Limit minimalny stanu kasy

Na stanowisku POS może zostać uruchomiona kontrola minimalnego stanu kasy. Funkcjonalność dotyczy formy płatności typu Gotówka w walucie systemowej. Oprócz ustalenia wartości limitu minimalnego można również skonfigurować: sposób kontroli (Autoryzacja, Ostrzeżenie) oraz obiekty, dla których ma ona występować.

Uwaga
Konfiguracja oraz uruchomienie obsługi limitu minimalnego stanu kasy odbywa się po stronie systemu ERP.

Dla opcji:

  • Autoryzacja pojawia się komunikat blokujący
  • Ostrzeżenie pojawia się notyfikacja

Kontrola limitu minimalnego może wystąpić na:

  • korektach
  • KW
  • wypłacie końcowej przy zamknięciu dnia

Przekroczenie limitu przez operatora z uprawnieniem Przekroczenie limitu stanu kasy przy wybranej opcji Ostrzeżenie, skutkuje poinformowaniem o osiągnięciu limitu za pomocą powiadomienia.

Ostrzeżenie w przypadku przekroczenia minimalnego limitu stanu kasy
Ostrzeżenie w przypadku przekroczenia minimalnego limitu stanu kasy

Przekroczenie limitu stanu kasy przy wybranej opcji Autoryzacja:

  • przez użytkownika o uprawnieniu Przekroczenie limitu stanu kasy skutkuje komunikatem blokującym. Po wybraniu opcji Tak nie pojawia się okno autoryzacji.
  • przez użytkownika nie posiadającego odpowiedniego uprawniania skutkuje komunikatem blokującym. Po wybraniu opcji Tak pojawia się okno autoryzacji.
Komunikat w przypadku próby przekroczenia minimalnego limitu stanu kasy
Komunikat w przypadku próby przekroczenia minimalnego limitu stanu kasy
Przykład
W firmie XYZ zdefiniowany jest limit minimalny stanu kasy na wartość 1000 PLN. Dla wypłat końcowych wybrana jest opcja Autoryzacja.
Na kasie operator posiada 1500 PLN dla formy płatności o typie Gotówka. Podczas zamknięcia dnia operator chce wypłacić 1200 PLN. W momencie zatwierdzania pojawia się komunikat blokujący o treści: „Przekroczono minimalny limit stanu kasy. Minimalny limit stanu kasy wynosi: 1000 PLN. Stan kasy po zatwierdzeniu będzie wynosił 300 PLN. Czy chcesz kontynuować?”. Jeżeli operator zatwierdzi komunikat, to pojawi się okno autoryzacji. Nie mając odpowiednich uprawnień musi prosić o podejście przełożonego. Do kierownika należy decyzja, w jaki sposób rozwiązać zaistniałą sytuację.

Czy ten artykuł był pomocny?