Celem zleceń dystrybucji w sprzedaży jest dostarczenie towarów, które są wymagane w kilku lokalizacjach organizacji, z jednej lokalizacji do drugiej oraz, jeśli lokalizacje należą do różnych prawnie niezależnych organizacji, zapewnienie, że są one fakturowane w ramach organizacji. W tym procesie towary są technicznie przenoszone do miejsca składowania tranzytowego wraz z dostawą. Pokwitowanie odbioru towarów przenosi następnie towary do docelowej lokalizacji magazynowej. Rozliczenie oparte na wartości jest przeprowadzane między firmami w lokalizacjach przy użyciu sparowanych faktur sprzedaży i zakupu.
Zakres zamówienia jest dokładnie opisany w zleceniu dystrybucji: artykuły, które mają zostać dostarczone, są rejestrowane i etykietowane wraz z ilościami, cenami oraz warunkami dostawy i płatności. Wszystkie istotne dane dotyczące kompletacji, dostawy i fakturowania wewnętrznego są zdefiniowane w zleceniu dystrybucji jako podstawa dalszego procesu.
Niniejszy dokument opisuje strukturę aplikacji Zlecenia dystrybucji. Opisano obszary aplikacji i pola wprowadzania danych. Wyjaśniono między innymi, co oznacza każde pole, jakie wartości lub dane można wprowadzić oraz skąd pobierane są automatycznie wyświetlane wartości domyślne i ustawienia standardowe.
Akcje, których można użyć do przetworzenia zlecenia dystrybucji i wygenerowania dokumentów uzupełniających, takich jak dowód dostawy, opisano w dokumentacji Zlecenia dystrybucji: Akcje.
Instrukcje dotyczące obsługi zleceń dystrybucji, np. jak wprowadzać lub edytować zlecenia dystrybucji, można znaleźć w dokumentacji Instrukcje: Zlecenia dystrybucji.
Rodzaje zleceń dystrybucji służą do identyfikacji zleceń dystrybucji i zawierają ustawienia oraz wartości domyślne. Zostały one opisane w dokumentacji Rodzaje zleceń dystrybucji. Specjalne funkcje mają zastosowanie do zleceń dystrybucji typu Korekta wartości i zleceń dystrybucji „bez cen”, które są również opisane w dokumentacji Rodzaje zleceń dystrybucji.
Przegląd zleceń dystrybucji można znaleźć w dokumentacji Wprowadzenie: Zlecenia dystrybucji. Dokumentacja ta opisuje między innymi procesy biznesowe dla zleceń dystrybucji.
Definicje terminów
Zlecenie dystrybucji
Zlecenia dystrybucji służą do dystrybucji towarów między lokalizacjami w firmie lub grupie. Podobnie jak w przypadku zamówień sprzedaży, zlecenia dystrybucji służą do określenia ilości i wartości towarów, które mają być dostarczone z jednej lokalizacji do drugiej.
Rodzaje zleceń dystrybucji
Rodzaje zleceń dystrybucji służą do identyfikacji zleceń dystrybucji i określenia typu zlecenia dystrybucji (dostawa, korekta wartości). Typy zleceń dystrybucji zawierają również automatyczne wpisy (wartości domyślne) i ustawienia dla generowanych zleceń dystrybucji. Ustawienia kontrolują kontrole i obliczenia systemu dla zleceń dystrybucji tego rodzaju, a także dalsze przetwarzanie zleceń w dokumentach niższego szczebla. Typ zlecenia ma również znaczenie dla restrykcyjnego wyboru w wyszukiwaniu.
Opis aplikacji
Aplikacja Zlecenia dystrybucji służy do wprowadzania i przetwarzania zleceń dystrybucji. Zakres usług i warunki transferu z jednej lokalizacji do drugiej są zdefiniowane w zleceniu dystrybucji. Wszystkie dane istotne dla późniejszego procesu są również rejestrowane w zleceniu dystrybucji, jako wartości domyślne lub ustawienia dla następującego fakturowania pro forma, alokacji dostaw, tworzenia zleceń dostawy, kompletacji, dostawy i fakturowania wewnętrznego.
Rodzaj zlecenia dystrybucji jest definiowany za pomocą przypisanego typu zlecenia dystrybucji:
- Dostawa – zlecenia dystrybucji przeznaczone wyłącznie dla dostawy.
- Korekta wartości – korekty wartości są używane wyłącznie do korygowania alokacji wewnętrznych.
W takim przypadku pozycja zlecenia dystrybucyjnego musi mieć odniesienie do pozycji faktury sprzedaży, która została wygenerowana w ramach alokacji wewnętrznej.
Aplikacja Zlecenia dystrybucji składa się z nagłówka i obszaru roboczego.
Nagłówek
Nagłówek zawiera między innymi pola, za pomocą których można jednoznacznie zidentyfikować zlecenie dystrybucji, a także nagłówek zlecenia dystrybucji. Zawiera on pola, które są uniwersalne dla zlecenia dystrybucji. Są one zorganizowane w zakładkach opisanych w poniższych sekcjach:
- Zakładka Ogólne
- Zakładka Partner dostawy
- Zakładka Warunki dostawy
- Zakładka Organizacja zakupu
- Zakładka Organizacja sprzedaży
- Zakładka Warunki faktury
- Zakładka Dekretacje
- Zakładka Klasyfikacje
- Zakładka Intrastat
- Zakładka Rabaty zlecenia
- Zakładka Kwoty
- Zakładka Kwoty (waluta wiodąca)
- Zakładka Koszty transportu
- Zakładka Waga i objętość
- Zakładka Wydruk dokumentu
- Zakładka Załączniki/teksty
Wartości domyślne
Nagłówek zleceń dystrybucji zawiera następujące dane:
- Ogólnie obowiązujące dane zlecenia, które dotyczą wszystkich pozycji i nie mogą być wprowadzane inaczej dla każdej pozycji, takie jak waluta zlecenia.
- Wartości domyślne dla pozycji zamówienia, które mogą być przechowywane inaczej dla każdej pozycji, takie jak warunki dostawy.
W wielu polach zarówno nagłówka zlecenia dystrybucji, jak i poszczególnych pozycji zamówienia, automatycznie wyświetlane są dane, które zostały przeniesione jako ustawienia i wartości domyślne z danych podstawowych innych obszarów. Na przykład duża część danych zlecenia dystrybucji pochodzi z rodzaju zlecenia dystrybucji. Jeśli określone dane nie zostały wprowadzone w rodzaju zlecenia, dane te mogą zostać przeniesione do zlecenia, np. z danych podstawowych partnera strony wysyłki (lokalizacja z rolą Klient). Wartości domyślne można zazwyczaj zmienić.
Pola identyfikacji
Rodzaj zlecenia dystrybucji i numer zlecenia dystrybucji służą do identyfikacji. Oprócz tej identyfikacji wyświetlany jest podsumowany status zlecenia dystrybucji i odbiorca dostawy.
Pola:
- Numer – unikalny identyfikator zlecenia dystrybucji jest wyświetlany w polu Numer. Składa się on z dwóch pól: rodzaju zlecenia dystrybucji w pierwszym polu i numeru zlecenia dystrybucji w drugim. Użyty rodzaj zlecenia dystrybucji wraz z numerem zlecenia dystrybucji służy do identyfikacji zlecenia dystrybucji.
- Rodzaj zlecenia – w polu można wprowadzić istniejący rodzaj zlecenia dystrybucji dla zlecenia dystrybucji, które ma zostać utworzone lub edytowane. Po wykonaniu nowej akcji nie można już zmienić rodzaju zlecenia dystrybucji.
Rodzaj zlecenia dystrybucji służy również do definiowania typu zlecenia dystrybucji, takiego jak Dostawa lub Korekta wartości. Do korekt wartości mają zastosowanie specjalne funkcje, które zostały opisane w dokumentacji Rodzaje zleceń dystrybucji.
- Numer zlecenia – numer zlecenia dystrybucji jest generowany automatycznie przez system na podstawie schematu numeracji zdefiniowanego w rodzaju zlecenia dystrybucji. Nie można go przypisać ręcznie. W razie potrzeby można wprowadzić numer zlecenia dystrybucji, które ma zostać edytowane.
- Status – wyświetlane są informacje o statusie tego zlecenia dystrybucji. Zlecenie dystrybucji otrzymuje najpierw status zapisany jako Status otwarcia w używanym rodzaju zlecenia. W razie potrzeby można go zmienić ręcznie.
Więcej informacji w rozdziale Status i zmiany statusu.
- Odbiorca – w tym polu lokalizacja docelowa jest jednoznacznie identyfikowana i przypisywana jako odbiorca dostawy poprzez identyfikację partnera. Tylko lokalizacja z funkcją partnera Klient może być wprowadzona jako odbiorca dostawy w odniesieniu do organizacji sprzedaży. Ponadto podmiot wysyłający musi być przypisany do siebie jako podmiot wysyłający w swoich głównych danych klienta.
Więcej informacji na temat funkcji partnerskiej Klient można znaleźć w dokumentacji: Partnerzy, widok Klient.
Jeśli lokalizacja docelowa została określona w rodzaju zlecenia dystrybucji, jest ona przyjmowana jako strona wysyłki. Po wprowadzeniu pozycji zamówienia nie można już zmienić przypisanej lokalizacji.
Po wprowadzeniu lub wybraniu odbiorcy dostawy i partnera dostawy można uruchomić system, aby przenieść wartości domyślne i ustawienia zapisane dla tych partnerów do podstawy zamówienia, na przykład naciskając klawisz [Enter].
Zakładka Ogólne
Na zakładce Ogólne znajdują się informacje o lokalizacji docelowej i zaangażowanych osobach, a także datach.
Pola:
- Nazwa i Adres (w każdym przypadku zleceniodawca ) – pola są automatycznie wypełniane przez system (z poprzedniego dokumentu lub z głównych danych partnera).
Jeśli nazwa lub adres odbiorcy zostaną zmienione w danych podstawowych, aktualne dane można przejąć w dokumencie za pomocą przycisku [Aktualizacja] po prawej stronie obok pola Nazwa.
- Osoba kontaktowa – osoba kontaktowa partnera zamawiającego może zostać wybrana, zmieniona lub wprowadzona zgodnie z potrzebą w polu Osoba kontaktowa. W tym przypadku osoba kontaktowa ds. sprzedaży jest wyświetlana jako domyślna, jeśli ma to zastosowanie, w oparciu o główne dane partnera.
Osoba kontaktowa jest akceptowana jako domyślna z dokumentu źródłowego, jeśli ma to zastosowanie.
Więcej szczegółowych informacji na temat funkcjonalności tego pola i możliwych procedur można znaleźć w dokumencie Pole: Osoba kontaktowa.
- NIP odbiorcy dostawy – NIP odbiorcy dostawy jest pobierany z danych podstawowych odbiorcy dostawy. Jeśli iNIP nie jest tam przechowywany, a kraj odbiorcy dostawy odpowiada krajowi organizacji zamawiającej, sugerowany jest NIP organizacji zamawiającej.
- Preferowany termin – to data, w której odbiorca dostawy oczekuje dostarczenia produktów. System proponuje datę, która wynika z ustawienia w polu Ustawienia obliczania terminu wysyłki w używanym typie zlecenia dystrybucji.
Pole to jest wyświetlane z typem daty zdefiniowanym w danych głównych odbiorcy dostawy. Typ daty określa między innymi dokładność dat w postaci ustalonego okresu np. dni lub tygodni kalendarzowych. Tego typu daty nie można zmienić. Należy wprowadzić żądany termin w określonym typie terminu, np. jako konkretny dzień kalendarzowy, tydzień kalendarzowy lub miesiąc. Jeśli zostanie wprowadzony termin w innym typie, wpis zostanie automatycznie przekonwertowany na dozwolony format po jego sprawdzeniu.
- Data wprowadzenia – data wprowadzenia zlecenia dystrybucji. System automatycznie wprowadza bieżącą datę. Można ją zmienić, jeśli jest to przydatne na przykład do analiz i statystyk.
- Magazyn docelowy – magazyn, do którego mają zostać dostarczone produkty.
Domyślną lokalizacją przechowywania jest lokalizacja przechowywania zdefiniowana jako docelowa lokalizacja przechowywania dla lokalizacji docelowej i źródłowej w funkcji Wielofirmowość w aplikacji Konfiguracja.
Lokalizację magazynu można zmienić. W tym celu należy wybrać inną lokalizację przechowywania dla lokalizacji docelowej (odbiorcy dostawy) w systemie.
- Odpowiedzialny pracownik – w tym polu można wybrać pracownika jako osobę kontaktową w firmie. Musi on być wpisany jako partner w roli Pracownik i dlatego musi być przypisany do głownej organizacji.
Określenie wartości domyślnej:
System sprawdza, czy bieżący użytkownik, który aktualnie przetwarza zlecenie dystrybucji, jest przypisany do pracownika wewnętrznego.
Istotna jest tutaj baza danych aktualnie używana przez system. System przechowuje wszystkie dane podstawowe i transakcyjne dla aplikacji biznesowych dla każdej firmy w bazie danych przetwarzania transakcji online (OLTP). Dane pracowników firmy są również rejestrowane jako dane podstawowe w tej bazie danych OLTP.
Jeśli system znajdzie teraz pracownika w aktualnie używanej bazie danych OLTP, do którego przypisany jest bieżący użytkownik, w tym polu sugerowana jest identyfikacja partnera tego pracownika.
- Domyślny magazyn docelowy – to pole służy do określenia, czy lub w jakich warunkach ma być sugerowana docelowa lokalizacja przechowywania. Wybrane ustawienie jest używane podczas wprowadzania pozycji podstawowej. Ustawienie to można zmienić dla każdej pozycji.
Do wyboru są następujące pozycje:
- Zawsze sugeruj
- Wstaw, jeśli puste
- Brak wartości domyślnej
Więcej informacji można znaleźć w artykule Rodzaje zleceń dystrybucji.
- Magazyn tranzytowy – w tym polu wyświetlana jest lokalizacja magazynu tranzytowego. Lokalizacja magazynu tranzytowego to magazyn, w którym produkt pozostaje po dostawie i przed przyjęciem towaru. Lokalizacja magazynu tranzytowego jest określana w aplikacji Konfiguracja i nie można jej zmienić.
- Zapytanie dystrybucyjne – w przypadku zleceń dystrybucji bez pozycji można wprowadzić istniejącą identyfikację zlecenia dystrybucji w tym dwuczęściowym polu, składającym się z rodzaju i numeru zapytania dystrybucji. W ten sposób tworzone jest odniesienie do zapytania dystrybucji, po czym:
- odpowiednie dane z zapytania dystrybucji są przenoszone do nagłówka, np. partnera dostawy,
- w zleceniu dystrybucji można wprowadzić tylko te pozycje, które istnieją w odwołaniu do zapytania dystrybucji.
Identyfikacja zapytania jest przenoszona do edytora pozycji i musi być tam uzupełniona o numer pozycji.
Pole Zapytanie dystrybucyjne jest dostępne tylko dla zleceń dystrybucji typu Dostawa. Nie można go edytować po przeniesieniu pozycji do tabeli pozycji.
Używając akcji [Utwórz na podstawie zapytania dystrybucji] ([pod przyciskiem [Nowy] na standardowym pasku przycisków) można wprowadzić identyfikator przed utworzeniem zlecenia dystrybucji i w ten sposób ustalić odniesienie.
Zakładka Partner dostawy
Zakładka Partner dostawy podsumowuje dane partnerów zaangażowanych w dostawę i warunki dostawy.
Pola:
- Partner dostawy – partner dostawy jest lokalizacją źródłową i realizuje dostawę zamówionych pozycji. Tylko lokalizacja z funkcją partnera Dostawca w odniesieniu do organizacji zakupowej może być używana jako partner dostawy. Ponadto partner dostawy musi być przypisany do siebie jako partner dostawy w swoich głównych danych partnera. Jest on jednoznacznie identyfikowany i przypisywany w tym polu poprzez identyfikator partnera. Nazwa i dane adresowe są pobierane z głównych danych partnera.
Więcej informacji na temat funkcji partnera Dostawca można znaleźć w dokumentacji: Partner, widok Dostawca.
Jeśli lokalizacja źródłowa została zdefiniowana w typie zlecenia dystrybucji, jest ona przyjmowana jako partner dostawy. Po wprowadzeniu pozycji zamówienia nie można już zmienić partnera dostawy.
Po zdefiniowaniu odbiorcy dostawy i partnera dostawy można na przykład użyć klawisza [Enter], aby uruchomić system w celu przeniesienia domyślnych wartości i ustawień zapisanych dla tych partnerów do podstawy zamówienia.
- Nazwa i Adres (dla każdego partnera dostawy) – pola są automatycznie wypełniane przez system. Dane pochodzą z danych podstawowych partnera wybranego partnera dostawy lub z poprzedniego dokumentu i nie można ich zmienić w tych polach.
- Osoba kontaktowa – osoba kontaktowa u partnera dostawy może zostać wybrana, zmieniona lub dowolnie wprowadzona w tym polu. Osoba kontaktowa ds. zamówień może zostać zasugerowana na podstawie danych podstawowych partnera dostawy.
Więcej informacji na temat funkcjonalności tego pola i możliwych procedur można znaleźć w dokumentacji: Pole: Osoba kontaktowa.
- Zlecenie produkcyjne – w ramach produkcji wielofirmowej produkty są wytwarzane poza własną organizacją przez inną organizację w strukturze firmy. Produkty są transportowane przy użyciu zlecenia dystrybucji, które odwołuje się do powiązanego zlecenia produkcyjnego. W tym dwuczęściowym polu wyświetlane jest powiązane zlecenie produkcyjne z następującymi cechami identyfikacyjnymi: Rodzaj i numer zlecenia produkcyjnego.
- Pochodzenie źródłowego właściciela zapasów – właściciel zapasu jest prawnym właścicielem zapasu artykułu. Właściciel zapasu źródłowego określa, kto jest właścicielem zapasu artykułu w lokalizacji źródłowej.
To pole pokazuje, w jaki sposób źródłowy właściciel zapasów jest określany dla zlecenia dystrybucji typu Dostawa:
- Firma partnera dostawy – wartość jest zawsze wyświetlana, jeśli zlecenie dystrybucji jest tworzone bez odniesienia do zlecenia produkcyjnego.
- Według zlecenia produkcyjnego – wartość jest zawsze wyświetlana, jeśli w polu Zlecenie produkcyjne znajduje się odniesienie do zlecenia produkcyjnego.
Pole Pochodzenie właściciela zapasów nie jest dostępne dla zlecenia dystrybucji typu Korekta wartości. W takim przypadku wartości dla źródłowego i docelowego właściciela zapasów można zdefiniować ręcznie do momentu wprowadzenia pierwszej pozycji.
Wewnętrzna alokacja występuje tylko wtedy, gdy źródłowy i docelowy właściciel zapasów są różne.
- Pochodzenie docelowego właściciela zapasów – właściciel zapasu jest prawnym właścicielem zapasu artykułu. W przypadku zlecenia dystrybucji docelowy właściciel zapasów jest również firmą docelową.
To pole służy do określenia, w jaki sposób docelowy właściciel zapasów lub firma docelowa ma zostać określona dla zlecenia dystrybucji typu Dostawa.
Do wyboru są następujące pozycje:
- Firma odbiorcy dostawy
- Firma organizacji dystrybucyjnej
W przypadku zlecenia dystrybucji typu Korekta wartości, wartości dla firmy źródłowej i docelowej mogą być wprowadzane zamiast tego do momentu wprowadzenia pierwszej pozycji.
Alokacja wewnętrzna występuje tylko wtedy, gdy firma źródłowa i docelowa są różne.
Ustawienie jest sugerowane przez typ i może zostać zmienione do momentu wprowadzenia pierwszej pozycji.
- Magazyn źródłowy – wskazuje wydającą lokalizację magazynową, z której mają być dostarczane pozycje.
Wartością domyślną jest lokalizacja magazynu zdefiniowana jako źródłowa lokalizacja magazynu dla lokalizacji docelowej i źródłowej w funkcji Wielofirmowość w aplikacji Konfiguracja.
Lokalizację magazynu można zmienić. W tym celu należy wybrać inną magazyn domyślny (partnera dostawy) w systemie.
- Domyślny magazyn źródłowy – pole służy do określenia, czy lub w jakich warunkach powinna być sugerowany źródłowy magazyn. Wybrane ustawienie jest oceniane dla nowych pozycji podstawowych. Można je zmienić dla każdej pozycji.
Do wyboru są następujące pozycje:
- Zawsze sugeruj
- Wstaw, jeśli puste
- Brak wartości domyślnej
Więcej informacji można znaleźć w dokumentacji Rodzaje zleceń dystrybucji.
- Spedytor – spedytor organizuje wysyłkę towarów. Zleca on firmie transport (działalność spedycyjną) lub sam wykonuje transport.
Każdy partner, który został oznaczony jako Spedytor w swoich głównych danych partnera, jest dozwolony jako spedytor. Spedytor z danych podstawowych strony wysyłającej może być użyty jako wartość domyślna; może być taki sam jak strona wysyłająca. Jeśli do odbiorcy dostawy przypisanych jest kilku spedytorów, sugerowany jest ten oznaczony jako Preferowany.
- Trasa – w tym polu wyświetlana jest trasa, która została określona po ustawieniu automatycznego określania trasy dla odbiorcy w połączeniu z lokalizacją i trasami zdefiniowanymi jako trasy regularne lub trasą zdefiniowaną dla tej lokalizacji przez partnera dostawy. Trasę można zmienić. Trasy są wykorzystywane do planowania transportu.
Więcej informacji można znaleźć w dokumentacji Wprowadzenie: Wysyłka.
Zakładka Warunki dostawy
Zakładka Warunki dostawy zawiera warunki dostawy.
Pola:
- Warunki dostawy – warunki dostawy opisują umowy między kupującym a sprzedającym. Można w nich określić rodzaj dostawy i miejsce realizacji, np. „bezpłatne miejsce zamieszkania” lub „odbiór”. Możliwe jest również określenie, czy mają być naliczane koszty transportu.
W przypadku Incoterms jako warunku dostawy należy określić odniesienie do lokalizacji.
Więcej informacji na temat Incotemrs i kontroli kosztów transportu można znaleźć w dokumentacji Warunki dostawy.
Termin dostawy jest pobierany z typu zlecenia dystrybucji. Jeśli termin dostawy nie zostanie tam wprowadzony, zostanie on pobrany jako wartość domyślna z danych strony wysyłki. Dopóki zamówienie nie zawiera żadnych pozycji, można zmienić wartość domyślną.
- Warunki wysyłki – warunki wysyłki opisują sposób, w jaki przedmioty są transportowane, np. przez spedytora, kuriera lub pocztę. Służy również jako parametr do obliczania kosztów transportu.
Więcej informacji na temat kosztów transportu można znaleźć w dokumentacji Wprowadzenie: Koszty transportu, a więcej informacji na temat warunków wysyłki w dokumentacji Warunki wysyłki.
Warunek wysyłki jest pobierany z rodzaju zlecenia dystrybucji. Jeśli nie zostanie tam wprowadzony, zostanie pobrany z danych strony wysyłki.
Dopóki zamówienie nie zawiera żadnych pozycji, można zmienić wartość domyślną.
- Ograniczenie dostawy – pole ograniczenia dostawy można edytować tylko wtedy, gdy w rodzaju zlecenia zdefiniowano alokację zasobów. Ograniczenie dostawy wprowadzone w tym polu jest uwzględniane w alokacji zasobów. W razie potrzeby przydział dostawy blokuje zamówienie do dalszego przetwarzania.
Więcej informacji można znaleźć w dokumentacji Wprowadzenie: Alokacje zasobów.
W tym polu należy wprowadzić ograniczenia dostawy ze strony odbiorcy dostawy.
Należy wybrać jedno z następujących ustawień:
- Bez ograniczeń
- Dostarcz zamówienie w całości
- Dostarczaj pozycje w całości
Dopóki zamówienie nie zawiera żadnych pozycji, ograniczenie dostawy można zmienić w tym polu.
Jest ono przyjmowane jako wartość domyślna z rodzaju zlecenia. Jeśli w rodzaju zlecenia nie zdefiniowano ograniczenia dostawy, ograniczenie dostawy w zamówieniu może zostać pobrane z danych strony wysyłki jako wartość domyślna.
- Priorytet dostawy – w tym polu można przypisać odbiorcy dostawy jeden z priorytetów dostawy dostępnych w systemie. Z reguły do wyboru są priorytety doręczenia od 0 („najwyższy”) do 8 („najniższy”). Priorytet dostawy może zostać pobrany z danych odbiorcy dostawy jako wartość domyślna i może zostać zmieniony, o ile zamówienie nie zawiera żadnych pozycji.
Priorytet dostawy zdefiniowany w tym polu ma znaczenie tylko wtedy, gdy w zamówieniu dokonano alokacji zasobów. Ograniczenie dostawy zdefiniowane w tym polu jest następnie uwzględniane w alokacji.
Więcej informacji można znaleźć w dokumentacji Wprowadzenie: Alokacja zasobów.
- Klasyfikacja kosztów transportu – parametr służący do określania kosztów transportu i jest używany tylko wtedy, gdy obliczenie kosztów transportu jest aktywowane dla danego zlecenia dystrybucji zgodnie z używanym rodzajem zlecenia.
Klasyfikacja kosztów transportu jest zawsze pobierana od odbiorcy i nie można jej zmienić w zleceniu.
Zakładka Organizacja zakupu
Zakładka Organizacja zakupu zawiera dane organizacji zaopatrzenia odpowiedzialnej za zlecenie dystrybucji.
Pola:
- Organizacja zakupu – organizacja, która otrzymuje fakturę za zamówione pozycje. Jest ona wyraźnie zidentyfikowana w tym polu poprzez identyfikator partnera. Nazwa i dane adresowe są kopiowane do zamówienia w momencie jego wprowadzania.
Organizacja zaopatrzenia musi mieć funkcję partnera Klient w odniesieniu do organizacji sprzedaży. Ponadto organizacja zakupu musi być przypisana do strony wysyłki w swoich danych podstawowych jako odbiorca faktury.
Więcej informacji na temat funkcji partnerskiej Klient można znaleźć w artykule: Partner, widok Klient.
Po wprowadzeniu pozycji zamówienia nie można już zmienić organizacji zaopatrzenia.
- Nazwa i Adres (pola te są wypełniane automatycznie przez system) – dane pochodzą z danych podstawowych partnera organizacji zakupowej lub z poprzedniego dokumentu. Nie można zmienić danych w tych polach.
- Osoba kontaktowa – osoba kontaktowa organizacji zakupowej może zostać wybrana, zmieniona lub dowolnie wprowadzona w tym polu. Osoba kontaktowa ds. zamówień może zostać zasugerowana z głównych danych partnera organizacji zakupowej.
Więcej informacji na temat funkcjonalności tego pola i możliwych procedur można znaleźć w artykule Pola: Osoba kontaktowa.
- Docelowy właściciel zapasów – właściciel towaru jest prawnym właścicielem towaru. Właściciel zapasu zakupu określa, kto jest właścicielem zapasu artykułu w lokalizacji źródłowej. Jeśli właściciele zapasów źródłowych i docelowych są różni, transport powoduje zmianę właściciela i wewnętrzne rozliczenie. W takim przypadku ceny muszą być również aktywowane dla zlecenia dystrybucji w danym rodzaju.
W przypadku zlecenia dystrybucji typu Dostawa docelowy właściciel zapasów wynika z ustawienia w polu Pochodzenie docelowego właściciela zapasów i jest tylko do odczytu.
W przypadku zlecenia dystrybucji typu Korekta wartości sugerowana jest firma organizacji zakupu. W takim przypadku docelowego właściciela zapasów można zmienić ręcznie do momentu wprowadzenia pierwszej pozycji zamówienia.
- Forma płatności
- Docelowa forma płatności
Forma płatności opisuje sposób, w jaki faktura ma zostać zapłacona, np. poleceniem zapłaty lub za pobraniem.
Forma płatności jest przenoszony do pola Forma płatności jako wartość domyślna z danych podstawowych klienta organizacji zakupowej w odniesieniu do firmy źródłowej.
Forma płatności jest przenoszona do pola Docelowa forma płatności jako wartość domyślna z danych podstawowych dostawcy organizacji sprzedaży w odniesieniu do firmy docelowej.
W polu Forma płatności można wybrać inny typ płatności. Pole Docelowa forma płatności służy wyłącznie do odczytu.
Forma płatności musi zostać określona, jeśli wybrano docelowy typ płatności. Jeśli określono formę płatności, termin płatności i docelowy termin płatności muszą mieć taką samą treść, z wyjątkiem identyfikacji i opisu.
Więcej informacji można znaleźć w dokumentacji Formy płatności.
- Firma organizacji zakupu – organizacja zakupu zaangażowana w proces dystrybucji jest przypisana do firmy. Odpowiednia firma jest wyświetlana w tym polu; nie jest ona zapisywana w zleceniu dystrybucji.
- Klasyfikacja cen – klasyfikacja cen jest parametrem służącym do określania cen i rabatów. Klasyfikacja jest pobierana z danych podstawowych klienta zestawu partnerów za pośrednictwem pola Zastosowanie partnera. Klasyfikacji nie można zmienić bezpośrednio.
Więcej informacji: Zastosowanie partnera.
Zakładka Organizacja sprzedaży
Zakładka Organizacja sprzedaży zawiera dane organizacji sprzedaży odpowiedzialnej za zlecenie dystrybucji.
Pola:
- Organizacja sprzedaży – organizacja odpowiedzialna za przetwarzanie zlecenia dystrybucji. Jest to również organizacja, w imieniu której tworzona jest faktura za pozycje zamówione przez stronę wysyłkową. Jest ona jednoznacznie identyfikowana w tym polu poprzez identyfikację partnera. Nazwa i dane adresowe są kopiowane do zamówienia w momencie wprowadzania zamówienia.
Organizacja sprzedaży musi mieć funkcję partnera Dostawca w odniesieniu do organizacji zakupu. Ponadto organizacja sprzedaży musi być przypisana do partnera dostawcy w swoich głównych danych partnera jako strona fakturująca.
Więcej informacji na temat funkcji partnera Dostawca można znaleźć w artykule: Partner, widok Dostawca.
Po wprowadzeniu pozycji zamówienia nie można już zmienić organizacji sprzedaży.
Organizacja sprzedaży jest również organizacją istotną dla uprawnień.
Więcej informacji można znaleźć w artykule Wprowadzenie: Wielofirmowość i Uprawnienia do treści,
- Nazwa i Adres (w każdym przypadku organizacja sprzedaży) – pola te są wypełniane automatycznie przez system. Dane pochodzą z danych podstawowych partnera organizacji sprzedaży lub z poprzedniego dokumentu. Nie można ich zmienić w tych polach.
- Osoba kontaktowa – osobę kontaktową w organizacji sprzedaży można wybrać, zmienić lub wprowadzić dowolnie w tym polu. Osoba kontaktowa ds. sprzedaży może zostać zasugerowana z danych podstawowych partnera organizacji sprzedaży.
Aby uzyskać więcej informacji na temat funkcjonalności tego pola i możliwych procedur, należy zapoznać się z artykułem Pole: Osoba kontaktowa.
- Pierwotny właściciel zapasów – właściciel towaru jest prawnym właścicielem towaru. Właściciel zapasu źródłowego określa, kto jest właścicielem zapasu artykułu w lokalizacji źródłowej. Docelowy właściciel zapasów określa, kto jest właścicielem zapasów w lokalizacji docelowej. Jeśli właściciele zapasów źródłowych i docelowych są różni, transport powoduje zmianę właściciela i wewnętrzne rozliczenie. W takim przypadku ceny muszą być również aktywowane dla zlecenia dystrybucji w danym typie.
W przypadku zlecenia dystrybucji typu Dostawa źródłowy właściciel zapasów wynika z wpisu w polu Pochodzenie źródłowego właściciela zapasów i jest dostępny tylko do odczytu.
W przypadku zlecenia dystrybucji typu Korekta wartości sugerowana jest firma organizacji sprzedaży. W takim przypadku wartość można zmienić ręcznie do momentu wprowadzenia pierwszej pozycji zamówienia.
- Firma organizacji sprzedaży – organizacja sprzedaży zaangażowana w proces dystrybucji jest przypisana do firmy. Odpowiednia firma jest wyświetlana w tym polu; nie jest ona zapisywana w zleceniu dystrybucji.
Zakładka Warunki faktury
Zakładka Warunki faktury zawiera warunki fakturowania pozycji, które mają być dystrybuowane.
Pola:
- Waluta – waluta to jednostka monetarna. W tym polu definiuje się walutę zamówienia. Ponieważ używana waluta zależy od lokalizacji docelowej i jest używana w dokumentach zewnętrznych, takich jak faktury, jest ona również określana jako waluta obca. Wszystkie ceny i wartości są określane lub obliczane w tej walucie.
Waluta zamówienia jest proponowana z danych podstawowych klienta organizacji zakupu w odniesieniu do firmy organizacji sprzedaży. Nie można jej zmienić w tym polu po wprowadzeniu i przeniesieniu pozycji do tabeli pozycji.
System sprawdza, czy waluta zamówienia wybrana w tym polu może zostać przeliczona na wszystkie waluty lokalne organizacji sprzedaży. W zależności od organizacji sprzedaży, odpowiedni kurs wymiany i typ kursu wymiany można znaleźć w aplikacji Konfiguracja dla sprzedaży. Więcej informacji można znaleźć w dokumentacji Kursy wymiany.
System wyświetla ostrzeżenie, jeśli waluta zamówienia i waluta cennika nie są identyczne. Ostrzeżenie to można zignorować.
- Pochodzenie rabatu – w tym polu należy wybrać, czy podstawowe rabaty i dopłaty mają być wprowadzane ręcznie, czy pobierane z cennika. Należy wybrać jedno z następujących ustawień:
- Cennik
- Cennik, ręcznie
- Ręcznie
Oprócz rabatów i dopłat już wprowadzonych dla poszczególnych pozycji zamówienia można zastosować maksymalnie cztery rabaty i dopłaty. Jeśli dla źródła rabatu wyświetlana jest opcja Cennik lub Cennik, ręcznie, wyświetlane są rabaty i dopłaty znalezione przez system i nie można ich zmienić.
Wybranie ustawienia Cennik, ręcznie ma następujący wpływ na określenie propozycji:
- Jeśli system znajdzie odpowiednie rabaty podstawowe w ważnych cennikach, wprowadzi je do pól. Ustawienie Cennik, ręcznie zostaje zachowane.
- Jeśli system nie znalazł żadnych odpowiednich rabatów podstawowych, przełącza źródło rabatu na Ręczne i można ręcznie wprowadzić podstawowe rabaty i dopłaty do zamówień.
Pochodzenie rabatu można zmienić, dopóki pozycje nie zostaną wprowadzone i przeniesione do tabeli pozycji.
Więcej informacji na temat cen sprzedaży i ustalania cen można znaleźć w artykule Wprowadzenie: Ceny sprzedaży.
- Cennik – do jednej listy można przypisać kilka cenników. W celu pomyślnego ustalenia ceny, lista cenników musi zawierać co najmniej jeden ważny cennik w odniesieniu do czasu obliczeń i daty odniesienia. Cenniki są ważne w określonym okresie.
Cenniki sprzedaży opisują ważne składniki ceny: Ceny, rabaty, dopłaty i – tylko w sprzedaży – niewykazywane różnice cen, których nie należy wyświetlać. Każdy z nich może odnosić się do poszczególnych artykułów, klasyfikacji cen artykułów, klientów lub klasyfikacji cen klientów. Cennik wybrany w tym polu wraz z zawartymi w nim cennikami służy zatem do określenia podstawy obliczania kwot w zleceniu dystrybucji.
Więcej informacji na temat cen sprzedaży i ustalania cen można znaleźć w artykule Wprowadzenie: Ceny sprzedaży.
Cennik jest pobierany jako wartość domyślna z danych podstawowych odpowiedniego partnera. Nie można go już zmienić w tym polu po wprowadzeniu i przeniesieniu pozycji do tabeli pozycji.
Zastosowanie partnera istotne dla określenia ceny w sprzedaży jest przechowywane w polu Zastosowanie partnera w zależności od organizacji sprzedaży w aplikacji Konfiguracja, funkcja Sprzedaż, podfunkcja Ceny. Zapisane tam wykorzystanie partnera służy jako wartość domyślna w zamówieniu.
- Data odniesienia do ustalenia ceny – ceny artykułów mogą się różnić w różnych datach, ponieważ cenniki mają okres ważności.
To pole służy do określenia, który cennik ma być używany do określania cen na podstawie jego okresu ważności. Bieżąca data jest zawsze wyświetlana jako wartość domyślna.
Wartość ta może zostać zmieniona, dopóki pozycje nie zostaną wprowadzone i przeniesione do tabeli pozycji.
Więcej informacji na temat cen sprzedaży i ustalania cen można znaleźć w artykule Wprowadzenie: Ceny sprzedaży.
- Data kalkulacji – data i godzina wprowadzone w tym polu określają czas, w którym system wyszukuje prawidłowe ceny w cenniku. Jeśli ceny były zmieniane kilka razy w okresie ważności, dokładny czas określenia ważnej ceny jest określany za pomocą wpisu w tym polu.
Cennik jest określany na podstawie daty wprowadzonej w polu Data odniesienia do ustalenia ceny.
Bieżący czas jest używany jako wartość domyślna dla czasu obliczeń. Czas obliczeń można zmienić, dopóki pozycje nie zostaną wprowadzone i przeniesione do tabeli pozycji.
Więcej informacji na temat cen sprzedaży i ustalania cen można znaleźć w artykule Wprowadzenie: Ceny sprzedaży.
- Warunki płatności
- Docelowe warunki płatności
Warunki płatności opisują warunki, które mają zastosowanie do płatności faktury: Warunki płatności mogą określać terminy i wartości procentowe przyznawania rabatów.
Jeśli dany partner dotrzyma jednego z określonych terminów płatności, może odliczyć procent rabatu gotówkowego zapisany dla tego przedziału od kwoty faktury.
Więcej informacji można znaleźć w dokumentacji Warunki płatności.
W polu Warunki płatności proponowane są warunki płatności z danych podstawowych klienta organizacji zakupowej w odniesieniu do firmy źródłowej.
W polu Docelowe warunki płatności proponowane są warunki płatności z danych podstawowych dostawcy organizacji sprzedaży w odniesieniu do firmy docelowej.
Pola terminu płatności i docelowego terminu płatności muszą mieć taką samą zawartość, z wyjątkiem identyfikacji i opisu.
- Rabat 1 do 4 – składniki cenowe typu Rabaty lub Dopłaty mogą być wprowadzane w tych polach, w zależności od rodzaju składnika ceny wybranego w drugim, prawym polu.
Rabat jest składnikiem ceny i działa jako zmniejszenie uzgodnionej ceny lub kwoty w obliczeniach. Rabat jest wyrażony jako wartość procentowa w podstawie zamówienia i zazwyczaj jest wprowadzany jako dodatnia wartość procentowa.
Dopłata jest składnikiem ceny i działa również jako dopłata do uzgodnionej ceny lub kwoty w obliczeniach. Dopłata jest ujmowana w podstawie zamówienia jako dodatnia wartość procentowa.
Rabaty i dopłaty mogą być również ujmowane jako wartości ujemne. Są one jednak obliczane zgodnie z ich znakiem, tj. rabat ze znakiem ujemnym działa jako dopłata i odwrotnie.
W podstawie zamówienia można zastosować maksymalnie cztery rabaty i dopłaty, oprócz wszelkich rabatów i dopłat już wprowadzonych dla poszczególnych pozycji zamówienia. Rabaty i dopłaty mogą być zmieniane w razie potrzeby, jeśli wartość Ręcznie jest wyświetlany jako Pochodzenie rabatu, dopóki pozycje nie zostaną wprowadzone i przeniesione do tabeli pozycji.
Jeśli jako źródło rabatu wybrano Cennik lub Cennik ręcznie, rabaty i dopłaty znalezione przez system są wyświetlane tylko w tym polu i nie można ich zmienić.
Jeśli system nie znalazł żadnych odpowiednich podstawowych rabatów w ustawieniu Cennik, ręcznie, przełącza źródło rabatu na Ręcznie i można ręcznie wprowadzić podstawowe rabaty i dopłaty do zamówienia.
Należy pamiętać, że oprócz podstawowych rabatów – w zależności od ustawień systemu i danych pozycji – mogą również istnieć rabaty pozycji i rabaty od wartości zamówienia. W przeciwieństwie do rabatów podstawowych, te również obsługują skalę ilościową i wartościową.
Więcej informacji na temat cen sprzedaży i ustalania cen można znaleźć w dokumentacji Wprowadzenie: Ceny sprzedaży.
- Zastosowanie partnera – zastosowanie partnera określa, który partner jest używany przez system jako odpowiedni partner do określania cen. Oznacza to, że informacje istotne dla ceny przechowywane dla tego partnera są brane pod uwagę przy określaniu ceny. Na przykład klasyfikacja cen pochodzi również z danych podstawowych wybranego partnera.
Więcej informacji na temat cen sprzedaży i ustalania cen można znaleźć w dokumentacji Wprowadzenie: Ceny sprzedaży. Można wybrać zastosowanie partnera w pierwszej części pola:
- Odbiorca dostawy
- Organizacja zakupu
- Płatnik
Zastosowanie partnera istotne dla określenia ceny w sprzedaży jest przechowywane w polu Zastosowanie partnera w zależności od organizacji sprzedaży w aplikacji Konfiguracja w sekcji Sprzedaż, Ceny. Zapisane tam wykorzystanie partnera służy jako wartość domyślna w zamówieniu, którą można jeszcze zmienić, o ile nie wprowadzono żadnych pozycji i nie przeniesiono ich do tabeli pozycji.
Jeśli zastosowanie partnera Klient jest przechowywane w aplikacji Konfiguracja, proponowana jest wartość Strona wysyłki. Jeśli zdefiniowano użycie partnera Odbiorca faktury, sugerowany jest wpis Organizacja zakupu.
W drugiej części pola wyświetlana jest identyfikacja partnera zgodnie z wybranym zastosowaniem partnera.
- Prezentacja ceny – wyświetlanie ceny kontroluje obliczanie wartości i określa, czy rabaty są wyświetlane (brutto), czy nie (netto).
Więcej informacji można znaleźć w odpowiednich opisach pól kwot netto i brutto.
- Rejestr podatkowy – rejestry podatkowe są częścią krajowych danych podstawowych dla Włoch. Korzystanie z rejestrów podatkowych jest wymagane przez prawo we Włoszech. We Włoszech wartości rejestrów podatkowych są wprowadzane do podatku naliczonego lub deklaracji VAT.
Jeśli rejestr podatkowy jest wprowadzony w rodzaju faktury A/R używanym w momencie tworzenia faktury, jest on używany. W przeciwnym razie wartość jest wyprowadzana z danych faktury odbiorcy faktury (na podstawie firmy organizacji sprzedaży).
Zakładka Dekretacje
Na zakładce Dekretacje nagłówka zlecenia dystrybucji można wprowadzić dane do określenia konta, które jest używane dla nowych pozycji.
Pola:
- Klasyfikacja kont dla rodzajów transakcji źródłowej – pole pozwala określić klasyfikację dla rodzajów transakcji, która będzie używana jako wartość domyślna dla pola o tej samej nazwie w nowych pozycjach. Pole służy do określenia konta przychodów.
Klasyfikacji konta dla rodzajów transakcji źródłowej można użyć do przypisania konta do grupy dokumentów w aplikacji Przyporządkowania kont. Wartość domyślna pochodzi z rodzaju zlecenia dystrybucji.
- Klasyfikacja kont dla rodzajów transakcji docelowej – pole pozwala określić klasyfikację dla rodzajów transakcji docelowej, która będzie używana jako wartość domyślna dla pola o tej samej nazwie w nowych pozycjach. Docelowa klasyfikacja konta typu transakcji służy do określenia konta wydatków i rozliczeń.
Klasyfikacja ta może być użyta do przypisania konta do grupy dokumentów w aplikacji Przyporządkowania kont. Wartość domyślna pochodzi z rodzaju zlecenia dystrybucji.
Zakładka Klasyfikacje
Na tej zakładce można sklasyfikować zlecenie dystrybucji za pomocą klasyfikacji zleceń dystrybucji.
Pola:
- Klasyfikacja 1 do 5 – zlecenie dystrybucji można przypisać do istniejących klasyfikacji typu klasyfikacji zlecenia dystrybucji od 1 do 5.
Na podstawie przypisań do klasyfikacji dane można organizować i strukturyzować na potrzeby wszelkich ocen i zapytań.
Zakładka Intrastat
Na tej zakładce można tworzyć dane niezbędne dla komunikatów Intrastat. Komunikaty Intrastat dokumentują transgraniczny ruch towarowy między państwami członkowskimi UE.
Pola:
- Dostawa od
- Dostawa do
- Firma z obowiązkiem zgłoszenia- wysyłka
- Firma z obowiązkiem zgłoszenia- przyjęcie
Te pola informują, czy istnieje wewnątrzstatowy ruch towarowy z obowiązkiem raportowania i która firma jest zobowiązana do złożenia deklaracji. Informacje te są określane przez system i nie można ich zmienić.
Więcej informacji można znaleźć w dokumencie Wprowadzenie: Intrastat.
Sekcja Wysyłka
Pola:
- Port (lotniczy)
- Tryb transportu
- Typ transakcji
- Metoda statystyczna
Jeśli istnieje obowiązek raportowania, można utworzyć dane niezbędne dla komunikatu w sekcji Wysyłka. W razie potrzeby należy wybrać żądane dane podstawowe Intrastat. Dane wprowadzone w tych polach nie mają bezpośredniego wpływu na zlecenie dystrybucji. Są one niezbędne jako podstawa do wysłania wiadomości Intrastat.
Dane Intrastat zapisane w danych klienta odbiorcy dostawy są używane jako domyślne w odniesieniu do organizacji sprzedaży.
Sekcja Przyjęcie
Pola:
- Port (lotniczy)
- Tryb transportu
- Typ transakcji
- Metoda statystyczna
Sekcja Dane usługi Intrastat
Pola:
- Forma płatności
- Modalność usługi
Zakładka Rabaty zlecenia
Podstawa obliczania rabatów nagłówka, rabatów dla wszystkich pozycji i rabatów od wartości zleceniajest wyświetlana na liście w tej zakładce. Lista zawiera również odpowiednie rabaty i powiązane wartości rabatów.
W zależności od tego, czy chodzi o dokument dla konsumenta końcowego, czy nie, dane na liście zawierają podatki, jeśli mają zastosowanie.
Pola:
- Nie stosuj rabatów od wszystkich pozycji– za pomocą tego parametru można aktywować obliczanie rabatów dla wszystkich pozycji dla tego zlecenia.
- Aktywowane – rabaty dla wszystkich pozycji nie są uwzględniane w wycenie tego zlecenia.
- Nieaktywne – rabaty dla wszystkich pozycji są uwzględniane w zależności od odpowiednich danych pozycji (np. całkowita ilość, klasyfikacja ceny pozycji itp.) i danych podstawowych (np. cennik).
- Nie stosuj rabatów od wartości zamówienia – za pomocą tej funkcji można aktywować obliczanie rabatów od wartości zamówienia dla tego zlecenia.
- Aktywowane – rabaty od wartości zlecenia nie są uwzględniane w wycenie tego zlecenia.
- Nieaktywne – rabaty od wartości zlecenia są uwzględniane w zależności od odpowiednich danych pozycji (np. całkowita ilość, klasyfikacja ceny pozycji itp.) i danych podstawowych (np. cennik
Lista rabatów
Lista rabatów zawiera kolumny, za pomocą których można wyświetlić rabaty zastosowane na poziomie nagłówka zlecenia dystrybucji. Należy również zwrócić uwagę na rabaty zastosowane na poziomie pozycji.
Lista zawiera te specjalne przyciski na pasku narzędzi oprócz przycisków do wyprowadzania i wyświetlania listy:
- [Szczegóły] – ten przycisk służy do wyświetlania dalszych szczegółów dotyczących obliczonych rabatów na liście. Jeśli przycisk jest aktywny, do listy dodawany jest dodatkowy wiersz. Kolumny zostały opisane w poniższej tabeli.
- [Wyświetl powiększoną listę w oknie dialogowym] – po prawej stronie paska przycisków listy znajduje się przycisk, za pomocą którego można wyświetlić powiększoną listę w oknie dialogowym.
Kolumny:
- Typ rabatu – w tej kolumnie wyświetlany jest odpowiedni typ rabatu, który jest obsługiwany w danym wierszu. W razie potrzeby można użyć podpowiedzi dla ikony. Możliwe są następujące typy rabatów:
- Rabat nagłówka
- Rabat wszystkich pozycji
- Rabat od wartości zamówienia
- Klasyfikacja – ta kolumna zawiera listę możliwych rabatów dla rabatów krzyżowych do najniższego poziomu przypisanej klasyfikacji cen pozycji sprzedaży.
- Ilość – wyświetla ilość, do której odnosi się rabat.
- Podstawa rabatu – w tej kolumnie wyświetlana jest kwota używana jako podstawa do obliczenia rabatu.
- Zastosowana wartość rabatu – w tej kolumnie wyświetlana jest obliczona wartość rabatu, która zmienia wartość netto.
- Zastosowana wartość rabatu w walucie wewnętrznej – wyświetla zastosowaną wartość rabatu i, w stosownych przypadkach, przeliczoną w walucie lokalnej.
Kolumny wyświetlane za pomocą przycisku [Szczegóły].
- Rodzaj składnika ceny – wyświetla rodzaj składnika ceny określony na podstawie cennika.
- Procent – wyświetla zastosowaną stawkę procentową.
- Zastosowana wartość rabatu – wyświetla wartość rabatu obliczoną przy użyciu zastosowanej stopy procentowej.
- Zastosowana wartość rabatu w walucie wewnętrznej – wyświetla wartość rabatu w walucie wewnętrznej obliczoną przy użyciu stopy procentowej i w razie potrzeby przeliczoną.
Zakładka Kwoty
Dla celów podglądowych kwoty i różne wartości zlecenia są sumowane i wyświetlane w tej zakładce. Są one automatycznie obliczane przez system dla poszczególnych pozycji zamówienia. Łączne kwoty wyświetlane tutaj w nagłówku pochodzą z danych pozycji i zależą od wybranej reprezentacji ceny (brutto lub netto).
Kwoty są wyświetlane co najmniej we wszystkich walutach lokalnych organizacji wybranej na pasku tytułu, przy czym waluta kwoty wyświetlanej bezpośrednio w polu zależy od ustawień użytkownika. Jeśli waluta ta różni się od waluty dokumentu lub nie jest częścią kombinacji walut organizacji sprzedaży, wartości są również wyświetlane w walucie obcej. Ta ostatnia jest również walutą wiodącą dla wszystkich obliczeń.
Wartości całkowite wynikające z danych pozycji są wyświetlane bezpośrednio w tej zakładce, w zależności od sposobu wyświetlania ceny (brutto/netto) i innych funkcji specjalnych (np. zaokrąglanie, jeśli jest to zgodne z ustawieniami w aplikacji Konfiguracja w funkcji Specyficzne funkcje krajowe dla organizacji sprzedaży).
Pola:
- Całkowita kwota brutto – obliczana i wyświetlana jest kwota brutto zamówienia na podstawie kwot brutto pozycji zamówienia.
Kwoty brutto w innych kategoriach są obliczane na podstawie sumy odpowiednich wartości pozycji o tej samej nazwie. Wartość pozycji jest obliczana proporcjonalnie na podstawie całkowitej kwoty brutto pozycji i odpowiedniej ilości. Nie są one zatem obliczane na podstawie kolejnych dokumentów.
- Całkowita kwota netto – kwota netto zamówienia oparta na kwotach pozycji zlecenia jest obliczana i wyświetlana. Obliczona kwota i dane wyjściowe obliczonych wartości różnią się w zależności od ustawionego wyświetlania ceny:
- Wyświetlanie brutto:
- określana jest suma wartości odpowiednich pozycji po odjęciu rabatów od pozycji i przed zastosowaniem rabatu od dokumentu.
- wszystkie rabaty od dokumentów są odejmowane od tej obliczonej kwoty.
Rabaty od dokumentów nie są zatem brane pod uwagę dla każdej pozycji, ale są odejmowane zbiorczo. W kolejnych dokumentach wartości są wyświetlane w odniesieniu do odpowiednich ilości. Należy zauważyć, że w tym wariancie kwoty netto są nadal obliczane w pozycjach, dla których rabaty dokumentowe są uwzględniane proporcjonalnie. Jednak kwoty netto i ceny netto w pozycjach nie są wyprowadzane.
- Wyświetlanie brutto:
Określana jest suma kwot netto wszystkich odpowiednich pozycji zlecenia. Przy określaniu kwot netto pozycji uwzględniono już rabaty związane z dokumentami (rabaty nagłówka, rabaty wszystkich pozycji, rabaty od wartości zamówienia). Cena netto została zaokrąglona przed kwotą netto zgodnie z ustawieniami zaokrąglania cen. Łączna kwota wynika z zaokrąglonych kwot netto pozycji. Ani kwota brutto, ani rabaty nie są wyświetlane podczas drukowania kolejnych dokumentów.
Kwoty netto w innych pozycjach wynikają z sumy odpowiednich wartości pozycji o tej samej nazwie. Wartość pozycji jest obliczana proporcjonalnie z całkowitej kwoty netto pozycji i odpowiedniej ilości. Nie wynikają one zatem z dokumentów uzupełniających.
Przy obliczaniu całkowitej kwoty netto może być konieczne uwzględnienie ostatecznego traktowania wartości dokumentu (np. zaokrąglenie o 5 centów w Szwajcarii).
- Marża pokrycia – system określa marżę pokrycia na podstawie kwoty netto i kosztu sprzedanych towarów bazy.
Logika obliczania poszczególnych marż wkładu jest wyjaśniona w artykule Weryfikacja marży wkładu.
- Koszt towarów – system wyświetla całkowity koszt towarów dla wszystkich odpowiednich pozycji zamówienia. Koszt towarów to kwota, która jest wykorzystywana do celów takich jak określenie marży netto.
Więcej w opisie pola Koszt sprzedanych towarów dla pozycji w rozdziale: Zakładka Kwoty w edytorze pozycji.
Sumy odpowiednich kwot dla ilości już dostarczonych ze źródłowej lokalizacji magazynowej lub ilości pozycji zamówienia nadal otwartych do dostawy są automatycznie obliczane i wyświetlane.
Pola:
- Dostarczona ilość brutto (źródło)
- Otwarta kwota brutto dostawy (źródło)
Obliczana i wyświetlana jest suma kwot brutto odpowiednich pozycji zamówienia.
Kwota jest obliczana proporcjonalnie od całkowitej kwoty brutto zamówienia w odniesieniu do ilości dostarczonej przez źródłową lokalizację magazynową lub ilości, która ma zostać dostarczona.
- Dostarczona ilość netto (źródło)
- Kwota netto otwartej dostawy (źródło)
Obliczana i wyświetlana jest suma kwot netto odpowiednich pozycji zlecenia. Rabaty od dokumentów (rabaty podstawowe, rabaty od wszystkich pozycji, rabaty od wartości zamówienia) są już uwzględnione w kwotach netto pozycji. Podczas wystawiania kolejnych dokumentów nie jest wyświetlana ani kwota brutto, ani rabaty.
Kwota jest obliczana proporcjonalnie od całkowitej kwoty netto zamówienia w odniesieniu do ilości dostarczonej przez źródłową lokalizację magazynową lub ilości, która ma zostać dostarczona.
Sekcja Dostarczono (cel)
Sumy odpowiednich kwot dla ilości już odebranych w docelowym magazynie lub ilości pozycji zamówienia, które mają zostać odebrane, są automatycznie obliczane i wyświetlane.
Pola:
- Dostarczona kwota brutto (cel)
- Otwarta kwota brutto dostawy (cel)
Obliczana i wyświetlana jest suma kwot brutto odpowiednich pozycji zamówienia.
Kwota jest obliczana proporcjonalnie od całkowitej kwoty brutto zamówienia w odniesieniu do ilości odbioru potwierdzonej przez docelową lokalizację magazynową lub ilości odbioru nadal otwartej do potwierdzenia.
- Dostarczona ilość netto (cel)
- Kwota netto otwartej dostawy (cel)
Określana i wyświetlana jest suma kwot netto odpowiednich pozycji zamówienia.
Kwota jest obliczana proporcjonalnie od całkowitej kwoty netto zamówienia w odniesieniu do ilości otrzymanej potwierdzonej przez docelową lokalizację magazynową lub ilości otrzymanej, która jest nadal otwarta do potwierdzenia.
Sekcja Zafakturowane
Sumy kwot dla ilości już zafakturowanych wewnętrznie lub ilości pozycji zamówienia nadal otwartych do zafakturowania są obliczane i wyświetlane automatycznie.
Pola:
- Zafakturowana kwota brutto
- Otwarta kwota brutto faktury
Suma kwot brutto odpowiednich pozycji zamówienia jest obliczana i wyświetlana.
Kwota jest obliczana proporcjonalnie od całkowitej kwoty brutto zamówienia w stosunku do kwoty już zafakturowanej wewnętrznie lub kwoty nadal otwartej do zafakturowania.
- Zafakturowana kwota netto
- Otwarta kwota netto faktury
Określana i wyświetlana jest suma kwot netto odpowiednich pozycji zamówienia.
Kwota ta jest obliczana proporcjonalnie od całkowitej kwoty netto zamówienia w stosunku do kwoty już zafakturowanej wewnętrznie lub kwoty nadal otwartej do zafakturowania.
Zakładka Kwoty (waluta wiodąca)
Kwoty dla zamówienia są podsumowywane i wyświetlane w walucie wiodącej w tej zakładce, aby zapewnić przegląd. Są one automatycznie obliczane przez system dla poszczególnych pozycji zamówienia. Łączne kwoty wyświetlane w bazie różnią się w zależności od wybranego sposobu wyświetlania ceny (brutto lub netto).
Kwoty są wyświetlane co najmniej we wszystkich walutach wewnętrznych organizacji wybranej na pasku tytułu, przy czym waluta kwoty wyświetlanej bezpośrednio w polu zależy od ustawień użytkownika. Jeśli waluta ta różni się od waluty dokumentu lub nie jest częścią kombinacji walut organizacji sprzedaży, wartości są również wyświetlane w walucie obcej. Ta ostatnia jest również walutą wiodącą dla wszystkich obliczeń.
Wartości całkowite wynikające z danych pozycji są wyświetlane bezpośrednio w tej zakładce, w zależności od sposobu wyświetlania ceny (brutto/netto) i innych funkcji specjalnych (np. zaokrąglanie do 5 centów, zgodnie z ustawieniami w aplikacji Konfiguracja w sekcji Specyficzne funkcje krajowe dla organizacji sprzedaży.
Pola:
- Całkowita kwota brutto (waluta wiodąca) – kwota brutto zamówienia oparta na kwotach brutto pozycji zamówienia jest obliczana i wyświetlana w walucie wiodącej.
Kwoty brutto w innych pozycjach są obliczane na podstawie sumy odpowiednich wartości pozycji o tej samej nazwie. Wartość pozycji jest obliczana proporcjonalnie na podstawie całkowitej kwoty brutto (waluta wiodąca) pozycji i odpowiedniej ilości. Nie są one zatem obliczane na podstawie dokumentów uzupełniających.
- Całkowita kwota netto (waluta wiodąca) – kwota netto zamówienia oparta na kwotach pozycji zamówienia jest obliczana i wyświetlana w walucie wiodącej. Określona kwota i dane wyjściowe określonych wartości różnią się w zależności od ustawionego wyświetlania ceny:
- Wyświetlanie brutto:
- określana jest suma wartości odpowiednich pozycji po odjęciu rabatów od pozycji i przed zastosowaniem rabatu od dokumentu.
- wszystkie rabaty od dokumentów są odejmowane od tej obliczonej kwoty.
Rabaty od dokumentów nie są zatem brane pod uwagę dla każdej pozycji, ale są odejmowane zbiorczo. W kolejnych dokumentach wartości są wyświetlane w odniesieniu do odpowiednich ilości. Należy zauważyć, że w tym wariancie kwoty netto są nadal obliczane w pozycjach, dla których rabaty dokumentowe są uwzględniane proporcjonalnie. Jednak kwoty netto i ceny netto w pozycjach nie są wyprowadzane.
- Wyświetlanie netto:
Określana jest suma kwot netto wszystkich odpowiednich pozycji zamówienia. Przy określaniu kwot netto pozycji uwzględniono już rabaty związane z dokumentami (rabaty podstawowe, rabaty między pozycjami, rabaty od wartości zamówienia). Cena netto została zaokrąglona przed kwotą netto zgodnie z ustawieniami zaokrąglania cen. Łączna kwota wynika z zaokrąglonych kwot netto pozycji. Ani kwota brutto, ani rabaty nie są wyświetlane podczas drukowania kolejnych dokumentów.
Kwoty netto w innych pozycjach wynikają z sumy odpowiednich wartości pozycji o tej samej nazwie. Wartość pozycji jest obliczana proporcjonalnie z całkowitej kwoty netto (waluta wiodąca) pozycji i odpowiedniej ilości. Nie są one zatem wyprowadzane z dokumentów uzupełniających.
Podczas określania całkowitej kwoty netto (waluta wiodąca) może być konieczne uwzględnienie ostatecznego traktowania wartości dokumentu (np. zaokrąglenie o 5 centów w Szwajcarii).
Sumy odpowiednich kwot dla ilości już dostarczonych ze źródłowej lokalizacji magazynowej lub ilości pozycji zamówienia nadal otwartych do dostawy są automatycznie obliczane i wyświetlane.
Pola:
- Dostarczona kwota brutto (źródło, waluta wiodąca)
- Kwota brutto otwartej dostawy (źródło, waluta wiodąca)
Suma kwot brutto odpowiednich pozycji zamówienia jest obliczana i wyświetlana w walucie wiodącej.
Kwota jest obliczana proporcjonalnie od całkowitej kwoty brutto (waluta wiodąca) zamówienia w odniesieniu do ilości dostarczonej przez źródłową lokalizację magazynową lub ilości, która ma zostać dostarczona.
- Dostarczona ilość netto (źródło, waluta wiodąca)
- Kwota netto otwartej dostawy (źródło, waluta wiodąca)
Suma kwot netto odpowiednich pozycji zamówienia jest obliczana i wyświetlana w walucie wiodącej. Rabaty od dokumentów (rabaty podstawowe, rabaty wszystkich pozycji, rabaty od wartości zamówienia) są już uwzględnione w kwotach netto pozycji. Podczas wystawiania kolejnych dokumentów nie jest wyświetlana ani kwota brutto, ani rabaty.
Kwota jest obliczana proporcjonalnie od całkowitej kwoty netto (waluta wiodąca) zamówienia w odniesieniu do ilości dostarczonej przez źródłową lokalizację magazynową lub ilości, która ma zostać dostarczona.
Sekcja Dostarczone (cel)
Sumy odpowiednich kwot dla ilości już odebranych w docelowym magazynie lub ilości pozycji zamówienia, które mają zostać odebrane, są automatycznie obliczane i wyświetlane.
Pola:
- Dostarczona kwota brutto (cel, waluta wiodąca)
- Otwarta kwota brutto dostawy (cel, waluta wiodąca)
Suma kwot brutto odpowiednich pozycji zamówienia jest obliczana i wyświetlana w walucie wiodącej.
Kwota jest obliczana proporcjonalnie od całkowitej kwoty brutto (waluta wiodąca) zamówienia w odniesieniu do ilości odbioru potwierdzonej przez docelową lokalizację magazynową lub ilości odbioru nadal otwartej do potwierdzenia.
- Dostarczona ilość netto (cel, waluta wiodąca)
- Kwota netto otwartej dostawy (cel, waluta wiodąca)
Suma kwot netto odpowiednich pozycji zamówienia jest określana i wyświetlana w walucie wiodącej.
Kwota jest obliczana proporcjonalnie od całkowitej kwoty netto (waluta wiodąca) zamówienia w odniesieniu do ilości odbioru potwierdzonej przez docelową lokalizację magazynową lub ilości odbioru nadal otwartej do potwierdzenia.
Sekcja Zafakturowane
Sumy kwot dla ilości już zafakturowanych wewnętrznie lub ilości pozycji zamówienia nadal otwartych do zafakturowania są obliczane i wyświetlane automatycznie.
Pola:
- Zafakturowana kwota brutto (waluta wiodąca)
- Otwarta kwota brutto faktury (waluta wiodąca)
Suma kwot brutto odpowiednich pozycji zamówienia jest obliczana i wyświetlana w walucie wiodącej.
Kwota jest obliczana proporcjonalnie od całkowitej kwoty brutto (waluta wiodąca) zamówienia w odniesieniu do kwoty już zafakturowanej wewnętrznie lub kwoty nadal otwartej do zafakturowania.
- Zafakturowana kwota netto (waluta wiodąca)
- Otwarta kwota netto faktury (waluta wiodąca)
Suma kwot netto odpowiednich pozycji zamówienia jest określana i wyświetlana w walucie wiodącej.
Kwota ta jest obliczana proporcjonalnie od całkowitej kwoty netto (waluta wiodąca) zamówienia w odniesieniu do kwoty już zafakturowanej wewnętrznie lub kwoty nadal otwartej do zafakturowania.
Zakładka Koszty transportu
Na tej zakładce można zobaczyć podstawę obliczania kosztów transportu, które zostały określone na podstawie danych pozycji i innych ustawień dla bieżącego zlecenia dystrybucyjnego. Ponadto dla każdej kombinacji parametrów wyświetlana jest obliczona kwota i odpowiadająca jej pozycja rozliczeniowa.
Użytkownik określa również, w jaki sposób koszty transportu mają być księgowane do wyceny zapasów. W tym celu dostępne są następujące pola:
Pola:
- Księgowanie kosztów transportu do wyceny zapasów – w tym polu można określić dla wyceny, czy księgowanie oczekiwanych kosztów transportu ma być generowane przy przyjęciu towaru, czy dopiero po rozliczeniu rzeczywistych kosztów transportu .
Poniższe pozycje są dostępne do wyboru, jeśli koszty transportu są w ogóle obliczane zgodnie z wybranym typem zlecenia dystrybucji:
- Z fakturą zakupu
- Przy przyjęciu towaru na podstawie pozycji zlecenia dystrybucyjnego
Jeśli wybrano to ustawienie, koszty transportu są obliczane i rozdzielane na podstawie zapisanych kosztów transportu .
Wyświetlane ustawienie zależy od używanego rodzaju zlecenia dystrybucji. Jeśli koszty transportu są obliczane, ustawienie można zmienić do momentu wprowadzenia pozycji. Jeśli przy wybranym rodzaju zlecenia dystrybucyjnego nie są obliczane żadne koszty transportu lub jeśli firmy źródłowe i docelowe są takie same lub jeśli nie są używane żadne ceny, wyświetlany jest wpis Z fakturą zakupu. W takim przypadku nie można ustawić tego pola.
Kontekst:
Wczesna rezerwacja oczekiwanych kosztów transportu może być pożądana w przypadku dłuższych procesów dostawy. Przy odpowiednim ustawieniu oczekiwane koszty transportu są rozdzielane w taki sam sposób, jak w przypadku zamówień. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w dokumentacji Wycena zapasów w rozdziałach Odbiór towarów z zamówienia i Faktura zakupu.
Pole to nie jest istotne dla zleceń dystrybucji typu Korekta wartości i w związku z tym nie jest wyświetlana żadna wartość.
- Podział kosztów transportu dla wyceny zapasów– to pole pokazuje, w jaki sposób rozdzielane są koszty transportu . Wartość pochodzi z wewnętrznych ustawień alokacji dla firmy docelowej i jest wyświetlana tylko wtedy, gdy w polu Księgowanie kosztów transportu do wyceny zapasów wybrano wartość Przy przyjęciu towaru na podstawie pozycji zlecenia dystrybucyjnego. W przeciwnym razie pole pozostaje puste. Można wyświetlić jedną z następujących wartości:
- Ilość
- Wartość
- Waga
- Objętość
Zakładka Waga i objętość
Różne wartości związane z wagą i objętością zamówienia są podsumowywane i wyświetlane w tej zakładce w celu zapewnienia przeglądu.
Pola:
- Całkowita waga brutto – całkowita waga brutto zamówienia jest obliczana i wyświetlana jako suma całkowitych wag brutto pozycji zamówienia. Więcej informacji na temat masy całkowitej brutto poszczególnych pozycji można znaleźć w rozdziale: Zakładka Wagi i objętości w opisie edytora pozycji.
- Całkowita waga netto – całkowita waga netto zamówienia jest określana i wyświetlana jako suma całkowitych wag netto pozycji zamówienia. Więcej informacji na temat całkowitej masy netto poszczególnych pozycji można znaleźć w rozdziale: Zakładka Wagi i objętości w opisie edytora pozycji.
- Całkowita objętość – całkowita objętość zamówienia jest określana i wyświetlana jako suma całkowitych objętości pozycji zamówienia. Więcej informacji na temat całkowitej objętości poszczególnych pozycji można znaleźć w rozdziale: Zakładka Wagi i objętości w opisie edytora pozycji.
Wartości dla ilości już dostarczonych ze źródłowej lokalizacji magazynowej lub ilości zamówienia nadal otwartych do dostawy są automatycznie obliczane i wyświetlane.
Pola:
- Dostarczona waga brutto (źródło)
- Waga brutto otwartej dostawy (źródło)
Dostarczona lub pozostająca do dostarczenia waga brutto zamówienia jest obliczana i wyświetlana. Jest ona obliczana proporcjonalnie od całkowitej wagi brutto (Całkowita waga brutto, jeśli jest wymagana) w odniesieniu do dostarczonej ilości przez źródłową lokalizację magazynową lub ilość, która ma zostać dostarczona.
- Dostarczona masa netto (źródło)
- Waga netto otwartej dostawy (źródło)
Określana i wyświetlana jest dostarczona lub pozostała do dostarczenia waga netto tej pozycji zamówienia. Jest ona obliczana proporcjonalnie z całkowitej masy netto (w razie potrzeby – Całkowita masa netto) w odniesieniu do dostarczonej ilości pozycji przez źródłową lokalizację magazynową lub ilość, która ma zostać dostarczona.
- Dostarczona ilość (źródło)
- Otwarta objętość dostawy (źródło)
Określana i wyświetlana jest dostarczona lub pozostała do dostarczenia objętość tej pozycji zamówienia. Jest ona obliczana proporcjonalnie od całkowitej ilości (Całkowita ilość, jeśli jest wymagana) w odniesieniu do dostarczonej ilości pozycji przez źródłową lokalizację magazynową lub ilości, która ma zostać dostarczona.
Sekcja Dostarczone (cel)
Wartości dla ilości pozycji zamówienia już dostarczonych do docelowej lokalizacji magazynowej są automatycznie obliczane i wyświetlane.
Pola:
- Dostarczona waga brutto (cel)
- Waga brutto otwartej dostawy (cel)
Obliczana i wyświetlana jest waga brutto tej pozycji zamówienia, która została odebrana lub ma zostać odebrana w docelowym miejscu przechowywania. Jest ona obliczana jako część całkowitej wagi brutto (Całkowita waga brutto, jeśli jest wymagana) w odniesieniu do otrzymanej wagi potwierdzonej przez docelową lokalizację magazynową lub otrzymanej wagi nadal otwartej do potwierdzenia.
- Dostarczona waga netto (cel)
- Waga netto otwartej dostawy (cel)
Waga netto tej pozycji zamówienia odebranej lub jeszcze do odebrania w docelowym magazynie jest określana i wyświetlana. Jest ona obliczana proporcjonalnie od całkowitej wagi netto (Całkowita waga netto, jeśli jest wymagana) w odniesieniu do wagi odbioru potwierdzonej przez docelową lokalizację magazynową lub wagi odbioru nadal otwartej do potwierdzenia.
- Dostarczona objętość (cel)
- Otwarta objętość dostawy (cel)
Określana i wyświetlana jest objętość tej pozycji zamówienia, która została odebrana lub ma zostać odebrana w docelowym magazynie. Jest ona obliczana proporcjonalnie od całkowitej objętości (Całkowita objętość, jeśli jest wymagana) w odniesieniu do objętości odbioru potwierdzonej przez docelową lokalizację magazynową lub objętości odbioru nadal otwartej do potwierdzenia.
Sekcja Zafakturowane
Wartości dla ilości pozycji zamówienia, które zostały już zafakturowane wewnętrznie, są obliczane i wyświetlane automatycznie.
Pola:
- Zafakturowana waga brutto
- Waga brutto otwarta do faktury
Obliczana i wyświetlana jest zafakturowana lub pozostająca do zafakturowania waga brutto tej pozycji zamówienia. Jest ona obliczana proporcjonalnie na podstawie całkowitej wagi brutto (w razie potrzeby – Całkowita waga brutto) w odniesieniu do wagi brutto pozycji już zafakturowanej wewnętrznie lub nadal otwartej do zafakturowania.
- Zafakturowana waga netto
- Otwarta zafakturowana waga netto
Waga netto tej pozycji zamówienia, która została zafakturowana lub ma zostać zafakturowana, jest określana i wyświetlana. Jest ona obliczana proporcjonalnie od całkowitej wagi netto (w razie potrzeby – Całkowita waga netto) w stosunku do wagi netto pozycji już zafakturowanej wewnętrznie lub jeszcze otwartej do zafakturowania.
- Ilość zafakturowana
- Otwarta ilość do zafakturowania
Określany i wyświetlany jest zafakturowany lub pozostający do zafakturowania wolumen tej pozycji zamówienia. Jest ona obliczana proporcjonalnie od całkowitej ilości (w razie potrzeby – Całkowita ilość) w stosunku do ilości artykułu już zafakturowanej wewnętrznie lub jeszcze otwartej do zafakturowania.
Zakładka Wydruk dokumentu
Niektóre z prawidłowych ustawień wyjścia dokumentów zlecenia dystrybucji są wyświetlane w tabeli z kilkoma wierszami na zakładce Wydruk dokumentu. Następujące dokumenty mogą być drukowane dla zlecenia dystrybucji:
- Dowód dostawy
- Etykieta jednostki ładunkowej
- Faktura proforma
- Faktura sprzedaży
Czynności związane z generowaniem i drukowaniem kolejnych dokumentów są opisane w dokumentacji Zlecenia dystrybucji: Akcje.
Ustawienia wyjściowe wyświetlane w tej zakładce pochodzą z szablonów dokumentów dla różnych typów dokumentów, np. dla faktury sprzedaży lub dowodu dostawy. Prawidłowe szablony dokumentów są ustawione w danych podstawowych klienta odbiorcy dostawy (dowód dostawy) lub odbiorcy faktury (faktura proforma, faktura wychodząca). Ustawienia dokumentów w danych klienta są z kolei kopiowane z ustawień zdefiniowanych dla organizacji sprzedaży w aplikacji Konfiguracja, funkcja Sprzedaż, podfunkcja Dokumenty i mogą być tam zmieniane dla określonych klientów. Jeśli dla danego typu dokumentu zapisanych jest kilka ustawień, używane jest ustawienie oznaczone jako Preferowane.
Więcej informacji na temat ustawień wyjściowych można znaleźć w Instrukcji obsługi w sekcji Drukowanie dokumentów. Opisano tam również, które inne aplikacje, ustawienia systemowe i ustawienia użytkownika odgrywają rolę w wydruku dokumentu i kiedy są używane.
Poniższe ustawienia można wyświetlić i w razie potrzeby zmienić w tych polach pod określonymi nagłówkami kolumn.
Kolumna:
- Typ dokumentu – wyświetlany jest typ dokumentu, dla którego ustawienia wyjściowe są wyświetlane w tym wierszu.
- Medium – wyświetlany jest nośnik wyjściowy, na którym dokument jest drukowany zgodnie z szablonem. Zasadniczo możliwe są następujące media wyjściowe:
- Drukarka (wyjście do pliku również możliwe)
- Faks
Jeśli istnieje kilka szablonów dokumentów dla danego typu dokumentu i są one przechowywane w głównych danych klienta lub aplikacji Konfiguracja dla kilku nośników wyjściowych, można wybrać nośnik wyjściowy w tym polu.
- Dane kontaktowe – w tym polu można wprowadzić numer faksu lub adres e-mail, jeśli użytkownik posiada odpowiednie uprawnienia.
Więcej informacji w rozdziale Uprawnienia.
Można wprowadzić kilku odbiorców wiadomości e-mail, wpisując adresy e-mail jeden po drugim, oddzielając je przecinkami i spacjami. Ręcznie wprowadzone dane odbiorcy zastępują wszelkie automatycznie określone dane odbiorcy dla nośników wyjściowych poczty e-mail i faksu.
Zakładka Załączniki/teksty
Teksty, moduły tekstowe i załączniki można dodawać w tej zakładce. Zapisane teksty i załączniki plików są oznaczone ikoną notatki.
Więcej informacji na temat tekstów i załączników do plików oraz ich wykorzystania można znaleźć w artykule Teksty.
Obszar roboczy
Obszar roboczy zawiera pozycje zlecenia dystrybucji. Obejmują one zakres usług, które mają zostać dostarczone:
- Jakie pozycje zostały zamówione:
- w jakiej ilości?
- w jakiej cenie?
- w jakim terminie?
- W jaki sposób przedmioty mają być dostarczone?
- na jakich warunkach?
- pod jaki adres?
- z którego magazynu?
Obszar roboczy składa się z tabeli pozycji zamówienia i edytora pozycji zamówienia. W tabeli pozycji zamówienia część danych pozycji zamówienia jest wyświetlana w widokach. To, które dane są wyświetlane, zależy od wybranego widoku. Kolumny tabeli pozycji są wypełnione tymi samymi danymi, co pola o tej samej nazwie w edytorze pozycji.
Pozycje zlecenia dystrybucji są wprowadzane indywidualnie w edytorze pozycji. Mogą tam być wyświetlane dalsze dane pozycji zamówienia. Podczas wprowadzania nowej pozycji niektóre pola w edytorze pozycji są wypełniane wartościami domyślnymi, które są pobierane z nagłówka zamówienia. Można je zastąpić innymi danymi dla każdej pozycji zamówienia. Dalsze wartości domyślne mogą być pobierane na przykład z danych podstawowych pozycji.
- Pole podsumowania – pole sumy jest wyświetlane po prawej stronie paska przycisków edytora pozycji. Wyświetlana suma odnosi się do danych wyświetlanych w tabeli pozycji, a nie do danych w edytorze pozycji. W zleceniu dystrybucji system oblicza sumę kwot brutto dla wszystkich pozycji zamówienia i wyświetla je w polu sumy.
- Pozycje szczegółowe – oprócz pozycji podstawowych, w zleceniach dystrybucji można również używać pozycji szczegółowych. Pozycje szczegółowe są wprowadzane lub tworzone jako dodatek do istniejących pozycji podstawowych i są od nich zależne. Jeśli pozycja podstawowa zostanie usunięta, pozycje szczegółowe również zostaną usunięte. Niektóre dane z pozycji podstawowej są używane w pozycjach szczegółowych. Niektóre dane można zmienić tylko na poziomie pozycji podstawowej i są one automatycznie przenoszone do pozycji szczegółowych.
Pozycje szczegółowe mogą być używane jako rabaty na towary bezpłatne w formie dodatku. W tym celu należy ręcznie wprowadzić pozycję szczegółową z artykułem typu Materiał dla istniejącej pozycji zamówienia.
W razie potrzeby można zmienić pochodzenie ceny i przenieść pozycję do tabeli pozycji, aby aktywować zmianę. Następnie można ponownie przenieść pozycję podstawową do edytora pozycji i wprowadzić pozycję szczegółową za pomocą przycisku [Pozycja szczegółowa].
Alternatywnie można również aktywować przycisk [Zastosuj zmiany przy zmianie pozycji], zmienić pochodzenie ceny w pozycji podstawowej na Ręczne i wykonać akcję [Weryfikuj], aby aktywować przycisk akcji [Wprowadź pozycję szczegółową]. Jeśli teraz zostanie wykonana akcja [Wprowadź pozycję szczegółową], zmiany w pozycji podstawowej zostaną przeniesione do tabeli pozycji i nowa pozycja szczegółowa może być natychmiast edytowana.
Jeśli w polu Pochodzenie ceny wybrano opcję Cennik, w razie potrzeby do zlecenia można automatycznie dodać rabaty rzeczowe w postaci dodatkowych opłat wprowadzonych w cennikach. Oprócz danych podstawowych, głównymi parametrami służącymi do określania rabatów rzeczowych są artykuł i całkowita ilość pozycji podstawowej.
Tabela pozycji zamówienia
W tabeli pozycji w zleceniu dystrybucji dostępne są różne widoki. Zapewniają one przegląd wszystkich pozycji zamówienia. Niektóre widoki są również wykorzystywane do późniejszego przetwarzania zlecenia dystrybucji.
Akcje związane z tworzeniem i drukowaniem kolejnych dokumentów opisano w dokumentacji Zlecenia dystrybucji: Akcje.
Widoki:
- Podstawowe – wyświetlane są najważniejsze informacje dotyczące zakresu usług pozycji zlecenia.
- Wagi i objętości – oprócz artykułu i ilości wyświetlana jest między innymi waga netto i brutto lub objętość pozycji zamówienia.
- Wartości – obok pozycji wyświetlane są różne wartości i kwoty ustalania ceny i obliczania marży pokrycia.
- Rezerwacja (źródło) – pozycja zlecenia dystrybucji jest inicjatorem wymagań w związku z ustawieniami dotyczącymi źródła. Ten widok przedstawia najważniejsze powiązane informacje. Jest on dostępny tylko wtedy, gdy funkcja Rezerwacje jest aktywna dla klienta w aplikacji Konfiguracja.
- Zlecenie dostawy – oprócz artykułu i ilości wyświetlana jest ilość otwarta do dostawy oraz ilość zadysponowana dla zlecenia dostawy. Ten widok służy do przygotowania utworzenia dostawy dla zlecenia dystrybucji, jeśli
- przeprowadzono alokację dostawy i teraz należy wyświetlić wprowadzoną ilość zadysponowaną
- częściowa ilość ma zostać zaplanowana ręcznie dla dostawy.
- Dostawa (źródło) – oprócz pozycji i ilości wyświetlana jest ilość otwarta dla dostawy u źródła (wysyłki).
- Rezerwacja (cel) – pozycja zlecenia dystrybucji jest, w połączeniu z rezerwacjami dotyczącymi miejsca docelowego, pokryciem wymagań. Ten widok przedstawia najważniejsze powiązane informacje. Jest on dostępny tylko wtedy, gdy funkcja Rezerwacje jest aktywna dla organizacji sprzedaży w aplikacji Konfiguracja.
- Dostawa (cel) – oprócz artykułu i ilości wyświetlana jest ilość otwarta do dostawy w miejscu docelowym (odbiór towaru).
- Faktura proforma – obok artykułu i ilości wyświetlana jest ilość zadysponowana dla faktury proforma. Ten widok służy do przygotowania wystawienia faktury pro forma dla niektórych zamówionych pozycji.
- Faktura – oprócz artykułu i ilości wyświetlana jest dostarczona ilość nadal otwarta do zafakturowania oraz ilość zadysponowana do fakturowania wewnętrznego. Ten widok służy do przygotowania utworzenia faktury dla zamówienia dystrybucji, dla którego realizowana jest dostawa i dla którego częściowa ilość ma zostać ręcznie zaplanowana do zafakturowania (przed lub po dostawie).
Szczegółowo, następujące dane pozycji zamówienia są wyświetlane w tabeli w określonych widokach pod określonymi nagłówkami kolumn:
Kolumna:
Kolumna | Widoki w których występuje | Objaśnienie |
|
|
Numer pozycji służy do dokładnej identyfikacji poszczególnych pozycji zleceń dystrybucji. Numer pozycji umożliwia również łączenie poszczególnych pozycji w różnych dokumentach poprzez odniesienie do dokumentu. System generuje numer pozycji automatycznie na podstawie schematu numeracji określonego w używanym rodzaju zlecenia dystrybucji. Numer pozycji można również przypisać ręcznie w edytorze pozycji. Po zastosowaniu pozycji liniowej do tabeli pozycji liniowych nie można już zmienić numeru pozycji liniowej.Więcej informacji w opisie pola Numer pozycji w Edytorze pozycji. |
|
|
Jeśli w kolumnie Notatka wyświetlana jest ikona, oznacza to, że dostępne są teksty pozycji. |
|
|
Wyświetla zamówioną pozycję.Więcej informacji w opisie pola Pozycja na zakładce Ogólne w Edytorze pozycji.
Pozycja jest przetwarzana w edytorze pozycji. Po zapisaniu pozycji nie można jej już zmienić w edytorze pozycji. Wskazówka
Przed zapisaniem pozycji można ją zmienić w tabeli pozycji.
W przypadku pseudoartykułu opis pozycji różniący się od danych podstawowych pozycji jest wyświetlany, jeśli ma to zastosowanie. |
|
|
Wyświetla magazyn źródłowy pozycji. |
|
|
Wyświetla magazyn docelowy pozycji. |
|
|
Wyświetla preferowaną datę dostawy. Więcej informacji w opisie pola Termin dostawy na zakładce Ogólne w Edytorze pozycji.Datę można zmienić w tym polu.
Wskazówka
Termin dostawy można zmienić w wielu wierszach w jednym kroku, korzystając z akcji [Zmień termin dostawy] na liście akcji [Edytuj termin i status dostawy].
|
|
|
Wyświetla termin wysyłki. Więcej informacji w opisie pola Termin wysyłki w zakładce Ogólne w Edytorze pozycji.W tym polu można zmienić datę.
Wskazówka
Datę wysyłki można zmienić w wielu liniach w jednym kroku, korzystając z akcji [Zmień termin wysyłki] na liście akcji [Edytuj termin i status wysyłki].Jeśli funkcja Użyj terminu wysyłki w ramach funkcji Sprzedaż w aplikacji Konfiguracja nie jest aktywna, w wymienionych widokach stosowany jest Termin dostawy zamiast Terminu wysyłki.
|
|
|
Wyświetla żądaną całkowitą ilość pozycji. Więcej informacji w opisie pola Całkowita ilość na zakładce Ogólne w Edytorze pozycji.Ilość w tym polu można edytować do momentu zapisania dokumentu.
Jeśli ilość zostanie zmniejszona po dostarczeniu, zostanie wyświetlone ostrzeżenie. |
|
|
Ta kolumna jest wyświetlana tylko wtedy, gdy funkcja Wyświetl następny próg jest aktywna w aplikacji Konfiguracja, w funkcji Sprzedaż, podfunkcji Ceny. Jeśli funkcja Wyświetl następny próg jest aktywna, aplikacja Zlecenia dystrybucji określa podczas wyceny, czy istnieje inna waga dla większej ilości niż ta wprowadzona w polu Ilość całkowita. Nie jest przy tym sprawdzane, czy po zwiększeniu ilości ta skala byłaby w ogóle używana dla pozycji i czy warunki i ceny zapisane w wyższej skali są bardziej ekonomiczne. |
|
|
Określana i wyświetlana jest cena brutto dla żądanej ilości artykułu. Więcej informacji w opisie pola Cena brutto na zakładce Ceny w sekcji Edytor pozycji.Jeśli w polu Pochodzenie ceny wybrano wartość Ręcznie, cenę w tym polu można zmienić. Jeśli wybrano wartość Cennik, pole jest dostępne tylko do odczytu, |
|
|
Określana i wyświetlana jest kwota brutto dla żądanej ilości artykułu. Więcej informacji w opisie pola Kwoty na zakładce Wartości pozycji w rozdziale Edytor pozycji.Pole jest dostępne tylko do odczytu. |
|
|
Określana i wyświetlana jest kwota netto dla żądanej ilości artykułu. Więcej informacji w opisie pola Kwota netto na zakładce Kwoty w Edytorze pozycji.Pole jest dostępne tylko do odczytu. |
|
|
Waga brutto dla żądanej ilości artykułu jest określana i wyświetlana w tej kolumnie. Więcej informacji w opisie pola Waga brutto na zakładce Wagi i objętości w Edytorze pozycji. |
|
|
Waga netto dla żądanej ilości artykułu jest określana i wyświetlana w tej kolumnie. Więcej informacji w opisie pola Waga netto na zakładce Wagi i objętości w Edytorze pozycji. |
|
|
Koszt towarów to kwota, która służy między innymi do określania marży netto. Dla każdej pozycji koszt towarów jest określany jako kwota odnosząca się do całkowitej ilości. W niektórych przypadkach można go również zmienić ręcznie. Więcej informacji w opisie pola Koszt towarów na zakładce Kwoty w Edytorze pozycji. |
|
|
Marża pokrycia dla żądanej ilości pozycji jest określana i wyświetlana w tej kolumnie. Więcej informacji w opisie pola Marża pokrycia na zakładce Kwoty w Edytorze pozycji. |
|
|
System określa i wyświetla otwartą ilość; nie można jej zmienić w tym polu. Otwarta ilość pozycji zamówienia wyświetlana w tym polu zależy od wybranego widoku.Szczegółowe informacje znajdują się w opisach poszczególnych akcji w dokumencie Zamówienia sprzedaży: Akcje. |
|
|
Wyświetla ilość zarezerwowaną dla pozycji zamówienia jako element pochodzenia zapotrzebowania. W zależności od odpowiednich ustawień rezerwacja może zostać dokonana w odniesieniu do zapasów lub planowanych wpływów. |
|
|
Jeśli to konieczne, część lub cała otwarta ilość może zostać zadysponowana. To pole jest istotne tylko wtedy, gdy nie ma potrzeby śledzenia zamówienia z wyświetlonymi otwartymi ilościami. Jeśli to pole zawiera zero we wszystkich pozycjach zamówienia, otwarte ilości są używane dla kolejnych dokumentów; w przeciwnym razie stosowana jest ilość zastosowana.
Wskazówka
Jeśli przydział zapasów jest aktywowany w rodzaju zlecenia dystrybucji, należy zastosować zadysponowane ilości w odpowiednim widoku. System może automatycznie określić taką ilość w przydziale zapasów. Alternatywnie można ręcznie podać częściową ilość do dalszego przetwarzania, jeśli jest to wymagane.
Pole Ilość zadysponowana można edytować tylko w tabeli pozycji. Przeznaczenie i dozwolone ilości zależą od wybranego widoku. Szczegółowe informacje znajdują się w opisach poszczególnych działań w dokumencie Zamówienia sprzedaży: Akcje. Wskazówka
Ilość zadysponowana nie może być utworzona ręcznie dla pozycji zlecenia z całkowitą ilością równą zero. Zamiast tego należy użyć pola wyboru Potwierdź lub Faktura.
|
|
|
Wyświetla status rezerwacji pozycji towarowej jako element pochodzenia zapotrzebowania. Jeśli rezerwacje pozycji są aktywne, dostawa może zostać zrealizowana maksymalnie do ilości zarezerwowanej w stosunku do zapasów. |
|
|
Wyświetla informacje o statusie dla tej pozycji zlecenia. Więcej informacji w rozdziale Status i zmiany statusu. |
Edytor pozycji
Do wprowadzania pozycji zlecenia dystrybucji służy edytor pozycji. Edytor pozycji składa się z paska narzędzi i kilku zakładek. Elementy te zostały opisane w poniższych sekcjach:
- Pasek przycisków
- Zakładka Ogólne
- Zakładka Ilości
- Zakładka Ceny
- Zakładka Dekretacja
- Zakładka Intrastat
- Zakładka Kwoty
- Zakładka Kwoty (waluta wiodąca)
- Zakładka Wagi i objętości
- Zakładka Załączniki/teksty
Jeśli przycisk [Weryfikuj przy zatwierdzaniu] jest aktywny, system sprawdza, czy wszystkie obowiązkowe pola zostały wprowadzone i czy wszystkie wprowadzone dane są autoryzowane, gdy pozycja zamówienia jest przesyłana do tabeli pozycji zlecenia. W szczególności przeprowadzane są kontrole zdefiniowane zgodnie z typem zamówienia. W przeciwnym razie jest to sprawdzane tylko wtedy, gdy zlecenie jest zapisywane lub sprawdzane.
Pasek przycisków
Pasek przycisków zawiera standardowe akcje, których objaśnienia znajdują się w Instrukcji obsługi. Po prawej stronie paska przycisków znajduje się również pole sum dla tabeli elementów. Więcej w rozdziale: Pole sum.
Pasek przycisków zawiera również następujący element:
- Numer pozycji – numer pozycji służy do precyzyjnej identyfikacji poszczególnych pozycji zlecenia dystrybucji i jest generowany automatycznie. Więcej w opisie kolumny o tej samej nazwie w rozdziale Tabela pozycji zamówienia.
Numer pozycji można przypisać ręcznie w tym polu. Jednak po przeniesieniu pozycji do tabeli pozycji nie można już zmienić numeru pozycji.
Pozycje są automatycznie sortowane przez system na podstawie numeru pozycji. Użytkownik nie może bezpośrednio zmienić tego sortowania. Na sortowanie można wpływać tylko poprzez ręczne przypisywanie numerów pozycji.
Dlatego sensowne jest określenie w schemacie numeracji, że elementy są numerowane w przyrostach co 5 lub 10. Następnie można dodać element i ręcznie przypisać mu numer elementu, który znajduje się pomiędzy numerami istniejących elementów. Wynik: Nowy element jest sortowany na liście w żądanej pozycji między istniejącymi elementami.
Zakładka Ogólne
Zakładka Ogólne służy do wprowadzania podstawowych danych pozycji zamówienia: artykułu, ilości, daty i źródłowego magazynu. Zawiera również odniesienia do dokumentów faktur sprzedaży(w przypadku korekt wartości), a także status pozycji zamówienia oraz ilości i wartości z dostawy i rozliczenia wewnętrznego.
Pola:
- Artykuł – dla każdej pozycji zamówienia można wprowadzić jeden artykuł. Można użyć wszystkich pozycji, które mają status Zwolniony i dla których wprowadzono następujące dane w danych podstawowych pozycji lub są to pozycje aliasowe:
- dane dotyczące sprzedaży w widoku Sprzedaż w odniesieniu do organizacji sprzedaży
- dane dotyczące zakupu w widoku Zakup w odniesieniu do organizacji zaopatrzenia
- dla pozycji, które są przechowywane w magazynie: dane logistyki magazynowej w widoku Logistyka magazynowa w odniesieniu do lokalizacji źródłowej, lokalizacji docelowej i lokalizacji magazynu tranzytowego.
System sprawdza przydatność artykułu i wyświetla odpowiedni komunikat.
Więcej informacji można znaleźć w następującej dokumentacji:
W przypadku artykułów referencyjnych system oferuje okno dialogowe wyboru.
Dalsze funkcje specjalne mają zastosowanie do artykułów aliasowych i artykułów o statusie Zastąpiony lub Zastąpiony, jeśli dostępność wynosi 0. Te specjalne funkcje zostały opisane w rozdziale Wybór artykułów referencyjnych, aliasów i artykułów zastępczych.
Jeśli weryfikacja dostępności jest aktywna, a wprowadzony artykuł nie jest dostępny, do wyboru mogą zostać zaproponowane artykuły alternatywne. Więcej informacji można znaleźć w dokumentacji Weryfikacja dostępności.
[indciator]W przypadku pseudoartykułów wyświetlany jest opis artykułu, który może różnić się od danych podstawowych artykułu. W razie potrzeby można go zmienić za pomocą akcji [Zmień opis pseudoartykułu].[/indicator]
- Ilość całkowita – w tym polu całkowita ilość odnosi się do ilości tego artykułu, która ma zostać dostarczona. Należy wybrać odpowiednią fizyczną lub handlową jednostkę miary (np. kilogramy lub sztuki) i wprowadź wymaganą ilość.
System sprawdza dopuszczalność jednostki miary.
Dozwolone są następujące jednostki miary:
- jednostki sprzedaży zapisane dla tej pozycji w danych podstawowych w sekcji Sprzedaż, Klienci lub Klasyfikacja klientów
- wszystkie jednostki miary tego samego typu fizycznego co jednostki sprzedaży, które można na nie przeliczyć.
Określenie wartości domyślnej:
- jeśli zamówienie zostało utworzone z zapytania dystrybucji lub jeśli pozycje zostały przeniesione z innych dokumentów sprzedaży za pomocą akcji [Wyszukaj i dodaj pozycje], ilość jest zawsze przenoszona z dokumentu źródłowego do dokumentu docelowego wraz z jednostką.
- jeśli dodana pozycja jest oparta na wewnętrznej alokacji zlecenia dystrybucji typu Dostawa w przypadku korekty wartości, jednostka jest przenoszona ze źródła, a ilość jest ustawiana na zero.
- przeciwnym razie pierwsza jednostka dystrybucyjna zostanie przyjęta jako wartość domyślna.
Całkowita ilość jest uwzględniana przy określaniu ilości pozycji lub zamówienia.
W przypadku zleceń dystrybucji typu Dostawa całkowita ilość pozycji zamówienia musi być większa od zera.
W przypadku zleceń dystrybucji typu Korekta wartości znak całkowitej ilości nie może być już zmieniany po zapisaniu pozycji zamówienia. Zerowe ilości nie mogą być również zmieniane w przypadku korekt wartości po zapisaniu.
Jeśli pozycja zamówienia jest przypisana do źródłowej lub docelowej lokalizacji magazynowej podzielonej na pojemniki, nie można wprowadzić dla niej ilości ujemnych.
- Pochodzenie obowiązywania jednostek – to pole służy do określenia, skąd pobierane jest ustawienie dla pochodzenia obowiązywania jednostek. Do wyboru są następujące pozycje:
- Artykuł– ta wartość służy do przeniesienia ustawienia zobowiązania jednostkowego z danych podstawowych artykułu. Ustawienie z danych podstawowych pozycji jest wyświetlane odpowiednio w polu Obowiązująca jednostka.
- Ręcznie – wartość służy do definiowania indywidualnych ustawień dla zobowiązania jednostkowego. Ustawienie można wybrać w polu Obowiązująca jednostka.
Wartość domyślna pochodzi z używanego rodzaju zlecenia dystrybucji. Należy pamiętać, że wybranej pozycji nie można zmienić, jeśli istnieje zlecenie dostawy dla tej pozycji, które ma status Niedostarczone.
To pole jest wyświetlane, jeśli parametr Ewidencja stanów magazynowych w jednostkach logistycznych jest aktywny dla organizacji sprzedaży w aplikacji Konfiguracja. Parametr ten można znaleźć w funkcji Logistyka magazynowa, podfunkcja Stany magazynowe.
- Obowiązująca jednostka – w polu definiuje się, w jaki sposób wprowadzona jednostka miary artykułu ma być brana pod uwagę. Do wyboru są następujące pozycje:
- Niewiążąca – jednostka miary nie ma znaczenia, więc towar może być dostarczony w opakowaniu o dowolnej wielkości.
- Zawarte w strukturze opakowania – jednostka miary musi zostać uwzględniona. Produkt musi być dostarczony w określonej jednostce miary, ale może być zawarty w większej jednostce opakowania.
- Wiążąca – jednostka miary musi być brana pod uwagę. Przedmiot musi zostać dostarczony w dokładnie określonej jednostce miary. Dostawa w większej jednostce opakowania jest wykluczona.
To pole zależy od ustawienia w polu Pochodzenie obowiązywania jednostek. Jeśli w tym polu określono wpis Ręcznie, pole Obowiązująca jednostka można edytować. We wszystkich innych przypadkach używane i wyświetlane jest zobowiązanie jednostkowe z innych źródeł, np. z danych podstawowych pozycji.
To pole jest wyświetlane, jeśli parametr Ewidencja stanów magazynowych w jednostkach logistycznych jest aktywny dla organizacji sprzedaży w aplikacji Konfiguracja. Parametr ten można znaleźć w funkcji Logistyka magazynowa, podfunkcja Stany magazynowe.
- Zamówiony artykuł – pierwotnie zamówiona pozycja jest wyświetlana w tym polu, jeśli klient (lokalizacja docelowa) nie zażądał pozycji zamówionej zgodnie z pozycją zamówienia, ale innej pozycji. W pewnych okolicznościach system automatycznie przenosi identyfikator pozycji, który został wcześniej wybrany w polu Artykuł, do tego pola. Dzieje się tak w przypadku wybrania aliasu artykułu lub artykułu o statusie Zastąpiony.
Jeśli artykuł nie jest dostępny i wybrano artykuł alternatywny, pierwotnie wybrany artykuł również zostanie przeniesiony do tego pola. Więcej informacji w rozdziale Wybór artykułów referencyjnych, aliasów i artykułów zastępczych.
To pole jest również używane, jeśli w polu Artykuł wprowadzono EAN lub Numer artykułu klienta (jeśli odpowiednia funkcja jest aktywna w aplikacji Konfiguracja).
- Specyfikacja – określony artykuł lub określony wariant artykułu można zidentyfikować za pomocą specyfikacji. Jeśli artykuł w tej pozycji zamówienia jest zarządzany w specyfikacji, w razie potrzeby można wybrać istniejącą specyfikację w tym polu. Należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:
- Specyfikacja cechy – specyfikacja wprowadzona w tym polu służy jako domyślna dla specyfikacji, która ma zostać dostarczona. Podczas tworzenia jednostek dostawy oraz podczas tworzenia zamówienia dostawy, prowizji, dostawy lub faktury z księgowaniem materiałów, specyfikacja wprowadzona w tym polu jest przyjmowana jako ustawienie i nie można jej zmienić.
- Brak specyfikacji cechy – jeśli w tym polu nie wybrano cechy, to w przypadku artykułów zarządzanych w cechach należy każdorazowo przeprowadzić kompletację w celu przypisania cechy lub aktywować automatyczne przypisywanie cech. Automatyczne przypisanie atrybutu określa stałą wartość atrybutu, której nie można już zmienić.
- Termin dostawy – data dostawy to data, w której firma zgadza się dostarczyć zamówione produkty.
Wartość żądanej daty dla tego elementu jest przyjmowana jako „data”. Datę tę można zmienić. Data może być inna dla każdej pozycji zamówienia, tzn. można ją zmienić dla każdej pozycji.
Pole jest wyświetlane jako data. Jeśli żądana data jest wprowadzona w innym typie daty, np. tydzień kalendarzowy, żądana data jest konwertowana przez system na datę.
Więcej w opisie pola Preferowana data w nagłówku w rozdziale: Zakładka Ogólne.
- Data dostępności docelowej – data wskazuje, kiedy towar, który ma zostać dostarczony, będzie dostępny w docelowej lokalizacji magazynowej. Data ta jest określana przez dodanie Czasu przejścia przyjęcia na magazyn do daty dostawy. Podpowiedź dla tego pola wyświetla dodany Kwit magazynowy czasu przejścia.
- Termin wysyłki – data, w której firma musi wysłać produkty, aby dotarły one do odbiorcy w żądanym dniu dostawy. Data wysyłki jest obliczana na podstawie daty dostawy, z uwzględnieniem dni roboczych od czasu transportu zapisanego dla artykułu, odbiorcy dostawy lub w aplikacji Konfiguracja. Data wysyłki jest decydująca dla sprawdzenia dostępności.
- Preferowana data – data, w której klient, zamawiający lub odbiorca dostawy, oczekuje dostarczenia zamówionego produktu. Preferowana data może być inną datą dla każdej pozycji zamówienia, tj. można ją zmienić dla każdej pozycji.
To pole jest wyświetlane z typem daty, który został zdefiniowany dla odbiorcy dostawy w danych podstawowych partnera.
Preferowana data jest pobierana z podstawy zamówienia i służy jako wartość domyślna dla daty dostawy.
Więcej informacji w opisie pola Preferowana data w nagłówku w rozdziale Zakładka Ogólne.
- Termin ponownego opracowania – data wynikającą z terminu ponownego opracowania, który jest przechowywany w danych podstawowych artykułu, w danych podstawowych partnera strony nadania lub w aplikacji Konfiguracja. Jest ona określana wstecz od daty wysyłki, z uwzględnieniem dni roboczych od terminu ponownego opracowania.
Pole to nie ma wpływu na kolejne dokumenty, a w szczególności nie ma wpływu na określenie dostępności. Data służy raczej jako pomoc w lepszym śledzeniu zamówień zaplanowanych daleko w przyszłość.
- Status – wyświetlane są informacje o statusie tej pozycji zamówienia.
Więcej informacji w rozdziale Status i zmiany statusu.
- Magazyn źródłowy
- Magazyn docelowy
W tych polach należy wybrać lokalizację magazynową partnera dostawy (lokalizacja źródłowa), z której ma zostać dostarczony zamówiony towar, lub lokalizację magazynową odbiorcy dostawy (lokalizacja docelowa), do której ma zostać dostarczony towar.
Lokalizacja magazynu jest pobierana z nagłówka zamówienia, jeśli ma to zastosowanie, i może być zmieniana indywidualnie dla każdej pozycji zamówienia.
Więcej informacji w opisach pól w nagłówku zlecenia:
- Magazyn źródłowy w rozdziale Zakładka Partner dostawy
- Magazyn docelowy w rozdziale Zakładka Ogólne
Jeśli pozycja zamówienia ma przypisaną lokalizację magazynową, która nie jest podzielona na sfery magazynowe, nie można wprowadzić dla niej żadnych ujemnych ilości.
W przypadku pozycji szczegółowych magazyn jest przyjmowany jako wartość domyślna z przypisanej pozycji podstawowej i w niektórych przypadkach można je zmienić dla każdej pozycji szczegółowej.
- Domyślna wartość magazynu źródłowego
- Domyślna wartość magazynu docelowego
Te pola służą do określenia, czy lub w jakich warunkach należy sugerować źródłową lokalizację magazynu lub docelową lokalizację magazynu.
Dostępne wartości to
- Zawsze sugeruj
- Wstaw, jeśli puste
- Brak wartości domyślnej
- Użyj stałej wartości pozycji podstawowej (tylko dla pozycji szczegółowych)
Więcej informacji można znaleźć w artykule Rodzaje zleceń dystrybucji.
- Odniesienie – pole, z którego można swobodnie korzystać w przypadku krótkich tekstów. Można użyć go w razie potrzeby, np. aby wprowadzić notatkę dla tej pozycji zamówienia lub odnieść się do poprzednich zamówień od tej strony wysyłki.
Dane wprowadzone w tym polu służą wyłącznie do celów informacyjnych i wyszukiwania. Nie mają one dalszego wpływu na system.
- Pozycja zlecenia produkcyjnego – w ramach produkcji wielofirmowej produkty są wytwarzane poza własną organizacją przez inną organizację w strukturze firmy. Produkty są transportowane przy użyciu zlecenia dystrybucji, które odwołuje się do powiązanego zlecenia produkcyjnego. W tym trzyczęściowym polu wyświetlana jest powiązana pozycja zlecenia produkcyjnego z następującymi cechami identyfikacyjnymi: rodzaj zlecenia produkcyjnego, numer zlecenia i numer pozycji.
- Zezwalaj na wielu właścicieli zapasów – parametr służy do określenia, czy grupa innych właścicieli zapasów może być dostępna dla dostawy tej pozycji zamiast zapasów właściciela zapasów zgodnie z pozycją dokumentu.
Ustawienie można zmienić tylko wtedy, gdy funkcja o tej samej nazwie jest aktywowana dla organizacji sprzedaży, rodzaju zlecenia dystrybucji, pozycji i magazynu.
Do wyboru są następujące ustawienia:
- Nie, nie można zastosować funkcji – ta pozycja jest wyświetlana, jeśli dla organizacji sprzedaży, rodzaju dokumentu, magazynu lub pozycji zdefiniowano brak dostępu do zapasów innych właścicieli zapasów. Ustawienie nie może zostać zmienione i jest nieaktywne.
Podczas weryfikacji dostępności, rezerwacji i w kolejnych procesach do wydania brane są pod uwagę tylko zapasy partnera wyświetlane w polu podstawowym Firma źródłowa.
- Nie – w przypadku wybrania tej pozycji, podczas weryfikacji dostępności, rezerwacji i w kolejnych procesach, tylko stan magazynowy partnera wyświetlany w polu podstawowym Firma źródłowa jest brany pod uwagę dla wypływu.
- Tak – w przypadku wybrania tej opcji, zapasy wszystkich właścicieli zapasów wymienionych w polu Kolejność właścicieli zapasów są brane pod uwagę przy wycofywaniu podczas sprawdzania dostępności, rezerwacji i w kolejnych procesach. Jeśli właściciele zapasów w polu Kolejność właścicieli zapasów różnią się od wartości w polu Firma źródłowa, wycofane zapasy są ponownie rezerwowane w Firmie źródłowej, gdy pozycja zamówienia jest dostarczana – tj. przeszacowywana (inna firma) lub wycofywana (dostawca).
Wartość jest automatycznie przeliczana, jeśli pozycja lub magazyn pozycji zostaną zmienione.
- Kolejność właścicieli zapasów – pole pokazuje właścicieli zapasów, w jakiej kolejności są oni pobierani. Jeśli wprowadzono kilku właścicieli zapasów, przycisk w kształcie rombu po lewej stronie pola wprowadzania jest wypełniony na czarno. Kliknięcie tego przycisku otwiera okno dialogowe, w którym wyświetlani są właściciele zapasów. W polu wyświetlany jest pierwszy właściciel zapasów w kolejności.
Pole to będzie używane tylko wtedy, gdy w polu Zezwalaj na wielu właścicieli zapasów zostanie wybrana opcja Tak.
- Pozycja faktury – pozycja zlecenia dystrybucji typu Korekta wartości zawsze odnosi się do pozycji faktury sprzedaży. Pole Pozycja faktury zawiera unikalny identyfikator pozycji faktury sprzedaży, do której odnosi się pozycja zlecenia, a tym samym stanowi odniesienie do dokumentu dla faktury wychodzącej. Pozycja faktury sprzedaży jest identyfikowana za pomocą trzech szczegółów:
- rodzaju faktury w pierwszym polu,
- numer faktury w drugim polu,
- pozycji faktury sprzedaży w trzecim polu.
System generuje numer referencyjny dokumentu i wprowadza identyfikację pozycji faktury w tych polach, jeśli pozycja zamówienia została wstawiona z faktury wychodzącej za pomocą akcji [Wyszukaj i dodaj pozycje]. Odniesienia do dokumentu nie można zmienić.
- Pozycja zapytania dystrybucyjnego – w tym trzyczęściowym polu, składającym się z pól Rodzaj zlecenia dystrybucji, Numer i Pozycja, określa się identyfikację pozycji zlecenia dystrybucji, do której odnosi się pozycja zlecenia dystrybucji. Rodzaj i numer zlecenia dystrybucji są pobierane z nagłówka zamówienia i wyświetlane. W trzecim polu należy wprowadzić numer pozycji zapytania, do której ma się odnosić pozycja zlecenia dystrybucji.
To pole jest dostępne, jeśli zlecenie dystrybucji zostało wprowadzone w polu Zlecenie dystrybucji w nagłówku, a pozycja jest pozycją podstawową. Pole nie jest dostępne do uzupełnienia w przypadku pozycji szczegółowych jako pozycji towarów bezpłatnych.
Pole jest dostępne tylko dla zleceń dystrybucji typu Dostawa.
Związek między preferowanym terminem, terminem dostawy, wysyłki terminem dyspozycji
Preferowany termin wprowadzony w nagłówku na zakładce Ogólne jest uważany za propozycję dla pozycji i określa preferowaną datę pozycji. Ma to wpływ na datę dostawy artykułu. Na podstawie ustalonej daty dostawy określana jest data wysyłki przy użyciu kalendarza firmowego i czasu transportu przechowywanego w danych podstawowych partnera lub artykułu lub w aplikacji Konfiguracja. Data ponownego wysłania jest określana na podstawie daty wysyłki poprzez odjęcie okresu ponownego wysłania.
Wybór pozycji referencyjnych, aliasów i pozycji zastępczych
Specjalne funkcje mają zastosowanie do pozycji referencyjnych, aliasów i pozycji zastępczych, jeśli mają one zostać wybrane w pozycji zamówienia. Te specjalne funkcje zostały wyjaśnione w kolejnych rozdziałach:
- Pozycje referencyjne
- Artykuł aliasu
- Artykuł zastępczy
- Artykuł referencyjny
Artykuł referencyjny
Po wprowadzeniu artykułu referencyjnego w pozycji zamówienia za pomocą jego identyfikacji artykułu i przeniesieniu go do tabeli pozycji, artykuł referencyjny zostanie automatycznie zastąpiony przez system jednym z jego artykułów wariantowych lub otworzy się okno dialogowe, w którym można wybrać jeden z artykułów wariantowych powiązanych z artykułem referencyjnym.
Opis tej funkcji można znaleźć w artykule Akcja: Wybierz artykuł wariantowy dla artykułu referencyjnego.
Przy określaniu ceny system wykorzystuje informacje o cenie zapisane dla artykułu wariantowego. Jeśli dla artykułu wariantowego nie zapisano żadnych informacji o cenie, używane są informacje o cenie artykułu referencyjnego. Jeśli dla artykułu referencyjnego również nie znaleziono ceny, system przełącza pochodzenie ceny na Ręczne, jeśli to konieczne.
Alias artykułu
Jeśli w pozycji zamówienia wybrano artykuł typu Artykuł aliasowy poprzez identyfikację artykułu, system sprawdza, czy ten artykuł aliasowy jest przypisany do innego artykułu. Sprawdzane są następujące elementy:
- jeśli artykuł aliasowy nie jest przypisany do żadnego innego artykułu jako alias, wyświetlany jest komunikat o błędzie informujący, że żaden oryginalny artykuł nie jest przypisany do tego artykułu aliasowego. Należy wówczas ręcznie wybrać inny artykuł.
- jeśli artykuł aliasu jest przypisany do innego artykułu jako alias, oryginalny artykuł jest przenoszony do pozycji zamówienia i zastępuje wcześniej ręcznie wybrany artykuł aliasu. Ma to dalsze skutki:
- Identyfikacja artykułu dla wcześniej wybranego artykułu aliasowego jest następnie automatycznie przenoszona przez system do pola Zamówiony artykuł i tam zapisywana. Tego wpisu nie można już zmienić ręcznie.
- Jeśli ustawiona jest automatyczna weryfikacja dostępności, jest ona przeprowadzana dla oryginalnego artykułu.
- Gdy dokumenty dla zamówienia są wyprowadzane, identyfikacja i opis artykułu, a także długie teksty dla oryginalnego artykułu nie są wyprowadzane zgodnie z pozycją zamówienia. Zamiast tego pojawia się identyfikacja artykułu i opis artykułu aliasowego.
- Podczas określania ceny używane są informacje o cenie oryginalnego artykułu, ponieważ dla artykułu aliasowego nie są rejestrowane żadne dane sprzedaży.
Artykuł zastępczy
Artykułowi można nadać status Zastąpiony, ponieważ ma on zostać wycofany z produkcji, np. dlatego, że nie może być już zamawiany lub produkowany, lub dlatego, że nie będzie już sprzedawany. Jeśli w pozycji zamówienia wybrano pozycję ze statusem Zastąpiony poprzez identyfikację pozycji, odpowiednia pozycja zastępcza zostanie automatycznie przeniesiona do pozycji zamówienia.
Jeśli w pozycji zamówienia wybrano pozycję ze statusem Zastąpiono, jeśli dostępność wynosi 0, system automatycznie przyjmuje odpowiednią pozycję zastępczą, jeśli oryginalna pozycja nie jest dostępna w żądanej ilości w żądanym terminie.
Towar zastępczy zastępuje wcześniej wybrany ręcznie towar ze statusem Zastąpiony lub Zastąpiony, jeśli dostępność wynosi 0. Ma to dalsze skutki:
- Identyfikacja pozycji dla poprzednio wybranej, zastąpionej pozycji jest automatycznie przenoszona przez system do pola Zamówiona pozycja i tam zapisywana. Wpisu tego nie można już zmienić ręcznie.
- Jeśli ustawiona jest automatyczna weryfikacja dostępności, jest ona przeprowadzana dla zastępowanego artykułu.
- Cena jest określana na podstawie informacji o cenie zapisanych dla artykułu zastępczego.
Zakładka Ilości
Zakładka Ilości wyświetla różne ilości pozycji zamówienia wynikające z dostawy ze źródłowego magazynu i odbioru w docelowym magazynie.
Pola:
- Anulowana ilość (źródło) – w tym polu wyświetlana jest ilość, która została anulowana dla źródłowej lokalizacji magazynowej (akcja [Zakończ ręcznie dostawę źródłową]) i w związku z tym nie jest już dostarczana. Anulowana ilość zmniejsza zatem całkowitą ilość dla dostawy.
- Anulowana ilość (cel) – w tym polu wyświetlana jest ilość, która została anulowana dla docelowej lokalizacji magazynowej (akcja [Zakończ ręcznie dostawę docelową]) i w związku z tym nie jest już oczekiwana z docelowej lokalizacji magazynowej. W ten sposób anulowana ilość zmniejsza całkowitą ilość dla paragonu.
- Zmniejszona ilość całkowita (źródło) – w tym polu wyświetlana jest całkowita ilość dla źródłowego magazynu pomniejszona o anulowaną ilość (źródło).
- Zmniejszona ilość całkowita (cel) – w tym polu wyświetlana jest całkowita ilość dla docelowego magazynu pomniejszona o anulowaną ilość (cel).
- Dostarczona ilość (źródło) – w tym polu wyświetlana jest ilość już dostarczona ze źródłowej lokalizacji magazynowej.
- Dostarczona ilość (cel) – w tym polu wyświetlana jest ilość otrzymana w docelowym magazynie.
- Otwarta ilość dostawy (źródło) – w tym polu wyświetlana jest ilość, która ma jeszcze zostać dostarczona ze źródłowej lokalizacji magazynowej.
- Otwarta ilość dostawy (cel) – w tym polu wyświetlana jest ilość, która ma zostać odebrana z docelowej lokalizacji magazynowej.
- Ilość zafakturowana – w tym polu wyświetlana jest ilość już zafakturowana.
- Utracona ilość (cel) – w tym polu wyświetlana jest ilość dostarczona przez źródłową lokalizację magazynową, ale nieodebrana przez docelową lokalizację magazynową, a następnie anulowana dla miejsca docelowego. Ilość jest uznawana za utraconą, jeśli nie ma odniesienia do pokwitowania odbioru towaru, a dla odpowiedniej ilości wykonano akcję [Zakończ ręcznie dostawę docelową].
- Ilość otwarta do zafakturowania – w tym polu wyświetlana jest ilość do zafakturowania.
- Ilość odpadu (cel) – w tym polu wyświetlana jest ilość, która jest oznaczona jako ilość odpadu w odpowiednim przyjęciu towaru w docelowej lokalizacji magazynowej.
- Ilość drugiego sortu (cel) – w tym polu wyświetlana jest ilość oznaczona jako ilość drugiego sortu w odpowiednim przyjęciu towaru w docelowej lokalizacji magazynowej.
Zakładka Ceny
Zakładka Ceny zawiera wszystkie dane do określenia cen i kwot dla pozycji zamówienia.
Pola:
- Cena brutto – cena jest równowartością pieniężną, którą należy zapłacić za jedną jednostkę zamówionego towaru.
Jeśli jako pochodzenie ceny wprowadzono Cennik lub Cennik, ręcznie, cena jest określana na podstawie odpowiedniego źródła. Cena nie może zostać zmieniona, chyba że pochodzenie ceny zostanie zmienione na Ręczne.
Więcej informacji na temat ustalania cen można znaleźć w artykule Wprowadzenie: Ceny sprzedaży.
Jeśli wybrano Ręczne pochodzenie ceny, cena może być wprowadzana ręcznie i zmieniana aż do zakończenia zamówienia. Istnieje również możliwość zmiany ceny, jeśli produkty zostały już dostarczone lub odebrane. Zmiany mają wtedy zastosowanie tylko do przyszłych dokumentów uzupełniających, nie są one przenoszone do dokumentów uzupełniających, które zostały już utworzone. Waluta jest pobierana z podstawy zamówienia i nie można jej zmienić.
- Wymiar ceny – wymiar ceny służy do definiowania liczby jednostek, dla których cena jest ważna. Definicja jest podawana w potęgach dziesięciu, na przykład za 1, za 10, za 100 itd.
Jeśli jako pochodzenie ceny ustawiono Cennik lub Cennik ręcznie, wymiar ceny jest określany na podstawie cennika i wyświetlany w tym polu. Nie można go następnie zmienić, chyba że pochodzenie ceny zostanie zmienione na Ręczne.
Jeśli wybrano Ręczne pochodzenie ceny, wymiar ceny z jednostką ceny można wprowadzić ręcznie. Gdy cena jest wprowadzana ręcznie, system wyświetla wymiar ceny zapisany w danych sprzedaży dla pozycji jako wartość domyślną.
Można wybrać inny dozwolony wymiar ceny. Wymiar ceny można zmienić do momentu zakończenia realizacji zamówienia. Istnieje również możliwość zmiany wymiaru ceny, jeśli pozycje zostały już dostarczone lub odebrane. Zmiany mają wtedy zastosowanie tylko do przyszłych dokumentów uzupełniających; nie są one przenoszone do dokumentów uzupełniających, które zostały już utworzone.
- Pochodzenie ceny– w polu określa się, skąd system pobiera dane do określenia ceny. Należy wybrać jedno z następujących ustawień:
- Cennik
- Cennik, ręcznie
- Ręcznie
Typy pochodzenia ceny Cennik, Ręcznie i Cennik, ręcznie są pobierane z rodzaju zlecenia.
Jeśli wybrano pochodzenie ceny Cennik, cena i inne składniki ceny są określane na podstawie cennika.
W przypadku wybrania pochodzenia ceny Cennik, ręcznie system automatycznie przełączy się na pochodzenie ceny Ręcznie po tym, jak system nie znajdzie ceny w cennikach.
Jeśli wybrano Ręczne pochodzenie ceny, wymiar ceny z jednostką ceny można wprowadzić ręcznie.
Więcej informacji na temat określania cen można znaleźć w dokumentacji Wprowadzenie: Ceny sprzedaży.
Jeśli wybrano ustawienie Cennik, ustalonych cen nie można zmienić, chyba że pochodzenie ceny zostanie ponownie zmienione z Cennik na Ręcznie.
- Cena netto – cena netto to cena artykułu pomniejszona o wszystkie rabaty i powiększona o wszystkie dopłaty, które są istotne dla artykułu. Cena netto jest określana przez system, a wynik jest wyświetlany w tym polu. Określenie ceny netto zależy od wyświetlanej ceny (brutto/netto).
Wartość jest zawsze zaokrąglana w odniesieniu do liczby miejsc dziesiętnych dla cen zdefiniowanych w aplikacji Konfiguracja i zawsze odnosi się do jednostki ceny i wymiaru ceny artykułu.
- Rabat 1 do 4 – oprócz podstawowych rabatów w tych polach można również wprowadzać własne rabaty dla każdej pozycji. Rabat jest składnikiem ceny i działa jako zniżka od uzgodnionej ceny lub kwoty w obliczeniach. Rabat dla pozycji jest wyrażany jako wartość procentowa, jako kwota bezwzględna lub jako ilość bezwzględna, tj. jako rabat rzeczowy w postaci trzycyfrowej kwoty i jest zwykle wprowadzany jako wartość dodatnia.
Dopłata jest również składnikiem ceny i w obliczeniach również działa jako taka na uzgodnioną cenę lub kwotę. Dopłata jest rozpoznawana jako dodatnia wartość procentowa lub kwota bezwzględna.
Rabaty i dopłaty mogą być również rozpoznawane jako wartości ujemne. Są one jednak wtedy określane zgodnie z ich znakiem, tj. rabat ze znakiem ujemnym działa wtedy jako dopłata.
Jeśli wybrano Ręczne pochodzenie ceny, można wprowadzić składniki ceny typu Rabat lub Dopłata w tych polach dla każdej pozycji zamówienia indywidualnie, w zależności od rodzaju składnika ceny wybranego w drugim polu po prawej stronie. W przypadku pochodzenia ceny Cennik lub Cennik, ręcznie rabaty i dopłaty są wyświetlane tylko w tym polu i nie można ich zmienić.
Rabaty i dopłaty są uwzględniane przy określaniu cen i kwot.
Więcej informacji na temat ustalania cen można znaleźć w dokumentacji Wprowadzenie: Ceny sprzedaży.
- Klasyfikacja cen artykułów – parametr służący do określania cen i rabatów. Klasyfikacja jest pobierana z danych podstawowych artykułu. Wartości nie można zmienić bezpośrednio.
- Bez rabatów nagłówka (pole wyboru) – należy użyć funkcji, aby określić, czy rabaty i dopłaty nagłówka powinny być stosowane przy określaniu kwoty netto.
Po aktywowaniu funkcji wszystkie inne rabaty i dopłaty wyświetlane w obszarze identyfikacji na zakładce Warunki faktury zostaną zignorowane dla tej pozycji zamówienia.
- Bez rabatów pozycji (pole wyboru)
- Bez rabatów od wartości zamówienia(pole wyboru)
Ustawienia te będą obowiązywać tylko wtedy, gdy odpowiednie funkcje zostaną aktywowane w bazie. Odpowiednią funkcję można następnie dezaktywować dla każdej pozycji.
- Klasyfikacja podatkowa rodzajów transakcji – opcjonalny parametr przy określaniu kodu podatkowego i składnikiem przy definiowaniu alokacji podatkowych. Wartość ta jest używana tylko przy określaniu klucza podatkowego VAT (tj. nie do określania wartości Docelowego klucza podatkowego).
W przypadku nowych zleceń pole jest proponowane z wartością zgodną z rodzajem zlecenia dystrybucji.
Wartość można zmienić dla każdej pozycji zamówienia.
- Ilość opakowań – ilość opakowania jest parametrem służącym do określania kosztów transportu i jest używana tylko wtedy, gdy kalkulacja kosztów transportu jest aktywna dla danego zlecenia dystrybucyjnego.
Jeśli kalkulacja kosztów transportu jest aktywna, a w danych podstawowych pozycji zapisana jest Jednostka opakowania kosztów transportu , całkowita ilość jest przeliczana na ilość w tej jednostce, zaokrąglana w górę do liczby miejsc dziesiętnych jednostki opakowania kosztów transportu i uwzględniana w odpowiedniej wartości skali do kalkulacji kosztów transportu .
- Kod podatkowy
- Docelowy kod podatkowy
Kod podatkowy jest kombinacją typu podatku i stawki podatkowej. Kod podatkowy definiuje określoną stawkę podatkową dla określonego typu podatku, takiego jak podatek naliczony lub VAT.
Kody podatkowe zależą od czasu i są definiowane dla każdego kraju w aplikacji Kody podatkowe. W aplikacji Przyporządkowania podatku do klucza podatkowego można przypisać kombinacje klasyfikacji Klasyfikacja podatkowa rodzajów transakcji, Klasyfikacja podatkowa partnera i Klasyfikacja podatkowa artykułu.
Na podstawie tych danych dla każdej pozycji określany i wyświetlany jest kod podatku VAT (kod podatkowy) dla faktury sprzedaży oraz kod podatku naliczonego (docelowy kod podatkowy) dla faktury zakupu.
- Bez skonta – za pomocą tej funkcji można ustawić, czy cena wprowadzona lub określona dla pozycji kwalifikuje się do skonta. Funkcję można ustawić, jeśli dla pochodzenia ceny wybrano opcję Ręcznie. W przeciwnym razie ustawienie to wynika z cennika i określonego w nim rodzaju składnika ceny.
Zakładka Dekretacje
Na tej zakładce wprowadzane są informacje dotyczące rozliczania kosztów. Rachunek kosztów służy do przypisywania kosztów do ich źródeł, centrów kosztów i jednostek kosztów. Umożliwia to prześledzenie, które obszary firmy spowodowały jakie koszty dla jakich produktów.
Pola:
- Źródłowe centrum kosztów
- Docelowe centrum kosztów
Centra kosztów to obszary funkcjonalne firmy, które tworzą jednostkę przestrzenną i/lub organizacyjną, np. działy, departamenty itp. Użytkownik określa lokalizację, w której poniesiono koszty.
Jako źródłowe centrum kosztów należy wybrać obszar lub dział w lokalizacji źródłowej, który jest odpowiedzialny za wysyłkę produktów. Jako docelowe centrum kosztów należy wybrać obszar lub dział w lokalizacji docelowej, który spodziewa się otrzymać towar.
Wartości domyślne pochodzą z odpowiednich danych podstawowych, takich jak pozycja.
W przypadku alokacji wewnętrznej źródłowe centrum kosztów jest przenoszone do faktury sprzedaży, a docelowe centrum kosztów do faktury zakupu jako wartość domyślna. Można je następnie wykorzystać do różnych analiz w ramach rozliczania kosztów.
- Źródłowe centrum kosztów
- Docelowe centrum kosztów
Centra kosztów to wyprodukowane pozycje lub działania (np. projekty). Obiekty kosztów określają powód poniesienia kosztów.
Należy wybrać odpowiedni obiekt kosztów, np. artykuł, klasyfikację artykułu lub projekt, dla lokalizacji źródłowej i docelowej.
Wartości domyślne pochodzą z odpowiednich danych podstawowych, np. pozycji.
W przypadku alokacji wewnętrznej źródłowe centrum kosztów jest przenoszone na fakturę sprzedaży, a docelowe centrum kosztów na fakturę zakupu jako wartość domyślna. Można je następnie wykorzystać do różnych analiz w ramach rozliczania kosztów.
- Klasyfikacja konta dla rodzajów transakcji źródłowej
- Klasyfikacja konta dla rodzajów transakcji docelowej
Pola pozwalają określić klasyfikacje kont dla rodzajów transakcji, które są używane do określania kont. Klasyfikacja konta dla rodzajów transakcji źródłowej jest używana do określenia konta przychodów. Klasyfikacja konta dla rodzajów transakcji docelowej służy do określenia konta wydatków i konta rozliczeniowego.
Klasyfikacji konta dla rodzajów transakcyjnego można użyć do przypisania konta do grupy pozycji w aplikacji Przyporządkowania kont.
Wartości domyślne są pobierane z bazy dokumentów; dotyczy to również pozycji szczegółowych.
W przypadku zmiany klasyfikacji kont typu transakcyjnego i zdefiniowania wpisu Z przyporządkowania konta dla pochodzenia konta, konta są ponownie określane.
- Pochodzenie konta przychodów – konto przychodów jest określane na podstawie pochodzenia konta przychodów. Należy wybrać jedno z następujących ustawień:
- Z przyporządkowania konta – jeśli wybrano tę opcję, pole Konto przychodów jest polem do odczytu i prezentuje konto, które zostało automatycznie określone na podstawie przypisania konta.
- Z zamówienia – jeśli wybrano tę opcję, pole Konto przychodów jest pustym polem, w którym należy wprowadzić konto. Konto to jest używane na przykład dla pozycji faktury sprzedaży.
Jeśli korekta wartości jest dokonywana za pomocą zlecenia dystrybucji zgodnie z typem zlecenia używanym w ramach rozliczeń wewnętrznych, wyświetlana jest wartość:
- Z faktury sprzedaży – ta wartość jest prezentowana dla korekt wartości. W polu Konto przychodów wyświetlane jest konto wynikające z faktury sprzedaży, której dotyczy pozycja.
- Pochodzenie konta kosztowego / rozrachunkowego – konto kosztowe lub rozrachunkowe jest określane na podstawie pochodzenia konta kosztowego. Należy wybrać jedno z poniższych ustawień:
- Z przyporządkowania konta – jeśli wybrano opcję Z przyporządkowania konta, pole Konto kosztowe/rozrachunkowe jest polem wyświetlania i pokazuje konto, które zostało automatycznie określone na podstawie przypisania konta. Do określenia używane jest albo przypisanie konta wydatków, albo przypisanie konta zapasów, jeśli funkcja księgowania G/L jest aktywna w aplikacji Konfiguracja.
- Z zamówienia – jeśli wybrano tę opcję, pole Konto kosztowe/rozrachunkowe jest pustym polem, w którym należy wprowadzić konto. Konto to jest używane na przykład dla pozycji faktury zakupu.
Jeśli korekta wartości jest dokonywana za pomocą zlecenia dystrybucji zgodnie z rodzajem zlecenia używanym w ramach rozliczeń wewnętrznych, wyświetlana jest wartość:
- Z faktury sprzedaży – ta wartość jest prezentowana dla korekt wartości. W polu Konto kosztowe/rozliczeniowe wyświetlane jest konto wynikające z faktury sprzedaży, której dotyczy pozycja.
- Konto przychodów – wyświetlane jest konto przychodów określone dla pozycji.
Jeśli określono wpis Z zamówienia dla pochodzenia konta przychodów, konto należy wprowadzić ręcznie.
- Konto kosztów – wyświetlane jest konto wydatków lub konto rozliczeniowe określone dla pozycji.
Jeśli dla pochodzenia konta wydatków i konta rozliczeniowego określono wpis Z zamówienia, należy wprowadzić konto ręcznie.
Zakładka Intrastat
Na tej zakładce można tworzyć dane niezbędne dla komunikatów Intrastat. Komunikaty Intrastat dokumentują transgraniczny ruch towarów między państwami członkowskimi UE.
Pola:
- Dostawa od
- Dostawa do
- Firma z obowiązkiem sprawozdawczym – wysyłka
- Firma z obowiązkiem raportowania – przywóz
Te pola informują o tym, czy istnieje wewnątrzstanowy ruch towarowy z obowiązkiem raportowania i która firma jest zobowiązana do złożenia deklaracji. Informacje te są określone przez system i nie można ich zmienić.
Więcej informacji można znaleźć w dokumencie Wprowadzenie: Intrastat.
Sekcja Wysyłka
Pola:
- Port (lotniczy)
- Tryb transportu
- Typ transakcji
- Metoda statystyczna
Jeśli istnieje obowiązek raportowania, można utworzyć dane niezbędne dla komunikatu w sekcji Wysyłka. W razie potrzeby należy wybrać żądane dane podstawowe Intrastat. Dane wprowadzone w tych polach nie mają bezpośredniego wpływu na zamówienie sprzedaży. Są one niezbędne jako podstawa do wysłania raportu Intrastat.
Dane Intrastat zapisane w danych klienta odbiorcy dostawy w odniesieniu do organizacji sprzedaży są używane jako domyślne.
Sekcja Przywóz
Pola:
- Port (lotniczy)
- Tryb transportu
- Typ transakcji
- Metoda statystyczna
Komunikat Intrastat może być również konieczny, jeśli towary wysłane w zamówieniu zostaną całkowicie lub częściowo zwrócone przez odbiorcę dostawy. System wyświetla dane Intrastat w sekcji Przywóz, które są istotne dla takiego raportu Intrastat. Są one obliczane przez system na podstawie danych Intrastat dla wysyłki i nie można ich zmienić.
Zakładka Kwoty
Ta zakładka podsumowuje i wyświetla kwoty i różne wartości pozycji zamówienia w walucie dokumentu.
Kwoty są wyświetlane co najmniej we wszystkich walutach lokalnych organizacji wybranej na pasku tytułu, przy czym waluta kwoty wyświetlanej bezpośrednio w polu zależy od ustawień użytkownika. Jeśli waluta ta różni się od waluty dokumentu lub nie jest częścią kombinacji walut organizacji sprzedaży, wartości są również wyświetlane w walucie obcej. Ta ostatnia jest również walutą wiodącą dla wszystkich obliczeń.
Pola:
- Całkowita kwota brutto – kwota brutto tej pozycji zamówienia jest obliczana i wyświetlana. Kwota brutto wynika z podanej lub obliczonej ceny brutto za pozycję * ilość całkowita, z uwzględnieniem jednostki ceny i wymiaru ceny:
Kwota brutto = cena brutto * całkowita ilość
Wartości w innych kategoriach są obliczane proporcjonalnie od tej wartości w stosunku do odpowiedniej ilości. Nie wynikają one zatem z kolejnych dokumentów.
- Całkowita kwota netto – kwota netto tej pozycji zamówienia jest obliczana i wyświetlana. Kwota netto jest obliczana na podstawie określonej lub obliczonej ceny brutto za pozycję * ilość całkowita i pomniejszona o określone lub obliczone rabaty i dopłaty, z uwzględnieniem jednostki cenowej i wymiaru ceny.
[indciator]Należy pamiętać, że kwoty wyświetlane na odpowiednich wyświetlaczach cen (brutto/netto) mogą się różnić: Formuła „kwota netto = ilość * cena netto” ma zastosowanie tylko w prezentacji netto. W prezentacji brutto zaokrąglenie cen i kwot dla pozycji może skutkować różnymi wartościami. Zasadniczo decydujące są kwoty podstawy dokumentu.[/indicator]
Wartości w innych pozycjach są obliczane proporcjonalnie od tej wartości w stosunku do odpowiedniej ilości. Nie wynikają one zatem z kolejnych dokumentów.
- Marża pokrycia – system określa i wyświetla marżę dla tej pozycji zamówienia. Marża pokrycia pozycji jest obliczana na podstawie kwoty netto i kosztu użytych towarów.
Logika obliczania poszczególnych marż wkładu jest wyjaśniona w dokumentacji Weryfikacja marży pokrycia.
- Koszt sprzedanych towarów – koszt sprzedanych towarów to kwota, która służy między innymi do określenia marży pokrycia. Dla każdej pozycji koszt sprzedanych towarów jest określany jako kwota w stosunku do całkowitej ilości lub w niektórych przypadkach może być również zmieniany ręcznie. Cena używana przez system jako podstawa kosztu sprzedanych towarów jest przechowywana w rodzaju zlecenia używanym w polu Cena szacunkowa. Możliwe są ceny szacunkowe od 1 do 5 oraz cena inwentaryzacyjna, które są przechowywane w danych podstawowych artykułu w widoku Rachunkowość firmy organizacji sprzedaży. System korzysta z odpowiedniej ceny wyceny, która jest przechowywana w danych podstawowych artykułu w zakładce Dane magazynu. Jeśli cena nie jest tam określona, używana jest cena z danych artykułu bez odniesienia do magazynu, którą można znaleźć na zakładce Ogólne w sekcji Warunki faktury.
Alternatywnie można również użyć następujących dwóch wartości obliczonych przez system: Ostatnia cena nabycia lub Średnia cena. Cena inwentaryzacyjna może również zostać obliczona przez system podczas inwentaryzacji lub może zostać wprowadzona ręcznie.
Poniższa funkcja specjalna ma zastosowanie, jeśli jako cenę szacunkową w rodzaju zlecenia dystrybucji wybrano Cenę inwentaryzacyjną, Ostatnią cenę nabycia lub Średnią cenę: Jeśli cena ta wynosi zero w momencie wprowadzania pozycji, zamiast niej przyjmowana jest Cena szacunkowa 1.
Niezależnie od tego, która cena wyceny jest używana jako koszt sprzedanych towarów, obowiązują następujące zasady: Jeśli obliczony koszt sprzedanych towarów wynosi zero dla całkowitej ilości różnej od zera, wyświetlane jest ostrzeżenie.
W razie potrzeby można zmienić koszt sprzedanych towarów. Waluta jest zawsze walutą kluczową walut lokalnych organizacji sprzedaży. Nie można jej zmienić.
Kwoty za ilości już dostarczone ze źródłowej lokalizacji magazynowej lub ilości pozycji zamówienia nadal otwarte do dostawy są automatycznie obliczane i wyświetlane.
Pola:
- Dostarczona ilość brutto (źródło)
- Otwarta kwota brutto dostawy (źródło)
Kwota brutto tej pozycji zamówienia jest obliczana i wyświetlana. Kwota brutto wynika z podanej lub obliczonej ceny brutto za pozycję * ilość, z uwzględnieniem jednostki ceny i wymiaru ceny:
Kwota brutto = cena brutto * ilość
Kwota jest obliczana przez podzielenie całkowitej kwoty brutto pozycji w stosunku do dostarczonej ilości pozycji przez miejsce przechowywania źródła lub ilość, która ma zostać dostarczona.
- Dostarczona ilość netto (źródło)
- Kwota netto otwartej dostawy (źródło)
Kwota netto tej pozycji zamówienia jest obliczana i wyświetlana. Kwota netto jest obliczana na podstawie określonej lub obliczonej ceny brutto za pozycję * ilość i pomniejszona o określone lub obliczone rabaty i dopłaty, z uwzględnieniem jednostki cenowej i wymiaru ceny.
Kwota jest obliczana przez podzielenie całkowitej kwoty netto pozycji w stosunku do dostarczonej ilości pozycji przez miejsce przechowywania źródła lub ilość, która ma zostać dostarczona.
Sekcja Dostarczone (cel)
Kwoty za ilości już otrzymane w docelowym magazynie lub ilości, które mają jeszcze zostać otrzymane dla pozycji zamówienia, są automatycznie obliczane i wyświetlane.
Pola:
- Dostarczona ilość brutto (cel)
- Otwarta kwota brutto dostawy (cel)
Kwota brutto tej pozycji zamówienia jest obliczana i wyświetlana. Kwota brutto wynika z podanej lub obliczonej ceny brutto za pozycję * ilość, z uwzględnieniem jednostki ceny i wymiaru ceny:
Kwota brutto = cena brutto * ilość
Kwota jest obliczana proporcjonalnie od całkowitej kwoty brutto pozycji w odniesieniu do ilości otrzymanej potwierdzonej przez docelowy magazyn lub ilości nadal otwartej do potwierdzenia.
- Kwota netto dostawy (cel)
- Kwota netto otwartej dostawy (cel)
Kwota netto tej pozycji zamówienia jest obliczana i wyświetlana. Kwota netto jest obliczana na podstawie określonej lub obliczonej ceny brutto za pozycję * ilość i pomniejszana o określone lub obliczone rabaty i dopłaty, z uwzględnieniem jednostki cenowej i wymiaru ceny. Kwota jest obliczana proporcjonalnie od całkowitej kwoty netto pozycji w stosunku do ilości otrzymanej, potwierdzonej przez docelową lokalizację magazynową lub ilości nadal otwartej do potwierdzenia.
Sekcja Zafakturowane
Kwoty dla ilości pozycji zamówienia, które zostały już zafakturowane wewnętrznie lub są nadal otwarte do zafakturowania, są obliczane i wyświetlane automatycznie.
Pola:
- Zafakturowana kwota brutto
- Otwarta kwota brutto faktury
Kwota brutto tej pozycji zamówienia jest obliczana i wyświetlana. Kwota brutto jest obliczana na podstawie określonej lub obliczonej ceny brutto za pozycję * ilość, z uwzględnieniem jednostki ceny i wymiaru ceny:
Kwota jest obliczana proporcjonalnie od całkowitej kwoty brutto pozycji w stosunku do ilości pozycji już zafakturowanej wewnętrznie lub nadal otwartej do zafakturowania.
- Zafakturowana kwota netto
- Otwarta kwota netto faktury
Kwota netto tej pozycji zamówienia jest obliczana i wyświetlana. Kwota netto jest obliczana na podstawie określonej lub obliczonej ceny brutto za pozycję * ilość i pomniejszana o określone lub obliczone rabaty i dopłaty, z uwzględnieniem jednostki cenowej i wymiaru ceny. Kwota jest obliczana proporcjonalnie od całkowitej kwoty netto pozycji w stosunku do ilości pozycji już zafakturowanej wewnętrznie lub nadal otwartej do zafakturowania.
Zakładka Kwoty (waluta wiodąca)
Kwoty pozycji zamówienia są podsumowywane i wyświetlane w walucie wiodącej w tej zakładce, aby zapewnić przegląd.
Kwoty są wyświetlane co najmniej we wszystkich walutach lokalnych organizacji wybranej na pasku tytułu, przy czym waluta kwoty wyświetlanej bezpośrednio w polu zależy od ustawień użytkownika. Jeśli waluta ta różni się od waluty zamówienia lub nie jest częścią kombinacji walut organizacji sprzedaży, wartości są również wyświetlane w walucie obcej. Ta ostatnia jest również walutą wiodącą dla wszystkich obliczeń.
Pola:
- Całkowita kwota brutto (waluta wiodąca) – kwota brutto tej pozycji zamówienia jest obliczana i wyświetlana w walucie wiodącej. Kwota brutto jest obliczana na podstawie podanej lub obliczonej ceny brutto za pozycję * całkowita ilość, z uwzględnieniem jednostki ceny i wymiaru ceny:
Kwota brutto = cena brutto * całkowita ilość
Wartości w innych kategoriach są obliczane proporcjonalnie od tej wartości w stosunku do odpowiedniej ilości. Nie wynikają one zatem z kolejnych dokumentów.
- Całkowita kwota netto (waluta wiodąca) – kwota netto tej pozycji zamówienia jest obliczana i wyświetlana w walucie wiodącej. Kwota netto jest obliczana na podstawie określonej lub obliczonej ceny brutto za sztukę * ilość całkowita i pomniejszona o określone lub obliczone rabaty i dopłaty, z uwzględnieniem jednostki cenowej i wymiaru ceny.
Wartości w innych pozycjach są obliczane proporcjonalnie od tej wartości w stosunku do odpowiedniej ilości. Nie wynikają one zatem z kolejnych dokumentów.
Kwoty dla ilości już dostarczonych ze źródłowej lokalizacji magazynowej lub ilości pozycji zamówienia nadal otwartych do dostawy są automatycznie obliczane i wyświetlane.
Pola:
- Dostarczona kwota brutto (źródło, waluta wiodąca)
- Kwota brutto otwartej dostawy (źródło, waluta wiodąca)
Kwota brutto tej pozycji zamówienia jest obliczana i wyświetlana w walucie wiodącej. Kwota brutto jest obliczana na podstawie określonej lub ustalonej ceny brutto za pozycję * ilość, z uwzględnieniem jednostki ceny i wymiaru ceny:
Kwota brutto = cena brutto * ilość
Kwota jest obliczana proporcjonalnie od całkowitej kwoty brutto (waluta wiodąca) artykułu w stosunku do dostarczonej ilości artykułu według źródłowej lokalizacji magazynowej lub ilości, która ma zostać dostarczona.
- Dostarczona kwota netto (źródło, waluta wiodąca)
- Kwota netto otwartej dostawy (źródło, waluta wiodąca)
Kwota netto tej pozycji zamówienia jest określana i wyświetlana w walucie wiodącej. Kwota netto jest obliczana na podstawie określonej lub obliczonej ceny brutto za pozycję * ilość i pomniejszana o określone lub obliczone rabaty i dopłaty, z uwzględnieniem jednostki cenowej i wymiaru ceny.
Kwota jest obliczana proporcjonalnie od całkowitej kwoty netto (waluta wiodąca) pozycji w stosunku do dostarczonej ilości pozycji według źródłowej lokalizacji magazynowej lub ilości pozostającej do dostarczenia.
Sekcja Dostarczone (cel)
Kwoty dla ilości już otrzymanych w docelowym magazynie lub ilości pozycji zamówienia, które mają jeszcze zostać otrzymane, są automatycznie obliczane i wyświetlane.
Pola:
- Dostarczona kwota brutto (cel, waluta wiodąca)
- Otwarta kwota brutto dostawy (cel, waluta wiodąca)
Kwota brutto tej pozycji zamówienia jest obliczana i wyświetlana w walucie wiodącej. Kwota brutto jest obliczana na podstawie określonej lub ustalonej ceny brutto za pozycję * ilość, z uwzględnieniem jednostki ceny i wymiaru ceny:
Kwota brutto = cena brutto * ilość
Kwota jest obliczana proporcjonalnie od całkowitej kwoty brutto (waluta wiodąca) pozycji w odniesieniu do ilości otrzymanej potwierdzonej przez docelową lokalizację magazynową lub ilości nadal otwartej do potwierdzenia.
- Dostarczona kwota netto (cel, waluta wiodąca)
- Kwota netto otwartej dostawy (cel, waluta wiodąca)
Kwota netto tej pozycji zamówienia jest obliczana i wyświetlana w walucie wiodącej. Kwota netto jest obliczana na podstawie określonej lub obliczonej ceny brutto za pozycję * ilość i pomniejszana o określone lub obliczone rabaty i dopłaty, z uwzględnieniem jednostki ceny i wymiaru ceny. Kwota jest obliczana proporcjonalnie od całkowitej kwoty netto (waluta wiodąca) pozycji w odniesieniu do otrzymanej ilości potwierdzonej przez docelową lokalizację magazynową lub ilości nadal otwartej do potwierdzenia.
Sekcja Zafakturowane
Kwoty dla ilości już zafakturowanych wewnętrznie lub ilości pozycji zamówienia nadal otwartych do zafakturowania są automatycznie obliczane i wyświetlane.
Pola:
- Zafakturowana kwota brutto (waluta wiodąca)
- Otwarta kwota brutto faktury (waluta wiodąca)
Kwota brutto tej pozycji zamówienia jest obliczana i wyświetlana w walucie wiodącej. Kwota brutto jest obliczana na podstawie określonej lub obliczonej ceny brutto za pozycję * ilość, z uwzględnieniem jednostki ceny i wymiaru ceny:
Kwota jest obliczana proporcjonalnie od całkowitej kwoty brutto (waluta wiodąca) pozycji w stosunku do ilości pozycji już zafakturowanej wewnętrznie lub nadal otwartej do zafakturowania.
- Zafakturowana kwota netto (waluta wiodąca)
- Otwarta kwota netto faktury (waluta wiodąca)
Kwota netto tej pozycji zamówienia jest obliczana i wyświetlana w walucie wiodącej. Kwota netto jest obliczana na podstawie określonej lub obliczonej ceny brutto za pozycję * ilość i pomniejszana o określone lub obliczone rabaty i dopłaty, z uwzględnieniem jednostki cenowej i wymiaru ceny.
Kwota jest obliczana proporcjonalnie od całkowitej kwoty netto (waluta wiodąca) pozycji w stosunku do ilości pozycji już zafakturowanej wewnętrznie lub nadal otwartej do zafakturowania.
Zakładka Waga i objętość
Różne wartości wagi i objętości pozycji zamówienia są podsumowywane i wyświetlane w tej zakładce w celu zapewnienia przeglądu.
Pola:
- Całkowita waga brutto – jeśli całkowita ilość pozycji zamówienia została wprowadzona w jednostce miary typu Waga lub zastosowana jednostka miary może zostać przeliczona na jednostkę typu Waga, wówczas wagi w tych polach są określane i wyświetlane przez system.
W przeciwnym razie waga brutto pozycji zamówienia jest określana w tych polach na podstawie wagi brutto zapisanej w danych podstawowych pozycji lub, w przypadku pozycji zarządzanych w specyfikacjach, na podstawie wagi zapisanej w danych podstawowych specyfikacji. Standardowa jednostka systemowa odpowiedniego typu jest zawsze wyświetlana jako jednostka miary.
- Całkowita waga netto – jeśli całkowita ilość dla pozycji zamówienia została zarejestrowana w jednostce miary typu Waga lub zastosowana jednostka miary może zostać przekonwertowana na jednostkę typu Waga, wówczas wagi w tych polach są określane i wyświetlane przez system.
W przeciwnym razie wagi netto pozycji zamówienia są określane w tych polach na podstawie wag netto zapisanych w danych podstawowych pozycji lub, w przypadku pozycji zarządzanych w specyfikacjach, na podstawie wagi netto zapisanej w danych podstawowych specyfikacji. Standardowa jednostka systemowa odpowiedniego typu jest zawsze wyświetlana jako jednostka miary.
- Całkowita objętość – jeśli całkowita ilość dla pozycji zamówienia została zarejestrowana w jednostce miary typu Objętość lub zastosowana jednostka miary może zostać przekonwertowana na jednostkę typu Objętość, wówczas objętości w tych polach są określane i wyświetlane przez system.
W przeciwnym razie objętość pozycji zamówienia jest określana w tych polach na podstawie objętości zapisanych w danych podstawowych pozycji lub, w przypadku pozycji zarządzanych w specyfikacjach, na podstawie objętości zapisanych w danych podstawowych specyfikacji. Standardowa jednostka systemowa odpowiedniego typu jest zawsze wyświetlana jako jednostka miary.
Wartości dla ilości już dostarczonych ze źródłowej lokalizacji magazynowej lub ilości pozycji zamówienia nadal otwartych do dostawy są automatycznie obliczane i wyświetlane.
Pola:
- Dostarczona waga brutto (źródło)
- Waga brutto otwartej dostawy (źródło)
Obliczana i wyświetlana jest waga brutto tej pozycji zamówienia, która została już dostarczona lub ma zostać dostarczona. Jest ona obliczana proporcjonalnie od całkowitej wagi brutto (Całkowita waga brutto, jeśli jest wymagana) w odniesieniu do dostarczonej ilości pozycji przez źródłową lokalizację magazynową lub ilość, która ma zostać dostarczona.
- Dostarczona waga netto (źródło)
- Otwarta waga netto dostawy (źródło)
Określana i wyświetlana jest dostarczona lub pozostała do dostarczenia waga netto tej pozycji zamówienia. Jest ona obliczana proporcjonalnie z całkowitej masy netto (Całkowita masa netto) w odniesieniu do dostarczonej ilości pozycji przez źródłową lokalizację magazynową lub ilość, która ma zostać dostarczona.
- Dostarczona ilość (źródło)
- Otwarta objętość dostawy (źródło)
Określana i wyświetlana jest dostarczona lub pozostała do dostarczenia objętość tej pozycji zamówienia. Jest ona obliczana proporcjonalnie od całkowitej ilości (Całkowita ilość, jeśli jest wymagana) w odniesieniu do dostarczonej ilości pozycji przez źródłową lokalizację magazynową lub ilości, która ma zostać dostarczona.
Sekcja Dostarczone (cel)
Wartości dla ilości już odebranych w docelowej lokalizacji magazynowej lub ilości pozycji zamówienia, które mają jeszcze zostać odebrane, są automatycznie obliczane i wyświetlane.
Pola:
- Dostarczona waga brutto (cel)
- Otwarta waga brutto dostawy (cel)
Obliczana i wyświetlana jest waga brutto tej pozycji zamówienia, która została odebrana lub ma zostać odebrana w docelowym miejscu przechowywania. Jest ona obliczana jako część całkowitej wagi brutto (Całkowita waga brutto, jeśli jest wymagana) w odniesieniu do wagi otrzymanej jako potwierdzonej przez docelową lokalizację magazynową lub wagi nadal otwartej do potwierdzenia.
- Dostarczona waga netto (cel)
- Waga netto otwartej dostawy (cel)
Waga netto tej pozycji zamówienia odebranej lub jeszcze do odebrania w docelowym magazynie jest określana i wyświetlana. Jest ona obliczana proporcjonalnie od całkowitej masy netto (Całkowita masa netto, jeśli jest wymagana) w odniesieniu do otrzymanej masy potwierdzonej przez docelową lokalizację magazynową lub otrzymanej masy nadal otwartej do potwierdzenia.
- Dostarczona objętość (cel)
- Otwarta objętość dostawy (cel)
Określana i wyświetlana jest objętość tej pozycji zamówienia, która została odebrana lub ma zostać odebrana w docelowym magazynie. Jest ona obliczana proporcjonalnie od całkowitej objętości (Całkowita objętość, jeśli jest wymagana) w odniesieniu do objętości odbioru potwierdzonej przez docelową lokalizację magazynową lub objętości odbioru nadal otwartej do potwierdzenia.
Sekcja Fakturowanie
Wartości dla ilości pozycji zamówienia, które zostały już zafakturowane wewnętrznie lub są nadal otwarte do zafakturowania, są obliczane i wyświetlane automatycznie.
Pola:
- Zafakturowana waga brutto
- Otwarta waga brutto na fakturze
Obliczana i wyświetlana jest waga brutto tej pozycji zamówienia, która została zafakturowana lub ma zostać zafakturowana. Jest ona obliczana proporcjonalnie od całkowitej wagi brutto (Całkowita waga brutto, jeśli jest wymagana) w odniesieniu do wagi brutto pozycji już zafakturowanej wewnętrznie lub nadal otwartej do zafakturowania.
- Zafakturowana waga netto
- Otwarta zafakturowana waga netto
Waga netto tej pozycji zamówienia, która została zafakturowana lub ma zostać zafakturowana, jest określana i wyświetlana. Jest ona obliczana proporcjonalnie od całkowitej wagi netto (Całkowita waga netto) w stosunku do wagi netto pozycji już zafakturowanej wewnętrznie lub jeszcze otwartej do zafakturowania.
- Ilość zafakturowana
- Otwarta ilość do zafakturowania
Określany i wyświetlany jest zafakturowany lub pozostająca do zafakturowania ilość tej pozycji zamówienia. Jest ona obliczana proporcjonalnie od całkowitej ilości (Całkowita ilość) w stosunku do ilości artykułu już zafakturowanej wewnętrznie lub jeszcze otwartej do zafakturowania.
Zakładka Załączniki/teksty
Teksty, moduły tekstowe i załączniki można zapisywać w tej zakładce. Zapisane teksty i załączniki są oznaczone ikoną notatki.
Więcej informacji na temat tekstów i załączników do plików oraz ich wykorzystania można znaleźć w artykule Teksty.
W przypadku rodzaju tekstu Tekst pozycji według pozycji w kolumnie Załącznik/Tekst wyświetlany jest odpowiedni tekst pozycji z danych podstawowych pozycji. Późniejsza zmiana typu tekstu na Tekst artykułu umożliwia dostosowanie określonego tekstu do artykułu.
Status i zmiany statusu
Informacje o statusie zlecenia dystrybucji stanowią dodatkowy element informacyjny. Za jego pomocą użytkownik może szybko zorientować się w aktualnym statusie przetwarzania zlecenia dystrybucji i poszczególnych pozycji zamówienia. Statusy są przechowywane w systemie.
Statusy są zarządzane zarówno na poziomie całego zlecenia dystrybucji, jak i poszczególnych pozycji zlecenia. Status podstawy zamówienia podsumowuje status poszczególnych pozycji, jeśli ma to zastosowanie.
Dostępne statusy
Zlecenie dystrybucji wykorzystuje następujące statusy:
- Status ogólny (w niektórych przypadkach może być zmieniany ręcznie)
- Status zamówienia dostawy (określany automatycznie)
- Status dostawy źródłowej (określany automatycznie, może być wywołany ręcznie)
- Status dostawy docelowej (określany automatycznie, może być wywołany ręcznie)
- Status rozliczenia wewnętrznego (określany automatycznie)
Pozycje zamówienia mają własny status ogólny, status zamówienia dostawy, status dostawy źródłowej, status dostawy docelowej i status alokacji wewnętrznej, które mogą różnić się od podstawy zamówienia. Status ogólny opisuje użyteczność zleceń dystrybucji w systemie. Status zlecenia dostawy pokazuje, czy pozycje w zleceniach dostawy i/lub przesyłkach zostały przetworzone lub potwierdzone. Status dostawy źródłowej pokazuje, czy pozycje pasujące do zamówienia zostały wysłane z lokalizacji źródłowej. Status dostawy docelowej pokazuje, czy pozycje pasujące do zamówienia zostały dostarczone do lokalizacji docelowej. Status fakturowania wewnętrznego pokazuje, czy pozycje zamówienia zostały już zafakturowane wewnętrznie.
Czynności związane ze zmianą ogólnego statusu zamówienia oraz czynności związane z tworzeniem kolejnych dokumentów zostały opisane w dokumentacji Zlecenia dystrybucji: Akcje.
Zlecenia dystrybucji i pozycje zamówień mogą mieć statusy wymienione w tej tabeli.
Status ogólny | Status zlecenia dostawy | Status dostawy źródłowej | Status dostawy docelowej |
---|---|---|---|
|
|
|
|
Status rozliczenia wewnętrznego |
|
Jeśli funkcja Rezerwacje” jest aktywowana dla klienta w aplikacji „Personalizacja”, dwa dodatkowe statusy są dostępne tylko w pozycjach.
Status rezerwacji wychodzącej (Pochodzenie żądania) | Status rezerwacji odbioru (Pokrycie zapotrzebowania) |
|
|
Konfiguracja
Funkcja Podstawowe
Następujące ustawienia w funkcji Podstawowe w aplikacji Konfiguracja są istotne dla aplikacji Zlecenia dystrybucji.
Pole/Funkcja:
- Waluta wewnętrzna 1
- Waluta wewnętrzna 2
- Waluta wewnętrzna 3
Spośród maksymalnie trzech walut wewnętrznych jedna jest oznaczona jako waluta wiodąca. W zleceniu dystrybucji kilka pól dotyczących cen i kwot może zawierać walutę, która jest zwykle pobierana z danych podstawowych odbiorcy dostawy. Musi ona być wymienialna na każdą z walut wewnętrznych. Odpowiednie współczynniki konwersji są wprowadzane w aplikacji Kursy walutowe. Więcej informacji na temat kursów wymiany można znaleźć w dokumentacji Kursy walutowe.
Podfunkcja: Ogólne, pole Rodzaj kalendarza firmowego
Jeśli używane są daty wysyłki, kalendarz firmowy zapisany w tej funkcji przy użyciu rodzaju kalendarza zakładu jest używany do obliczania daty wysyłki i daty ponownego nadania na podstawie daty dostawy, czasu transportu i czasu ponownego nadania. Jest to również istotne w przypadku zmiany jednego z tych szczegółów.
Podfunkcja: Specyficzne funkcje krajowe
Jeśli specyficzna funkcja dla kraju Włochy została ustawiona dla firmy organizacji sprzedaży, rejestr podatkowy można określić w zakładce Wartości zamówienia.
Jeśli funkcja Intrastat jest aktywna dla organizacji sprzedaży, zakładka Intrastat jest wyświetlana zarówno w nagłówku aplikacji, jak i w edytorze pozycji. W razie potrzeby na tej zakładce można wprowadzić dane do deklaracji Intrastat.
Podfunkcja: Wielofirmowość
Tabela Zlecenia dystrybucji jest odczytywana w odniesieniu do lokalizacji źródłowej (partnera dostawy). Ponadto miejsce docelowe (odbiorca dostawy) określa, z którego wiersza tej tabeli dane są wykorzystywane.
Organizacja sprzedaży, organizacja zakupu, lokalizacja magazynu źródłowego, lokalizacja magazynu docelowego i lokalizacja magazynu tranzytowego mogą być przechowywane w wierszu tabeli. Dane te są proponowane dla nowego zlecenia dystrybucji.
Można również przechowywać rodzaj przyjęcia towarów. Gdy zlecenie dystrybucji jest dostarczane, oprócz dowodu dostawy generowany jest dowód przyjęcia towaru z tym typem dowodu przyjęcia towaru.
Tabela Przydział wewnętrzny jest odczytywana w odniesieniu do firmy źródłowej. Ponadto firma docelowa określa, z którego wiersza tej tabeli dane są wykorzystywane.
W przypadku alokacji wewnętrznej zlecenia dystrybucji typy faktur sprzedaży i zakupu są określane na podstawie tej tabeli.
Funkcja Logistyka magazynowa
Poniższe ustawienia w funkcji Logistyka magazynowa są istotne dla aplikacji Zlecenia dystrybucji w aplikacji Konfiguracja.
Pole/Funkcja:
- Reguła dostępności – podczas określania dostępności system korzysta z reguły dostępności zapisanej w rodzaju zlecenia. Jeśli żadna nie zostanie tam wprowadzona, system weźmie pod uwagę regułę dostępności zapisaną w tym polu dla partnera dostawy.
Informacje na temat sprawdzania dostępności można znaleźć w artykule Weryfikacja dostępności.
Podfunkcja: Specyfikacje
Jeśli funkcja Specyfikacje jest nieaktywna, pole Specyfikacja w edytorze pozycji nie jest dostępne.
Podfunkcja: Rezerwacje
Jeśli ta funkcja jest aktywna dla organizacji sprzedaży, widoki Rezerwacja wychodząca i Rezerwacja przychodząca są dostępne w tabeli pozycji. Ponadto w edytorze pozycji wyświetlany jest również status rezerwacji zarówno dla źródła (twórcy zapotrzebowania), jak i celu (miejsca docelowego zapotrzebowania).
- Zezwalaj na wielu właścicieli zapasów
Pola pozycji Zezwalaj na wielu właścicieli zapasów i Kolejność właścicieli zapasów są wyświetlane tylko wtedy, gdy funkcja Wielu właścicieli zapasów jest aktywowana dla klienta w aplikacji Konfiguracja, funkcja Logistyka magazynowa i odpowiednia funkcja jest aktywowana w funkcji Sprzedaż dla co najmniej jednej organizacji sprzedaży.
Podfunkcja: Stany magazynowe, pole Ewidencja stanów magazynowych w jednostkach logistycznych
Jeśli parametr Ewidencja stanów magazynowych w jednostkach logistycznych jest aktywny, pola ustawień odpowiedzialności za jednostkę są również dostępne w edytorze pozycji.
Funkcja Rachunkowość
Poniższe ustawienia w funkcji Rachunkowość są istotne dla aplikacji Zlecenia dystrybucji w aplikacji Konfiguracja.
Pola:
- Skutki blokady dostawy – to pole jest odczytywane w odniesieniu do firmy organizacji sprzedaży zlecenia dystrybucji. Określa się w nim, czy aplikacja Zlecenia dystrybucji reaguje na blokadę dostawy przez stronę wysyłki lub odbiorcę faktury ostrzeżeniem lub komunikatem o błędzie.
Funkcja Wysyłka
Poniższe ustawienia w funkcji Wysyłka w aplikacji Konfiguracja są istotne dla aplikacji Zlecenia dystrybucji.
Podfunkcja: Trasy
Jeśli funkcja Trasy jest wyłączona dla organizacji sprzedaży, pole Trasa nie może być edytowane w zleceniu dystrybucji, ani w nagłówku, ani w pozycjach.
Funkcja Sprzedaż
Poniższe ustawienia w funkcji Sprzedaż są istotne dla aplikacji Zlecenia dystrybucji w aplikacji Konfiguracja.
Pole/Funkcja:
- Zastosowanie kursu wymiany
- Rodzaj kursu wymiany
Te ustawienia kontrolują przeliczanie innych walut na kluczową walutę firmy dla dokumentów sprzedaży.
- Zastosuj datę wysyłki (pole wyboru)
- Termin ponownego opracowania
- Czas transportu
Jeśli funkcja Zastosuj datę wysyłki jest aktywna, data wysyłki i data ponownego przesłania są używane w pozycjach zlecenia dystrybucji.
Zapisany czas transportu i okres ponownego nadania są używane do określenia daty wysyłki i daty ponownego nadania, jeśli czas transportu lub okres ponownego nadania nie zostały zapisane ani w danych podstawowych pozycji, ani w danych podstawowych odbiorcy dostawy.
Obliczenie daty wysyłki i daty ponownego nadania interpretuje liczbę dni określoną w tych polach jako dni robocze.
- Wyświetl następną jednostkę opakowania – jeśli ta funkcja jest aktywna, aplikacja Zlecenia dystrybucji informuje o następnej większej jednostce opakowania dla artykułu w odniesieniu do określonej jednostki miary dla każdej pozycji zamówienia.
- Zezwalaj na wielu właścicieli zapasów – pola pozycji Zezwalaj na wielu właścicieli zapasów i Kolejność właścicieli zapasów są wyświetlane tylko wtedy, gdy dla aplikacji Zlecenia dystrybucji aktywowana jest podfunkcja Wielu właścicieli zapasów poniżej funkcji Logistyka magazynowa.
Funkcja Logistyka magazynowa jest aktywna dla klienta. Aby móc je edytować, funkcja Zezwalaj na wielu właścicieli zapasów musi być również aktywowana w funkcji Sprzedaż dla organizacji sprzedaży używanej w zleceniu dystrybucji.
Podfunkcja: Dokumenty
Ustawienia w funkcji Dokumenty wpływają na wydruki dokumentów w sprzedaży. Na przykład wybierany jest szablon dokumentu, który kontroluje strukturę dokumentu Faktura sprzedaży.
Szablon dokumentu zapisany w tej podfunkcji ma zastosowanie, jeśli w danych podstawowych odpowiedniego partnera nie wprowadzono żadnych informacji odbiegających. Jeśli dla dokumentu zapisanych jest kilka szablonów, używane są te oznaczone jako Preferowane.
Więcej informacji można znaleźć w rozdziale: Zakładka Wydruk dokumentu.
Można również określić, na podstawie których danych podstawowych pracowników system używa adresu nadawcy wiadomości e-mail. W przypadku wybrania opcji Określony adres można zdefiniować standardowy adres nadawcy wiadomości e-mail dla wszystkich dokumentów odbioru jednego typu, np. potwierdzeń zamówień.
Podfunkcja: Ceny
Ustawienia Zastosowanie partnera, Rabaty wszystkich pozycji i Rabaty od wartości zamówienia w funkcji Ceny wpływają na obliczanie cen i kwot w zleceniu dystrybucji.
Jeśli funkcja Pokaż następny próg jest aktywna, aplikacja Zlecenia dystrybucji określa, czy istnieje inna skala dla większej ilości podczas obliczania ceny. System nie sprawdza, czy ta skala w ogóle miałaby zastosowanie do artykułu poprzez zwiększenie ilości i czy warunki i ceny zapisane w wyższej skali są bardziej korzystne.
Podfunkcja: Generowanie faktur
Ustawienia w funkcji Generowanie faktur wpływają na generowanie faktur wychodzących podczas fakturowania wewnętrznego.
Jednostki biznesowe
Następująca jednostka biznesowa com.cisag.app.multiorg.obj.DistributionOrdersą jest istotna dla aplikacji Zlecenia dystrybucji. Jednostka ta jest używana między innymi do:
- przypisywania uprawnień,
- konfigurowania definicji działań lub
- importu lub eksportu danych.
Jednostka biznesowa należy do grupy jednostek biznesowych: Multi-Site Document Data,
com.cisag.app.multiorg.OrderData
Uprawnienia
Uprawniania można przypisywać zarówno przy użyciu ról uprawnień, jak i poprzez przypisanie organizacji. Opis uprawnień można znaleźć w artykule Uprawnienia.
Funkcje specjalne
Dla aplikacji Zlecenia dystrybucji dostępne są następujące funkcje specjalne, które odnoszą się do akcji. Uprawnienia do tych funkcji można przypisać w aplikacji Role uprawnień.
- Zastępowanie szablonów dokumentów
com.cisag.app.general.OverrideDocumentOutputOptions
Ta funkcja umożliwia zastąpienie ustawień wyjściowych zdefiniowanych w szablonie dokumentu podczas drukowania dokumentów w oknie dialogowym wyjścia.
- Użyj innego nadawcy wiadomości e-mail
com.cisag.sys.services.output.UseDifferentMailFrom
Można użyć tej funkcji, aby zmienić adres e-mail nadawcy w oknie dialogowym wydruku podczas drukowania dokumentu.
- Użyj innego nadawcy faksu
com.cisag.sys.services.output.UseDifferentFaxSender
Można użyć tej funkcji, aby zmienić numer faksu nadawcy w oknie dialogowym wyjścia podczas wysyłania dokumentu.
Przyporządkowania organizacji
Struktury organizacyjne są używane do kontrolowania, które dane są widoczne, użyteczne lub edytowalne. W tym celu należy aktywować funkcję Uprawnienia do treści w aplikacji Konfiguracja.
Aby aplikacja Zlecenia dystrybucji była wyświetlana dla użytkownika w menu użytkownika, musi ona być przypisana do organizacji, która jest zintegrowana z jedną z następujących struktur organizacyjnych:
- Zakup
- Sprzedaż i dystrybucja
- Klient
Aby dana osoba mogła wysyłać zapytania dotyczące zleceń dystrybucji, w tabeli Uprawnienia w aplikacji Rodzaje zleceń dystrybucji musi być wpisana jedna z przypisanych do niej organizacji.
Więcej informacji na temat tabeli Uprawnienia oraz kompleksowy przegląd uprawnień związanych z treścią można znaleźć w dokumentacji Uprawnienia do treści.
Zastosowanie mają również następujące funkcje specjalne:
W przeciwieństwie do innych aplikacji do obsługi dokumentów, w zleceniu dystrybucji może występować kilka organizacji wewnętrznych, co może prowadzić do różnych uprawnień. Z tego powodu organizacje przypisane do użytkownika i organizacje wprowadzone w tabeli Uprawnienia używanego rodzaju zlecenia dystrybucji są brane pod uwagę w przypadku uprawnień związanych z treścią do wyświetlania i edytowania danych. Skutkuje to następującymi opcjami dla użytkownika:
- Jeśli użytkownik może edytować typy zleceń dystrybucji lub jeśli korzystanie z uprawnień związanych z zawartością jest wyłączone dla organizacji przypisanej do użytkownika, uprawnienia związane z zawartością nie są uwzględniane.
- Jeśli jedna z organizacji przypisanych do użytkownika jest wymieniona w tabeli Uprawnienia i dla tej organizacji w kolumnie Uprawnienia własne jest ustawiony wpis Zachowaj, użytkownik może edytować zlecenia dystrybucji tego typu.
- Jeśli żadna z organizacji przypisanych do użytkownika nie jest wymieniona w tabeli Uprawnienia lub jeśli nie można określić organizacji wewnętrznej dla użytkownika, wówczas użytkownik nie może korzystać z typu zlecenia dystrybucyjnego i w konsekwencji nie może otwierać zleceń dystrybucyjnych tego typu.
- We wszystkich innych przypadkach użytkownik może otwierać zlecenia dystrybucji, ale nie może ich edytować. Jeśli na przykład użytkownik jest przypisany do organizacji, która jest wymieniona w tabeli Uprawnienia i dla której przypisano tylko uprawnienie do odczytu, wówczas użytkownik może otwierać powiązane zlecenia dystrybucji, ale nie może ich edytować.
Specjalne możliwości
Dla aplikacji Zlecenia dystrybucji nie istnieją żadne specjalne możliwości.
Uprawnienia dla partnerów biznesowych
Aplikacja Zlecenia dystrybucji nie jest udostępniana partnerom biznesowym.