Fantomy

Fantomy to powiązane ze sobą karty artykułów, różniące się między sobą cechą (np. rozmiarem, kolorem). Funkcja ta w odróżnieniu od cech/partii artykułu umożliwia prezentację odrębnych zdjęć, opisów oraz atrybutów dla danej kartoteki towarowej. Umożliwia również definiowanie rabatów tylko dla wybranej wartości atrybutu artykułu.

Uwaga
Definiowanie atrybutów grupujących oraz powiązań między artykułami odbywa się po stronie systemu ERP.

Fantomy, podobnie jak artykuły powiązane, prezentowane są w obszarze roboczym dokumentu.

Fantom prezentowany na paragonie

Poprawna konfiguracja fantomu w systemie ERP wymaga, aby:

 • Do artykułów (elementów fantomu) dodany był atrybut o parametrze Grupujący oraz z włączona widocznością na stanowisku POS
 • Artykuły o określonej cesze/wartości atrybutu grupującego były ze sobą powiązane rodzajem Towar nadrzędny. Artykuł określony tym rodzajem powiązania staje się nadrzędnym dla powiązanych z nim artykułów. Tylko jeden towar w grupie może być nadrzędny względem pozostałych. Artykuł posiadający już artykuł nadrzędny nie może być artykułem nadrzędnym.
 • Artykuł bez określonej cesze/wartości atrybutu był powiązany (nie rodzajem Towar nadrzędny) z artykułem nadrzędnym
 • Elementy fantomu miały zdjęcia

Atrybut grupujący, czyli atrybut oznaczający cechę, która rozróżnia artykuły w danej grupie (np. rozmiar buta) może być typu:

 • Lista
 • Tekst
Uwaga
Pierwszym atrybutem grupującym powinien być atrybut oznaczający cechę, która rozróżnia artykuły w danej grupie. Ten atrybut determinuje wybór kolejnych atrybutów grupujących.

Wybranie fantomu w obszarze roboczym dokumentu spowoduje wyświetlenie okna wyboru wartości atrybutów grupujących.

Okno wyboru wartości dla fantomu

W oknie wyboru prezentowana są:

 • nazwa
 • zdjęcie
 • opis
 • typ
 • stawka VAT
 • wartości atrybutów
Przykład
Firma XYZ prowadzi sprzedaż koszulek męskich z krótkim rękawem różniących się kolorem. W zależności od wybranego koloru nadawany jest inny rabat.
W systemie ERP zdefiniowany jest atrybut Kolor o typie Tekst z zaznaczonym parametrem Grupujący oraz parametrem Podgląd dla stanowiska POS.
W systemie dostępny jest artykuł Koszula z krótkim rękawem/M oraz artykuły z dodanym atrybutem Kolor:
Koszula z krótkim rękawem/M – Błękitna. Kolor: Błękitny
Koszula z krótkim rękawem/M – Czarna. Kolor: Czarny
Koszula z krótkim rękawem/M – Granatowa. Kolor: Granatowy

Artykuł Koszula z krótkim rękawem/M – Błękitna jest powiązana z pozostałymi artykułami (koszula granatowa, czarna) powiązaniem typu Towar nadrzędny.
Artykuł Koszula z krótkim rękawem/M jest powiązany z artykułem Koszula z krótkim rękawem/M – Błękitna powiązaniem typu Sugerowany do sprzedaży.
Artykuł Koszula z krótkim rękawem/M – Czarna ma zdefiniowany rabat 15%.
Operator po dodaniu na paragon artykułu Koszula z krótkim rękawem/M, ma prezentowany w obszarze roboczym dokumentu artykuł Koszula z krótkim rękawem/M – Błękitna. Następnie po wybraniu fantomu oraz wybraniu wartości Czarny dla atrybutu Kolor na dokumencie zostaje dodany artykuł Koszula z krótkim rękawem/M – Czarna oraz naliczony na niego rabat w wysokości 15%.

Element fantomu na paragonie z uwzględnionym rabatem

Czy ten artykuł był pomocny?