Łączenie operacji w technologii za pomocą półproduktów
W interfejsie modułu Produkcja, w oknie: Technologia, na zakładce: Operacje, dostępna jest funkcja umożliwiająca łączenie operacji w technologii za pomocą półproduktów.
Działanie tej funkcji jest następujące:
- Zaznaczamy operacje, które mają zostać połączone półproduktami – operacje, które zostaną połączone półproduktami nie muszą mieć zarejestrowanych półproduktów – półprodukty te zostaną wygenerowane automatycznie w momencie uruchomienia funkcji do łączenia operacji.
- Po zaznaczeniu operacji, które mają zostać połączone, należy uruchomić funkcję do łączenia operacji półproduktami.
- Po uruchomieniu funkcji: Połącz operacje półproduktami.
Nowe funkcje w API
Łączenie operacji za pomocą półproduktów jest możliwe również poprzez API. Do tworzenia takich połączeń przygotowano dwie funkcje API:
- XLProdObiektyDoPowiazania
- XLPolaczOperacjePolproduktami
Pierwsza z funkcji służy do dodawania do kolejki operacji/technologii, które należy połączyć półproduktami. Druga natomiast łączy uprzednio dodane operacje/operacje w ramach technologii. Przy tworzeniu kolejki należy pamiętać, że w kolejce mogą znajdować się obiekty tylko jednego typu równocześnie. Przykładowo, jeśli zaczniemy wskazywać operacje do połączenia, to nie możemy równocześnie kolejkować technologii.
Przykład 1
Poniżej przedstawiony został przykład łączenia operacji w ramach technologii za pomocą wskazywania operacji do łączenia. Technologia TP1 składa się z trzech operacji: OP1 z produktem P1, OP2 z produktem P2 i OP3 z produktem P3. Aby połączyć ze sobą operacje w ramach powyższej technologii należy postępować następująco:
Dla funkcji XlProdObiektyPowiazania należy uzupełnić wartości:
- GidTyp – wartość 14341 (numer odpowiadający obiektowi operacja)
- GidNumer – wartość PTC_Id dla operacji OP1 z tabeli CDN.ProdTechnologiaCzynnosci
- Akcja – pole nie jest wymagane, domyślna wartość to 0 odpowiadająca za dodanie obiektu do kolejki. Wpisanie wartości -1 czyści kolejkę
Następnie, za pomocą przycisku „Start” należy dodać operację do kolejki. Krok pierwszy powtarzamy dla operacji OP2 i OP3.
Dla funkcji XLPolaczOperacjePolproduktami uzupełniamy:
- Typ – wartość odpowiadającą typowi obiektu czynność (14341)
- Tryb – wartość 1 jeśli chcemy, aby log dotyczący łączenia operacji został podniesiony, 0 bez loga.
Na końcu używamy przycisku „Start” w celu połączenia operacji półproduktami. Efektem będzie technologia TP1 z operacją OP1 (produkt P1), OP2 (półprodukt P1, produkt P2) i OP3 (półprodukt P2, produkt P3). Jeśli na danej operacji nie byłoby produktu, to utworzony zostałby półprodukt bez założonej karty towarowej o kodzie odpowiadającym kodzie operacji, która go dostarcza.
Można również stworzyć kolejkę technologii, których operacje chcemy połączyć półproduktami.
Przykład 2
Zostały zarejestrowane technologie: TP1 z operacją OP1 (produkt P1) i OP2 oraz technologia TP2 z operacją OP11 (produkt P11) i operacją OP22. Aby połączyć operacje w ramach technologii trzeba wykonać poniższe kroki:
Do funkcji XLProdObiektyPowiazania należy uzupełnić wartości:
- GidTyp – wartość 14340 (numer odpowiadający obiektowi technologia)
- GidNumer – wartość PTE_Id dla technologii TP1 z tabeli CDN.ProdTechnologia
- Akcja – pole nie jest wymagane, domyślna wartość to 0 odpowiadająca za dodanie obiektu do kolejki. Wpisanie wartości -1 czyści kolejkę.
Następnie trzeba za pomocą przycisku Start dodać technologię do kolejki. Krok pierwszy powtarzamy dla technologii TP2.
Dla funkcji XLPolaczOperacjePolproduktami uzupełniamy:
- Typ – wartość odpowiadającą typowi obiektu technologia (14340)
- Tryb – wartość 1 jeśli chcemy, aby log dotyczący łączenia operacji został podniesiony, 0 bez loga.
Na końcu używamy przycisku „Start” w celu połączenia operacji w technologiach. Efektem będzie technologia TP1 z operacjami OP1 i OP2 połączonymi półproduktem P1 oraz technologia TP2 z operacjami OP11 i OP22 połączonymi półproduktem P11.