Obsługa aplikacji Comarch Mobile Zarządzanie

Możliwość eksportu danych z raportów do pliku Excel

W aplikacji istnieje możliwość wyeksportowania raportów do pliku Excel. Więcej informacji na temat tej funkcjonalności znajduje się TUTAJ.

Uruchomienie Comarch Mobile Zarządzanie

W celu uruchomienia aplikacji Comarch Mobile Zarządzanie, należy w pasku adresu przeglądarki wpisać adres www serwera, na którym aplikacja została zainstalowana. Po załadowaniu pojawi się strona z ekranem logowania.
Okno logowania

Wybór języka

Korzystanie z aplikacji możliwe jest w czterech językach:
  • polskim,
  • angielskim,
  • niemieckim,
  • francuskim.
Wyboru języka można dokonać klikając w odpowiednią flagę w prawym dolnym rogu ekranu logowania.

Logowanie

Logowanie do aplikacji wymaga wprowadzenia odpowiednich danych. W pole użytkownik należy wpisać nazwę operatora, natomiast w pole hasło przyporządkowane do niego hasło. Istnieje również możliwość logowania zintegrowanego, gdzie operator loguje się poprzez login i hasło domenowe.

Komunikaty błędnego logowania

  • Błąd połączenia z bazą danych
Komunikat oznacza, że występują problemy związane z połączeniem się z bazą danych. Dokładny opis konfiguracji znajduje się TUTAJ.
  • Pole Hasło jest wymagane
Aby zalogować się do aplikacji wymagane jest wprowadzenie hasła. Hasło na operatorze nie może być puste.
  • Podany login lub hasło są nieprawidłowe
Komunikat oznacza, że wpisany login lub hasło są nieprawidłowe.
  • Pracownik, na którego się logujesz, jest przypisany do wielu operatorów.
Komunikat oznacza, że do operatora na którego się logujesz jest przypięty pracownik, który jest przypięty także do innego operatora.
  • Pracownik, na którego się logujesz jest archiwalny
Komunikat oznacza, że do operatora na którego się logujesz jest przypięty archiwalny pracownik.
  • Brak uprawnień
Komunikat oznacza, że do pracownika przypiętego do operatora nie przypisano odpowiednich praw. Dokładny opis konfiguracji uprawnień znajduje się TUTAJ.
  • Błąd licencji
Komunikat oznacza, że Menadżer Kluczy jest niedostępny, został źle skonfigurowany lub wyczerpały się wolne licencje wynikające z praw przypisanych do pracownika podpiętego do operatora.
  • Brak uprawnień na serwerze do logowania zintegrowanego
Komunikat oznacza, że w opcjach IIS -> Uwierzytelnianie, pozycja: Uwierzytelnianie systemu Windows ma stan: Wyłączone. Należy poprzez Akcje z prawej strony ekranu włączyć wspomnianą opcję.

Automatyczne wylogowanie z aplikacji

Jeżeli użytkownik zaloguje się do Comarch Mobile Zarządzanie, w dwóch różnych miejscach np. na serwerze oraz na telefonie w tym samym czasie, to zostanie automatycznie wylogowany z konta, na które zalogował się w pierwszej kolejności.
Komunikat informujący o wylogowaniu z aplikacji
Komunikat informujący o wylogowaniu z aplikacji
 

Tymczasowa blokada logowania

Po pięciu nieudanych próbach logowania nastąpi tymczasowa blokada logowania do Comarch Mobile Zarządzanie oraz Comarch Mobile Monitorowanie. Użytkownik zostanie poinformowany o tym odpowiednim komunikatem.
Komunikat informujący o tymczasowej blokadzie logowania

Rejony

Pozycja Rejony w menu głównym umożliwia zarządzanie rejonami w łatwy i przejrzysty sposób. Z tego poziomu możliwe jest przeglądanie przypisanych do użytkownika rejonów, przypisywanie, odpinanie i edycja opiekunów w rejonach.

Lista rejonów

Na ekranie rejonów prezentowane są grupy kontrahentów według podziału wybranego w ustawieniach w Profilu. Zmiana wyświetlanego podziału kontrahentów pozwala na bardziej elastyczne zarządzanie grupami kontrahentów oraz ich opiekunami.
Wybór podziału kontrahentów w ustawieniach w Profilu
Lista rejonów prezentowana jest w formie klikalnych kafli, zachowujących zdefiniowaną strukturę drzewiastą. Po najechaniu kursorem na rejon posiadający podrejony następuje jego podświetlenie. Kliknięcie w kafle powoduje wyświetlenie podrejonów.
Widok listy rejonów
Na liście rejonów dostępny jest filtr, dzięki któremu możliwe jest wyszukiwanie rejonów po nazwie lub na podstawie imienia i nazwiska opiekuna głównego. Zastosowanie filtra pozwala na szybkie zawężenie listy do interesujących użytkownika wyników. Po prawej stronie każdego kafelka rejonu, wyświetlane jest zdjęcie (w przypadku braku zdjęcia imię i nazwisko bądź akronim) pracownika przypisanego do rejonu jako opiekun główny. Cyfra znajdująca się w prawym dolnym rogu zdjęcia oznacza liczbę aktywnych w danym momencie opiekunów rejonu. Uwzględnia zarówno opiekuna głównego, jak i opiekunów zwykłych i czasowych. W przypadku braku opiekunów kafel wyróżniony jest błękitnym kolorem z napisem brak opiekunów, co w wyraźny sposób informuje kierownika o konieczności przypisania pracownika.

Przypisywanie opiekunów do rejonów

Aby przypisać opiekuna do rejonu należy kliknąć w błękitny przycisk znajdujący się pod zdjęciem opiekuna głównego rejonu. Po kliknięciu pojawi się lista z pracownikami uwzględniająca strukturę podległościową firmy. Lista została ograniczona do pracowników, którzy nie są jeszcze przypisani do wybranego rejonu. Istnieje możliwość zawężenia listy poprzez wpisanie odpowiedniej frazy w okno filtra. Z poziomu listy zalogowany użytkownik może także wykonać szybki telefon bądź napisać wiadomość do pracownika.
Ekran wyboru pracownika którego chcemy przypisać do rejonu
Po wskazaniu pracownika którego użytkownik chce przypisać, pojawi się ekran ze szczegółami przypisywania opiekuna. Użytkownik może wskazać, czy pracownik ma być przypisany jako opiekun główny czy czasowy. Z tego poziomu użytkownik może także wykonać szybki telefon bądź napisać wiadomość informując pracownika np. o przypisaniu mu nowego rejonu. Potwierdzenie wyboru odbywa się poprzez kliknięcie przycisku zapisz, znajdującego się w obszarze grupy przycisków kontekstowych (w prawym rogu nagłówka).
Ekran szczegółowy przypisywania opiekuna

Lista opiekunów rejonów

Aby wyświetlić listę wszystkich opiekunów przypisanych do danego rejonu należy kliknąć w kafel ze zdjęciem (w przypadku braku zdjęcia, z imieniem i nazwiskiem bądź akronimem) pracownika, znajdujący się po prawej stronie kafelka z rejonem. Lista zawiera wszystkich pracowników, którzy byli przypisani do wybranego rejonu. Znajdują się na niej zarówno obecnie aktywni opiekunowie, jak i tacy, których okres opieki się przedawnił bądź jeszcze nie rozpoczął. Na kafelkach prezentowane jest nazwisko i imię pracownika oraz rodzaj sprawowanej opieki nad rejonem. Kliknięcie w kafel powoduje przejście do edycji opiekuna. Błękitne przyciski znajdujące się po prawej stronie każdego z opiekunów umożliwiają wykonanie szybkiego kontaktu telefonicznego oraz odpięcie opiekuna od rejonu.
Widok listy opiekunów przypisanych do rejonu Grupa główna

Odpinanie opiekuna od rejonu

Aby odpiąć opiekuna od rejonu należy kliknąć w błękitny przycisk znajdujący się po prawej stronie. Po kliknięciu pojawi się komunikat wymagający potwierdzenia wykonywanej akcji. Po zatwierdzeniu opiekun zostaje odpięty.  
Uwaga
Odpięcie opiekuna głównego nie jest możliwe. Przy próbie odpięcia pojawia się stosowny komunikat.

Edycja opiekuna

Po kliknięciu w kafel ze zdjęciem, nazwiskiem i imieniem pracownika pojawia się ekran edycji opiekuna. Jego wygląd i działanie jest identyczne jak ekran przypisywania opiekuna.

Wiadomości

Pozycja Wiadomości w menu głównym to komunikator tekstowy umożliwiający prowadzenie rozmów ze współpracownikami. Wiadomości mogą być wysyłane zarówno do jednej, jak i do wielu osób.

Lista wiadomości

Po lewej stronie ekranu wiadomości znajduje się chronologicznie posortowana lista przeprowadzonych konwersacji. Osoby, z którymi nie przeprowadzono jeszcze żadnej rozmowy prezentowane są na dole listy w kolejności alfabetycznej.
Widok ekranu wiadomości
Nieprzeczytana wiadomość prezentowana jest niebieskim kolorem kafelka. Aktualnie wybrana rozmowa zaznaczona jest granatową ramką.
Uwaga
Na liście prezentowani są tylko pracownicy z dostępem do modułu wiadomości.
Uwaga
Wielokrotne wyświetlenie na liście tego samego pracownika oznacza błędną konfigurację. Pracownik ten jest przypisany do wielu operatorów co uniemożliwia mu zalogowanie się do aplikacji.

Widok konwersacji

Po prawej stronie ekranu wiadomości znajduje się zaznaczona konwersacja. Kolejne wiadomości są pogrupowane dniami i oddzielone od siebie niebieską linią z datą. Wiadomości użytkownika zalogowanego oznaczone są białym tłem, natomiast wiadomości pozostałych pracowników szarym. Pod rozmową znajduje się pole tekstowe, w którym należy wpisać nową wiadomość, którą chcemy przesłać.

Rozmowa grupowa

Aby utworzyć rozmowę grupową należy kliknąć przycisk znajdujący się w obszarze grupy przycisków kontekstowych (w prawym rogu nagłówka). Po kliknięciu pojawia się lista pracowników z której należy wybrać pracowników, z którymi chcemy przeprowadzić rozmowę grupową.
Widok ekranu wyboru pracowników do rozmowy grupowej
Pracowników możemy filtrować korzystając z wyszukiwarki. Znaczenie przycisków znajdujących się w nagłówku jest następujące:

Trasy

Pozycja Trasy w menu głównym umożliwia monitorowanie aktualnego położenia pracowników oraz przeglądanie zarejestrowanych przez nich tras.

Podgląd aktualnych pozycji

Po wejściu na zakładkę prezentowane są ostatnie pozycje zarejestrowane przez pracowników.
Widok ostatnio zarejestrowanych pozycji pracowników
Kliknięcie w znacznik nawiguje do podglądu szczegółów trasy pracownika opisanego poniżej w dokumentacji. W prawym rogu nagłówka w obszarze grupy przycisków kontekstowych znajdują się filtry, których działanie zostanie opisane w kolejnych punktach dokumentacji. Znaczenie przycisków znajdujących się w nagłówku jest następujące: Kliknięcie w napis Aktualne pozycje znajdujący się w nagłówku powoduje podniesienie kontrolki wyboru daty. Na kontrolce w prawym dolnym rogu każdego kafelka prezentowana jest informacja ile tras zostało zarejestrowanych danego dnia. Wybór daty nawiguje do podglądu tras dla wybranego dnia.
Wygląd kontrolki wyboru daty

Podgląd tras dla wybranego dnia

Po wybraniu daty prezentowana jest mapa z trasami zarejestrowanymi tego dnia. Kolory tras są unikalne dla każdego pracownika. Na początku i końcu każdej z nich umiejscowione są znaczniki oznaczające:
Widok podglądu tras z wybranego dnia
Kliknięcie w znacznik nawiguje do podglądu szczegółów trasy pracownika opisanego w następnym podpunkcie dokumentacji. W prawym rogu nagłówka w obszarze grupy przycisków kontekstowych znajduje się filtr pracowników. Kliknięcie w datę znajdującą się w nagłówku powoduje ponowne podniesienie kontrolki pozwalającej na zmianę daty lub wybór widoku aktualnych pozycji.

Podgląd szczegółów trasy jednego pracownika

Wyświetlenie szczegółów trasy jednego pracownika następuje po kliknięciu znaczników aktualna/historyczna pozycja lub początek/koniec trasy na opisanych w poprzednich punktach widokach. Kliknięcie w datę znajdującą się w nagłówku powoduje podniesienie kontrolki umożliwiającej zmianę daty. W prawym rogu nagłówka w obszarze grupy przycisków kontekstowych znajdują się przyciski umożliwiające: Po lewej stronie ekranu znajduje się lista szczegółów trasy, przedstawiająca wszystkie zarejestrowane danego dnia znaczniki. Pomiędzy znacznikami wyznaczone są przejazdy. Przejazd zawiera informację na temat przebytego dystansu, średniej oraz maksymalnej prędkości. Kliknięcie w znacznik lub przejazd powoduje zaznaczenie go kolorem pomarańczowym i wyśrodkowanie na mapie. Po prawej stronie ekranu znajduje się mapa przedstawiająca przebytą trasę oraz zarejestrowane danego dnia znaczniki. Pod mapą prezentowane jest podsumowanie dotyczące całej trasy, zaznaczonego znacznika lub przejazdu. Podsumowanie dotyczące całej trasy zawiera czas rozpoczęcia i zakończenia, przebyty dystans, średnią i maksymalną prędkość. Strzałki umożliwiają przełączanie się pomiędzy znacznikami i przejazdami. W aplikacji istnieje możliwość podglądu znacznika w widoku Street View. Aby przełączyć się na tryb Street View należy kliknąć i przeciągnąć ikonę człowieka na mapę, a następnie upuścić ją w miejscu które nas interesuje. Możliwe jest również przeglądanie trasy w tym widoku. Klikając w znaczniki historii trasy, np. wykonanie zdjęcia, zatwierdzenie dokumentu, postój, początek trasy, itp. widok street view przenoszony jest do odpowiedniej pozycji (umieszczonego znacznika). Umożliwia to szybką kontrolę działań przedstawiciela handlowego.
Podgląd znacznika w widoku Street View

Przeglądanie trasy na urządzeniu mobilnym (tablet, smartphone)

Strony aplikacji automatycznie dostosowują się do rozmiaru ekranu w związku z czym aplikacja jest przejrzysta i wygodna w użytkowaniu na każdym urządzeniu. Wykorzystanie w aplikacji map Google umożliwia obsługę typowych gestów na urządzeniach mobilnych. Ułatwia to korzystanie z aplikacji, szczególnie podczas przeglądania tras pracowników.

Filtr pracowników

Filtr pracowników dostępny jest na widoku aktualnych pozycji oraz podglądzie tras dla wybranego dnia. Umożliwia on wybranie pracowników, których pozycje bądź trasy mają być prezentowane na mapie.
Widok filtra pracownika
Po wejściu na filtr domyślnie zaznaczeni są wszyscy pracownicy. Kliknięcie w kafel powoduje odznaczenie pracownika. Pracowników możemy filtrować korzystając z wyszukiwarki. Znaczenie przycisków znajdujących się w nagłówku jest następujące:
Uwaga
Na liście prezentowani są tylko pracownicy z dostępem do modułu tras.

Filtr znaczników

Filtr znaczników dostępny jest na widoku aktualnych pozycji oraz podglądzie szczegółów trasy dla wybranego pracownika. Umożliwia on wybranie znaczników które mają być prezentowane na mapie. Po wejściu na filtr domyślnie zaznaczone są wszystkie znaczniki. Kliknięcie w kafel powoduje odznaczenie znacznika. Znaczniki możemy filtrować korzystając z wyszukiwarki. Znaczenie przycisków znajdujących się w nagłówku jest następujące: Po wejściu na filtr znaczników z poziomu aktualnych pozycji prezentowane są znaczniki aktualna i historyczna pozycja oraz znaczniki zdefiniowane przez użytkownika. Znaczniki można edytować i usuwać korzystając z błękitnych przycisków znajdujących się po prawej stronie.
Widok filtra znaczników na ekranie aktualnych pozycji
Po wejściu na filtr znaczników z poziomu podglądu szczegółów trasy dla wybranego pracownika prezentowana jest lista domyślnych znaczników oraz tych zdefiniowanych przez użytkownika. Znaczniki można edytować i usuwać korzystając z błękitnych przycisków znajdujących się po prawej stronie.
Widok filtra znaczników na ekranie podglądu szczegółów trasy

Edycja znaczników

Aby rozpocząć edycję znacznika należy kliknąć błękitny przycisk znajdujący się po prawej stronie każdego z kafli. Po kliknięciu pojawia się ekran, na którym możemy zdefiniować nazwę, typ oraz ikonę znacznika.
Uwaga
Po usunięciu znacznika domyślnego istnieje możliwość jego ponownego dodania poprzez wskazanie jego typu z listy.
Potwierdzenie edycji odbywa się poprzez kliknięcie przycisku zapisz, znajdującego się w obszarze grupy przycisków kontekstowych (w prawym rogu nagłówka).
Ekran edycji znacznika

Usuwanie znaczników

Aby usunąć znacznik należy kliknąć błękitny przycisk znajdujący się po prawej stronie każdego z kafli. Po kliknięciu pojawi się komunikat wymagający potwierdzenia wykonywanej akcji. Znaczniki zdefiniowane przez użytkownika po usunięciu są archiwizowane. Znacznik zarchiwizowany jest oznaczony na liście szarym tłem kafelka. Znaczniki domyślne po usunięciu można dodać ponownie wybierając odpowiedni typ na ekranie dodawania nowych znaczników.

Dodawanie nowych znaczników

Rozpoczęcie procesu dodawania nowego znacznika następuje po kliknięciu w przycisk z plusem znajdujący się w obszarze grupy przycisków kontekstowych (w prawym rogu nagłówka). Po kliknięciu pojawia się ekran identyczny jak podczas edycji, na którym użytkownik może zdefiniować nazwę, typ oraz ikonę znacznika. Potwierdzenie odbywa się poprzez kliknięcie przycisku zapisz.
Uwaga
Po usunięciu znacznika domyślnego istnieje możliwość jego ponownego dodania poprzez wskazanie jego typu z listy.

Pracownicy

Kolejna pozycja w menu głównym to [Pracownicy]. Po wejściu na zakładkę prezentowana jest lista pracowników.

Lista pracowników

Lista pracowników prezentowana jest w formie kafli. Każdy z kafli odpowiada jednemu pracownikowi, zawiera zdjęcie, nazwisko, imię, stanowisko oraz miasto z którego pochodzi pracownik. Miasto definiowane jest w systemie ERP i może ułatwić kierownikowi zarządzanie rejonami czy zaplanowanie wizyty u kontrahenta w danym mieście. Listę pracowników można odfiltrować wpisując zarówno nazwisko, imię jak i miasto pracownika. Z poziomu listy można także wykonać szybki telefon bądź napisać wiadomość korzystając z błękitnych przycisków po prawej stronie kafli pracowników. Jest to szczególnie wygodna opcja podczas korzystania z aplikacji na telefonie.
Widok listy pracowników
Kliknięcie w kafel z pracownikiem nawiguje do karty pracownika z dodatkowymi informacjami na jego temat.

Karta pracownika

Na karcie pracownika prezentowane są telefony, adres e-mail, zaplanowane na dzisiejszy dzień działania. Wygląd listy działań oraz oznaczenia stanu wizyt są takie same jak przypadku kalendarza. Kliknięcie w działanie powoduje wyświetlenie jego szczegółów. Błękitny przycisk pozwala zaplanować pracownikowi działania.
Widok karty pracownika

Kontrahenci

Po wejściu na zakładkę prezentowana jest lista kontrahentów z uwzględnieniem struktury rejonów.
Widok listy kontrahentów

Lista rejonów

Po lewej stronie ekranu wyświetlana jest drzewiasta struktura rejonów umożliwiająca zawężenie listy. Zawiera ona rejony, do których zalogowany pracownik jest przypięty oraz rejony niższe w drzewie. Na liście wyświetlane są także rejony, w których znajdują się kontrahenci, do których bezpośrednio na karcie kontrahenta przypięty jest pracownik lub podlegający mu pracownicy według struktury podległościowej.
Uwaga
Na mniejszych ekranach lista rejonów jest zwijana/rozwijana za pomocą przycisku znajdującego się po prawej stronie nagłówka.
Pozycja [Wszystkie] zawiera wszystkich kontrahentów z rejonów, do których zalogowany użytkownik jest przypięty oraz tych, do których pracownik (lub podlegający mu pracownicy wg struktury podległościowej) jest przypisany bezpośrednio na karcie kontrahenta. Jeśli użytkownik ma przypisane prawo „Dostęp do kontrahentów z rejonu Pozostałe”, to wyświetlani są także kontrahenci z tej grupy. Pozycja [Do rejonu] zawiera kontrahentów bezpośrednio przypisanych do wybranego rejonu.

Lista kontrahentów

Po prawej stronie w formie kafli wyświetlana jest lista kontrahentów. Każdy kafel zawiera kolejno:
  • [Akronim kontrahenta] Nazwa kontrahenta,
  • Miejscowość z adresu głównego kontrahenta,
  • Data ostatniego wykonanego działania,
  • Płatności (Płatności przeterminowane/Wszystkie płatności).
Informacja o odległej dacie ostatniego działania lub przeterminowanych płatnościach może ułatwić kierownikowi zaplanowanie działania u kontrahenta. Po prawej stronie każdego z kafli znajdują się błękitne przyciski, za pomocą których można szybko wykonać telefon do kontrahenta, bądź zaplanować działanie (planowanie działań zostało opisane TUTAJ). Kliknięcie w kafel kontrahenta nawiguje do karty kontrahenta, która zawiera szczegółowe informacje na jego temat.
Uwaga
Kontrahenci są widoczni na liście w aplikacji, jeśli na grupie oraz karcie kontrahenta w systemie Comarch ERP Altum została oznaczona dostępność tych obiektów dla centrum, na które loguje się użytkownik.

Karta kontrahenta

Karta kontrahenta została podzielona na kafle prezentujące poszczególne informacje.
  • Nazwa kontrahenta
Kafel zawiera akronim, pełną nazwę kontrahenta, jego rodzaj, typ (Dostawca, Odbiorca) oraz NIP.
  • Telefon, E-mail
Kafel zawiera telefon oraz adres e-mail kontrahenta.
  • Rejon
Kafel przedstawia rejon domyślny. W przypadku braku rejonu domyślnego prezentowany jest pierwszy z listy dostępnej na karcie kontrahenta w systemie ERP.
  • Adres
Kafel zawiera adres główny (aktualny) kontrahenta.
  • Osoba kontaktowa
Kafel przedstawia domyślną osobę kontaktową po stronie kontrahenta oraz zajmowane przez nią stanowisko. W przypadku braku domyślnej osoby kontaktowej prezentowana jest pierwsza niearchiwalna osoba z listy dostępnej na karcie kontrahenta w systemie ERP.
Widok karty kontrahenta
  • Opiekun
Kafel przedstawia opiekuna kontrahenta. Jest nim pracownik przypisany jako opiekun główny do rejonu, w którym znajduje się kontrahent. Jeśli w rejonie nie ma opiekuna głównego, to wyświetlany jest opiekun zwykły, a jeśli nie ma zwykłego, to czasowy. Jeśli rejon nie ma żadnego opiekuna wyświetlany jest opiekun czasowy przypisany na karcie kontrahenta.
  • Ostatnie działanie
Kafel przedstawia ostatnie zakończone działanie: spotkanie lub kontakt o statusie zakończona (wykonana lub niewykonana). W przypadku działań kilkudniowych prezentowana jest data oraz godzina rozpoczęcia oraz zakończenia działania. Po kliknięciu w kafel istnieje możliwość podglądu szczegółów tego działania.
  • Najbliższe działanie
Kafel przedstawia najbliższe zaplanowane działanie, począwszy od dnia dzisiejszego. W przypadku działań kilkudniowych prezentowana jest planowana data oraz godzina rozpoczęcia oraz zakończenia działania. Kliknięcie w błękitny przycisk umożliwia zaplanowanie działania dla wybranego kontrahenta. Po kliknięciu w kafel istnieje możliwość podglądu szczegółów tego działania.
  • Ostatni dokument
Kafel przedstawia numer ostatniego wystawionego dokumentu. Obsługiwane dokumenty:
  • Zamówienie ofertowe sprzedaży (ZOS),
  • Oferta Sprzedaży (OS),
  • Zamówienie Sprzedaży (ZS),
  • Reklamacja Sprzedaży (RLS).
 
  • Ostatnia wpłata/wypłata
Kafel przedstawia numer ostatniego wystawionego dokumentu Wpłaty/Wypłaty powiązanego z kontrahentem.
  • Płatności
Kafel przedstawia stosunek płatności przeterminowanych do wszystkich płatności powiązanych z kontrahentem.
  • Promocje
Kafel zawiera informację, czy dla danego kontrahenta istnieją obowiązujące promocje.
  • Dostęp do towarów
Kafel zawiera informację, do jakiej grupy towarów kontrahent ma dostęp.
  • Domyślna forma płatności
Kafel zawiera informację o domyślnej formie i terminie płatności kontrahenta.
  • Cena początkowa
Kafel zawiera informację o domyślnym rodzaju ceny początkowej zdefiniowanej na karcie kontrahenta.
  • Sposób dostawy
Kafel zawiera informację o domyślnym sposobie dostawy.
  • Kontrahent wewnętrzny
Kafel wyświetlany tylko dla kontrahentów powiązanych z centrum typu Firma w systemie Comarch ERP Altum. Kafel zawiera nazwę centrum, z którym jest powiązany.
  • Kontrahent główny
Kafel zawiera informację, kto jest kontrahentem głównym.
  • Płatnik
Kafel zawiera informację, kto jest płatnikiem kontrahenta.
  • Dystrybutorzy/Magazyny
Kafel zawiera informację na temat dostępnych magazynów dla danego kontrahenta.
  • Limit kredytowy
Kafel zawiera informację na temat limitu kredytowego zdefiniowanego dla danego kontrahenta.

Profil użytkownika

Po wejściu na profil prezentowane są podstawowe informacje na temat zalogowanego użytkownika, takie jak: zdjęcie, nazwisko i imię, telefon, adres e-mail, domyślny adres główny oraz centrum, na które zalogował się użytkownik.
Profil użytkownika
Znajdujące się w nagłówku przyciski umożliwiają edycję profilu, zmianę hasła oraz zmianę ustawień aplikacji. Po wejściu na edycję profilu, użytkownik może edytować swoje zdjęcie, adres zamieszkania, numery telefonów oraz adres e-mail. Poprawnie wypełniony profil ułatwia pracę z aplikacją, ponieważ wprowadzone dane wykorzystywane są w różnych miejscach aplikacji.
Edycja profilu użytkownika
W ustawieniach aplikacji użytkownik może ustawić:
  • Typ prezentowanych wartości sprzedaży na ekranie startowym oraz kalendarzu: Netto czy Brutto,
  • Rodzaj podziału kontrahentów według którego ma być pokazywana lista kontrahentów oraz rejonów.
Ustawienie prezentowania wartości oraz podziału kontrahentów
Na liście dostępnych podziałów są prezentowane te kategorie podziału kontrahentów, które zostały przypisane do centrum, na jakie loguje się operator.
Wybór podziału kontrahentów w ustawieniach w Profilu

Raporty

W Comarch Mobile Zarządzanie umożliwiono kierownikowi przeglądanie i monitorowanie na bieżąco efektów pracy przedstawicieli handlowych poprzez dostęp do odpowiednich raportów. Dostępne są one z poziomu menu głównego po wybraniu zakładki Raporty. Stworzono również mechanizm raportów, który umożliwia tworzenie własnych zestawień jak i modyfikację już istniejących. Domyślnie w aplikacji udostępniono raporty:
  • Ranking zamówień Przedstawicieli Handlowych
  • Wielopoziomowy ranking zamówień oraz sprzedaży wg rejonów
  • Plany sprzedaży
Raporty

Ranking zamówień Przedstawicieli Handlowych

Raport: Ranking zamówień Przedstawicieli Handlowych prezentuje listę Pracowników wraz z informacją dotyczącą złożonych prze nich zamówień (wartości netto, wartości brutto i ilości złożonych zamówień) w określonym przedziale czasu.
Raport-Ranking zamówień Przedstawicieli Handlowych
Raport-Ranking zamówień Przedstawicieli Handlowych
W celu zmiany przedziału czasowego należy kliknąć w przycisk: Edytuj i wybrać okres, dla jakiego ma zostać wygenerowany raport.

Wielopoziomowy ranking zamówień oraz sprzedaży wg rejonów

Raport wielopoziomowy ranking zamówień oraz sprzedaży wg rejonów prezentuje listę Pracowników wraz z informacją dotyczącą złożonych przez nich zamówień (wartości netto, wartości brutto i ilości złożonych zamówień) w określonym przedziale czasu oraz w podziale na rejony, do których przypisany jest Pracownik. Ponadto na wykresie przedstawione zostały wartości netto złożony zamówień w podziale na rejony oraz wykres historii sprzedaży.
Raport: Wielopoziomowy ranking zamówień oraz sprzedaży wg rejonów

Plany sprzedaży

Raport: Plany sprzedaży prezentuje informację o planach sprzedaży wraz z podsumowaniem stopnia ich realizacji. Po wybraniu opcji Plany sprzedaży wyświetli się okno jak poniżej.   W celu wywołania odpowiedniego raportu należy uzupełnić wartości:
  • Plan sprzedaży – po kliknięciu pojawi się lista z dostępnymi planami sprzedaży.
    Wybór planu sprzedaży
  • Wyświetl – umożliwia wybór według czego ma zostać utworzony raport
 
  • Licz dla – jest uzupełniane automatycznie. Podstawiany jest tutaj typ dokumentu, według którego jest realizowany wybrany plan sprzedaży.
Aby wyświetlić żądany raport należy wybrać przycisk w prawym górnym rogu.

Przykłady raportów

Raport względem rejonów
Raport wg podziału na rejony
Raport względem towarów
Raport wg podziału na towary
Raport względem kontrahentów
Raport wg podziału na kontrahentów
Raport względem dokumentów
Raport wg podziału na dokumenty
Wybrany raport można edytować klikając na przycisk w prawym górnym rogu.

Eksport danych do pliku Excel

W aplikacji istnieje możliwość eksportu danych wygenerowanych w poszczególnych raportach do pliku Excel. W tym celu, po wygenerowaniu raportu należy wybrać ikonę zaznaczoną na poniższym rysunku:
Opcja: Eksport do pliku
Po jej wyborze zostanie wyświetlony komunikat:
Komunikat podczas eksportu danych z raportu
Możliwe opcje:
  • Tak – nastąpi wyeksportowanie danych z raportu do pliku Excel (zostanie pobrany plik Excel oraz wyświetli się odpowiedni komunikat)
Zakończone pobieranie danych do pliku
  • Nie – powrót do wyświetlonego w aplikacji raportu
Jeśli aplikacja nie znajdzie odpowiedniego programu umożliwiającego eksport danych, pojawi się komunikat: „Nie udało się wykonać eksportu. Brak zainstalowanego programu umożliwiającego eksport danych.”

Konfiguracja

Jeśli operator na grupie operatorów ma Aktywne uprawnienie Dostęp do Ustawień oraz Możliwość konfiguracji planów sprzedaży będzie miał dostępną opcje Konfiguracja, po wybraniu której zostanie wyświetlone okno z możliwością wyboru dwóch kafli: Po wejściu w kafel Wizyty istnieje możliwość edycji następujących elementów:
  • Słowników – słowniki wykorzystywane są na różnych etapach konfiguracji elementów wzorców wizyty oraz podczas realizacji wizyty,
  • Raportów towarów – z tego poziomu użytkownik będzie mógł zdefiniować raporty towarów: Raport Obecności towarów oraz Raport towarów Konkurencji,
  • Ankiet – z tego poziomu użytkownik będzie mógł zdefiniować pytania oraz ankiety, którą następnie będzie można przypiąć jako element wzorca wizyty,
  • Elementów wzorców wizyt – z tego poziomu istnieje możliwość zdefiniowania następujących typów elementów wzorca wizyty:
    • Rejestrowanie dokumentu
    • Przejazd
    • Merchandising
    • Należności
    • Raport obecności towarów
    • Raport towarów konkurencji
    • Inny
    • Ankieta
  • Wzorców wizyt – jeżeli zdefiniowane są poszczególne elementy wizyty, można utworzyć wzorzec wizyty zgodnie z którym będzie następnie realizowana wizyta handlowa.
 
Kafle wyświetlane po wybraniu opcji: Konfiguracja w Menu, a następnie Wizyty
Po wejściu w kafel Plany sprzedaży użytkownik z odpowiednim uprawnieniem będzie miał możliwość konfiguracji planów sprzedaży. Funkcjonalność opisana jest TUTAJ.

Konfiguracja elementów wzorców wizyty

Wchodząc w kafel Elementy wzorców wizyt mamy możliwość:
  • Edycji już istniejących elementów;
  • Dodania nowych elementów;
  • Kopiowania istniejących elementów;
  • Usuwania istniejących elementów;
Lista elementów wzorców wizyty

Rodzaj: Rejestrowanie dokumentu

W pierwszym kroku należy wybrać odpowiedni rodzaj elementu, podać jego nazwę, wymagalność oraz dostępność. Wymaganym jest określenie typu dokumentu, jaki będzie realizowany podczas wizyty. Opcje możliwe do wyboru to:
  • FS – faktura sprzedaży,
  • PAR – paragon,
  • WZ – wydanie zewnętrzne,
  • ZS – Zamówienie Sprzedaży,
  • OS – Oferta Sprzedaży,
  • ZOS – Zapytanie ofertowe sprzedaży,
  • RLS – Reklamacja Sprzedaży.
Dostępne jest również pole opis, które nie jest wymagane do uzupełnienia. Jego zawartość będzie wyświetlana na kafelku elementu wizyty.
Dodawanie elementu wzorca o rodzaju: Rejestrowanie dokumentu – zakładka 1
Na drugiej zakładce istnieje możliwość określenia towarów wymaganych czyli takich, które muszą znaleźć się na realizowanym podczas wizyty dokumencie. Jeśli taki towar nie będzie na realizowanym dokumencie jego zatwierdzenie nie będzie możliwe. Dodając towar jest możliwość określenia:
  • Ilości minimalnej – ilość towaru w jakiej powinien zostać dodany dokument;
  • Jednostki towaru;
  • Wymagalność – jeśli parametr Wymagaj zostanie zaznaczony nie będzie możliwości zatwierdzenia dokumentu bez dodania tego towaru. Domyślnie parametr Wymagaj jest odznaczony.
Lista towarów: Zaznaczenie towarów wymaganych
Lista towarów wymaganych

Rodzaj: Przejazd

Podczas dodawania elementu przejazd jest możliwość dodania nazwy, określenia wymagalności oraz dodanie opisu do tego elementu.
Dodawanie nowego elementu wzorca o rodzaju Przejazd

Rodzaj: Merchandising

Dodanie elementu wizyty Merchandising pozwoli kierownikowi na porównywanie punkty wzorcowe z faktycznie realizowanymi. Na pierwszej zakładce są prezentowane podstawowe informacje Nazwa, Rodzaj, Wymagalność, Opis oraz Parametry.
Dodawanie elementu o rodzaju Merchandising z parametrem zdjęcia na podstawie dodanych wzorców – zakładka 1
Przechodząc na drugą zakładkę mamy możliwość dodania punktu wzorcowego.
Dodawanie elementu o rodzaju Merchandising – zakładka 2
Użytkownik ma możliwość zmiany parametru, aby zdjęcia były wykonywane na podstawie Raportu obecności towarów. Funkcjonalność opisana jest TUTAJ.
Dodawanie elementu o rodzaju Merchandising z parametrem zdjęcia na podstawie raportu obecności towarów

Rodzaj: Należności

Tak jak we wszystkich innych elementach jest możliwość określenia Nazwy, wymagalności, aktywności oraz dodania opisu.
Dodawanie elementu o rodzaju Należności

Rodzaj: Ankieta

Na pierwszej zakładce dodawania elementu wzorca Ankieta definiowana jest nazwa, rodzaj, wymagalność, aktywność oraz opis.
Dodawanie elementu o rodzaju Ankieta
W następnym kroku dodajemy ankietę z listy dostępnych lub definiujemy nową. Ankietę z listy dostępnych po prawej stronie, przeciągamy (metodą drag&drop) na środek tym samym dodajemy do elementu wzorca.
Dodanie ankiety do elementu wzorca
Ankieta dodana do elementu wzorca
Na kafelku Ankiety dodanej do wzorca oprócz nazwy i opisu jest prezentowana ilość pytań, jaką zawiera ankieta oraz ilość towarów. Z tego poziomu towary można dodać do ankiety poprzez przycisk . Usunąć ankietę można za pomocą przycisku koszyka .

Rodzaj: Raport obecności towarów oraz Raport towarów konkurencji

Podczas dodawania Raportu obecności towarów lub/i towarów konkurencji w pierwszym kroku określamy nazwę, rodzaj raportu, wymagalność oraz mamy możliwość dodania opisu do elementu. W następnym kroku wybieramy wcześniej zdefiniowany raport z listy po prawej stronie lub dodajemy nowy poprzez kliknięcie w  w prawym górnym rogu.
Lista dostępnych, wcześniej zdefiniowanych raportów
Po otworzeniu karty dodawania nowego raportu należy uzupełnić nazwę i kod raportu, określić rodzaj i aktywność raportu oraz dodać/usunąć kolumny w raporcie określając ich wymagalność. Dodatkowo dla Raportu obecności towarów użytkownik decyduje o możliwości generowania zamówienia na podstawie raportu. Funkcjonalność opisana jest TUTAJ.
Dodawanie nowego raportu
W drugim kroku mamy możliwość dodania towarów do raportu.
Dodawanie towarów do raportu
Dodane towary do raportu

Rodzaj: Inny

Istnieje możliwość dodania elementu wzorca wizyty Inny. Podczas jego dodawania możemy określić nazwę, wymagalność, aktywność oraz dodać opis.
Dodawanie elementu wzorca o rodzaju Inny
 
Uwaga
Niedozwolone jest wprowadzanie zmian na elementach wzorców wizyt, dla których wystawione zostały wizyty handlowe.

Konfiguracja wzorca wizyty

Definiowanie nowego wzorca wizyty składa się z następujących kroków: Przypisanie elementów wizyty: w tym kroku należy przypisać elementy, które mają zostać zrealizowane podczas wizyty.  Elementy wizyty należy przeciągnąć (poprzez drag&drop) z listy wcześniej zdefiniowanych elementów lub zdefiniować nowy element poprzez opcję: Dodaj.
Pierwszy krok definiowania wzorca wizyty – przypisanie elementów które mają być realizowane podczas wizyty
Elementy dodane do Wzorca można dowolnie zmienić. Bezpośrednio z poziomu elementów przypisanych do wzorca można zmienić wymagalność danego elementu podczas realizacji wizyty. Po określeniu elementu jako wymagany, nazwa takiego elementu jest prezentowana na czerwono.
Zaznaczenie elementów, które mają zostać dodane do wzorca
Przeciągnięcie zaznaczonych elementów
Elementy dodane do wzorca
Na tym etapie można również zmienić wymagalność elementów wzorca, poprzez kliknięcie na pasek na dole kafelka z elementem (Wymagany/Nie wymagany). Z poziomu konfiguracji wzorca można także przejść do pełnej konfiguracji elementu wzorca i zmienić na przykład typy dokumentów, które powinny zostać zarejestrowane podczas wizyty czy przypisać towary wymagane podczas rejestracji dokumentu.
Edycja elementu: Rejestrowanie dokumentu
Edycja elementu: Rejestrowanie dokumentu – przypisanie towarów, które powinny być dodane na dokument
W kolejnym kroku istnieje możliwość zdefiniowania ogólnych parametrów wzorca, takich jak:
  • Nazwa oraz Kod wzorca,
  • Typ wizyty – możliwość wyboru z wartości słownikowych,
  • Zdjęcie – miniatura zdjęcia wyświetlana będzie na liście zaplanowanych wizyt oraz na podglądzie zaplanowanej lub zrealizowanej wizyty,
  • Domyślny czas trwania wizyty
Konfiguracja wzorca wizyty – parametry ogólne
W ostatnim kroku istnieje możliwość przypisania pracowników, którzy powinni mieć dostęp do wzorca wizyty. Tylko pracownicy dodani do wzorca będą mogli zaplanować wizytę z takim schematem (wzorcem).
Ostatni krok definiowania wzorca wizyty – przypisanie pracowników, dla których wzorzec będzie dostępny
Uwaga
Niedozwolone jest wprowadzanie zmian na wzorcach wizyt, dla których wystawione zostały wizyty handlowe.

Definicje ankiet

Spis treści
Po kliknięciu w kafelek Definicje ankiet, przechodzimy do okna w którym mamy do wyboru ankiety oraz pytania.
Definiowanie ankiet oraz pytań

Ankiety

Po wybraniu opcji Ankiety, przechodzimy do konfiguracji ankiet. Czynności, jakie są dostępne z tego poziomu to:
  • Edycja istniejących ankiet;
  • Dodania nowej ankiety,
  • Usuwania istniejących ankiet;
  • Przypięcia towarów do ankiety;
Lista zdefiniowanych ankiet
Przycisk dodawania nowej ankiety
Proces dodawania nowej ankiety składa się z 3 kroków. W pierwszym dodajemy pytania do ankiety. Pytania można dodać z listy po prawej stronie lub zdefiniować klikając w przycisk „plus” w prawym górnym rogu. Pytania oznaczone kolorem czerwonym będą wymagane podczas realizacji ankiety.
Dodawanie ankiety – krok 1
Kolejność pytań na liście można zmienić przy pomocy strzałek, kolumna kolejność pytań dodatkowo  można edytować pytań klikając w ikonę , która znajduje się przy każdym pytaniu.
Dodawanie ankiety – krok 1
W kolejnym kroku wprowadzamy nazwę i rodzaj ankiety, czy jest ona aktywna oraz opis.
Dodawanie ankiety – krok 2
Ostatnim krokiem jest przypisanie towarów do ankiety. Jest to czynność opcjonalna. Istnieje możliwość zapisania ankiety bez dodania towarów.
Dodawanie ankiety – krok 3

Pytania

Konfiguracja pytań do ankiet jest dostępna z poziomu kafelka Pytania. Zalogowany użytkownik z tego poziomu ma dostęp do:
  • Edycji istniejących pytań,
  • Dodawania nowych pytań,
  • Usuwania istniejących pytań.
Lista dostępnych pytań
Dodawanie nowego pytania odbywa się poprzez kliknięcie w .
Dodawanie nowego pytania
Dodając nowe pytanie jest możliwość określenia do jakiej grupy należy pytanie. Grupy pytań można zdefiniować w odpowiednim słowniku. Również należy określić rodzaj pytania: otwarte lub zamknięte.
Uwaga
Niedozwolone jest wprowadzanie zmian na definicjach ankiet, dla których wystawione zostały wizyty handlowe.
Po przełączeniu rodzaju pytania na zamknięte obok pojawi się okno w którym należy wybrać z listy odpowiedzi. Odpowiedzi do pytań zamkniętych należy zdefiniować w ERP Altum, w tym celu dodajemy atrybut, który ma zaznaczony parametr Odpowiedź na pytanie oraz Podgląd lub Edycja w Mobile. Dostępny typy to: tekst, liczba, data, lista oraz wartość logiczna. Po dodaniu atrybutu przypisujemy do niego odpowiednie wartości.
Dodanie atrybutu w Comarch ERP Altum
Wybranie odpowiedzi z listy odpowiedzi

Słowniki

Konfiguracja słowników jest możliwa pod kafelkiem Słowniki.
Konfiguracja słowników
Na liście słowników prezentowane są następujące słowniki:
  • Typy wizyt,
  • Rodzaje elementów wizyt,
  • Grupy pytań,
  • Rodzaje ankiet,
  • Ekspozycje towarów,
  • Samochody,
  • Powody niewykonania elementów wizyty,
  • Rodzaje przejazdów
Lista wszystkich słowników
Edycja słowników jest możliwa po wejściu w odpowiedni kafelek. Do poszczególnych słowników można dodawać, usuwać lub modyfikować elementy.

Słowniki: Typy wizyt

W celu zdefiniowania nowego lub edycji istniejącego typu wizyty należy wybrać kafelek Typy wizyt.
Słownik: Typy wizyt
Po przejściu na kafelek jest dostępna lista wszystkich typów wizyt. Prezentowana jest nazwa typu wizyty, jej aktywność oraz kolor. Ustawiając parametr Kolor domyślny na Nie, pojawia się możliwość wybrania kolory dla danego typu wizyty poprzez kliknięcie na kwadrat w kolumnie Kolor.
Typy wizyt: Zmiana koloru domyślnego

Słowniki: Rodzaje elementów wizyt

Słowniki: Rodzaje elementów wizyt
W tym miejscu jest możliwość zdefiniowania własnego rodzaju elementu wizyty oraz dezaktywacji już istniejącego.
Lista rodzajów elementów wizyt

Słowniki: Grupy pytań oraz rodzaje ankiet i przejazdów

Istnieje możliwość dodania własnej grupy pytań oraz dezaktywacji już istniejącej, zmieniając parametr Aktywny na Nie. W przypadku rodzaju ankiet, a także przejazdów aplikacja oferuje takie same możliwości.
Grupy pytań
Rodzaje ankiet
Rodzaje przejazdów
 

Słowniki: Samochody

Słowniki: Samochody
Po przejściu w kafelek Samochody pojawia nam się strona na którym jest formularz, który należy uzupełnić danymi o samochodzie.
Samochody: Dodanie nowego samochodu

Słowniki: Kolumny w raportach towarów

W tym słowniku jest możliwość zdefiniowania własnych kolumn, które można dodać w konfiguracji raportów towarów. Predefiniowanie elementy tego słownika to:
  • Cena,
  • Dostawca,
  • Ekspozycja,
  • Facing – ilość,
  • Ilość
Predefiniowane elementy słownika: Kolumny w raportach towarów
Przy pomocy plusika w prawym górnym rogu istnieje możliwość dodania nowe wartości na listę. Możliwe typy takiej wartości to:
  • Tekst
  • Liczba
  • Flaga
  • Data
  • Lista
  • Kontrahent
Kolumny w raportach towarów: Dodawanie nowej wartości
W obecnym momencie dodane nowe kolumny nie są synchronizowane do aplikacji Comarch Mobile.

Słowniki: Powody niewykonania elementów wizyt

W tym słowniku jest możliwość zdefiniowania powodów niewykonania elementów wizyt.
Słowniki: Powody niewykonania elementów wizyt

Słowniki: Ekspozycje towarów

W tym słowniku jest możliwość dodania ekspozycji towarów.
Słowniki: Ekspozycje towarów
 

Planowanie działań

Działania w aplikacji Comarch Mobile Zarządzanie można planować z poziomu kalendarza, karty pracownika, listy kontrahentów oraz karty kontrahenta.
Uwaga
Wykorzystanie mechanizmu optymalizacji podczas planowania dotyczy tylko spotkań i jest możliwe, gdy użytkownik jest zalogowany jako:
  • Pracownik – jeśli posiada prawo do korzystania z modułu Monitorowanie i ma uprawnienie „Dostęp do modułu tras”
  • Kierownik – jeśli pracownik, dla którego planowane jest działanie posiada licencję na moduł Monitorowanie i ma uprawnienie „Dostęp do modułu tras”

Planowanie z poziomu kalendarza

Rozpoczęcie procesu planowania działania z poziomu kalendarza następuje po kliknięciu w przycisk z plusem znajdujący się w obszarze grupy przycisków kontekstowych (w prawym rogu nagłówka) – . Następnie, użytkownik powinien wybrać typ działania, które chce zaplanować. W aplikacji przy współpracy z Comarch ERP Altum są dostępne 3 typy działań:
  • Spotkanie,
  • Wizyty,
  • Kontakt.
Wybór typu nowego działania planowanego z kalendarza

Planowanie Zadania

Działanie o typie: zadanie jest powiązane tylko z pracownikiem (nie jest powiązane z kontrahentem). Zadania są najczęściej wykorzystywane do ewidencji dodatkowych czynności, które wykonuje przedstawiciel w czasie pracy, które są niezwiązane z kontaktami z kontrahentem – jak np. badania okresowe czy oddanie samochodu do serwisu. Planowanie zadania jest możliwe tylko z poziomu kalendarza lub karty pracownika.
Planowanie Zadania
Okno planowania zadania składa się z elementów:
  • Opiekun
W tym miejscu prezentowane jest zdjęcie pracownika, jego imię i nazwisko oraz miejscowość z adresu zamieszkania.
  • Tytuł działania
Nadawany podczas planowania tytuł zadania.
  • Miejsce
Adres miejsca wykonania zadania.
  • Data początkowa i godzina
Planowana data i godzina rozpoczęcia wykonania zadania.
  • Data końcowa i godzina
Planowana data i godzina zakończenia wykonania zadania.
  • Cały dzień
Opcja do ustawienia działania całodziennego.
  • Opis
Miejsce do wprowadzenia opisu wykonania planowanego zadania

Planowanie Spotkania

Planowanie spotkania zostało podzielone na trzy kroki.
  • Krok 1
Po kliknięciu w przycisk zostaje wyświetlony pierwszy z trzech kroków formularza planowania. Użytkownik może na nim zdefiniować schemat według którego, podczas wyboru kontrahentów w drugim kroku, wypełniane będą domyślnie pola.
Widok ekranu planowania działania – Krok 1
Gdy na kalendarzu nie wskazano konkretnej komórki z dniem i pracownikiem, kafel opiekun będzie niewypełniony, natomiast sekcja data zostanie ustawione na dzień dzisiejszy. Po wskazaniu konkretnej komórki na kalendarzu, kafel opiekun jest wypełniany automatycznie. W pola oznaczone gradientem można kliknąć i dokonać edycji.
Widok ekranu planowania działania z możliwością edycji opisu – Krok 1
  • Opiekun
Kafel przedstawia pracownika dla którego planowane jest działanie (zdjęcie pracownika, jego imię i nazwisko oraz miejscowość z adresu zamieszkania).
  • Tytuł działania
Pole umożliwia nadanie dowolnego tytułu planowanego działania.
  • Data
Pole przedstawia datę planowanego działania.
  • Godzina rozpoczęcia
Pole przedstawia godzinę planowanego rozpoczęcia spotkania.
  • Czas trwania
Pole przedstawiające planowany czas trwania spotkania.
  • Miejsce rozpoczęcia
Pole przedstawiające miejsce z którego, Operator rozpocznie podróż do miejsca spotkania
  • Opis
Kafel umożliwia nadanie dowolnego opisu dla planowanego działania.
  • Wybór kwestionariusza podczas planowania
Podczas planowania spotkania i kontaktu istnieje możliwość dodania do nich kwestionariusza, który powinien być wykonany podczas realizacji działania w aplikacji Comarch Mobile. Po naciśnięciu na opcję [Wybierz kwestionariusz] podnoszone jest okno z listą dostępnych ankiet (zdefiniowanych w Comarch ERP Altum), przy których w nawiasie jest zaprezentowana ilość pytań w nich zawartych. Wybór pustej opcji skutkuje zaplanowaniem spotkania bez kwestionariusza, natomiast wybór konkretnej nazwy kwestionariusza na Kroku 1, wpływa na domyślne podpowiadanie się tego kwestionariusza podczas wyboru kontrahentów w Kroku 2.
Okno wyboru kwestionariusza podczas planowana spotkania lub kontaktu
Po zdefiniowaniu wszystkich pól przechodzimy do następnego kroku klikając 2 na dole ekranu.
  • Krok 2
W drugim kroku wyświetlana jest lista kontrahentów, dla których możemy zaplanować działania. Dla każdego kontrahenta wyświetlane są informacje na temat ostatniego działania, miejscowości oraz jego płatności. Listę kontrahentów można zawężać korzystając z wyszukiwarki znajdującej się w nagłówku.
Widok ekranu planowania działania – Krok 2
Po wskazaniu kontrahenta, u którego będzie planowane spotkanie, kafel zostaje oznaczony granatową ramką. Po prawej stronie pojawiają się szczegóły dotyczące planowanego spotkania. Oprócz domyślnie wypełnionych pól według schematu zdefiniowanego w kroku pierwszym, pojawiają się pola adres i osoba kontaktowa.
  • Adres
Pole przedstawia adres kontrahenta u którego planowane jest działanie.
  • Osoba kontaktowa
Pole przedstawia pracownika kontrahenta, z którym odbędzie się spotkanie. Na Kroku 2 użytkownik może także dokonać edycji opisu oraz zmienić lub usunąć wybrany w Kroku 1 kwestionariusz. Po zdefiniowaniu wszystkich pól możemy dodać kolejnego kontrahenta z listy po lewej stronie. Edycja zaplanowanego spotkania odbywa się po kliknięciu błękitnego przycisku z ołówkiem. Użytkownik może także zrezygnować ze spotkania u danego kontrahenta odznaczając go ponownym kliknięciem. Gdy wybrani zostaną już wszyscy kontrahenci, dla których użytkownik chciał zaplanować spotkanie można przejść do trzeciego kroku planowania klikając 3 w nagłówku.
Widok ekranu planowania działania – Krok 2
  • Krok 3
W trzecim kroku wyświetlana jest zoptymalizowana trasa przejazdu pracownika dla którego planowane jest spotkanie (wyłącznie w przypadku posiadania licencji na monitorowanie). Wykorzystując mechanizmy optymalizacji tras kierownik może wskazać kontrahentów, których ma odwiedzić pracownik, a system sam zaplanuje optymalną trasę przejazdu i pokaże ją na mapie. Optymalizacja tras umożliwia wydajne zaplanowanie każdego dnia pracy, zwiększenie ilości spotkań, zmniejszenie kosztów paliwa, a co za tym idzie maksymalizację zysków. Po wybraniu kontrahentów w 2 kroku i przejściu na krok 3, trasa jest optymalizowana. Spotkania są poukładane w taki sposób, aby przedstawiciel musiał pokonać jak najkrótszy dystans. Kolejność punktów można korygować we własnym zakresie korzystając z funkcji drag & drop (przeciągnij i upuść). Punkty na liście można również usuwać przesuwając je w bok.
Widok ekranu planowania działania z optymalizacją tras – Krok 3
Na wszystkich ekranach przedstawiających mapy znajduje się przycisk: [Traffic] prezentujący aktualne natężenie ruchu. Pozwala on na ominięcie korków podczas podglądu aktualnej pozycji pracowników czy też planowania trasy.
Prezentacja natężenia ruchu na mapach
Mechanizm optymalizacji trasy można modyfikować korzystając z opcji tras.
Opcje tras
Potwierdzenie całego procesu planowania odbywa się poprzez kliknięcie przycisku zapisz, znajdującego się w obszarze grupy przycisków kontekstowych (w prawym rogu nagłówka). Po kliknięciu w przycisk zapisz pojawi się okno kalendarza. Zawiera ono zarówno spotkania zaplanowane wcześniej jak i te nowo planowane.
Kalendarz pracownika

Planowanie Kontaktu

Kontakt jest typem działania, które w odróżnieniu od spotkania, najczęściej nie odbywa się w siedzibie kontrahenta tylko np. poprzez kontakt mailowy lub telefoniczny. Aby zaplanować ten typ działania kontrahent musi mieć zdefiniowaną osobę kontaktową, w przeciwnym wypadku nie będzie to  możliwe. Planowanie kontaktu z poziomu kalendarza odbywa się analogicznie jak spotkania (również składa się z 3 Kroków), przy czym dla kontaktu nie obowiązuje mechanizm optymalizacji tras. Na Kroku 3 dostępny jest tylko widok kalendarza.

Planowanie wizyty

W pierwszym kroku definiowane są między innymi:
  • Opiekun – osoba, dla której zostanie zaplanowana wizyta,
  • Wzorzec wizyty – określenie zgodnie z jakim wzorcem powinna być realizowana wizyta,
  • Miejsce rozpoczęcia wizyty,
  • Data oraz godzina wizyty.
Pierwszy krok planowania wizyty
W kolejnym kroku istnieje możliwość zweryfikowania elementów dodanych do wzorca:
  • ta zakładka dostępna jest tylko jeżeli operator posiada uprawnienie do definiowania wzorców wizyt,
  • jeżeli wizyta planowana jest przez operatora z ograniczonymi uprawnieniami (np. jeśli operator posiada uprawnienie tylko do planowania i realizowania wizyt) ta zakładka nie jest dostępna podczas planowania wizyty,
  • z tego poziomu istnieje możliwość przypisania dodatkowych elementów, które powinny zostać zrealizowane podczas wizyty.
Możliwość edycji elementów wzorca wizyty podczas planowania
W następnym kroku użytkownik wybiera kontrahentów, u których powinna odbyć się wizyta. Kafel z aktualnie wybranym kontrahentem podświetlany jest na niebiesko. Z tego poziomu istnieje możliwość edycji parametrów wizyty indywidulanie dla danego kontrahenta.
Wybór kontrahentów, dla których planowane są wizyty
W ostatnim kroku prezentowana jest wygenerowana trasa na podstawie adresów wybranych we wcześniejszym kroku kontrahentów – do wyświetlenia trasy jest wykorzystywany mechanizm optymalizacji. Wizyty planowane są w takiej kolejności, aby ich realizacja mogła odbyć się w jak najkrótszym czasie.
Plan trasy dla wybranych we wcześniejszym kroku Kontrahentów
Po wybraniu opcji: Zapisz, wizyty w odpowiedniej kolejności zostaną dodane do terminarzu.
Wizyty zaplanowane na dany dzień

Planowanie z poziomu karty pracownika

Rozpoczęcie procesu planowania działań z poziomu karty pracownika następuje po kliknięciu w błękitny przycisk.

Następnie należy wybrać typ działania, jaki użytkownik chce zaplanować.
Wybór typu nowego działania planowanego z kalendarza
Pole opiekun wypełniane jest automatycznie wybranym pracownikiem. Pozostała część planowania przebiega w identyczny sposób jak z poziomu kalendarza.

Planowanie z poziomu listy kontrahentów i karty kontrahenta

Proces planowania działania z poziomu listy kontrahentów i karty kontrahenta jest identyczny i następuje po kliknięciu w błękitny przycisk. Planowanie odbywa się w jednym kroku z domyślnie wskazanym kontrahentem. Znaczenie pozostałych kafli jest takie samo jak przy planowaniu z poziomu kalendarza.
Planowanie kontaktu z karty kontrahenta
Potwierdzenie planowania odbywa się poprzez kliknięcie przycisku zapisz, znajdującego się w obszarze grupy przycisków kontekstowych (w prawym rogu nagłówka).

Działania

Pozycja Działania w menu głównym przedstawia kalendarz tygodniowy z zaplanowanymi działaniami. Przyciski kontekstowe znajdujące się w nagłówku umożliwiają: Lista zaplanowanych działań prezentowana jest w formie tygodniowego kalendarza umożliwiającego podglądnięcie podsumowania dnia dla pracowników posiadających dostęp do modułu kalendarza. W aplikacji istnieje możliwość planowania oraz sprawdzania stanu realizacji wszystkich typów działań dostępnych w Comarch ERP Altum tj. Spotkań, Kontaktów i Zadań.

Lista pracowników

Po lewej stronie kalendarza znajduje się lista pracowników z nazwiskami i imionami. W przypadku gdy pola te są puste, wyświetlany jest akronim pracownika. Po zwinięciu listy pracowników wyświetlane są zdjęcia, lub w przypadku braku zdjęć inicjały. Zwinięcie listy pracowników jest szczególnie przydatne na mniejszych ekranach.
Uwaga
Na liście prezentowani są tylko pracownicy z dostępem do modułu kalendarza. Lista pracowników uwzględnia strukturę podległościową firmy. Kierownik widzi siebie oraz podległych mu pracowników.

Podsumowanie działań na dzień

W komórkach kalendarza wyświetlane jest podsumowanie dzienne działań pracownika. Pierwsza linijka przedstawia stosunek działań wykonanych do wszystkich zaplanowanych w dniu. Za działania wykonane uznaje się wizyty ze stanem wykonana bądź odrzucona. Druga linijka przedstawia wartość netto/brutto (w zależności od ustawień w Profilu) dokumentów wystawionych danego dnia. Wartość w nawiasie oznacza liczbę wystawionych dokumentów.
Uwaga
W przypadku mniejszych ekranów w drugiej linijce nie jest prezentowana wartość netto/brutto (w zależności od ustawień w profilu) dokumentów.
Podgląd Działań na smartphonie
Kliknięcie w komórkę kalendarza powoduje rozwinięcie szczegółów działań na wybrany dzień.

Szczegóły działań na wybrany dzień

Po rozwinięciu szczegółów działań na wybrany dzień pojawia się lista z zaplanowanymi w tym dniu działaniami. Po lewej stronie znajdują się godziny planowanego rozpoczęcia i zakończenia działania. Działania posortowane są wg planowanej godziny rozpoczęcia.
Obsługiwane typy działań w aplikacji:
  • Wizyta,
  • Spotkanie,
  • Kontakt,
  • Zadanie.
Dodatkowo do Spotkania oraz Kontaktu może być zaplanowane wykonanie Kwestionariusza. Po prawej stronie od godzin rozpoczęcia i zakończenia działania, znajdują się kolejno:
  • Typ działania – nazwa działania
  • [Akronim kontrahenta], Nazwa kontrahenta
  • Adres kontrahenta
Po prawej stronie każdego z zaplanowanych działań znajduje się ikona oznaczająca status wizyty. Znaczenie ikon jest następujące: Wizyta bez żadnego oznaczenia to wizyta potwierdzona, nieprzeterminowana, dla której nie rozpoczęto jeszcze procesu realizacji.
Szczegóły działań na wybrany dzień
Pod listą działań znajduje się podsumowanie ilości dokumentów wystawionych danego dnia oraz ich wartość sumaryczna. Kliknięcie w działanie powoduje przejście do ekranu ze szczegółami wizyty. Podgląd wizyty zostanie opisany w kolejnych rozdziałach.

Zmiana tygodnia

Zmianę tygodnia na poprzedni/następny można dokonać klikając w strzałki lewo/prawo znajdujące się nad kalendarzem. Aby zmienić datę na odleglejszy termin można kliknąć w pomarańczowy kafel znajdujący się w lewym górnym rogu kalendarza. Po kliknięciu pojawi się kontrolka wyboru daty. Błękitnym kolorem oznaczony jest dzisiejszy dzień. Granatowa ramka oznacza aktualnie wybrany tydzień. Po wybraniu interesującego nas tygodnia następuje przeładowanie kalendarza.
Okno wyboru tygodnia na kalendarzu

Planowanie działań

Działania w aplikacji Comarch Mobile Zarządzanie można planować z poziomu kalendarza, karty pracownika, listy kontrahentów oraz karty kontrahenta. Więcej informacji nt. planowania działań w Comarch Mobile Zarządzanie znajduje się TUTAJ.

Edycja wizyty

Wizyty potwierdzone

W aplikacji Comarch Mobile Zarządzanie możliwa jest edycja zaplanowanych działań. Modyfikowanie działań pracowników jest udostępnione tylko dla operatorów posiadających prawo: [Możliwość edycji niewykonanych działań podwładnych], natomiast możliwość edycji własnych działań w aplikacji jest uzależnione od posiadania prawa: [Możliwość edycji swoich działań niewykonanych]. Edycji podlegają następujące dane dotyczące działania niewykonanego:
  • Tytuł działania,
  • Data początkowa,
  • Godzina rozpoczęcia działania,
  • Data końcowa,
  • Godzina zakończenia działania,
  • Osoba kontaktowa,
  • Opis działania,
  • Kwestionariusz.
Podgląd zaplanowanego działania z możliwością edycji dla operatora, posiadającego odpowiednie prawo do modyfikacji

Podgląd działań

Podgląd działań jest możliwy z poziomu kalendarza, karty kontrahenta oraz karty pracownika. Podniesienie działania w celu podglądu szczegółów odbywa się niezależnie od jego stanu. Na podglądzie działania prezentowana jest informacja ogólna oraz zadania do wykonania w formie opisu oraz wybranego kwestionariusza. W większości przypadków realizacja działań odbywa się w aplikacji Comarch Mobile Sprzedaż.
Widok podglądu szczegółów zrealizowanego działania
Na nagłówku okna podglądu działania prezentowany jest typ działania (Spotkanie, Kontakt lub Zadanie) oraz nadany tytuł działania. Widok prezentujący szczegóły działania został podzielony na dwie kolumny. Po lewej stronie prezentowane są informacje ogólne – dotyczące terminu i miejsca działania. Po prawej natomiast zadania do wykonania/wykonane w ramach tego działania. Znaczenie poszczególnych kafli zostało opisane poniżej.
  • Tytuł działania
Pole przedstawia nadany podczas planowania tytuł działania.
  • Stan
Pole przedstawia stan działania (wykonana, w realizacji, niewykonana, potwierdzona, niepotwierdzona, odrzucona).
  • Kontrahent
Pole przedstawia akronim i nazwę kontrahenta.
  • Rodzaj
Pole opisuje rodzaj działania.
  • Data
Pole przedstawia datę, na jaką działanie zostało zaplanowane.
  • Godzina
Pole przedstawia godzinę rozpoczęcia i zakończenia działania
  • Osoba kontaktowa
Pole przedstawia pracownika po stronie kontrahenta, z którą się kontaktowano.
  • Opiekun
Pole przedstawia pracownika, który zrealizował działanie.
  • Opis działania
Pole  przedstawia opis działania.
  • Kwestionariusz
Na kaflu prezentowana jest po lewej stronie nazwa kwestionariusza oraz jego opis. Po prawej stronie prezentowany jest stosunek pytań, na które udzielono odpowiedzi, do wszystkich zdefiniowanych na kwestionariuszu. Klikając na kafel kwestionariusza można przejść do jego podglądu. Ikony na kaflu z kwestionariuszem oznaczają kolejno: Kwestionariusz beż żadnego oznaczenia to zadanie, dla którego nie rozpoczęto procesu realizacji. Zadania oznaczone czerwonym gradientem są elementami obowiązkowymi.

Podgląd kwestionariusza

Element typu [Kwestionariusz] prezentuje pytania oraz odpowiedzi jakich udzielił kontrahent podczas realizacji działania – spotkania lub kontaktu. Po realizacji takiego działania istnieje możliwość podglądnięcia szczegółów oraz odpowiedzi udzielonych na pytania zawarte w kwestionariuszu.
Podgląd kwestionariusza w widoku desktopowym
Podgląd realizacji kwestionariusza na smartphonie

Realizacja wizyty

Po zaplanowaniu wizyty istnieje możliwość jej zrealizowania. W zależności od uprawnień wizytę można zrealizować z poziomu:
  • Aplikacji webowej: Comarch Mobile Zarządzanie,
  • Aplikacji mobilnej: Comarch Mobile.
Po rozpoczęciu realizacji wizyty zostaje uruchomione odliczanie czasu trwania wizyty. Jeśli wizyta zostanie rozpoczęta wówczas przy poszczególnych elementach pojawią się przyciski umożliwiające zrealizowanie lub odrzucenie danego elementu. Zrealizowane oraz odrzucone elementy oznaczane są w odmienny sposób, poprzez specjalne ikony oraz odpowiednio zieloną oraz czerwoną ramką. Realizacja wizyty z poziomu aplikacji mobilnej odbywa się w analogiczny sposób.
Realizacja wizyty
Realizacja wizyty rozpoczęta – odliczanie czasu trwania wizyty
Lista elementów wizyty – elementy zrealizowane, odrzucone oraz jeszcze niezrealizowane

Ekran startowy

Po zalogowaniu się do aplikacji użytkownik znajduję się na ekranie startowym aplikacji. Jego wygląd w zależności od zdefiniowanych praw może być różny. Użytkownik z prawami do modułu zarządzania zobaczy kafle Działania, Dokumenty, Wartość sprzedaży oraz Działania do potwierdzenia. Użytkownik z prawami do modułu monitorowania zobaczy kafle Pracownicy oraz Wiadomości. Kafle Profil oraz Data prezentowane są niezależnie od uprawnień. Użytkownik z prawami do obu modułów zobaczy ekran jak na poniżej:
Ekran startowy użytkownika z prawami do modułu zarządzania i monitorowania
Ekran startowy użytkownika bez praw do modułu monitorowanie
Uwaga
Wartości na wszystkich kaflach uwzględniają strukturę podległościową firmy. Kierownik widzi więc sumę wartości podległych mu pracowników oraz swoich.
  • Działania
Kafel działania przedstawia stosunek działań wykonanych do wszystkich zaplanowanych w dniu/tygodniu. Za działania wykonane uznaje się działania ze stanem wykonana bądź odrzucona. Kliknięcie w kafel powoduje przeniesienie do ekranu działania
  • Pracownicy
Kafel pracownicy przedstawia stosunek pracowników rejestrujących dzisiaj trasę do wszystkich podlegających zalogowanemu użytkownikowi posiadającego prawo do modułu trasy. Kliknięcie w kafel powoduje przeniesienie do ekranu trasy.
  • Profil
Kafel profil przedstawia imię i nazwisko pracownika oraz zdjęcie. Kliknięcie w kafel powoduje przeniesienie do profilu.
  • Data
Kafel data przedstawia aktualny dzień i miesiąc. Kliknięcie w kafel powoduje przeniesienie do ekranu działania.
  • Dokumenty
Kafel dokumenty przedstawia ilość wystawionych w dniu/tygodniu dokumentów. Podsumowanie dotyczy dokumentów:
  • Zapytanie ofertowe sprzedaży (ZOS)
  • Oferta Sprzedaży (OS)
  • Zamówienie Sprzedaży (ZS)
  • Reklamacja Sprzedaży (RLS)
Na podsumowaniu nie są uwzględniane dokumenty o statusie w buforze.
  • Działania do potwierdzenia
Kafel działania do potwierdzenia przedstawia liczbę działań wymagających potwierdzenia przez kierownika. Zakres działań obejmuje 30 dni wstecz od daty dzisiejszej oraz wszystkie przyszłe działania.
  • Wiadomości
Kafel wiadomości przedstawia liczbę nieprzeczytanych wiadomości. Kliknięcie w kafel powoduje przeniesienie do ekranu wiadomości.
Menu główne aplikacji w widoku horyzontalnym znajduje się po lewej stronie, natomiast w widoku portretowym na dole ekranu. Na większych ekranach istnieje dodatkowo możliwość zwinięcia menu, tak aby nie zajmowało niepotrzebnie miejsca.
Menu główne
Aktualnie wybrana pozycja menu głównego zaznaczona jest białym tłem. Poszczególne pozycje menu głównego zostały szczegółowo opisane w kolejnych rozdziałach dokumentacji.

Nagłówek

Zalogowany użytkownik korzystając z poszczególnych obszarów/stron aplikacji może korzystać z przycisków menu kontekstowego znajdującego się w nagłówku. Nagłówek stanowi pewną integralną część aplikacji, a zawarte w nim przyciski umożliwiają wywołanie danej akcji możliwej do wykonania. Poniżej znajduje się przykład takiego nagłówka wraz z opisem. Na poszczególnych stronach aplikacji w nagłówku znajduje się także wyszukiwarka umożliwiająca filtrowanie.

Pobieranie aktywności pracowników z Comarch ERP Optima (Altum HR)

Wstęp

W aplikacji Comarch Mobile Zarządzanie, z poziomu Terminarza możliwy jest podgląd aktywności pracowników zarejestrowanych z poziomu systemu Comarch ERP Optima. Z systemu kadrowo-płacowego pobierane są dane odnośnie następujących statusów dnia pracownika:
  • Nieobecność usprawiedliwiona
  • Nieobecność nieusprawiedliwiona
  • Zwolnienie lekarskie
  • Urlop
  • Delegacja

Konfiguracja

W głównej konfiguracji systemu Comarch ERP Altum (system->Konfiguracja) w zakładce "Komputer" należy zaznaczyć parametr "Współpraca z Comarch ERP Altum HR".
Powiązanie systemu Comarch ERP Altum z Comarch ERP Altum HR (Comarch ERP Optima)
Aby połączyć bazę programu Comarch ERP Altum z bazą programu Comarch ERP Altum HR (Comarch ERP Optima) należy otworzyć strukturę firmy (Comarch ERP Altum): Konfiguracja->Struktura firmy ->Firma (struktura pracowników jest możliwa do wykonania tylko z poziomu Firmy głównej). Dostępna jest nowa zakładka "Altum HR", na której należy zaznaczyć parametr "Połączenie z bazą Comarch ERP Altum HR" oraz wprowadzić nazwę serwera oraz nazwę bazy danych programu Comarch ERP Altum HR (Comarch ERP Optima). Po wprowadzeniu nazwy serwera oraz nazwy bazy należy połączyć bazy za pomocą przycisku [Połącz].
Ustanawianie połączenia z bazą danych systemu Comarch ERP Altum HR (Comarch ERP Optima)
W konfiguracji Comarch Mobile Zarządzanie w Auto Update należy wskazać bazę danych systemu Comarch ERP Altum i bazę firmową systemu Comarch ERP Altum HR (Comarch ERP Optima).
Konfiguracja Comarch Mobile Zarządzanie w AutoUpdate

Funkcjonalność w aplikacji Comarch Mobile Zarządzanie

1. Widok Terminarza

W terminarzu wyświetlane są informacje o następujących statusach dnia pracowników:
  • Delegacja
  • Nieobecności usprawiedliwiona/nieusprawiedliwiona
  • Urlop
  • Zwolnienie lekarskie
Terminarz z prezentacją statusów dnia pracowników
Na nagłówku okna prezentowany jest dodatkowy przycisk: po wybraniu, którego wyświetlana jest legenda dla statusów:
  • W postaci checkboxów – konkretny checkbox odpowiada za dany status i jest prezentowany w kolorze przypisanym do statusu,
  • Odznaczanie/zaznaczenie checkboxa przy konkretnym statusie powoduje ukrycie/pokazanie kolorowania terminarza dla tego statusu
Prezentacja legendy dla statusów dnia
Ukrycie statusu: Zwolnienie lekarskie w Terminarzu
W sytuacji gdy pracownik rozchoruje się w trakcie delegacji lub zostanie wprowadzona inna nieobecność, która pokrywa się z terminem delegacji. W takiej sytuacji kafel ze statusem dnia prezentowany jest „pół na pół” w odpowiednich kolorach, np.: .
Terminarz z prezentacją statusu "pół na pół"

2. Wpływ na planowanie działań

A) Planowanie działania kiedy status dnia jest już znany W sytuacji jeżeli status dnia jest już znany w momencie próby zaplanowania działania – tzn. informacja o delegacjach, urlopach itd. została wprowadzona do systemu Comarch ERP Altum HR (Comarch ERP Optima) zanim z poziomu Zarządzania nastąpi próba dodania działania, wówczas przy próbie zaplanowania działania na dzień, kiedy pracownik ma: zaplanowany urlop, zgłoszoną nieobecność, zgłoszoną delegację lub przebywa na zwolnieniu lekarskim, i jeżeli planowanie odbywa się z poziomu:
  • Terminarza – jeśli zaznaczony zostanie konkretny dzień, wówczas bezpośrednio po wybraniu opcji Dodaj: prezentowany jest komunikat:„Nie można zaplanować działania w tym terminie. Pracownik jest w tym dniu nieobecny (delegacja/nieobecność/urlop/zwolnienie lekarskie)”.
Wybranie dnia, kiedy pracownik jest nieobecny
Komunikat wyświetlany przy próbie zaplanowania działania w dniu nieobecności pracownika
  • Karty pracownika, jeżeli wybrana zostanie data, która pokrywa się z dniem: delegacji/nieobecności/urlopem/zwolnieniem lekarskim data będzie wyświetlana w kolorze czerwonym, a przy próbie przejścia na kolejną zakładkę, wyświetli się komunikat: "Nie można zaplanować działania w tym terminie. Pracownik jest w tym dniu nieobecny."
Planowanie wizyty, na dzień kiedy pracownik jest nieobecny
  • Karty kontrahenta – datę prezentowana jest w kolorze czerwonym, a komunikat o braku możliwości zaplanowania działania wyświetli się przy próbie zapisu.
Planowanie wizyty, na dzień kiedy pracownik jest nieobecny
  • W przypadku kopiowania działań:

„Z dnia _ na dzień_”

- jeżeli w polu: Na dzień została wskazana data, kiedy pracownik ma wprowadzoną nieobecność, wyświetli się komunikat: „Nie można skopiować działań na wybrany termin. Pracownik jest w tym dniu nieobecny (nieobecność).”

„Z tygodnia_na tydzień_”:

- jeżeli w polu: Na tydzień został wskazany przedział czasu, który całkowicie pokrywa się nieobecnością pracownika, wyświetli się komunikat: „Nie można skopiować działań na wybrany tydzień. Pracownik jest w tym czasie nieobecny (zwolnienie lekarskie).” *Jeżeli są to różne typy nieobecności, wyświetlane są w kolejności alfabetycznej np. (delegacja/urlop). - jeżeli co najmniej jeden dzień ze wskazanego przedziału: Na tydzień nie jest oznaczony nieobecnością wówczas kopiowane są działania, z pominięciem wszystkich dni oznaczonych jako nieobecność pracownika. Dla spotkań, zadań oraz kontaktów obsługa jest analogiczna. B) Planowanie działania przed zaplanowaniem statusu dnia W sytuacji jeżeli status dnia pracownika w systemie Comarch ERP Altum HR (Comarch ERP Optima) zostanie wprowadzony po tym jak jakieś działania zostaną zaplanowane w systemie ERP wówczas na kaflach prezentowane są informacje o zaplanowanych działaniach, jednak zaplanowanie nowych działań nie będzie możliwe.

Funkcjonalność w aplikacji Comarch Mobile Sprzedaż/Serwis

Do aplikacji mobilnej pobierane są informacje o nieobecności pracownika zalogowanego w aplikacji. Blokowana jest możliwość planowania działań (dotyczy zarówno planowania działań z poziomu terminarza jak i karty kontrahenta) w dniu kiedy pracownik jest niedostępny. Jeżeli data działania pokrywa się z nieobecnością pracownika, data prezentowana jest kolorem czerwonym. Przy próbie zapisu takiego działania wyświetlony zostanie odpowiedni komunikat.
Komunikat wyświetlany jeśli data działania pokrywa się z nieobecnością pracownika
W przypadku wybrania opcji: „Przesuń” także nie będzie możliwości wskazania daty, kiedy pracownik jest nieobecny. Po wybraniu opcji Zapisz wyświetlony zostanie komunikat: „Nie można skopiować działania na wybrany termin. Pracownik jest w tym dniu nieobecny (zwolnienie lekarskie)”.
Przesunięcie działania na inny termin
Dla spotkań, zadań oraz kontaktów obsługa jest analogiczna w aplikacji mobilnej.

Raporty towarów

Wchodząc w kafel Raporty towarów użytkownik ma możliwość:
  • Edycji istniejących raportów,
  • Dodania nowego raportu,
  • Usuwania istniejących raportów, które nie są powiązane z elementem i wzorcem wizyty,
  • Przypięcia towarów do raportu.
Lista zdefiniowanych raportów obecności i konkurencji towarów
Utworzenie nowego raportu nastąpi poprzez kliknięcie w  w prawym górnym rogu. Po otworzeniu karty dodawania nowego raportu należy uzupełnić nazwę i kod raportu, określić rodzaj i aktywność raportu oraz dodać/usunąć kolumny w raporcie określając ich wymagalność. Dodatkowo dla Raportu obecności towarów użytkownik decyduje o możliwości generowania zamówienia na podstawie raportu. Funkcjonalność opisana jest TUTAJ.
Dodawanie nowego raportu
W drugim kroku mamy możliwość dodania towarów do raportu poprzez kliknięcie w w prawym górnym rogu i wybrania z listy.
Dodawanie towarów do raportu
Dodane towary do raportu

Plany sprzedaży

Konfiguracja planów sprzedaży

Aby umożliwić użytkownikowi dodawanie i konfigurację planów sprzedaży należy w systemie Comarch ERP Altum dodać odpowiednie uprawnienie na grupie operatorów:
Uprawnienie "Możliwość konfiguracji planów sprzedaży" na grupie operatorów
W celu dodania nowego planu sprzedaży należy wybrać odpowiedni kafel z zakładki Konfiguracja.
Dostępne kafle w zakładce Konfiguracja
Po wybraniu kafla Plany sprzedaży zostanie otwarta lista planów sprzedaży. Aby dodać nowy plan należy kliknąć na przycisk w prawym górnym rogu.
Lista planów sprzedaży
Proces dodawania nowego planu podzielony został na cztery kroki.

Krok 1

W pierwszym kroku należy podać nazwę nowego planu sprzedaży, określić typ planu: wartościowy lub ilościowy, można dodać plan referencyjny oraz wybrać dokumenty, według których będzie obliczana realizacja planu sprzedaży. Z systemem ERP Altum mamy dostępne następujące dokumenty:
  • Faktury
  • Faktury zapłacone
  • Zamówienia
  • Oferty
Dodawanie planu sprzedaży - krok 1
Należy również wprowadzić odpowiedni okres obowiązywania planu sprzedaży. Jeżeli nie zostanie to uzupełnione, wówczas w obu miejscach OD i DO będzie widniała data bieżąca.
Dodawanie planu sprzedaży - wybór okresu obowiązywania
Dodatkowo można wprowadzić odpowiedni opis dla planu sprzedaży. Plan sprzedaży można potwierdzić teraz lub w innym momencie. Jeżeli plan sprzedaży będzie miał status Niepotwierdzony, wówczas będzie istniała możliwość edycji takiego planu. W innym wypadku edycja nie będzie możliwa.

Krok 2

Na drugim kroku należy wybrać towary oraz grupę towarów, które będą brane pod uwagę w planie sprzedaży. Wybrana grupa prezentowana jest w kolorze czerwonym, natomiast wybrane towary zostaną oznaczone granatową ramką. Po wybraniu opcji zostaną wyświetlone jedynie towary, które zostały wybrane dla tego planu sprzedaży.
Dodawanie planu sprzedaży - krok 2

Krok 3

W trzecim kroku poprzez kliknięcie na przycisk nastąpi dodanie rejonu/grupy do planu sprzedaży.
Dodawanie planu sprzedaży - krok 3
Dodawanie planu sprzedaży - krok 3 - dodawanie rejonu/grupy
Należy przycisnąć na odpowiednią grupę lub wybrać przycisk który umożliwia wybranie wszystkich grup. Wybrane grupy powinny być obramowane granatową ramką.
Dodawanie planu sprzedaży - krok 3 - wybór rejonu/grupy
Zmiany należy zapisać klikając na przycisk w prawym górnym rogu. Po wybraniu odpowiedniego rejonu/grupy należy określić wartość planu sprzedaży. W trzecim kroku znajduje się widok podzielony na:
  • Rejon
  • Towary – prezentowana jest liczba grup towarowych oraz liczba towarów przypisanych do danego rejonu.
Dodawanie planu sprzedaży - krok 3
  • Plan referencyjny – jeżeli na definicji aktualnie dodawanego/modyfikowanego planu został dodany plan referencyjny, wówczas pole powinno być uzupełniane na podstawie bieżącej realizacji planu referencyjnego. Jeżeli do planu nie został dodany plan referencyjny wówczas wartość referencyjna powinna być obliczana na podstawie aktualnie dodawanego/modyfikowane planu ale z uwzględnieniem dokumentów z poprzedniego roku – z takiego samego zakresu czasu jak aktualnie dodawany/modyfikowany plan.
Przyklad
Użytkownik wskazał wartość liczbową 200. Wartość referencyjna wynosi: 100. Pole z wartością % powinno zostać automatycznie uzupełnione: 100%.
Przyklad
Użytkownik wskazał wartość % 50. Wartość referencyjna wynosi: 100. Pole z wartością liczbową powinno zostać automatycznie uzupełnione: 150.
Przyklad
Użytkownik wskazał wartość % -50. Wartość referencyjna wynosi: 100. Pole z wartością liczbową powinno zostać automatycznie uzupełnione: 50.
  • Wartość planu % - wartość procentowa zmienia się tutaj względem wartości referencyjnej. Jeżeli Plan referencyjny nie został dodany, wówczas wartości w tej kolumnie będą wynosiły 0. Jeżeli wartość planu referencyjnego wynosi 0, wówczas wartości planu % nie można zmienić.
  • Wartość planu liczbowo – prezentowana jest wartość planu dla danego rejonu/grupy.
Jeżeli do listy rejonów zostanie dodany co najmniej jeden rejon, wówczas w prawym górnym rogu prezentowany jest przycisk umożliwiający zmianę towarów dodanych do konkretnego rejonu.
Dodawanie planu sprzedaży - krok 3 - możliwość edycji

Krok 4

Na czwartej zakładce umożliwione jest przypisanie Kontrahentów oraz grupy kontrahentów do planu sprzedaży.
Dodawanie planu sprzedaży - krok 4
Wybrani kontrahenci zostaną oznaczeni granatową ramką.
Dodawanie planu sprzedaży - krok 4 - wybieranie kontrahentów
Jeżeli plan sprzedaży zostanie utworzony, wówczas należy go zapisać klikając na przycisk  w prawym górnym rogu.  

Kopiowanie planów sprzedaży

Po wybraniu opcji kopiuj podniesie się formatka nowego planu sprzedaży, na której są widoczne:
  • Nazwa - taka jak na planie źródłowym
  • Typ - taki jak na planie źródłowym
  • Status - taki jak na planie źródłowym
  • Okres obowiązywania –
    • jeżeli okres dotyczy roku poprzedniego, wówczas ustawi się taki sam przedział czasu, ale dla roku bieżącego
    • jeżeli okres dotyczy roku bieżącego, wówczas ustawi taki sam przedział czasu jak dla planie źródłowym,
  • Plan referencyjny – taki jak na planie źródłowym
  • Opis – jeżeli na planie źródłowym był uzupełniony wówczas zostanie on skopiowany.
Wszystkie pola można edytować.
Kopiowanie planu sprzedaży - krok 1
 
Kopiowanie planu sprzedaży - krok 2
Towary zostają skopiowane z planu źródłowego.
Kopiowanie planu sprzedaży - krok 3
  • Zakładka Rejony – rejony zostają skopiowane z planu źródłowego
Kopiowanie planu sprzedaży - krok 4
  • Zakładka Kontrahenci – kontrahenci zostają skopiowani z planu źródłowego
Po zakończeniu edycji kopiowanego planu należy go zapisać wybierając przycisk w prawym górnym rogu na czwartym kroku.

Lista planów sprzedaży

Lista planów sprzedaży

Poszczególne plany sprzedaży prezentowane są w formie kafli.
Lista planów sprzedaży
Na kaflach znajdują się informacje takie jak:
  • Nazwa planu
  • Typ
  • Okres obowiązywania
  • Status
W przypadku, gdy plan sprzedaży został zamknięty prezentowana jest również nazwa operatora, który dokonał zamknięcia planu. Kliknięcie w kafel (niezależnie od statusu) otwiera okno podglądu planu sprzedaży na pierwszej zakładce. Dla planów o statusie Niepotwierdzony prezentowane są następujące przyciski: Umożliwiający edycję planu sprzedaży. Umożliwiający usunięcie planu sprzedaży. Dla planów o statusie Potwierdzony prezentowane są następujące przyciski: Umożliwiający zamknięcie planu sprzedaży. Umożliwiający skopiowanie planu sprzedaży.

Filtrowanie planów sprzedaży

Filtrowanie planów sprzedaży Po wybraniu opcji powinno być możliwe filtrowanie planów sprzedaży po: Statusie:
  • Potwierdzony
  • Niepotwierdzony
  • Zamknięty
Domyślnie zaznaczone są wszystkie opcje. Typie:
  • Ilościowy
  • Wartościowy
Domyślnie zaznaczone są wszystkie opcje.
Filtrowanie planów sprzedaży
Okresie obowiązywania: Po kliknięciu w przycisk można wybrać odpowiedni zakres czasu:
  • Dzisiaj – wyświetlone zostają plany, dla których data Od to data dzisiejsza,
  • Bieżący tydzień – wyświetlone zostają plany, dla których data Od pochodzi z bieżącego tygodnia,
  • Bieżący miesiąc – wyświetlone zostają plany, dla których data Od pochodzi z bieżącego miesiąca,
  • Bieżący rok – wartość domyślna, wyświetlone zostają plany, dla których data Od pochodzi z bieżącego roku
Filtrowanie planów sprzedaży

Raport - plan sprzedaży

Wywoływanie raportu

Po wejściu do modułu Raporty i wybraniu opcji Plany sprzedaży wyświetli się okno jak poniżej. W celu wywołania odpowiedniego raportu należy uzupełnić wartości:
  • Plan sprzedaży - po kliknięciu pojawi się lista z dostępnymi planami sprzedaży.
Wybór planu sprzedaży
  • Wyświetl - umożliwia wybór według czego ma zostać utworzony raport
  • Licz dla - jest uzupełniane automatycznie. Podstawiany jest tutaj typ dokumentu, według którego jest realizowany wybrany plan sprzedaży.
Aby wyświetlić żądany raport należy wybrać przycisk w prawym górnym rogu.

Przykłady raportów

Raport względem rejonów
Raport wg podziału na rejony
Raport względem towarów
Raport wg podziału na towary
Raport względem kontrahentów
Raport wg podziału na kontrahentów
Raport względem dokumentów
Raport wg podziału na dokumenty
Wybrany raport można edytować klikając na przycisk w prawym górnym rogu. Jeżeli natomiast chcemy wyeksportować raport do arkusza kalkulacyjnego, wówczas należy przycisnąć na przycisk . Zostanie wyświetlony następujący komunikat:
Komunikat podczas eksportu danych do arkusza kalkulacyjnego
Gdy dane zostaną wyeksportowane komunikat będzie następujący:
Komunikat o zakończeniu kopiowania danych do arkusza kalkulacyjnego
 

Modyfikacje raportów

Definicje raportów dostępnych w Comarch Mobile Zarządzanie

Definicje raportów domyślnych znajdują się w katalogu z zainstalowaną aplikacją, a dokładnie Comarch Mobile Management\Application\ReportDefinitions. Definicja XML raportu składa się z następujących głównych sekcji:
  • Nazwa raportu
  • Opis
  • Definicje argumentów
  • Definicje elementów raportu
  • Definicja klas CSS
  • Definicja układu elementów raportu (layout)
Ogólna struktura raportu jest następująca: raporty_rys4

1. Nazwa raportu

Nazwa raportu podana w elemencie <Name> jest wyświetlana na górnej belce widoku raportu oraz na kafelkach listy raportów. Przykład użycia: <Name>Ranking dokumentów</Name>

2. Opis raportu

Opis raportu podany w elemencie jest wyświetlany na kaflach listy z raportami. Przykład użycia: <Description>Ranking dokumentów przedstawicieli handlowych</Description>

3. Elementy raportu

Raport może składać się z wielu elementów następującego typu:
  • Tabela płaska
  • Tabela wielopoziomowa
  • Wykres słupkowy
  • Wykres liniowy
  • Wykres kołowy
  • Tekst
Definicje elementów raportu należy umieścić w sekcjach wewnątrz sekcji : raporty_rys5 Elementami XML wspólnymi dla każdego typu jest:
  • Identyfikator elementu (unikalna liczba całkowita) w elemencie, np. 1,
  • Typ elementu określony w węźle, np. PivotTable, dostępne wartości:
    • Table – tabela płaska
    • PivotTable – tabel wielopoziomowa
    • Bar – wykres słupkowy
    • Pie – wykre kołowy
    • Line – wykres liniowy
    • Text – element typu tekst
  • Zapytanie SQL pobierające dane do elementu raportu określone w elemencie , np.
raporty_rys6 Dodatkowo dla tabel oraz wykresów można zdefiniować tytuł wyświetlany nad elementem w sekcji <Header>, np. <Header>Historia sprzedaży (faktury + paragony)</Header>. Struktura XML wspólna dla wszystkich elementów jest następująca: raporty_rys7

4. Definicja układu elementów raportu

W ostatniej sekcji należy określić układ poszczególnych elementów raportu, wykorzystując sekcje: raporty_rys9 Przykładowo chcąc umieścić dwa elementy raportu jeden nad drugim należy ustawić layout w następujący sposób: raporty_rys8

Definicje argumentów

Raport może wykorzystywać podane przez użytkownika aplikacji po kliknięciu w ikonę argumenty (parametry). Wszystkie argumenty znajdują się w sekcji Arguments definicji raportu, zaś poszczególne argumenty opatrzone są sekcją Argument według następującego przykładu:
Przyklad
<Arguments> <Argument> ... </Argument> </Arguments>
Uwaga
Aby wstawiane polecenia SQL działały poprawnie należy umieścić je w znaczniku <![CDATA[ polecenieSQL ]> w celu wyłączenia spod analizy deserializatora XML.
  Argument może zawierać następujące sekcje:
Nazwa Type
Opis Typ argumentu.
Zawartość
  • List - wybór z listy
  • Date - wybór daty
  • Text - pole tekstowe
 
Nazwa Name
Opis Nazwa argumentu wykorzystywana w definicji raportu.
Zawartość
  • wartość tekstowa
 
Nazwa VisibleName
Opis Nazwa argumentu widoczna na wyświetlanym raporcie.
Zawartość
  • wartość tekstowa
 
Nazwa DefaultSql
Opis Wartość parametru ustawiana domyślnie. Jeżeli wartość pozostanie pusta (ustawiona na <![CDATA[]]>) to wartość parametru w aplikacji ustawi się na ‚Brak wartości’ i konieczny będzie wybór tego parametru przed otwarciem raportu.
Zawartość
  • polecenie SQL
 
Nazwa ListSql
Opis Wartości parametru możliwe do wyboru.
Zawartość
  • polecenie SQL
Przyklad
<ListSql> <![CDATA[ SELECT 0, 'Zamówień' UNION ALL SELECT 1, 'Ofert' UNION ALL SELECT 2, 'Faktur' ]]> </ListSql>
 
Przyklad
Argument typu List:
<Argument>
<Type>List</Type>
<Name>DocumentType</Name>
<VisibleName>Licz dla</VisibleName>
<DefaultSql>
<![CDATA[
DECLARE @docTypeId INT
SET @docTypeId = (SELECT COALESCE(
(
SELECT TOP 1 CAST(ruav.ArgumentValue AS nvarchar(max))
FROM esm.ReportsUserArguments ruav WHERE ruav.UserName = @LoginName AND ruav.ReportFileName = @ReportFileName AND ruav.ArgumentName = 'DocumentType'
)
, ( SELECT 1)
))
			  
SELECT * FROM (
SELECT 0 as Id, 'Zamówień' as Name
UNION ALL
SELECT 1, 'Ofert'
UNION ALL
SELECT 2, 'Faktur'
 ) p WHERE p.Id = @docTypeId 
]]>
</DefaultSql>
<ListSql>
<![CDATA[
SELECT 0, 'Zamówień'
UNION ALL
SELECT 1, 'Ofert'
UNION ALL
SELECT 2, 'Faktur'
]]>
</ListSql>
</Argument>
Powyższa definicja argumentu w aplikacji wygląda następująco: Po kliknięciu w pole wartości, możliwy jest wybór wartości z listy:
Przyklad
Argument typu Data:
<Argument>
<Type>Date</Type>
<Name>DateFrom</Name>
<VisibleName>Data początkowa</VisibleName>
<DefaultSql>
<![CDATA[
SELECT COALESCE(
(
SELECT TOP 1 CAST(ruav.ArgumentValue AS DATETIME)
FROM esm.ReportsUserArguments ruav WHERE ruav.UserName = @LoginName AND ruav.ReportFileName = @ReportFileName AND ruav.ArgumentName = 'DateFrom'
)
, ( SELECT esm.GetDateFromParts ( YEAR(GETDATE()), 1, 1 ) )
)
]]>
</DefaultSql>
<ListSql></ListSql>
</Argument>
Powyższa definicja argumentu w aplikacji wygląda następująco: Po kliknięciu w pole wartości możliwy jest wybór daty.
Przyklad
Argument typu Text:
<Argument>
<Type>Text</Type>
<Name>ArticleCode</Name>
<VisibleName>Kod artykułu</VisibleName>
       <DefaultSql><![CDATA[SELECT ' ']]></DefaultSql>
</Argument>
Powyższa definicja argumentu w aplikacji wygląda następująco: Możliwe jest wpisanie dowolnej wartości tekstowej.

Definicje elementów

Na raportach prezentowane są dane określane w definicjach raportów jako elementy. Elementy znajdują się w sekcji Elements definicji raportu, zaś poszczególny element opatrzony są sekcją Element według następującego przykładu:
Przyklad
<Elements> <Element> ... </Element> </Elements>
Uwaga
Aby wstawiane polecenia SQL działały poprawnie należy umieścić je w znaczniku <![CDATA[ polecenieSQL ]> w celu wyłączenia spod analizy deserializatora XML.
  Element raportu może zawierać następujące sekcje:
Nazwa Id
Opis Identyfikator elementu
Zawartość Wartość liczbowa
Parametry Brak
 
Nazwa HeaderSql
Opis Wartość tekstowa lub polecenie SQL zwracające wartość wyświetlaną w nazwie elementu na raporcie
Zawartość Dowolna wartość tekstowa lub polecenie SQL
Parametry Brak
 
Nazwa Type
Opis Typ elementu
Zawartość Jedna z poniższych wartości tekstowych:
  • Text - tekst
  • Bar - wykres słupkowy
  • Table - tabela
  • PivotTable - tabela
  • Pie - wykres kołowy
  • Line - wykres liniowy
Parametry Brak
 
Nazwa Sql
Opis Polecenie SQL zwracające dane wyświetlane w elemencie
Zawartość Polecenie SQL
Parametry Brak
 
Nazwa IsExecute
Opis Znacznik decydujący czy polecenie SQL z sekcji Sql ma zostać wykonane
Zawartość Wartość true, false lub polecenie SQL zwracające jedną z tych wartości
Parametry Brak
 
Nazwa TableHeader
Opis Nagłówek tabeli. Używane z typem elementu Table.
Zawartość Jeden element LayoutRow i jeden HeaderRow
Parametry Brak
Elementy podrzędne
  • LayoutRow
  • HeaderRow
 
Nazwa TableHeader: LayoutRow
Opis Znacznik wiersza tabeli
Zawartość Jeden lub więcej element SpaceColumn
Parametry Brak
Elementy podrzędne
  • SpaceColumn
 
Nazwa TableHeader: LayoutRow: SpaceColumn
Opis Określa szerokość kolumny
Zawartość Brak
Parametry
  • width - wartość liczbowa określająca szerokość kolumny
Przyklad
<LayoutRow>
<SpaceColumn width="10"/>
<SpaceColumn width="5"/>
<SpaceColumn width="10"/>
<SpaceColumn width="5"/>
</LayoutRow>
 
Nazwa TableHeader: HeaderRow
Opis Znacznik nagłówka tabeli
Zawartość Jeden lub więcej element TextColumn
Parametry Brak
Elementy podrzędne
  • TextColumn
 
Nazwa TableHeader: HeaderRow: TextColumn
Opis Określa nazwę kolumny w tabeli
Zawartość Dowolna wartość tekstowa
Parametry
  • align - wyrównanie zawartości (left, right, center)
  • precision - wartość liczbowa określająca precyzję
Przyklad
<HeaderRow>
<TextColumn>Rejon</TextColumn>
<TextColumn>Plan</TextColumn>
<TextColumn precision="2">Realizacja</TextColumn>
<TextColumn precision="2">%</TextColumn>
</HeaderRow>
Przyklad
Element typu Table:
<Element>
<Id>31</Id>
<Header>Realizacja w podziale na towary</Header>
<Type>Table</Type>
<Sql>
<![CDATA[
DECLARE @OperatorId int
SELECT 
@OperatorId = vad.OperatorId
FROM esm.vAuthData vad
WHERE LOWER(vad.[Login]) = LOWER(@LoginName)
declare @Articles table 
(
[Acronym] nvarchar(max),
[Name] nvarchar(max),
[Group] nvarchar(max),
[Quantity] numeric(12,4),
[Value] numeric(12,2),
[Progress] numeric(12,2)
)
insert into @Articles([Acronym], [Name], [Group], [Quantity], [Value], [Progress])
exec esm.[Reports_GetSalePlansTable1_pol] @OperatorId, @SalesPlan, 1, @DocumentType
select
ISNULL([Acronym], '') as [Acronym],
ISNULL([Name], '') as [Name],
ISNULL([Group], '') as [Group],
[Quantity],
[Value],
[Progress]
from @Articles
]]>
</Sql>
<IsExecute>
<![CDATA[ SELECT CASE WHEN @RealizationType = 1 THEN 1 ELSE 0 END ]]>
</IsExecute>
</Element>
Tak zdefiniowany element w aplikacji wygląda następująco:
 
Nazwa NonGroupingColumns
Opis Łączy kolumny tabeli z kolumnami tabeli wynikowej polecenia SQL.
Zawartość Brak
Parametry Brak
Elementy podrzędne
  • SqlColumn
 
Nazwa TotalSummaryColumns
Opis Wiersz zawierający podsumowania poszczególnych kolumn na podstawie wcześniejszych wartości
Zawartość Brak
Parametry Brak
Elementy podrzędne
  • TextColumn
  • SqlColumn
 
Przyklad
Definicja powyższego wiersza podsumowania wygląda następująco:
<TotalSummaryColumns>
<TextColumn align="center">Podsumowanie</TextColumn>
<TextColumn></TextColumn>
<SqlColumn align="center" precision="2">TotalOrdersNetValue</SqlColumn>
<SqlColumn align="center" precision="2">TotalOrdersGrossValue</SqlColumn>
<SqlColumn align="center">TotalOrdersNumber</SqlColumn>
</TotalSummaryColumns>
 
Nazwa PivotTable
Opis Tabela dynamiczna. Używane z typem elementu PivotTable.
Zawartość Brak
Parametry
  • showTotalSummary - określa czy w ostatnim wierszu tabeli ma być wyświetlane podsumowanie w postaci sumy końcowej. Parametr może przyjmować wartość true lub false. Brak parametru oznacza wartość false.
  • visibleRows - wartość liczbowa określająca ilość wyświetlanych wierszy (pozostałe widoczne będą po przesunięciu scrollbar'a w dół)
Elementy podrzędne
  • RowTemplate
 
Nazwa PivotTable: RowTemplate
Opis Określa wiersz tabeli
Zawartość Brak
Parametry Brak
Elementy podrzędne
  • ColumnTemplate
 
Nazwa PivotTable: RowTemplate: ColumnTemplate
Opis Określa zawartość poszczególnych kolumn tabeli
Zawartość Brak
Parametry
  • width - szerokość elementu
  • name - nazwa kolumny widoczna w wyświetlanym raporcie
  • nameSql - polecenie sql
  • sqlColumn - nazwa kolumny wynikowej
  • showSummary - znacznik czy pokazać podsumowanie
  • align - wyrównanie zawartości komórki tabeli
  • groupingType - typ grupowania wyników, np. Sum
  • sortOrder - kolejność sortowania
  • precision - precyzja
Przyklad
Element typu Pivot:
<Element>
<Id>1</Id>
<HeaderSql>
<![CDATA[
SELECT 'Wartość ' + (
CASE 
WHEN @DocumentType = 0 THEN 'zamówień'
WHEN @DocumentType = 1 THEN 'ofert'
WHEN @DocumentType = 2 THEN 'faktur'
ELSE 'dokumentów'
END
) + ' za okres od ' + CAST(CAST(@DateFrom AS DATE) AS NVARCHAR(MAX)) + ' do ' + CAST(CAST(@DateTo AS DATE) AS NVARCHAR(MAX)) ]]></HeaderSql>
<!--<Type>MultiLevelTable</Type>-->
<Type>PivotTable</Type>
<Sql>
<![CDATA[
exec [esm].[Reports_pGetOrdersStatsBySubRegions_plPL] 2, @LoginName, @DateFrom, @DateTo, @DocumentType, @SessionId
]]>
</Sql>
<PivotTable showTotalSummary="true" visibleRows="8">
<RowTemplate>
<ColumnTemplate width="1" name="Rejon nadrzędny" sqlColumn="Region" showSummary="true" align="left"/>
<ColumnTemplate width="1" name="Rejon podrzędny" sqlColumn="SubRegion" showSummary="true" align="left"/>
<ColumnTemplate width="1" name="Pracownik" sqlColumn="Employee" showSummary="true" align="left"/>
<ColumnTemplate 
width="1" 
name="Wartość netto (PLN)" 
nameSql="
DECLARE @CurrencyCode nvarchar(max)
SET @CurrencyCode =
(
SELECT
RTRIM(WaN_Symbol) AS [Value]
FROM CDN.WalNag
LEFT JOIN CDN.Konfig ON Kon_Numer=211 AND RTRIM(WaN_Symbol)=RTRIM(Kon_Wartosc)
WHERE Kon_System = 1
)
				
SELECT 'Wartość netto (' + @CurrencyCode + ')'
"
groupingType="Sum" 
sqlColumn="OrderNetValue" 
align="right"
sortOrder="desc"
precision="2" />
<ColumnTemplate 
width="1" 
name="Wartość brutto (PLN)" 
nameSql="
DECLARE @CurrencyCode nvarchar(max)
SET @CurrencyCode =
(
SELECT
RTRIM(WaN_Symbol) AS [Value]
FROM CDN.WalNag
LEFT JOIN CDN.Konfig ON Kon_Numer=211 AND RTRIM(WaN_Symbol)=RTRIM(Kon_Wartosc)
WHERE Kon_System = 1
)
				
SELECT 'Wartość brutto (' + @CurrencyCode + ')'
"
groupingType="Sum" 
sqlColumn="OrderGrossValue" 
align="right"
precision="2" />
<ColumnTemplate 
width="1" 
name="Ilość" 
groupingType="Sum" 
sqlColumn="it" 
align="right" />
</RowTemplate>
</PivotTable>
</Element>
Tak zdefiniowany element w aplikacji wygląda następująco:  
 
Nazwa ChartColumns
Opis Wykres.
Zawartość Brak
Parametry Brak
Elementy podrzędne
  • LabelsSqlColumn
  • SeriesSqlColumn
  • ValuesSqlColumn
 
Nazwa ChartColumns: LabelsSqlColumn
Opis Etykieta wartości wynikowych
Zawartość Dowolna wartość tekstowa
Parametry
  • title - nazwa etykiety wyświetlana jako nazwa kolumny wyświetlanej pod wykresem kołowym
 
Nazwa ChartColumns: SeriesSqlColumn
Opis Nazwa serii dla wykresów wieloseryjnych
Zawartość Dowolna wartość tekstowa
Parametry
  • wartość tekstowa
 
Nazwa ChartColumns: ValuesSqlColumn
Opis Znacznik wartości wynikowych
Zawartość Dowolna wartość tekstowa
Parametry
  • precision - precyzja
  • title - wartość tekstowa wyświetlana jako nazwa kolumny w tabeli wyświetlanej pod wykresem kołowym
  • titileSql - polecenie SQL zwracające dane wartości
  • align - wyrównanie zawartości (left, right, center)
Przyklad
Element typu Line wykorzystujący ChartColumns:
<Element>
<Id>1</Id>
<HeaderSql>...</HeaderSql>
<Type>Line</Type>
<Sql>...</Sql>
<ChartColumns>
<LabelsSqlColumn>Date</LabelsSqlColumn>
<SeriesSqlColumn>LoginName</SeriesSqlColumn>
<ValuesSqlColumn>DispositionsCount</ValuesSqlColumn>
</ChartColumns>
</Element>
Tak zdefiniowany element w aplikacji wygląda następująco:
   

Definicja układu elementów

Układ elementów Układ elementów znajdujących się w raporcie definiowany jest za pomocą sekcji VerticalLayout. Każdy z elementów może znajdować się bezpośrednio w tej sekcji lub w jednym ze znaczników: Horizontal lub Vertical, które mogą być względem siebie zagnieżdżone jak w poniższym przykładzie:
Przyklad
<VerticalLayout width="1" height="1">
<Element cssclass="tab" height="1" width="10">1</Element>
<Horizontal height="5" width="10">
<Element cssclass="pie" height="5" width="5">3</Element>
<Element cssclass="bar" height="5" width="5">2</Element>
</Horizontal>
</VerticalLayout>
Tak zdefiniowany układ wygląda następująco: Wartości ID na zrzucie odpowiadają wartości w sekcji Element definicji układu raportu.
Układ raportu może składać się z następujących sekcji:
Nazwa VerticalLayout
Opis Sekcja definicji układu elementów raportu. Elementy w tej sekcji domyślnie układane są poziomo.
Zawartość Sekcje:
  • WidthSql
  • Element
  • Horizontal
Parametry
  • width - wartość liczbowa określająca szerokość layoutu
  • minwidth - wartość liczbowa okreslająca minimalną szerokość layoutu
  • height - wartość liczbowa określająca wysokość layoutu
  • minwidth - wartość liczbowa okreslająca minimalną wysokość layoutu
  • cssclass - odnośnik do klasy CSS
 
Nazwa WidthSql
Opis Polecenie SQL zwracające wartość liczbową, która jest szerokością danego elementu
Zawartość Polecenie SQL
Parametry Brak
 
Nazwa Element
Opis Definiuje wielkość danego elementu raportu
Zawartość Identyfikator elementu raportu
Parametry
  • width - wartość liczbowa określająca szerokość elementu
  • minwidth - wartość liczbowa okreslająca minimalną szerokość elementu
  • height - wartość liczbowa określająca wysokość elementu
  • minwidth - wartość liczbowa okreslająca minimalną wysokość elementu
  • cssclass - odnośnik do klasy CSS
 
Nazwa Horizontal
Opis Układ elementów poziomy
Zawartość Elementy i/lub sekcje Vertical
  • width - wartość liczbowa określająca szerokość layoutu
  • minwidth - wartość liczbowa okreslająca minimalną szerokość layoutu
  • height - wartość liczbowa określająca wysokość layoutu
  • minwidth - wartość liczbowa okreslająca minimalną wysokość layoutu
  • cssclass - odnośnik do klasy CSS
 
Nazwa Vertical
Opis Układ elementów pionowy
Zawartość Elementy i/lub sekcje Horizontal
  • width - wartość liczbowa określająca szerokość layoutu
  • minwidth - wartość liczbowa okreslająca minimalną szerokość layoutu
  • height - wartość liczbowa określająca wysokość layoutu
  • minwidth - wartość liczbowa okreslająca minimalną wysokość layoutu
  • cssclass - odnośnik do klasy CSS
  Klasy CSS W definicji raportu możliwe jest wykorzystanie języka CSS do stylizacji elementów. W sekcji Css raportu zdefiniować można odpowiednie klasy owołujące się do poszczególnych elementów raportu. Odwołanie odbywa się poprzez znacznik Element definicji układu raportu, w którym to podany jest identyfikator danego elementu raportu.
Przyklad
<Css>
.avg-perf { color: white; font-weight: bold; height: 100%; }
.avg-perf-value { font-size: 5em; }
.avg-perf-title { font-size: 2em; }
.customHeaderColumn {height: 35px;}
.average-performance-element>.report-element-content { background-color: #a8c6d5; padding: 5px 50px 15px 50px; }
.weekend-day { color: red; }
</Css>