Obsługa bonów socjalnych (Comarch ERP Enterprise)

Obsługa bonów socjalnych (Comarch ERP Enterprise)

Uwaga
Obsługa funkcjonalności Bon socjalny dostępna jest we współpracy z Comarch ERP Enterprise.

Zgodnie z francuskimi przepisami bon socjalny jest formą płatności, którą miasto może przekazać swojemu obywatelowi w ramach pomocy społecznej. Zasada działania bonów socjalnych jest podobna do bonów restauracyjnych.  Główną różnicą jest brak ograniczeń kwotowych na określone artykuły, nie jest to bon z limitem wykorzystania. Bonem tym można zapłacić za każdy artykuł, nie jak w przypadku bonu restauracyjnego, za określone artykuły zdefiniowane w systemie ERP.

Bon socjalny:

  • jest skonfigurowanym w systemie ERP bonem zewnętrznym
  • ma formę papierową, określony schemat numeracji, okres ważności zapisany częściowo z numerze (bieżący rok plus zdefiniowana ilość dni po upływie roku)
  • można wykorzystać przy zakupie dowolnego artykułu
  • nie podlega wydawaniu reszty

Wprowadzona została możliwość konfiguracji bonów socjalnych w systemie ERP i obsługa płatności takimi bonami w Comarch POS. Podczas zapłaty bonem socjalnym następuje sprawdzenie warunków umożliwiających jego wykorzystanie. Taka weryfikacja odbywa się tylko lokalnie (nie jest wymagane połączenie z Centralą).

W oknie płatności po wybraniu przycisku [Bon zewnętrzny] należy w wyświetlonym oknie podać numer bonu.

Okno wczytywania bonu zewnętrznego

Postępowanie na zamknięciu dnia

Tak jak w przypadku innych bonów zewnętrznych, bony socjalne są widoczne w podsumowaniu dnia, jeżeli został dokonany na niego zakup.

Zwrot towaru zapłaconego bonem socjalnym

W przypadku zwrotu towaru za który zapłaconą bonem socjalnym, klient otrzymuje zwrot gotówki lub zwrot na kartę, nie jest możliwe otrzymanie nowego bonu socjalnego, lub doładowanie poprzedniego.

 

Lista KP/KW

W przypadku ręcznego generowania dokumentu KW obsługa bonów socjalnych jest taka sama jak dla wszystkich bonów zewnętrznych. Po wprowadzeniu kwoty, typu bonu oraz zatwierdzeniu operacji wygenerowany zostanie dokument KP oraz zaktualizowanie zostanie saldo formy płatności Bon zewnętrzny.

Dla dokumentów KP forma płatności Bon socjalny jest zablokowana, w związku z tym na stanowisku POS wyświetlony zostanie komunikat: „Ten rodzaj bonu nie może zostać użyty na dokumencie KP” .

Czy ten artykuł był pomocny?