Pierwsze kroki w Systemie Supervisor

Aktywacja konta Supervisor

Po założeniu konta w systemie Supervisor, aby zalogować się po raz pierwszy należy aktywować swoje konto. W tym celu należy zalogować się do swojej poczty elektronicznej na e-maila podanego podczas rejestracji konta. Po odszukaniu wiadomości z systemu dostaniemy wiadomość powitalną w systemie oraz link aktywacyjny.
Widok maila aktywacyjnego
  Po kliknięciu w przycisk Zaktualizuj hasło następuje przeniesie do nowej strony z aktualizacją hasła.
Aktualizacja hasła
W następnym kroku po kliknięciu w przycisk Zaktualizuj hasło następuje przejście do formularza ustawienia nowego hasła.
Tworzenie nowego hasła
W celu bezpieczeństwa dostępu do systemu hasło w systemie musi spełniać odpowiednie warunki takie jak:
  • Co najmniej 8 znaków, ale nie więcej niż 64
  • Co najmniej 1 wielka litera
  • Co najmniej 1 mała litera
  • Co najmniej 1 liczba lub symbol specjalny (, . ! @ # $ % ^ &)
Po ustawieniu nowego hasła i po wprowadzeniu go ponownie należy kliknąć przycisk Resetowanie hasła. W tym momencie nowe hasło zostaje zapisane w systemie do danego użytkownika. Następuje powrót do okna logowania do systemu.

Logowanie do systemu Supervisor

W celu zalogowania się do systemu Supervisor należy przejść pod indywidualny adres URL aplikacji IoT MES z dopiskiem .../office/ (przykładowo: https://iot-mes.comarch/office/). Po wpisaniu adresu domeny zostaje wyświetlony formularz do logowania:
Widok formularza logowania
Do zalogowania do systemu należy użyć loginu nadanego przez administratora oraz indywidualnie ustawionego hasła. Po wprowadzeniu danych do logowania tj. poprawnego loginu oraz hasła oraz kliknięciu przycisku Zaloguj się następuje zalogowanie do systemu.
Widok aplikacji po udanym logowaniu
Dostęp do kafelków w menu bocznym w systemie uzależnione jest od uprawnień, jakie zostały przypisane do użytkownika podczas zakładania konta (role użytkownika). Po zakończonej pracy istnieje możliwość wylogowania z systemu, klikając przycisk Wyloguj. W celu wylogowania w systemie pojawia się dodatkowe okno potwierdzające chęć opuszczenia danej sekcji - należy ponownie kliknąć przycisk Wyloguj.
Wylogowywanie z systemu
Po wylogowaniu z systemu istnieje możliwość ponownego zalogowania się.

Resetowanie hasła do systemu Supervisor

W przypadku utraty lub potrzeby ustawienia nowego hasła do systemu Supervisor  należy przejść do ekranu głównego do logowania do systemu i kliknąć przycisk Nie pamiętasz hasła? znajdujący się pod przyciskiem Zaloguj się.
Widok logowania
W następnym oknie należy podać adres mailowy przypisany do konta i kliknąć przycisk Resetowanie hasła
Widok okna resetowania hasła
Następuje przejście do strony logowania i zostaje wyświetlona informacja o przesłaniu maila resetującego.
Informacja o wysłaniu maila resetującego
Treść maila resetu hasła
W kolejnym kroku należy zalogować się do klienta pocztowego na adres e-mail podany przy zakładaniu konta i odnaleźć wiadomość z systemu. W treści wiadomości należy kliknąć w przycisk Zresetuj hasło.
Ustawianie nowego hasła
Nastąpi przekierowanie do formularza zmiana hasła. W celu bezpieczeństwa dostępu do systemu hasło w systemie musi spełniać odpowiednie warunki takie jak:
  • Co najmniej 8 znaków, ale nie więcej niż 64
  • Co najmniej 1 wielka litera
  • Co najmniej 1 mała litera
  • Co najmniej 1 liczba lub symbol specjalny (, . ! @ # $ % ^ &)
Po ustawieniu nowego hasła i po wprowadzeniu go ponownie należy kliknąć przycisk Reset hasła. W tym momencie nowe hasło zostaje zapisane w systemie do danego użytkownika. Następuje powrót do okna logowania do systemu.

Zakładanie konta użytkownika

Zarządzanie kontami użytkowników aplikacji IoT MES - zarówno operatorów produkcji jak i użytkowników, posługujących się aplikacją Supervisor - znajduje się w zakładce Użytkownicy. Zakładka ta składa się z dwóch części składowych: W celu utworzenia nowego konta użytkownika należy w menu po lewej stronie wybrać zakładkę Użytkownicy, a następnie kliknąć w przycisk  Dodaj nowego użytkownika (znajdujący się w prawym górnym rogu).
Przejście do zakładki Użytkownicy
Po kliknięciu w przycisk następuje załadowanie formularza tworzenia użytkownika. Formularz składa się z dwóch części -  Szczegóły użytkownika oraz Typ użytkownika.
Formularz tworzenia konta użytkownika
Sekcja pierwsza - Szczegóły użytkownika Sekcja ta zawiera podstawowe dane wymagane do stworzenia nowego użytkownika w systemie takie jak:
  • Login - unikalna nazwa służąca się do logowania do systemu
  • Imię 
  • Nazwisko
  • Typ użytkownika - rodzaj konta w systemie służący do logowania się do systemu Supervisor, MES lub obu jednocześnie
Szczegóły pierwszej części formularza
Uwaga
Login musi być nazwą unikatową. W przypadku wprowadzenia nazwy, która już istnieje w systemie zostanie wyświetlony komunikat Użytkownik o takiej nazwie już istnieje. System uniemożliwi zapisanie takiego użytkownika 
Po uzupełnieniu pierwszego kroku istnieje możliwość zapisania danych, klikając przycisk Potwierdź. 
Wskazówka
W zależności od wybranego Typu użytkownika krok drugi może różnić się od siebie.
  1. Typ użytkownika: Supervisor
Po wybraniu w kroku pierwszym typu użytkownika Supervisor formularz przyjmuje dwa pola które należy uzupełnić.
  • adres e-mail - wymagany do aktywacji swojego konta w systemie (patrz rozdział Aktywacja konta)
  • Rola - uprawnienie dostępu do modułów systemu (patrz rozdział Role w systemie )
Szczegóły pola do tworzenia użytkownika Supervisor
Po uzupełnieniu tych danych tak jak to miało miejsce w kroku pierwszym przycisk Potwierdź jest aktywny. Gdy wszystkie wprowadzone przez nad dane są poprawne, należy wcisnąć przycisk Utwórz. Nowe konto z uprawnieniem Supervisor zostanie stworzone w systemie. Formularz tworzenia użytkownika zamyka się i następuje powrót do listy użytkowników. 2.Typ użytkownika: MES Drugim typem, który można wybrać w pierwszym kroku jest użytkownik typu MES. Typ ten służy do logowania się do systemu produkcyjnego aplikacji. Formularz tworzenia tego użytkownika różni się nieco od pierwszego typu Supervisor. Występują tutaj inne pola wymagane. Formularz ten składa się z takich pól jak:
  • Role - uprawnienie dostępu do modułów systemu (patrz rozdział Role w systemie)
Uwaga
Role użytkownika Supervisor a role użytkownika MES są to różne uprawnienia w systemie. Brak jest możliwości podpięcia uprawnień między różnymi typami użytkownika
  • Zasób produkcyjny - tożsamość pozwalająca na działanie na panelu operatora (patrz rozdział Zasoby Produkcyjne)
  • Stanowisko - miejsce pracy użytkownika. Stanowisko jest opcją niewymaganą - w przypadku jego braku użytkownik będzie miał dostęp do wszystkich miejsc pracy.
  • PIN oraz Powtórz PIN - są to opcje służące do zalogowania się do systemu MES. W odróżnieniu od użytkownika Supervisor, który może zalogować się do systemu tylko hasłem, użytkownik systemu MES może logować się PIN-em lub kartą do logowania (patrz rozdział Podpięcie karty użytkownikowi)
Uwaga
Utworzeniu PIN-u służy do pierwszego logowania do systemu MES. Podczas pierwszego logowania użytkownik zostanie poproszony o ustawienie swojego własnego PIN-u
Po wprowadzeniu wszystkich danych tak jak to miało miejsce dla typu użytkownika Supervisor należy zapisać zmiany klikając przycisk Potwierdź. Po potwierdzeniu danych następuje powrót do listy użytkowników.
Szczegóły pola do tworzenia konta Operatora
3. Typ użytkownika Supervisor i MES System pozwala również na utworzenie użytkownika posiadającego podwójny typ Supervisora  + MES. Taki typ użytkownika zaleca się osobom potrzebującym dostęp zarówno do panelu operatorskiego, jak i części administracyjnej systemu - np. kierownik produkcji. Formularz nie różni się niczym od tego służącego do zakładania zwykłych użytkowników z tą różnicą, że oba formularze (Supervisor i MES) są dostępne jednocześnie.
Widok formularza dodawania użytkownika Supervisor i Panelu Operatora
  Edycja Użytkowników Istnieje możliwość edycji stworzonego wcześniej użytkownika w systemie. W tym celu należy kliknąć na ikonę trzech kropek znajdującą się z prawej strony od daty utworzenia użytkownika. Z menu rozwijalnego należy wybrać opcję Edytuj.
Przejście do edycji konta użytkownika
Uwaga
Podczas edycji użytkownika brak jest możliwości zmiany Login-u
Po wprowadzeniu zmiany do formularza zarówno w kroku pierwszym, jak i drugim istnieje możliwość zapisania zmian. Należy kliknąć przycisk Zapisz, znajdujący się  w prawym dolnym rogu. Po zapisaniu zmian następuje powrót do listy użytkowników.
Edycja formularza
Zablokowanie dostępu użytkownikowi do systemu System umożliwia zablokowanie dostępu użytkownikowi do systemu. W celu ograniczenia dostępu danemu użytkownikowi do systemu należy kliknąć w ikonę trzech kropek (tak jak to miało miejsce podczas edycji), ale tym razem wybrać opcję Wyłącz. Status użytkownika zmieni się z Aktywnego na Wyłączony. 
Dezaktywacja konta użytkownika
Uwaga
Po wyłączeniu danego użytkownika nie ma on możliwości zalogowania się do systemu.
Wyłączenie użytkownika jest procesem odwracalnym - każdego wcześniej wyłączonego użytkownika można ponownie włączyć w systemie. Należy ponownie odszukać go na liście użytkowników, nacisnąć ikonę trzech kropek i tym razem wybrać opcję Włącz. Status użytkownika zmienia się z Wyłączony na Aktywny.
Aktywacja konta użytkownika
Uwaga
W systemie zablokowano możliwość wyłączenia użytkownika Administratora - w celu zabezpieczenia systemu przed utratą dostępu do systemu
Istnieje możliwość zresetowania kodu PIN użytkownikowi Panelu Operatora poprzez przycisk Zresetuj PIN. Należy wtedy podać nowy kod PIN. Użytkownik przy pierwszej próbie logowania w Panelu Operatora zostanie poproszony o podanie nowego kodu PIN.
Zresetuj kod PIN
Szukaj oraz Filtruj W systemie wprowadzone są dodatkowe opcje umożliwiające sprawniejsze wyszukiwanie użytkowników, należą do nich: pole Szukaj oraz Filtruj.
Wyszukiwanie użytkowników
W polu Szukaj należy wpisać cześć lub całą nazwę frazy, jaką chcemy wyszukać. Zostaną wyświetlone wszystkie rekordy, spełniające warunki danej frazy wyszukiwania. Wyszukiwać można po nazwie oraz imieniu i nazwisku użytkownika.
Widok odfiltrowanej listy
Uwaga
W przypadku wprowadzenia nazwy, która nie istnieje w systemie, zostanie wyświetlony komunikat: "Nie znaleziono użytkowników/Nie znaleziono użytkowników pasujących do wprowadzonych kryteriów wyszukiwania."
Oprócz pola wyszukiwania w systemie znajduje się opcja filtru po stanie użytkownika. W celu wejścia w jego ustawienie należy kliknąć w przycisk Filtruj.
Filtrowanie listy
Zostanie wyświetlone nowo okno Filtr zaawansowany, który posiada menu rozwijalne z możliwością wybrania opcji stanu.
Widok szczegółowy filtra
W obecnej chwili istnieje możliwość filtrowania po trzech stanach to jest:
  • Aktywny
  • Wyłączony
  • Zablokowany
Po wybraniu kryteriów wyszukiwania należy kliknąć przycisk Zastosuj. Nastąpi zamknięcie okna filtru zaawansowane i powrót do listy użytkowników. Wyświetlona zostaje lista użytkowników, spełniających wymagania ustawiona w filtrze.
Przefiltrowana lista
Ustawienia filtra można też wyłączyć - należy ponownie wejść w Filtr, kliknąć opcję Wyczyść a następnie Zastosuj. Nastąpi wyczyszczenie filtra oraz powrót do listy użytkowników. Ponownie dostępni są wszyscy użytkownicy.
Usuwanie filtrów

Utrzymanie Ruchu

Moduł utrzymania ruchu

Do obsługi i monitorowania zdarzeń konserwatorskich służy moduł Utrzymania Ruchu. Pozwala na tworzenie definicji czynności utrzymania ruchu z rozbudowanym schedulerem, wyświetlanie historii zdarzeń oraz wprowadzanie do systemu przeprowadzonych czynności.  W celu przejścia do zakładki - z menu bocznego należy wybrać Maszyny -> Utrzymanie ruchu 

Zakładka Utrzymanie ruchu

Po przejściu do danej zakładki wyświetlone zostają dwie dodatkowe zakładki:
  • Zaplanowane konserwacje - zakładka dotyczy wygenerowanych czynności utrzymania ruchu 
  • Lista konserwacji - lista definicji, na podstawie których tworzone są czynności
W zakładce Zaplanowane konserwacje znajduje się okno podzielone na 3 zakładki:
  • Nadchodzące konserwacje - Lista obejmuje czynności na 2 tygodnie w przód i obejmuje dwa Stany: Wygasa (pozostał mniej niż dzień na wykonanie czynności) oraz Oczekiwanie (zakładany czas wykonania czynności będzie miał miejsce 1 lub więcej dni po obecnej dacie)
  • Wygasłe konwersacje - Lista czynności, które nie zostały zaktualizowane w terminie
  • Historia konserwacji - Historyczna lista wykonanych czynności

Zaplanowane konserwacje / Lista konserwacji 

Po przejściu w zakładkę Lista konserwacji zostają wyświetlone wszystkie stworzone wcześniej przez użytkowników konserwacje. Zawiera kolumny:
  • Maszyna
  • Powód konserwacji
  • Typ
  • Komentarz
  • Częstotliwość - zawiera informacje o typie generowania czynności (np. Częstotliwość występowania/Konkretna data)
  • Wartość - skonfigurowana w definicji dokładna informacja o tym jak będą generowane kolejne czynności
  • Odpowiedzialny za konserwację - osoba, która powinna zadbać, aby konserwacja została przeprowadzona (przez nią albo kogoś innego)

Lista konserwacji

Konserwację można wykonać klikając na ikonkę trzykropka przy żądanym wierszu. Istnieje możliwość:
  • Pominięcia - w przypadku kiedy czynność świadomie nie została wykonana (np. nie było potrzeby zmienić oleju) - użytkownik musi zatwierdzić w wyświetlonym oknie przyciskiem Tak, pomiń
  • Zakończenia - użytkownik zakończył czynność konserwacji i wprowadza czas jaki dana czynność zabrała ewentualnie komentarz oraz zatwierdza przyciskiem Zakończ
Dodanie nowej konserwacji: W celu dodania nowej konserwacji należy kliknąć przycisk Dodaj nową konserwację

Dodawanie nowej konserwacji

Nastąpi załadowanie nowego okna do tworzenia nowej konserwacji.

Formularz tworzenia nowej konserwacji

Formularz został podzielony na kilka elementów które należy uzupełnić tj:
  • Maszyna - pole to zwiera listę maszyn do których istnieje możliwość wybrania konserwacji

Lista dostępnych maszyn podczas konserwacji

  • Typ konserwacji - w zależności od rodzaju konserwacji istnieje możliwość wybrania Typu konserwacji: Reaktywny, Zapobiegawczy, Zaplanowany, Oparty na użyciu, Inny typ.  Opcje dostępne są na liście wybieralnej.

Lista typów konserwacji

  • Powód konserwacji - informacja w jakim celu ma zostać przeprowadzona konserwacja
  • Opiekun - osoba odpowiedzialna za daną konserwację - obecnie istnieje możliwość wybrania tylko pracownika danej firmy.

Lista osób odpowiedzialnych za konserwację

  • Częstotliwość - parametr dzięki któremu możemy określić jak często konserwacja ma być wykonywana. Istnieje możliwość wprowadzenia czterech rodzajów częstotliwości konserwacji: Konkretna data, Godziny pracy interwencyjnej, Częstotliwość występowania, Liczba wyprodukowanych przedmiotów.

Lista częstotliwości wystąpienia

  • Częstotliwość -> Konkretna data - opcja pozwalająca ustawić dokładną datę i godzinę wystąpienia konserwacji.

Formularz ustawiania daty konserwacji

  • Częstotliwość -> Godziny pracy interwencyjnej  - opcja pozwalająca ustawić datę rozpoczęcia i wskazać po ilu godzinach ma zostać wykonana konserwacja maszyny.

Formularz ustawienia godziny interwencji

  • Częstotliwość -> Częstotliwość występowania - opcja pozwalająca na zadeklarowanie czasu wystąpienia. Istnieje możliwość wyboru ilości powtarzania na: Dziennie, Tygodniowo, Miesięcznie, Rocznie

Lista dostępnych cykli powtórzenia konserwacji

Po wprowadzeniu wszystkich danych istnieje możliwość zapisania formularza. W tym celu należy kliknąć przycisk Utwórz znajdujący się w prawym dolnym rogu. Nastąpi zamknięcie formularza i przejście do Listy konserwacji.

Potwierdzenie utworzenie nowego przestoju

Nowo utworzona konserwacja znajduje się na górze listy.

Lista utworzonych konserwacji

  Edycja konserwacji Każdą stworzona konserwacje można edytować w ceku wprowadzenia zmian do niej. W tym celu należy kliknąć ikonę trzech kropek znajdującą się z prawej strony. Następnie z menu kontekstowego należy wybrać opcje Edytuj 

Przycisk Edycji konserwacji 

Nastąpi przejście do edycji formularza konserwacji. Po wprowadzeniu wszystkich nowych informacji należy kliknąć przycisk Potwierdź. Tak jak to miało miejsce w przypadku tworzenia nowej konserwacji nastąpi powrót do Listy konserwacji.
Uwaga
Podczas edycji formularza brak jest możliwości zmiany Maszyny na który została stworzona.
Usunięcie konserwacji Oprócz edycji konserwacji istnieje możliwość jej usunięcia z systemu. W tym celu należy kliknąć ikonę trzech kropek znajdującą się z prawej strony. Następnie z menu kontekstowego należy wybrać opcje Usuń

Opcja usunięcia konserwacji

Zostanie wyświetlone nowe okna z potwierdzeniem usunięcia konserwacji. Po jego zatwierdzeniu konserwacja zostaje usunięta z listy dostępnych.

Formularz potwierdzający usunięcie konserwacji

Wskazówka
Po usunięciu danej konserwacji istnieje możliwość jej ponownego stworzenia

Drzewa Definicji

Definicja powodu NOK

Kolejnym elementem konfiguracji systemu z poziomu aplikacji Supervisor jest definiowanie drzewa powodów niezgodności sztuki. Drzewo to jest wyświetlane operatorowi przy zgłaszaniu sztuki niepoprawnej tak aby umożliwić późniejszą analizę problemów. W celu przejścia do nowej zakładki z Menu bocznego należy wejść w zakładkę Ustawienia -> Definicje Wyświetlone zostaje dodatkowe menu Definicje, następnie wybrać należy Powody NOK i kliknąć przycisk Zmień Po kliknięciu w przycisk Zmień następuje przekierowanie do zakładki Definicja powodu NOK Po przejściu do zakładki zostają wyświetlone Typy stanowisk pracy. Dane typy stanowisk są definiowane podczas konfiguracji systemu i nie ma możliwości zmiany poprzez UI. W celu zadeklarowania kolejnego poziomu drzewa należy wybrać jedno z dostępnych opcji z poziomu Typy stanowisk pracy. Po kliknięciu w poziom zerowy wyświetlany jest pierwszy poziom powodu NOK. W celu wyświetlenia kolejnych poziomów drzewa należy wybrać na obecnym poziomie jedną z dostępnych opcji.
Uwaga
W systemie można zadeklarować maksymalnie 4 poziomy drzewa. W celu zwiększenia ilości poziomów należy tego dokonać podczas konfiguracji systemu.
Dodawanie nowego Powodu NOK Dodanie nowego Powodu NOK jest możliwe na każdym dostępnym poziomie z założeniem że poprzedni poziom istniej. W celu dodania nowego Powodu NOK należy wybrać dowolny poziom "zerowy" a następnie kliknąć w przycisk Dodaj nowy powód Zostanie wyświetlone nowe okno Utwórz nowy powód NOK
Wskazówka
W formularzu tworzenia nowego powodu NOK zamieszczona jest informacja, na który poziom zostanie stworzony powód oraz na jakim stanowisku. W tym przypadku będzie to: "poziom I" oraz stanowisko "Painting"
W formularzu należy wprowadzić ID nowego powodu oraz jego Nazwę. Pole Opis jest polem opcjonalnym do deklaracji Powodu NOK. Po wprowadzeniu wszystkich danych przycisk Zastosuj staje się aktywny.
Uwaga
W systemie zostało wprowadzone zabezpieczenie dzięki któremu nie ma możliwości stworzenia dwóch takich samych powodów NOK o takim samym ID oraz Nazwie
Po zatwierdzeniu formularza zostaje on dodany do listy oraz wyświetlone zostaje okienko informujące o udanym dodaniu. Edycja, usuwanie Powodu NOK Istnieje możliwość Edycji stworzonego przez nas Powodu NOK. W tym celu należy wybrać dowolny Powód NOK i kliknąć ikonę kwadratu z długopisem  Zostanie wyświetlony ponownie formularz do Edycji powód NOK. Podczas edycji istnieje możliwość zmiany Nazwy oraz Opisu Powodu NOK. Po wprowadzeniu nowych zmian należy kliknąć w przycisk Zastosuj.
Uwaga
Podczas edycji formularza nie ma możliwości zmiany jego ID
Po zatwierdzeniu zmian następuje powrót do do drzewa Powodów NOK. Jak można zauważyć dane wprowadzone w formularzu zgadzają się z danymi wyświetlonymi w drzewie. Oprócz edycji formularza istnieje też możliwość jego usunięcia. W celu usunięciu formularza należy kliknąć w ikonę kosza na śmieci znajdującego się na danym powodzie Wyświetlony zostaje popup z informacją "Czy usunąć powód?" Po kliknięciu przycisku Usuń powód NOK zostanie usunięty z systemu i zniknie z drzewa powodów
Wskazówka
Po usunięciu danego powodu NOK istnieje możliwość stworzenia go ponownie - o tym samy ID, Nazwie oraz Opisie
Wyszukiwanie Powodu NOK W zakładce Powody NOK wprowadzono możliwość wyszukiwania deklaracji na każdy poziomie drzewa. Istniej możliwość wyszukania po: Nazwie, ID lub opisie.  W celu wyszukania danego powodu należy kliknąć w pole Szukaj a następnie wpisać jedną z fraz wyszukiwania. Zostaną wyświetlone wszystkie elementy spełniające daną frazę wyszukiwania. W celu przejścia do definicje należy kliknąć przycisk Przejdź do definicji. Po kliknięciu w przycisk następuje przejście do danego elementu oraz zaznaczenie wszystkich zależności które są z nim powiązane    

Konfigurator drzewa typów przestojów

Z punktu widzenia produkcji bardzo ważnym elementem jest gromadzenie danych o przestojach maszyn. Dzięki analizie danych można ograniczać czas nieprodukcyjny zwiększając ilość produkowanych wyrobów. Ważne jest też zatem sprecyzowanie jakie typy przestojów mogą występować na danych stanowiskach roboczych tak aby operator miał jasność przy deklarowaniu powodu przestoju. W tym celu udostępnione zostało narzędzie konfiguratora drzewa typów przestojów. Tak jak pozostałe definicje - drzewa przestojów budowane są dla typów stanowisk produkcyjnych. Domyślnie w systemie udostępnione są 4 typy stanowisk: Maszynowy (Assembly), Pakowanie, Malowanie, Testowanie. Każdy typ posiada oddzielne drzewo typów przestojów, które użytkownik może dowolnie konfigurować. Na panelu operatora, po kliknięciu przycisku Przestój wyświetlone zostanie drzewo, zgodne z typem danego stanowiska, na którym pracuje użytkownik. Dodatkowo, wyświetlane są przestoje, które skonfigurowane są globalnie dla wszystkich stanowisk roboczych (All work station types). Aby utworzyć drzewo dla danego typu stanowiska roboczego należy kliknąć na kafelek powiązany z danym typem. Po kliknięciu typu, wyświetlane są niezmiennie zawsze 4 kafelki, pozwalające na konfigurację:
  • przestojów planowanych
  • przestojów nieplanowanych
  • przezbrojeń planowanych
  • przezbrojeń nieplanowanych
Model pozwala rozróżnić:
  • kategorie przestoju
  • definicje przestoju.
Kategoria jest rodzajem folderu grupującego definicje w jednym miejscu np. Awarie Elektryczne, natomiast definicja jest konkretnym obiektem np. Awaria systemu hydraulicznego. Drzewo typów przestojów może liczyć maksymalnie 3 poziomy. Aby usprawnić analizę zdarzeń udostępniono możliwość automatycznego włączania przestoju nieplanowanego po upłynięciu czasu określonego dla danej definicji przestoju planowanego.   Aby dodać nową kategorię kliknąć należy przycisk Dodaj nową definicję lub kategorię. Następnie wybrać z listy rozwijanej typ Kategoria i wypełnić pola kod oraz nazwa. Informacje te będą wyświetlane na panelu operatora.
Aby dodać definicję przestoju należy wybrać Dodaj nową definicję lub kategorię, a następnie wybrać z listy rozwijanej typ Definicja. W porównaniu do Kategorii okno deklaracji zawiera dodatkowe nieobowiązkowe pola:
  • Maksymalny czas trwania - czas jaki przewidywany jest na naprawę danego problemu
  • Zamień na - rozwijana lista przestojów nieplanowanych. Po wybraniu przestoju z danej listy - po upłynięciu wyżej wymienionego maksymalnego czasu trwania - system automatycznie zakończy przestój planowany i rozpocznie nieplanowany
Po utworzeniu kategorii/definicji jest możliwość edycji oraz usunięcia elementu. Aby edytować element kliknąć należy na ikonkę ołówka na wybranym kafelku, zmienić wybrane wartości, a następnie zatwierdzić przyciskiem Zastosuj.
Uwaga
Edytować można wszystkie parametry oprócz przypadku, w którym użytkownik chciałby zmienić typ z definicji na kategorię. W przeciwnym kierunku jest to możliwe, natomiast kategoria nie może posiadać dzieci - w takim przypadku pokazywany jest błąd.
Aby usunąć kategorię/definicję należy kliknąć na ikonę kosza na śmieci na wybranym kafelku, a następnie zatwierdzić przyciskiem Usuń. Jeżeli użytkownik usunie kategorię posiadającą przypisane do siebie dzieci na niższych poziomach to zostaną one usunięte kaskadowo.

Konfigurator typów mikroprzestojów

Jednym z głównych celów aplikacji Supervisor jest udostępnianie możliwości konfigurowania systemu w wygodny sposób poprzez UI. Jednym z przykładów jest konfigurator typów mikroprzestojów. Mikroprzestoje mogą być zgłaszane przez Operatora na panelu - jeżeli wystąpią drobne przerwy w pracy, których nie można określić jako przestoje. Po stronie Supervisor jest przygotowanie drzewa typów, a więc skonfigurowanie jakie powody może wybrać Operator. Aplikacja umożliwia tworzenie, usuwanie oraz edycję typów mikroprzestojów. Aby przejść do definiowania typów należy wybrać z menu Ustawienia, a następnie Definicje i Mikroprzestoje.
Przejście do definiowania typów mikroprzestojów
W wyświetlonym oknie pokazane są wszystkie typy mikroprzestojów skonfigurowanych  w systemie. Model kolekcji przewiduje możliwość przypisywania typów mikroprzestojów do typów stanowisk roboczych - przy czym może to być wiązanie typu 1 do wielu, a nie 1:1, co zwiększa elastyczność systemu. Zatem jest to płaska lista przyporządkowująca typy stanowisk roboczych, na których ma się wyświetlić konkretny powód.
Dodawanie nowego typu mikroprzestoju
Aby dodać nowy typ mikroprzestoju należy kliknąć w pole oznaczone tekstem Dodaj nowy mikroprzestój. Wyświetlony zostanie dodatkowe okienko, w którym użytkownik powinien podać:
  • Kod - pole obowiązkowe
  • Nazwę - pole obowiązkowe
  • Typy stanowisk roboczych, na których operator będzie mógł wybrać dany typ mikroprzestoju
Okno tworzenia nowego typu mikroprzestoju
Uwaga
Uwaga! W wersji 2024.1 unikalność dotyczy pola Nazwa. Od kolejnej wersji unikalnym polem będzie Kod, natomiast nazwa pozostanie obowiązkowym do wpisania polem, ale już nieunikalnym
Przycisk edycji definicji
Aby edytować nacisnąć należy ikonkę ołówka, natomiast aby usunąć typ - ikonkę kosza na śmieci. Obie ikonki znajdują się w prawym górnym rogu każdej definicji. Edytować można wszystkie elementy widoczne przy tworzeniu typu tzn. kod, nazwę oraz typy stanowisk roboczych. Po naciśnięciu przycisku ołówka wyświetlane jest okno identyczne do okna tworzenia definicji. Po wprowadzonych zmianach należy kliknąć Zastosuj. Zarówno po wykonaniu akcji usuwania jak i edycji pojawia się w prawym dolnym rogu okienko potwierdzające powodzenie.
Widok okna edycji
Ikona usuwania definicji
 
Informacja potwierdzająca usunięcie
 

Notyfikacje i wiadomości

Centrum notyfikacji

System IoT MES rozwija również system automatycznych notyfikacji o istotnych zdarzeniach z punktu widzenia produkcyjnego. W tym momencie udostępniona jest funkcjonalność powiadomień od przestojów. Jeśli operator zgłosi lub zakończy przestój na dowolnym stanowisku roboczym - informacja automatycznie zostanie wyświetlona w Centrum powiadomień oraz zwiększy się liczba (lub pojawi) na ikonie dzwonka w prawym górnym rogu.
Ikona powiadomień
  Aby sprawdzić powiadomienie należy kliknąć ikonkę dzwonka - wyświetlane są posortowane notyfikacje od najnowszych do najstarszych. Powiadomienia nie są automatycznie zaznaczane jako przeczytane - trzeba to robić ręcznie. W okienku można oznaczyć zarówno  pojedyncze powiadomienie jako odczytane klikając na pole danej notyfikacji -  jak i wszystkie powiadomienia jako przeczytane klikając przycisk Oznacz wszystkie jako przeczytane.
Widok okienkowy notyfikacji
Aby przejść do dedykowanej zakładki należy wybrać przycisk Przejdź do Powiadomień. Wyświetlone zostaje Centrum notyfikacji - historyczna lista notyfikacji wraz ze szczegółami oraz możliwością filtrowania. Oznaczanie jako odczytane jest identyczne jak w przypadku okienka pośredniego - można klikać w pojedyncze powiadomienia lub kliknąć Oznacz wszystkie jako przeczytane. 
Widok Centrum Notyfikacji
Pojedynczy wiersz zawiera:
  • Informację jakiego typu był przestój (Downtime planned / unplanned)
  • Nazwę danego przestoju
  • Opis wprowadzony przez użytkownika przy tworzeniu definicji przestoju
Aby przefiltrować powiadomienia kliknąć należy przycisk Filtruj, a następnie wybrać zakres czasu w polu data i potwierdzić przyciskiem Zastosuj.

Centrum wiadomości

System IoT MES obsługuje także komunikację pomiędzy halą produkcyjną (panele operatorów), a biurem (aplikacja Supervisor). W tym celu zaimplementowany został komunikator pozwalający na:
  • wysyłanie wiadomości do konkretnych stanowisk produkcyjnych wpisywane przez pracownika biurowego
  • przesyłanie wybranego przez operatora komunikatu z wcześniej przygotowanej listy.
W każdym widoku aplikacji (oprócz ekranów Andon) w prawym górnym rogu znajduje się ikonka dzwonka. Obok ikony może pojawić się cyfra - stanowi ona sumę nieprzeczytanych wiadomości oraz powiadomień ( Centrum notyfikacji ). W celu przejścia do zakładki z dozwolonego miejsca w systemie należy kliknąć ikonę dzwonka znajdującego się w prawym górnym rogu ekranu.
Ikona powiadomień
Po kliknięciu w dzwonek wyświetlane jest okno, w którym użytkownik może przeglądać wiadomości. Aby przejść do docelowej zakładki należy kliknąć Przejdź do wiadomości.
Widok okienka wiadomości
Dodawanie nowej jednostki roboczej do komunikacji W celu dodania nowej jednostki roboczej do komunikacji należy kliknąć w ikonę +. Zostanie wyświetlone nowe okno dodawania jednostki roboczej. Z listy rozwijalnej należy wybrać jednostkę, która ma zostać dodana do listy Wiadomości.
Wskazówka
Istnieje możliwość wybrania kilku jednostek roboczej jednocześnie, lecz każda z nich będzie wyświetlana jako osobna
Po wyborze jednostki należy kliknąć przycisk Dodaj
Wybór stanowiska
Nastąpi zamkniecie okna dodawania jednostki roboczej. Nowa jednostka zostanie wyświetlona na liście. W celu kontaktu z daną jednostką roboczą w systemie Panel Operatora należy z listy kliknąć daną jednostkę. Nastąpi wyświetlenie pola do sporządzenia wiadomości. Po sporządzenia wiadomości należy kliknąć przycisk ENTER na klawiaturze luk kliknąć ikonę strzałki znajdującej się z prawej strony. Po wysłaniu wiadomość pokazuje się w historii rozmowy (niebieska ramka) z informacją o osobie która ją wysłała oraz czas przesłania wiadomości.
Wysyłanie wiadomości
   
Wskazówka
Komunikacja odbywa się dwukierunkowo. Operator może ustosunkować się do wiadomości i  po stronie system Operator Panel odpowiedzieć na wiadomość ( Powiadomienia i Andony )

Zarządzanie użytkownikami

Podpięcie karty użytkownikowi

Dla użytkowników Panelu Operatora tak jak zostało to wspomniane w rozdziale Zakładanie konta użytkownikowi istnieje możliwość logowania się do systemu przy użyciu karty dostępowej. W celu dodania nowej karty należy przejść do zakładki Użytkownicy w polu wyszukiwania odszukać użytkownika typu MES.
Przejście do karty Użytkownicy
Po odszukania użytkownika należy kliknąć w ikonę strzałki znajdującą się z prawej strony użytkownika. Rozwinięte zostanie menu z opcją dodawania nowej karty.
Dodanie nowej karty
W celu dodania nowej karty należy kliknąć w przycisk Dodaj nową kartę. Wyświetlone zostanie menu dodawania karty dla użytkownika.
Wskazówka
Istnieją dwie możliwości dodawania karty. Pierwszą z nich jest ręczne wprowadzenie numeru karty do formularza. Drugą z nich jest możliwość zeskanowania karty na czytniku.
Okienko dodawania karty
W celu ręcznego dodania w polu Numer karty należy wprowadzić jej numer. W następnym roku należy wprowadzić datę aktywacji (od kiedy ma być aktywna) karty oraz datę ważności. Po wprowadzeniu tych danych należy kliknąć przycisk Zapisz. Spowoduje to zamknięcie formularza i dodanie danej karty dla użytkownika. Dana karta wyświetla się na liście kart przypiętych do użytkownika.
Uwaga
Numer karty musi być unikalny. Nie można przypisać jednej karty w tym samym czasie do dwóch różnych użytkowników
Przykładowy widok dodawania karty
Widok przypiętych kart operatora
Wskazówka
Do jednego użytkownika można przypiąć więcej niż jedną kartę
W systemie istnieją cztery statusu karty :
  • Aktywny - użytkownik może logować się do systemu
  • Oczekujący - karta jest przypięta do użytkownika, lecz czas jej aktywacji jest z datą przyszłą
  • Wygasła - data aktywacji karty już wygasła
  • Wyłączona - karta została dezaktywowana
Edycja, Wyłączenie, Odpięcie karty  W systemie wprowadzono możliwość edycji wprowadzonych kart. W celu edycji danej karty należy kliknąć ikonę trzech kropek znajdujących się z prawej strony danej karty a następnie wybrać opcję Edytuj. Wyświetlone zostanie okno edycji karty.
Przejście do edycji
Po wprowadzeniu zmian należy kliknąć przycisk Zapisz. Dane zostaną wprowadzone do systemu oraz okno edycji karty zostanie zamknięte. Nastąpi powrót do listy kart.
Uwaga
Istnieje możliwość zmiany tylko daty aktywacji i terminu ważności karty. Nie ma możliwości zmiany numeru karty
Wskazówka
Nie trzeba dodawać kolejnej karty, wystarczy wygasłą kartę edytować i zmienić jej datę ważności
  Każdą dodaną kartę do użytkownika można odpiąć od użytkownika. W tym celu tak jak to miało miejsce przy edycji należy kliknąć ikonę trzech kropek, znajdującą się z prawej strony od Daty modyfikacji karty, lecz tym razem należy wybrać opcję Odepnij.
Widok odpinania karty
Po kliknięciu w opcje odepnij wyświetlone zostaje nowe okno Odepnij kartę w celu potwierdzenia naszej dyspozycji. Po wciśnięciu przycisk Odepnij dana karta zostanie odpięta od danego użytkownika i zniknie z listy kart dostępnych.
Okienko zatwierdzające odpięcie karty
Widok po odpięciu kart
Uwaga
Odpięcie karty od użytkownika nie usuwa jej z systemu. Daną kartę możemy wykorzystać ponownie u innego użytkownika
  Istnieje także możliwość wyłączenia danej karty użytkownikowi. W tym celu należy kliknąć ikonę trzech kropek znajdującej się z prawej strony oraz wybrać opcję Wyłącz.
Opcja wyłączania karty
Po wybraniu opcji zostaje wyświetlone nowe okno Dezaktywuj kartę. W celu dokończenia wyłączania karty należy kliknąć w przycisk Nieaktywna.
Okienko dezaktywacji karty
Uwaga
Gdy karta zostanie dezaktywowana nie ma możliwości zalogowania się do systemu MES
  Gdy karta zostanie dezaktywowana, istnieje możliwość jej ponownej aktywacji. W tym celu należy kliknąć ponownie w  ikonę trzech kropek znajdującej się z prawej strony oraz wybrać opcję Włącz.
Ponowne włączanie karty
Po wybraniu opcji zostaje wyświetlone nowe okno Aktywuj kartę. W celu dokończenia wyłączania karty należy kliknąć w przycisk Aktywna. 
Okno zatwierdzenie włączenia karty
Karta zmienia status na aktywną - użytkownik może zalogować się do systemu MES.
Uwaga
Nie ma możliwości wyłączenia karty ze statusem "wygasła".

Role użytkownika

Na potrzeby dywersyfikacji przydzielania uprawnień w systemie IoT MES zaimplementowana została funkcjonalność Ról użytkowników. Funkcjonalność ta opiera się na grupowaniu poszczególnych uprawnień (np. do wyświetlania listy zleceń produkcyjnych, tworzenia definicji planów kontroli etc.) i zapisywaniu jako konkretne Role. W celu stworzenia nowej Roli użytkownika należy z menu bocznego wybrać zakładkę Użytkownicy, a następnie przejść na kafelek Role. Zostaną wyświetlone dwie dodatkowe zakładki Role Supervisor oraz Role MES.
Widok zakładki Role
W celu stworzenia nowej Roli w systemie należy kliknąć w przycisk Utwórz Role, znajdujący się z prawej strony
Tworzenie nowej roli
Zostanie załadowana nowa strona z formularzem do tworzenia Roli użytkownika.
Formularz tworzenia roli
W celu stworzenia nowej roli należy podać:
  • Nazwę Roli - nazwa, po której będziemy rozpoznawać daną role
  • Typ użytkownika - opcja, umożliwiająca stworzenie roli dla Użytkownika systemu Supervisor lub Panelu Operatora
  • Uprawnienia roli - specjalne uprawnienia, dzięki którym użytkownik może mieć dostęp do danej zakładki w systemie
  • Opis - pole opcjonalne, dzięki któremu możemy wprowadzić dodatkowe informacje o Rolach
Uwaga
W systemie występują dwa typy ról dla użytkownika Supervisor oraz dla MES. Zasoby z tych ról nie mieszają się ze sobą i nie jest możliwe podpięcie roli z systemu MES do systemu Supervisor tak jak i odwrotnie
W systemie Supervisor wyróżniamy następujące uprawnienia:
  • Wypadki - pozwala na wprowadzanie do systemu wypadku w zakładzie pracy
  • Ekrany - pozwala na dostęp do zakładki Stanowiska Pracy
  • Klasa aktywów - pozwala na odczyt klas urządzeń pomiarowych potrzebnych przy definiowaniu planów kontroli jakości
  • Karty -  umożliwia listowania, tworzenie i usuwanie kart dostępowych
  • Maszyny- umożliwia dodawanie plików do maszyn
  • Aplikacje zewnętrzne - udostępnia dodatkowo płatne funkcjonalności systemu
  • Pliki - pozwala dodawać/odczytywać pliki do systemu
  • Produkty i materiały - nadaje dostęp do zakładki Produkty i materiały
  • Definiowanie konserwacji - umożliwia tworzenie definicji zleceń utrzymania ruchu
  • Konserwacje - umożliwia przeprowadzanie czynności utrzymania ruchu
  • Operacje konserwacji - umożliwia przeglądanie historycznych oraz przyszłych czynności utrzymania ruchu
  • Klasy materiałów - pozwala na odczyt klas materiałów potrzebnych przy definiowaniu planów kontroli jakości (do zdefiniowania planu kontroli można wykorzystać klasę lub definicje materiału)
  • Definicje materiałów - umożliwia wybranie materiału podczas tworzenia planu kontroli jakości
  • Role MES - pozwala na stworzenie roli użytkownikowi systemu MES
  • Drzewo typów mikroprzestojów - wyświetlanie konfiguracji typów mikroprzestojów
  • Typy mikroprzestojów - tworzenie/edycja/usuwanie typów w konfiguracji
  • Drzewo typów niezgodności sztuki- wyświetlanie konfiguracji typów niezgodności sztuki
  • Powiadomienia - wyświetlanie zakładki Notyfikacji oraz oznaczania jako przeczytanych
  • Zlecenia - nadaje dostęp do zakładki Produkcja
  • Operacje - pozwala na wgląd w szczegóły zleceń
  • Pracownicy - nadaje dostęp do szczegółów zakładki Użytkownicy
  • Plan kontroli jakości - nadaje dostęp do zakładki Plany kontroli jakości
  • Role - nadaje dostęp do zakładki Role użytkownika
  • Terminale - nadaje dostęp do zakładki Terminale
  • Wiadomości - wyświetlanie zakładki Wiadomości oraz oznaczania jako przeczytanych
  • Użytkownicy - nadaje dostęp do zakładki Użytkownicy
  • Pulpit (Stanowiska pracy) - wyświetlanie zakładki Pulpit oraz odłączanie użytkowników od operacji
  • Stanowiska pracy - pozwala wyświetlać listę maszyn zdefiniowanych w systemie
  • Jednostka pracy - pozwala wyświetlać zakładki widoku podglądu aktualnej sytuacji stanowisk roboczych (liczba przypiętych operatorów, status stanowiska etc.)
W systemie MES wyróżniamy następujące uprawnienia:
  • Przestoje - pozwala na odczytanie komentarza do przestoju, tworzenie nowego przestoju, edytowanie komentarza do przestoju oraz kończenie przestoju
  • Język - pozwala na zmianę języka aplikacji
  • Usuwanie deklaracji - pozwala na usuwanie konkretnych partii materiałów wyprodukowanych
  • Deklaracja - pozwala na tworzenie nowej partii materiału oraz na ich edycję. Nie ma rozróżnienia na materiały skonsumowane lub wyprodukowane (Przy braku dostępu do tych uprawnień zablokowana będzie też możliwość deklaracji NOK-a z poziomu planu kontroli)
  • Pracownicy -
  • Mikroprzestoje - uprawnienie pozwalające na wyświetlanie oraz dodawanie, usuwanie deklaracji
  • Testy jakości - pozwala na manualne uruchomienie kontroli jakości. W tej funkcjonalności należy móc pobierać dostępne definicje kontroli jakości oraz tworzyć nowy zestaw zasób
  • Segmenty - pozwala na dołączenie oraz odłączenie operatora od segmentu oraz na kończenie segmentu
  • Identyfikowalność - pozwala śledzić partie wyrobów (jakie materiały zostały użyte do tej konkretnej partii)
  • Jednostka pracy - nadaje dostęp do jednostek pracy
W systemie zostały wprowadzone uprawnienia dwupoziomowe. W celu przejścia do bardziej szczegółowych uprawnień należy z grupy uprawnień wybrać uprawnienie główne. Nastąpi wyświetlenie dodatkowych uprawnień należących do danej roli.
Przypisywanie uprawnień
Po uzupełnieniu wszystkich danych należy kliknąć przycisk Utwórz w celu stworzenia nowej roli użytkownika.
Widok uzupełnionego formularza
Nowoutworzona Rola dostępna jest na liście Roli. W zależności od tego, jaki typ został wybrany, to tam znajduje się dana Rola. W tym przypadku rola znajduje się w zakładce Role MES
Lista ról po zmianach
Edycja, usunięcie roli Każdą stworzoną rolę w systemie można edytować. W tym celu należy obok nazwy roli (z prawej strony) kliknąć ikonę trzech kropek.
Edycja roli z poziomu listy
Następnie z dostępnych opcji wybrać opcję Edytuj.
Przejście do edycji
Nastąpi załadowanie nowego okna z edycją danej roli.
Uwaga
Podczas edycji Roli użytkownika, nie ma możliwości zmienić jej nazwy oraz typu
Po wprowadzeniu nowych uprawnień oraz opisu, tak jak to miało miejsce w przypadku tworzenia nowej roli, należy kliknąć przycisk Zapisz - znajdujący się w prawym dolnym rogu formularza. Po zapisaniu danych następuje powrót do listy roli. Analogiczny należy postąpić w przypadku edytowania roli Supervisor. Oprócz edycji roli w systemie istnieje możliwość jest usunięcia. W tym celu tak jak to miało miejsce powyżej (podczas edycji) należy kliknąć ikonę trzech kropek znajdującą się z prawej strony roli. Następnie należy wybrać opcję Usuń.
Przycisk usuwania roli
Zostaje wyświetlone nowe okno z potwierdzeniem usunięcia danej roli. Po kliknięciu w przycisk Usuń nastąpi całkowite usunięcie danej roli z systemu.
Okienko zatwierdzenia usunięcia roli
Uwaga
Po usunięciu danej roli z systemu, która była podpięta do użytkownika, dany użytkownik traci uprawnienia.
Wskazówka
Ze względów bezpieczeństwa nie ma możliwości usunięcia tak jak i edycji roli admin. Jest to spowodowane tym, żeby ostatni użytkownik nie utracił kontroli nad systemem.

Wypadki

Wypadki

System zapewnia również możliwość wprowadzenia do bazy danych informacji o wypadkach. W celu dodania nowego wypadku i/lub sprawdzenia wcześniej wprowadzonych należy z menu bocznego wybrać opcje Wypadki.
Przejście do zakładki Wypadków
Po przejściu do zakładki zostaje wyświetlone nowe okno z informacją o sumie wszystkich wprowadzonych wypadków oraz liczbie dni, które upłynęły od ostatniego zdarzenia (ostatniego wypadku na którymkolwiek ze stanowisk produkcyjnych).
Uwaga
Po wprowadzeniu nowego wypadku  - licznik dni bez wypadów zostanie wyzerowany
W celu dodania nowego wypadku należy kliknąć w przycisk Zarejestruj wypadek, który znajduje się w prawym górnym rogu ekranu. Nastąpi załadowanie nowego okna z formularzem dodawania nowego wypadku. W celu zarejestrowania nowego wypadku należy wprowadzić jego nazwę w polu Nazwa wypadku, z listy rozwijalnej należy wybrać Stanowisko pracy, na którym wystąpił wypadek. Należy również wprowadzić datę i godzinę zdarzenia. Opcjonalnie można wpisać opis danej sytuacji. Po wprowadzeniu wszystkich danych należy kliknąć przycisk Utwórz znajdujący się w prawym dolnym rogu ekranu.
Uwaga
W systemie zostało wprowadzone zabezpieczenie uniemożliwiające wprowadzenie wypadku z datą przyszłą.
Po zapisaniu danych następuje powrót do listy wypadków. Utworzony wypadek znajduje się teraz na liście. W systemie wprowadzono możliwość wyszukiwania wypadów po ich nazwie oraz opisie lub poprzez zastosowanie Filtru. W celu wyszukania wypadku po jego nazwie należy w polu Szukaj wprowadzić część jego nazwy lub opisu. Zostaną wyświetlone wszystkie rekordy spełniające dane wyszukiwania. Drugim ze sposobów wyszukiwania konkretnego wypadku jest zastosowanie narzędzia Filtra. W tyle należy kliknąć w przycisk Filtruj znajdujący się obok pola wyszukiwania. Zostanie wyświetlone nowo okienko z Filtry zaawansowane. Dostępna jest możliwość filtrowania po Stanowisku pracy lub Zakresie dat. Po ustawieniu wszystkich kryteriów wyszukiwania należy nacisnąć przycisk Zapisz. Okno Filtry zaawansowane zostanie zamknięte i nastąpi powrót do listy Wypadków. Na liście zostają wyświetlone informacje spełniające kryteria ustawione w filtrze. Górna belka jest aktualizowana - liczba wypadków oraz liczba dni od ostatniego wypadku pokazywana jest wtedy dla konkretnego stanowiska pracy.  

Produkcja oraz stanowiska produkcyjne

Andon

Dodatkowym elementem panelu Stanowisk Produkcyjnych są widoki, które mogą być wyświetlane na tablicach Andon. Widoki te umożliwiają prezentację wskaźników jakości produkcji dla danego stanowiska produkcyjnego w czasie rzeczywistym. Wskaźniki mogą być obliczane dla ustalonych w konfiguracji zakresów czasowych np. zmiana produkcyjna  6:00 - 14:00. Wartości wyliczane są cyklicznie z zadanym w konfiguracji interwałem czasowym. Na Andonie znajdują się takie informacje jak:
  • Aktualny czas systemowy - zgodny z Andonem umieszczonym przy maszynie i podpiętym do systemu MES
  • Docelowa aktualna ilość - informacja o zakładanej ilości wyprodukowanych sztuk na danym stanowisku pracy
  • OK aktualna ilość - ilość już wykonanych sztuk na danym stanowisku pracy
  • Graficzna prezentacja przeznaczenia stanowiska pracy (obrazek) - istnieje możliwość wprowadzenia do systemu i podpięcia obrazka prezentującego dane stanowisko pracy lub produkt
  • Linia produkcyjna - informacja o aktualnej podpiętej linii produkcyjnej na danym Andonie
  • Planowana dzienna produkcja - szacunkowa obliczona wartość produkcji dziennej
  • Dni bez wypadku - liczba dni od ostatniego wprowadzonego do systemu wypadku
  • Jakość - jest to procent wyprodukowanych sztuk do ilości niepoprawnych sztuk
  • Liczba operatorów - liczba aktualnie zalogowanych operatorów na daną jednostkę produkcyjną
  • Efektywność - narzędzie kontroli sprawdzające, czy założony cel jest realizowany zgodnie z harmonogramem
  • Status produkcyjny - informacja o czasie produktywnym, bezproduktywnym oraz czasie przygotowania

Maszyny

Zakładka Maszyny pozwala na wyświetlenie zapisanego w bazie sprzętu wraz z nazwą stanowiska produkcyjnego, do którego jest przypisany. Aby przejść do widoku, należy wybrać z menu bocznego Podstawowe dane, a następnie wybrać opcję Maszyny. Wyświetlona zostanie lista maszyn wraz z przyporządkowanym im kodem stanowiska produkcyjnego, opisem oraz plikami - instrukcjami, które potrzeba wyświetlić na danym stanowisku na panelu operatora. Każdy wierszy zawiera dodatkowy przycisk Dodaj plik. Po naciśnięciu którego otwierany jest widget, umożliwiający przypisanie plików do danego sprzętu. Po dodaniu plików przycisk Import staje się aktywny. Po kliknięciu w niego następuje zamknięcie okna i powrót do listy Maszyny . Plik zostaje przypisany do urządzenia na który został wybrany.  
Uwaga
System obsługuje aktualnie jedynie pliki PDF. Można dodać maksymalnie 5 plików. Należy upewnić się, że rozmiar Twoich plików nie przekracza 25 MB. W przypadku przekroczenia danej liczby plików lub jego rozmiaru nie będzie można dodać danych plików
Zakładka Maszyny umożliwia także wyszukiwanie sprzętu po kodzie stanowiska produkcyjnego. Aby wyszukać maszynę należy w polu Szukaj wpisać część kodu, nazwy lub opisu danej maszyny.

Produkty i materiały

Wszystkie zadeklarowane materiały produkowane i konsumowane na panelach operatorów widoczne są w zakładce Produkty i materiały. W celu przejścia do danej zakładki z menu bocznego należy wybrać Produkty i materiały. Po kliknięciu w daną zakładkę następuje załadowanie nowego okna z listą materiałów skonsumowanych i wyprodukowanych. Na stronie dodano możliwość wyszukiwania materiałów po ich nazwie, kodzie oraz kodzie wyprodukowanej partii, a także zastosować filtry. W celu wyszukania materiału należy kliknąć w pole Szukaj i wpisać szukaną frazę. Następuje odfiltrowanie wyników (zostaną zwrócone rekordy spełniające wyniki wyszukiwania): Oprócz wyszukiwania po nazwie istnieje możliwość zastosowana Filtra wyszukiwania. W tym celu należy kliknąć na ikonę Filtruj znajdującą się z prawe strony od pola Szukaj. Zostanie wyświetlone nowe okno z Filtrami zaawansowanymi. W systemie wprowadzono możliwość filtrowania po:
  • Jednostce pracy - stanowisko, na którym wyprodukowana/zużyta została dana sztuka
  • Dacie deklaracji - zakres czasu, w której prawdopodobnie wykorzystana była dana partia materiału/produktu
Po wybraniu odpowiednich filtrów należy kliknąć w przycisk Zastosuj, spowoduje to zamknięcie filtra oraz wyświetlenie rekordów spełniających kryteria filtra.   Widok produkty i materiałów zawiera listę następujących kolumn:
  • Nazwa - nazwa materiału, jaki został wprowadzony w systemie ERP
  • Kod partii - unikatowy numer danego materiału wprowadzony na panelu Operatora lub wynikający z predeklaracji
  • Opis - stanowi krótki opis danego materiału
  • Jednostka pracy - kod stanowiska, na którym użyty został dany materiał
  • Opis jednostki pracy 
  • Operacja - lista operacji, w których wykorzystany został dany materiał
  • Data deklaracji - data dodania danego produktu i/lub materiału do systemu
Stworzone produkty i materiały posiadają także swój szczegółowy opis. Chcąc przejść do szczegółów produktów/materiałów, należy kliknąć w jego nazwę. Nastąpi załadowanie nowego okna ze szczegółami danego zlecenia. Szczegóły danego wyboru zostały podzielone na kilka sekcji:
  • Opis danego produktu - znajduje się tu informacje o Kodzie partii, kodzie utworzenia oraz opis
  • Pracownicy - lista pracowników oraz czas ich pracy na danym stanowisku pracy przy operacjach
  • Szczegóły operacji -  opis operacji z uwzględnieniem stacji roboczej oraz ilości wytworzonych sztuk
  • Wyniki kontroli - pole zawierające informacje na temat wszystkich czynności kontroli przeprowadzonych na danej partii wyrobu - wyświetlana jest liczba powiązanych charakterystyk, stan wykonania(ile zostało już przeprowadzonych) oraz sumaryczny rezultat (jeśli wszystkie wykonane w tolerancji - Pozytywny). Istnieje także możliwość sprawdzenia szczegółów wszystkich powiązanych charakterystyk - klikając przycisk Przejdź do Wyników kontroli
SCREEEN
  • Właściwości - jeżeli w systemie zdefiniowane były do oznaczenia właściwości produktu/materiału to wylistowane są one w tym polu. Przykładem może być właściwość kod partii NOK oznaczany przez operatorów podczas deklaracji sztuki
  SCREEN
  • Stosowany w produkcji wyrobów -  informacja o tym, w jakich wyrobach dany materiał został wykorzystany
  • Składa się z materiałów - informacja o poszczególnych materiałach, wchodzących w skład wyrobu
Niektóre produkty zawierają swoje materiały składowe, z jakich zostały wytworzone. Możemy sprawdzić ich szczegóły, klikając w nazwę danego materiału w sekcji Składa się z materiałów. Nastąpi załadowanie kolejnego okna ze szczegółami danego materiału.   Istnieje również możliwość bezpośredniego sprawdzenia operacji, pod jaką dany materiał został dołączony. Należy na liście materiałów kliknąć w nazwę w kolumnie Operacja. Nastąpi przejście do Szczegółów operacji (patrz rozdział Produkcja)  

Stanowiska pracy

Aplikacja Supervisor pozwala kontrolować aktualny stan prac na hali produkcyjnej poprzez zakładkę Pulpit. Zakładka ta zawiera listę stanowisk produkcyjnych wraz z kluczowymi informacjami na temat m.in. trwających operacji czy też operatorów aktualnie pracujących w danym obszarze. Jeżeli dla danego stanowiska produkcyjnego skonfigurowana jest tablica Andon - aby sprawdzić aktualne wskaźniki KPI także wykorzystać można zakładkę Pulpit. Aby przejść do danej zakładki, należy z menu bocznego wybrać opcję Pulpit.
Przejście do listy stanowisk produkcyjnych
  Zostaje wyświetlona lista skonfigurowanych w systemie stanowisk roboczych. Górna belka tego widoku stanowi podsumowanie całości hali produkcyjnej. Obejmuje:
  • Aktywne stanowiska pracy - liczba stanowisk, na których trwa produkcja w danym momencie
  • Aktywne operacje - zsumowana liczba operacji otwartych oraz gotowych do produkcji na wszystkich stanowiskach
  • Zakończone operacje - zsumowana liczba operacji zamkniętych od północy do chwili obecnej
Uwaga
Licznik wartości zakończonych operacji każdego dnia jest zerowany.
Każde stanowisko produkcyjne znajduje się w jednym z określonych niżej stanów (status). W systemie wyróżniamy cztery statusy:
  • Produkcja - na stanowisku w danym momencie realizowana jest operacja (trwa produkcja)
  • Przezbrojenie - na maszynie w danym momencie prowadzone jest przezbrojenie np. wymiana końcówek roboczych
  • Zatrzymany - część produktów operacji zdana na magazyn - w tym momencie brak obsługi danego statusu
  • Przestój - stanowisko w trybie przestoju produkcyjnego (nieplanowanego bądź planowanego)
Wskazówka
Status stanowiska jest aktualizowany do aktualnego stanu stanowiska na hali produkcyjnej w momencie odświeżania strony
W zakładce Stanowiska pracy istnieje możliwość wyszukania danego stanowiska po jego nazwie lub stosując odpowiedni filtr.
Filtry oraz wyszukiwanie w zakładce Pulpit
Istnieje możliwość ustawienia filtra po następujących parametrach:
  • Status stanowiska pracy - omówiony powyżej stan, w którym znajduje się stanowisko
  • Typ - grupa, do której należy dane stanowisko robocze - standardowo w aplikacji przyjmuje się 4 główne typy: Montaż, Pakowanie, Malowanie, Testowanie
  • Urządzenia - wybór maszyny połączonej ze stanowiskiem roboczym - w tym momencie jest to relacja 1:1
 
Filtr po parametrze typu stanowiska
 
Filtr po parametrze urządzenia skorelowanego z danym stanowiskiem
  Po wybraniu odpowiednich filtrów i kliknięciu w przycisk Zastosuj zostaną wyświetlone dane spełniające kryteria Filtra. Na przycisku Filtruj zostaje wyświetlona informacja o liczbie zastosowanych filtrów. Opis kolejnych kolumn listy:
  • Stanowisko pracy - kod stanowiska używany w systemie ERP
  • Status stanowiska pracy - informacja o tym, w jakim trybie znajduje się stanowisko
  • Typ - rodzaj danego stanowiska (ustawiany przy tworzeniu nowego stanowiska w bazie danych)
  • Urządzenia -  wszystkie podpięte maszyny pod dane stanowisko pracy - w tym momencie relacja 1:1 z spiętą maszyną
  • Opis -  opis danego stanowiska pracy (może zawierać instrukcje, co na danym stanowisku jest wykonywane)
  • Pracownicy - informacja o aktualnie podłączonych osobach do danej operacji
  • Aktywne operacje - liczba operacji dostępnych na danym stanowisku -otwartych oraz gotowych do realizacji
  • Zakończone operacje - liczba zakończonych operacji na danym stanowisku (licznik operacji jest zerowany każdego dnia)
  • Pulpit - jest to dodatkowe okno (Andon) ze szczegółami operacji na danym stanowisku. Dane wyświetlone są w przedziale czasowym od północy do północy
Istnieje możliwość przejścia do szczegółów danego stanowiska pracy. Należy koło danego stanowiska kliknąć przycisk Pulpit, zostanie wyświetlone nowe okno (Andon) ze szczegółowymi informacjami o danej jednostce pracy. Aby zarządzać stanowiskiem produkcyjnym w aplikacji udostępniona jest także możliwość odpinania operatorów od stanowiska produkcyjnego. Aby tego dokonać - po kliknięciu ikonki trzykropka w wierszu odpowiadającemu stanowisku roboczemu - pojawia się przycisk Odłącz operatorów.
Odłączanie operatorów od stanowiska roboczego
 
Okienko zatwierdzające odłączenie od operacji
Po zatwierdzeniu w wyskakującym okienku przyciskiem Odłącz wszyscy operatorzy przypięci do operacji na danym stanowisku roboczym są automatycznie odpinani od wszystkich operacji. W momencie odłączenia strona jest odświeżana i pokazywany jest aktualna liczba przypiętych do operacji pracowników w kolumnie Pracownicy.
Widok listy stanowisk roboczych po odłączeniu operatorów

Szczegóły urządzeń

Aplikacja Supervisor jest także narzędziem wspomagającym analizę cyklu pracy maszyny. Dla każdego urządzenia wprowadzonego do systemu - powiązanego ze stanowiskiem produkcyjnym - istnieje możliwość wyświetlania okna szczegółów. W tym celu należy z menu bocznego przejść do zakładki Urządzenia a następnie kliknąć w nazwę sprzętu. Nastąpi przejście do nowego okna Szczegóły maszyny. Podzielono jest ono na 2 części:
  • Stany maszyny - odpowiada za wykres przedstawiający zakresy czasu odpowiadające stanom pracy maszyny w danym dniu
  • Mikroprzestoje - lista zgłoszonych mikroprzestojów na stanowisku produkcyjnym za wybrany okres czasu posortowanych po liczbie wystąpień
Zakładka szczegółów maszyny
Wykres Stanów Pracy jest budowany na podstawie aktualnych danych z bazy zebranych ze stanowiska produkcyjnego.   W systemie wyróżnia się następujące stany:
  • Produkcja
  • Przezbrojenie
  • Konserwacja
  • Planowany przestój
  • Nieplanowany przestój
  • Brak produkcji. 
W danej zakładce znajdują się również informację o Mikroprzestojach na danej maszynie. Wykres przedstawia Powód  oraz ilość wystąpienia mikroprzestoju. W systemie wprowadzono możliwość odfiltrowania danych o przerwach w działania maszyn w tym celu należy wybrać kalendarz znajdujący się nad wykresami i wybrać interesującą datę. Po jej ustawieniu należy kliknąć przycisk Zatwierdź. Zaznaczyć należy różne podejście do filtrowania zakresu dat w obu polach. Wykres stanów maszyny można filtrować wybierając konkretny dzień z przeszłości, natomiast wykres mikroprzestojów - wybierając dowolny zakres czasu.   Aplikacja Supervisor oferuje również możliwość szczegółowego tabelarycznego wylistowania zakresów czasu związanych ze stanami maszyny. W tym celu należy wybrać przycisk Więcej szczegółów. Wyświetlona zostanie nowe okno, w którym górną część stanowi wykres omówiony poprzednio, natomiast dolną - spis wszystkich zakresów czasu dla danych stanów. Na pierwszym planie wyświetlone są stany pracy oraz sumaryczny czas trwania w zadanym zakresie (kolumna Czas trwania) oraz liczbę wystąpień (kolumna Ilość). Po każdej kolumnie można sortować klikając ikonkę strzałek.   Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat zakresów czasu należy kliknąć ikonkę strzałki po prawej stronie żądanego wiersza. Wyświetlona lista pojedynczych zdarzeń zawierająca informacje:
  • Czas trwania
  • Rozpoczęcie - jeśli dane zdarzenie rozpoczęło się przed początkiem filtrowanego zakresu - pojawi się informacja: rozpoczęte wcześniej, a datą będzie początek zakresu
  • Zakończenie
  • jeśli dane zdarzenie zakończyło się po dacie końcowej filtrowanego zakresu - pojawi się informacja: zakończone później a datą będzie koniec zakresu
Należy zwrócić uwagę, że dane na wykresie mogą nie odpowiadać identycznie danym z tabeli. Dzieje się tak dlatego, że np. produkcja jest liczona jeśli operacja jest otwarta, a zgłaszany przez operatorów przestój nie kończy operacji, tylko zmienia stan maszyny.
Uwaga
Aplikacja pozwala na wybór maksymalnie 7 dni jako zakres danych do wyświetlenia szczegółowych danych.
W szczegółach maszyn mamy również możliwość sprawdzenia wszystkich przeprowadzonych na niej czynności konserwacji . Należy wybrać na wstążce opcje Konserwacja. Widnieją tu informację na temat wszystkich konserwacji Zakończonych, Pominiętych oraz  tych, które są aktualnie w Trakcie.  Na wykresie widnieją informacje na temat Powodu konserwacji, Typu oraz Czasu trwania a także daty jej wykonania. Każdą konserwację możemy edytować - w tym celu należy kliknąć w ikonę trzech kropek a następnie wybrać opcje Edytuj. Nastąpi przeniesienie do opcji edycji konserwacji. Istniej również możliwość odfiltrowania danych Konserwacji. W tym celu należy kliknąć przycisk Filtruj. Zostanie wyświetlone nowe okno Filtr zaawansowany. Należy wprowadzić zakres dat oraz kliknąć przycisk Zastosuj. Dane zostaną odfiltrowane i zostaną wyświetlone spełniające kryteria filtrowania. Z poziomu zakładki istnieje również możliwość przejścia do stworzenia nowej konfiguracji w systemie. W tym celu należy kliknąć w przycisk Przejdź do konserwacji.   Nastąpi przekierowanie do widoku zakładki Utrzymanie ruchu.  

Kontrola jakości

Definicje kontroli jakości

Podstawowym elementem obsługi funkcjonalności kontroli jakości są definicje planów. Definicja odwzorować ma listę czynności do wykonania przez operatora do określenia, czy dana partia jest poprawna. W systemie została stworzona możliwość tworzenia planów kontroli jakości, jak również wyświetlania ich rezultatów. W celu przejścia do zakładki Planów kontroli należy z menu bocznego wybrać zakładkę Kontrola jakości nastąpi rozwinięcie menu kontekstowego z dostępnymi opcjami:
  • Plan kontroli
  • Wyniki kontroli
Pierwszym elementem są definicje (Plany Kontroli)   Po kliknięciu w przycisk nastąpi załadowanie nowego okna z Planami kontroli. Zakładka została dostosowana do wyświetlenia takich elementów jak:
  • Kod Kontroli - kod danego planu kontroli
  • Opis - krótki opis danego planu
  • Kontakt główny - istnieje możliwość wskazania osoby odpowiedzialnej za dany plan kontroli
  • Data utworzenia
  • Data modyfikacji
  • Załączniki - do planu kontroli istnieje możliwość dodania załączników, które pomogą w przeprowadzeniu kontroli (wyświetlane następnie na panelu operatorskim)
Na widoku został również dołączone pole Szukaj dzięki któremu istnieje możliwość odszukania planu kontroli po jego kodzie. W celu odszukania danego planu w polu Szukaj należy wpisać nazwę danego planu kontroli. Następnie zostaną wyświetlone wszystkie elementy spełniające warunki wyszukiwania. Dodawanie kontroli jakości W celu dodania nowego planu kontroli jakości należy kliknąć w przycisk Dodaj plan kontroli, znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu. Nastąpi załadowanie nowego okna do tworzenia nowego planu kontroli jakości. Formularz do tworzenia został podzielony na dwie części: Szczegóły kontroli oraz Szczegóły pozycji kontroli jakości Pierwszym krokiem formularza są Szczegóły kontroli. Po kliknięciu strzałki po prawej stronie dla tego punktu wyświetlają się takie elementy jak:
  • Kod - unikatowy kod danego planu kontroli
  • Nazwa - krótki opis danego planu kontroli
  • Wersja - pole opcjonalne służące do wersjonowania planów kontroli
  • Kluczowy kontakt - pole, dzięki któremu istnieje możliwość wybrania osoby odpowiedzialnej za dany plan kontroli
  • Typ materiału - w systemie wprowadzono możliwość przeprowadzenia kontroli jakości po dwóch typach materiałów jest to: Klasa materiału lub Definicja materiału.
  • Materiał - lista materiałów, na których jest możliwość wykonania planów kontroli (lista definicji lub klas w zależności od wyboru powyżej)
Uwaga
W zależności od wybrania Typu materiału lista Materiałów różni się od siebie. Nie ma możliwości mieszania typu  materiałów między sobą
  • Opis - pole do wprowadzenia krótkiego opisu danego planu kontroli jakości
  • Załączniki - w systemie dodano możliwość dołączania załączników do planu kontroli, taki jak instrukcje i wytyczne.
Uwaga
Ograniczono liczbę dołączonych załączników do 5 oraz dopuszczalne rozszerzenie to pliki PDF
Po wprowadzeniu wszystkich danych należy kliknąć przycisk Potwierdź, znajdujący się w prawym dolnym rogu formularza kroku pierwszego. Po kliknięciu w pole Potwierdź następuje zamknięcie kroku pierwszego oraz otwarcie kroku drugiego. Szczegóły pozycji kontroli jakości określają konkretne rzeczy (tzw. charakterystyki) do sprawdzenia lub zmierzenia (np. wymiar, waga, obecność komponentu). Pierwszym elementem do wprowadzenia przy tworzeniu czynności kontroli są  Nazwa, Operacja (w specyficznych przypadkach można skorzystać z typu operacji - nie jest wskazane przy ERP XL) oraz Próbkę 1 (pierwszy element listy charakterystyk danej czynności) do pomiaru. Istnieje możliwość wybrania kilku typów dokonania pomiaru w tym celu z należy kliknąć na pole Typ i wybrać jedną z opcji. Istnieje możliwość sprawdzenia partii w następujący sposób:
  • Operator wprowadza dane ręcznie - osoba przeprowadzająca kontrolę ma możliwość dodania czynności podczas trwania operacji wybierając żądany plan kontroli
  • Liczba pierwszych sztuk - po wybraniu tej opcji plan kontroli wykona się dla określonej liczby pierwszych sztuk
  • Wybrana godzina - możliwość deklaracji wywołania danego planu kontroli od danej godziny dla ilości zadeklarowanych sztuk - plan kontroli zostanie wywołany dla pierwszej sztuki dodanej po założonej w planie godzinie
  • Wyprodukowana ilość - przy ustawieniu tej opcji plan kontroli zostanie wywołany, gdy zadana liczba sztuk zostanie wyprodukowana. Możliwe jest np. ustawienie parametru w taki sposób, że co 3 sztuki będzie wyświetlany 1 plan kontroli w systemie MES
  • Każda partia - dla każdej zdefiniowanej partii zostanie wygenerowana czynność kontroli jakości
Dana czynność może być wywoływana z różnymi triggerami. Po wprowadzeniu danych dla pierwszej próbki istnieje możliwość dodania kolejnej próbki (innego sposobu wywołania danej czynności). W tym celu należy kliknąć w przycisk Dodaj następną próbkę. Zostanie wyświetlony kolejny formularz na dodanie drugiej próbki.   W systemie można dodać maksymalnie dziesięć próbek do jednego planu kontroli.
Wskazówka
Każda kolejna próbka może zostać usunięta pomijając pierwszą próbkę. W celu usunięcia kolejnej próbki należy kliknąć ikonę kosza na śmieci.
Po wprowadzeniu powyższych danych przechodzimy do określenia Parametrów planu kontroli. W tym miejscu istnieje możliwość ustawienia wartości: Blokowanie produkcji,  jest to opcja dzięki której istnieje pewność, że operacja nie zostanie zamknięta, jeśli dana czynność nie zostanie uzupełniona przez operatora. W sekcji Parametry należy wprowadzić takie wartości jak:
  • Charakterystyka - nazwa istniejącej cechy, np. odległość, średnica czy jakość powierzchni
  • Numer referencyjny - określa odniesienie do załączonego pliku
  • Metoda kontroli  - w systemie istnieją trzy metody wykonania pomiaru kontroli - są to:
       
  1. Pomiar
  2. OK/NOK
  3. Wybierz wartość
Ad.1 Pomiar - jest to technika, umożliwiająca nam wprowadzenie wartości tolerancji pomiaru próbki. Po wybraniu tej opcji wyświetlone zostają dodatkowe opcje do uzupełnienia takie jak:
  • Wartość, jednostka
  • Tolerancja - niższa
  • Tolerancja - wyższa
Ad.2 OK/NOK - ta metoda kontroli pozwala sprawdzić, czy dana partia materiału spełnia założenia danego produktu przyjętego w firmie. Możliwe jest określenie w systemie MES, czy partia jest prawidłowa OK lub czy partia nie spełnia określonej wartości NOK Ad.3 - Wybierz wartość - dzięki tej metodzie istnieje możliwość ustawienia zestawu wartości, które będą wyświetlane operatorowi. Metoda ma na celu przyspieszenie pracy operatora, który może wybrać z rozwijanej listy jedną wartość, zamiast wpisywać ręcznie. W formularzu wprowadzono możliwość ustawienia wartości tolerancji oraz poza tolerancją.
Wskazówka
Istnieje możliwość dodania więcej niż jednej wartości dla Tolerancji i wartości Poza tolerancją
Uwaga
Pożądana wartość może odnosić się tylko to jednej wartości tolerancji
  • Technika - pole określające techniki pomiaru lub narzędzia
  • Plan reakcji - Informacja o tym, co należy zrobić, jeśli pomiar jest poza tolerancją
Po wprowadzeniu wszystkich danych należy kliknąć przycisk Zapisz.
Wskazówka
Istnieje również możliwość dodania kolejnego parametru. Należy wtedy kliknąć przycisk Dodaj następny parametr. Tak jak miało to miejsce powyżej możliwe jest też usunięcie dodatkowych parametrów, klikając ikonę kosza na śmieci
Po wprowadzeniu wszystkich danych należy kliknąć przycisk Potwierdź, a następnie Utwórz. Nastąpi zamknięcie formularza oraz powrót do listy kontroli jakości. Usuwanie panów kontroli  W systemie wprowadzono również możliwość usunięcia planu kontroli jakości. W celu usunięcia planu należy kliknąć ikonę trzech kropek, znajdującą się z prawej strony danego planu kontroli. Następnie z menu rozwijalnego należy wybrać opcję Usuń. Zostanie wyświetlone nowe okno potwierdzające usunięcie danego planu kontroli. Należy kliknąć przycisk Usuń. Nastąpi usuniecie danego planu kontroli jakości. Edycja planu kontroli jakości Każdy stworzony plan kontroli można edytować. W celu dokonania edycji planu kontroli należy kliknąć w ikonę trzech kropek, a następnie wybrać opcję Edytuj. Nastąpi przejście do formularza edycji danego planu kontroli jakości. Formularz edycji jest identyczny z formularzem dodawania planu.

Szczegóły kontroli

Aby ułatwić przeglądanie szczegółów istniejącego planu kontroli, przygotowany został dodatkowy dashboard - ma on ułatwić przeglądanie zawartości planu zarówno pod względem przypisanych plików, jak i szczegółów czynności kontroli, wchodzących w skład danego planu. Jeżeli została utworzona definicja planu kontroli jakości istnieje możliwość sprawdzenia jego szczegółów. W tym celu należy kliknąć w Kod Kontroli danego planu..
Przejście do szczegółów planu kontroli z poziomu listy definicji
  Nastąpi przejście do nowego okna ze szczegółami planu kontroli.
Widok główny okna szczegółów planu kontroli jakości
Szczegóły planu kontroli można podzielić na 6 sekcji, takich jak:
  • Informację kontrolne - informacje zawierające nazwę kontroli, opis, kod kontrolny, datę utworzenia
Pole informacje kontrolne
  • Kluczowy kontakt - informacje o osobie, która odpowiada za dany plan kontroli
Pole Kluczowy Kontakt
  • Załączniki - informacja o przypiętych załącznikach do danego planu kontroli
Widok pola Załączniki
  • Materiały - lista kontrolna materiałów i informacja, dla jakiego materiału dany plan jest utworzony, typem tego materiału oraz informacją, czy dany plan wywołany zostanie dla materiałów czy produktów. Aplikacja pozwala na wygenerowanie planów tylko i wyłącznie dla produktów.
Widok pola Materiały
  • Elementy kontrolne - znajdują się tutaj informację o  zastosowanych metodach kontroli wraz z opisem próbek pomiarowych - zatem lista czynności, które musi wykonać operator w celu potwierdzenia poprawności wykonanej sztuki materiału (szczegółowe informacje na temat czynności kontroli w rozdziale definicji)
Widok pola Elementy kontrolne
W zakładce Elementy kontrolne istnieje możliwość przejścia do szczegółów danej charakterystyki. W tym celu należy nacisnąć przycisk strzałki, znajdujący się z prawej strony od danego elementu kontroli. Nastąpi rozwinięcie dokładnych parametrów danej próbki.
Rozwinięcie szczegółów charakterystyki
  W szczegółach planu kontroli wprowadzono także dodatkowe opcje takie jak:
  • Edycja - modyfikacja danej próbki - po kliknięciu użytkownik przenoszony jest do formularza definicji planu kontroli
  • Duplikacja - stworzenie dokładnie takiej samej próbki z zachowaniem wszystkich ustawień
  • Usunięcie - usunięcie danej próbki z planu kontroli
W celu wejścia w dodatkowe opcje należy na danej próbce kliknąć ikonę trzech kropek, nastąpi rozwinięcie menu kontekstowego z wybranymi opcjami.
Opcje edycji planu kontroli z poziomu Szczegółów
Wskazówka
W systemie wprowadzono możliwość przywrócenia usuniętej próbki przez czas 5s, na wypadek gdyby nastąpiła pomyłka podczas usunięcia
Możliwość cofnięcia przeprowadzonych zmian
W celu szybkiego przywrócenia usuniętej próbki należy kliknąć przycisk Cofnij umieszczony na informacji systemowej, nastąpi wtedy powrót usuniętej próbki.
Uwaga
Po tym czasie próba odzyskania usuniętej próbki nie będzie możliwa do przywrócenia. Będzie jedynie możliwe ponowne jej stworzenie
 

Wyniki kontroli jakości

Kolejnym elementem aplikacji Supervisor powiązanym z kontrolą jakości jest ekran Wyników kontroli jakości. Ekran ten jest szczególnie istotny dla kontrolerów jakości przy sprawdzaniu poprawności danych partii materiału, a także w przypadku ewentualnych reklamacji (można wtedy prześledzić historię czynności kontroli wykonanych na reklamowanej partii materiału). Zatem, gdy utworzony został plan kontroli w systemie Supervisor powiązany z danym produktem, a następnie otworzona została operacja oraz dodana partia tego materiału (zgodnie z warunkami określonymi w definicji) - wygenerowane zostaną czynności kontroli jakości - które można wyświetlić w aplikaji Supervisor . W tym celu należy z menu bocznego wybrać zakładkę Kontrola jakości a następnie Wyniki kontroli.
Widok zakładki Wyników Kontroli Jakości
Na wyświetlonej liście znajdują się wszystkie czynności kontroli utworzone i przypisane do operacji produkcyjnych na panelu operatora.. W wynikach planu kontroli jakości znajdują się takie informacje jak:
  • Kod planu kontroli - kod definicji planu kontroli, na podstawie którego wygenerowana została dana czynność
  • Nazwa materiału - nazwa oraz kod produktu, dla którego wygenerowana została dana czynność
  • Jednostka pracy - kod stanowiska produkcyjnego, na którym przeprowadzana była kontrola jakości
  • Charakterystyki - liczba pojedynczych wyników do wprowadzenia przez operatora zgrupowanych na podstawie zdefiniowanej konfiguracji w definicji planu
  • Operacja - nazwa oraz kod operacji, podczas której wygenerowana została dana czynność
  • Data utworzenia - data wygenerowania czynności kontroli
  • Stan wykonania - informacja o tym na jakim etapie jest kontrola - jeśli wszystkie charakterystyki zostały przeprowadzone - symbol wskazuje zieloną ikonkę, natomiast jeśli pozostały do wykonania jakieś charakterystyki - procent wykonania będzie pokazywał żółty promień na szarym okręgu
  • Status - jeśli wyniki wszystkich charakterystyk mieszczą się w tolerancji status będzie oznaczony jako labelka: Pozytywny na zielonym tle, jeśli chociaż jedna charakterystyka w obrębie czynności będzie negatywna - Status przyjmie widok czerwonej labelki - Negatywny
W zakładce Wyniki kontroli dodano również możliwość sprawdzenia szczegółowego danej czynności. W celu sprawdzania szczegółów charakterystyk danej czynnosci kontroli należy kliknąć w ikonę strzałki znajdującą się z prawej strony: Nastąpi rozwinięcie szczegółów danego wyniku planu kontroli jakości. W szczegółach wyników kontroli jakości znajdują się takie informacje jak:
  • Charakterystyki - nazwa pomiaru
  • Metoda kontroli - rodzaj wybranej w planie kontroli metody np. Pomiar, OK/NOK, Wybierz Wartość
  • Częstotliwość - informacja o tym na jakiej podstawie została wygenerowana charakterystyka
  • Wartość nominalna - wartość docelowa wyznaczona jako pożądana w definicji planu kontroli
  • Wynik - wartość wpisana przez operatora - ikonka obok wyniku pokazuje czy dany wynik mieści się w tolerancji czy nie. Zielona ikonka wskazuje, że pomiar jest równy wartości nominalnej, żółta - mieści się w tolerancji, czerwona - wynik nie spełnia wymaga
  • Komentarz - dodatkowa informacja wpisana przez operatora podczas przeprowadzania czynności
  • Ostatnio edytowany przez - imię, nazwisko oraz login osoby, która jako ostatnia zmieniała wartość danej charakterystyki
  • Data wykonania - Data ostatniej aktualizacji - jeśli jest to data edycji - dodatkowo informuje o tym labelka (Zaktualizowano)
Wskazówka
W szczegółach planu kontroli jakości znajdują się informację o wynikach przeprowadzonej kontroli oaz założonym rezultacie. W przypadku rozbieżności w pomiarze dany wynik planu kontroli może przyjmować wartość Pozytywny lub Negatywny
Z widok wyników planu kontroli jakości istnieje możliwość przejścia do Szczegółów Kontroli danego planu, należy kliknąć w nazwę Kodu planu kontroli. Wprowadzono również możliwość przejścia do Definicji materiałów, w tym celu należy kliknąć w Nazwę danego materiału. W zakładce Wyników kontroli jakości wprowadzono możliwość sortowania danych po Dacie utworzenia. Żeby dokonać sortowania należy kliknąć w ikonę strzałki znajdującą się obok kolumny Data utworzenia. W obecnej wersji nie ma już możliwości sortowania po kolumnie Stan wykonania W zakładce istnieje również możliwość wyszukiwania wyników kontroli. W tym celu należy kliknąć w pole Szukaj. Wyszukiwanie możliwe jest po kodzie planu kontroli, kodzie partii produktu oraz nazwie i kodzie definicji produktu. Po wpisaniu części wyżej wymienionych elementów następuje przefiltrowanie po wynikach oraz wyświetlenie wyników spełniających wyszukiwania. Z poziomu aplikacji Supervisor można także przeprowadzać edycję oraz wprowadzanie wyników kontroli jakości. Aby edytować wyniki kontroli jakości muszą zostać spełnione następujące warunki:
  • Użytkownik ma utworzone w systemie konto MES (można to zmienić z poziomu zakładki Użytkownicy) oraz przypisany zasób produkcyjny (podobnie jak każdy operator)
  • Operacja nie została zakończona - informuje o tym ikonka w kolumnie Operacja - ikonka powinna przedstawiać żółty znak odświeżania strony. W przypadku zielonego znacznika - operacja została zakończona, nie ma możliwości aktualizacji wyniku
Aby edytować daną charakterystykę należy kliknąć ikonkę długopisu, następnie zmienić wartość na żądaną i zatwierdzić przyciskiem zielonej strzałki po prawej stronie. Można również dopisać komentarz - wpisać w polu Komentarz opis dokonanych zmian. Można też anulować akcję edycji poprzez wybranie czerwonego krzyżyka po prawej stronie. Po zatwierdzeniu system zapisuje zmiany - informacją potwierdzająca jest wyświetlany w prawym dolnym rogu toast z potwierdzeniem dokonania akcji. Po aktualizacji wartości obok daty wykonania pojawią się labelka (Zaktualizowano).

Konfiguracja systemu

Definicje materiałów

W zakładce Definicje materiałów znajduje się lista wszystkich definicji materiałów zdefiniowanych w bazie danych. Definicje materiałów są później widoczne przy deklaracji materiałów/produktów w trakcie trwania operacji. Lista definicji zawiera poniższe kolumny:
  • Kod materiału
  • Nazwa materiału
  • Opis
  • Data dodania
W celu przejścia do zakładki należy na menu bocznym wybrać opcje Podstawowe dane, a następnie zakładkę Definicje materiałów. Nastąpi wyświetlenie nowego okna zawierającego listę materiałów.
Przejście do zakładki Definicji materiałów
W zakładce dodano możliwość wyszukiwania materiałów po kodzie oraz nazwie materiału. W celu wyszukania materiału należy kliknąć w pole Szukaj, a następnie wpisać nazwę/kod materiału, jakiego chcemy odszukać. Jeśli materiał znajduje się w systemie - zostanie wyświetlony na liście.
Wyszukiwanie po kodzie lub nazwie materiału

Konfiguracja stanowisk produkcyjnych

W systemie Supervisor wprowadzono możliwość ustawienia globalnej oraz pojedynczej jednostki roboczej w systemie MES. W celu przejścia do ustawień systemowych należy kliknąć na menu bocznym w ikonę Ustawienia, następnie należy wybrać opcję Konfiguracja. Nastąpi przejście do nowego okna, w którym dostępne są dwie nowe zakładki:
  • Konfiguracja globalna
  • Konfiguracja jednostek roboczych
Konfiguracja globalna Ustawienie konfiguracji globalnej działa na wszystkich stanowiskach produkcyjnych, zastępując konfigurację domyślną. W skład konfiguracji globalnej wchodzą takie ustawienia jak:
  • Przerwa na kawę - identyfikator typu przerwy używanej dla funkcjonalności "przerwa na kawę"
  • Wyprodukowana ilość - domyślna wartość  wstawiana w pole do nowo utworzonego produktu w UNS
  • Konfiguracja skanera - wyrażenie regularne, określające sposób pobierania wartości ze skanera kodów kreskowych do odczytu kodu seryjnego materiału przez FE.
  • Czas braku aktywności użytkownika - liczba, określająca dozwolony czas braku aktywności użytkownika w MES. Po przekroczeniu tego czasu użytkownik zostaje wylogowany.
  • Liczba materiałów do zakończenia operacji - warunek określa, kiedy występuje możliwość zamknięcia segmentu ma zostać odblokowana. Dostępne są następujące warunki:
  1. Taki sam jak planowano
  2. Mniej niż planowano
  3. Mniej lub tyle samo niż planowano
  4. Więcej niż planowano
  5. Tyle samo lub więcej niż planowano
  • Przyciski wyników - opcja pozwala na ręczne ustawienie wskazań przycisków w systemie MES podczas deklaracji materiału oraz określenie domyślnej wartości.
  • Drukowanie etykiet - typ drukowania etykiet na jednostkach roboczych, gdzie "wyprodukowane liczby porządkowe" to rodzaj drukowania bez wyboru partii, a "kody partii materiałów" to inny typ z wyborem partii materiałów. Wyróżniamy dwa typy drukowania: Wyprodukowana liczba porządkowa oraz Kody partii materiałów
 
  • Grupowanie planów jakości - metoda grupowania planów jakości zależy od wybranego typu. Istnieje możliwość wybrania typu grupowania jako: Rzeczywisty identyfikator materiału lub Numer próbki
  • Tryb skanowania: Skanowanie - lista zasad parsowania wartości z kodu ze skanera podczas pracy w Trybie Skanowania
  • Wyszukiwanie segmentów - lista reguł wyszukiwania segmentów w MES
  • Skanowanie identyfikowalności - lista reguł parsowania wartości z kodu ze skanera podczas raportowania identyfikalności
Wartości binarne do ustawień w systemie MES
  • Uzyskanie NOK z kontroli jakości - ustawienie umożliwiające automatyczne deklarowanie sztuki NOK przy wykonywaniu kontroli jakości w systemie MES
  • Zmniejszanie automatycznego deklarowania - ustawienie umożliwiające zmiany zachowania automatycznej partii w przypadku ręcznej deklaracji partii wyrobu
  • Wprowadzenie kodu LOT - ustawienie definiujące, czy pole do wprowadzenia LOT code ma być widoczne dla wyrobów i materiałów
  • Modyfikacja ilości produktu - możliwość modyfikacji zadeklarowanej ilości materiału/wyrobu
  • Wymagany powód NOK - ustawienie, umożliwiające wskazanie przyczyny NOK podczas deklaracji partii wyboru/materiału
  • Jednoczęściowy przepływ - ustawienie umożliwia deklarację partii wyrobu tylko po jednej sztuce
  • Raportowanie zużytych OK produktów - możliwość deklaracji OK dla materiałów konsumowanych
  • Tryb skanowania - ustawienie, umożliwiające włączenie opcji skanera w systemie MES
  • Wyświetlenie grup w operacjach - ustawienie, umożliwiające wyświetlenie opcji w systemie MES (pokaż operacje z innych jednostek pracy)
  • Logowanie PIN-em - opcja, umożliwiająca zalogowanie się do systemu MES przy użyciu kodu PIN
Po wprowadzeniu wszystkich ustawień należy kliknąć w przycisk Zmień, znajdujący się w prawym dolnym rogu ekranu. Od tego momentu wszystkie ustawienia są już dostępne w systemie MES. Oprócz konfiguracji globalnej istnieje również konfiguracja danej jednostki roboczej. W celu zmiany ustawień danej jednostki roboczej należy przejść na zakładkę Konfiguracja jednostek roboczych, a następnie na liście dostępnych jednostek kliknąć w przycisk Ustaw konfiguracje. Zostaje wyświetlone nowe okno analogicznie jak przy ustawieniach globalnych.
Uwaga
W ustawieniach jednostki roboczej brak jest możliwości ustawienia: Czasu braku aktywności użytkownika, Przycisku wyniku oraz logowanie PIN-em. Są to ustawienia dostępne tylko z poziomu globalnego.
Po wprowadzeniu wszystkich ustawień należy kliknąć w przycisk Zmień, znajdujący się w prawym dolnym rogu formularza. Od tego momentu nowe ustawienia są dostępne w systemie MES.
Wskazówka
Ustawienia jednostki roboczej są ustawieniami nadrzędnymi do ustawień globalnych.
W konfiguracji jednostek roboczych wprowadzono możliwość ich wyszukiwania po jej nazwie oraz stosując odpowiedni Filtr. W celu wyszukania danej jednostki roboczej po jej nazwie należy kliknąć w pole Szukaj, znajdujące się na górnej belce wyszukiwania, a następnie wprowadzić nazwę szukanej jednostki. Po wpisaniu nazwy zostaną wyświetlone wszystkie rekordy, spełniające daną frazę wyszukiwania. Innym sposobem wyszukiwania jest zastosowanie narzędzia Filtruj. W celu zastosowania go należy kliknąć w przycisk Filtruj, a następnie z listy wybieralnej wybrać zamiennik. Po dokonaniu wyboru należy kliknąć przycisk Zastosuj. Nastąpi zamknięcie filtra zaawansowanego oraz wyświetlenie wszystkich rekordów spełniających kryterium wyszukiwania. W konfiguracji jednostek roboczych istnieje możliwość dodania zamienników stanowisk pracy. W tym celu należy kliknąć ikonę trzech kropek znajdującą się z prawej strony, a następnie wybrać opcje Dodaj zamiennik. Wyświetlone zostaje nowe okno z możliwością dodania zamienników do jednostki roboczej. W celu wybrania zamiennika należy kliknąć w pole Wybierz zamiennik stacji roboczej, a następnie z listy wybieralnej wybrać zamiennik. Po dokonaniu wyboru należy kliknąć w pole Dodaj. Nastąpi zamknięcie okna dodawania zamiennika oraz powrót do listy dostępnych jednostek roboczych. Nowo dodany zamiennik wyświetla się na liście prawidłowo.
Uwaga
Stanowisko robocze może mieć zdefiniowane maksymalnie 64 zamienników.

Terminale

Aplikacja Supervisor umożliwia także zarządzanie terminalami, czyli ekranami dotykowymi znajdującymi się na hali produkcyjnej. Na terminalach operatorzy logują sztuki, wykonują kontrolę jakości i wszystkie pozostałe działania związane z systemem MES. Terminal może być przypisany do 1 stanowiska, ale może obejmować kilka stanowisk produkcyjnych - w zależności od specyfiki pracy danej fabryki. W systemie Supervisor dodano możliwość tworzenia nowych terminali produkcyjnych dla systemu MES, edycję obecnie istniejących, przypisywanie stanowisk produkcyjnych do terminali oraz usuwanie terminali. W celu dokonania zmian w Terminalach - z menu bocznego należy wybrać zakładkę Ustawienia. Zostaną wyświetlone dostępne opcje, następnie w nowym oknie należy kliknąć w przycisk Ustaw w zakładce Terminale. Po wciśnięciu przycisku Ustaw w Terminalu zostanie wyświetlone nowe okno z dostępnymi terminalami (jeśli zostały stworzone podczas podczas pierwszej konfiguracji systemu) lub pusta lista. Wyszukiwanie terminali  W systemie wprowadzono możliwość wyszukiwania terminali po ich nazwie, id, a także filtrowania w zależności od podpiętych stanowisk produkcyjnych. W celu wyszukania terminalu  należy kliknąć w pole Szukaj znajdujące się na górnej belce, a następnie wpisać nazwę, id lub opis terminala, jakiego chcemy odszukać. Po wpisaniu nazwy zostaną wyświetlone rekordy, spełniające daną frazę wyszukiwana. Drugim ze sposobów wyszukiwania terminali jest zastosowanie narzędzia Filtruj, znajdującego się obok pola wyszukiwania. Po kliknięciu w dany przycisk zostanie wyświetlone nowe okno z Filtrami zaawansowanymi,  dzięki któremu istnieje możliwość wyszukiwania Terminali po ich stanowiskach pracy. W celu odszukania terminalu po jego stanowisku pracy należy kliknąć w pole rozwijalne Wybrane jednostki pracy, a następnie zaznaczyć interesujące nas jednostki pracy. Następnie należy kliknąć przycisk Zastosuj. Nastąpi zamknięcie okna Filtru i powrót do listy terminali. Wyniki wyszukiwania spełniają warunki ustawione w filtrze.   Dodawanie nowego terminala W systemie możliwe jest również dodanie nowego terminala. W tym celu należy kliknąć w przycisk Dodaj nowy terminal znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu. Nastąpi załadowanie nowego okna do dodawania nowego terminalu. Formularz dodawania został podzielony na kilka pól:
  • ID - unikatowy numer danego terminalu
  • Nazwa - nazwa, pod którą znajduje się nazwa terminala na panelu operatora
  • Stanowiska pracy - lista stanowisk, z których zlecenia będą widoczne na danym terminalu
  • Opis - pole niewymagane - krótki opis, podsumowanie danego terminala
Wskazówka
Nazwa terminalu powinna opisywać terminal na którym znajduje się dane produkcja. Nazwa terminala będzie używana w linku w systemie MES.
  Po wprowadzeniu wszystkich danych do formularza należy kliknąć przycisk Utwórz, znajdujący się w prawym dolnym rogu ekranu. Po zatwierdzeniu danych następuje powrót do listy terminali. Terminal został utworzony i znajduje się na liście. Edycja i usunięcie Terminalu Każdy stworzony terminal w systemie można edytować. W celu dokonania edycji należy obok nazwy terminalu kliknąć w ikonę trzech kropek znajdującą się z w prawej strony. Następnie z menu kontekstowego należy wybrać opcję Edytuj. Po kliknięciu w przycisk Edytuj następuje załadowanie kolejnego okna edycji terminalu. Podczas edycji istnieje możliwość zmiany:
  • Nazwy
  • Przypiętych stanowisk pracy
  • Opisu
Uwaga
Podczas edycji brak jest możliwości zmiany ID terminalu
Po wprowadzeniu zmian należy kliknąć przycisk Potwierdź, wtedy nastąpi powrót do listy terminali. Zmiany zostają zapisane i wyświetlają się na liście. Istnieje również możliwość usunięcia stworzonego wcześniej terminalu. W tym celu należy kliknąć w ikonę trzech kropek, znajdującą się z prawej strony. Z menu rozwijalnego wybrać należy opcję Usuń. Wyświetlone zostanie dodatkowe okno w celu potwierdzenia usunięcia danego terminalu. Po kliknięciu w przycisk Usuń dany terminal zostaje usunięty i zniknie on z listy terminali.

Zasoby Produkcyjne

Zakładka Zasoby produkcyjne zawiera listę kont użytkowników potrzebnych do działań na Panelu Operatora. Lista powinna być zgodna z zasobami w systemie ERP.  Głównym zadaniem powyższej zakładki jest możliwość powiązania zasobów z użytkownikami utworzonymi w systemie IoT MES. Zakładka daje także możliwość dodawania zasobów do bazy. W celu utworzenia nowego Zasobu produkcyjnego w systemie należy z menu bocznego po lewej stronie rozwinąć opcję Podstawowe dane, a następnie Zasoby produkcyjne.
Przejście do zakładki Zasobów Produkcyjnych
Po przejściu do nowej zakładki wyświetlana zostaje listy wszystkich wcześniej utworzonych zasobów lub w przypadku jego braku lista jest pusta. W celu stworzenia nowego zasobu produkcyjnego należy kliknąć w opcje Dodaj zasób produkcyjny.
Dodawanie zasobu produkcyjnego
  Nastąpi wyświetlenie się nowego okna do dodawania zasobów produkcyjnych.
Widok formularza dodawania zasobów produkcyjnych
Formularz tworzenia nowego zasobu produkcyjnego składa się z następujących pól:
  • Kod - identyfikator danego zasobu produkcyjnego
  • Nazwa - nazwa danego zasobu produkcyjnego
  • Opis - pole umożliwiające wprowadzenie opisu dane zasobu
Uwaga
Kod zasobu produkcyjnego musi być unikalny, w przypadku wprowadzeniu nazwy która istnieje już w systemie zostanie wyświetlony komunikat Kod już istnieje
Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych pól w formularzu należy kliknąć przycisk Utwórz dzięki któremu formularz zostanie zapisany i nastąpi powrót do listy Zasobów produkcyjnych.
Wskazówka
Zasób produkcyjny jest wymagany do działań na panelu operatora oraz wykonywania czynności utrzymania ruchu i edycji kontroli jakości z poziomu Supervisor. (Patrz rozdział: Zakładanie konta użytkownika)
Każdy stworzony wcześnie Zasób produkcyjny można edytować. W tym celu należy odszukać na liście zasób a następnie kliknąć ikonę znajdująca się z prawej jego strony. Nastąpi przejście do formularza edycji danych takich jak Nazwa oraz Opis. Po wprowadzeniu nowych danych należy potwierdzić wprowadzone dane klikając przycisk Zapisz. Następuje powrót do listy Zasobów produkcyjnych.
Edycja zasobu produkcyjnego
Uwaga
Kod nie jest możliwy do zmiany podczas edycji