Instalacja i konfiguracja aplikacji

Instalacja i obsługa Comarch ERP Auto Update

Aplikacja Comarch ERP Auto Update umożliwia pobranie oraz późniejsze aktualizacje aplikacji Comarch Mobile.
Uwaga
Do zainstalowania aplikacji Comarch Mobile w wersji 2025.1. wymagana jest aplikacja Comarch ERP Auto Update w wersji 2025.0.5905.2 (Nadrzędny) lub nowszej.
Jeżeli na serwerze jest już zainstalowana aplikacja Comarch ERP Auto Update należy zaktualizować ją do wersji najnowszej. Aktualizacja powinna uruchomić się automatycznie po starcie aplikacji Comarch ERP Auto Update. Pakiet instalacyjny Auto Update dostępny jest na Indywidualnych Stronach Partnerów (Comarch Mobile/Pobierz wersję/Aktualne Wersje). Należy wybrać dowolny produkt i pobrać Pakiet Instalacyjny Auto Update Nadrzędny - PL.  

Instalacja

Jeżeli aplikacja Comarch ERP Auto Update nie jest zainstalowana na serwerze, należy w pobranym pakiecie instalacyjnym odnaleźć folder Comarch ERP Auto Update i uruchomić plik instalatora UpdateAgent_Setup_PL_Parent.exe.
Uwaga
Aplikacja jest instalowana dla wszystkich użytkowników systemu Windows.
Instalacja Comarch ERP Auto Update przebiega w kilku krokach. Po uruchomieniu pobranego instalatora, pojawi się powitalne okno instalacji - zawiera ono informację o działaniu instalatora. Jeżeli użytkownik zgadza się z informacjami zawartymi w tym miejscu, może przystąpić do instalowania produktu Comarch ERP Auto Update, klikając przycisk [Dalej]. W kolejnym kroku znajdują się warunki gwarancji i korzystania z oprogramowania Comarch ERP Auto Update. Aby przejść do następnego etapu instalacji należy zapoznać się z treścią umowy licencyjnej, zaakceptować zawarte w niej warunki, a następnie kliknąć przycisk [Dalej]. W trzecim kroku należy określić, w jakim folderze zostanie zainstalowany program, po czym kliknąć przycisk [Dalej]. Domyślnie program instalowany jest w folderze: C:\Program Files(x86)\Comarch ERP Auto Update\. Aby zmienić folder, w którym będzie on zainstalowany, należy wybrać przycisk [Zmień]. W oknie konfiguracji należy uzupełnić pole Kod agenta, podając identyfikator klienta, dla którego dokonywana jest instalacja. Pozostałe pola należy odpowiednio zmodyfikować lub pozostawić domyślne wartości (jeżeli nie istnieje uzasadniona potrzeba, zaleca się pozostawienie domyślnych wartości). W następnym oknie, aby rozpocząć instalację aplikacji Comarch ERP Auto Update, należy nacisnąć przycisk [Zainstaluj]. Kliknięcie [Zakończ] na ekranie końcowym instalatora z zaznaczoną opcją [Uruchom aplikację Auto Update] spowoduje uruchomienie Comarch ERP Auto Update, co pozwoli na prekonfigurację programu.

Pierwsze uruchomienie

W oknie głównym aplikacji pojawi się informacja na temat najnowszych, dostępnych wersji aplikacji. Przy pierwszym uruchomieniu żadne produkty i komponenty nie zostały jeszcze dodane, wobec czego okno będzie puste. Jeżeli identyfikator klienta wprowadzony w oknie konfiguracji podczas instalacji zostanie poprawnie zweryfikowany, w oknie głównym Comarch ERP Auto Update pojawi się zielona ikona z komunikatem   (w lewym dolnym rogu).
Uwaga
Jeśli po uruchomieniu aplikacja nie może połączyć się z agentem nadrzędnym to w lewym dolnym rogu, zamiast statusu Online, mogą się pojawić następujące komunikaty:
  • Offline – usługa Comarch ERP Auto Update Service nie jest uruchomiona. Jeśli próba jej uruchomienia z poziomu panelu usług Windows nie powiedzie się, należy szukać przyczyny błędu w logach usługi znajdujących się w katalogu instalacyjnym (domyślnie C:\Program Files (x86)\Comarch ERP Auto Update\logs\log.db).
  • Agent nadrzędny jest niedostępny – zostały wprowadzone złe dane do połączenia z agentem nadrzędnym lub występują problemy z komunikacją. Należy zweryfikować poprawność danych w konfiguracji w sekcji Połącz z agentem nadrzędnym. Jeśli dane są poprawne przetestować poprawność połączenia pod wskazanym adresem za pomocą standardowych narzędzi takich jak polecenia ping lub telnet.
  • Agent nie może połączyć się do nadrzędnego – podany kod agenta został użyty na innym stanowisku – należy użyć innego kodu lub zwrócić się do działu wsparcia Comarch w celu zresetowania go lub wygenerowania nowego.
Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest kliknięcie opcji [Więcej], a następnie [Konfiguracja]. Z poziomu konfiguracji, przed pierwszą instalacją aplikacji, można zmodyfikować ustawienia (jeżeli nie istnieje uzasadniona potrzeba, zaleca się pozostawienie domyślnych wartości):
  • Sekcja Konfiguracja
    • Folder pobierania – katalog, do którego pobierane są komponenty, poprawki oraz dodatki. Definiowany podczas instalacji Comarch ERP Auto Update, może być zmieniony w trakcie pracy z aplikacją.
    • Główny folder instalacyjny – katalog, w którym instalowane są komponenty. Po zainstalowaniu komponentu parametr staje się nieedytowalny.
    • Folder kopii zapasowych – katalog, w którym tworzą się kopie zapasowe katalogów instalacyjnych komponentów podczas instalacji poprawek lub aktualizacji komponentu. Definiowany podczas instalacji Comarch ERP Auto Update, może być zmieniony w trakcie pracy z aplikacją.
    • Id klienta – unikalne Id klienta uzyskane wraz z licencją na wybrany produkt Comarch. W wersji instalatora dla agenta podrzędnego w tym polu należy wprowadzić właściwy kod zdefiniowany w strukturze agentów na agencie nadrzędnym.
Sekcja Konfiguracja
Sekcja Konfiguracja
  • Sekcja Połącz z agentem nadrzędnym – zawiera parametry do połączenia z serwerami Comarch (w przypadku agenta nadrzędnego) lub połączenia z agentem nadrzędnym klienta (w przypadku agenta podrzędnego). Adres połączenia do serwerów Comarch to comarch.com, w zależności od regionu klienta należy łączyć się po porcie
    • 9466 (PL)
    • 9460 (FR i ES)
    • 9539 (DE i UK)
    • port WCF domyślnie 8009
Sekcja Połącz z agentem nadrzędnym
Sekcja Połącz z agentem nadrzędnym
  • Sekcja Konfiguruj usługę dla agentów podrzędnych – sekcja dostępna tylko w Comarch ERP Auto Update w wersji nadrzędnej. Pozwala na zdefiniowanie nazwy hosta oraz portów przez jakie będą się łączyli agenci podrzędni. Dane te należy podawać w sekcji Połącz z agentem nadrzędnym w Comarch ERP Auto Update w wersji podrzędnej.
Sekcja Konfiguruj usługę dla agentów podrzędnych
Sekcja Konfiguruj usługę dla agentów podrzędnych
  • Sekcja Konfiguracja połączenia lokalnego usługi i UI – porty do komunikacji między usługą Comarch ERP Auto Update Service i interfejsem graficznym aplikacji. Domyślnie 11365 oraz 8010. Ich zmiana nie jest zalecana jeśli nic nie blokuje komunikacji na tych portach w środowisku.
Sekcja Konfiguracja połączenia lokalnego usługi i UI
Sekcja Konfiguracja połączenia lokalnego usługi i UI
  • Sekcja Konfiguracja aktualizacji
    • Kompresuj archiwum wersji – zaznaczenie parametru spowoduje, że archiwum zapasowe wersji komponentu będzie skompresowane podczas jego aktualizacji, dzięki czemu zajmie mniej miejsca
    • Kompresuj kopie zapasowe baz danych – zaznaczenie parametru spowoduje, że kopie baz danych będą skompresowane podczas aktualizacji, dzięki czemu zajmą mniej miejsca. Funkcja niedostępna w środowisku z Microsoft SQL Server Express.
    • Automatycznie wycofaj zmiany w przypadku błędu – w przypadku wystąpienia błędu podczas aktualizacji komponentu wszystkie wykonane wcześniej zmiany zostaną wycofane
    • Usuń obrazy natywne – po odznaczeniu parametru pomijane jest usuwanie natywnych obrazów bibliotek, które zostały stworzone podczas instalacji komponentu. Parametr ma zastosowanie tylko do produktu Comarch ERP Altum.
Sekcja Konfiguracja aktualizacji
Sekcja Konfiguracja aktualizacji
  • Sekcja Konfiguracja dezinstalacji
    • Usuń pobrane pliki – po zaznaczeniu parametru, podczas deinstalacji pobrane pliki instalacyjne komponentu będą usuwane. Parametr jest nieaktywny jeśli na którymś z profili jest zainstalowany komponent.
    • Usuń kopie zapasowe konfiguracji – po zaznaczeniu parametru, podczas dezinstalacji usuwana będzie kopia zapasowa konfiguracji komponentu dostępnej w Konfiguracja -> Komponent -> Konfiguracja.
    • Usuwaj konfigurację komponentu przy dezinstalacji – po zaznaczeniu parametru, podczas dezinstalacji będzie usuwana konfiguracja komponentu dostępna w Konfiguracja -> Komponent -> Konfiguracja.
Sekcja Konfiguracja dezinstalacji
Sekcja Konfiguracja dezinstalacji
  • Sekcja Konfiguracja dodatków i poprawek
    • Pokazuj tylko najnowsze dodatki – po zaznaczeniu parametru na liście dodatków widoczne będą tylko ich najnowsze wersje. Przy odznaczonym parametrze prezentowane są wszystkie ich dostępne wersje.
    • Pokazuj tylko najnowsze poprawki – po zaznaczeniu parametru na liście poprawek widoczne będą tylko ich najnowsze wersje. Przy odznaczonym parametrze prezentowane są wszystkie ich dostępne wersje.
Sekcja Konfiguracja dodatków i poprawek
Sekcja Konfiguracja dodatków i poprawek
  • Sekcja Konfiguracja pobierania
    • Rozmiar pojedynczej paczki do pobrania (KB) – rozmiar jednej paczki danych (w ramach komponentów, poprawek lub dodatków) pobieranej przez Comarch ERP Auto Update w ramach jednego żądania. Zwiększenie rozmiaru paczki jest zalecane dla szybszych i stabilnych połączeń internetowych.
    • Timeout pobierania paczki (s) – czas, po którym pobieranie paczki danych (w ramach komponentów, poprawek lub dodatków) zostanie przerwane. Zwiększenie wartości jest zalecane dla wolniejszych i mniej stabilnych połączeń internetowych.
Sekcja Konfiguracja pobierania
Sekcja Konfiguracja pobierania
  • Sekcja Konfiguracja Auto Update
    • Aktualizuj automatycznie przy starcie programu – odznaczony parametr spowoduje, że przy starcie aplikacji Comarch ERP Auto Update pojawi się pytanie o aktualizację jeśli została wykryta nowa wersja. Po zaznaczeniu parametru aktualizacja będzie się odbywać automatycznie bez konieczności jej zainicjowania przez użytkownika.
    • Interwał kopii zapasowych Auto Update – parametr odpowiadający za częstotliwość tworzenia kopii zapasowych bazy danych Comarch ERP Auto Update. Wartość wyrażona w dniach, ustawienie 0 powoduje wyłączenie funkcji (niezalecane).
    • Usuwaj kopie baz danych starsze niż – parametr odpowiadający za usuwanie kopii baz Comarch ERP Auto Update po określonym upływie czasu. Wartość wyrażona w dniach, ustawienie 0 powoduje wyłączenie funkcji.
    • Kompresuj logi usługi po przekroczeniu rozmiaru (MB) – parametr pozwala na automatyczne przenoszenie logów usługi Comarch ERP Auto Update do osobnego skompresowanego pliku po przekroczeniu wskazanego rozmiaru. Wartość 0 wyłącza tę funkcję.
    • Ilość przechowywanych paczek z logami usługi – parametr pozwala na określenie ilości paczek ze skompresowanymi logami usługi Comarch ERP Auto Update jaka będzie przechowywana na dysku. Wartość 0 wyłącza tę funkcję, a wartość -1 pozwala na przechowywanie nieskończonej ilości paczek.
    • Usuwaj logi aplikacji starsze niż – parametr pozwala automatyczne usuwanie logów UI aplikacji Comarch ERP Auto Update starszych niż określona ilość dni. Wartość -1 powoduje, że logi nie są usuwane.
    • Kompresuj logi aplikacji – parametr pozwala na określenie czy logi UI aplikacji Comarch ERP Auto Update mają być przenoszone do osobnego skompresowanego pliku.
Sekcja Konfiguracja Auto Update
Sekcja Konfiguracja Auto Update
  • Sekcja Konfiguracja języka – pozwala na wybór języka interfejsu aplikacji
Sekcja Konfiguracja języka
Sekcja Konfiguracja języka
  • Sekcja Konfiguracja komunikacji – określa standard komunikacji aplikacji. Domyślną opcją jest REST i w przypadku posiadania sieci agentów w wersji 2020.0 lub wyższej nie należy zmieniać wartości parametru. Parametr WCF został dodany w celu zapewnienia kompatybilności wstecznej i umożliwienia aktualizacji podrzędnych agentów w wersji 2019.0.
Sekcja Konfiguracja komunikacji
Sekcja Konfiguracja komunikacji
 

Obsługa profili w Comarch ERP Auto Update

Aplikacja Comarch ERP Auto Update umożliwia tworzenie profili, dzięki którym użytkownik ma możliwość instalacji kilku wersji danej aplikacji równolegle na jednym komputerze. Profile pozwalają również na instalację kilku wersji danej aplikacji w połączeniu z różnymi bazami danych. Funkcjonalność ta jest przydatna np. gdy użytkownik chce zainstalować na swoim serwerze dodatkową, testową wersję aplikacji Comarch Mobile w innej wersji niż produkcyjna. Przy instalacji Comarch ERP Auto Update domyślnie tworzony jest profil główny o nazwie mainprofile.

Dodawanie nowego profilu

Aby dodać nowy profil należy na wstążce menu głównego aplikacji wybrać zakładkę [Więcej], opcja [Konfiguracja], następnie [Profile] i nacisnąć przycisk[Dodaj]. Następnie w oknie [Nowy profil] należy uzupełnić wszystkie pola. Konfiguracja:
  • Nazwa profilu – nazwa profilu zdefiniowana przez użytkownika (format dowolny),
  • Kod profilu – kod profilu zdefiniowany przez użytkownika (max. 5 znaków),
  • Katalog instalacyjny – katalog, w którym zostanie stworzony i zapisany nowy profil (użytkownik sam może wskazać lokalizację, przy czym należy pamiętać o tym, że ścieżka musi być unikalna i nie może być wykorzystywana w definicji innego profilu),
  • Port bazowy – port, po którym usługa profilu będzie się komunikowała. Wartość portu bazowego pozwala uprościć proces konfiguracji usług instalowanych aplikacji poprzez automatyczne ustawianie portów, na których będą one działać tak, aby nie kolidowały one z aktywnymi w systemie usługami. Każdy z profili rezerwuje pulę 100 portów.
    Wskazówka
    Jeżeli w profilu został podany port bazowy 5030, to profil ten zarezerwuje pulę 100 portów począwszy od 5030, czyli w tym przypadku 5030 – 5129. Porty te nie będą mogły zostać wykorzystane przy tworzeniu innego profilu.
    Uwaga
    Jeżeli przy definiowaniu nowego profilu, po wpisaniu portu bazowego w jego polu nadal będzie widoczny czerwony krzyżyk oznacza to, iż dany port jest już zarezerwowany dla innego profilu. Należy wówczas wybrać inny port, po którym usługa będzie się komunikowała.
    Uwaga
    Należy pamiętać o tym, iż zdefiniowanie nowego profilu wiąże się z rezerwacją nowej puli 100 portów. Przy definiowaniu nowej puli portów należy pamiętać o tym, iż w późniejszym kroku instalacji aplikacji Comarch Mobile użytkownik będzie zobowiązany wybrać ręcznie jeden port z tej puli, który będzie odpowiedzialny za komunikację serwera synchronizacji z aplikacją mobilną.

Przełączanie się między profilami

W celu przełączenia się między profilami należy na liście profili zaznaczyć odpowiedni profil i nacisnąć przycisk [Zmiana profilu]. Istnieje również możliwość zmiany profilu z poziomu zakładki [Więcej].

Usługi oraz pule aplikacji utworzone na profilach dodatkowych

Funkcjonalność profili ma wpływ na tworzenie usług instalowanych aplikacji. Każdy z profili, na którym zainstalowano aplikację Comarch Mobile tworzy nową usługę, wyłącznie do swojego użytku.
Przyklad
Jeżeli użytkownik zainstaluje aplikację Comarch Mobile w różnych wersjach na dwóch profilach w usługach Windows pojawią się dwie usługi Comarch Mobile Server, które w prefiksie (w nawiasach kwadratowych) będą posiadały wpis oznajmujący, z którego profilu pochodzi dana usługa. Jedynym wyjątkiem jest usługa uruchomiona przez profil główny – nie posiada ona dodatkowego oznaczenia w postaci nazwy profilu ujętego w nawiasy kwadratowe.
Jeśli w Comarch ERP Auto Update, na profilach dodatkowych będzie instalowana aplikacja tworząca:
  • usługę systemu Windows (np. dla Comarch Mobile Sprzedaż)
  • pulę aplikacji na IIS (np. dla Comarch Mobile Zarządzanie)
to profil podczas instalacji doda do usługi/puli swój kod profilu.
Usługi aplikacji mobilnych instalowane na profilu głównym oraz na profilach dodatkowych
Pule aplikacji mobilnych instalowane na profilu głównym oraz na profilu dodatkowym

Instalacja i obsługa Comarch ERP Menadżer Kluczy

Instalacja za pomocą Comarch ERP Auto Update

Wskazówka
Z aplikacją Comarch Mobile 2025.1. współpracuje Menadżer Kluczy w wersji 2025.0.1.0. lub nowszej. Zalecamy pracę z najnowszą wersją dostępną na rynku.
Uwaga
Konieczne jest, aby Comarch ERP Menadżer Kluczy został zainstalowany na tym samym serwerze co SQL. Jednocześnie nie jest wymagane, aby był to ten sam serwer, na którym zainstalowana została aplikacja Comarch Mobile.
Comarch ERP Menadżer Kluczy to serwis licencji dostarczony przez Comarch, niezbędny do działania aplikacji Comarch Mobile. Instalację aplikacji Comarch ERP Menadżer Kluczy przeprowadza się z poziomu Comarch ERP Auto Update. W celu zainstalowania serwisu należy w głównym oknie Comarch ERP Auto Update nacisnąć przycisk [Dodaj produkt] , znajdujący się na wstążce konfiguracji głównego menu:
Menu główne konfiguracji Comarch ERP Auto Update
Po naciśnięciu przycisku użytkownikowi zostanie zaprezentowana lista dostępnych do pobrania produktów. Z listy produktów należy wybrać aplikację Comarch ERP Menadżer Kluczy:
Lista dostępnych produktów
W tym momencie do drzewa produktów zostanie dodana pozycja Comarch ERP Menadżer Kluczy. Następnie należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na nowo dodany produkt. Otworzy się okno jak na poniższym zrzucie ekranu. Z listy komponentów należy wybrać Comarch ERP Menadżer Kluczy.
Dodanie komponentu Comarch ERP Menadżer Kluczy

Konfiguracja komponentu Menadżer Kluczy

Aby skonfigurować komponent, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na jego nazwie i wybrać opcję [Konfiguracja].
Okno konfiguracji serwera
  • Instancja – serwer SQL, musi to być lokalna instancja dla komputera, na którym instalowany jest Menadżer Kluczy. W przypadku zainstalowanych kilku instancji SQL należy wpisać konkretną nazwę wybranej instancji w formacie serwer\instancja,
  • Login SQL – nazwa (login) użytkownika na serwerze SQL, który będzie logował się do SQL. Niezależnie od tego czy to będzie logowanie domenowe, czy serwerowe musi posiadać uprawnienia administracyjne na tym serwerze SQL. Jeżeli jest to użytkownik domenowy, należy wprowadzić także jej nazwę (nazwa_domeny\nazwa_użytkownika),
  • Hasło – hasło użytkownika, który został podany w polu Login SQL,
  • Test połączenia sprawdzenie połączenia podanego użytkownika do serwera SQL. Po poprawnej weryfikacji pojawi się okno jak poniżej:
Poprawna weryfikacja ustawień do logowania o serwera SQL
  • Informacje o kluczu: ID klienta, PIN, Numer klucza – dane dotyczące klucza wirtualnego, dostarczone przez Dział Zamówień firmy Comarch, po zakupie licencji przez Klienta.
Po wprowadzeniu danych konfiguracyjnych dla Menadżera Kluczy, należy nacisnąć przycisk: [Zapisz]  oraz przejść do okna głównego Comarch ERP Auto Update i wybrać opcję [Pobierz i instaluj]. Po poprawnej instalacji Menadżera Kluczy powinno pojawić się okno jak na rysunku poniżej. Po zakończeniu instalacji i uruchomieniu Comarch ERP Menadżer Kluczy w prawym dolnym rogu ekranu powinna pojawić się ikona informująca o stanie gwarancji na program - .
  •  brak informacji o dostępnych modułach lub zatrzymana usługa „Zarządzanie kluczami produktów Comarch ERP”
  •  program poza gwarancją – można pracować, ale tylko na wersjach, których data produkcji jest wcześniejsza od daty ważności zakupionych modułów. Zalecamy przedłużenie ważności gwarancji.
  •  program na gwarancji – prawidłowy stan pozwalający na pracę z najnowszymi wersjami oprogramowania dla zakupionych modułów.
Dokładniejszy opis dotyczący instalacji, konfiguracji oraz obsługi aplikacji Comarch ERP Menadżer Kluczy znajduje się w dokumencie Instrukcja użytkownika - Menadżer Kluczy.

Pobieranie i zwalnianie licencji

Zajęcie licencji odbywa się w momencie zalogowania się do aplikacji Comarch Mobile. Na podstawie loginu operatora, bazy danych, nazwy serwera i kodu urządzenia tworzony jest identyfikator, który potem jest weryfikowany przez Menadżera Kluczy. Jeżeli program nie dopasuje wysyłanego identyfikatora z żadnym obecnie zarezerwowanym, to zostanie zajęta kolejna licencja. Do poprawnego działania aplikacji Comarch Mobile potrzebne są licencje na kluczu wirtualnym, dodanym w Comarch ERP Menadżer Kluczy. W przypadku zmiany przez Operatora urządzenia może zaistnieć konieczność zwolnienia dotychczas przydzielonej licencji. Zwolnienie licencji możliwe jest poprzez kontakt z Asystą Comarch Mobile poprzez infolinię, System Obsługi Zgłoszeń lub za pomocą dedykowanego adresu e-mail: mobile.license@comarch.pl. Aktywacja klucza wirtualnego następuje na serwerze Comarch, moduły odnawiane są cyklicznie poprzez połączenie z serwerem. Do aktywowania i odnawiania modułów wymagane jest połączenie internetowe – alternatywną metodą odnowienia modułów (brak połączenia internetowego) jest:
  • wysłanie wiadomości e-mail,
  • kontakt telefoniczny z Konsultantem.
W przypadku, gdy klucz został zablokowany (np. komunikat „klucz jest aktywny na innym stanowisku”) w celu odblokowania należy skontaktować się z Asystą Comarch lub z Autoryzowanym Partnerem Comarch.

„Reset klucza” z poziomu IZAM

W IZAM istnieje opcja dla partnerów: „Reset klucza”. Pozwala ona na zresetowanie ustawień klucza wirtualnego. Opcja ta dotyczy konkretnego numeru klucza, a nie danego klienta. Wykonanie resetu jest ograniczone warunkami:
  • dwukrotny reset w obrębie 48 godzin,
  • trzykrotny reset w przeciągu jednego miesiąca.
Przyklad
Partner wykona pierwszy reset 01.01.2018 r. o godz. 12:00, drugi reset 02.01.2018 r. o godz. 13:00. W takiej sytuacji Partnerowi pozostanie jeszcze jeden reset danego klucza w obrębie miesiąca.

Wymagania techniczne

Aplikacja Comarch Mobile w wersji 2025.1. współpracuje z systemem Comarch ERP Altum 2024.5.

Urządzenia mobilne – wymagania techniczne dla aplikacji mobilnej

Wymagania dla urządzeń mobilnych, na których uruchomiona zostanie aplikacja Comarch Mobile:
MinimalneZalecane
Procesor1,5 GHz – dla każdego rdzenia2 GHz – dla każdego rdzenia
Pamięć RAM2 GB2 GB
Pamięć zewnętrzna4 GB8 GB
Wyświetlacz dotykowy480x800*720x1280*
System operacyjnyAndroid od wersji 8.0. Dodatkowo wsparcie dla systemów:
- Android 10 zapewnione jest od wersji Comarch Mobile 2019.5.3
- Android 11 zapewnione jest od wersji Comarch Mobile 2021.1.1
- Android 12 zapewnione jest od wersji Comarch Mobile 2022.0.1
- Android 13 zapewnione jest od wersji Comarch Mobile 2023.0.1
- Android 14 zapewnione jest od wersji Comarch Mobile 2024.0
Komunikacja- karta sieciowa działająca w standardzie TCP/IP (np. Ethernet lub WiFi) lub GSM (np. GPRS)
- moduł Bluetooth (wymagany przy współpracy z urządzeniami zewnętrznymi)
Zainstalowane oprogramowanie"- Google Maps™ (wymagane przy lokalizacji)
- Aplikacja typu Voice Dialer (wymagane do wyszukiwania głosowego)
- Oprogramowanie umożliwiające przesłanie do drukarki pliku PDF za pośrednictwem Bluetooth, np. PrinterShare™**
- Binary Eye w celu sczytywania kodu EAN
Inne- Aparat fotograficzny (wymagane do wyszukiwania po kodach EAN, merchandisingu i rejestrowania reklamacji)
- Wewnętrzna antena GPS (wymagane przy lokalizacji)
- Pamięć wewnętrzna lub zewnętrzna (w pamięci tworzona jest baza aplikacji)
Uwaga
  • Aplikacje Comarch Mobile nie współpracują z urządzeniami opartymi o architekturę x86 (np. urządzenia z procesorami Intel Atom)
  • Spełnienie wymagań minimalnych umożliwi uruchomienie aplikacji. Aby jednak zapewnić sprawne i szybkie działanie programu parametry urządzenia powinny być dostosowane do wielkości bazy danych i ilości przesyłanych informacji. Zalecamy, aby przed zakupem urządzeń (o ile jest taka możliwość) wypożyczyć konkretny model i sprawdzić, czy będzie on spełniał Państwa wymagania i prawidłowo współpracował z aplikacją mobilną.
  • Podane powyżej zalecenia techniczne dotyczą aplikacji Comarch Mobile w wersji 2025.1. Wraz z rozwojem aplikacji i technologii mobilnych mogą one ulec zmianie.
  • Wydruki dla drukarek termicznych znajdujące się w standardzie aplikacji zostały przygotowane dla drukarki Vline 112 (o szerokości papieru 112mm). W związku z tym, przed zakupem danego modelu drukarki, zaleca się wydrukowanie strony testowej, aby sprawdzić, czy wykonany wydruk wygląda poprawnie.
We współpracy z aplikacją SumUp dodatkowo wymagany jest:
  • Bluetooth 4.0
  • Android od wersji 8.0
Istnieje możliwość sprawdzenia kompatybilności urządzenia z aplikacją SumUp na stronie producenta. Wymagania aplikacji SumUp są wymaganiami zewnętrznymi producenta i w każdej chwili mogą one ulec zmianie. 
Uwaga
WAŻNE! W związku z wprowadzoną przez Oracle polityką dotyczącą konieczności zakupu licencji dla zastosowań komercyjnych dla uaktualnień środowisk uruchomieniowych Oracle JDK/JRE udostępnionych w roku 2019 informujemy, że:
  • wydane już oprogramowanie Comarch nie wymaga wersji v.8 u 211 i nowszych. W związku z tym Comarch nie bierze odpowiedzialności za ewentualne naruszenia licencji Oracle Java spowodowane zainstalowaniem przez klientów v.8 u 211 lub nowszych
  • od wersji Comarch Mobile 2019.0.1 kolejne uaktualnienia i wersje oprogramowania Comarch są testowane i dostarczane z AdoptOpenJDK, obecnie nie wspieramy Oracle.
* Aplikacja Comarch Mobile była testowana na urządzeniach o rozdzielczości: 480x800, 540x960, 600x1024, 768x1024, 720x1280, 800x1280, 1080x1920. ** W przypadku każdego programu tego typu zaleca się wydrukowanie strony testowej, aby sprawdzić, czy oprogramowanie wspiera dany model drukarki oraz czy wydruk wykonany za jego pomocą wygląda poprawnie.  

Serwer - wymagania techniczne dla serwera synchronizacji

Wymagania dla komputera, na którym zostanie zainstalowany serwer synchronizacji:
MinimalneZalecane
Procesor2 x 3.0 GHz4 x 3.0 GHz
Pamięć RAM6 GB8 GB
System baz danychMS SQL Server: 2016, 2017, 2019, 2022 (gdy serwer synchronizacji jest instalowany na tym samym serwerze, na którym znajduje się baza SQL) z najnowszą aktualnie dostępną wersją Service Pack
Zainstalowane komponenty- Microsoft .NET Framework 4.5
- Microsoft SQL Server Compact 3.5 SP2
- Java Runtime Environment (JRE) – w wersji 8.0
Uwaga
Spełnienie wymagań minimalnych umożliwi uruchomienie aplikacji. Aby zapewnić sprawne i szybkie działanie systemu parametry serwera powinny być dostosowane do wielkości bazy danych i ilości przesyłanych informacji.
 

Serwer - wymagania techniczne dla Comarch Mobile Zarządzanie

W celu poprawnego działania aplikacji Comarch Mobile Zarządzanie wymagane jest, aby na serwerze, gdzie zostanie ona zainstalowana, były zainstalowane komponenty:
  • Microsoft .NET Framework 4.7.2 lub wyższy,
  • Microsoft ASP.NET MVC 4,
  • Microsoft Internet Information Services (IIS) w 7.0 lub wyższej (wraz z komponentem Microsoft ASP.NET).
Uwaga
Jeżeli na stanowisku, na którym instalowana jest aplikacja Comarch Mobile Zarządzanie, jest zainstalowany program Microsoft Visual Studio 2010, należy koniecznie doinstalować do niego ServicePack 1.
Aplikacja Comarch Mobile Zarządzanie jest kompatybilna z aktualnymi wersjami przeglądarek internetowych: Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge lub Safari.

Instalacja Comarch Mobile Zarządzanie

W celu uruchomienia aplikacji Comarch Mobile Zarządzanie wymagana jest aplikacja Comarch ERP Menadżer Kluczy. Jeśli nie została ona wcześniej zainstalowana, należy ją zainstalować zgodnie z instrukcją dostępną TUTAJ. W celu instalacji aplikacji Comarch Mobile Zarządzanie wymagana jest wcześniejsza instalacja Comarch ERP Auto Update zgodnie z instrukcją dostępną TUTAJ.
Uwaga
Wymagany jest stały adres IP dla serwera, na którym działa IIS dla Comarch Mobile Zarządzanie.
Uwaga
Aplikacja Comarch Mobile Zarządzanie oparta jest o mapy Google. W związku z tym do poprawnego wyświetlania map wymagane jest zarejestrowanie w Comarch domeny, w której używana jest aplikacja. Można tego dokonać poprzez utworzenie odpowiedniego zgłoszenia na w Systemie Obsługi Zgłoszeń. W zgłoszeniu należy podać adres domeny, która ma zostać zarejestrowana oraz numer klucza licencyjnego. Dopuszczalne jest zarejestrowanie tylko jednej domeny na dany klucz.
 

Przygotowanie Microsoft Internet Information Services (IIS)

IIS w wersji 7

Aby możliwe było poprawne zainstalowanie aplikacji Comarch Mobile Zarządzanie należy upewnić się, że na stanowisku jest zainstalowany i poprawnie skonfigurowany komponent „Narzędzia obsługi skryptów w usługach IIS”. Aby zainstalować i skonfigurować funkcje IIS 7 należy wejść w [Panel Sterowania/ Dodaj usuń programy/ Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows]. Gdy wyświetli się lista funkcji systemu Windows, należy przejść do gałęzi Internetowe usługi informacyjne. Należy rozpocząć od konfiguracji funkcji w gałęzi Usługi WWW:
  • Funkcje tworzenia aplikacji
W tej gałęzi należy zaznaczyć:
    • ASP.NET,
    • Filtry ISAPI,
    • Rozszerzenia architektury .NET,
    • Rozszerzenia ISAPI.
Konfiguracja elementów IIS – Funkcje tworzenia aplikacji
  • Zabezpieczenia
W tej gałęzi należy zaznaczyć:
    • Filtrowanie żądań
    • Uwierzytelnianie Windows
Konfiguracja elementów IIS – Zabezpieczenia
  • Wspólne funkcje HTTP
W tej gałęzi należy zaznaczyć:
    • Zawartość statyczna
    • Dokument domyślny
    • Błędy HTTP (opcjonalnie)
Konfiguracja elementów IIS – Wspólne funkcje HTTP
  • Stan i diagnostyka
W gałęzi Stan i diagnostyka (także Kondycja i diagnostyka) znajdują się narzędzia rejestrowania oraz śledzenia, które pozwolą zachować bezpieczeństwo internetowego serwera. Pomagają one także w weryfikacji poprawności działania aplikacji poprzez śledzenie żądań wysyłanych na serwer. W tej gałęzi należy zaznaczyć:
    • Monitor żądań
    • Rejestrowanie HTTP
Konfiguracja elementów IIS – Stan i diagnostyka
  • Funkcje wydajnościowe
Gałąź Funkcje wydajnościowe zawiera Kompresję zawartości dynamicznej oraz statycznej. Użytkownik może wybrać dowolną funkcję kompresji.
Konfiguracja elementów IIS – Funkcje wydajnościowe
Po skonfigurowaniu powyższych elementów w gałęzi Usługi WWW należy przejść do gałęzi Narzędzia zarządzania siecią Web. W tej gałęzi zalecany jest wybór wszystkich czterech funkcji, czyli:
  • Konsola zarządzania usługami IIS,
  • Narzędzia i skrypty zarządzania usługami IIS,
  • Usługa zarządzania usługami IIS,
  • Zgodność z narzędziami zarządzania usługami IIS w wersji 6.
Konfiguracja elementów IIS - Narzędzia zarządzania siecią Web

IIS w wersji 8

Należy uruchomić Menedżer Serwera (Server Manager), wskazać pozycję [Dashboard] i kliknąć opcję dodania funkcji i opcji [Add roles and features].
Menadżer serwera
W oknie wyboru typu instalacji należy zaznaczyć opcję konfiguracji serwera [Role-based or feature-based installation] i przejść do następnego okna klikając przycisk [Dalej]. W kolejnym oknie należy wybrać serwer i kliknąć [Dalej], a następnie wskazać komponenty, które powinny zostać zainstalowane, tj.:
  • Application Server -> .NET Framework 4.7.2 lub wyższy
  • Web Server (IIS) -> Web Server
  • Web Server (IIS) -> Management Tools (wszystkie opcje)

Instalacja za pomocą Comarch ERP Auto Update

W celu zainstalowania aplikacji należy ręcznie dodać produkt Comarch Mobile. Aby to zrobić należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na [Produkty], wybrać opcję [Dodaj produkt] i na rozwijalnej liście wskazać Comarch Mobile Zarządzanie.
Dodaj produkt
W tym momencie do drzewa produktów zostanie dodana pozycja Comarch Mobile. Następnie należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na nowo dodany produkt. Z listy komponentów należy wybrać Aplikacja.
Dodanie komponentów
W celu konfiguracji serwera należy kliknąć prawym klawiszem myszy na komponencie Aplikacja i wybrać opcję [Konfiguracja]. Następnie w wywołanym oknie należy podać dane niezbędne do poprawnego uruchomienia serwera Comarch Mobile Zarządzanie. Baza danych systemu ERP:
  • Nazwa serwera – nazwa serwera, na którym został zainstalowany Comarch ERP Menadżer Kluczy.
Uwaga
Jeżeli serwer posiada instancję, nazwa instancji musi być poprzedzona „\”.
  • Nazwa bazy danych – nazwa bazy danych na serwerze SQL.
  • Serwer bazodanowy – należy wybrać typ serwera MS SQL Server lub PostgreSQL (PostgreSQL obecnie dostępny jest tylko dla systemu Comarch ERP XL).
  • Typ logowania – należy wybrać typ logowania usługi. Do wyboru są opcje:
    • Użytkownik – logowanie do bazy danych odbywa się na określonego użytkownika. Po wybraniu tego typu logowania pola: Login i Hasło są aktywne.
      • Login – nazwa (login) konta SQL;
      • Hasło – hasło użytkownika, którego podaliśmy w polu Login;
    • Zintegrowany – logowanie do bazy danych odbywa się przy użyciu autoryzacji NT. Konto tego użytkownika musi mieć dostęp do bazy SQL. Użytkownik, na którego dane następuje logowanie powinien mieć dostęp do tabel systemu Comarch ERP Altum oraz prawa do tworzenia i modyfikacji tabel w bazie danych.
Konfiguracyjna baza danych systemu ERP (dot. współpracy z Comarch ERP Optima):
Uwaga
Dotyczy tylko współpracy z Comarch ERP Optima. We współpracy z systemem Comarch ERP Altum sekcji nie należy uzupełniać.
Serwer licencji:
  • Adres – nazwa serwera, na którym został zainstalowany Comarch ERP Menadżer Kluczy.
Uwaga
Jeżeli serwer posiada instancję, nazwa instancji musi być poprzedzona „\”.
  • Port – port serwera Comarch ERP Menadżer Kluczy (wymagany dla wersji starszych niż 2015.0).
  • Numer klucza – numer licencji Comarch ERP Menadżer Kluczy (wymagany od wersji 2015.0).
Inne:
  • Katalog logów – katalog, w którym zapisywane będą logi aplikacji.
Po zapisaniu ustawień należy wrócić do okna głównego aplikacji Comarch ERP Auto Update i wybrać [Pobierz i instaluj]. Po wybraniu tej opcji nastąpi pobranie nowej wersji aplikacji Comarch Mobile Zarządzanie z serwera Comarch, a następnie Agent przystąpi do instalacji programu. Zostaną zainstalowane komponenty potrzebne do prawidłowej współpracy Comarch Mobile Zarządzanie z systemem ERP. Po skończonej instalacji pojawi się poniższa informacja w oknie głównym aplikacji Comarch ERP Auto Update.
Uwaga
W sytuacji, gdy aplikacja Comarch Mobile Zarządzanie została zainstalowana przez Comarch ERP Auto Update i w konfiguracji podano nieprawidłowe dane, wszelkich zmian dla bieżącej instalacji należy dokonywać w pliku [serverConfig.exe.config] (powinien on znajdować się w katalogu instalacyjnym aplikacji; domyślnie jest to lokalizacja: C:\Program Files (x86)\Comarch Mobile Management\Application). Po dokonaniu zmian należy uruchomić ponownie serwer IIS. Zmiany dokonane w konfiguracji Comarch ERP Auto Update po zakończeniu instalacji będą dokonane na poczet przyszłych instalacji. W bieżącej instalacji nie dokonają się żadne zmiany.

Logowanie

IIS w wersji 7 i 8

Uwaga
Jeżeli na Tożsamości puli aplikacji jest ustawiony domyślny użytkownik, należy do SQL dodać login IIS APPPOOL\ MobileManagement Pool.
Po zakończeniu instalacji należy przejść do [Narzędzi administracyjnych systemu Windows/ Usługi i aplikacje/ Menedżer internetowych usług informacyjnych]. W oknie Połączenia rozwinąć [Witryny/ Default Web Site]. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na witrynie [MobileManagement] i z menu kontekstowego trzeba wybrać [Zarządzaj aplikacją/ Przeglądaj].
Przeglądanie witryny Portalu
Powinna pojawić się strona logowania Portalu.
Strona logowania Portalu

Możliwe błędy przy próbie załadowania strony z aplikacją

  • Nie można załadować pliku lub zestawu 'Microsoft.Web.Infrastructure, Version=1.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=31bf3856ad364e35′ lub jednej z jego zależności. Nie można odnaleźć określonego pliku.
Wskazówka
Proponowane rozwiązanie: Należy doinstalować ASP.NET MVC 4 for Visual Studio 2010 SP1 (w przypadku systemu Windows 8 domyślnie zainstalowany ASP.NET 4.5 – wymagany jest 4.0)
 
  • HTTP Error 503. The service is unavailable.
Wskazówka
Proponowane rozwiązanie: Należy uruchomić pule aplikacji MobileManagement w Menedżerze internetowych usług informacyjnych (IIS)
 
  • Błąd HTTP 500.19 — Internal Server Error. Nie można przejść do żądanej strony, ponieważ jej dane konfiguracyjne są nieprawidłowe.
Wskazówka
Proponowane rozwiązanie: Należy sprawdzić, czy włączona jest funkcja systemu Windows: [Internetowe usługi informacyjne/ Usługi WWW/ Funkcje tworzenia aplikacji/ ASP.NET] Po włączeniu funkcji konieczne jest zarejestrowanie IIS do korzystania z ASP.NET. W tym celu należy uruchomić okno interpretatora poleceń cmd.exe ([Start/Uruchom], w polu tekstowym sąsiadującym z Otwórz: wpisać cmd i potwierdzić przyciskiem Ok). Przy użyciu wspomnianego interpretatora należy przejść do katalogu zawierającego .Net Framework 4.7.2 lub wyższy (Przykładowo dla Windows 7 x64 komenda będzie miała następującą postać: cd ”C:\WINDOWS\Microsoft.NET\Framework64\v4.0.30319”) i wykonać w nim polecenie aspnet_regiis –i. Po wykonaniu rejestracji konieczne jest zrestartowanie serwisu IIS.
 
  • Błąd HTTP 500.21 — Internal Server Error. W obsłudze „ExtensionlessUrlHandler-Integrated-4.0” na liście modułów wymieniony jest niewłaściwy moduł „ManagedPipelineHandler”
Wskazówka
Proponowane rozwiązanie: konieczne jest zarejestrowanie IIS do korzystania z ASP.NET. W tym celu należy uruchomić okno interpretatora poleceń cmd.exe ([Start/Uruchom], w polu tekstowym sąsiadującym z Otwórz: wpisać cmd i potwierdzić przyciskiem Ok). Przy użyciu wspomnianego interpretatora należy przejść do katalogu zawierającego .Net Framework 4.7.2 lub wyższy (Przykładowo dla Windows 7 x64 komenda będzie miała następującą postać: cd ”C:\WINDOWS\Microsoft.NET\Framework64\v4.0.30319”) i wykonać w nim polecenie aspnet_regiis –i. Po wykonaniu rejestracji konieczne jest zrestartowanie serwisu IIS.

Konfiguracja SSL na serwerze IIS

Instalacja certyfikatu SSL na wersji 7 IIS

W celu dodania certyfikatu należy otworzyć Menedżer internetowych usług informacyjnych IIS i z menu Połączenia po lewej stronie wybrać nazwę serwera. W widoku funkcji, w sekcji IIS należy wybrać funkcję Certyfikaty serwera (kliknąć dwukrotnie). W menu Akcje po prawej stronie wybrać opcję importowania certyfikatu (plik pfx) lub ukończenia żądania certyfikatu (plik cer) w zależności od formatu posiadanego pliku.
Dodawanie certyfikatu SSL
Po dodaniu certyfikatu należy z menu po lewej wybrać Default Web Site, a następnie z menu Akcje po prawej Powiązania... Jeżeli na liście brakuje wpisu o typie https, należy go dodać, klikając na [Dodaj…] i wybrać typ https, adresy IP – wszystkie nieprzypisane, port 443. Z listy Certyfikat SSL wybrać dodany wcześniej certyfikat i zatwierdzić klikając [OK].
Uwaga
Należy upewnić się, że menadżer wyświetla Widok funkcji - po kliknięciu prawym przyciskiem na węzeł serwera w menu powinna pojawić się opcja: Przełącz do widoku zawartości.
Uwaga
Do korzystania z Certyfikatu SSL zaleca się korzystanie z domyślnego dla https portu 443.

Ustawienie wymagalności połączenia SSL

Aby serwer wymagał bezpiecznego połączenia dla aplikacji Comarch Mobile Zarządzanie należy rozwinąć Default Web Site z listy po lewej i wybrać stronę z Comarch Mobile Zarządzanie. W widoku funkcji kliknąć dwukrotnie Ustawienia protokołu SSL w sekcji IIS i zaznaczyć Wymagaj protokołu SSL. Ustawienia kończymy klikając akcję [Zastosuj] po prawej stronie.
Ustawienie wymagalności bezpiecznego połączenia SSL

Włączenie automatycznego przekierowania z HTTP do HTTPS

Uwaga
Do ustawienia przekierowania do HTTPS niezbędne jest zaznaczenie: [Wymagania protokołu SSL].
Aby włączyć automatyczne przekierowanie z protokołu HTTP do HTTPS należy z drzewa konsoli rozwinąć Web Sites, kliknąć na stronie Comarch Mobile Zarządzanie i w sekcji IIS na liście funkcji dwukrotnie kliknąć na [Strony błędów]. Jeżeli na liście nie ma wpisu dla błędu 403.4, należy go dodać (akcja Dodaj z prawej strony). W wyświetlonym oknie należy wpisać kod stanu 403.4, jako akcję odpowiedzi wybrać Odpowiedz przy użyciu przekierowania 302. Jako bezwzględny adres URL wpisać adres strony z Comarch Mobile Zarządzanie poprzedzony https://.
Włączenie automatycznego przekierowania
Aby przekierowanie działało dla przeglądarki uruchamianej lokalnie na serwerze, należy jeszcze w widoku listy Stron błędów, kliknąć na Edytuj ustawienia funkcji… po prawej stronie i w oknie dialogowym wybrać przycisk [Strony błędów niestandardowych].
Przyklad
Poprawne adresy stron szyfrowanych: Aplikacja Comarch Mobile Zarządzanie oparta jest o mapy Google. Z tego powodu do poprawnego wyświetlanie map wymagane jest zarejestrowanie w Comarch domeny, w której używana jest aplikacja.
Uwaga
Aby korzystać z bezpiecznego połączenia w aplikacji mobilnej Comarch Mobile Monitorowanie wymagane jest posiadanie certyfikatu zaufanego. Listę urzędów wystawiających certyfikaty zaufane można znaleźć w ustawieniach systemu Android w zakładce Bezpieczeństwo.

Aktualizacja Comarch Mobile Sprzedaż do nowszej wersji

Uwaga
Przed wykonaniem procesu aktualizacji do najnowszej wersji zaleca się zaktualizowanie Comarch ERP Auto Update do najbardziej aktualnej wersji.
Uwaga
Przed przystąpieniem do aktualizacji aplikacji zaleca się wykonanie backupu bazy systemu ERP oraz aplikacji Comarch Mobile. Cofnięcie wersji programu może okazać się niemożliwe ze względu na skrypty wykonane na bazie systemu ERP oraz aplikacji mobilnej w trakcie instalacji nowej wersji.
Aby zaktualizować aplikację Comarch Mobile do nowszej wersji należy wykonać poniższą procedurę migracyjną:
  1. Zsynchronizować do systemu ERP wszystkie wystawione dokumenty i rozliczenia z poszczególnych urządzeń mobilnych.
  2. Wykonać synchronizację ponownie w celu pobrania na urządzenia odpowiednich potwierdzeń poprawnej synchronizacji dokumentów. W kaflu Stan wszystkie dokumenty powinny mieć status Zsynchronizowano.
  3. W oknie głównym Comarch ERP Auto Update na serwerze powinna pojawić się informacja, iż nowa wersja aplikacji Comarch Mobile jest już dostępna. Należy wybrać opcję [Pobierz i instaluj], a następnie zaakceptować warunki umowy licencyjnej. Po zakończonej instalacji należy zweryfikować, czy usługa serwera Comarch Mobile Server została uruchomiona poprawnie. W tym celu należy sprawdzić czy w pliku log.txt ostatnim wpisem jest Server started… – oznacza to, że wszystko zostało poprawnie skonfigurowane i uruchomione (domyślna lokalizacja: C:\Program Files (x86)\Comarch Mobile\Serwer synchronizacji). W innym wypadku należy zapoznać się z listą naczęstszych problemów z uruchomieniem Comarch Mobile Sprzedaż i zastosować wskazówki w niej zawarte.
  4. Na urządzeniu mobilnym należy odnaleźć i uruchomić aplikację Comarch Instalator. Po podaniu wymaganych danych wybrać opcję [Sprawdź aktualizacje].
  5. Po wykryciu nowej wersji na urządzeniach mobilnych nacisnąć przycisk [Instaluj]. W pierwszej kolejności zostanie pobrany i zaktualizowany moduł Comarch Instalator.
  6. Po instalacji należy ponownie otworzyć aplikację Comarch Instalator, wybrać opcję [Sprawdź aktualizacje], a następnie [Instaluj]. W tym momencie zostanie pobrana i zainstalowana nowa wersja Comarch Mobile.
  7. Po instalacji aplikacji Comarch Mobile należy ją uruchomić. W aplikacji pojawi się kreator, który  poprowadzi użytkownika przez proces konwersji bazy i synchronizacji.

Wspierane urządzenia zewnętrzne

Aplikacja Comarch Mobile umożliwia współpracę z następującymi urządzeniami zewnętrznymi:
Nazwa urządzenia
Drukarki fiskalne• Posnet Temo HS
• Novitus Deon E
• Novitus Deon Online
Drukarki termiczne• CompART Vline-112
• CompART MLP-112
Drukarki mobilneWszystkie drukarki współpracujące z danym systemem Android i dystrybuujące oprogramowanie umożliwiające wydruk dokumentów PDF.
Terminale płatnicze• SumUp
Uwaga
Urządzenia nieznajdujące się na powyższej liście: inne marki lub modele urządzeń nie są wspierane i nie były testowane pod kątem współpracy z aplikacją Comarch Mobile. Przed zakupem urządzeń spoza listy należy upewnić się co do ich poprawnej współpracy z daną wersją aplikacji Comarch Mobile.

Instalacja Comarch Mobile

W celu uruchomienia aplikacji Comarch Mobile wymagana jest aplikacja Comarch ERP Menadżer Kluczy. Jeśli nie została ona wcześniej zainstalowana, należy ją zainstalować zgodnie z instrukcją dostępną TUTAJ. Instalacja aplikacji Comarch Mobile składa się z:
  • instalacji usługi synchronizacji na serwerze za pomocą narzędzia Comarch ERP Auto Update
  • instalacji aplikacji mobilnej na urządzeniu z systemem Android za pomocą aplikacji Comarch Instalator
 

Instalacja za pomocą Comarch ERP Auto Update

W celu zainstalowania aplikacji należy ręcznie dodać produkt Comarch Mobile. Aby to zrobić należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na [Produkty], wybrać opcję [Dodaj produkt] i na rozwijalnej liście wskazać Comarch Mobile.
Dodaj produkt
W tym momencie do drzewa produktów zostanie dodana pozycja Comarch Mobile. Następnie należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na nowo dodany produkt. Z listy komponentów należy wybrać Serwer synchronizacji oraz Aplikacja mobilna.
Dodanie komponentów
W celu konfiguracji serwera należy kliknąć prawym klawiszem myszy na komponencie Serwer synchronizacji i wybrać opcję [Konfiguracja]. Następnie w wywołanym oknie należy podać dane niezbędne do poprawnego uruchomienia serwera Comarch Mobile.
Okno konfiguracji serwera
W polu Typ należy wybrać typ logowania usługi. Do wyboru są następujące opcje:
  • Użytkownik – logowanie do bazy danych odbywa się na określonego użytkownika. Po wybraniu tego typu logowania pola: Login i Hasło są aktywne.
Uwaga
Jeżeli podczas instalacji aplikacji Comarch Mobile została wybrana opcja Użytkownik, natomiast w logach Comarch ERP AutoUpdate podczas instalacji pojawia się błąd, należy zmienić Typ na Lokalnie.
Uwaga
W przypadku wybrania opcji logowania Użytkownik należy pamiętać o tym, że dany login musi posiadać dostęp do serwera SQL oraz możliwość instalowania usług w systemie Windows.
    • Login – nazwa użytkownika Windows, który posiada dostęp do serwera SQL oraz możliwość instalowania usług w systemie Windows. Na tym użytkowniku będzie działać serwer, umożliwiający wymianę danych pomiędzy serwerem SQL, a aplikacją mobilną. Jeżeli jest to użytkownik domenowy, należy wprowadzić także nazwę domeny (nazwa_domeny\nazwa_uzytkownika).
    • Hasło – hasło użytkownika, który został podany w polu Login.
W polu Typ logowania należy wybrać typ logowania do bazy danych. Do wyboru są następujące opcje:
  • Zintegrowany – logowanie do bazy danych odbywa się przy użyciu konta domenowego, na którym działa usługa Comarch Mobile Server.
  • Użytkownik – logowanie do bazy danych za pomocą użytkownika SQL. Po wybraniu tej opcji pojawią się pola Login i Hasło, w których należy podać login i hasło użytkownika SQL. Użytkownik, na którego dane następuje logowanie powinien mieć dostęp do tabel systemu Comarch ERP Altum oraz prawa do tworzenia i modyfikacji tabel w bazie danych.
Po zapisaniu ustawień należy wrócić do okna głównego aplikacji Comarch ERP Auto Update i wybrać [Pobierz i instaluj]. Po wybraniu tej opcji nastąpi pobranie nowej wersji aplikacji Comarch Mobile z serwera Comarch, a następnie nastąpi instalacja serwera synchronizacji. W tym momencie zainstalowane zostaną komponenty potrzebne do prawidłowej współpracy Comarch Mobile z systemem ERP. Po skończonej instalacji pojawi się poniżej przedstawiona informacja w oknie głównym aplikacji Comarch ERP Auto Update. Następnie należy zweryfikować, czy usługa serwera Comarch Mobile Server została uruchomiona poprawnie. W tym celu należy sprawdzić czy w pliku log.txt ostatnim wpisem jest Server started... - oznacza to, że wszystko zostało poprawnie skonfigurowane i uruchomione (plik ten znajduje się w folderze, w którym został zainstalowany serwer Comarch Mobile, domyślnie jest to lokalizacja: C:\Program Files (x86)\Comarch Mobile\Serwer synchronizacji). W przypadku jeśli w pliku log.txt nie pojawił się komunikat Server started... należy zapoznać się z listą najczęstszych problemów z uruchomieniem Comarch Mobile i zastosować wskazówki w niej zawarte.  

Instalacja aplikacji na urządzeniu mobilnym

Po zainstalowaniu serwera aplikacji Comarch Mobile, należy na urządzenie z Androidem przenieśc plik [0.Vendor.Installer.apk]. Plik ten znajduje się domyślnie w lokalizacji: C:\Program Files (x86)\Comarch Mobile\Aplikacja mobilna lub w pakiecie instalacyjnym pobranym ze stron walidowanych dla Partnerów. Aplikacja ta umożliwia pobranie wersji Comarch Mobile na urządzenie mobilne.
Wskazówka
Aplikację Comarch Instalator można zainstalować na kilka różnych sposobów, m. in. poprzez wykorzystanie odpowiednich programów dołączanych przez producentów urządzeń (np. opcja [Instaluj aplikację] w HTCSync) lub wgranie pliku do pamięci telefonu i zainstalowanie jej z dowolnego Menedżera plików (np. Astro File Manager).
Uwaga
Przed zainstalowaniem aplikacji Comarch Instalator należy upewnić się, że urządzenie zezwala na instalowanie aplikacji spoza Google Play. Aby sprawdzić ustawienia na smartfonie należy wybrać Ustawienia/Aplikacje (lub Ustawienia/Ekran blokady i zabezpieczenia) i zaznaczyć opcję Nieznane źródła.
Po zainstalowaniu [0.Vendor.Installer.apk] na urządzeniu w menu Aplikacje znajdzie się pozycja [Comarch Instalator]. 
Instalator aplikacji Comarch Mobile
Uwaga
Przed uruchomieniem aplikacji Comarch Instalator należy upewnić się, że urządzenie z Androidem ma dostęp poprzez sieć do komputera, na którym zainstalowany został komponent Serwer synchronizacji. W razie potrzeby należy przeprowadzić odpowiednią konfigurację sieci w firmie (np. przekierowanie portu 5030 na routerze). Zalecane jest aby komponent Serwer synchronizacji został zainstalowany na serwerze o stałym adresie IP.
Po uruchomieniu aplikacji Comarch Instalator pojawi się okno, w którym należy uzupełnić pola: Adres serwera, Port, Login i Hasło: Login i hasło to dane operatora systemu Comarch ERP Altum, który jest przypisany do oddziału Comarch Mobile. Wymagana jest wcześniejsza konfiguracja oddziału mobilnego zgodnie z instrukcją dostępną TUTAJ. Po kliknięciu przycisku [Sprawdź aktualizacje] powinno pojawić się okno z listą dostępnych aktualizacji. Pobranie i instalacja rozpocznie się po kliknięciu przycisku [Instaluj]. Aby uruchomić aplikację Comarch Mobile po instalacji należy wybrać ikonę [Comarch Mobile] w menu Aplikacje: Po uruchomieniu aplikacji pojawi się kreator, który poprowadzi użytkownika poprzez proces pierwszego uruchomienia aplikacji. Kreator składa się z kroków zaprezentowanych poniżej.
Krok 1 - Ekran powitalny aplikacji
Po kliknięciu przycisku [Dalej] rozpocznie się proces tworzenia bazy mobilnej.
Krok 1 - tworzenie bazy mobilnej
Krok 2 – Wybór trybu konfiguracji aplikacji
W zależności od preferencji oraz od tego, w jakim modelu działa Klient istnieje możliwość wyboru trybu konfiguracji aplikacji. Do wyboru są opcje zaprezentowane poniżej.
Krok 2 – wybór trybu konfiguracji aplikacji
  • Łączę się z serwerem w mojej firmie – opcja domyślna (zalecana)
  • Wykupiłem usługę w modelu ASP – opcja dostępna tylko przy współpracy z Comarch ERP Optima
  • Sam dokonam właściwej konfiguracji – opcja, która przekieruje użytkownika do ustawień aplikacji
W przypadku wyboru opcji Sam dokonam właściwej konfiguracji, należy kliknąć przycisk [Dalej] i uzupełnić poniższe dane.
Konfiguracja aplikacji
Wskazówka
Adresy pomocnicze serwera umożliwią szybką zmianę adresu serwera w zależności od lokalizacji, w jakiej znajduje się Przedstawiciel handlowy (przykładowo w sieci wewnętrznej firmy adres IP serwera może być inny niż adres IP serwera widoczny na zewnątrz firmy).
Po uzupełnieniu konfiguracji należy wyjść z okna ustawień za pomocą przycisku [Powrót] na urządzeniu, a następnie zalogować się do aplikacji i wykonać pierwszą synchronizację. W przypadku wyboru opcji Łączę się z serwerem w mojej firmie, należy kliknąć przycisk [Dalej] przechodząc do kroku 3.
Krok 3 – Uzupełnienie adresu serwera
Krok 3 - wpisanie adresu serwera
Krok 4 – Uzupełnienie nazwy użytkownika i hasła
Krok 4 - uzupełnienie nazwy użytkownika i hasła
Krok 5 – Zakończenie konfiguracji i wykonanie synchronizacji
Należy nacisnąć przycisk [Dalej] - nastąpi zakończenie konfiguracji i zostanie wykonana pierwsza synchronizacja.
Krok 5 - zakończenie konfiguracji i wykonanie synchronizacji
Uwaga
Podczas wykonywania pierwszej synchronizacji konieczne jest, aby wszystkie obiekty się przesynchronizowały (kółko synchronizacji oznaczone kolorem zielonym, paski realizacji po kliknięciu w kółko kolorem niebieskim). Jeśli chociaż jeden z elementów nie zostanie przesynchronizowany, wówczas po otwarciu aplikacji pojawią się tylko trzy kafle: Ustawienia, Stan, Synchro.
Uwaga
Pierwsza synchronizacja pobiera wszystkie dane z bazy systemu ERP, dlatego czas jej trwania jest znacząco dłuższy od kolejnych.
Widok prawidłowego przebiegu synchronizacji

Najczęstsze problemy z uruchomieniem Comarch Mobile

Uwaga
W sytuacji, gdy aplikacja Comarch Mobile została zainstalowana przez Comarch ERP Auto Update i w konfiguracji serwera synchronizacji podano nieprawidłowe dane, wszelkich zmian dla bieżącej instalacji należy dokonywać w pliku configuration.properties (domyślna lokalizacja: C:\Program Files (x86)\Comarch Mobile\Serwer synchronizacji). Po dokonaniu zmian w pliku należy uruchomić ponownie usługę Comarch Mobile Server. Zmiany dokonane w konfiguracji Comarch ERP Auto Update po zakończeniu instalacji będą dokonane na poczet przyszłych instalacji lub aktualizacji. W bieżącej instalacji nie zostaną dokonane żadne zmiany.
 

Komunikat: Login failed for user... lub Cannot open database database_name requested by the login. The login failed.

W przypadku pojawienia się w pliku log.txt komunikatu np. java.sql.SQLException: Login failed for user 'admin' lub Cannot open database "ERP_database_name" requested by the login. The login failed..,  należy podać prawidłowe dane logowania do serwera SQL. Dane użytkownika domenowego, który ma dostęp do serwera SQL i bazy danych systemu ERP należy podać we właściwościach usługi Comarch Mobile Server. Dane użytkownika lokalnego na serwerze SQL (np. sa) należy podać w pliku configuration.properties poprzez dopisanie dwóch nowych parametrów w nowych wierszach pliku: user=nazwa użytkownika password=hasło użytkownika W celu zwiększenia bezpieczeństwa możliwe jest zaszyfrowanie hasła. W tym celu należy uruchomić plik EncryptConfigValue.exe znajdujący się w tej samej lokalizacji, w której znajduje się edytowany plik konfiguracyjny. W konsoli programu należy wpisać hasło i kliknąć [Enter]. Wynikiem będzie zaszyfrowane hasło, które należy skopiować do parametru password. Po zapisaniu pliku configuration.properties należy uruchomić ponownie usługę Comarch Mobile Server.  

Komunikat: Server down...

W momencie, gdy konfiguracja komponentu serwera synchronizacji jest nieprawidłowa i serwer nie został uruchomiony w pliku log.txt znajdziemy informację Server down. Wówczas we wpisach bezpośrednio nad tą frazą znajdować się będzie informacja pozwalająca ustalić przyczynę problemu. W przypadku pojawienia się komunikatu Server down należy zweryfikować przede wszystkim:
  • Czy w pliku configuration.properties zostały odpowiednio wypełnione dane odnośnie: serwera (z podaniem instancji poprzedzonej podwójnym znakiem „\”), nazwy bazy, dodatkowych parametrów oraz Menadżera Kluczy (plik configuration.properties powinien znajdować się w folderze, w którym został zainstalowany serwer Comarch Mobile, domyślnie jest to lokalizacja: C:\Program Files (x86)\Comarch Mobile\Serwer synchronizacji)
  • Która wersja Javy jest zainstalowana jako „domyślna”? – w tym celu należy otworzyć rejestr Windows (regedit) i przejść do wpisu: HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/services/ServerService/Parameters/Application. Należy zmodyfikować wartość [Application] i wpisać poprawną ścieżkę do Javy (np. C:\Program Files\Java\jre1.8.0_131\bin\java.exe).
  • Czy na zakładce Logowanie we właściwościach usługi Comarch Mobile Server zaznaczona jest opcja [To konto] i podane są właściwe dane do logowania lub w pliku [configuration.properties] jest wskazany użytkownik na którego usługa ma logować się do serwera SQL. Jeżeli na zakładce Logowanie usługi Comarch Mobile Server zostanie wskazane Lokalne konto systemowe, wówczas nastąpi logowanie do bazy przy użyciu konta, na którym działa usługa Comarch Mobile Server.
Właściwości usługi Comarch Mobile Server
Po wprowadzeniu poprawek należy ponownie uruchomić usługę Comarch Mobile Server.
Uwaga
W sytuacji, gdy na serwerze SQL znajdują się instancje, do poprawnego działania usługi Comarch Mobile Server wymagane jest uruchomienie serwisu SQL Server Browser.
Uwaga
Usługa Comarch Mobile Server do poprawnego uruchomienia wymaga włączonego serwera SQL. Przy restarcie komputera może zdarzyć się, że ta usługa będzie uruchamiała się przed nim, czego efektem będzie błąd w inicjalizacji serwera Comarch Mobile. Jeżeli serwer Comarch Mobile i serwer SQL są na tym samym komputerze można się przed tym zabezpieczyć odpowiednio ustawiając zależności. W tym celu należy ręcznie z linii poleceń dodać zależność do usługi Comarch Mobile Server: Na właściwościach usługi Comarch Mobile Server należy wejść na zakładkę [Zależności] i sprawdzić, jakie zależności aktualnie obowiązują. Jeżeli na serwerze SQL nie ma instancji oraz nie została ustalona zależność do SQL Servera to:
  • Należy odnaleźć na liście usług usługę SQL Server, która jest odpowiedzialna za instancję, na której znajduje się baza danych systemu ERP
  • Z właściwości usługi należy pobrać nazwę usługi
  • Następnie należy wykonać komendę z linii komend: sc config serverservice depend= „nazwa_usługi_sqlserver”
Jeżeli na serwerze SQL znajdują się instancje, ale nie ma ustanowionej zależności do SQL Browser, to należy wykonać polecenie: sc config serverservice depend = "MSSQLSERVER/SQLBrowser" (usunąć zależność można poleceniem: sc config serverservice depend= "")
 

Komunikat: Unable to get information from SQL Sever

Najczęstszą przyczyną występowania komunikatu Unable to get information from SQL Server w pliku log.txt jest wyłączona usługa SQL Sever Browser. Należy ją włączyć i zrestartować serwer SQL.  

Komunikat: Address already in use: JVM_Bind

Najczęstszą przyczyną występowania komunikatu Address already in use: JVM_Bind w pliku log.txt jest uruchomiony inny proces na tym samym porcie (5030), który blokuje działanie serwera synchronizacji. W opisanej sytuacji można:
  • w wierszu poleceń sprawdzić jaki proces blokuje port: netstat -aon | find „5030”
  • w pliku configuration.properties zmienić na inny port (domyślna lokalizacja: C:\Program Files (x86)\Comarch Mobile\Serwer synchronizacji).
Po dokonaniu zmian należy uruchomić ponownie usługę Comarch Mobile Server.  

Nowości i zmiany

Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch Mobile w wersji 2023.0

W wersji Comarch Mobile 2023.0 została wprowadzona możliwość wyświetlania czynności serwisowych w terminarzu. Do tej pory czynności były dostępne jedynie z poziomu kafla Serwis. Funkcjonalność będzie szczególnie pomocna dla użytkowników aplikacji, którzy korzystają również z innych typów działań, jak np. wizyta handlowa czy spotkanie. W ten sposób będzie można w jednym miejscu zobaczyć wszystkie działania, które należy zrealizować, w tym również czynności serwisowe.
Czynności serwisowe widoczne w terminarzu
Dodatkowo, najnowsza wersja aplikacji Comarch Mobile Zarządzanie została udostępniona ze zmianami umożliwiającymi korzystanie z aplikacji z systemem Comarch ERP XL w wersji PostgreSQL. Aplikacja Comarch Mobile 2023.0 współpracuje z systemami:
  • Comarch ERP XL we współpracy z bazą danych Microsoft SQL Server: 2022.1, 2023.0
  • Comarch ERP XL we współpracy z bazą danych PostgreSQL: 2023.0
  • Comarch ERP Optima 2023.1.1
  • Comarch ERP Altum 2022.5, 2023.0

Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch Mobile w wersji 2022.2

W najnowszej wersji Comarch Mobile 2022.2 zostało umożliwione korzystanie z aplikacji w wersji PostgreSQL. W ramach tej wersji została wprowadzona również integracja z KSeF (w połączeniu z Comarch ERP Altum). W aplikacji mobilnej można zadecydować czy kontrahent będzie korzystał z wysyłki dokumentów do KSeF, natomiast sama wysyłka dokumentów jest realizowana przez system ERP. Aplikacja Comarch Mobile 2022.2. współpracuje z systemami:
  • Comarch ERP XL we współpracy z bazą danych Microsoft SQL Server: 2022.0.2, 2022.1
  • Comarch ERP XL we współpracy z bazą danych PostgreSQL: 2022.1
  • Comarch ERP Optima 2022.7.1
  • Comarch ERP Altum 2022.5

Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch Mobile w wersji 2022.2.1.

W ramach tej wersji została wprowadzona funkcjonalność, dzięki której użytkownik będzie mógł zdecydować, czy podczas zmiany kontrahenta głównego na nagłówku dokumentu, ma również nastąpić zmiana innych elementów tj. płatnika, kontrahenta docelowego, typu transakcji, formy płatności, sposobu dostawy. Do tej pory zmiana kontrahenta na dokumencie powodowała również zmianę m.in. wymienionych pól.
Widok okna wyboru z możliwością dokonania zmian po wybraniu innego kontrahenta
Ponadto, nowa wersja aplikacji została rozbudowana o nowe funkcjonalności, które są dostępne w aplikacji zintegrowanej z systemem Comarch ERP XL w wersji PostgreSQL.

Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch Mobile w wersji 2022.1

W najnowszej wersji Comarch Mobile Sprzedaż 2022.1 oraz Comarch Mobile Zarządzanie 2022.1 obsługa licencji została rozbudowana o obsługę warunków wynikających z cennika podmiotów powiązanych dla systemu Comarch ERP XL. Dzięki tym zmianom jeden użytkownik nazwany w ramach licencji podmiotów powiązanych może zalogować się do kilku instalacji według numerów NIP na kluczu licencyjnym. W ramach tej wersji zostały wprowadzone również zmiany dotyczące szyfrowania haseł w pliku konfiguracyjnym na serwerze synchronizacji. Została udostępniona specjalna aplikacja, która pozwala na zaszyfrowanie hasła. Zaszyfrowane hasło należy wkleić do pliku konfiguracyjnego w polu, w którym dotychczas wpisywane było jawne hasło użytkownika. Więcej informacji znajduje się TUTAJ. Od wersji Comarch Mobile Zarządzanie 2022.1 wymagany jest komponent .NET Framework 4.7.2 lub wyższy. Aplikacja Comarch Mobile 2022.1 współpracuje z systemami:
  • Comarch ERP XL 2021.0, 2021.1, 2022.0
  • Comarch ERP Optima 2022.3, 2022.4
  • Comarch ERP Altum 2021.5, 2022.0, 2022.1

Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch Mobile w wersji 2022.0

Główną nowością w wersji Comarch Mobile 2022.0  jest wprowadzenie możliwości wykorzystania Sztucznej Inteligencji na raportach obecności towarów z systemem Comarch ERP XL. W ramach tej wersji zostały wprowadzone również zmiany dotyczące wyglądu logo aplikacji oraz ikon, zarówno dla Comarch Mobile, jak i Comarch Mobile Zarządzanie. Aplikacja Comarch Mobile 2022.0 współpracuje z systemami:
  • Comarch ERP XL 2021.0, 2021.1, 2022.0
  • Comarch ERP Optima 2022.0.1, 2022.1.1
  • Comarch ERP Altum 2021.2, 2021.5
 

Wykorzystanie Sztucznej Inteligencji na raportach obecności towarów

W aplikacji Comarch Mobile został wprowadzony mechanizm Sztucznej Inteligencji, który ma usprawnić pracę przedstawiciela handlowego. Do tej pory użytkownik aplikacji podczas realizacji wizyty handlowej miał za zadanie na raporcie obecności ręcznie zliczać facing towarów. W nowej wersji została wprowadzona funkcjonalność do automatycznego pozyskiwania danych z półki sklepowej. Wykonując zdjęcie, użytkownik w czasie rzeczywistym zobaczy wykryte na półce towary, a w kolejnym kroku podda zdjęcie identyfikacji otrzymując odpowiednie wyniki. W celu rozpoczęcia pracy z funkcjonalnością należy wykonać zdjęcia towarów oraz półek sklepowych tak, aby sieć neuronowa mogła nauczyć się towarów Klienta i z jak największą precyzją rozpoznawać je na półkach sklepowych. W pierwszej wersji funkcjonalność jest wydana w wersji beta. Każdy Klient, który wyrazi chęć przetestowania funkcjonalności dostanie darmową licencję na trzy miesiące. Okres w którym można ubiegać się o darmową testową licencję mija z końcem marca 2022 roku. Nowa funkcjonalność będzie wykorzystywać licencję serwerową.
Widok tabeli ze zidentyfikowanymi towarami

Zmiana logo aplikacji Comarch Mobile

Zarówno w aplikacji Comarch Mobile, jak i Comarch Mobile Zarządzanie zostało zmienione logo oraz ikony aplikacji.
Nowe logo dla Comarch Mobile
 
Nowe ikony dla Comarch Mobile
 
Nowe logo i ikona dla Comarch Mobile Zarządzanie
 

Odświeżenie interfejsu aplikacji Comarch Mobile

W najnowszej wersji został nieznacznie odświeżony interfejs, który wynika z aktualizacji natywnych bibliotek odpowiedzialnych za interfejs aplikacji.
Zmieniony interfejs dla karty dodawania kontrahenta oraz wyboru typu dokumentu

Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch Mobile w wersji 2021.5

Najnowsza wersja aplikacji Comarch Mobile 2021.5 została rozbudowana o kolejne nowości w zakresie serwisu. Zostały dodane poniższe funkcjonalności:
  • Możliwość dodawania i edycji urządzeń serwisowych
  • Możliwość usuwania urządzeń ze zlecenia serwisowego
  • Zarządzanie widocznością historycznych zleceń serwisowych
Aplikacja Comarch Mobile 2021.5 współpracuje z systemami:
  • Comarch ERP XL 2021.1
  • Comarch ERP Optima 2022.0.1
  • Comarch ERP Altum 2021.2, 2021.5

 

Możliwość dodawania i edycji urządzeń serwisowych

W aplikacji Comarch Mobile Serwis została wprowadzona możliwość dodawania urządzeń serwisowych, co do tej pory możliwe było jedynie w systemie Comarch ERP XL. Nowe urządzenie można dodać w aplikacji z dwóch poziomów:
  • Zakładka „Dostępne urządzenia” na kaflu Serwis
Możliwość dodania urządzenia z zakładki dostępnych urządzeń
  • Sekcja „Urządzenia” na zleceniu serwisowym
Możliwość dodania urządzenia z poziomu ZSR
  Użytkownik może uzupełnić kod, nazwę i właściciela urządzenia, a także może dodać odpowiednie parametry oraz przegląd i opis.  
Formatka dodawania nowego urządzenia
Dodane urządzenie zostanie przesynchronizowane do systemu ERP i będzie widoczne na liście urządzeń serwisowych. Każde urządzenie w aplikacji można edytować poprzez zmianę parametrów oraz przeglądu. Zmiany te również będą przesynchronizowane do systemu Comarch ERP XL.  

Możliwość usuwania urządzeń ze zlecenia serwisowego

Kolejną nowością jest możliwość usuwania urządzenia ze zlecenia serwisowego. Funkcjonalność będzie na pewno przydatna w sytuacji, w której serwisant podepnie nieprawidłowe urządzenie do czynności serwisowej. W takiej sytuacji taki element będzie możliwy do poprawy.
Możliwość usunięcia urządzenia ze zlecenia serwisowego
Usunięcie urządzenia spowoduje również usunięcie powiązanych z danym urządzeniem elementów.

Zarządzanie widocznością historycznych zleceń serwisowych

W przypadku Klienta, który generuje bardzo dużo zleceń serwisowych przydatną funkcjonalnością może okazać się usuwanie zleceń serwisowych z bazy mobilnej. Nowa wersja aplikacji umożliwi usuwanie niepotrzebnych zleceń serwisowych, które zostały zamknięte, odrzucone lub anulowane oraz w razie potrzeby pozwoli na pobranie wcześniej usuniętych zleceń. W ustawieniach aplikacji mobilnej istnieje nowa sekcja o nazwie Parametry historyczności zleceń serwisowych, która zawiera dwie opcje pozwalające na:
  • Usuwanie zleceń serwisowych
  • Pobieranie zleceń serwisowych
Sekcja parametrów historyczności zleceń serwisowych
Domyślnie będą pobierane wszystkie zlecenia względem wartości ustawionej dla parametru SyncServiceOrdersTypeParam odpowiedzialnego za wybór synchronizowanych do aplikacji zleceń serwisowych z systemu Comarch ERP XL.
Opcje do usuwania zleceń z aplikacji i pobierania zleceń serwisowych z systemu ERP
Powyższe opcje powinny działać podobnie, jak w przypadku usuwania, czy pobierania dokumentów historycznych.

Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch Mobile w wersji 2021.1

 

Wstęp

Wersja Comarch Mobile 2021.1, to dalszy rozwój funkcjonalny obszaru związanego z serwisem. W aplikacji zostały dodane funkcjonalności:
  • Modyfikacja widoku zleceń i czynności serwisowych
  • Filtrowanie urządzeń względem parametrów
  • Odblokowanie magazynów nieoddziałowych na zleceniu serwisowym
  • Zmiany w pobieraniu zleceń serwisowych z Centrali do aplikacji
  • Usuwanie dokumentów w buforze z poziomu wizyty handlowej
Comarch Mobile 2021.1 współpracuje z:
  • Comarch ERP XL 2021.0, 2021.0.1, 2021.0.2 – moduły: Zarządzanie, Sprzedaż, Serwis, Zakupy i Monitorowanie,
  • Comarch ERP Altum 2021.0, 2021.1, 2021.2 – moduły: Zarządzanie, Sprzedaż, Zakupy, Monitorowanie i mPOS,
  • Comarch ERP Optima 2021.3.1, 2021.4.1 – moduły: Zarządzanie, Sprzedaż, Monitorowanie,
  • Comarch ERP Menadżer Kluczy 2020.6.1
Uwaga
Aplikacje Comarch Mobile Sprzedaż i Monitorowanie od wersji 2015.6 nie współpracują z urządzeniami opartymi o architekturę x86 (np. urządzenia z procesorami Intel Atom). Wraz z końcem roku 2015 zakończono wsparcie użytkowania aplikacji Comarch Mobile na urządzeniach z Androidem 2.3.x oraz 3.x Oznacza to, że wersje aplikacji Comarch Mobile Sprzedaż oraz Monitorowanie, wydane od 2016 nie działają na urządzeniach mobilnych z takim oprogramowaniem.
Uwaga
W najnowszym hotfixie Comarch Mobile 2021.1.1. zostało: - poprawione działanie Comarch Mobile Serwis - poprawione podglądy zdjęć w aplikacji - zapewnione wsparcie dla systemu Android 11 - poprawione działanie i synchronizacja wizyt między Comarch Mobile a Comarch Mobile Zarządzanie działającego z Comarch ERP Optima w wersji ASP
 

Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch Mobile Serwis

1. Modyfikacja widoku zleceń, czynności i urządzeń serwisowych

Z uwagi na to, że zakładki zleceń, czynności i urządzeń serwisowych nie zawierały do tej pory wszystkich informacji potrzebnych użytkownikom, umożliwiono rozbudowanie tych list o dodatkowe dane, takie jak opis, kontrahent docelowy, płatnik, serwisant, adres itp. To, jakie elementy mają być widoczne na liście zależy od użytkownika aplikacji. Konfiguracja dostępna jest w ustawieniach aplikacji w sekcji Parametry aplikacji.  
Ustawienia listy zleceń, czynności i urządzeń serwisowych
Lista zleceń poszerzona o dodatkowe informacje przy zleceniach

Dodatkowe informacje dla urządzeń serwisowych: na liście urządzeń oraz na zleceniu
  W celu wykorzystania powyższej funkcjonalności należy w katalogu C:\Program Files (x86)\Comarch Mobile\Serwer synchronizacji\AttributesColors utworzyć plik w formacie xml o nazwie atrybutu podpiętego do zlecenia lub czynności z odpowiednią definicją kolorowania wartości tego atrybutu.  
Kolorowanie czynności serwisowych (analogicznie dla zleceń serwisowych)
 

2. Filtrowanie urządzeń względem parametrów

W nowej wersji zostało ufiltrowanie względem parametrów na liście urządzeń serwisowych. Użytkownik może wybrać dowolne parametry i ich wartości w celu wyszukania odpowiedniego urządzenia.  
Filtrowanie urządzeń względem parametrów
 

3. Odblokowanie magazynów nieoddziałowych na zleceniu serwisowym

Do tej pory w aplikacji mobilnej nie było możliwości wystawienia zlecenia serwisowego na inny magazyn niż magazyn mobilny serwisanta. Z uwagi na pojawiające się zgłoszenia od Klientów została odblokowana możliwość dodawania zleceń również na magazyny nieoddziałowe. Dodatkowo, w definicji dokumentu ZSR w systemie Comarch ERP XL magazynem źródłowym nie musi być magazyn oddziałowy. Domyślnym magazynem na zleceniu wystawionym w aplikacji będzie magazyn źródłowy wybrany na definicji w Centrali - niezależnie od tego czy jest to magazyn mobilny czy lokalny.
Magazyn lokalny wybrany na ZSR oraz wybór innego magazynu lokalnego z listy magazynów dostępnych na definicji ZSR w Centrali
 

4. Zmiany w pobieraniu zleceń serwisowych z Centrali do aplikacji

W nowej wersji został wprowadzony parametr SyncServiceOrdersTypeParam, którego wartość decyduje o tym, jakie zlecenia serwisowe będą pobierane z Centrali do aplikacji mobilnej. Parametr przyjmuje cztery wartości:
  • 0 - Standardowa synchronizacja wszystkich zleceń,
  • 1 - Synchronizacja zleceń, na których został dodany serwisant (zlecenia bez serwisanta nie zostaną pobrane),
  • 2 - Synchronizacja zleceń, na których został dodany zalogowany w aplikacji serwisant,
  • 3 - Synchronizacja zleceń, na których został dodany serwisant posiadający oddział mobilny (zalogowany w aplikacji lub inny mobilny) lub nie został dodany żaden serwisant.

 

5. Usuwanie dokumentów w buforze z poziomu wizyty handlowej

Obszar wizyty handlowych został rozbudowany o możliwość usunięcia dokumentów w buforze, zarejestrowanych w ramach elementu wizyt o typie  „Rejestrowanie dokumentu” bezpośrednio z poziomu wizyty handlowej. Funkcjonalność powoduje, że użytkownik nie musi wstrzymywać realizacji wizyty handlowej, aby przejść do listy dokumentów w celu Obecnie można to wykonać również z poziomu wizyty handlowej.
Usuwanie dokumentów w buforze z poziomu realizacji wizyty handlowej

Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch Mobile w wersji 2021.0

 

Wstęp

W najnowszej wersji Comarch Mobile 2021.0 został położony duży nacisk na rozwój funkcjonalny obszaru związanego z serwisem. W aplikacji Comarch Mobile Serwis zostały dodane funkcjonalności:
  • Sortowanie zleceń i czynności serwisowych na listach
  • Blokada możliwości zatwierdzenia zlecenia serwisowego przez serwisanta
  • Edycja zleceń serwisowych z poziomu aplikacji mobilnej oraz możliwość poprawy czynności zrealizowanej przez serwisanta w aplikacji mobilnej
  • Dodanie dwóch osobnych podpisów na zleceniu
  • Edycja w szerszym zakresie zleceń i czynności w Centrali zrealizowanych w Comarch Mobile Serwis
W aplikacji Comarch Mobile Sprzedaż/Serwis została dodana funkcjonalność:
  • Obsługa dokumentu zamówienia wewnętrznego (ZW)
Ponadto w aplikacji Comarch Mobile Sprzedaż zintegrowanej z systemem Comarch ERP Optima została dookreślona prawidłowa obsługa dokumentów związanych z podatkiem cukrowym. Dodatkowo usprawniono również funkcjonowanie aplikacji mobilnej z drukarką Novitus Deon Online. Comarch Mobile 2021.0 współpracuje z:
  • Comarch ERP XL 2021.0 – moduły: Zarządzanie, Sprzedaż, Serwis, Zakupy i Monitorowanie,
  • Comarch ERP Altum 2021.0 – moduły: Zarządzanie, Sprzedaż, Zakupy, Monitorowanie i mPOS,
  • Comarch ERP Optima 2021.1.2 – moduły: Zarządzanie, Sprzedaż, Monitorowanie,
  • Comarch ERP Menadżer Kluczy 2020.6.1.
Uwaga
Aplikacje Comarch Mobile Sprzedaż i Monitorowanie od wersji 2015.6 nie współpracują z urządzeniami opartymi o architekturę x86 (np. urządzenia z procesorami Intel Atom). Wraz z końcem roku 2015 zakończono wsparcie użytkowania aplikacji Comarch Mobile na urządzeniach z Androidem 2.3.x oraz 3.x Oznacza to, że wersje aplikacji Comarch Mobile Sprzedaż oraz Monitorowanie, wydane od 2016 nie działają na urządzeniach mobilnych z takim oprogramowaniem.
 

Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch Mobile Serwis

1. Sortowanie listy zleceń i czynności serwisowych

W standardowej wersji systemu Comarch Mobile Serwis zostały udostępnione nowe metody sortowania na liście zleceń i czynności serwisowych:
  • według daty wystawienia ZSR rosnąco/malejąco lub według terminu realizacji ZSR rosnąco/malejąco
  • według nazwy kontrahenta na ZSR rosnąco/malejąco
  • względem informacji dodatkowych (atrybutów)
Dodatkowo została także wprowadzona możliwość definiowania własnych filtrów (filtry customowe) zarówno dla zleceń, jak i czynności serwisowych.
Dodatkowe opcje filtra dostępne na liście zleceń serwisowych
 

2. Blokada możliwości zatwierdzenia zlecenia serwisowego przez serwisanta

Został wprowadzony parametr o nazwie CanConfirmServiceOrders, który odpowiada za możliwość zatwierdzania zleceń serwisowych przez serwisanta. Domyślnie parametr umożliwia zatwierdzanie zleceń (tak jak funkcjonowało to do tej pory). W momencie, gdy chcemy uniemożliwić użytkownikowi zatwierdzenie zlecenia należy odpowiednio zmienić wartość parametru.
Wyjście ze zlecenia z wyłączoną opcją zatwierdzania (po lewej opcje z rolą do zamykania zleceń, po prawej opcje bez roli do zamykania zleceń)
 

3. Edycja zleceń serwisowych z poziomu aplikacji mobilnej oraz możliwość poprawy czynności zrealizowanej przez serwisanta w aplikacji mobilnej

Do tej pory w aplikacji Comarch Mobile Serwis po zrealizowaniu czynności serwisant nie miał możliwości edycji poszczególnych elementów. W nowej wersji została wprowadzona możliwość edycji zrealizowanej czynności na zleceniach niezamkniętych  (czyli zapisanych lub zatwierdzonych) i niewysłanych do Centrali. Użytkownik będzie mógł zmienić m.in.  czas realizacji czynności, składniki, ilość, cenę itd. Wskazana funkcjonalność podyktowana jest tym, że operator może popełnić błąd podczas realizacji prac serwisowych. Użytkownik z poziomu aplikacji mobilnej będzie mógł również dodać nową czynność do wykonania, która wcześniej nie była wpisana na zleceniu w momencie, gdy zlecenie jest niezamknięte (czyli zapisane lub zatwierdzone) oraz nie zostało jeszcze wysłane do Centrali.
Możliwość włączenia trybu edycji na czynności zrealizowanej
Dodatkowo została również wprowadzona możliwość odrzucenia zrealizowanej czynności. Funkcjonalność użyteczna w momencie, gdy np. serwisant omyłkowo włączy realizację czynności.
Możliwość odrzucenia zrealizowanej czynności
 

4. Dodanie dwóch osobnych podpisów na zleceniu serwisowym

W nowej wersji mobilnego serwisu umożliwione zostało złożenie dwóch podpisów na zleceniu serwisowym – podpis serwisanta i osoby odbierającej zlecenie. Składanie dwóch podpisów będzie możliwe po ustawieniu odpowiedniej wartości dla parametru CanAddTwoSignaturesOnServiceOrder.
Podpisy osób uprawnionej do odbioru i uprawnionej do wystawienia dokumentu

5. Edycja zleceń pochodzących z Comarch Mobile w Centrali

Do tej pory w systemie Comarch ERP XL nie była możliwa pełna edycja zsynchronizowanych dokumentów ZSR z Comarch Mobile Serwis. Często jednak istnieje potrzeba modyfikacji takich zleceń i czynności w celu przeprowadzenia dalszej, poprawnej realizacji i rozliczenia dokumentów. W związku z taką potrzebą została umożliwiona edycja zleceń i czynności na dokumentach w stanie „Do realizacji”, „W realizacji”. Dodatkowo dokumenty, które zostały zamknięte (zrealizowane) w Comarch Mobile Serwis, a mają podlegać dalszej realizacji w Centrali,  będą trafiały do systemu w takiej postaci, by można było je edytować. Dokumenty zamknięte w mobilnym serwisie, które mają podlegać dalszej edycji w Centrali, będą synchronizowane do systemu Comarch ERP XL ze stanem „Zatwierdzone”, natomiast te, które nie mają być dalej realizowane, będą trafiały do systemu ze stanem „Zamknięte”. Powyższa funkcjonalność ma być pomocna m.in. w momencie, gdy np. serwisant realizuje tylko czynności i dodaje opis tego, co wykonał w ramach naprawy - np. wymienił jakąś część (składnik) i wówczas w opisie dodaje: „Uszkodzenie mechaniczne nie podlega gwarancji”. Wtedy po synchronizacji, w Centrali na podstawie opisu czynności ustalany jest typ: „sprzedaż”. Jeżeli serwisant określa, że naprawa podlega gwarancji, wówczas wprowadza opis: „Podlega gwarancji”. Po synchronizacji w Centrali na podstawie opisu czynności ustalany jest typ: „koszt”. Dodatkowo w razie pomyłki serwisanta kierownik będzie mógł zmienić typ składnika na zrealizowanej już czynności. Kolejnym przykładem funkcjonalnym jest podmiana serwisanta na czynności. W takim wypadku kierownik w systemie ERP będzie miał możliwość odpięcia poprzedniego serwisanta i przypięcia do  danej czynności innej osoby. Do obsługi tych funkcjonalności w aplikacji Comarch Mobile Serwis zostały wprowadzone nowe parametry: ShouldClosedServiceOrderBeModifiedInHeadquartersShouldServiceAcitivityBeModifiedInHeadquarters, dzięki którym mamy możliwość zdecydowania, w jaki sposób mają być synchronizowane zlecenia zamknięte w Comarch Mobile oraz czy umożliwiona ma zostać edycja czynności w Centrali na zleceniach zsynchronizowanych.  

Zmiana funkcjonalna wprowadzona w Comarch Mobile Sprzedaż/Serwis z systemem Comarch ERP XL

6. Obsługa dokumentu zamówienia wewnętrznego (ZW)

W aplikacji mobilnej współpracującej z systemem Comarch ERP XL został obsłużony nowy typ dokumentu: Zamówienie Wewnętrzne (ZW). Funkcjonalność zamówień wewnętrznych umożliwia zamawianie towarów pomiędzy magazynami tej samej firmy. Późniejsza realizacja zamówień odbywa się za pomocą dokumentów MMW/MMP, rejestrujących przesunięcia międzymagazynowe. W Comarch Mobile funkcjonalność będzie miała zastosowanie w następujących procesach:
  • Zamówienie brakującego towaru z innego magazynu firmy, a następnie wystawienie przez Centralę dokumentu MMW/MMP
  • Zamówienie brakujących składników z Centrali do realizacji zlecenia serwisowego
Na liście dokumentów prezentowany jest Status i stopień realizacji ZW analogicznie jak dla dokumentów ZS.
Nagłówek dokumentu ZW, wybór dokumentu z poziomu kafla Towary
 

Zmiana funkcjonalna w aplikacji Comarch Mobile Sprzedaż z systemem Comarch ERP Optima

7. Obsługa podatku cukrowego z systemem Comarch ERP Optima 2021.1.1

W celu poprawnej obsługi opłaty cukrowej w aplikacji Comarch Mobile zintegrowanej z systemem Comarch ERP Optima należy w systemie ERP w sekcji Konfiguracja/Firma/Magazyn/Opłata cukrowa zaznaczyć parametr Opłata cukrowa, natomiast nie należy zaznaczać parametru Powiększaj cenę o kwotę opłaty cukrowej. Dodatkowo należy odpowiednio wypełnić informacje na karcie towaru służące wyliczeniu opłaty cukrowej. Więcej informacji nt. odpowiedniej konfiguracji w systemie Comarch ERP Optima znajduje się [TUTAJ].
Konfiguracja opłaty cukrowej w kontekście aplikacji Comarch Mobile
W tym przypadku Klient jest zobligowany do podwyższenia cenników ręcznie (podatek cukrowy nie doliczy się automatycznie do cenników). Do aplikacji mobilnej zostaną pobrane cenniki powiększone o opłatę cukrową. W momencie wystawiania dokumentów w aplikacji nie będzie widoczna dodatkowa sekcja mówiąca o wysokości opłaty cukrowej. Natomiast do Optimy wysyłane będą dokumenty handlowe, na których na pozycjach znajduje się sekcja Cukier informująca o wysokości opłaty, co jest ważne przy wysyłaniu deklaracji do Urzędu Skarbowego.
Faktura utworzona w aplikacji i wysłana do Optimy. Zakładamy, że cena 5,00zł, to cena z wliczoną opłatą cukrową, którą to opłatę Klient dodał ręcznie do cennika.
 
Zakładka ‘Cukier’ na tym samym dokumencie na pozycji faktury. Informuje nas o wartości opłaty cukrowej na danej pozycji dokumentu.
 

Comarch Mobile z systemem Comarch ERP XL w Chmurze ERP Standard

W związku z wprowadzeniem obsługi aplikacji Comarch Mobile z systemem Comarch ERP XL w Chmurze ERP Standard pojawia się niewielka zmiana podczas instalacji i konfiguracji aplikacji. W celu zalogowania się do aplikacji należy odpowiednio w Instalatorze uzupełnić:
  • Adres serwera: sync.mobile.comarch-cloud.com
  • Port: 5030.
  • Nazwę użytkownika
  • Hasło użytkownika
Dane konfiguracyjne logowania
Następnie po zainstalowaniu aplikacji należy wybrać w kroku nr 2 opcję „Wykupiłem usługę w ERP Cloud” i ponownie wpisać nazwę swojego użytkownika i hasło. Po poprawnym uzupełnieniu danych aplikacja pozwoli na wykonanie pierwszej synchronizacji.
Konfiguracja logowania do Comarch Mobile – ERP Cloud

Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch Mobile w wersji 2019.5

Wstęp

Nowa wersja Comarch Mobile 2019.5 to przede wszystkim dostosowanie do zmian w ustawach dotyczących VAT odnośnie:
  • zastąpienia mechanizmem podzielonej płatności (MPP) obowiązujących wcześniej przepisów dotyczących odwrotnego obciążenia.
Comarch Mobile 2019.5 współpracuje z:
  • Comarch ERP XL 2018.2.1 – moduły: Zarządzanie, Sprzedaż, Serwis, Zakupy i Monitorowanie,
  • Comarch ERP XL 2019.3 – moduły: Zarządzanie, Sprzedaż, Serwis, Zakupy i Monitorowanie,
  • Comarch ERP XL Start – moduły: Zarządzanie (w zakresie Monitorowania), Sprzedaż (bez obsługi wizyt), Serwis (bez przeglądów), Zakupy i Monitorowanie,
  • Comarch ERP Altum 2018.5 – moduły: Zarządzanie, Sprzedaż, Zakupy, Monitorowanie i mPOS,
  • Comarch ERP Altum 2019.5.1 – moduły: Zarządzanie, Sprzedaż, Zakupy, Monitorowanie i mPOS,
  • Comarch ERP Optima 2020.0 – moduły: Zarządzanie, Sprzedaż, Monitorowanie,
  • Comarch ERP Menadżer Kluczy 2019.1.4.
Uwaga
Aplikacje Comarch Mobile Sprzedaż i Monitorowanie od wersji 2015.6 nie współpracują z urządzeniami opartymi o architekturę x86 (np. urządzenia z procesorami Intel Atom). Wraz z końcem roku 2015 zakończono wsparcie użytkowania aplikacji Comarch Mobile na urządzeniach z Androidem 2.3.x oraz 3.x Oznacza to, że wersje aplikacji Comarch Mobile Sprzedaż oraz Monitorowanie, wydane od 2016 nie działają na urządzeniach mobilnych z takim oprogramowaniem.
 

1. Mechanizm podzielonej płatności

W związku ze zmianami w ustawach dotyczących VAT, od 1.11.2019 r. wprowadzony został mechanizm podzielonej płatności (MPP), który ma na celu zastąpienie obowiązujących wcześniej przepisów dotyczących odwrotnego obciążenia. Obowiązkowy MPP jest stosowany w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług, które podlegają zakresowi odpowiedzialności nabywcy, a objęte są nią transakcję, których kwota jest równa lub przekracza 15 000 PLN.

1.1 Konfiguracja MPP

W zależności od systemu ERP obligatoryjny mechanizm podzielonej płatności będzie stosowany w aplikacji Comarch Mobile jeżeli zostały skonfigurowane następujące elementy:
  • Comarch ERP XL- zaznaczony parametr: „Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności” (Konfiguracja/Sprzedaż/Parametry2),
  • Comarch ERP Altum- wybrana opcja: „W Księgowości i handlu” w polu „Obsługa podzielonej płatności wg przepisów polskich” (nagłówek formularza firmy),
  • Comarch ERP Optima- brak konfiguracji, zawsze stosowany obligatoryjny mechanizm podzielonej płatności.

1.2 Obsługa podzielonej płatności na dokumentach

Obsługa podzielonej płatności została wprowadzona na następujących typach dokumentów:
  • Fakturach sprzedaży (FS),
  • Fakturach zaliczkowych sprzedaży (FSL),
  • Wydań zewnętrznych generujących płatności (WZ).
Parametr „Podzielona płatność” na nagłówku dokumentu jest automatycznie zaznaczany podczas zapisu/zatwierdzenia dokumentu handlowego w aplikacji jeżeli:
  • w systemach ERP włączona jest odpowiednia konfiguracja dotycząca obligatoryjnego stosowania MPP,
  • transakcja na dokumencie jest krajowa,
  • na dokumencie znajdują się towary, na których zaznaczony jest parametr: Podzielona płatność
  • wybrany kontrahent na dokumencie jest kontrahentem o typie podmiot gospodarczy
  • wybrana forma płatności na dokumencie jest różna od Gotówki
  • końcowa wartość brutto dokumentu jest większa lub równa 15 000
Parametr „Podzielona płatność” można zaznaczyć również ręcznie na wymienionych dokumentach handlowych.

1.3 Zmiany na karcie kontrahenta

Na karcie kontrahenta została wprowadzona zmiana nazewnictwa dla informacji: „Płatność z wykorzystaniem Split Payment” została wprowadzona nazwa: „Płatność z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności”.

1.4 Zmiany na karcie towaru

Jeżeli z poziomu systemu ERP karta towaru została oznaczona parametrem: „Podzielona płatność” wówczas w aplikacji Comarch Mobile w szczegółach towaru prezentowana jest odpowiednia informacja odnośnie klasyfikacji towaru.

1.5 Zmiany na wydrukach dokumentów

Dokumenty, które dla parametru: „Podzielona płatność” mają ustawienie na wartość: „Tak” na nagłówku, będą dodatkowo na wydruku dokumentu posiadały adnotację: „Mechanizm podzielonej płatności”.  

Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch Mobile w wersji 2019.0

Wstęp

Nowa wersja Comarch Mobile 2019.0 to wprowadzenie usprawnień i nowych możliwości w zakresie::
  • Definiowania i realizacji Planów Sprzedaży w Comarch Mobile Zarządzanie,
  • Wykorzystania raportów obecności towarów i ich historii w Comarch Mobile Sprzedaż,
  • Wyszukiwania i obsługi atrybutów dla urządzeń serwisowych w Comarch Mobile Serwis.
Z aplikacji Comarch Mobile korzysta coraz więcej dużych przedsiębiorstw ze skomplikowanymi procesami handlowymi. Kolejne referencje potwierdzają skuteczność oraz znaczenie stosowania aplikacji mobilnych Comarch m.in. przez takie firmy jak: OlimpLabs, czy POLWELL oraz zagraniczne jak Natura Brasil. W ostatnim czasie do referencyjnych klientów dołączył klient Z.P.M. Kabanos oraz Święty Wojciech Dom Medialny. Comarch Mobile 2019.0 współpracuje z:
  • Comarch ERP XL 2018.2.1 – moduły: Zarządzanie, Sprzedaż, Serwis, Zakupy i Monitorowanie,
  • Comarch ERP XL 2019.0.1 – moduły: Zarządzanie, Sprzedaż, Serwis, Zakupy i Monitorowanie,
  • Comarch ERP XL Start – moduły: Zarządzanie (w zakresie Monitorowania), Sprzedaż (bez obsługi wizyt), Serwis (bez przeglądów), Zakupy i Monitorowanie,
  • Comarch ERP Altum 2018.5 – moduły: Zarządzanie, Sprzedaż, Zakupy, Monitorowanie i mPOS,
  • Comarch ERP Altum 2019.0 – moduły: Zarządzanie, Sprzedaż, Zakupy, Monitorowanie i mPOS,
  • Comarch ERP Optima 2019.2.1 – moduły: Zarządzanie, Sprzedaż, Monitorowanie,
  • Comarch ERP Menadżer Kluczy 2019.1.1
Uwaga
Aplikacje Comarch Mobile Sprzedaż i Monitorowanie od wersji 2015.6 nie współpracują z urządzeniami opartymi o architekturę x86 (np. urządzenia z procesorami Intel Atom). Wraz z końcem roku 2015 zakończono wsparcie użytkowania aplikacji Comarch Mobile na urządzeniach z Androidem 2.3.x oraz 3.x Oznacza to, że wersje aplikacji Comarch Mobile Sprzedaż oraz Monitorowanie, wydane od 2016 nie działają na urządzeniach mobilnych z takim oprogramowaniem.
 

1. Zmiany w Zarządzaniu

Wraz z wersją 2019.0 Comarch Mobile została udostępniona obsługa planów sprzedaży we współpracy z systemem Comarch ERP Altum oraz Comarch ERP Optima – do tej pory raport dostępny był tylko we współpracy z systemem Comarch ERP XL, a konfiguracja możliwa była bezpośrednio z systemu ERP. Kierownik Sprzedaży może teraz zdefiniować cele i sprawdzić ich realizację bezpośrednio w aplikacji Comarch Mobile Zarządzanie.

1.1 Konfiguracja planów sprzedaży

Po zalogowaniu do aplikacji Comarch Mobile Zarządzanie, użytkownik z odpowiednim uprawnieniem będzie miał dostęp do opcji w menu: Konfiguracja, po wybraniu której zostanie wyświetlone okno z możliwością konfiguracji planów sprzedaży. Definiowanie nowego planu sprzedaży składa się z następujących kroków: 1. Pierwszy krok definicji Planu sprzedaży dotyczy głównie sposobu jego realizacji. Użytkownik może określić:
  • Czy realizacja Planu sprzedaży ma bazować na ilości czy wartości sprzedanych towarów.
  • Które dokumenty mają być uwzględniane jako podstawa wyliczania realizacji.
  • W jakim okresie Plan sprzedaży ma zostać zrealizowany.
Definicja Planu sprzedaży może zostać wygenerowana na podstawie poprzednio zdefiniowanych planów poprzez wskazanie planu referencyjnego. Plan sprzedaży może być od razu potwierdzony lub użytkownik może zapisać go do bufora w celu jego późniejszej edycji lub przekazania do potwierdzenia przez przełożonego. 2. Drugim krokiem definicji jest określenie towarów, które mają być sprzedane, aby można było uznać, że Plan został zrealizowany. Użytkownik może wskazać karty towarowe, grupy towarowe lub cały asortyment, który sprzedaje. 3. W kolejnym kroku użytkownik określa, które rejony są istotne w danym planie oraz definiuje wartości, które sprzedawca ma zrealizować. Wartości mogą być określone zbiorczo lub na pojedynczych kartach lub grupach towarowych dodanych w poprzednim kroku. 4. W ostatnim kroku istnieje możliwość przypisania kontrahentów oraz grup kontrahentów.

1.2 Realizacja planów sprzedaży

Użytkownik ma możliwość kontrolowania realizacji planów sprzedaży:
  • Szczegółowo z poziomu raportu: Plany sprzedaży,
  • Zbiorczo w menu głównym,
  • Z poziomu wybranego rejonu, na który plan został zdefiniowany.

1.2.1 Raport: Plany sprzedaży

Raport: Plany sprzedaży dostępny jest w menu: Raporty i umożliwia szczegółowe przeglądanie stanu realizacji zdefiniowanych planów. Realizację można przeglądać w podziale na:
  • rejony,
  • towary,
  • kontrahentów,
  • dokumenty.

1.2.2 Szybki podgląd w menu głównym

W menu głównym aplikacji został dodany kafel pokazujący procentową realizację obowiązującego planu sprzedaży. Po kliknięciu w kafelek z realizacją planu sprzedaży użytkownik może zobaczyć wartościową realizację planu.

1.2.3 Podgląd realizacji z rejonów

Użytkownik może przeglądać stan realizacji planów z poziomu menu: Rejony. Po kliknięciu w kafelek z realizacja planu sprzedaży prezentowane są dodatkowo informacje odnośnie wartości planu, stopnia realizacji oraz pozostałej do zrealizowania wartości dla poszczególnych Rejonów.

2. Rozwój raportów obecności towarów

W najnowszej wersji aplikacji Comarch Mobile została rozbudowana funkcjonalność dotycząca raportów obecności towarów.

2.1 Prezentacja historycznych raportów obecności

Została dodana możliwość wyświetlenia historycznych raportów obecności podczas realizacji wizyty handlowej zawierającej element: Raport obecności towarów. Okno zostało podzielone na dwie zakładki:
  • Na pierwszej zakładce wyświetlana jest realizacja bieżącego raportu,
  • Na drugiej zakładce wyświetlane są dane z ostatniej historycznej realizacji raportu.

2.2 Kopiowanie historycznych danych

Istnieje również możliwość skopiowania danych z historycznego raportu poprzez wybranie opcji: Po wybraniu opcji kopiowania dostępne są następujące parametry:
  • Pomiń towary – po zaznaczeniu jeżeli realizacja dla towaru jest uzupełniona na raporcie bieżącym i jednocześnie znajduje się na raporcie historycznym wówczas dane dla takiego towaru nie są nadpisywane,
  • Wartości parametrów historycznych raportu- po zaznaczeniu kopiowane są wartości parametrów (cena, ilość, itp.) z historycznego raportu o ile pokrywają się one z bieżącą definicją raportu.
Dodatkowo użytkownik ma możliwość wybrania określonego historycznego raportu obecności towarów poprzez opcję: w celu jego zaczytania i skopiowania.

2.3 Powiązanie z elementem wizyty: Merchandising

Dodatkowo w aplikacji istnieje możliwość powiązania elementu wizyty: Raport obecności towarów z elementem: Merchandising. Po przeprowadzeniu odpowiedniej konfiguracji podczas realizacji wizyty Raport obecności towarów jest możliwość wykonania zdjęć losowym towarom znajdującym się na raporcie.

3. Zmiany: Serwis

Funkcjonalność dostępna we współpracy z systemem Comarch ERP XL

3.1 Możliwość wyszukiwania po informacjach dodatkowych na urządzeniu serwisowym

Z poziomu listy urządzeń serwisowych została dodana możliwość wyszukiwania urządzeń z wykorzystaniem informacji dodatkowych.

3.2 Obsługa atrybutów na urządzeniu serwisowym

Została dodana możliwość dodawania, edycji oraz podglądu atrybutów z poziomu urządzenia serwisowego. W Comarch Mobile 2019.0 dla urządzeń serwisowych zostały obsłużone następujące typu atrybutów:
  • flaga,
  • tekst,
  • liczba,
  • lista otwarta/zamknięta.
Serwisant dzięki tej funkcjonalności może wprowadzić dodatkowe dane lub parametry dla serwisowanego urządzenia.

Hotfix 2019.0.1

Wstęp

Nowa wersja Comarch Mobile 2019.0.1 to wprowadzenie usprawnień i nowych możliwości w zakresie:
  • Generowania Zamówień Sprzedaży na podstawie raportów obecności towarów.
  • Możliwości powiązania elementów wizyty handlowej: Merchandising oraz Raportu obecności towarów z wykorzystaniem atrybutów zdefiniowanych w systemie Comarch ERP XL.
  • Wersja Comarch Mobile 2019.0.1 wprowadza także zmianę dotyczącą dystrybucji oprogramowania Java. W aktualnej wersji środowisko Java będzie instalowane z wykorzystaniem dystrybucji AdoptOpenJDK.
Comarch Mobile 2019.0.1 współpracuje z:
  • Comarch ERP XL 2018.2.1 – moduły: Zarządzanie, Sprzedaż, Serwis, Zakupy i Monitorowanie
  • Comarch ERP XL 2019.0.1 – moduły: Zarządzanie, Sprzedaż, Serwis, Zakupy i Monitorowanie
  • Comarch ERP XL Start – moduły: Zarządzanie (w zakresie Monitorowania), Sprzedaż (bez obsługi wizyt), Serwis (bez przeglądów), Zakupy i Monitorowanie
  • Comarch ERP Altum 2018.5 – moduły: Zarządzanie, Sprzedaż, Zakupy, Monitorowanie i mPOS
  • Comarch ERP Altum 2019.0 – moduły: Zarządzanie, Sprzedaż, Zakupy, Monitorowanie i mPOS
  • Comarch ERP Optima 2019.3.1– moduły: Zarządzanie, Sprzedaż, Monitorowanie,
  • Comarch ERP Menadżer Kluczy 2019.1.1
Uwaga
Aplikacje Comarch Mobile Sprzedaż i Monitorowanie od wersji 2015.6 nie współpracują z urządzeniami opartymi o architekturę x86 (np. urządzenia z procesorami Intel Atom). Wraz z końcem roku 2015 zakończono wsparcie użytkowania aplikacji Comarch Mobile na urządzeniach z Androidem 2.3.x oraz 3.x Oznacza to, że wersje aplikacji Comarch Mobile Sprzedaż oraz Monitorowanie, wydane od 2016 nie działają na urządzeniach mobilnych z takim oprogramowaniem.

1. Dystrybucja Javy - AdoptOpenJDK

W związku z faktem iż najnowsza aktualizacja wersji Oracle JAVA tj. Version 8 Upgrade 211 wprowadza konieczność zakupu licencji dla zastosowań komercyjnych. Wersja Comarch Mobile 2019.0.1 wprowadza zamiany w zakresie dystrybucji oprogramowania Java. Wraz z wersją Comarch Mobile 2019.0.1 dystrybuowane jest oprogramowanie AdoptOpenJDK 8. W celu instalacji wersji Comarch Mobile 2019.0.1 wymagana jest aktualizacja Comarch ERP Auto Update do wersji 2019.0.3768.1

2. Rozwój raportów obecności towarów

W najnowszej wersji aplikacji Comarch Mobile została rozbudowana funkcjonalność dotycząca raportów obecności towarów.

2.1 Możliwość generowania zamówień sprzedaży na podstawie raportu obecności towarów

W wersji Comarch Mobile 2019.0.1 została dodana możliwość generowania zamówień sprzedaży na podstawie raportu obecności towarów. W przypadku systemów Comarch ERP Altum oraz Comarch ERP Optima po stronie Comarch Mobile Zarządzanie na Raporcie obecności towarów, istnieje możliwość zaznaczenia opcji generowania zamówień na podstawie danego raportu. W przypadku systemu Comarch ERP XL w celu umożliwienia generowania zamówień na podstawie raportu obecności, należy w pliku dotyczącym odpowiedniej wersji systemu Comarch ERP XL zlokalizowanym domyślnie C:\Program Files (x86)\Comarch Mobile\Serwer synchronizacji\Methods\configuration dla parametru: IsOrderFromReportEnabled ustawić wartość na 1. Po przeprowadzeniu odpowiedniej konfiguracji w zależności od systemu ERP. W momencie realizacji elementu wizyty: Raport obecności towarów, istnieje możliwość uzupełnienia ilości towarów do zamówienia. W przypadku nie zaznaczenia na raporcie parametru: Możliwość generowania zamówień na podstawie raportu , opcje określenia ilości do zamówienia nie są dostępne. Po uzupełnieniu na raporcie ilości do zamówień, przy realizacji w ramach tej samej wizyty handlowej, elementu: Rejestrowanie dokumentu – zamówienie sprzedaży. Automatycznie proponowane jest dodanie na dokument ilości wprowadzonych na raporcie obecności towarów. Dodatkowo użytkownik ma możliwość ręcznego dodania towarów z raportu obecności na dokument poprzez wybranie stosowej opcji w nagłówku dokumentu ZS.

2.2 Usprawnienie konfiguracji elementu Merchandising z Raportem obecności towarów

W wersji Comarch Mobile 2019.0.1 wprowadzono usprawnienie w zakresie konfiguracji elementu wizyty Merchandising z Raportem obecności dla systemu Comarch ERP XL. W celu konfiguracji powiązania po stronie Comarch ERP XL należy dodać klasę atrybutu o kodzie: „Raport obecności” przypisany do elementu wzorca wizyty o typie Merchandising i jako jego wartość podać kod raportu obecności z którym ma zostać powiązany element Merchandising. Dodatkowo w celu określenia ilości wymaganych zdjęć należy dodać klasę atrybutu o kodzie: „Raport obecności: Towary ilość” i przypisać do elementu wzorca o typie Merchandising.  

Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch Mobile w wersji 2018.7

Wstęp

Wersja Comarch Mobile 2018.7 to kolejna pula nowych możliwości wykorzystania pakietu Comarch Mobile. Największą zmianą w tej wersji jest obsługa wizyt w Comarch Mobile Zarządzanie we współpracy z systemem Comarch ERP Optima. Dotychczas konfiguracja wizyt dostępna była tylko we współpracy z systemem Comarch ERP Altum. Zmiany pozwalają na planowanie, realizację, bądź edycje wizyt z poziomu terminarza oraz na definiowanie wzorców i elementów wizyt w dodatkowej sekcji Ustawienia w menu. Kolejną nowością są zmiany po stronie serwisu, m.in. dodatkowe informacje na urządzeniu serwisowym, czy realizacja czynności. Z aplikacji Comarch Mobile korzysta coraz więcej dużych przedsiębiorstw ze skomplikowanymi procesami handlowymi. Kolejne referencje potwierdzają skuteczność oraz znaczenie stosowania aplikacji mobilnych Comarch m.in. przez takie firmy jak: OlimpLabs, czy POLWELL oraz zagraniczne jak Natura Brasil. W ostatnim czasie do referencyjnych klientów dołączył klient Z.P.M. Kabanos oraz Święty Wojciech Dom Medialny. Comarch Mobile 2018.7 współpracuje z:
  • Comarch ERP XL 2017.2.1 – moduły: Zarządzanie, Sprzedaż, Serwis, Zakupy i Monitorowanie
  • Comarch ERP XL 2018.2.1 – moduły: Zarządzanie, Sprzedaż, Serwis, Zakupy i Monitorowanie
  • Comarch ERP XL Start – moduły: Zarządzanie (w zakresie Monitorowania), Sprzedaż (bez obsługi wizyt), Serwis
  • (bez przeglądów), Zakupy i Monitorowanie
  • Comarch ERP Altum 2018.1 – moduły: Zarządzanie, Sprzedaż, Zakupy, Monitorowanie i mPOS
  • Comarch ERP Altum 2018.2 – moduły: Zarządzanie, Sprzedaż, Zakupy, Monitorowanie i mPOS
  • Comarch ERP Altum 2018.5 – moduły: Zarządzanie, Sprzedaż, Zakupy, Monitorowanie i mPOS
  • Comarch ERP Optima 2019.0– moduły: Zarządzanie, Sprzedaż, Monitorowanie
  • Comarch ERP Menadżer Kluczy 2019.1.1
Uwaga
Aplikacje Comarch Mobile Sprzedaż i Monitorowanie od wersji 2015.6 nie współpracują z urządzeniami opartymi o architekturę x86 (np. urządzenia z procesorami Intel Atom). Wraz z końcem roku 2015 zakończono wsparcie użytkowania aplikacji Comarch Mobile na urządzeniach z Androidem 2.3.x oraz 3.x Oznacza to, że wersje aplikacji Comarch Mobile Sprzedaż oraz Monitorowanie, wydane od 2016 nie działają na urządzeniach mobilnych z takim oprogramowaniem.

1. Zmiany w Zarządzaniu we współpracy z Comarch ERP Optima

Od wersji Comarch Mobile 2018.7 użytkownik ma możliwość konfiguracji i realizowania wizyt handlowych z poziomu  Zarządzania. Do tej pory funkcjonalność była dostępna jedynie we współpracy z Comarch ERP Altum. Główne zmiany zostały wprowadzone w sekcji Działania: wystawienie, realizacja, edycja wizyty, oraz sekcji Ustawienia: tworzenie wzorców wizyt, elementów wzorców wizyt itp.

1.1. Sekcja Działania

W sekcji widoczny jest terminarz z działaniami dla przedstawiciela. Możliwy jest podgląd wystawionych działań dla podwładnych przedstawiciela. Nową wizytę można wystawić klikając ikonkę w prawym górnym rogu. Po jego wybraniu pojawia się formatka wizyty (Patrz Rys 1.).
Rys 1. Planowanie wizyty krok 1: Wypełnienie danych
Dostępny jest wybór wzorca wizyty z listy gotowych wzorców. Konfiguracja takiego wzorca możliwa jest w sekcji Ustawienia. Skorzystanie z wzorca daje możliwość szybszego wystawienia wizyty, lecz nie jest obowiązkowe. Istnieje możliwość wystawienia wizyty bez wzorca i skonfigurowanie jej w zależności od aktualnej potrzeby. Przycisk „Wysyłaj do Mobile” zaznaczony jest domyślne na Tak. Realizacja wizyty z poziomu Comarch Mobile Zarządzanie jest dostępna jeśli zmienimy tą opcję na Nie. Na ostatniej zakładce znajduje się mapa z trasą i spis punktów trasy, uwzględniający inne wizyty zaplanowane na ten sam dzień. Aplikacja uwzględnia czas potrzebny na przejazd i ustawia najbardziej optymalną trasę.
Rys 2. Planowanie wizyty krok 2: Wybór elementów wizyty
Rys 3. Planowanie wizyty krok 3:Wybór kontrahenta
Rys 4. Planowanie wizyty krok 4: Wyznaczenie trasy i zapis
Rys 5. Podgląd zaplanowanej wizyty
Po zapisie możliwy jest podgląd wizyty(Patrz Rys 5.). Z tego poziomu można realizować, edytować bądź odrzucić wizytę. Dopóki wizyta nie zostanie zsynchronizowana do Comarch Mobile Sprzedaż możliwa jest jej edycja. Edycja pozwala na zmianę błędnych danych, czy przeplanowanie wizyty na inny dzień.
Rys 6. Edycja wizyty
Rys 7. Realizacja wizyty
Kliknięcie w ikonkę pozwala na realizację wizyty. Po lewej stronie zakładki widoczna jest lista elementów do zrealizowania (Patrz Rys 7.). Nie jest konieczna realizacja wszystkich elementów. Gdy z konkretnego powodu, np. choroby klienta, nie jest możliwa realizacja elementu, wtedy można go odrzucić. Jeśli w momencie zapisu realizacji dany element nie zostanie zrealizowany to zostaje automatycznie odrzucony. W przypadkach losowych, gdy zajdzie potrzeba odwołania całej wizyty opcja ta jest możliwa z poziomu podglądu wizyty.
Rys 8. Widok terminarza ze zrealizowaną i odrzuconą wizytą
W sekcji Raporty znajduje się Ranking wizyt (patrz Rys 9.). Znajduje się na nim zestawienie wszystkich wizyt: Zakończonych, Niepotwierdzonych i Potwierdzonych dla danego Przedstawiciela w wybranym okresie czasu.
Rys 9. Raport: Ranking wizyt

1.2. Sekcja Ustawienia

W Ustawieniach znajduje się konfiguracja funkcjonalności dotyczących wizyt.
Rys 10. Sekcja Ustawienia
Poszczególne kafle (patrz Rys 10.) odpowiadają za konfigurację elementów:
  • Wzorce wizyt – jeżeli zdefiniowane są poszczególne elementy wizyty, można utworzyć wzorzec wizyty, zgodnie z którym będzie następnie realizowana wizyta handlowa.
  • Elementy wzorców wizyt – z tego poziomu istnieje możliwość zdefiniowania następujących typów elementów wzorca wizyty:
    • Rejestrowanie dokumentu
    • Przejazd
    • Merchandising
    • Należności
    • Raport obecności towarów
    • Raport towarów konkurencji
    • Inny
  • Definicje ankiet – z tego poziomu użytkownik będzie mógł zdefiniować pytania oraz ankietę, którą następnie będzie można przypiąć jako element wzorca wizyty,
  • Raporty towarów - z tego poziomu użytkownik będzie mógł zdefiniować raporty towarów: Raport obecności towarów oraz Raport towarów konkurencji,
  • Słowniki – słowniki wykorzystywane są na różnych etapach konfiguracji elementów wzorców wizyty oraz podczas realizacji wizyty.
Definiowanie nowego wzorca wizyty składa się z następujących kroków: 1. Przypisanie elementów wizyty:
  • w tym kroku należy przypisać elementy, które mają zostać zrealizowane podczas wizyty. Elementy wizyty należy przeciągnąć (poprzez drag&drop) z listy wcześniej zdefiniowanych elementów lub zdefiniować nowy element poprzez opcję: Dodaj,
  • Elementy dodane do Wzorca można dowolnie zmienić. Bezpośrednio z poziomu elementów przypisanych do wzorca można zmienić wymagalność danego elementu podczas realizacji wizyty. Po określeniu elementu jako wymagany, nazwa takiego elementu jest prezentowana na czerwono,
  • Z poziomu konfiguracji wzorca można także przejść do pełnej konfiguracji elementu wzorca i zmienić na przykład typy dokumentów, które powinny zostać zarejestrowane podczas wizyty czy przypisać towary wymagane podczas rejestracji dokumentu.
2. W kolejnym kroku istnieje możliwość zdefiniowania ogólnych parametrów wzorca, takich jak:
  • Zdjęcie – miniatura zdjęcia wyświetlana będzie na liście zaplanowanych wizyt oraz na podglądzie zaplanowanej lub zrealizowanej wizyty,
  • Nazwa oraz Kod wzorca,
  • Typ wizyty – możliwość wyboru z wartości słownikowych,
  • Domyślny czas trwania wizyty,
  • Wymagaj potwierdzenia - opcja pozwalająca na automatyczne potwierdzanie wystawianej wizyty,
  • Dowolna kolejność realizacji elementów.
3. W ostatnim kroku istnieje możliwość przypisania pracowników, którzy powinni mieć dostęp do wzorca wizyty. Tylko pracownicy dodani do wzorca będą mogli zaplanować wizytę z takim schematem (wzorcem).
Rys 11. Dodawanie wzorca wizyty krok 1: Wybór elementów
Rys 12. Dodawanie wzorca wizyty krok 2: Wypełnienie danych
Rys 13. Dodawanie wzorca wizyty krok 3: Wybór przedstawiciela

1.3. Pozostałe sekcje

W Comarch Mobile Zarządzanie zostały również dodane sekcje:
  • Rejony – zawiera listę rejonów z informacją o ich opiekunach,
  • Pracownicy – zawiera listę wszystkich pracowników z możliwością podglądu profilu danego pracownika,
  • Kontrahenci – zawiera listę grup kontrahentów z możliwością wyświetlenia wszystkich kontrahentów należących do danej grupy oraz możliwość podglądu profilu kontrahenta,
  • Raporty.
Rys 14. Widok menu z dodatkowymi sekcjami

2. Zmiany Serwis

Funkcjonalność dostępna we współpracy z systemem Comarch ERP XL

2.1. Dodatkowe informacje na urządzeniu serwisowym

W kaflu Serwis udostępnione zostały dodatkowe informacje dla urządzeń serwisowych. Znajdują się one na liście w czwartej zakładce. Oprócz aktualnie wyświetlanych informacji, zaprezentowano dodatkowo:
  • Opis urządzenia – ilość widocznych linii opisu można zmieniać modyfikując parametr [MaxNumberOfDescriptionsLinesOnDevicesList] dostępnym w pliku konfiguracyjnym w: Comarch Mobile\Serwer synchronizacji\Methods\configuration
  • Rodzaj urządzenia
  • Ostatni przegląd: [data]
Rys 15. Zmiany w wyświetlaniu listy urządzeń serwisowych

2.2. Automatyczne zliczanie czasu realizacji na urządzeniu serwisowym

Od obecnej wersji aplikacji udostępniona została możliwość zmierzenia czasu realizacji czynności serwisowej. Zliczanie czasu realizacji czynności dostępne jest z poziomu kafla Serwis i z poziomu wizyty. Po rozpoczęciu realizacji czynności pojawia się timer, który odmierza czas z dokładnością do sekund. Aby go uruchomić należy kliknąć w opcję Rozpocznij dostępną w menu kontekstowym dla danej czynności (uruchamianego przez w ikonę ) lub w opcję dostępną w górnym menu po podniesieniu czynności. Z poziomu górnego menu możliwa jest również opcja odrzucenia wizyty i opatrzona została ikonką .
Rys 16. Rozpoczęcie realizacji czynności serwisowej – włączenie automatycznego zliczania czasu
Po rozpoczęciu realizacji czynności istnieje możliwość zapisu realizacji. Z poziomu menu kontekstowego jest możliwe wstrzymanie lub odrzucenie realizacji danej czynności serwisowej, które zostały obsłużone analogicznie do operacji realizacji wizyt. Jeśli realizacja czynności zostanie wstrzymana będzie można ją wznowić, odrzucić bądź przejść do szczegółów czynności.

3. Zmiany w menu Towary.

3.1. Możliwość wyboru magazynu: źródłowego i docelowego dla zwracanego towaru.

Funkcjonalność umożliwia zmianę magazynu docelowego podczas dokonywania zwrotu towarów dokumentem: Przesunięcie międzymagazynowe wydanie (MMW). W dotychczasowych wersjach aplikacji na dokumencie MMW wystawionym w centrum mobilnym, nie było możliwości zmiany magazynu, na który wykonywany był zwrot. Jako magazyn docelowy na zsynchronizowanym dokumencie ustawiany był zawsze domyślny dokument z definicji dokumentu MMW. Funkcjonalność dotyczy standardu aplikacji i jest dostępna z systemem Comarch ERP XL. Dla dokumentów zwrotów zmieniono nazwę pola: Dystrybutor/Magazyn na pole: Magazyn źródłowy. Pole umożliwia wybór magazynu, z poziomu którego wykonywany jest zwrot towaru. Jest możliwość wyboru spośród magazynów mobilnych przedstawiciela, czyli magazynu domyślnego przypisanego do centrum mobilnego oraz wszystkich magazynów mobilnych, do których operator ma dostęp i które jednocześnie nie są magazynami domyślnymi innych przedstawicieli. Umożliwiono również wybór magazynu, na który wykonany będzie zwrot towarów. W tym celu dodano pole: Magazyn docelowy. Aplikacja pozwala na wybór magazynu docelowego spośród magazynów lokalnych udostępnionych w centrum mobilnym, magazynów mobilnych innych przedstawicieli (czyli tych przypisanych do centrum mobilnego zalogowanego przedstawiciela, które są jednocześnie magazynami domyślnymi innych przedstawicieli). Wprowadzono zmiany również dla dokumentów zwrotów towarów z kaucją - (K)MMW. Domyślnie pola: Magazyn źródłowy/Magazyn docelowy ustawiane są zgodnie z dokumentem MMW. Jeżeli pozycje na (K)MMW zostaną usunięte (lub nie zostaną dodane) wówczas aplikacja pozwala na zmianę magazynu źródłowego i docelowego adekwatnie jak w przypadku dokumentów: Przesunięcie międzymagazynowe wydanie (MMW). Na nagłówkach dokumentów przyjęć prezentowane są analogiczne zmiany jak na dokumentach zwrotów:
  • Dodano pole: Magazyn źródłowy
  • Zmiana nazwy pola: Dystrybutor/Magazyn na Magazyn docelowy
Nie jest możliwa edycja wyboru magazynu źródłowego ani docelowego. Dane ustawiane są w Comarch ERP XL na definicji dokumentu Przesunięcie międzymagazynowe przyjęcie (MMP).
Rys 17. Możliwość wskazania magazynu źródłowego i docelowego na dokumencie zwrotu MMW
Rys 18. Wyświetlanie informacji o magazynie źródłowym i docelowym na nagłówku dokumentu przyjęć

3.2. Filtrowanie zwracanych i pobieranych towarów po dokumencie źródłowym

Funkcjonalność dostępna we współpracy z systemem Comarch ERP XL. Celem funkcjonalności jest umożliwienie filtrowania towarów do przyjęcia oraz towarów do zwrotu po dokumencie źródłowym: Zlecenie Serwisowe (ZSR), powiązanym z dokumentem: Przesunięcie międzymagazynowe przyjęcie (MMP).
3.2.1. Przyjęcia
W zakładce Towary do przyjęcia w kaflu Towary został dodany nowy filtr: Dokument źródłowy, w którym będzie można wybrać dokument źródłowy: Zlecenie Serwisowe (ZSR) powiązany z Przesunięcie międzymagazynowe przyjęcie (MMP). Po wywołaniu filtra prezentowane są tylko takie dokumenty ZSR, które powiązane są z niepotwierdzonymi (jeszcze nie przyjętymi) dokumentami MMP. Po wybraniu dokumentu aplikacja automatycznie powraca do listy Towarów do przyjęcia odfiltrowanej do towarów znajdujących się na wybranym dokumencie ZSR.
Rys 19. Nowy filtr: Dokument źródłowy
Standardowo po dłuższym przytrzymaniu filtru pojawiają się opcje: Szybkie wybieranie, Zapamiętaj filtr oraz Wyczyść. Jeżeli wszystkie towary z danego ZSR zostaną przyjęte, wówczas po ponownym wejściu w Kafel Towary i wywołaniu filtra: dokument źródłowy, taki dokument ZSR nie powinien być już wyświetlany na liście.
Rys 20. Lista dokumentów: Zlecenie Serwisowe (ZSR) powiązanych z dokumentami: Przesunięcie międzymagazynowe przyjęcie (MMP)
Rys 21. Ustawiona wartość filtra: Dokument źródłowy
Rys 22. Prezentacja numeru źródłowego powiązanego z dokumentem Przesunięcie międzymagazynowe przyjęcie (MMP)
Drugą zmianą jest agregowanie/rozbijanie ilości towarów do przyjęcia. Dotychczas gdy istniały dwa MMP z tym samym towarem do przyjęcia to w zakładce: Towary do przyjęcia ich ilości były agregowane. Natomiast jeśli dokumenty MMP są powiązane z dokumentami Zlecenie Serwisowe (ZSR) rozważono dwie możliwości:
  • gdy dokumenty są powiązane z różnym dokumentem ZSR wówczas ilości towaru są rozbijane,
  • gdy dokumenty są powiązane z tym samym dokumentem ZSR wówczas ilości towaru są agregowane.
Dokonano również zmiany w kaflu Towary w zakładce Przyjęcia dotyczących listy dokumentów Przesunięcie międzymagazynowe przyjęcie (MMP). W przypadku gdy dokument MMP jest powiązany z dokumentem ZSR to jego nazwa widoczna jest pod nazwą dokumentu MMP.
3.2.2. Zwroty
Po wejściu w kafel Towary w menu kontekstowym można zauważyć nową opcję: Zwróć z dok. źródłowego. Jest on widoczny tylko jeśli spełniony jest warunek:
  • Operator mobilny ma uprawnienia do wystawiania dokumentu Przesunięcie międzymagazynowe wydanie (MMW)
Rys 23. Dodatkowa opcja: Zwróć z dok. źródłowego
Opcja: Zwróć z dok. źródłowego umożliwia zwrot tylko za pomocą dokumentu Przesunięcie międzymagazynowe wydanie (MMW). Po wybraniu opcji: Zwróć z dok. źródłowego wyświetlana jest lista dokumentów Zlecenie Serwisowe (ZSR), z których zasoby znajdują się na magazynie głównym. Następnie pojawia się formatka dokumentu Przesunięcie międzymagazynowe wydanie (MMW).

4. Filtry na kaflu Stan

Z poziomu kafla Stan udostępniono opcje:
  • Filtrowania
  • Filtr tekstowy - z możliwością wpisania dowolnej frazy lub znaku
  • Skanowania - standardowy przycisk kodu kreskowego, po wybraniu którego zostanie uruchomiona aplikacja: Barcode Scanner(jeśli jest zainstalowana)
  • Wyszukiwanie głosowe - standardowy przycisk mikrofonu po wybraniu którego zostanie uruchomiona opcja wyszukiwania głosowego Google (niezbędne jest połączenie z Internetem)
Po kliknięciu w przycisk „lupki” prezentowane są filtry:
  • Data od,
  • Data do,
  • Typ obiektu,
  • Status synchronizacji.
Standardowo dla wszystkich filtrów po dłuższym przytrzymaniu wyświetlane są opcje: Szybkie wybieranie, Zapamiętaj filtr i Wyczyść.
Rys 24. Opcje filtra dostępne z poziomu kafla: Stan

5. Zmiany w wyświetlaniu widoku katalogowego

W aplikacji wprowadzono zmiany dla widoku katalogowego obejmujące zmiany w wyświetlaniu zdjęć i nazw towarów. Natomiast przez wzgląd na lepszą wygodę użytkowania wprowadzono skróty do ustawień list: kontrahentów i towarów.

5.1. Dodatkowa opcja dla ilości zdjęć w widoku katalogowym

Umożliwiono prezentowanie jednego zdjęcia towaru w jednej linii widoku katalogowego poprzez dodanie wartości 1 do parametru Ilość zdjęć w widoku katalogowym w jednej linii.
Rys 25. Dodatkowa opcja dla parametru: Ilość zdjęć w widoku katalogowym (w jednej linii)
Rys 26. Prezentacja widoku katalogowego, jeśli wybrano wyświetlanie jednego towaru w jednej linii

5.2. Zmiany w wyświetlaniu nazwy towaru w widoku katalogowym

W ustawieniach listy towarów dodano nowy parametr: W przypadku długiej nazwy towaru ucinaj: który może przyjmować jedną z trzech wartości:
  • środek – opcja domyślna, jeżeli nazwa towaru będzie na tyle długa, że niemożliwe będzie zaprezentowanie jej w całości, zostanie przycięty środek nazwy,
  • koniec – jeżeli nazwa towaru będzie na tyle długa, że niemożliwe będzie zaprezentowanie jej w całości, zostanie przycięty koniec nazwy – dotychczasowe działanie,
  • początek – jeżeli nazwa towaru będzie na tyle długa, że niemożliwe będzie zaprezentowanie jej w całości, zostanie przycięty początek nazwy
Rys 27. Wyświetlanie nazwy towaru w widoku katalogowym – przycinanie środka nazwy

5.3. Możliwość przejścia do ustawień bezpośrednio z poziomu listy towarów oraz listy kontrahentów

Umożliwiono wygodne przejście do ustawień aplikacji bezpośrednio z poziomu listy towarów oraz listy kontrahentów poprzez ikonkę dostępną w menu kontekstowym w poszczególnych kaflach. Opcja przejścia do Ustawienia listy towarów dostępna jest w opcjach dodatkowych listy towarów z poziomu:
  • kafla: Towary,
  • wystawiania dowolnego dokumentu.
Natomiast przejście do Ustawień listy kontrahentów prezentowane jest na action barze z poziomu:
  • listy prezentowanej z poziomu kafla: Kontrahenci,
  • listy wyświetlanej przy wystawianiu dokumentu z poziomu kafla: Dokumenty,
  • listy kontrahentów prezentowanej podczas planowania działania,
  • listy wyświetlanej przy zmianie kontrahenta na nagłówku dokumentu,
  • listy kontrahentów wyświetlanej na raportach.
Rys 28. Przejście do ustawień listy towarów z poziomu kafla Towary oraz z poziomu wystawiania dokumentu
Rys 29. Przejście do ustawień listy kontrahentów z poziomu kafla Kontrahenci

Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch Mobile w wersji 2023.1

W wersji Comarch Mobile 2023.1 została wprowadzona obsługa maksymalnego rabatu, który definiowany jest na formularzu towaru w Comarch ERP Optima. Funkcjonalność oferuje większe możliwości konfiguracyjne w zakresie systemu rabatowania we współpracy z programem Comarch ERP Optima. W ramach tej wersji w Comarch Mobile Zarządzanie zostały dodane bardziej szczegółowe widoki informacji wykorzystujące różne typy ikon w zakładce Trasy. Taka funkcjonalność zapewni przystępniejszy i czytelniejszy dostęp do informacji takich jak: rodzaj wystawianych dokumentów lub czas przebywania przedstawiciela u kontrahenta. Aplikacja Comarch Mobile 2023.1 współpracuje z systemami:
  • Comarch ERP XL we współpracy z bazą danych Microsoft SQL Server: 2023.0, 2023.1
  • Comarch ERP XL we współpracy z bazą danych PostgreSQL: 2023.0
  • Comarch ERP Optima 2023.3.1
  • Comarch ERP Altum 2022.5, 2023.0

Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch Mobile w wersji 2023.2

W wersji Comarch Mobile 2023.2 zostały wprowadzone nowe funkcjonalności:
  • Możliwość wyświetlania stanów magazynowych pomniejszonych o rezerwacje we współpracy z Comarch ERP XL. Po włączeniu funkcjonalności w aplikacji wyświetlane stany magazynowe pomniejszone o rezerwacje oraz stany zarezerwowane. Funkcjonalność pozwoli użytkownikowi na podgląd aktualnego stanu magazynowego towaru.
  • Blokada wystawiania dokumentów dla nowo dodanych kontrahentów. Funkcjonalność pozwoli na rejestrację dokumentów dla kontrahenta dopiero po jego poprawnej synchronizacji do systemu ERP. Umożliwi to zmniejszenie ryzyka wystawiania dokumentów dla kontrahentów o niepoprawnych danych wprowadzonych w aplikacji.
  • Rozszerzenie funkcjonalności limitów kredytowych dla dokumentów Zamówień Zakupu (ZZ) oraz rozliczeń kontrahenta (KW) we współpracy z Comarch ERP XL. W przypadku zarejestrowania w aplikacji dokumentu Zamówienia Zakupu lub wypłat gotówki (KW) saldo limitu kredytowego pozostającego do wykorzystania zostanie zwiększone.
  • Rozszerzenie funkcjonalności rabatów o okres obowiązywania we współpracy z Comarch ERP Optima.
  Aplikacja Comarch Mobile 2023.2 współpracuje z systemami:
  • Comarch ERP XL we współpracy z bazą danych Microsoft SQL Server: 2023.0, 2023.1, 2023.2
  • Comarch ERP XL we współpracy z bazą danych PostgreSQL: 2023.0
  • Comarch ERP Optima 2023.5.1 (tylko ta wersja)
  • Comarch ERP Altum 2022.5, 2023.0

Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch Mobile w wersji 2023.2.2.

W ramach tej wersji została wprowadzona funkcjonalność edytowania Planowanego terminu realizacji czynności serwisowej w taki sposób, aby było możliwe zaznaczenie terminu wcześniejszego niż zostało to zdefiniowane na dokumencie ZSR.

Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch Mobile w wersji 2023.3

W wersji Comarch Mobile 2023.3 zostały wprowadzone nowe funkcjonalności:
  • Rozszerzenie funkcjonalności określającej wymagalność pól na karcie kontrahenta podczas jej dodawania lub edycji. Funkcjonalność pozwala na sprecyzowanie, które pola z karty kontrahenta są wymagane. Pola wymagane podświetlane są na czerwono.
  • Integracja z aplikacją Comarch Monitoring logów jako nowym systemem rejestracji, zarządzania i wizualizacji logów aplikacji.
  Aplikacja Comarch Mobile 2023.3 współpracuje z systemami:
  • Comarch ERP XL we współpracy z bazą danych Microsoft SQL Server: 2023.1, 2023.2
  • Comarch ERP XL we współpracy z bazą danych PostgreSQL: 2023.1
  • Comarch ERP Optima 2023.6.1
  • Comarch ERP Altum 2024.0.1

Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch Mobile w wersji 2024.0

W wersji Comarch Mobile 2024.0 zostały wprowadzone nowe funkcjonalności:
  • Automatyczna synchronizacja - funkcja pozwala na generowanie komunikatów sygnalizujących konieczność synchronizacji. Aby sprostać zróżnicowanym wymaganiom klientów, zostały wdrożone różne podejścia do inicjowania synchronizacji (powiadomienia o synchronizacji):
      • W określone dni i o określonych interwałach
      • Po wykonaniu określonej akcji, np. wystawieniu dokumentu, po zakończonej wizycie
      • Przy logowaniu do aplikacji
      • Przed dodaniem nowego dokumentu
  • Modyfikacja filtra kodu EAN - funkcja umożliwia filtrowanie listy towarów na podstawie fragmentu kodu EAN. Wyszukiwanie rozpoczyna się po wpisaniu w polu wyszukiwania odpowiedniej ilości znaków określonej w Ustawieniach listy towarów. Lista jest aktualizowana w czasie rzeczywistym i odświeżana po wprowadzeniu każdego znaku. Dodatkowo wprowadzono możliwość sortowania listy towarów po kodzie EAN rosnąco lub malejąco.
  • Ukrywanie atrybutów na karcie kontrahenta - funkcja umożliwia użytkownikowi ukrywanie wybranych atrybutów lub grup atrybutów na widoku karty kontrahenta.
  • Dodatkowe informacje na dokumencie sprzedaży - w ustawieniach aplikacji wprowadzono możliwość włączenia parametrów decydujących o widoczności płatności przeterminowanych oraz limitu kredytowego podczas wystawiania dokumentu.
  • Ograniczenie wielkości załączników - w aplikacji współpracującej z systemem ERP XL i ERP Altum umożliwiono administratorowi zarządzanie wielkością załączników dodawanych do bazy mobilnej, co pomaga zapobiec znacznemu zwiększeniu rozmiaru zarówno bazy mobilnej, jak i ERP.
  • Atrybut okresowy na karcie kontrahenta - w aplikacji współpracującej z systemem ERP XL wprowadzono obsługę atrybutów okresowych na karcie kontrahenta.
Aplikacja Comarch Mobile 2024.0 współpracuje z systemami:
  • Comarch ERP XL we współpracy z bazą danych Microsoft SQL Server: 2023.2, 2024.0
  • Comarch ERP XL we współpracy z bazą danych PostgreSQL: 2023.1
  • Comarch ERP Optima 2024.1.1, 2024.2.1
  • Comarch ERP Altum: 2024.0, 2024.1

Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch Mobile w wersji 2024.1

W wersji Comarch Mobile 2024.1 została wprowadzona obsługa Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który daje możliwość wystawiania faktur ustrukturyzowanych, jako jednej z dopuszczanych form dokumentowania transakcji obok faktur papierowych i obecnie występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. Faktury ustrukturyzowane to faktury wystawiane przez podatników za pośrednictwem systemu teleinformatycznego (KSeF) oznaczone przydzielonym numerem identyfikującym fakturę w tym systemie. Otrzymywanie faktur ustrukturyzowanych przy użyciu KSeF będzie wymagało akceptacji odbiorcy takiej faktury. W sytuacji gdy odbiorca faktury ustrukturyzowanej nie wyrazi zgody na jej otrzymanie przy użyciu KSeF, wystawca zachowa prawo do wystawienia faktury ustrukturyzowanej w systemie, a wystawioną w ten sposób fakturę będzie zobowiązany przekazać odbiorcy w inny uzgodniony z nim sposób. W przypadku, gdy wystawca faktury w momencie tworzenia dokumentu i przekazywania go odbiorcy nie skorzysta z KSeF nie będzie miał już możliwości procesowania faktury za pośrednictwem KSeF. Na chwilę obecną obsługa została wprowadzona tylko w integracji z Comarch ERP XL. W aplikacji Comarch Mobile 2024.1:
  • Na karcie kontrahenta wprowadzono parametr określający, czy faktury dla tego kontrahenta będą mogły być przesyłane do KSeF.
  • W menu kontekstowym dokumentów wprowadzono możliwość sprawdzenia poprawności dokumentu w KSeF oraz pobrania dla nich UPO.
  • Obsłużono także wyświetlanie statusów dokumentów w kontekście KseF, co możliwe jest poprzez odpowiednie uprawnienia skonfigurowane w ustawieniach aplikacji.
  • Dodatkową zmianą jest zmiana lokalizacji plików i katalogów aplikacji, w tym bazy mobilnej (plik data.db). Od tej wersji pliki i katalogi aplikacji wraz z bazą mobilną znajdować się będą w pamięci wewnętrznej urządzenia w katalogu Documents.
  Aplikacja Comarch Mobile 2024.1 współpracuje z systemami:
  • Comarch ERP XL we współpracy z bazą danych Microsoft SQL Server: 2023.2, 2024.0
  • Comarch ERP XL we współpracy z bazą danych PostgreSQL: 2023.1
  • Comarch ERP Optima 2024.3.1
  • Comarch ERP Altum: 2024.1

Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch Mobile w wersji 2024.2

W wersji Comarch Mobile 2024.2 ostały wprowadzone nowe funkcjonalności:
  • W integracji z systemem Comarch ERP XL zintegrowano funkcjonalność obsługi dokumentów prolongaty. Od teraz prolongaty będą widoczne w Comarch Mobile na karcie kontrahenta w sekcji płatności. Użytkownicy będą mogli rozliczyć takie prolongaty wraz z ich kosztami i odsetkami.
  • W integracji z systemem Comarch ERP Altum została wprowadzona obsługa parametru Kontrola: Ilość x Cena = Wartość. Parametr ten dostępny jest w konfiguracji centrum w definicji dokumentów. Włączenie parametru spowoduje blokadę wprowadzenia rabatu, który nie spełni równania określonego w parametrze. Podczas próby wprowadzenia takiego rabatu aplikacja wyświetli komunikat: Nie można udzielić rabatu w podanej kwocie. Rabat nagłówka został zmodyfikowany.
  • Wprowadzono obsługę drukarki termicznej CompART MLP-112.
Aplikacja Comarch Mobile 2024.2 współpracuje z systemami:
  • Comarch ERP XL we współpracy z bazą danych Microsoft SQL Server: 2024.0, 2024.1
  • Comarch ERP Optima 2024.5.1
  • Comarch ERP Altum: 2024.1

Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch Mobile w wersji 2024.3

W wersji Comarch Mobile 2024.3 zostały wprowadzone nowe funkcjonalności:
  • W integracji z systemem Comarch ERP XL dodano parametr AddRequiredItemsForPackagePromotionToCart, który umożliwia automatyczne dodawanie do koszyka towarów, które są wymagane dla promocji pakietowej elastycznej. Towary są dodawane po wybraniu promocji. Możliwe jest określenie ilości dla wszystkich lub pojedynczych towarów.
 
  • W integracji z systemem Comarch ERP XL opracowany został mechanizm umożliwiający sortowanie listy promocji według ich typu. Użytkownik będzie mógł wybrać jeden lub więcej typów promocji i posortować je według daty ostatniej modyfikacji. Dodatkowo, z listy sortowania promocji użytkownicy mogą przejść do strony szczegółów promocji.
  Aplikacja Comarch Mobile 2024.3 współpracuje z systemami:
  • Comarch ERP XL we współpracy z bazą danych Microsoft SQL Server: 2024.0, 2024.1
  • Comarch ERP Optima 2024.6.1
  • Comarch ERP Altum: 2024.5

Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch Mobile w wersji 2025.0

W wersji Comarch Mobile 2025.0 zostały wprowadzone nowe funkcjonalności:
  • Przypomnienia dla działań CRM. Dodano funkcję powiadomień PUSH o działaniach CRM. Po włączeniu tej funkcjonalności, na urządzeniu mobilnym użytkownika będą pojawiać się przypomnienia, również w sytuacji, gdy aplikacja Comarch Mobile jest zminimalizowana, działa w tle lub jest całkowicie zamknięta. Powiadomienia ułatwiają rozpoczęcie konkretnego zadania CRM bezpośrednio w aplikacji i natychmiastowe rozpoczęcie procesu.
  • Rozszerzenie funkcji notatek głosowych. Funkcjonalność notatek głosowych została udostępniona we wszystkich kluczowych obszarach aplikacji, co przyspiesza uzupełnianie notatek przez użytkownika.
  • Rozszerzono funkcjonalność parametru Pobieraj dokumenty z systemu. Umożliwiono operatorom określenie typów dokumentów, które mogą pobrać do Comarch Mobile.
Aplikacja Comarch Mobile 2025.0 współpracuje z systemami:
  • Comarch ERP XL we współpracy z bazą danych Microsoft SQL Server: 2024.1, 2025.0
  • Comarch ERP Optima 2025.1
  • Comarch ERP Altum 2024.5

Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch Mobile w wersji 2025.1

W wersji Comarch Mobile 2025.1 zostały wprowadzone nowe funkcjonalności:
  • Wprowadzono możliwość wyszukiwania i filtrowania listy towarów w widoku katalogowym. W ten sposób wyszukiwanie towarów na liście towarów oraz podczas wystawiania dokumentu zostaje znacząco ułatwione.
Pole wyszukiwania i filtry na liście towarów w widoku katalogowym
 
  • Wprowadzono parametryzację umożliwiającą wyświetlanie dodatkowych informacji na listach dokumentów. Od teraz użytkownik może określić, które informacje są widoczne na listach powiązanych z dokumentami.
Ustawienia listy dokumentów
Widok listy dokumentów z dodatkowymi informacjami
  Aplikacja Comarch Mobile 2025.1 współpracuje z systemami:
  • Comarch ERP XL we współpracy z bazą danych Microsoft SQL Server: 2024.1, 2025.0
  • Comarch ERP Optima 2025.3
  • Comarch ERP Altum 2024.5