyszukania produktów, które nie posiadają opisu, skontaktuj się z Asystą Comarch ERP XL.
  • Jak dodać opis towaru z linkiem do ostrzeżeń/ instrukcji/ certyfikatów bezpieczeństwa (umieszonych jako załącznik na iBard)?

W celu uzyskania dokładniejszych informacji na temat dodawania linków do opisu towaru w systemie ERP XL skontaktuj się z Asystą Comarch ERP XL.
  • Jak ostrzeżenia/ instrukcje/ certyfikat bezpieczeństwa dodać jako załącznik do towaru?

Aby przejść do karty towaru wykonaj następujące kroki: 1.W module Sprzedaż przejdź do zakładki Ogólne (1) > Towary (2):   2.Na liście zasobów otwórz kartę towaru, do której chcesz dodać plik w formie załącznika do pobrania:   3.Przejdź do zakładki Załączniki (1), następnie przyciskiem plusa (2) dodaj nowy element w postaci załączniku dla towaru:   4.  Na zakładce Ogólne (1) wybierz Typ pliku (2) a następnie wgraj plik, który ma zostać dodany do karty produktu klikając znak importuj (3):   5.W sekcji Dostępność w aplikacji(1) zaznacz e-Sklep (2), aby dodany plik był widoczny w e-Sale. Wprowadzone zmiany zapisz przyciskiem dyskietki (3):  

e) Marka

  •  Jak w systemie ERP XL wyszukać towary, które są udostępnione do e-Commerce, ale nie mają uzupełnionej marki?

W celu uzyskania dokładniejszych informacji dotyczących wyszukania produktów, które nie posiadają przypisanej marki skontaktuj się z Asystą Comarch ERP XL.
  •  Jak dodać markę w systemie ERP XL?

Aby dodać markę do towaru wykonaj następujące kroki: 1.W module Sprzedaż przejdź do zakładki Ogólne (1) > Towary (2):   2.Wybierz z listy towar, do którego chcesz dodać markę:   3.Przejdź do zakładki Ogólne (1). Znajdź pole Marka (2) i wprowadź markę towaru. Zapisz wprowadzone zmiany przyciskiem dyskietki (3), aby informacja o marce została zaktualizowana w systemie ERP. Aby zmiany były widoczne w Twoim e-Sale zaktualizuj informacje, przesyłając je do e-Sale:  

f) Dowolny (inny) identyfikator produktu

Jeżeli potrzebujesz identyfikować towar w inny sposób niż wyżej opisane przykłady, skorzystaj w systemie ERP z funkcji atrybutu towaru. Szczegółowa instrukcja dostępna jest w artykule: XL009 - Atrybuty.

Dowiedz się więcej

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat rozporządzenia GPSR? A może potrzebujesz dostosować ofertę e-Commerce w integracji z innym systemem ERP? Sprawdź nasze pozostałe poradniki! Śledź nasze Centrum Pomocy, by być na bieżąco!
Wskazówka
Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady prawnej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących poruszanych kwestii, zaleca się skonsultowanie z prawnikiem, celem upewnienia się, że prowadząc działalność spełniasz wymogi Rozporządzenia.

Rozporządzenie GPSR

Czym jest GPSR?

GPSR (ang. General Product Safety Regulation) to Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/988, przyjęte 10 maja 2023 roku, którego celem jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa produktów wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej. Rozporządzenie to zastępuje wcześniejszą dyrektywę o ogólnym bezpieczeństwie produktów z 2001 roku (Dyrektywa 2001/95/WE), uwzględniając współczesne wyzwania związane z rozwojem handlu elektronicznego, technologii oraz globalizacją rynków. Głównym celem jest ochrona konsumentów i ujednolicenie przepisów bezpieczeństwa produktów na terenie całej UE, aby zagwarantować ich zgodność z unijnymi normami.

Kluczowe założenia:
  • GPSR dotyczy wszystkich produktów konsumenckich dostępnych w UE, zarówno tych produkowanych lokalnie, jak i importowanych z krajów trzecich.
  • Rozporządzenie ma zastosowanie w przypadku sprzedaży konsumenckiej (B2C). Transakcje B2B nie podlegają tym regulacjom.
  • Regulacja obejmuje produkty fizyczne, ale także związane z nimi usługi, np. aplikacje do zarządzania produktami.
  • Rozporządzenie GPSR dotyczy zarówno produktów nowych, jak i używanych, naprawionych i odnowionych.
  • GPSR dotyczy zarówno sprzedaży stacjonarnej (offline) jaki i online.
 

Od kiedy obowiązuje Rozporządzenie GPSR?

Rozporządzenie wchodzi w życie 13 grudnia 2024 roku. Od tego momentu wszystkie Twoje oferty w sklepie internetowym / e-Sale oraz na platformach typu marketplace powinny spełniać wymogi Rozporządzenia.

 

Kogo dotyczy GPSR?

Rozporządzenie GPSR definiuje i szczegółowo określa obowiązki dla producentów, importerów i dystrybutorów.

1. Producent

Producent oznacza każdą osobę fizyczną lub prawną, która wytwarza produkt lub która zleca zaprojektowanie lub wytworzenie produktu i sprzedaje ten produkt pod własną nazwą lub własnym znakiem towarowym. Przykładowe obowiązki:
  • Wytwarzanie produktów zgodnych z wymogami bezpieczeństwa określonymi w GPSR.
  • Monitorowanie bezpieczeństwa produktu po jego wprowadzeniu na rynek oraz podejmowanie działań naprawczych (np. wycofanie z rynku lub informowanie konsumentów o zagrożeniach).

2. Importer

Importer oznacza każdą osobę fizyczną lub prawną, która ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w Unii i wprowadza do obrotu w Unii produkt pochodzący z państwa trzeciego. Przykładowe obowiązki:
  • Przed wprowadzeniem produktu do obrotu importerzy zapewniają, aby produkt był zgodny z ogólnym wymaganiem bezpieczeństwa.
  • Weryfikacja, czy produkty są odpowiednio oznakowane i posiadają instrukcje w językach krajów UE, w których będą sprzedawane.

3. Dystrybutor

Dystrybutor oznacza każdą osobę fizyczną lub prawną w łańcuchu dostaw, niebędącą producentem ani importerem, która udostępnia produkt na rynku. Przykładowe obowiązki:
  • Sprawdzanie, czy produkty są właściwie oznakowane i mają wymagane dokumenty (np. instrukcje użytkowania, certyfikaty).
  • Wstrzymanie sprzedaży produktów, jeśli wiadomo lub istnieje podejrzenie, że są one niezgodne z wymogami bezpieczeństwa, oraz zgłoszenie tego odpowiednim organom nadzoru.
Pamiętaj, że to tylko przykładowe obowiązki, które szczegółowo opisuje Rozporządzenie GPSR.  

Jakie zmiany wprowadza GPSR?

W porównaniu do dotychczasowych przepisów, Rozporządzenie GPSR wprowadza bardziej kompleksowe podejście do bezpieczeństwa produktów, dostosowując przepisy do współczesnych wyzwań technologicznych i specyfiki rynku online. Nowe regulacje nakładają większą odpowiedzialność na producentów, importerów, dystrybutorów i platformy internetowe, co ma zapewnić wyższy poziom ochrony konsumentów w UE. Poniżej przykładowe porównanie kilku zmian wynikających z Rozporządzenia GPSR:

Obszar Dotychczasowe przepisy (Dyrektywa 2001/95/WE) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/988 , czyli GPSR
Zakres regulacji Nie dotyczą handlu online. Dotyczą całego obszaru sprzedaży, zarówno stacjonarnego (offline) jak i online.
Zastosowanie regulacji w sprzedaży Dotyczy tylko produktów fizycznych. Dotyczy produktów fizycznych, produktów z AI, IoT, produktów cyfrowych i ogólnie pojętego  e-Commerce.
Identyfikacja produktu Brak wymagań.

Obowiązek udostępniania informacji umożliwiających identyfikację produktu, w tym jego obraz, rodzaj, a także inne identyfikatory produktu.

Obowiązki importerów i dystrybutorów Ogólne wymagania dotyczące bezpieczeństwa.

Rozszerzone obowiązki, w tym weryfikacja zgodności i prowadzenie dokumentacji.

Wycofanie produktu Obowiązek wycofania produktu niebezpiecznego na poziomie krajowym.

Obowiązek wycofania produktu niespełniającego wymogów GPSR lub niebezpiecznego na poziomie całej Unii Europejskiej.

Wymogi wobec instrukcji i oznakowania Brak szczegółowych regulacji.  

Obowiązek zapewnienia, że wszystkie produkty posiadają czytelne oznakowanie i instrukcje w językach państw UE, w których są sprzedawane.

Podmiot odpowiedzialny Brak szczegółowej definicji.

Wprowadza pojęcie osoby odpowiedzialnej za produkty wprowadzone do obrotu w Unii Europejskiej.

Osoba odpowiedzialna to podmiot zlokalizowany w Unii Europejskiej, który jest odpowiedzialny za wprowadzenie danego produktu na rynek UE. Może to być producent, importer, autoryzowany przedstawiciel lub dostawca usług odpowiedzialny za realizację zamówień.

Wprowadzenie systemu ostrzegania Brak.  Rozporządzenie GPSR wprowadza pojęcie systemu Safety Gate, mające na celu poprawę bezpieczeństwa produktów nieżywnościowych w Unii Europejskiej. System Safety Gate składa się z trzech kluczowych elementów:
  • System wczesnego ostrzegania Safety Gate – umożliwia wymianę informacji  o ostrzeniach oraz niebezpiecznych produktach pomiędzy organami krajowymi a Komisją Europejską na temat produktów stanowiących zagrożenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa konsumentów. Dzięki temu możliwe jest szybkie wykrywanie i eliminowanie niebezpiecznych produktów z rynku.
  • Portal internetowy Safety Gate – stanowi platformę informacyjną, która umożliwia społeczeństwu dostęp do informacji o niebezpiecznych produktach oraz składanie skarg w związku z zagrożeniami wynikającymi z ich użytkowania.
  • Portal Safety Business Gateway – dedykowany przedsiębiorstwom, pozwala na spełnianie obowiązku informowania organów nadzoru oraz konsumentów o niebezpiecznych produktach oraz przypadkach związanych z wypadkami.
Te trzy elementy systemu Safety Gate stanowią kluczowe narzędzie w zapewnianiu ochrony konsumentów i poprawie bezpieczeństwa produktów w Europie.

Jakie są obowiązki Sprzedawcy według GPSR?

  • Sprzedawcy muszą upewnić się, że wszystkie produkty oferowane konsumentom są bezpieczne i zgodne z normami bezpieczeństwa UE. To oznacza, że produkty muszą być wolne od wad i nie stanowić zagrożenia dla zdrowia lub życia konsumentów.
  • Sprzedawcy muszą dostarczać konsumentom pełne informacje na temat produktu, w tym instrukcje użytkowania, ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa oraz informacje o potencjalnych zagrożeniach związanych z produktem.
  • Sprzedawcy mają obowiązek monitorowania bezpieczeństwa produktów po ich wprowadzeniu na rynek. Jeśli stwierdzą, że dany produkt stwarza zagrożenie, muszą niezwłocznie poinformować o tym organy nadzoru rynku oraz konsumentów.
  • Sprzedawcy są zobowiązani do reagowania na skargi konsumentów dotyczące bezpieczeństwa produktów.
  • W przypadku, gdy sprzedawca dowie się, że produkt jest niebezpieczny, ma obowiązek podjąć działania w celu wycofania go z rynku oraz poinformowania konsumentów o zagrożeniach. Musi również współpracować z organami nadzoru w tej kwestii.

Które produkty są wykluczone przez GPSR?

Rozporządzenie nie ma zastosowania dla:

  • produktów leczniczych do stosowania u ludzi ani do weterynaryjnych produktów leczniczych;
  • żywności;
  • pasz;
  • żywych roślin i zwierząt, organizmów zmodyfikowanych genetycznie oraz mikroorganizmów zmodyfikowanych genetycznie stosowanych w sposób ograniczony, a także do produktów z roślin i zwierząt bezpośrednio związanych z ich przyszłym rozmnażaniem;
  • produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych;
  • produktów ochrony roślin;
  • sprzętu wykorzystywanego przez konsumentów do przemieszczania się lub podróży, w przypadku gdy jest on obsługiwany bezpośrednio przez usługodawcę w ramach usługi transportowej świadczonej konsumentom i nie jest obsługiwany przez samych konsumentów;
  • statków powietrznych;
  • antyków.

Jakie są kary za nieprzestrzeganie GPSR?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/988 z dnia 10 maja 2023 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (GPSR) nakłada na producentów, importerów i dystrybutorów obowiązek zapewnienia, że wprowadzane na rynek produkty są bezpieczne dla konsumentów. Nieprzestrzeganie tych przepisów może skutkować nałożeniem surowych kar finansowych. Warto podkreślić, że GPSR nie precyzuje konkretnych wysokości kar, pozostawiając to w gestii państw członkowskich. Rozporządzenie wymaga jednak, aby sankcje były skuteczne, proporcjonalne i odstraszające.

Comarch e-Sale a GPSR

Obecnie pracujemy nad tym by dostosować Comarch e-Sklep / Comarch e-Sale do wymogów Rozporządzenia GPSR. Niebawem udostępnimy kolejne artykuły, które pomogą Ci zaktualizować oferty i dostosować je zarówno w e-Commerce jak i powiązanych integracjach. Śledź nasze Centrum Pomocy, by być na bieżąco! Potrzebujesz dostosować ofertę e-Commerce w integracji z innym systemem ERP? Sprawdź nasz poradniki!

Wskazówka

Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady prawnej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących poruszanych kwestii, zaleca się skonsultowanie z prawnikiem, celem upewnienia się, że Twój e-Sale spełnia wymogi Rozporządzenia. Dodatkowo wszystkie informacje zapisane są bezpośrednio w Rozporządzeniu GPSR.

 

Jak dostosować e-Sale do wymogów Rozporządzenia GPSR?

Wstęp

Według Rozporządzenia GPSR podmioty odpowiedzialne, takie jak producenci, dystrybutorzy oraz importerzy, będą musiały wykazać się większą starannością w monitorowaniu zgodności oferowanych produktów z nowymi regulacjami. Szczególnie istotne staje się zrozumienie obowiązków, które na nich ciążą. W niniejszym artykule przedstawiamy, jak sprostać wymaganiom Rozporządzenia GPSR i w jaki sposób możliwe jest zarządzanie podmiotami odpowiedzialnymi oraz ich prezentacja na karcie towaru w Twoim e-Sale. Więcej informacji dotyczących Rozporządzenia GPSR znajdziesz w dedykowanej sekcji w naszym Centrum Pomocy.

Jak dodać podmiot odpowiedzialny w panelu administracyjnym?

Krok 1. Aby dodać podmiot odpowiedzialny w panelu administracyjnym Comarch e-Sale przejdź do Ustawienia(1) > Ustawienia e-Sale(2) > Podmioty odpowiedzialne(3): Krok 2. W konfiguracji Podmioty odpowiedzialne(1) prezentowane są zdefiniowane przez Ciebie osoby odpowiedzialne oraz producenci. Aby dodać nową pozycję do listy kliknij w przycisk Dodaj podmiot(2): Krok 3a. Dodawanie producenta jako podmiotu odpowiedzialnego. Na oknie Dodaj podmiot odpowiedzialny wybierz opcję Producent(1) i uzupełnij wszystkie obowiązkowe dane. Wprowadzone zmiany Zapisz(2). Gotowe! Wybrany producent odpowiedzialny został przypisany do towaru.  Krok 3b. Na liście Podmiotów odpowiedzialnych pojawi się nowo dodany wpis producenta odpowiedzialnego(1). Aby go edytować, kliknij w przycisk:, a następnie wybierz Edytuj(2). Pojawi się formularz, gdzie możesz wprowadzić zmiany w producencie:   Krok 4a. Dodawanie osoby jako podmiotu odpowiedzialnego. Na oknie Dodaj podmiot odpowiedzialny wybierz Osoba odpowiedzialna(1) i uzupełnij wszystkie obowiązkowe dane. Wprowadzone zmiany Zapisz(2): Gotowe! Wybrana osoba odpowiedzialna została przypisana do towaru.  Krok 4b. Na liście Podmiotów odpowiedzialnych pojawi się nowo dodany wpis osoby odpowiedzialnej(1). Aby go edytować, kliknij w przycisk: , a następnie wybierz Edytuj(2). Pojawi się formularz, gdzie możesz wprowadzić zmiany w osobie odpowiedzialnej:  
Wskazówka
Dla wygodniejszego zarządzania listą Podmiotów odpowiedzialnych masz możliwość filtrowania po typie(1) Podmiotu odpowiedzialnego  oraz wyszukiwania po jego nazwie(2). Przy każdym wpisie widoczna jest etykieta(3), która ułatwia poruszanie się po liście.

Jak przypisać producenta odpowiedzialnego i/lub osobę odpowiedzialną do karty produktu

Przypisanie producenta odpowiedzialnego oraz osoby odpowiedzialnej do karty towaru możliwe jest w panelu administracyjnym: seryjnie/ grupowo na liście towarów oraz pojedynczo na szczegółach towaru.

a) Seryjnie (grupowo) na liście towarów

Krok 1. Aby seryjnie (grupowo) przypisać zdefiniowane wcześniej podmioty odpowiedzialne do karty towarowej przejdź do Sprzedaż(1) > Towary(2): Krok 2. Wybierz z listy towary(1) i kliknij w przycisk Dodaj podmiot odpowiedzialny(2): Krok 3. W oknie Dodaj podmiot odpowiedzialny wybierz Producenta lub Osobę odpowiedzialną, a następnie wybierz podmiot z listy(2). Potwierdź swój wybór klikając w przycisk Zapisz(3). Gotowe! Wybrany podmiot odpowiedzialny (producent/ osoba) został przypisany seryjnie/ grupowo do wybranych towarów.   

b) Pojedynczo na szczegółach towaru

Krok 1. Jeśli chcesz pojedynczo dodać/zmienić Osobę odpowiedzialną lub/i Producenta do danego produktu, wybierz go z listy, klikając na wybrany wiersz: Krok 2. Na szczegółach towaru odszukaj sekcję Osoba odpowiedzialna lub/i Producent i kliknij Dodaj (1): Krok 3. Wybierz podmiot(1) z listy, a następnie potwierdź klikając w przycisk Zapisz(2): Gotowe! Wybrany podmiot odpowiedzialny (producent/ osoba) został przypisany do danego towaru.  Krok 4. Aby zmienić/ edytować przypisany podmiot do karty produktu odszukaj sekcje: Osoba odpowiedzialna lub/i Producent i kliknij Edytuj(1): Krok 5. W obszarze Zmień producenta wybierz podmiot z listy(1), a wprowadzone zmiany zatwierdź klikając w Zapisz(2): Gotowe! Wybrany podmiot odpowiedzialny (producent/ osoba) został zmieniony na wybranym towarze.   

Dowiedz się więcej

Zapoznaj się z naszymi pozostałymi artykułami dotyczącymi Rozporządzenia GPSR:
Wskazówka
Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady prawnej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących poruszanych kwestii, zaleca się skonsultowanie z prawnikiem, celem upewnienia się, że prowadząc działalność spełniasz wymogi Rozporządzenia.

Jak dostosować oferty EmpikPlace do wymogów Rozporządzenia GPSR?

Nowe wymagania GPSR

Z dniem 13 grudnia 2024 weszło w życie unijne rozporządzenie dotyczące ogólnego bezpieczeństwa produktów (General Product Safety Regulation, GPSR), mające na celu zapewnienie sprzedaży bezpiecznych produktów na terenie Unii Europejskiej. W odpowiedzi na te regulacje, wprowadziliśmy w integracji z serwisem EmpikPlace dodatkowe pola umożliwiające dostosowanie się do nowych wymogów. Więcej na temat samego rozporządzenia GPSR znajdziesz w naszym artykule Rozporządzenie GPSR. Zgodnie z nowymi przepisami, sprzedawcy są zobowiązani do dostarczenia szczegółowych informacji na temat odpowiedzialnych za produkt podmiotów, ich adresów, danych kontaktowych, a także zamieszczenia informacji o bezpieczeństwie produktu. Aby spełnić wymogi rozporządzenia, uzupełnij odpowiednie informacje w swoich ofertach EmpikPlace:
  • Dane kontaktowe podmiotu odpowiedzialnego:
    • Producent – dane producenta, który odpowiada za wytworzenie produktu i zapewnienie jego zgodności z wymogami bezpieczeństwa,
    • Osoba odpowiedzialna – dane firmy wprowadzającej produkt na rynek Unii Europejskiej, szczególnie gdy nie jest to bezpośrednio producent z siedzibą w UE.
  • Certyfikaty i Instrukcje GPSR – wszelkie informacje o bezpieczeństwie produktu np. atesty, ostrzeżenia, certyfikaty oraz pozostałe istotne dokumenty tj. instrukcje lub karty gwarancyjne.
Wskazówka
Rozporządzenie GPSR ma zastosowanie do produktów nowych, używanych, naprawionych lub odnowionych.

Jak dostosować oferty EmpikPlace do wymogów Rozporządzenia GPSR?

Dodanie parametrów niezbędnych do spełnienia wymagań unijnego rozporządzenia GPSR jest realizowane z poziomu oferty. Dane te można dodać na etapie tworzenia oferty, jak i jej edycji.

Dodawanie oferty

W panelu administracyjnym przejdź do zakładki Marketplace (1) > EmpikPlace (2) i dodaj ofertę za pomocą przycisku Dodaj ofertę (3). Podczas wypełniania formularza dodawania nowej oferty będziesz miał możliwość uzupełniania pól dot. rozporządzenia GPSR. Pod sekcją parametry oferty znajdują się pola powiązane z danymi podmiotu odpowiedzialnego. Jeżeli uzupełniałeś już te dane na towarach w e-Sale, za pomocą naszej instrukcji Jak dostosować e-Sale do wymogów Rozporządzenia GPSR?, to zostaną one automatycznie przypisane do oferty dodawanej na EmpikPlace. W takim przypadku powyższe pola na formularzu będą uzupełnione zgodnie z przypisanym do towaru podmiotem odpowiedzialnym. Sprawdź pozostałe dane, zapisz i dodaj nową ofertę za pomocą przycisku Wystaw. Wystawienie oferty zostanie zlecone, a po poprawnym przetworzeniu i pojawi się ona na portalu empik.com.
Wskazówka
Dodając ofertę do nowego produktu w parametrach produktowych możesz przesłać jego informacje o bezpieczeństwie lub inne pozostałe istotne dokumenty w polu Certyfikaty i Instrukcje GPSR. Wklej link do zasobu, aby był on prezentowany na danym nowo utworzonym produkcie.

Edycja oferty

Jeśli masz już oferty na marketplace EmpikPlace i skorzystałeś z opcji wiązania ich z towarami w e-Sale, przejdź do szczegółów tych ofert, aby upewnić się, że dane podmiotu odpowiedzialnego zostały uzupełnione. W panelu administracyjnym przejdź do zakładki Marketplace (1) > EmpikPlace (2) i kliknij w wybraną ofertę, aby móc ją edytować. Dane podmiotu odpowiedzialnego są widoczne w sekcji Parametry oferty i w razie potrzeby możesz je edytować, pamiętając o zapisaniu zmian. W przypadku braku tych danych, wprowadź je odpowiednio i zapisz.
Wskazówka
Tylko oferty powiązane można edytować! Pozycje wyróżnione kolorem pomarańczowym nie są przetwarzane, oferty te nie są powiązane.