Przesyłanie faktury PDF na podstawie Archiwum wydruków
Faktury przesyłane drogą elektroniczną są w tej chwili podstawą prowadzenia działalności nowoczesnej firmy. Dzięki nim, klienci oraz prowadzący firmę mogą w szybki sposób dokonać rozliczenia transakcji przy pomocy dokumentu handlowego. Kopie elektronicznych faktur wyświetlają się w panelu administracyjnym oraz w profilu klienta w zakładce zamówienia zrealizowane.
- przestawić na definicji typu załącznika Archiwum danych parametru Kompresja danych na: Nie (moduł Administrator Listy/Słowniki kategorii/Typy załączników). Comarch e-Sklep nie obsługuje skompresowanych plików, dlatego umożliwiono zmianę wartości parametru Kompresja danych.
- zapisać fakturę w formie pliku PDF, następnie powrócić do potwierdzonego zamówienia aby załączyć powstały dokument (zakładka załączniki) oraz zaznaczyć przycisk dostępności w e-Sklep.
- w zakładce załączniki dokumentu zamówienia zaimportować zapisany wcześniej plik z fakturą oraz zaznaczyć przycisk dostępności w e-Sklep.
- wybrać opcję Faktura lub Proforma – domyślnie ustawiona opcja Faktura (formularz Załącznika).
Po wykonaniu synchronizacji do e-Sklep z poziomu Szczegółów zamówienia będzie możliwość wyświetlenia Faktury sprzedaży realizującej zamówienie w systemie lub Faktury proforma.
Zapis zamówienia z e-Sklepu jako załącznika XML
Możliwe jest zapisywanie zamówień przychodzących z e-sklepu, jako załączników dodanych za zakładce Załączniki importowanego zamówienia. Funkcjonalność przydatna w sytuacji, gdy zaistnieje potrzeba uzyskania jakichś dodatkowych informacji, które standardowo nie są pobierane przez system Comarch ERP XL. Aby zamówienia zapisywane były, jako załączniki XML należy w module Administrator oddziałów, na definicji danego oddziału e-Sklep zaznaczyć parametr Dane zamówienia w postaci załącznika XML Konieczne jest również dodanie w module Administrator, w opcji Słowniki kategorii/Typy złączników załącznik typu XML.
Pobieranie źródła zamówienia
Comarch e-Sklep dla każdego zamówienia rejestruje informację o źródle zamówienia, czyli określenie, gdzie zamówienie zostało złożone. Aktualnie informacja ta jest odczytywana i zapisywana na zamówieniu zaimportowanym z Comarch e-Sklep. Na liście zamówień sprzedaży ZS znajduje się dodatkowa kolumna pt. Źródło zamówienia, w której prezentowana jest informacja o źródle przesłanym z e-Sklep. Pod listą dodano filtr, który pozwala na wyświetlenie zamówień o określonym rodzaju źródła zamówienia np. e-Sklep, Allegro.
Standardowo ustawiona jest opcja <Wszystkie>, czyli prezentowane są wszystkie zamówienia bez względu na rodzaj źródła zamówienia.
Na potrzeby powyższej funkcjonalności w Słowniku kategorii (Moduł Administrator/ Listy/Słowniki kategorii/Transakcje) dodano nowy słownik Rodzaje źródła zamówienia. W słowniku tym zostały dodane predefiniowane wartości zgodnie z danymi przesyłanymi z Comarch e-Sklep. W przypadku pojawienia się nowych rodzajów źródła zamówienia, możliwe będzie uzupełnienie tej listy ręcznie.
Jeden towar w wielu grupach towarowych
Towary importowane z Comarch ERP XL do Comarch e-Sklep znajdują się w grupach towarowych. Grupy te są podstawą do grupowania towarów również w Comarch e-Sklep – będą on wyświetlane jako osobne kategorie towarów w której będą wyświetlane konkretne towary .
Jeden towar może być wyświetlany w kilku grupach towarowych po stronie e-Sklepu; w tym celu należy umieścić towar we wszystkich tych grupach po stronie Comarch ERP XL:
- otworzyć okno: Karta towaru (z poziomu okna: Towary, wyświetlanym z poziomu modułu: Administrator oddziałów) towaru, który ma zostać umieszczony w kolejnej grupie towarowej, a następnie wybrać zakładkę: Grupy
- na zakładce nacisnąć przycisk: [Dodaj do grupy]. Zostanie otworzone okno: Grupy towarów
- W oknie: Grupy towarów, wybrać grupę, do której ma zostać przypisany towar i zatwierdzić wybór przyciskiem: [Wybierz].
- Po zatwierdzeniu wyboru grupy, towar będzie należał zarówno do poprzedniej grupy towarowej jak i nowo wybranej. Grupy, do których będzie należał zostaną wyświetlone na zakładce: Grupy.
Obsługa towarów podobnych i akcesoriów dla towaru
Dla każdego towaru obsługiwanego w e-Sklepie istnieje możliwość zdefiniowania Towarów podobnych lub Akcesoriów, które są prezentowane w Szczegółach towaru.
Aby Towary podobne były dostępne w e-Sklepie współpracującym z Comarch ERP XL najpierw należy je zdefiniować w systemie ERP na zakładce: Zamienniki Karty towaru. Produkty będące Towarami podobnymi lub Akcesoriami muszą dodatkowo spełniać warunki: być dostępne w e-Sklep (zakładka: Aplikacje Karty towaru) i należeć do grupy towarowej eksportowanej do e-Sklep (zakładka: Grupy Karty towaru). Dodatkowo dla tych produktów powinno zostać dodane zdjęcie na zakładce Załączniki.
Na zakładce Zamienniki / Zamienniki Karty towaru są definiowane Towary podobne dla produktu.
Na zakładce: Zamienniki / Komplety są definiowane Akcesoria dostępne w e-Sklepie.
Aby w Comarch ERP XL dodać Zamiennik widoczny w e-Sklep należy:
- Na zakładce Zamienniki / Zamienniki Karty towaru dodać nowy element wybierając przycisk [Dodaj] , co spowoduje otwarcie okna: Edycja zamiennika; Należy pamiętać, aby element ten był dostępny dla odpowiedniego centrum i dla aplikacji e-Sklep
- W oknie: Edycja zamiennika należy wypełnić na zakładce: Ogólne wymagane pole: Kod oraz określić rodzaj zamiennika jako
- Jednostronny – tworzymy zamiennik tylko dla towaru na karcie którego się znajdujemy;
- Równoważny wszystkim – możemy stworzyć powiązanie pomiędzy różnymi towarami, jeśli T1 jest równoważny do T2, a T2 do T3, T1 będzie miał również zamiennik w T3
- Obustronny – w tym wypadku towar staje się jednocześnie zamiennikiem
- Dla zamiennika Jednostronnego i Obustronnego należy określić jaką ilość towaru stanowi zamiennik, Rodzaj dokumentów i na zakładce: Miejsca w strukturze firmy wskazać odpowiednie centrum lub centra
- Zapisać wprowadzone dane przyciskiem [Zapisz]
Aby w Comarch ERP XL dodać Komplet dostępny potem dla e-Sklep jako Akcesoria, należy:
- Na zakładce Zamienniki / Komplety Karty towaru dodać nowy element wybierając przycisk [Dodaj], co spowoduje otwarcie listy towarów; Należy pamiętać, aby wskazany towar był dostępny dla odpowiedniego centrum i dla aplikacji e-Sklep
- Z listy towarów należy wybrać towar lub towary mające być akcesoriami dobranymi do towaru
- Dodatkowo na liście kompletów w kolumnie: Ile można zmodyfikować ilości akcesoriów
Wprowadzone zmiany w systemie należy zsynchronizować z oddziałem e-Sklepu. Po przesłaniu danych do e-Sklep i otwarciu karty produktu z tak zdefiniowanymi Towarami podobnymi i akcesoriami, będą one dostępne na karcie produktu i widoczne w następujący sposób:
Synchronizacja towarów powiązanych i zamienników
Towary powiązane i zamienniki są to obiekty rejestrowane na kartach towarów, na zakładce [Zamienniki] i podzakładkach [Zamienniki] oraz [Towary powiązane]. Są to różne rodzaje powiązań pomiędzy towarami, które pozwalają na lepsze zarządzenie sprzedażą, proponowanie dodatkowych towarów bądź zamienników. W Comarch ERP XL rodzaje powiązań pomiędzy towarami można definiować w słownikach kategorii w module Administrator. Do Comarch e-Sklep wysyłane są wszystkie rodzaje powiazań (łącznie z zamiennikami).
Standardowo w Comarch e-Sklep obsługiwane są następujące typy powiązań pomiędzy towarami: zamienniki, akcesoria i towary proponowane. Oprócz tego do Comarch e-Sklep można wysyłać inne rodzaje powiązań zdefiniowane przez Użytkownika.
Na definicji rodzaju powiązania w module Administrator (Listy/ Słowniki kategorii/ Inne/ Rodzaje powiązań towarów) dodano nowe pole pozwalające na mapowanie rodzaju powiązania w XLu z predefiniowanymi rodzajami w e-Sklepie. Z rozwijanej listy w polu Typ powiązania można wybrać opcje dostępne w e-Sklepie: Akcesoria lub Towar proponowany. Taki rodzaj powiązania w e-Sklepie będzie widoczny pod typem wybranym na definicji powiązania.
Pozostałe rodzaje powiązań przesyłane są z nazwami ustalonymi w słowniku.
- Warunki przesyłania towarów powiązanych i zamienników
Do Comarch e-Sklep przesyłane są te powiązania i zamienniki, które na zakładce [Miejsca w strukturze firmy] mają dodane centrum powiązane z oddziałem Comarch e-Sklep lub centrum nadrzędne w stosunku do powyższego.
Indywidualny koszt dostawy
Jeżeli towar posiada zaznaczony parametr: Indywidualny koszt dostawy na karcie towaru, zakładce Aplikacje wówczas koszt dostawy zostanie ustalany przez obsługę sklepu po wprowadzeniu zamówienia przez Klienta. Ustalony koszt dostawy wymaga akceptacji klienta, po której następuje proces realizacji zamówienia w sklepie
W momencie zatwierdzania zakupu przez klienta otrzyma komunikat o poniższej treści:
Promocje
Dla wersji 2019.3.2 i niższych Comarch ERP XL do Comarch ERP e-Sklep (maksymalnie do wersji 2019.6) można synchronizować promocje typu:
- KNT
- KNU
- PLT
- PRM
Aby promocja została wysłana do e-Sklepu musi:
- zostać oznaczona dla dokumentów wszystkich bądź rozchodowych
- być potwierdzona
- być promocją typu Rabat od ceny sprzedaży
- być określona na grupie zawierającej wyłącznie towary eksportowane do e-Sklepu
Od wersji Comarch e-Sklep 2020 został wprowadzony nowy sposób obsługi rabatów. W związku z tym pojawiła się możliwość przesyłania większej ilości typów rabatów Comarch ERP XL. Aktualnie możliwe rabaty do przeslania to:
- KNT (upust globalny kontrahenta)
- KNU (upust dla kontrahenta)
- PRM (promocje dla towaru), za wyjątkiem promocji pakietowych
- WTR (promocja od wartości zamówienia)
Zasady przesyłania promocji (rabatów) do e-Sklepu
Podstawowym kryterium jest Centrum, do którego przypięta jest promocja
Do e-Sklepu mogą zostać przesłane rabaty zdefiniowane dla Centrum powiązanego z oddziałem sklepu lub dla centrum nadrzędnego w stosunku do Centrum powiązanego z Oddziałem e-Sklep. W szczególności przesyłane będą rabaty zdefiniowane do Centrum Głównego (tzw. roota w Strukturze firmy). Promocje, które nie są wiązane z konkretnym Centrum czyli KNT i KNU będą wysyłane zawsze.
Kryterium kontrahentów
Przesyłane będą te rabaty, które zdefiniowane są dla grupy wskazanej na oddziale e-Sklepu jako grupa do importu kontrahentów. Rabaty zdefiniowane dla innych grup nie będą wysyłane.
Przesyłane będą również te promocje (rabaty), które zostaną zdefiniowane dla konkretnych kontrahentów tzn. te, które na zakładce Kontrahenci mają przypisanego przynajmniej jednego kontrahenta wysyłanego do danego sklepu.
Kryterium towarów
Promocje na grupę towarów: przesyłane będą tylko te rabaty, które zdefiniowane są dla grupy towarów wskazanej na oddziale e-Sklepu lub grup jej podrzędnych.
Promocja na towary: przesyłane będą tylko te rabaty, na definicji których przynajmniej jeden towar jest wysyłany do e-Sklepu. Promocjom podlegają ponadto te karty towarowe, na których zaznaczony jest na zakładce Aplikacje, parametr Podlega Rabatowaniu
Ograniczenia ze względu na formy płatności oraz sposoby dostawy
Jeśli na promocji będą wskazane konkretne formy płatności bądź sposoby dostawy, to taka promocja nie będzie wysyłana. Wysyłane będą tylko te promocje, dla których zostanie ustawiona opcja <wszystkie>.
Ograniczenia ze względu na magazyn
Jeśli na promocji na zakładce [Magazyny] będzie ustawiona opcja <wszystkie> wówczas promocja będzie wysyłana. Jeśli żaden magazyn wskazany na promocji, nie będzie przypisany do centrum powiązanego z oddziałem e-Sklep, wówczas promocja nie będzie wysyłana.
Ograniczenia ze względu na rodzaj dokumentów
Wysyłane będą tylko te rabaty, dla których w ustawieniu Rodzaj dokumentów wybrano opcję Wszystkie bądź Rozchodowe.
Inne ograniczenia
Nie są wysyłane rabaty, dla których zaznaczono parametr: Powtarzać co:, gdyż moduł rabatowy nie obsługuje cykliczności działania promocji.
Przesyłanie nagłówka promocji – parametry
Dla każdej promocji będą przesyłane następujące ustawienia nagłówka:
- nazwa promocji
- typ promocji
- priorytety promocji
- sposób łączenia z poprzednią; do wyboru: dodaj lub mnóż
- ustawienie parametru: Pomijaj kolejne rabaty
Nie jest przesyłana informacja o Limicie oraz Wymaganym progu transakcji.
Promocja KNT
Rabaty zapisywane na karcie kontrahenta na zakładce [Handlowe] zebrane są do jednej promocji o typie KNT i będą przesyłane do określonych oddziałów e-Sklep, pod warunkiem, że kontrahent którego dotyczą ma w swoich ustawieniach wskazany dany Sklep.
Dla promocji KNT dla każdego wskazanego w promocji kontrahenta przesyłana jest wysokość rabatu do wykorzystania w e-Sklepie. Rabat ten dotyczy wszystkich towarów.
Promocja WTR
Promocja na całą wartość dokumentu przesyłana jest do e-Sklepu po warunkami opisanymi wyżej.
Promocja może być zdefiniowana dla pojedynczych kontrahentów lub dla wszystkich kontrahentów. Aby promocja zadziałała dla wszystkich kontrahentów konieczne jest wskazanie na zakładce [Kontrahenci] grupy zdefiniowanej jako grupa do importu kontrahentów z e-Sklepu.
Promocja PRN i KNU
Promocje PRN i KNU są to promocje elementowe, które dotyczą konkretnych towarów lub grup towarowych i naliczane są na pozycjach dokumentów. Ze względu na wymogi modułu rabatowego w e-Sklepie nie wszystkie rabaty będą wysyłane identycznie jak ma to miejsce w Comarch ERP XL.
Do Comarch e-Sklep wysyłane będą elementy promocji gdzie rabat ma typ procentowy, wartościowy lub typu stała cena. Możliwe jest również wysyłania rabatów progowych procentowych i wartościowych. Jeśli na danej promocji towar będzie występował wiele razy ale z różnymi progami, wówczas zostanie przesłany jako promocja progowa. Nie jest jednak możliwe przesyłanie rabatów różnego typu dla jednej pozycji na promocji. Nie powinno być sytuacji, że dla jednego progu towaru rabat będzie procentowy, dla innego wartościowy a dla kolejnego typu stała cena. Nie jest też możliwe wysyłanie progów dla promocji typu stała cena.
Dla klienta niezarejestrowanego w e-sklepie można wskazać progi cenowe. Wystarczy aby:
- dodana na promocji grupa kontrahentów była jednocześnie grupą importu kontrahentów ustawioną na oddziale e-sklepu
- w wybranej na promocji grupie znajdowała się kartoteka klienta jednorazowego
Przesyłanie promocji pakietowych do Comarch e-Sklep
Wprowadzono możliwość przesyłania promocji pakietowych stałych i elastycznych do systemu Comarch e-Sklep. Naliczanie promocji pakietowych w Comarch e-Sklep będzie analogiczne jak w Comarch ERP XL, przy czym w e-Sklepie nie ma możliwości wyboru promocji pakietowych, lecz zostanie naliczony pierwszy pakiet spełniający warunku wg ustawień kolejności na liście promocji pakietowych. Nie wszystkie ustawienia promocji mogą zostać przesłane do Comarch e-Sklep ze względu na różnice w działaniu modułów rabatowych w obu systemach, co zostało opisane w kolejnych punktach.
Warunki przesyłania promocji pakietowych
Do Comarch e-Sklep przesyłamy promocje pakietowe stałe i elastyczne pod określonymi warunkami. Aby możliwe było wysłanie promocji pakietowych należy na definicji dokumentu ZS w Centrum powiązanym z oddziałem Comarch e-Sklep, na zakładce [Inne] zaznaczyć parametr: Stosuj promocje pakietowe.
Do Comarch e-Sklep przesyłane są promocje pakietowe, które:
- Są potwierdzone
- Data końcowa jest większa lub równa dacie bieżącej, lub jest nieograniczona
- Data początkowa jest mniejsza lub równa dacie bieżącej, lub jest nieograniczona
- W parametrze Rodzaj dokumentów wskazano Wszystkie lub Rozchodowe
- Nie mają zaznaczonego parametru: Ważna w godzinach
- Nie mają zaznaczonego parametru: Powtarzać co
- Są przeznaczone dla e-Sklepu ze względu na Centrum
- Zostały udostępnione dla Centrum, do którego przypięty jest oddział Comarch e-Sklep
- Zostały udostępnione dla Centrum nadrzędnego w stosunku do powyższego
- Zostały udostępnione dla Centrum Głównego
- Na zakładce [Magazyny] wybrano opcję <wszystkie>
- Na zakładce [Formy płatności] wybrano opcję <wszystkie>
- Na zakładce [Sposób dostawy] wybrano opcję <wszystkie>
- Zostały zdefiniowane na dowolną grupę kontrahentów
- Na zakładce [Kontrahenci] została dodana przynajmniej jedna grupa kontrahentów
- Lub zostały zdefiniowane dla kontrahenta eksportowanego do wskazanego e-Sklepu
- Przynajmniej jeden kontrahent przypisany na zakładce [Kontrahenci] jest wysyłany do danego sklepu
- Zostały zdefiniowane dla towarów eksportowanych do wskazanego e-Sklepu
- Wszystkie towary na zakładce [Towary] mają ustawiony parametr eksport do e-Sklepu na karcie towaru
- Nie mają ustawionej jednostki pomocniczej dla progu (dotyczy promocji pakietowych elastycznych).
Kolejność naliczania promocji w e-Sklepie
Pakiety w sklepie naliczają się bezpośrednio w koszyku bez możliwości wskazania pakietu, z którego klient chciałby skorzystać. Jeśli w koszyku znajdą się towary wchodzące w skład danego pakietu, wówczas pakiet zostanie naliczony automatycznie. Jeśli w systemie istnieje więcej niż jeden pakiet spełniający warunki dla towarów w koszyku, zostanie naliczony pakiet o najwyższym priorytecie (kolejności na liście promocji w XLu).
Do tej pory w systemie Comarch ERP XL promocje pakietowe traktowane były równoważnie i oznaczone były Priorytetem: -1, natomiast nie było możliwe ustawianie ich kolejności. W celu ustalenia, który z pakietów jest ważniejszy, dodano możliwość ustawiania na liście promocji kolejności pakietów za pomocą przycisków Przesuń w dół pozycję na liście i Przesuń w górę pozycję na liście. Kolejność pakietów możliwa jest do ustalenia w obrębie promocji pakietowych i osobno w obrębie promocji PRM. Ustalanie kolejności promocji PRM zostało zachowane. Ustalenie kolejności promocji pakietowych jest przesyłane do Comarch e-Sklep, nie ma natomiast wpływu na wyświetlanie kolejności promocji podczas wystawiania dokumentów w Comarch ERP XL.
Informacje dodatkowe
Z powodu różnic pomiędzy działaniem promocji pakietowych w Comarch ERP XL a działaniem modułu rabatowego w Comarch e-Sklep mogą występować pewne odstępstwa w naliczaniu promocji.
-
- Limity ilości pakietów
Dla promocji pakietowych możliwy jest do ustawienia parametr Max ilość pakietów ogółem lub dla kontrahenta. W module rabatowym wykorzystywanym w Comarch e-Sklep nie ma możliwości przesłania analogicznych ustawień, dlatego ustawienie to będzie ignorowane. Oznacza to, że jeśli na pakiecie zostanie ustawiony limit, to nie będzie on respektowany w e-Sklepie. Warto rozważyć, czy pakiet z ustalonymi limitami wysyłać do e-Sklepu i ustawić odpowiednie centra na zakładce [Miejsca w strukturze firmy], jeśli promocja taka nie powinna być wysyłana.
-
- Inne rabaty a promocje pakietowe
Bez względu na ustawienie parametru Pomiń rabaty nagłówka (GLO) na definicji promocji pakietowej, w Comarch e-Sklep rabaty nagłówka są zawsze pomijane. Promocje pakietowe nie łączą się z innymi rabatami.
-
- Parametry dla gratisów
W module rabatowym brak dla gratisów odpowiednika opcji Mnóż. Wszystkie gratisy będą wysyłane tak jakby opcja Mnóż był zaznaczona.
Brak w module rabatowym również opcji Edycja ilości wydawanych gratisów, dlatego opcja ta będzie ignorowana.
Parametr Domyślny w Comarch e-Sklep będzie traktowany jako wymagany, czyli do spełnienia warunków pakietu konieczne będzie dodanie do koszyka gratisu określonego jako domyślny. Gratis, który nie będzie oznaczony jako domyślny nie będzie konieczny do naliczenia pakietu.
-
- Naliczenie pakietów dla innej jednostki niż podstawowa
Promocja pakietowa stała
Pakiet nie zostanie naliczony, gdy towar zostanie dodany w innej jednostce niż podstawowa.
Promocja pakietowa elastyczna
Pakiet zostanie naliczony, ale nie zostaną uwzględnione przeliczniki towaru, co oznacza, że stała cena dla jednostki pomocniczej będzie taka sama jak dla podstawowej, a próg będzie spełniony przy analogicznej ilości jednostek pomocniczych jak podstawowych.
-
- Promocja pakietowa elastyczna w towar wymagany.
Zaznaczenie parametru Wymagany na pozycji promocji elastycznej nie będzie respektowane w e-Sklepie, to oznacza, że promocja zostanie naliczona nawet wówczas, gdy wymagany towar nie zostanie dodany do koszyka.
Informacja o promocjach na dokumentach zamówień
Na dokumencie zamówienia pochodzącym z e-Sklepu można zobaczyć, jakie promocje zostały zastosowane dla pozycji zamówienia. Oznaczenie promocji pakietowej i gratisu widoczne są na liście pozycji, jak przedstawiono poniżej oraz w oknie Struktura udzielonego rabatu.
Synchronizacja różnicowa rabatów i promocji
Wprowadzono synchronizację różnicową rabatów i promocji co ma znaczenie dla czasów i szybkości synchronizacji. Do tej pory przy każdej synchronizacji towarów wysyłane były wszystkie promocje. Obecnie możliwe jest wysyłanie tylko nowych promocji oraz tych, na których nastąpiła jakaś zmiana. Synchronizacja rabatów uzależniona jest od synchronizacji towarów. Jeśli dla towarów zostanie zaznaczona opcja synchronizacji różnicowej, wówczas również promocje zostaną wysłane różnicowo. Jeśli dla towarów zostanie zaznaczona opcja synchronizacji pełnej, wówczas również zostaną wysłane wszystkie rabaty.
Gdyby jednak zaistniała potrzeba wysłania wszystkich promocji na nowo, wówczas należy skorzystać z nowo dodanej opcji na oknie synchronizacji Eksport promocji. Po zaznaczeniu tej opcji pozostałe parametry zostaną dezaktywowane i możliwa będzie wysyłka wszystkich promocji na nowo (jest to synchronizacja pełna, co oznacza, że wszystkie promocje w e-sklepie zostaną usunięte a następnie dodane te nowo wysłane).
Przy zaznaczonym eksporcie promocji możliwe jest równoczesne wysyłanie całego cennika.
- Usuwanie/dezaktywacja rabatów w e-Sklepie
Promocje, które zostaną zamknięte w XLu, w synchronizacji różnicowej zostaną oznaczone jakie nieaktywne. Aby całkowicie usunąć nieużywane promocje z bazy e-Sklepu należy wykonać pełną synchronizację.
Promocje, dla których minął termin obowiązywania nie będą się naliczać ze względu na fakt przeterminowania. Aby usunąć je całkowicie z bazy e-Sklepu należy wykonać synchronizacje pełną.
Również w przypadku wprowadzenia zmian w promocji, które spowodują, że promocja nie będzie już wysyłana do e-Sklepu (usunięcie centrum e-Sklep, usuniecie wszystkich kontrahentów i grup wysyłanych do e-Sklepu, usuniecie wszystkich towarów i grup wysyłanych do e-Sklepu, zmiana typu dokumentów na przychodowe) należy dokonać pełnej synchronizacji rabatów.
Towar nadrzędny i atrybuty grupujące
System obsługuje możliwość określenia towaru nadrzędnego dla towarów wysyłanych do sklepu w celu zgrupowania ich w sklepie wg określonych cech. Towar nadrzędny dla określonego towaru można określić z poziomu jego karty, zakładka: Aplikacje. Towar można wskazać ręcznie poprzez wpisanie jego akronimu w polu tekstowym przy przycisku „Towar nadrzędny” albo poprzez wybór z listy towarów wywołanej poprzez kliknięcie wspomnianego przycisku:
Przycisk wywołuje listę towarów, z poziomu której operator może wybrać towar nadrzędny i przypisać go do karty towarowej:
Jako towar nadrzędny może być wskazany każdy towar, który nie ma wskazanego dla siebie towaru nadrzędnego. Podobnie w drugą stronę, tj. po określeniu towaru nadrzędnego na towarze, ten towar nie może być towarem nadrzędnym dla innego towaru.
W systemie wprowadzony został także check: Grupujący w celu określenia, czy atrybut dla towaru ze wskazanym towarem nadrzędnym ma być atrybutem grupującym w Comarch e-Sklep. Check można zaznaczyć z poziomu listy atrybutów danego towaru, wymagane jest w takim wypadku uzupełnienie wartości atrybutu. Jako grupujące można wskazać atrybuty o typie Lista.
Limity kredytowe i limity przeterminowanych płatności
Do Comarch e-Sklep przekazywane są informacje o tym, czy kontrahent ma ustalony limit kredytowy. Wysokość limitu nie jest przesyłana, ta informacja wyliczana jest po stronie Comarch e-Sklep. Informacja o limicie przeterminowanych płatności zapisywana jest w Comarch ERP XL jako procentowa wartość limitu kredytowego. Jeśli zostanie ustalona w zakresie od 0-99% do e-Sklepu przekazana zostanie informacja o istnieniu limitu przeterminowanych płatności. Jeśli zostanie ustalona na 100%, do e-Sklepu zostanie przekazana informacja o braku limitu przeterminowanych płatności (limit 100% oznacza, że przeterminowane płatności mogą stanowić 100% całego limitu, a to oznacza brak limitu).
Dodatkowo w konfiguracji oddziału typu Comarch e-Sklep, na zakładce [Eksport] dodano sekcję: Zatwierdzanie zamówień po przekroczeniu limitu kredytowego z trzema opcjami do wyboru: Zezwalaj, Ostrzegaj, Blokuj. Domyślnie ustawiona opcja Zezwalaj. Parametry te są dostępne również w kreatorze oddziału, w Kroku 1.
W zależności od ustawienia tego parametru, po przekroczeniu limitu kredytu lub limitu przeterminowanych płatności w e-Sklepie możliwe będzie odpowiednie reagowanie podczas składania zamówień.
Przesyłanie numeru listu przewozowego
W systemie Comarch ERP XL istnieje możliwość przesłania klientowi e-Sklepu informacji o nr listu przewozowego realizowanego zamówienia. W tym celu należy wygenerować z przesłanego z e-Sklepu dokumentu zamówienia paczkę, a z niej utworzyć wysyłkę z uzupełnionym nr listu.
Finalnie informacja o nr listu przewozowego jest widoczna w e-Sklepie, w Strefie Klienta, w zakładce zamówienia.
Przesyłanie osób kontrahenta (loginów) do wielu sklepów
Możliwość przesyłania osób przypisanych do kontrahenta do e-Sklepu pozwala na stworzenie wielu loginów dla jednego kontrahenta w e-Sklepie.
W wersji 2018.0 została wprowadzona możliwość przesyłania kontrahentów do wybranych e-Sklepów. W wersji 2017.2 wprowadzono natomiast możliwość przesyłania osób kontrahenta do e-Sklepu, poprzez wprowadzenie na karcie osoby parametru e-Sklep. W związku z możliwością wskazania na karcie kontrahenta, do którego sklepu jest wysyłany kontrahent, analogiczna funkcjonalność zostaje wprowadzona na karcie osoby. Przy czym osoba nie może być wysyłana do sklepów, do których nie jest wysyłany kontrahent.
Na karcie osoby dodano sekcję Comarch e-Sklep wraz z przyciskiem: Oddziały.
Po wybraniu opcji Oddziały wyświetla się okno z listą oddziałów, które zostały dodane na karcie Kontrahenta na zakładce [Aplikacje]. Z poziomu karty Osoby, nie można dodawać ani usuwać oddziałów e-Sklep, ponieważ Osoba, może być wysłana tylko do tych sklepów, do których wysyłany jest Kontrahent.
Można natomiast zdecydować czy Osoba kontrahenta ma być również wysyłana do danego sklepu poprzez zaznaczenie parametru w kolumnie Wysyłaj. Jeśli na zakładce [Aplikacje] na karcie kontrahenta zostały wskazane konkretne sklepy, na Osobie nie będzie możliwości zaznaczenia parametru wysyłaj dla pozycji Wszystkie. Należy wówczas również wskazywać konkretne sklepy.
Na karcie Osoby wysyłanej przynajmniej do jednego sklepu musi być wypełniony numer telefonu oraz adres e-mail, w przeciwnym razie nie uda się zapisać karty Osoby.
Dodatkowo należy określić, która Osoba ma mieć w danym sklepie prawa administratora, poprzez zaznaczenie parametru w kolumnie Administrator.
Dla każdego sklepu przynajmniej jedna osoba musi mieć ustawione prawa administratora, dlatego podczas zapisu parametrów program pilnuje, czy dla każdego ze sklepów zaznaczono na którejkolwiek z osób parametr w kolumnie Administrator.
Po wysłaniu osoby do sklepu nie będzie możliwa zmiana parametru Administrator.
Jeśli zakupy odbywają się bez zakładania konta w Comarch e-Sklep, wówczas importowany adres jest przypisywany w Comarch ERP XL do kontrahenta jednorazowego. W takiej sytuacji Osoba przypisywana jest do kontrahenta jednorazowego. Osoba ta automatycznie zostaje powiązana z importowanym w tym samym kroku adresem.Dla kontrahentów zakładanych po stronie e-Sklep, podczas importu Kontrahenta dodawana jest nowa karta Osoby, na podstawie danych wprowadzonych w e-Sklepie.
Synchronizacja zwrotów i reklamacji
W Comarch e-Sklep możliwe jest wystawianie zwrotów i reklamacji do realizowanych zamówień. Cały proces zwrotu i reklamacji realizowany jest po stronie sklepu.
Reklamacja złożona w Comarch e-Sklep trafia do Comarch ERP XL w trakcie synchronizacji.
Wraz z reklamacjami przesyłane są słowniki dotyczące żądania reklamującego oraz przyczyny reklamacji. W zależności od wartości żądania reklamującego, jest ono mapowane z predefiniowanymi w systemie bądź jest dodawane jako nowy słownik. Natomiast przyczyna reklamacji (wada) zapisywana jest jako tekst.
Dokument RLS zapisywany jest jako zatwierdzony, a w momencie jego zapisania, do Comarch E-Sklep wysyłane jest stosowne potwierdzenie. Reklamacja przesyłana jest również z odpowiednim statusem.
W Comarch e-Sklep jest możliwość dokonania zwrotu towaru. Na ta okoliczność w Comarch ERP XL, na jego podstawie jest generowany dokument reklamacji RLS, na zasadach podobnych jak w przypadku opisanych powyżej reklamacji. Żądanie reklamującego w tym przypadku ustalane jest jako Zwrot.
Ponieważ wygenerowany przez klienta zwrot w Comarch e-Sklep nie jest równoznaczny z wykonaniem zwrotu, czyli korekty do dokumentu handlowego (jest to dopiero reklamacja), dalsze postępowanie w przypadku reklamacji o charakterze zwrotu powinno prowadzić do wygenerowania takiej korekty. Jest to możliwe na drodze realizacji reklamacji – i do tego koniecznym jest powiazanie RLS i jej pozycji z dokumentem handlowym i jego pozycją (patrz opis powyżej), bądź w przypadku braku takiego powiązania realizacja zwrotu odbywa się niezależnie od reklamacji, przy czym dokument korekty można powiązać z tą reklamacją.
Przesyłanie dodatkowych kodów EAN towarów
W związku z wprowadzeniem możliwości wysyłania wielu kodów EAN do e-Sklepu obsłużyliśmy wysyłanie kodów własnych z zakładki [Jednostki, kody, VAT][Kody kreskowe] z sekcji Kody własne. Warunkiem przesłania kodu kreskowego jest przypisanie do kodu jednostki miary podstawowej lub takiej, która na danym towarze ma zaznaczoną opcję e-Sklep. Kody własne przesyłane są bez względu na typ kodu.
W Comarch e-Sklep kody te będą prezentowane w sekcji szczegółów towaru oraz służyć będą do wyszukiwania towaru w sklepie.
Dodatkowe kody towarów mogą być wprowadzane albo podczas przypisania ich do jednostki pomocniczej, albo bezpośrednio na liście kodów własnych jak opisano wyżej.
Przesyłanie statusu płatności do Comarch e-Sklep
Status płatności dla ZS w Comarch e-Sklep może przyjmować trzy stany: nieopłacone, opłacone częściowo, opłacone. Zamówienie przesłane do Comarch ERP XL, może być rozliczone poprzez wystawienie faktury zaliczkowej lub innego dokumentu handlowego (FA, s(FS), S(FS), PA, WZ) i jego opłacenie. Na tej podstawie aktualizowane będą stany płatności dla zamówienia.
Zmiana statusu płatności zostanie wysłany do Comarch e-Sklep po wystawieniu faktury, faktury zaliczkowej, paragonu, dokumentu WZ z płatnością, spinacza s(FS) lub S(FS) i ich rozliczeniu. Status płatności zostanie również zaktualizowany w przypadku wystawiania dokumentów częściowych do ZS lub częściowym rozliczeniu tych dokumentów.
Zapisywanie danych osoby składającej zamówienie na dokumencie ZS
Na zakładce [Kontrahent]/[Docelowy] na dokumencie ZS zapisywana jest osoba kontaktowa czyli ta, która złożyła zamówienie. Na zamówieniu przesłanym z e-Sklep przekazywany jest LoginEmail oraz imię i nazwisko osoby składającej zamówienie. Na tej podstawie odszukiwana jest osoba w bazie XLa lub dodawana nowa, jeśli to pierwsze zamówienie a następnie dodawana na zakładce [Docelowy] w polu Osoba. Dzięki temu, w przypadku realizacji zamówienia łatwiej jest odszukać osobę, z którą należy się kontaktować w razie potrzeby.
Inne zmiany od wersji 2024.1
- Zablokowanie możliwości wykonywania automatycznie pełnej synchronizacji. Na oknie konfiguracji oddziału Comarch e-Sklep zablokowano możliwość wyłączenia synchronizacji różnicowej.
- Przesyłanie kolejności atrybutów przypisanych do grupy towarów.
- Przesyłanie wielowartościowych przypisanych do towaru bez typu lista. W przypadku atrybutów wielowartościowych, gdzie wartości nie są ujęte w listę lecz uzupełniane bezpośrednio na towarze, atrybut wysyłany jest wielokrotnie, oddzielnie dla każdej wartości.
- Przesyłanie prefiksu numeru NIP dla kontrahentów.
- Uwzględnienie parametru Aktywny na elemencie promocji. Pozycje promocji, które mają odznaczony parametr Aktywny, nie są wysyłane do Comarch e-Sklep.
- Zamiany w przesyłaniu atrybutów typu tekst, liczba i data w przypadku sklepów w innych językach. Atrybuty te nie posiadają tłumaczeń dlatego wysyłane są w taki sposób (JezykID=0), że widoczne są tak samo dla każdego języka.